Έχετε απευθυνθεί ποτέ σε ψυχολόγο και κατά πόσο σας βοήθησε;

Επισκέπτεστε κάποιον ψυχολόγο;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 31)
  • Πηγαίνω μόνο όποτε νιώθω πιεσμένος/η και χρειάζομαι υποστήριξη.

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Κάνω συστηματικές συνεδρίες εδώ και αρκετό καιρό.

    Ψήφοι: 2 6.5%
  • Κάνω συστηματικές συνεδρίες εδώ και λίγο καιρό.

    Ψήφοι: 2 6.5%
  • Είχα πάει μόνο όταν χρειάστηκα υποστήριξη έπειτα από ένα τραγικό γεγονός.

    Ψήφοι: 1 3.2%
  • Είχα κάνει μερικές συνεδρίες, δε βοηθήθηκα και σταμάτησα.

    Ψήφοι: 4 12.9%
  • Είχα κάνει μερικές συνεδρίες αλλά σταμάτησα λόγω κόστους.

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Είχα πάει και σταμάτησα, καθώς το «θέμα» που είχα έλειψε ή ξεπεράστηκε.

    Ψήφοι: 3 9.7%
  • Δεν έχω επισκεφτεί ποτέ αλλά θα ήθελα.

    Ψήφοι: 14 45.2%
  • Θα ήθελα να επισκεφτώ κάποιον αλλά δεν μπορώ λόγω κόστους.

    Ψήφοι: 1 3.2%
  • Θα ήθελα να πάω αλλά ντρέπομαι να μιλήσω σε κάποιον ξένο.

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Θα ήθελα να πάω αλλά θα ντραπώ αν μαθευτεί και έτσι δεν πηγαίνω.

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Δεν θα ήθελα να πάω σε καμία περίπτωση και αυτό δεν πρόκειται να αλλάξει.

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Κάτι άλλο -δε θα το αναφέρω-

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Κάτι άλλο -θα το αναφέρω στο post μου-

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Δεν απαντάω! Θέλω μόνο να δω τα αποτελέσματα. :P

    Ψήφοι: 4 12.9%

Guest 991793

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Το ημερολόγιο είναι ένα σπουδαίο εργαλείο όχι όμως όπως το παρουσιάζεις ,δεν ξέρω αν εννοούμε και το ίδιο...


Το ημερολόγιο βάση cbt είναι να αποτυπώσεις μια σκέψη που σε οδηγει σε ενα δυσφορικο συναισθημα
Νομίζω πως εννοούμε το ίδιο.
Εγώ θυμάμαι πως είχα έντονες ενοχές για μία σειρά πράξεων και δεν ένιωθα άνετα να μιλήσω με τον φίλο μου τότε.
Επειδή αυτές οι σκέψεις μού τριβέλιζαν το μυαλό, έκατσα και τις έγραψα σε ένα τετράδιο.
Επίσης, πολλές φορές άνοιγα το word για να εξωτερικεύω τις σκέψεις μου, όχι τόσο για να εκτονώνω το δυσφορικό συναίσθημα όσο για να τις βάζω σε μια σειρά.
Όπως και εγώ προσωπικά λατρεύω την τεχνική "της άδεια καρέκλας..."
Φαίνεται πολύ ενδιαφέρουσα η τεχνική αυτή (με βάση αυτά που διάβασα στο ίντερνετ).
Είναι λέει κατ' εξοχήν τεχνική της θεραπείας Gestalt.

Μπορείς να μας δώσεις περισσότερες πληροφορίες, @Katia@;
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,793 μηνύματα.
Το να γίνεις δίκαιος ,σωστός και κάποιες φορές σκληρός παρατηρητής του εαυτού σου πιστεύεις ειναι ευκολο ;

Είναι ναί. Για κάποιον που είναι δίκαιος είναι. Απλά εχουμε γεμισει ισαποστάκηδες παντού για αυτο και δε βλέπεις αποτέλεσμα.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Και όμως, έχουν τα μεγαλύτερα, απλά επιλεγουν να ασχολούνται μονίμως με το τι κάνει ο άλλος, να κάνουν υποδείξεις γιατί πολυ απλά αντιμετωπίζουν θέμα μοναξιάς....

Δεν έχει κανένα νόημα η δική τους ζωή οπότε εστιάζουν στον άλλον..

Μην ξεχνάμε ότι πολλοί πηγαινουν γιατί δεν έχουν ανθρώπους να μιλήσουν να μοιραστούν...

Μοιράζομαι...φάρμακο!

