Έχετε απευθυνθεί ποτέ σε ψυχολόγο και κατά πόσο σας βοήθησε;

Επισκέπτεστε κάποιον ψυχολόγο;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 31)
  • Πηγαίνω μόνο όποτε νιώθω πιεσμένος/η και χρειάζομαι υποστήριξη.

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Κάνω συστηματικές συνεδρίες εδώ και αρκετό καιρό.

    Ψήφοι: 2 6.5%
  • Κάνω συστηματικές συνεδρίες εδώ και λίγο καιρό.

    Ψήφοι: 2 6.5%
  • Είχα πάει μόνο όταν χρειάστηκα υποστήριξη έπειτα από ένα τραγικό γεγονός.

    Ψήφοι: 1 3.2%
  • Είχα κάνει μερικές συνεδρίες, δε βοηθήθηκα και σταμάτησα.

    Ψήφοι: 4 12.9%
  • Είχα κάνει μερικές συνεδρίες αλλά σταμάτησα λόγω κόστους.

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Είχα πάει και σταμάτησα, καθώς το «θέμα» που είχα έλειψε ή ξεπεράστηκε.

    Ψήφοι: 3 9.7%
  • Δεν έχω επισκεφτεί ποτέ αλλά θα ήθελα.

    Ψήφοι: 14 45.2%
  • Θα ήθελα να επισκεφτώ κάποιον αλλά δεν μπορώ λόγω κόστους.

    Ψήφοι: 1 3.2%
  • Θα ήθελα να πάω αλλά ντρέπομαι να μιλήσω σε κάποιον ξένο.

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Θα ήθελα να πάω αλλά θα ντραπώ αν μαθευτεί και έτσι δεν πηγαίνω.

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Δεν θα ήθελα να πάω σε καμία περίπτωση και αυτό δεν πρόκειται να αλλάξει.

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Κάτι άλλο -δε θα το αναφέρω-

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Κάτι άλλο -θα το αναφέρω στο post μου-

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Δεν απαντάω! Θέλω μόνο να δω τα αποτελέσματα. :P

    Ψήφοι: 4 12.9%

amarelia

Διάσημο μέλος

Η amarelia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,263 μηνύματα.
Πρώτη φορα ακούω ότι ο ψυχίατρος δεν μπορεί να εκτελέσει ψυχοθεραπεία.
Κι εγώ.
Εχω αλλάξει 3 ψυχοθεραπευτές και έχω κάνει settle down με ψυχίατρο. Δεν έχω πάρει ποτέ φαρμακευτική αγωγή ούτε και μου είπαν πως χρειάστηκε ποτέ, μόνο ψυχανάλυση κάνω και είναι εξαιρετική, πραγματικά δεν θα την άλλαζα με τίποτα. Μου εξηγεί και πολλά ζητήματα ιατρικής φύσεως τα οποία τα βρίσκω ανεκτίμητα.
 

Micro

Συντονιστής

Ο Micro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άνεργος/η. Έχει γράψει 2,417 μηνύματα.
τα λεει πολυ καλα .....την εκτιμω ειχα την τιμη να συμμετεχω σε σεμιναριο της που ολα αυτα μας τα ειχε ξεκαθαρισει πολυ καλα ..

ΤΙΤΛΟς ....ειναι πολυ ξεκαθαρο ..

εχει εκαπιδευση στη ψυχοθεραπεια ?

μηπως θες να διαχωρησουμε την αδεια εξασκησεως επαγγελματος ?εκει παμε αλλου ..



προσοχη απο ποιον ενημερωνεστε και παντα ζητατε πτυχια!
και μεγαλυτερη προσοχή οταν λετε την προσωπικη σας εμπειρια να χρησιμοποιειτε τους καταλληλους τιτλους για να μην δημιουργουντα αυθερετα συμπερασμα απο ημιμαθείς (οχι εσυ φυσικα )

αυτα !πιστευω να σε καλυψα αντιλαμβανεσαι οτι ειναι ανουσιο να πουμε κατι αλλο πανω σε αυτο ,ειναι ξεκαθαρο πελον !
Είσαι σίγουρη όμως ότι δεν εκπαιδεύονται σε ψυχοθεραπεία οι ψυχίατροι κατά τη διάρκεια της ειδικότητας;
 

ilias90

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο White Privilege αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει 1,966 μηνύματα.
Οι ψυχίατροι μπορούν να κάνουν και ψυχοθεραπεία, άλλο που πολλοί επιλέγουν να μην κάνουν. Η αλήθεια είναι ότι, όντως, κάποιοι το βλέπουν τελείως ιατρικά το θέμα και (υπερ)συνταγογραφούν.
Για πολλές περιπτώσεις, όμως, χρειάζεται συνδυασμός φαρμακευτικής αγωγής και συνεδριών. Κάποιες περιπτώσεις δε, δεν γίνεται χωρίς φάρμακα (πχ τα ΑΜΕΑ -νοητική, βαρύς αυτισμός κ.λπ.- σχεδόν δεν γίνεται χωρίς αγωγή γιατί γίνονται επιθετικοί σε γονείς και άλλους.)
 

