Έχουμε το δικαίωμα να εγκαλούμε κάποιον για το βάρος του;

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Η πιο αδύνατη μπορεί να θεωρείται και υγιής γιατί υποτίθεται το λίπος στη μέση είναι επικίνδυνο για καρδιά, διαβήτη παρά τα μπούτια.
Νο. Είναι σκέτη καταστροφή να έχεις ποσοστό λίπους πάνω από ένα ποσοστό.
 

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,844 μηνύματα.
είναι η πολιτική ορθότητα που μας έδωσε διαφημίσεις που να συμπεριλαμβάνουν διαφορετικές, υγιή σωματότυπα ή το γεγονός ότι τα κλασικά "πρότυπα" των διαφημίσεων είναι μη ρεαλιστικά για τη μεγαλύτερη μερίδα του πληθυσμού;
Μήπως η μερίδα του πληθυσμού να αλλάξει τρόπο ζωής και να σταματήσει να θέλει normalise ότι δεν θέλουν να προσπαθήσουν πραγματικά να πολεμήσουν για ένα θέμα ?

Πολύ σωστά ο @Fast έγραψε για ποιο λόγο δεν είναι νορμάλ αυτό
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,826 μηνύματα.
Το όλο θέμα πρέπει να προσεγγίζεται απλά με βάση την υγεία. Είτε το θέλουμε είτε όχι και το παχύσαρκο και το υπερβολικά αδύνατο δεν είναι υγιές ούτε θα έπρεπε να προβάλλεται ως πρότυπο. Δεν υπάρχει όμορφο σωματότυπο. Για κάθε άνθρωπο διαφέρει, είτε άντρας είτε γυναίκα. Σε κάποιους/ες πάει το αδύνατο, σε άλλους/ες, το μέτριο/κανονικό και σε άλλους/ες πάει το να έχουν λίγο παραπάνω κιλάκια. Αν δείτε ταινίες του '50 και του '60 σε παραλίες και σε αυτά όλες οι Ελληνίδες της εποχής είχαν τα πιασίματα τους, έτσι ήταν το πρότυπο ομορφιάς τότε.

Το όλο θέμα δεν πρέπει να προσεγγίζεται αισθητικά αλλά από άποψη υγείας. Αισθητικά άλλως τε δεν έχει και κανένα νόημα καθώς αν δεν σε αρέσουν οι παχύσαρκοι/ες απλά απορρίπτεις και ψάχνεις αυτό που θες.
 

chrisjhon02

Διάσημο μέλος

Ο chrisjhon02 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,744 μηνύματα.
Το όλο θέμα πρέπει να προσεγγίζεται απλά με βάση την υγεία. Είτε το θέλουμε είτε όχι και το παχύσαρκο και το υπερβολικά αδύνατο δεν είναι υγιές ούτε θα έπρεπε να προβάλλεται ως πρότυπο. Δεν υπάρχει όμορφο σωματότυπο. Για κάθε άνθρωπο διαφέρει, είτε άντρας είτε γυναίκα. Σε κάποιους/ες πάει το αδύνατο, σε άλλους/ες, το μέτριο/κανονικό και σε άλλους/ες πάει το να έχουν λίγο παραπάνω κιλάκια. Αν δείτε ταινίες του '50 και του '60 σε παραλίες και σε αυτά όλες οι Ελληνίδες της εποχής είχαν τα πιασίματα τους, έτσι ήταν το πρότυπο ομορφιάς τότε.

Το όλο θέμα δεν πρέπει να προσεγγίζεται αισθητικά αλλά από άποψη υγείας. Αισθητικά άλλως τε δεν έχει και κανένα νόημα καθώς αν δεν σε αρέσουν οι παχύσαρκοι/ες απλά απορρίπτεις και ψάχνεις αυτό που θες.
Για αυτό τον λόγο, σχόλια όπως του Gaspar που αναφέρονται σε ιδανικό σώμα, δείχνει ότι κάποιοι δεν γνωρίζουν ότι τα πρότυπα αλλάζουν και δεν είναι κάτι αντικειμενικό. Πέρα από τα παραδείγματα που έγραψες, στους άντρες την δεκαετία του 1920 το πρότυπο ήταν να έχουν αρκετά κιλά και κοιλίτσα (το αυξημένο βάρος σήμαινε ότι έχεις πολλά λεφτά και δεν χρειάζεται να κάνεις εργατικές δουλειές).
Το ιδανικό σώμα για τις γυναίκες αλλά και για τους άντρες δεν είναι κάτι αντικειμενικό, σημαντικό είναι η υγεία του ατόμου και όχι πως δείχνει.
 