Όταν ο άλλος ή η άλλη στη σπάνε επειδη έχουν τα ψυχολογικά τους, κάποιος απο τους δύο πρέπει να φταίει. Δεν γίνεται να λές μονιμως "η αληθεια ειναι κάπου στη μέση..." δεν ειναι πάντοτε. Με την ίδια λογική στα δικαστηρια ποτέ δεν θα καταδικαζόταν κανείς.

Απλά οπως σου ξανα είπα έχουμε γεμίσει ισαποστάκηδες - κακομαθημένους και εγωϊστές.

Όπου αναλάβω διοίκηση στο μέλλον αυτο θα αλλάξει. Ενημερωτικά. :P Όποιος φταίει θα μαζεύεται και θα αλλάζει τη συμπεριφορά του. Τόσο απλά τα υπόλοιπα ειναι αμπελοφιλοσοφίες. Γενικά μιλώντας.
 

Guest 126033

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Νομίζω πως εννοούμαι το ίδιο.
Εγώ θυμάμαι πως είχα έντονες ενοχές για μία σειρά πράξεων και δεν ένιωθα άνετα να μιλήσω με τον φίλο μου τότε.
Επειδή αυτές οι σκέψεις μου τριβέλιζαν το μυαλό, έκατσα και τις έγραψα σε ένα τετράδιο.
Επίσης, πολλές φορές άνοιγα το word για να εξωτερικεύσω τις σκέψεις μου όχι τόσο για να εκτονώσω το δυσφορικό συναίσθημα όσο για να τις βάλω σε μια σειρά.

Φαίνεται πολύ ενδιαφέρουσα η τεχνική αυτή (με βάση αυτά που διάβασα στο ίντερνετ).
Είναι λέει κατ' εξοχήν τεχνική της θεραπείας Gestalt.

Μπορείς να μας δώσεις περισσότερες πληροφορίες, @Katia@;
Ακριβώς!
Το ίντερνετ παρουσιάζει ποια είναι η τεχνικη θεραπεια της Gestalt η οποια προσεγγιζετε περισσότερο από το Ανθρωπιστικό μοντέλο αλλά την χρησιμοποιούν και άλλοι..

Έχω παρακολουθησει 3ημερο σεμινάριο μεσο σχολης που αφορούσε αποκλειστικά αυτή την προσέγγιση από εξειδικευμένο ψυχοθεραπευτη !
Έχει την μορφή ψυχοδραματος ,ενα παιχνιδι ρόλων..

Ούτε αυτό μπορούν να το κανουν όλοι ...

Υπέροχο επισης και το ψυχοδραμα ,αν σε ενδιαφέρει επειδή βλέπω είσαι μέσα σε όλο αυτό δες το και σαν προσέγγιση...έχει βοηθησει αρκετο κοσμο και υπάρχουν θεραπευτές που ασχολούνται μόνο με ψυχοδραμα !

Αυτο που θα σου πω είναι να προσέξεις πάρα μα πάρα πολύ το θεραπευτή που θα αφιέρωση μια συνεδρία μόλις 45 λεπτών...

και γιατί το λέω αυτό;

Θέλει ιδιαίτερο χειρισμό εφόσον ο θεραπευομενος έρχεται αντιμέτωπος ακόμα και με τον ίδιο του τον εαυτό..

Πολλοί θεραπευομενοι επιλεγουν να βάλουν απέναντι τους ,στην αδεια καρεκλα ,όχι μόνο κάποιο γονέα (τις περισσότερες φορές είναι ένας από τους δύο) αλλά ένα κομμάτι του εαυτού τους ...Απίστευτα έντονο!

κανουν διαλογο στο εδω και τωρα ...ουσιαστικα ξαναβιωνουν παρα πολυ εντονα συνασθηματα ..

Π.χ
"Ας πούμε τι θα ήθελες να πεις αυτή την στιγμή αν τοποθετούσες απέναντι σου την μητέρα σου ή τον πατέρα σου ;

Αν εσύ ησουν το μικρό παιδί και τους μιλούσες τι θα τους έλεγες;"

Αν ήσουν το μικρό παιδί τι θα έλεγες στον εαυτό του τωρα η και το αντίστροφο!

Ο διαλογος με τον εαυτο σε παει αλλου ...Ξαναβιωνεις μια εσωτερική σύγκρουση..

Σκεψου οτι καποιοι που επιλεγουν άτομα τα οποια δεν ειναι καν εν ζωη, σε τι συναισθηματικη φορτιση μπαινουν ..