Guest 126033

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Είσαι σίγουρη όμως ότι δεν εκπαιδεύονται σε ψυχοθεραπεία οι ψυχίατροι κατά τη διάρκεια της ειδικότητας;
ειδες ποσο ξεκαθαρη ηταν ?

ναι μπορει να υπαρξει εκπαιδευση πανω σε καποιο ειδους ψυχοθεραπεις,αν αυτο μπορει να γινει μεσα στην ειδικοτητα τους δεν το γνωριζω , ...οποτε αυτοματα δηλωνει ΠΡΩΤΑ ψυχιατρος και μετα ψυχοθεραπευτης ..

εσυ ομως τι λες οταν πας ?
εγω πηγα σε ψυχιατρο και κανω ψυχοθεραπεια ,οποτε καποιος που γνωριζει φυσικα και θα σου πει αυτο δεν γινετε ,προσεχε λιγακι ..ρωτησες αν εχει εκπαιδευτεις και σαν ψυχοθεραπευτης ?

αυτο προυποθετει μια καλη ερευνα αγορας και ολα αυτα θελω να λεγονται ειδικα σε αυτο το θεμα γιατι οπως βλεπεις υπαρχει τρομερη άγνοια ...

εδω εχουμε life που σου λενε ελα να διαχειριστής το αγχος μαζι μου εφοσον ο life απαγορευεται να δουλευει με τετοιες προσωπικοτητες ,αφου το αγχος παντα κατι κρυβει απο πισω και δεν ειναι ικανος να το βρει ...
αν δεις και το συμβολαιο τους θα καταλαβεις ...

Αν καποιος δηλωνει ΜΟΝΟ ψυχοθεραπευτης πρεπει να ζηταμε τον πρωτο τιτλο ..

το σεμιναριο εγινε απο την σχολη μου στο πλαισιο της δικης μας ενημερωσεις ...μιλαω πολυ υπευθυνα σε αυτο ..
εγω ας πουμε υπαγομαι στον συμβουλο ψυχικης υγεια καθως ελαβα εκπαιδευση λιγοτερη της 4 ετιας ,δεν πηγα απο πανελληνιες εξου και δεν μπορει το ΚΑΔ μου να λεει ψυχολογος ..

δουλευω ομως την γνωσιακη μεσα απο προγραμματα που αφορουσαν την διαχειριση του θυμου του αγχους και της καταθλιψης ,εχω εκπαιδευτει και στις αλλες μεθοδους αλλα δεν ειμαι πιστοποιημενη ...απο το Πασχα και μετα ομως θα εχω την πιστοιποιηση μεσω του καποδιστριακου οσο αφορια την Γνωσιακη Συμπεριφοριστικη θεραπεια και πανω στην κλινικη μελετη ,οποτε επισημα θα ειμαι συμβουλος αλλα αποκλειστικα θα" εργαζομαι" με γνωσιακη πραγμα το οποιο το γνωστοποιεις στον θεραπευομενο και με βαση το συμβολαιο που θα υπογραψεις !


ο ψυχιατρος ας πουμε που συνεργαζομαι δεν κανει ψυχοθεραπεια δεν εχει εκπαιδευτει !
αυτος που εχω για εποπτια ειναι καθαρα ψυχολογος !
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Επειτα αυτο που μας ελεγε μια καθηγητρια μου στη σχολη, κλινικη ψυχολογος ειναι για την ¨νοοτροπια ¨του επαγγελματος ..

ειναι ενα επαγγελμα που δυσκολα θα υπαρξει συνεργασια μεταξυ ψυχιατρων ας πουμε ...υπαρχει πολυ εντονο το ναρκισσιτικο στοιχειο σε αυτη την ειδικοτητα εφοσον ο καθενας λαμβανει και διαφορετικες εκπαιδεύσεις ασχετα αν ολοι εχουν τελειωσει την ιατρικη ...

ποσες φορες ειδαμε περιστατικο θεραπευομενου που πηγε σε καποιον αλλον ψυχατρο ,ειπε την εμπειρια του απο τον προηγουμενο ,του ζητησε να μιλησει και μαζι του αλλα εκεινος δεν δεχτηκε γιατι διαφώνησαν στην γνωματευση ...εξου και εμεις πλεον δεν δουλευουμε πολλες φορες με ταμπελες ...η γνωματευση ειναι μονο για τον γιατρο για να σου δωσει αγωγη ...