Τελευταία επεξεργασία:

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,826 μηνύματα.
Για αυτό τον λόγο, σχόλια όπως του @Gaspar που αναφέρονται σε ιδανικό σώμα, δείχνει ότι κάποιοι δεν γνωρίζουν ότι τα πρότυπα αλλάζουν και δεν είναι κάτι αντικειμενικό. Πέρα από τα παραδείγματα που έγραψες, στους άντρες την δεκαετία του 1920 το πρότυπο ήταν να έχουν αρκετά κιλά και κοιλίτσα (το αυξημένο βάρος σήμαινε ότι έχεις πολλά λεφτά και δεν χρειάζεται να κάνεις εργατικές δουλειές).
Το ιδανικό σώμα για τις γυναίκες αλλά και τους άντρες δεν υπάρχει, σημαντικό είναι η υγεία του ατόμου και όχι πως δείχνει.
Με τον Γκασπάρ συμφωνώ με τη μη προβολή σωματότυπων που είναι ανθυγιεινά. Όλα πρέπει να έχουν τα όρια τους, το να είσαι προφανώς κατά της οποιασδήποτε μορφής βίας ή κοινωνικού αποκλεισμού ανθρώπων λόγω των κιλών τους είναι αυτονόητο αλλά δεν χρειάζεται να το πας και στο άλλο άκρο. Όσοι/ες το επιλέγουν συνειδητά με γεια τους με χαρά τους αλλά δεν είναι κάτι υγιεινό για να προωθείται. Είναι σαν να προωθούμε τα ναρκωτικά.

Στα υπόλοιπα συμφωνούμε.

Υ.Γ. Βρε βέβηλε με αυτό το avatar γιατί μου ρήμαξες όλα τα παιδικά μου χρόνια;;;; :'( :'(:'(
 

chrisjhon02

Διάσημο μέλος

Ο chrisjhon02 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,744 μηνύματα.
Με τον Γκασπάρ συμφωνώ με τη μη προβολή σωματότυπων που είναι ανθυγιεινά. Όλα πρέπει να έχουν τα όρια τους, το να είσαι προφανώς κατά της οποιασδήποτε μορφής βίας ή κοινωνικού αποκλεισμού ανθρώπων λόγω των κιλών τους είναι αυτονόητο αλλά δεν χρειάζεται να το πας και στο άλλο άκρο. Όσοι/ες το επιλέγουν συνειδητά με γεια τους με χαρά τους αλλά δεν είναι κάτι υγιεινό για να προωθείται. Είναι σαν να προωθούμε τα ναρκωτικά.

Στα υπόλοιπα συμφωνούμε.
Ε καλά, προφανώς δεν αναφέρομαι σε μη υγιεινές περιπτώσεις.
Υ.Γ. Βρε βέβηλε με αυτό το avatar γιατί μου ρήμαξες όλα τα παιδικά μου χρόνια;;;; :'( :'(:'(
😥
 

Ion.

Επιφανές μέλος

Η Sofia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,129 μηνύματα.
Το προβλημα ξεκιναει οταν θεωρείτε την τρίτη κοπέλα παχυσαρκη.
 

Agaphbou

Περιβόητο μέλος

Η Αγάπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 5,328 μηνύματα.
Κάποτε στις διαφημίσεις βλέπαμε γυμνασμένα ιδεατά σώματα, που φτιάχτηκαν με σκληρή δουλειά και πειθαρχία.
Ενα ιδεατό πρότυπο που ήταν έμπνευση και μάθημα για τον μέσο άνθρωπο οτι τα αγαθά κόποις κτώνται και πόνοις κατορθούνται

