Έχουμε το δικαίωμα να εγκαλούμε κάποιον για το βάρος του;

Pak

Επιφανές μέλος

Η Πακοτίνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 9,478 μηνύματα.

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,844 μηνύματα.
Έχουν περάσει κάποιοι μήνες αλλά μιας και έπεσα τυχαία στο θέμα δεν μπορώ να μην το σχολιάσω ...
Καμία μα καμία σχέση δεν έχει το skinny με το fat shaming.
Και αυτό μπορεί να το καταλάβει ο οποιαδήποτε είχε ή έχει (έστω και λίγα ) παραπάνω κιλά .
Φυσικά αναφέρομαι μόνο σε γυναίκες μιας και το προτυπο για τους άνδρες διαφέρει.
απλά μην λέτε ότι είναι το ίδιο ...(ή και χειρότερο, αν είναι δυνατόν )
Εγω πιστευω οτι αυτο ειναι και στα δυο φυλα

Δεν πρεπει να γινει normalise κατι τετοιο, το παχυσαρκο.Αν γινει normalise τοτε θα εχει τρομερες επιπτωσεις και αλλαγες στην ανθρωποτητα.Μπορω να δεχτω τον αλλον ετσι οπως ειναι , με τα παραπανω κιλα κλπ αλλα σε καμια περιπτωσει δεν μπορω να το θεωρησω φυσιολογικο αυτο .Γνωμη μου ειναι ---> Ναι ατομα τετοια τα δεχομαστε ,δεν τους κρινουμε κλπ αλλα πρεπει να αλλαξουν για το καλο τους ,να προσπαθησουν εστω ,θα μεινω πολυ χαρουμενος

Αυτο πρεπει να γινει normalise η προσπαθεια
 

Ion.

Επιφανές μέλος

Η Sofia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,129 μηνύματα.
Σχέση έχουν μεταξύ τους :) Αλλά συμφωνώ με το ότι δεν είναι ίδιο.
Ναι ...
Γιατί;
Προσωπικά διαφωνώ με τη δήλωση σου.
Γιατί καλή μου η αδύνατη κοπέλα δεν θα απορριφθεί σε κάποια θέση εργασίας, ούτε θα την κοιτάνε στραβά όταν τρώει , ούτε θα δυσκολεύεται να βρει νούμερα στα μαγαζιά , ούτε θα ακούσει το "ωραία είσαι αλλά χοντρή"(και άλλα πολύ χειρότερα) αυτο είναι ένα δείγμα της καθημερινότητας των γυναικών με παραπάνω κιλά οι άντρες αντιμετωπίζονται με σαφώς μεγαλύτερη επιείκεια στο θέμα αυτό .
Η αδύνατη θα ακούσει ότι είναι ωραία , μοντέλο, καλλονή , θα την ζηλέψουν που τρώει και δεν βάζει κιλά .. ε άντε θα βρεθεί και ένας βλάκας να την πει "στέκα" . Σιγά .
 

Pak

Επιφανές μέλος

Η Πακοτίνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 9,478 μηνύματα.
Ναι ...

Γιατί καλή μου η αδύνατη κοπέλα δεν θα απορριφθεί σε κάποια θέση εργασίας, ούτε θα την κοιτάνε στραβά όταν τρώει , ούτε θα δυσκολεύεται να βρει νούμερα στα μαγαζιά , ούτε θα ακούσει το "ωραία είσαι αλλά χοντρή"(και άλλα πολύ χειρότερα) αυτο είναι ένα δείγμα της καθημερινότητας των γυναικών με παραπάνω κιλά οι άντρες αντιμετωπίζονται με σαφώς μεγαλύτερη επιείκεια στο θέμα αυτό .
Η αδύνατη θα ακούσει ότι είναι ωραία , μοντέλο, καλλονή , θα την ζηλέψουν που τρώει και δεν βάζει κιλά .. ε άντε θα βρεθεί και ένας βλάκας να την πει "στέκα" . Σιγά .
Γιατί αρπαζεσαι; Απλα διαφωνώ ξερω γω...
Αλλα πέρα απο αυτό η αρχική σου δήλωση ηταν οτι δεν εχουν καμιά μα καμία σχέση