Ακριβώς λοιπόν λόγο όλου αυτού ο θεραπευτής πρέπει να μπορεί να σε επαναφέρει , να σε ηρεμήσει και όλο αυτό μέσα σε τόσο λίγο χρονικό διάστημα...


Πάντα μα πάντα μπαίνεις εθελοντικά σε όλο αυτό, κανένας δεν μπορεί να σου το επιβάλει ακόμα και αν είναι πάγια τακτική στις θεραπείες του ...

Όλα αυτά στα λέω γιατί μας έχουν αναφέρει ότι υπήρχαν θεραπευτές που ο άστοχος χειρισμός τους σε αυτή την τεχνική δημιούργησε ακόμα περισσότερα προβλήματα στο θεραπευομενο καθώς εκείνος δεν ήθελε και τόσο ν αγγίξει αυτό το κομμάτι του ...


Με αυτό τον τρόπο αντιλαμβανεσαι πληρως πως παλιά τοξικά, ίσως και τραυματικα μοτίβα σχέσης έρχονται στο σήμερα . .

Τώρα όσο αφορά το ημερολόγιο θα δω αν μπορώ μα στο στείλω σε μήνυμα γιατί δεν θέλω να το βάλω δημόσια να μου πεις αν το δουλεύεις και αν σε βοήθησε!
 

Guest 991793

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
"Ας πούμε τι θα ήθελες να πεις αυτή την στιγμή αν τοποθετούσες απέναντι σου την μητέρα σου ή τον πατέρα σου ;

Αν εσύ ησουν το μικρό παιδί και τους μιλούσες τι θα τους έλεγες;"

Αν ήσουν το μικρό παιδί τι θα έλεγες στον εαυτό του τωρα η και το αντίστροφο!

Ο διαλογος με τον εαυτο σε παει αλλου ...Ξαναβιωνεις μια εσωτερική σύγκρουση..

Σκεψου οτι καποιοι που επιλεγουν άτομα τα οποια δεν ειναι καν εν ζωη, σε τι συναισθηματικη φορτιση μπαινουν ..

Ακριβώς λοιπόν λόγο όλου αυτού ο θεραπευτής πρέπει να μπορεί να σε επαναφέρει , να σε ηρεμήσει και όλο αυτό μέσα σε τόσο λίγο χρονικό διάστημα...
Πολλές φορές στο παρελθόν έχω αναπαράγει στο μυαλό μου έναν φανταστικό διάλογο με πρόσωπα που τον καιρό εκείνο με προβλημάτιζαν.
Θυμάμαι πως φορτιζόμουν συναισθηματικά σχετικά εύκολα.
Όμως, εκείνη τη στιγμή προσπαθούσα να μην αφήσω το συναίσθημα να με κυριεύει.
Άλλοτε τα κατάφερνα και άλλοτε όχι.

Πολλές φορές επέστρεφα σε έναν παρόμοιο εσωτερικό διάλογο με το άτομο που με απασχολούσαι.
Αναμόχλευα δηλαδή παρόμοιες σκέψεις.
Ό,τι πρέπει για να δυστυχήσεις :P

Θυμάμαι μάλιστα πως τέτοιες συζητήσεις τις είχα συσχετίσει με την τέχνη της υποκριτικής.
Ο χώρος της ψυχικής υγείας και της υποκριτικής είναι πεδία που η μελέτη τους με ενδιαφέρει αρκετά.

Είναι αρκετά ενδιαφέροντα τα όσα μοιράστηκες μαζί μας, Μαργαρίτα <3
Σε ευχαριστώ.
 

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,060 μηνύματα.

Guest 126033

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ώπα κι οι καρδούλες! Μέλι έχεις πια; :beee:
Ζηλεύουμε κυρία μου :P :lol:

Πολλές φορές στο παρελθόν έχω αναπαράγει στο μυαλό μου έναν φανταστικό διάλογο με πρόσωπα που τον καιρό εκείνο με προβλημάτιζαν.
Θυμάμαι πως φορτιζόμουν συναισθηματικά σχετικά εύκολα.
Όμως, εκείνη τη στιγμή προσπαθούσα να μην αφήσω το συναίσθημα να με κυριεύει.
Άλλοτε τα κατάφερνα και άλλοτε όχι.

Πολλές φορές επέστρεφα σε έναν παρόμοιο εσωτερικό διάλογο με το άτομο που με απασχολούσαι.
Αναμόχλευα δηλαδή παρόμοιες σκέψεις.
Ό,τι πρέπει για να δυστυχήσεις :P

Θυμάμαι μάλιστα πως τέτοιες συζητήσεις τις είχα συσχετίσει με την τέχνη της υποκριτικής.
Ο χώρος της ψυχικής υγείας και της υποκριτικής είναι πεδία που η μελέτη τους με ενδιαφέρει αρκετά.