Η εποχή της Πολιτικής ορθότητας μας έδωσε αυτό

Υπό μία έννοια έχει δίκιο, δηλαδή ότι μπορεί να έχει όντως πολλή δύναμη και ευλυγισία. Ειδικά δύναμη είναι φυσιολογικό να έχει πολλή γιατί και μόνο από το επιπλέον βάρος που κουβαλά ένας άνθρωπος, χτίζει μυϊκή μάζα. Γι' αυτό κι όταν βλέπεις υπέρβαρους ανθρώπους να αδυνατίζουν με καλή διατροφή και βάρη, γίνονται κατευθείαν πολύ μυώδεις ενώ ο αδυνατούλης παλεύει επί χρόνια και ίσως να μη φτάσει ποτέ εκεί. Επίσης αθλητές θεωρούνται και οι παλαιστές σούμο, οι οποίοι έχουν επίσης τεράστια ευλυγισία και κάνουν πάρα πολλές προπονήσεις και κοπιάζουν για να αποκτήσουν το σώμα αυτό. Δε σημαίνει ότι όλοι οι υπέρβαροι άνθρωποι κάθονται στον καναπέ και τρώνε πατατάκια, παρόλο που υπάρχουν πολλές πιθανότητες να συμβαίνει και αυτό.

Τώρα, όσον αφορά το θέμα της υγείας. Πάλι θεωρώ κάποιες παραμέτρους εντελώς μπακαλίστικες, όπως π.χ. τον ΔΜΣ. Αν ίσχυε αυτό, τότε εγώ που όλη μου τη ζωή μέχρι πρόπερσι είχα ΔΜΣ γύρω στο 17, θα έπρεπε να έχω χάλια υγεία. Σε πληροφορώ πως το μόνο που άλλαξε (εκτός απ' την εικόνα μου) σε σχέση με τώρα που έχω ΔΜΣ 19,13 και γυμνάζομαι τακτικά είναι η μυϊκή μου δύναμη, όλα τ' άλλα στις εξετάσεις που έχω κάνει παρέμειναν εντελώς σταθερά. Επομένως, μπορεί κάποιος εξαιρετικά μυώδης ή/και με φαρδύ και βαρύ σκελετό να είναι πάνω από το όριο του ΔΜΣ χωρίς να διατρέχει κάποιο κίνδυνο, και μπορεί αντίστοιχα ένας άνθρωπος εντός του φυσιολογικού ορίου να έχει πολύ μεγάλο ποσοστό λίπους, μυϊκή ατροφία και χάλια ανοσοποιητικό. Επίσης, κάτι ακόμη πιο σημαντικό, μπορεί να καταστεί πολύ πιο επικίνδυνη η απότομη απώλεια βάρους, τα σκαμπανεβάσματα και οι δίαιτες πείνας από το να παραμένει κάποιος σε ένα σχετικά υψηλό αλλά σταθερό βάρος, με ισορροπημένη διατροφή.

Στο θέμα της πολιτικής ορθότητας τείνω να συμφωνήσω, με την έννοια ότι έχουν εργαλειοποιηθεί όλες αυτές οι κοινωνικές ομάδες από τον χώρο του μάρκετινγκ και είναι κρίμα γιατί έτσι προσεγγίζονται με εντελώς επιφανειακό τρόπο πολλά σοβαρά θέματα. Το θετικό, βέβαια, με τη σημερινή εποχή είναι ότι με βάση τους αλγόριθμους των social media και του google προσαρμόζεται ανάλογα και το υλικό που σου προωθείται, οπότε εμένα π.χ. μου πετάει συνεχώς αυτά τα γυμνασμένα, ιδεατά σώματα που λες (ειδικά το instagram). Από την άλλη, κάποιον άλλον που μπορεί να μην τον ενδιαφέρουν ή/και να τον αγχώνουν αυτές οι εικόνες, θα του πετάγονται προφανώς λιγότερο και θα του εμφανίζονται αυτά που του αρέσουν και τον εμψυχώνουν. Εκτός κι αν είναι απ' τους μαζόχες που πάνε και ακολουθούν όλη την επίπλαστη τελειότητα του instagram και μετά κλαίγονται γι' αυτά που τους πετάει στα προτεινόμενα.
 

Ion.

Επιφανές μέλος

Η Sofia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,129 μηνύματα.
Το όλο θέμα πρέπει να προσεγγίζεται απλά με βάση την υγεία. Είτε το θέλουμε είτε όχι και το παχύσαρκο και το υπερβολικά αδύνατο δεν είναι υγιές ούτε θα έπρεπε να προβάλλεται ως πρότυπο. Δεν υπάρχει όμορφο σωματότυπο. Για κάθε άνθρωπο διαφέρει, είτε άντρας είτε γυναίκα. Σε κάποιους/ες πάει το αδύνατο, σε άλλους/ες, το μέτριο/κανονικό και σε άλλους/ες πάει το να έχουν λίγο παραπάνω κιλάκια. Αν δείτε ταινίες του '50 και του '60 σε παραλίες και σε αυτά όλες οι Ελληνίδες της εποχής είχαν τα πιασίματα τους, έτσι ήταν το πρότυπο ομορφιάς τότε.