η μονη περιπτωση που θα δεις να συνεργαζονται ψυχολογοι ή ψυχιατροι ειναι στα νοσοκομεια και στις κλινικες ,πουθενα αλλου !
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,244 μηνύματα.
Βασικά είναι πολύ απλό το θέμα.
Τον ψυχίατρο τον συμφέρει οικονομικά να έχει εκπαιδευτεί για να μπορεί να κάνει και ψυχοθεραπεία. Οπότε οι περισσότεροι σήμερα, στάνταρ θα κυνηγάνε μετά την ιατρική την έξτρα εκπαίδευση. Δύσκολα φαντάζομαι κάποιος να έχει μπλέξει με αυτά και να μην θέλει να χωθεί και σε αυτό το κομμάτι. Εκτός εαν θέλει να το πάει φουλ ιατρικά...και αυτοί χρειάζονται. Προφανώς τα χρόνια εκπαίδευσης είναι παααρα πολλά, αλλά υπάρχει άμεσο χρηματικό αντίκρισμα καθώς ως γνωστόν δεν χρεώνουν και λίγο.

Έχει οφέλη όμως και για τον ασθενή πιστεύω καθώς πολλές ψυχικές νόσοι δεν έχουν μόνο πνευματικό υπόβαθρο αλλά και σωματικό. Οπότε όταν κάποιος συνδυασει skills ίσως είναι σε θέση να αντιμετωπίσει κάπως καλύτερα ορισμένες περιπτώσεις.

Πάντως αυτό που ξέρω και έχω διαβάσει εγώ είναι οτι η αγωγή δεν σημαίνει οτι έχεις κάτι βαρύ απαραίτητα.
Χορηγείται και για να βοηθήσει στα αρχικά στάδια της θεραπείας αλλά και για να επαναφέρει στα σωστά επίπεδα αρκετές ουσίες που παίζουν ρόλο στο mood regulation και μπορεί να έχουν επηρεαστεί απο ένα πολύ αγχωτικό ή τραυματικό γεγονός.
 

Guest 991793

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Εγω σου λεω οτι και να παω, δε θα πιασει τοπο το χρήμα.
Πράγματι, μπορεί να συμβεί αυτό.

Αν, λέω αν, χρειαστείς ποτέ μια καθοδήγηση για οποιοδήποτε θέμα άπτεται της ψυχολογίας ή της ψυχιατρικής, μη διστάσεις να απευθυνθείς κάπου δωρεάν.
Στη χειρότερη περίπτωση, θα χάσεις τον χρόνο σου.
Στην καλύτερη, θα βοηθηθείς.
 

Guest 126033

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Όταν ο εγκέφαλος λειτουργεί κάτω από ένα ορισμένο επίπεδο επάρκειας και τα σημεία και τα συμπτώματα οδηγούν σε σημαντική λειτουργική βλάβη στον συνηθισμένο τρόπο ζωής ενός ατόμου με τον εαυτό του, με άλλους, με την οικογένεια, με φίλους, στο σχολείο ή στην εργασία, μία διάγνωση ψυχικών διαταραχών μπορεί να είναι πιθανή.
Οι ψυχικές διαταραχές όπως η κατάθλιψη περιγράφονται μέσω διεθνών ταξινομήσεων ασθενειών (όπως το Βορειοαμερικανικό Διαγνωστικό και Στατιστικό Εγχειρίδιο Ψυχικών Διαταραχών-DSM).
Οχι φυσικά με διαγνώσεις που βγηκαν επειδη καποιος διαβασε στο ιντερνετ...

Με βάση αυτές τις ταξινομήσεις μονο οι γιατροί και άλλοι επαγγελματίες υγείας, μοιράζονται μια ευρεία συμφωνία στον ορισμό και την αξιολόγηση της κατάθλιψης και άλλων ψυχικών διαταραχών. Όπως και με άλλες ψυχικές διαταραχές, η κατάθλιψη οφείλεται σε πολύπλοκες γενετικές και περιβαλλοντικές αλληλεπιδράσεις. Δεν μπορεί κανείς να πει ότι οι ψυχικές διαταραχές προκαλούνται μόνο από γονίδια ή μόνο από ανατροφή ή κουλτούρα, αλλά συνήθως είναι ένας συνδυασμός αυτών των παραγόντων.

Αρα ,η αντικαταθλιπτική φαρμακευτική αγωγή μπορεί να δράσει με διαφορετικούς τρόπους.
Ένα κοινό αποτέλεσμα όλων των φαρμάκων είναι η αύξηση του επιπέδου ή της δραστηριότητας ορισμένων
νευροδιαβιβαστών (σεροτονίνη)

Αυτό κάνει τους νευρώνες-δέκτες να λαμβάνουν περισσότερα μηνύματα σε σχέση με τους νευρώνες-δέκτες των ατόμων με κατάθλιψη.