Είναι αρκετά ενδιαφέροντα τα όσα μοιράστηκες μαζί μας, Μαργαρίτα <3
Σε ευχαριστώ.
Νομίζω με ολα αυτα που μοιραζεσαι θα σου άρεσε αρκετά να ενταχθείς σε ομαδική που έχει βάση το ψυχοδραμα !

Μέσα από την ενσάρκωση αυτου που ζεις επί "σκηνής " -δράσης δηλαδή και τα απελευθερωτικα πλαίσια της ομάδας που βρίσκεσαι σε κανει ν αντιληφθείς περισσότερο τις αναστολές τις αδυναμίες ίσως κάποιους ψυχαναγκασμους που όλοι λιγο πολυ έχουμε !

Πολλά άτομα που έχουν συμμετάσχει σε ομαδικές ανακάλυψαν ένα καινούργιο ρόλο και ήταν αυτός που τους βοηθησε να πάνε παρακάτω....

Όπως βοήθησε και πολλά άτομα που είχαν απωθημένα..
Τελικά βρέθηκε και ο χώρος και το υποστηρικτικο πλαίσιο ώστε να βγάλουν από μέσα τους ρόλους που κάποτε καταπιεστικαν να τους αποποιηθουν ...

Η αλήθεια είναι μόλις ολοκληρωθεί το καλοκαίρι το μεταπτυχιακό μου πάνω στη cbt θέλω να είναι το επόμενο μου βήμα....

Αμφιταλαντευομαι ανάμεσα σε αυτό ή στην ψυχολογία της εγκληματολογιας ...νομίζω εκεί θα υπάρχει περισσότερη ίντριγκα...


Επισης το ψυχοδραμα βοηθα πολλές φορές να μιλαμε επι πραγματικου ....συχνα πολλοι σκεφτόμαστε κάτι πάμε να το διατυπωσουμε και βγαίνει κάτι άλλο παράλληλα αισθανόμαστε και κάτι τέλειος διαφορετικό και στο τέλος φτάνουμε ν ασχολούμαστε με κάτι έξω τελείως από την αρχική μας σκέψη...
Μέσο του ψυχοδραματος απομακρυνεσαι αρκετά από την παθητική στάση, ενεργοποίησε και έτσι στο τέλος έρχεσαι αντιμέτωπος με τις αρχικές σου σκέψεις..

Όπως και να το κάνουμε οι πραγματικές εμπειρίες που έχουμε όλοι στην ζωή μας είναι αυτές που μας καλλιεργούν και μας θεραπεύουν....

Τα by the book πολλές φορές δεν είναι και τόσο ενθαρρυντικά στο να δεις αποτελέσματα..
Άλλωστε κρατάω πάντα αυτό που μας είχε πει αρχικά ένας καθηγητής μας από το Αριστοτέλειο ότι ο καλά εκπαιδευμενος σε πρακτικές και πολύ περισσότερο πληγωμένος θεραπευτής(αυτός που έχει περάσει ας πούμε κατάθλιψη ή κατι αλλο ) είναι ο καλύτερος και από αυτόν που έχει και μεταπτυχιακά στο ενεργητικό του ...
Δυστηχως το by the book δεν σου προσφερει την επαρκη αντίληψη και ενσάρκωση τι σημαίνει βιωνω μια ψυχολογική διαταραχή !

Άλλωστε το μεγαλύτερο όπλο ενός θεραπευτή είναι ο βαθμός αντίληψης και πολύ περισσότερο ενσυναισθησης που διαθέτει παράλληλα με την πολυ καλή εκπαίδευση στο να ειναι καλος ενεργητικός ακροατής!

Αυτά ν αναζητάτε όταν κάνετε στο πολυτιμότερο δώρο στον εαυτό σας ,να μιλήσετε με ένα θεραπευτή!

και εγώ σ ευχαριστώ για τα βιωματικά σου μοιράσματα, πραγματικά είναι ότι καλύτερο να έχεις απέναντι σου ανθρώπους που έχουν και συνεχίζουν να δουλεύουν με το εαυτό!
Αυτό είναι που αγάπησα πολυ σε όλο αυτό..όλοι αυτή η συνύπαρξη ανθρώπων σε ένα μοτίβο διαλόγου που βάση έχει το μοίρασμα και όχι την υπερίσχυση 🙏
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top