Το όλο θέμα δεν πρέπει να προσεγγίζεται αισθητικά αλλά από άποψη υγείας. Αισθητικά άλλως τε δεν έχει και κανένα νόημα καθώς αν δεν σε αρέσουν οι παχύσαρκοι/ες απλά απορρίπτεις και ψάχνεις αυτό που θες.
Η υγεία είναι η τέλεια πρόφαση να εκφράσει
κανεις την χονδροφοβια του .
Δεν μιλάω για σένα .
Όταν κάποιος έχει κυριολεκτικά 5-10 κιλά παραπάνω και μιλάμε για υγεία είναι γελοίο .
15231027_MediumBlueDenim_005_ProductLarge.jpg
 

Agaphbou

Περιβόητο μέλος

Η Αγάπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 5,328 μηνύματα.
Εγώ τώρα αναρωτιέμαι, είναι η πολιτική ορθότητα που μας έδωσε διαφημίσεις που να συμπεριλαμβάνουν διαφορετικές, υγιή σωματότυπα ή το γεγονός ότι τα κλασικά "πρότυπα" των διαφημίσεων είναι μη ρεαλιστικά για τη μεγαλύτερη μερίδα του πληθυσμού;

Τίποτα απ' τα δύο. Με την άνοδο του junk food και της καθιστικής ζωής τις προηγούμενες δεκαετίες, αυξήθηκε κατά πολύ ο μέσος όρος βάρους και ποσοστού λίπους των ανθρώπων, οπότε άλλαξε το ευρύ κοινό κι ο μέσος καταναλωτής στον οποίο απευθύνονται οι customer-oriented εταιρίες. Δεν είναι θέμα προτύπων, είναι θέμα οικονομικό. Γι' αυτό και οι περισσότεροι οίκοι μόδας π.χ. που απευθύνονται σε πολύ συγκεκριμένους πελάτες, δεν έχουν αλλάξει σχεδόν καθόλου τα μοντέλα τους (πέρα απ' το ότι απλώς φροντίζουν να μην τους πεθάνουν από ανορεξία γιατί είχε παραγίνει το κακό) και φτιάχνουν μόνο λίγα oversized κομμάτια κυρίως για σταρ του Hollywood.

Δες απλά την αλλαγή του μάρκετινγκ μες στην καραντίνα. Ξαφνικά ξεπηδούν από παντού skincare routine προϊόντα. Γιατί; Αναγνωρίστηκε η φυσική ομορφιά ως ανώτερη και κατανόησε η ανθρωπότητα ότι είναι τοξικό να θες να μοιάζεις με κακή μπάρμπι; Όχι, απλώς 1ον. με τις προστατευτικές μάσκες το 90% των γυναικών σταμάτησε να βάφεται σε καθημερινή βάση, 2ον. ο κόσμος λόγω φτώχειας θ' αρχίσει να βγαίνει πολύ λιγότερο και θα μαζεύεται σπίτι του. Ποια είναι λοιπόν η κατάλληλη αγορά; Οικονομικά σχετικά προϊόντα που θα χρειάζεται εξ ορισμού να τα χρησιμοποιείς σε καθημερινή βάση, ασχέτως αν θα βγεις ή όχι. Συν το πλεονέκτημα ότι δεν υπόσχονται άμεσα αποτελέσματα οπότε σίγουρα θα το αγοράσεις 2-3 φορές μέχρι να σιγουρευτείς ότι δεν κάνει δουλειά. Τα ρούχα επίσης, γέμισε ο τόπος κολάν και αθλητικά αυτά τα χρόνια. Εκεί που κάθεσαι κλεισμένη σπίτι σου και δεν έχεις τι να κάνεις, μπορεί ν' αρχίσεις γυμναστική. Να αγοράσεις ένα app για να κάνεις tracking το πρόγραμμα γυμναστικής και διατροφής σου. Να παραγγείλεις ένα συμπλήρωμα πρωτεΐνης για να σε boostάρει. Πανδημία, στροφή στην υγεία, το fitness είναι το νέο trend, όπως κάποτε ήταν το αδυνάτισμα. Κάπως πρέπει να πιάσουν για πελάτες τους κι αυτούς που δε γυμνάζονταν ποτέ, αυτούς που είναι υπέρβαροι και δε νιώθουν άνετα να μπουν σ' ένα γυμναστήριο. Τα μοντέλα αυτά είναι ο τρόπος τους για να τους προσεγγίσουν. Τα συμφέροντα παραμένουν συμφέροντα.