Όταν ο εγκέφαλος δεν λειτουργεί επαρκώς, μία ή περισσότερες από έξι λειτουργίες θα υποστούν βλάβη και αυτό θα φανεί μέσω συγκεκριμένων σημείων και συμπτωμάτων.

Στην κατάθλιψη επηρεάζεται κυρίως η ρύθμιση των συναισθημάτων, παρουσιάζονται όμως δυσκολίες
και σε όλες τις άλλες λειτουργίες με επακόλουθη εμφάνιση συμπτωμάτων.

Όλα τα συναισθήματα, οι αλλαγές στη διάθεση, οι σκέψεις, οι αντιλήψεις και οι συμπεριφορές συνδέονται με τη
δραστηριότητα των νευρικών κυττάρων στον εγκέφαλό μας.

Ενας αλλος παραγοντας στο οποιο καποιος καλειται να παρει καποιος αντικαταθλιπτικη αγωγη ειναι για την αντιμετωπιση του χρονιου νευροπαθητικου πονου ..

Ενεργοποιει το μερος του εγκεαφουλου ,της αντιληψης του πονου ,σε βαθμο που το ατομο να ειναι περισσοτερο λειτουργικο στην καθημερινοτητα του ..

Ειναι λοιπον αλλος ενας μυθος οτι μόνο τα άτομα με καταθλιψη λαμβανουν αντικαταθλιπτικες αγωγες ή οτι τα παιδια ΔΕΝ λαμβανουν ψυχιατρικες αγωγες .
 

Guest 991793

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Οχι φυσικά με διαγνώσεις που βγηκαν επειδη καποιος διαβασε στο ιντερνετ...
Για ένα διάστημα υποψιαζόμουν ότι είχα Οριακή Διαταραχή Προσωπικότητας :P

Ο προηγούμενος (εξαίρετος) ψυχίατρος που είχα στην Αθήνα μού είπε κάποτε πως δεν μου κάνει καλό να διαβάζω από το ίντερνετ για τέτοια θέματα.
Αλλά εγώ, τότε που δεν ήμουν σε παρακολούθηση, θυμάμαι πως δεν μπορούσα να σταματήσω να ψάχνω παρ' όλο που ήξερα ότι αυτά που διάβαζα ενέτειναν το άγχος μου.

Ευτυχώς, την άφησα πίσω μου αυτή τη συνήθεια.
Ακόμα μαθαίνω να ζω το τώρα :)
 

Guest 126033

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Πολλές οι περιπτωσεις θεραπευομενων που έρχονται με διαγνώσεις από το ίντερνετ δυστηχως ..

Και μόνο που έμπαιναν στην διαδικασία να διαβάζουν τα συμπτώματα πολλές φορές βυθιζοταν στο τρυπακι της αυθυποβολής.
Τεράστια πλάνη που πολλές φορές μπερδεύει ακόμα και τους ψυχίατρος ,λιγότερο όμως τους θεραπευτές...

Δυστηχως ένα 95% των περιπτώσεων που επισκέπτεται κάποιος ένα ψυχίατρο θα φύγει με αγωγή..

Μην ξεχνάμε το βασικό παράγοντα ότι είναι γιατρός και οι φαρμακευτικες εταιρείες είναι από πίσω του ..

Εδω πλεον εχει φτασει η αυθαίρετη συνταγογραφιση καταθλιπτικων ακομα και απο ενα απλο γενικο ιατρο ή παθολογο χωρίς τις προαπαιτουμενες εξετάσεις!

Η οριακή που αναφερεις πολλές φορές συγχέεται με την Διπολική...
Λεπτές οι γραμμές που τις διαχωρίζεις και πίστεψε με εδώ ψυχιατροι μεταξύ τους διαφωνούν..
Απλά η οριακή έχει σημάδια ακόμα και από την παιδική ηλικία...
Οπως και η κατάθλιψη μπερδεύεται με μια απλή διαταραχη προσαρμοστικοτητας ή προσωπικότητας!

Αλλη λεπτη γραμμη ...Οι κρίσης άγχους με τις κρίσεις πανικού..
Τελείως διαφορετικές καταστάσεις και ομως αν ρωτήσεις πολλούς που βιώνουν μια κρίση άγχους την βαφτίζουν πανικού..

Μεγάλη λοιπόν προσοχή ακόμα και στους γιατρού⁹ς, αυτό που συστήνουμε πάντα είναι και μια δεύτερη γνώμη αν δεν υπάρχει απεικονιστικη εικόνα της διαταραχής είτε μέσο μια μαγνητικής η ενός εγκεφαλογραφηματος !