Καμία μα καμία σχέση δεν έχει το skinny με το fat shaming.
Body shaming είναι και τα δυο. Το αν το δεύτερο είναι πιο βαρύ ναι είναι η αλήθεια, αλλα και οι αδύνατοι άνθρωποι δεν είναι φτιαγμένοι απο πέτρα ώστε ο,τι ακούνε να μπαίνει από το ένα αυτί και να βγαίνει από το άλλο.
 

Ion.

Επιφανές μέλος

Η Sofia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,129 μηνύματα.
Εγω πιστευω οτι αυτο ειναι και στα δυο φυλα

Δεν πρεπει να γινει normalise κατι τετοιο, το παχυσαρκο.Αν γινει normalise τοτε θα εχει τρομερες επιπτωσεις και αλλαγες στην ανθρωποτητα.Μπορω να δεχτω τον αλλον ετσι οπως ειναι , με τα παραπανω κιλα κλπ αλλα σε καμια περιπτωσει δεν μπορω να το θεωρησω φυσιολογικο αυτο .Γνωμη μου ειναι ---> Ναι ατομα τετοια τα δεχομαστε ,δεν τους κρινουμε κλπ αλλα πρεπει να αλλαξουν για το καλο τους ,να προσπαθησουν εστω ,θα μεινω πολυ χαρουμενος

Αυτο πρεπει να γινει normalise η προσπαθεια
Κοίταξε Νίκο το ιδανικό βάρος για κάποιον δεν είναι συγκεκριμένο, και δεν είναι πάντα το αδύνατο. Ξέρω κοπέλες δεν είναι καθόλου "γεμάτες"απλά επειδή δεν είναι σκιννυ αντιμετωπίζονται ως "παχουλές".
Δεν υπάρχει δηλαδή μόνο η αδύνατη και η παχουλή ... Και άλλα στο ενδιάμεσο.
Γιατί αρπαζεσαι; Απλα διαφωνώ ξερω γω...
Αλλα πέρα απο αυτό η αρχική σου δήλωση ηταν οτι δεν εχουν καμιά μα καμία σχέση


Body shaming είναι και τα δυο. Το αν το δεύτερο είναι πιο βαρύ ναι είναι η αλήθεια, αλλα και οι αδύνατοι άνθρωποι δεν είναι φτιαγμένοι απο πέτρα ώστε ο,τι ακούνε να μπαίνει από το ένα αυτί και να βγαίνει από το άλλο.
Δεν αρπάχτηκα και ποτέ δεν συμφώνησα στο να δέχονται σχόλια αυτά τα άτομα . Απλά όπως παραδέχτηκες και εσύ ναι είναι πολύ πιο βάρυ
 

Pak

Επιφανές μέλος

Η Πακοτίνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 9,478 μηνύματα.
Δεν αρπάχτηκα
Το "καλή μου" μέχρι χθες δεν ηταν στο λεξιλόγιο σου, αλλα οκ
και ποτέ δεν συμφώνησα στο να δέχονται σχόλια αυτά τα άτομα . Απλά όπως παραδέχτηκες και εσύ ναι είναι πολύ πιο βάρυ
Ναι, αλλα εσύ δεν είπες αυτό στην αρχή και γι'αυτό σε παρέθεσα.
 

Ion.

Επιφανές μέλος

Η Sofia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,129 μηνύματα.
Το "καλή μου" μέχρι χθες δεν ηταν στο λεξιλόγιο σου, αλλα οκ

Ναι, αλλα εσύ δεν είπες αυτό στην αρχή και γι'αυτό σε παρέθεσα.
Οκ αν σε πείραξε δεν το εννοούσα όπως νομίζεις.