Και θέλω να μου πείτε πραγματικά κατά πόσο νομίζετε ότι η ανασφάλεια που ενδεχομένως είχατε καί ίσως έχετε οφείλεται σε όλα τα μη ρεαλιστικά πρότυπα που προβάλλονται παντού.

Οι περισσότεροι άνθρωποι θέλουν να ανήκουν κάπου και η οπτική ομοιομορφία ενισχύει πάρα πολύ την αίσθηση του ανήκειν. Θυμάμαι ότι μέχρι και την έκτη δημοτικού μπορεί να ήμουν τσιλιβήθρα αλλά ένιωθα μια χαρά. Όταν αργότερα, στο γυμνάσιο, άρχισαν όλες μου οι συμμαθήτριες να παίρνουν κιλά και να σχηματίζουν καμπύλες κι εγώ έμενα το ίδιο μακαρόνι, τότε άρχισα να νιώθω ανασφάλεια. Αγχωνόμουν ακόμη και γιατί είχε έρθει περίοδος στις φίλες μου ενώ εμένα όχι ακόμη. Ζήλευα ακόμη και τις παχουλές κοπέλες που δεν είχαν σε καμία περίπτωση το σώμα του ιδανικού προτύπου αλλά ήταν απλώς περισσότερες αριθμητικά. Δε χρειάζεται δηλαδή πάντα να σου επιβάλλουν ένα πρότυπο για να κλονιστεί η αυτοπεποίθησή σου, χωρίς φυσικά να αμφισβητώ ότι παίζουν κι αυτά πολύ σημαντικό ρόλο.

Τώρα, οι επιχειρήσεις κέρδος προσπαθούν να βγάλουν, ας πουλάει τουλάχιστον ο ρεαλισμός χωρίς εννοείται αυτό νά σημαίνει ότι θα πρέπει να αποκλείονται τα σώματα που θεωρούνταν ιδανικά. Και ως άτομο που φοράει small πιο πολύ medium, ας αρχίσουν να προβάλλονται καί τέτοιου είδους σώματα. Μεγάλη μερίδα του πληθυσμού, δε μπορεί να ταυτιστεί ούτε Με το extra small ούτε με το extra large .

Τα μεγέθη των ρούχων είναι άλλος ένας εξαιρετικά μπακαλίστικος τρόπος για να μετρήσεις το σώμα σου. Τώρα τι να σου πω, ότι τα ρούχα στην ντουλάπα μου είναι από XS μέχρι XL; Αν πας στη Ν.Κορέα να ψωνίσεις θα βάλεις το small και θα σου ανεβαίνει μέχρι τα γόνατα, τα νούμερα ΚΑΙ αυτά προσαρμόζονται με βάση τις αναλογίες του μέσου ανθρώπου και φυσικά τη γραμμή της εταιρίας.

Πάντως, για να λέμε και του στραβού το δίκιο, κάποια σώματα είναι πιο βολικά από κάποια άλλα για να διαφημίζουν ρούχα. Και δεν το λέω με την άποψη ότι γράφουν καλύτερα στον φακό, το λέω με την έννοια ότι τους εφαρμόζουν καλά τα περισσότερα πατρόν κι έτσι μπορούν να διαφημίσουν μεγάλη γκάμα προϊόντων. Σκέψου να πάρεις μια γυναίκα πχ με πολύ έντονο σωματότυπο αχλάδι για να κάνει το μοντέλο. Κάποια συγκεκριμένα κομμάτια θα δείχνουν πανέμορφα πάνω της, αλλά κάποια άλλα δε θα εφαρμόζουν καθόλου καλά, πχ φορέματα σε ίσια γραμμή που θα κάνουν περίεργες σακούλες στην κοιλιά και την πλάτη, τζιν που δεν είναι ελαστικά οπότε θα της είναι μεγάλα στη μέση κ.ό.κ. Αυτά θα πρέπει να προσλάβουν μία δεύτερη κοπέλα για να τα φορέσει και να φωτογραφηθεί. Από την άλλη, αν πάρουν μια κοπέλα με ομοιόμορφη κατανομή λίπους μπορεί να μη δείχνει με όλα σούπερ αλλά σίγουρα θα μπορεί να φορέσει τα περισσότερα και να δείχνουν οκ πάνω της, οπότε να μη χρειαστεί δεύτερο μοντέλο. Το ιδανικό θα ήταν να υπήρχαν διαφορετικές γραμμές και μοντέλα για όλους τους σωματότυπους κι όχι απλώς plus size και petite, αλλά αυτό όπως καταλαβαίνεις αυξάνει κατακόρυφα το κόστος και είναι πολύ πιο βολικό να βρεις απλώς τις μάρκες που σου ταιριάζουν.
 