Δεν θα ξεχάσω ποτέ το πρώτο τρίμηνο της εκπαιδευσης μας στην κλινική κατάθλιψη που είχαμε περιστατικό από μια κοπέλα που διαγνωστηκε με Διπολική πήρε την αγωγή και κατέληξε στα επείγοντα με απίστευτο περιστατικό μανίας...
Απλά είχε μείζων κατάθλιψη με κάποια συναισθηματική αστάθεια τον πρώτο καιρό λόγο ερωτικής απογοήτευσης και ο γιατρος επειδη απλα του ειπε οτι ηταν μια πολυ καλα μια χαλια συν και κατι αλλα προχωρησε στη διαγνωση απο το πρωτο κιολας ραντεβου ,πραγμα συνηθες για τους ψυχιατρους ...

καταφέραμε να δουλέψουμε την κατάθλιψη να είναι πλέον διαχειρισιμη και μέχρι σήμερα παλεύει να ξεπεράσει αυτή την τραυματική εμπειρία που είχε επειδή ένας γιατρός ήθελε απλά να δώσει αγωγή και να μην την παραπέμψει πρώτα σε θεραπεία :(
 

paskmak

Διάσημο μέλος

Ο paskmak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,503 μηνύματα.
Δυστηχως ένα 95% των περιπτώσεων που επισκέπτεται κάποιος ένα ψυχίατρο θα φύγει με αγωγή..

Μην ξεχνάμε το βασικό παράγοντα ότι είναι γιατρός και οι φαρμακευτικες εταιρείες είναι από πίσω του ..

Εδω πλεον εχει φτασει η αυθαίρετη συνταγογραφιση καταθλιπτικων ακομα και απο ενα απλο γενικο ιατρο ή παθολογο χωρίς τις προαπαιτουμενες εξετάσεις!

Η οριακή που αναφερεις πολλές φορές συγχέεται με την Διπολική...
Λεπτές οι γραμμές που τις διαχωρίζεις και πίστεψε με εδώ ψυχιατροι μεταξύ τους διαφωνούν..
Απλά η οριακή έχει σημάδια ακόμα και από την παιδική ηλικία...
Οπως και η κατάθλιψη μπερδεύεται με μια απλή διαταραχη προσαρμοστικοτητας ή προσωπικότητας!

Αλλη λεπτη γραμμη ...Οι κρίσης άγχους με τις κρίσεις πανικού..
Τελείως διαφορετικές καταστάσεις και ομως αν ρωτήσεις πολλούς που βιώνουν μια κρίση άγχους την βαφτίζουν πανικού..

Μεγάλη λοιπόν προσοχή ακόμα και στους γιατρού⁹ς, αυτό που συστήνουμε πάντα είναι και μια δεύτερη γνώμη αν δεν υπάρχει απεικονιστικη εικόνα της διαταραχής είτε μέσο μια μαγνητικής η ενός εγκεφαλογραφηματος !

Δεν θα ξεχάσω ποτέ το πρώτο τρίμηνο της εκπαιδευσης μας στην κλινική κατάθλιψη που είχαμε περιστατικό από μια κοπέλα που διαγνωστηκε με Διπολική πήρε την αγωγή και κατέληξε στα επείγοντα με απίστευτο περιστατικό μανίας...
Απλά είχε μείζων κατάθλιψη με κάποια συναισθηματική αστάθεια τον πρώτο καιρό λόγο ερωτικής απογοήτευσης και ο γιατρος επειδη απλα του ειπε οτι ηταν μια πολυ καλα μια χαλια συν και κατι αλλα προχωρησε στη διαγνωση απο το πρωτο κιολας ραντεβου ,πραγμα συνηθες για τους ψυχιατρους


Αυτές οι συνωμοσιολογικές αντιμετωπίσεις του θέματος «ο ιατρός έχει πίσω του φαρμακευτικές και το μόνο που θα σε κάνει θα σε χαπακωσει» νόμιζα μονο κάποιες ξεχασμένες γιαγιάδες τις πιστεύουν εν ετει 2023.


Δεν χρειάζεται να είσαι πανεπιστημονας για να διακρίνεις μια απλή κατάθλιψη και αν την αντιμετωπίσεις φαρμακευτικά σε πρώτη φάση . Βέβαια, η θεραπεία των αιτιών που οδήγησαν σ αυτήν πρέπει να διερευνηθούν κατάλληλα από ψυχοθεραπευτή γι να γίνει ολοκληρωμένη θεραπευτική προσέγγιση του ασθενή.