Ε αυτό εννοώ , δεν έχει καμία σχέση ,είναι πολύ πιο βάρυ . Μην το συγκρίνετε γιατί στη μία περίπτωση είναι μεμονωμένα σχόλια ενώ στην άλλη επηρεάζεται ολόκληρη η ζωή του ατόμου .
 

Joji

Διακεκριμένο μέλος

Η Τζότζι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 6,595 μηνύματα.
Μην το συγκρίνετε γιατί στη μία περίπτωση είναι μεμονωμένα σχόλια ενώ στην άλλη επηρεάζεται ολόκληρη η ζωή του ατόμου .
Και στις δυο επηρεάζεται ολόκληρη η ζωή του ατόμου. Εκτός αν εσύ θεωρείς το «Κοκαλιάρα» και το «Φάε κάτι γιατί θα πεθάνεις», κοπλιμέντο.
 

Ion.

Επιφανές μέλος

Η Sofia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,129 μηνύματα.
Και στις δυο επηρεάζεται ολόκληρη η ζωή του ατόμου. Εκτός αν εσύ θεωρείς το «Κοκαλιάρα» και το «Φάε κάτι γιατί θα πεθάνεις», κοπλιμέντο.
Όχι , δεν είναι κοπλιμεντο. Απλά .. δεν μπορώ να το εξηγήσω .... Το ότι κάποιοι δεν καταλαβαίνετε δείχνει την προνομιακή σας θέση .
 

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,844 μηνύματα.

Ion.

Επιφανές μέλος

Η Sofia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,129 μηνύματα.
Ειναι συγκεκριμενο αναλογα το υψος του καθενος !

Εγω λεω για το ατομα που λενε να γινει normalise το bodyshame
Δεν είναι 🤗.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

@Nick890
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Έχει ξεπεραστεί αυτή η λανθασμένη άποψη ευτυχώς... Απορώ εσύ που ασχολείσαι με αυτά πως δεν το ήξερες . Το ύψος είναι μόνο ένας παράγοντας.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Joji

Διακεκριμένο μέλος

Η Τζότζι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 6,595 μηνύματα.
Όχι , δεν είναι κοπλιμεντο. Απλά .. δεν μπορώ να το εξηγήσω .... Το ότι κάποιοι δεν καταλαβαίνετε δείχνει την προνομιακή σας θέση .
Είχα την ίδια άποψη με εσένα πριν αρκετό καιρό. Μετά αναθεώρησα.

Αυτό που κάνεις αυτή την στιγμή είναι να ζητάς επαλήθευση από άτομα τα οποία σκέφτονται σαν εσένα, δηλαδή θα πουν «Αμάν, τι λέει εκείνος και ο άλλος, girl rights, stop fat shaming». Επί της ουσίας, δεν αλλάζει τίποτα, γιατί οι άνθρωποι που λένε άσχημα πράγματα θα συνεχίσουν να το κάνουν. Γιατί δεν τους ενδιαφέρει, ναι; Δεν ξέρω πως αλλιώς να το εξηγήσω.

Έχεις κάθε δικαίωμα να στεναχωρηθείς, αλλά μην μείνεις στάσιμη στην στεναχώρια και στην διαμαρτυρία. Δεν αλλάζει κάτι.
 

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Δεν είναι 🤗.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

@Nick890
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Έχει ξεπεραστεί αυτή η λανθασμένη άποψη ευτυχώς... Απορώ εσύ που ασχολείσαι με αυτά πως δεν το ήξερες . Το ύψος είναι μόνο ένας παράγοντας.
Φυσιογνωμικά καταλαβαίνουμε πως δεν έχει ιδέα για τι πράγμα μιλάει. Παρακάτω.
 