Εχέμυθη

Περιβόητο μέλος

Η Εχέμυθη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,863 μηνύματα.
Τίποτα απ' τα δύο. Με την άνοδο του junk food και της καθιστικής ζωής τις προηγούμενες δεκαετίες, αυξήθηκε κατά πολύ ο μέσος όρος βάρους και ποσοστού λίπους των ανθρώπων, οπότε άλλαξε το ευρύ κοινό κι ο μέσος καταναλωτής στον οποίο απευθύνονται οι customer-oriented εταιρίες. Δεν είναι θέμα προτύπων, είναι θέμα οικονομικό. Γι' αυτό και οι περισσότεροι οίκοι μόδας π.χ. που απευθύνονται σε πολύ συγκεκριμένους πελάτες, δεν έχουν αλλάξει σχεδόν καθόλου τα μοντέλα τους (πέρα απ' το ότι απλώς φροντίζουν να μην τους πεθάνουν από ανορεξία γιατί είχε παραγίνει το κακό) και φτιάχνουν μόνο λίγα oversized κομμάτια κυρίως για σταρ του Hollywood.

Δες απλά την αλλαγή του μάρκετινγκ μες στην καραντίνα. Ξαφνικά ξεπηδούν από παντού skincare routine προϊόντα. Γιατί; Αναγνωρίστηκε η φυσική ομορφιά ως ανώτερη και κατανόησε η ανθρωπότητα ότι είναι τοξικό να θες να μοιάζεις με κακή μπάρμπι; Όχι, απλώς 1ον. με τις προστατευτικές μάσκες το 90% των γυναικών σταμάτησε να βάφεται σε καθημερινή βάση, 2ον. ο κόσμος λόγω φτώχειας θ' αρχίσει να βγαίνει πολύ λιγότερο και θα μαζεύεται σπίτι του. Ποια είναι λοιπόν η κατάλληλη αγορά; Οικονομικά σχετικά προϊόντα που θα χρειάζεται εξ ορισμού να τα χρησιμοποιείς σε καθημερινή βάση, ασχέτως αν θα βγεις ή όχι. Συν το πλεονέκτημα ότι δεν υπόσχονται άμεσα αποτελέσματα οπότε σίγουρα θα το αγοράσεις 2-3 φορές μέχρι να σιγουρευτείς ότι δεν κάνει δουλειά. Τα ρούχα επίσης, γέμισε ο τόπος κολάν και αθλητικά αυτά τα χρόνια. Εκεί που κάθεσαι κλεισμένη σπίτι σου και δεν έχεις τι να κάνεις, μπορεί ν' αρχίσεις γυμναστική. Να αγοράσεις ένα app για να κάνεις tracking το πρόγραμμα γυμναστικής και διατροφής σου. Να παραγγείλεις ένα συμπλήρωμα πρωτεΐνης για να σε boostάρει. Πανδημία, στροφή στην υγεία, το fitness είναι το νέο trend, όπως κάποτε ήταν το αδυνάτισμα. Κάπως πρέπει να πιάσουν για πελάτες τους κι αυτούς που δε γυμνάζονταν ποτέ, αυτούς που είναι υπέρβαροι και δε νιώθουν άνετα να μπουν σ' ένα γυμναστήριο. Τα μοντέλα αυτά είναι ο τρόπος τους για να τους προσεγγίσουν. Τα συμφέροντα παραμένουν συμφέροντα.