Κάθε ψυχοδραστικο φαρμάκο μπορεί να έχει παρενέργειες ή να χειροτέρευσει τα συμπτώματα τις 2-3 πρώτες βδομαδες λήψης του. Αυτό θα το έπρεπε να γνωρίζει οποιοσδήποτε ασχολείται με τέτοια είδους περιστατικά ακόμα και ο «απλός» ψυχοθεραπευτής/ψυχολογος.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Είσαι σίγουρη όμως ότι δεν εκπαιδεύονται σε ψυχοθεραπεία οι ψυχίατροι κατά τη διάρκεια της ειδικότητας;


Στο εξωτερικό ο ψυχίατρος μπορεί να κάνει συνεδρίες , είναι μέρος της εκπαίδευσης.


Κάποιοι ασχολούνται μ αυτο, άλλοι καθόλου.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Guest 126033

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Αυτές οι συνωμοσιολογικές αντιμετωπίσεις του θέματος «ο ιατρός έχει πίσω του φαρμακευτικές και το μόνο που θα σε κάνει θα σε χαπακωσει» νόμιζα μονο κάποιες ξεχασμένες γιαγιάδες τις πιστεύουν εν ετει 2023.


Δεν χρειάζεται να είσαι πανεπιστημονας για να διακρίνεις μια κατάθλιψη και αν την αντιμετωπίσεις φαρμακευτικά σε πρώτη φάση . Βέβαια, η θεραπεία των αιτιών που οδήγησαν σ αυτήν πρέπει να διερευνηθούν κατάλληλα από ψυχοθεραπευτή γι να γίνει ολοκληρωμένη θεραπευτική προσέγγιση του ασθενή.


Κάθε ψυχοδραστικο φαρμάκο μπορεί να έχει παρενέργειες ή να χειροτέρευσει τα συμπτώματα τις 2-3 πρώτες βδομαδες λήψης του. Αυτό θα το έπρεπε να γνωρίζει οποιοσδήποτε ασχολείται με τέτοια είδους περιστατικά ακόμα και ο «απλός» ψυχοθεραπευτής/ψυχολογος.
απ οτι βλεπω γραφεις απο γερμανια οποτε να σε πληροφορισω ακομα εδω σε εμας οι ψυχιατροι δινουν αγωγες ΧΩΡΙΣ απεικονιση ..αυτο και μονο τα λεει ολα ..και μιλαμε παντα για τι πιο απλο ..οχι αλλες διαταραχες

ο ψυχιατρος της σχολης μας ηταν ΕΛληνας ο οποιος εργαστηκε πολλα χρονια στην Αγγλια ...εκει για να παρεις ψυχιατρικη αγωγη περνας απο του κοσμου τις εξετασεις ...εξετασεις που σε εμας εδω ουτε για αστειο δεν τις δινουν ...

επειτα τυχαινει να εχω και εγω προσωπικη εμπειρια και επαφη με τους γιατρους τα τελευταια 10 χρονια εφοσον ειμαι και εγω διαγνωσμενη με μειζων και πολλες φορες βρεθηκα να γινομαι πειραματοζωο αυτων εφοσον ως γνωστων ειναι οι μονες αγωγες που δεν πατροναρονται ....

Το γεγονος οτι εγω ειχα μπει σε μια πολυ συγκεκριμενη αγωγη δεν σημαινει οτι και καποιος αλλος που εχει διαγνωστη θα παρει την ιδια και θα λειτουργησει καθως το ειδος της καταθλιψης παιζει πολυ σημαντικο ρολο ...
αυτες οι αγωγες ειναι τελειως πειραματικες στον καθενα μας ..

τωρα για τις γιαγιαδες τι να σου πω ,εκει στη γερμανια δεν ξερω τι κανουν εδω παντως ειναι οι πρωτες που τρεχουν στους γιατρους για φαρμακα ή αληθεια ειναι ..

εδω πλεον ανεβασαν τα επιπεδα της βιταμινης D μονο και μονο για να φυγουν τα σκευασματα ...που ακουστηκε σε μια χωρα σαν την Ελλαδα που αρκουν μονο λιγα λεπτα εκθσης των χεριων στον ηλιο να παρεις την ημερησια αναγκαια δοση αυτης να παιρνουν ολοι βιταμινη ....

ευτυχως οι νεοτερες γενιες πλεον τα ψαχνουν πολυ περισσοτερο ,ψαχνουν και τους πιο νεους γιατρους ....επιλεγουν η χημεια να ειναι η τελευταια λυση και εμεις σαν θεραπευτες πρωτα υποστηριζουμε θεραπεια και μετα θα κρινουμε στην πορεια αν χρειαστει η χημεια ή αλλη επεμβατικη μεθοδο ..

τωρα κατα ποσο ευκολο ειναι να διαγωστεις με καταθλιψη ,συμφωνω σε αυτο που λες αλλα μεχρι ενα οριο ...
το ειδος ομως αυτης , ειναι ευκολο?
Αν υπαρχει συνοσηροτητα και η καταθλιψη πρεπει ν αντιμετωπιστει σε δευτερο χρονο ειναι ?
αν ειναι δυσθυμια ....
οι προσδιοριστες αυτης ?
π.χ μειζων με κατατονια ?