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,844 μηνύματα.
Δεν είναι 🤗.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

@Nick890
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Έχει ξεπεραστεί αυτή η λανθασμένη άποψη ευτυχώς... Απορώ εσύ που ασχολείσαι με αυτά πως δεν το ήξερες . Το ύψος είναι μόνο ένας παράγοντας.
Ειναι συγκεκριμενος με την εννοια οτι ,πρεπει αν ειναι εκει οπου δεν προκαλει υπολειτουργιες στο σωμα .Δεν μπορει ας πουμε η πρωτη απ τα αριστερα να λεει οτι νιωθει καλα με το βαρος της και ολα κομπλε θα μεινω ετσι

ΥΓ:Για τετοια φαση εννοω εγω οταν λεω για παχυσαρκα ατομα

1647551822785.png
 

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ειναι συγκεκριμενος με την εννοια οτι ,πρεπει αν ειναι εκει οπου δεν προκαλει υπολειτουργιες στο σωμα .Δεν μπορει ας πουμε η πρωτη απ τα αριστερα να λεει οτι νιωθει καλα με το βαρος της και ολα κομπλε θα μεινω ετσι

ΥΓ:Για τετοια φαση εννοω εγω οταν λεω για παχυσαρκα ατομα

View attachment 99026
Καμία απ' αυτές δεν πρέπει να νιώθουν καλά για το σώμα τους ή να μη θέσουν ως πρώτη προτεραιότητα την υγεία τους.
 

Aura

Διάσημο μέλος

Η Aura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,036 μηνύματα.
Καμία απ' αυτές δεν πρέπει να νιώθουν καλά για το σώμα τους ή να μη θέσουν ως πρώτη προτεραιότητα την υγεία τους.
Η πιο αδύνατη μπορεί να θεωρείται και υγιής γιατί υποτίθεται το λίπος στη μέση είναι επικίνδυνο για καρδιά, διαβήτη παρά τα μπούτια.
 

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,844 μηνύματα.

Ion.

Επιφανές μέλος

Η Sofia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,129 μηνύματα.
Η πιο αδύνατη μπορεί να θεωρείται και υγιής γιατί υποτίθεται το λίπος στη μέση είναι επικίνδυνο για καρδιά, διαβήτη παρά τα μπούτια.
Ε αφού δεν είναι 90 60 90 δεν είναι υγιής τι θες εσύ τώρα ???
 

Gaspar

Περιβόητο μέλος

Ο Gaspar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,101 μηνύματα.
Κάποτε στις διαφημίσεις βλέπαμε γυμνασμένα ιδεατά σώματα, που φτιάχτηκαν με σκληρή δουλειά και πειθαρχία.
Ενα ιδεατό πρότυπο που ήταν έμπνευση και μάθημα για τον μέσο άνθρωπο οτι τα αγαθά κόποις κτώνται και πόνοις κατορθούνται

Η εποχή της Πολιτικής ορθότητας μας έδωσε αυτό
 

Εχέμυθη

Περιβόητο μέλος

Η Εχέμυθη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,863 μηνύματα.
Εγώ τώρα αναρωτιέμαι, είναι η πολιτική ορθότητα που μας έδωσε διαφημίσεις που να συμπεριλαμβάνουν διαφορετικές, υγιή σωματότυπα ή το γεγονός ότι τα κλασικά "πρότυπα" των διαφημίσεων είναι μη ρεαλιστικά για τη μεγαλύτερη μερίδα του πληθυσμού; Και θέλω να μου πείτε πραγματικά κατά πόσο νομίζετε ότι η ανασφάλεια που ενδεχομένως είχατε καί ίσως έχετε οφείλεται σε όλα τα μη ρεαλιστικά πρότυπα που προβάλλονται παντού. Τώρα, οι επιχειρήσεις κέρδος προσπαθούν να βγάλουν, ας πουλάει τουλάχιστον ο ρεαλισμός χωρίς εννοείται αυτό νά σημαίνει ότι θα πρέπει να αποκλείονται τα σώματα που θεωρούνταν ιδανικά. Και ως άτομο που φοράει small πιο πολύ medium, ας αρχίσουν να προβάλλονται καί τέτοιου είδους σώματα. Μεγάλη μερίδα του πληθυσμού, δε μπορεί να ταυτιστεί ούτε Με το extra small ούτε με το extra large .
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top