Οι περισσότεροι άνθρωποι θέλουν να ανήκουν κάπου και η οπτική ομοιομορφία ενισχύει πάρα πολύ την αίσθηση του ανήκειν. Θυμάμαι ότι μέχρι και την έκτη δημοτικού μπορεί να ήμουν τσιλιβήθρα αλλά ένιωθα μια χαρά. Όταν αργότερα, στο γυμνάσιο, άρχισαν όλες μου οι συμμαθήτριες να παίρνουν κιλά και να σχηματίζουν καμπύλες κι εγώ έμενα το ίδιο μακαρόνι, τότε άρχισα να νιώθω ανασφάλεια. Αγχωνόμουν ακόμη και γιατί είχε έρθει περίοδος στις φίλες μου ενώ εμένα όχι ακόμη. Ζήλευα ακόμη και τις παχουλές κοπέλες που δεν είχαν σε καμία περίπτωση το σώμα του ιδανικού προτύπου αλλά ήταν απλώς περισσότερες αριθμητικά. Δε χρειάζεται δηλαδή πάντα να σου επιβάλλουν ένα πρότυπο για να κλονιστεί η αυτοπεποίθησή σου, χωρίς φυσικά να αμφισβητώ ότι παίζουν κι αυτά πολύ σημαντικό ρόλο.



Τα μεγέθη των ρούχων είναι άλλος ένας εξαιρετικά μπακαλίστικος τρόπος για να μετρήσεις το σώμα σου. Τώρα τι να σου πω, ότι τα ρούχα στην ντουλάπα μου είναι από XS μέχρι XL; Αν πας στη Ν.Κορέα να ψωνίσεις θα βάλεις το small και θα σου ανεβαίνει μέχρι τα γόνατα, τα νούμερα ΚΑΙ αυτά προσαρμόζονται με βάση τις αναλογίες του μέσου ανθρώπου και φυσικά τη γραμμή της εταιρίας.

Πάντως, για να λέμε και του στραβού το δίκιο, κάποια σώματα είναι πιο βολικά από κάποια άλλα για να διαφημίζουν ρούχα. Και δεν το λέω με την άποψη ότι γράφουν καλύτερα στον φακό, το λέω με την έννοια ότι τους εφαρμόζουν καλά τα περισσότερα πατρόν κι έτσι μπορούν να διαφημίσουν μεγάλη γκάμα προϊόντων. Σκέψου να πάρεις μια γυναίκα πχ με πολύ έντονο σωματότυπο αχλάδι για να κάνει το μοντέλο. Κάποια συγκεκριμένα κομμάτια θα δείχνουν πανέμορφα πάνω της, αλλά κάποια άλλα δε θα εφαρμόζουν καθόλου καλά, πχ φορέματα σε ίσια γραμμή που θα κάνουν περίεργες σακούλες στην κοιλιά και την πλάτη, τζιν που δεν είναι ελαστικά οπότε θα της είναι μεγάλα στη μέση κ.ό.κ. Αυτά θα πρέπει να προσλάβουν μία δεύτερη κοπέλα για να τα φορέσει και να φωτογραφηθεί. Από την άλλη, αν πάρουν μια κοπέλα με ομοιόμορφη κατανομή λίπους μπορεί να μη δείχνει με όλα σούπερ αλλά σίγουρα θα μπορεί να φορέσει τα περισσότερα και να δείχνουν οκ πάνω της, οπότε να μη χρειαστεί δεύτερο μοντέλο. Το ιδανικό θα ήταν να υπήρχαν διαφορετικές γραμμές και μοντέλα για όλους τους σωματότυπους κι όχι απλώς plus size και petite, αλλά αυτό όπως καταλαβαίνεις αυξάνει κατακόρυφα το κόστος και είναι πολύ πιο βολικό να βρεις απλώς τις μάρκες που σου ταιριάζουν.
Δε διαφωνώ σε αυτά που λες, διαφωνώ στο να υπάρχει ένα πρότυπο καί that's it. Τώρα, σχετικά με την καθιστική ζωή που αναφέρεσαι δε ξέρω κατά πόσο αποτελεσματικό, νομίζω το αντίθετο μάλιστα, θα ήταν το να προβάλλονται "υγιή πρότυπα" δηλαδή αποκλειστικά μοντέλα extra small. Έχουμε συνδιάσει στο μυαλό μας το ότι υγιής ίσον αδύνατος και αυτό είναι τελείως λάθος και δε το λέω εγώ, το λένε οι έρευνες. Αν θέλουμε λοιπόν να καταπολεμήσουμε την καθιστική ζωή καί την παχυσαρκία, γνώμη μου είναι ότι πρέπει να στραφούμε αλλού καί να κάνουμε άλλες ριζικές αλλαγές οι οποίες όμως δεν είναι εύκολο να εφαρμοστούν καί εκεί πραγματικά θέλει χρήματα. Σε ο, τί αφορά το κόστος που αναφέρεσαι, σίγουρα παίζει ένα μεγάλο ρόλο αλλά μην ξεχνάμε καί τί κέρδος βγάζουν διάφορες εταιρείες.