επειτα ποσα κατατονικα συπτωματα εχει ?

τι λες ειναι τοσο ευκολη η σωστη διαγνωση της ?ειδικα απο το ιντερνετ ?
αν ναι εισαι ο πρωτος απο ολους οσους ειμαστε σε αυτο το πλαισιο που το λεει...

επειτα αν εισαι θεραπευτης ποια γραμμη ακολουθεις ?ιδια σε ολους ?

η φαρμακοβιομηχανια βασιζετε πολυ σε αυτες τις αγωγες που ειναι πανακριβες για τον πολιτη μετα τον καρκινο φυσικα !

αυτα ο καθενας ειναι υπευθυνος ποια θεραπεια θα επιλεγει ,οχι ομως απευθειας στην αγωγη και μαλιστα εφοσον δεν ειναι και τοσο ευκολες οι συγκεκριμενες με τις τοσες παρενεργεις που εχουν ... οποιος δεν ξερεις και εξω απο τον χορο πολλα λετε μερικοι αλλα για μπειτε να δουμε ..ειναι και ο ολογος που το ξεκινησα ολο αυτο ..οσο μπορω αυτες τις περιπτωσεις θα τις χειριζομαι με τον πιο υπευθυνο τροπο και οχι σαν ενα ακομα πελατη που βγαλω χρημα,εφοσον δεν βιοποριζομαι απ ολο αυτο,ισα ισα πληρωνω και πολλα για να εκπαιδευτω :bye2:
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,862 μηνύματα.
Αμα κάποιος είναι ανεπιδεκτος μαθήσεως... τι να σου κάνει ο ψυχολόγος;
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,785 μηνύματα.
Προς το παρόν όχι.... είμαι εγω ο ίδιος ο ψυχολόγος του εαυτού μου. Έχω φτασει 37 ετών και είμαι ωραία.
Όταν χρειάστηκε να σκεφτώ να πάω σε Ψυχολόγο για μια παρελθοντική μου σχέση "συγκάλεσα" συσκεψη με τον εαυτό μου και αντι του ψυχολόγου αποφάσισα να κινηθώ με μεγαλυτερη εξωστρέφεια ωστε τις απαντήσεις που εψαχνα να μου τις δώσει η ίδια η κατάσταση.

Ειναι και αυτο μια τακτική... οταν ψάχνεις απαντήσεις καμια φορά δεν υπάρχουν μονο μέσα σε εμάς... μην ειμαστε τόσο εγωϊστες ! Υπάρχουν και σε άλλους με τους οποιους κατα κάποιο τροπο αλληλεπιδρουμε.

Για παράδειγμα... εστω οτι έχεις μια σχέση και χωρίζεις - εκανες κάποια λάθη- αν θεωρείς οτι υπάρχουν ερωτηματικά την απάντηση δεν θα στη δώσει μονο ενας ψυχολόγος και αν στη δώσει και αυτός... την απάντηση θα στη δώσει η ιδια η σχέση που είχατε. Ξανα προσέγγισε αν θές.
 
Τελευταία επεξεργασία:

camil

Δραστήριο μέλος

Η camil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 798 μηνύματα.
Ο ψυχολόγος πρέπει να αντιμετωπίζεται όπως ο παθολόγος. Αν αισθάνεσαι καλά, αν δε νοιώθεις ότι χρειάζεσαι κάποια βοήθεια, δε χρειάζεται να πας. Βέβαια ένα τσεκ απ που και που δε θα έκανε και κακό.
 

Guest 991793

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Αν αισθάνεσαι καλά, αν δε νοιώθεις ότι χρειάζεσαι κάποια βοήθεια, δε χρειάζεται να πας.
Δεν είμαι τόσο σίγουρος γι' αυτό.
Αν, για παράδειγμα, κάποιος βρίσκεται σε φάση μανίας;
Ή αν κάποιος έχει ναρκισσιστική διαταραχή προσωπικότητας;
 

Guest 126033

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.

Joji

Διακεκριμένο μέλος

Η Τζότζι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 6,592 μηνύματα.
Μερικοί άνθρωποι πάνε στον ψυχολόγο γιατί άλλοι που έπρεπε, εξ’αρχής, δεν πήγαν.
 

Guest 126033

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Προς το παρόν όχι.... είμαι εγω ο ίδιος ο ψυχολόγος του εαυτού μου. Έχω φτασει 37 ετών και είμαι ωραία.
Όταν χρειάστηκε να σκεφτώ να πάω σε Ψυχολόγο για μια παρελθοντική μου σχέση "συγκάλεσα" συσκεψη με τον εαυτό μου και αντι του ψυχολόγου αποφάσισα να κινηθώ με μεγαλυτερη εξωστρέφεια ωστε τις απαντήσεις που εψαχνα να μου τις δώσει η ίδια η κατάσταση.

Ειναι και αυτο μια τακτική... οταν ψάχνεις απαντήσεις καμια φορά δεν υπάρχουν μονο μέσα σε εμάς... μην ειμαστε τόσο εγωϊστες ! Υπάρχουν και σε άλλους με τους οποιους κατα κάποιο τροπο αλληλεπιδρουμε.

Για παράδειγμα... εστω οτι έχεις μια σχέση και χωρίζεις - εκανες κάποια λάθη- αν θεωρείς οτι υπάρχουν ερωτηματικά την απάντηση δεν θα στη δώσει μονο ενας ψυχολόγος και αν στη δώσει και αυτός... την απάντηση θα στη δώσει η ιδια η σχέση που είχατε. Ξανα προσέγγισε αν θές.
Το να γίνεις δίκαιος ,σωστός και κάποιες φορές σκληρός παρατηρητής του εαυτού σου πιστεύεις ειναι ευκολο ;

Είσαι αντικειμενικος η πέφτεις στη λούμπα της θυματοποιησης ;

Αλήθεια πιστεύεις ότι οι άνθρωποι που έχουν την τάση να ασκούν μονίμως κριτική στους άλλους, να χαρακτηριζουν τους άλλους και όχι τον ίδιο τους τον εαυτό δεν έχουν θέματα;

Και όμως, έχουν τα μεγαλύτερα, απλά επιλεγουν να ασχολούνται μονίμως με το τι κάνει ο άλλος, να κάνουν υποδείξεις γιατί πολυ απλά αντιμετωπίζουν θέμα μοναξιάς....

Δεν έχει κανένα νόημα η δική τους ζωή οπότε εστιάζουν στον άλλον..

Μην ξεχνάμε ότι πολλοί πηγαινουν γιατί δεν έχουν ανθρώπους να μιλήσουν να μοιραστούν...

Μοιράζομαι...φάρμακο!
 

Guest 991793

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Εκτός από την κουβέντα με τον ψυχολόγο, βοηθάνε και οι ασκήσεις που μπορεί να δίνει για την επόμενη συνάντηση.
Εμένα τουλάχιστον με βοηθάνε, γιατί έτσι έχω τον χρόνο να σκέφτομαι καλύτερα αυτά που με προβληματίζουν.

Επίσης, νομίζω πως βοηθάει και το journaling τόσο τον ίδιο τον πελάτη όσο και τον ψυχολόγο.
Για ένα διάστημα έγραφα κι εγώ τα όσα με βασάνιζαν και ένιωθα προσωρινά ανακούφιση.
Φυσικά, δεν διάβαζα αργότερα τι είχα γράψει, γιατί θα κρίντζαρα :P
 

Guest 126033

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Το ημερολόγιο είναι ένα σπουδαίο εργαλείο όχι όμως όπως το παρουσιάζεις ,δεν ξέρω αν εννοούμε και το ίδιο...


Το ημερολόγιο βάση cbt είναι να αποτυπώσεις μια σκέψη που σε οδηγει σε ενα δυσφορικο συναισθημα ...απίστευτο εργαλείο- άσκηση για τις κρίσεις πανικού το θυμό και το άγχος...

Όσοι δουλεύουμε τη cbt εχούμε κατασκευάσει το ημερολόγιο στυ κινητο ....προωθείτε και δουλευτεί ανάλογα τον θεραπευομενο ..
Έπειτα βάση αυτου του ημερολογίου Ο θεραπευτής κάλλιστα με πολύ μελέτη και με βάση τον "οδηγό " που έχει σε κατευθυνει να βρεις και να συνειδητοποιησεις τις πυρηνικές σου πεποιθήσεις καθώς είναι υπεύθυνες για το σήμερα..

Δύσκολη διαδρομή και πραγματικα δεβ μπορεί να γίνει χωρίς καθοδήγηση!

Θέλει χρόνο αλλά όχι όσο η ψυχανάλυση εξου και πλέον δουλεύεται πολύ

Γιατί καλό ειναι να κάνουμε τον ψυχολόγο του εαυτού μας αλλά ουσιαστική δουκεια δε γίνεται 💪

Όπως και εγώ προσωπικά λατρεύω την τεχνική "της άδεια καρέκλας..."
Πραγματικά αυτό που βγάζει ο θεραπευομενος σε αυτή τη τεχνική θες 3 συνεδρίες μαζεμένες για να τον επαναφέρεις στο τώρα μετά απ όλο το άδειασμα ψυχής που τον οδηγείς να κάνει...

Μαγική η διαδρομή !
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top