Τώρα για τίς ανασφάλειες, ακόμα και τα μοντέλα νιώθουν. Καί βλέπω τα δικά σου συναισθήματα καί μπορώ να πω ότι ένιωθα ακριβώς τό αντίθετο: ήμουν ένα κορίτσι ψιλολιγνο, στέκα δηλαδή που μου ήρθε σχετικά νωρίς περίοδος. Μισούσα τίς αλλαγές στο σώμα μου γιατί σταμάτησα να ήμουν στέκα και η περίοδος με ταλαιπωρούσε απίστευτα. Αυτό το σωματότυπο ήταν το πρότυπο μου μέχρι πάρα πολύ πρόσφατα και τώρα τελευταία άρχισα να αποδέχομαι καί να αγαπάω το σώμα μου έτσι όπως είναι, ακόμα καί με τα κιλά που έβαλα πρόσφατα.
 

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,844 μηνύματα.

Ion.

Επιφανές μέλος

Η Sofia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,129 μηνύματα.

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,844 μηνύματα.
Maybe.

Σοβαρά τώρα αμφισβητείς κάτι τέτοιο ?
Ναι,πολύ μάλιστα ! Και δεν νομίζω να υπάρχει τέτοια έρευνα

Τι να κάνουμε , ότι ύψος έχεις ,ότι κιλά έχεις σίγουρα το να είσαι υγιής σημαίνει λίγο λίπος και εβδομαδιαία άσκηση

Η άσκηση όχι να σηκώνει βάρη ,ανάλογα της ηλικίας θα έλεγα καλύτερα .Αλλά ότι και να κάνει κανείς μέσα στην εβδομάδα 3-4 φορές όπως ακόμα και περπάτημα για 1 ώρα ,με πειθαρχία να το κάνει συστημικά πάντα σημαίνει -->καλή υγεία
 

Ion.

Επιφανές μέλος

Η Sofia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,129 μηνύματα.
Ναι,πολύ μάλιστα ! Και δεν νομίζω να υπάρχει τέτοια έρευνα

Τι να κάνουμε , ότι ύψος έχεις ,ότι κιλά έχεις σίγουρα το να είσαι υγιής σημαίνει λίγο λίπος και εβδομαδιαία άσκηση

Η άσκηση όχι να σηκώνει βάρη ,ανάλογα της ηλικίας θα έλεγα καλύτερα .Αλλά ότι και να κάνει κανείς μέσα στην εβδομάδα 3-4 φορές όπως ακόμα και περπάτημα για 1 ώρα ,με πειθαρχία να το κάνει συστημικά πάντα σημαίνει -->καλή υγεία
Ναι είναι συγκεκριμένο το όριο για το ποσοστό λίπους που θεωρείται υγιές . Εγώ παρόλαυτα πάντα ήμουν εντός ορίων και υγιέστατη όμως επειδή δεν είμαι λεπτή ειδικά παλιότερα πριν χάσω κάποιο βάρος μου έκαναν συνέχεια σχόλια και ένιωθα απαίσια με αποτέλεσμα να αποκτήσω διατροφική διαταραχή από τα 13 μου .Τι όμορφο. Τι υγιές .
 

Guest 528707

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Γιατί καλή μου η αδύνατη κοπέλα δεν θα απορριφθεί σε κάποια θέση εργασίας, ούτε θα την κοιτάνε στραβά όταν τρώει , ούτε θα δυσκολεύεται να βρει νούμερα στα μαγαζιά , ούτε θα ακούσει το "ωραία είσαι αλλά χοντρή"(και άλλα πολύ χειρότερα) αυτο είναι ένα δείγμα της καθημερινότητας των γυναικών με παραπάνω κιλά οι άντρες αντιμετωπίζονται με σαφώς μεγαλύτερη επιείκεια στο θέμα αυτό .
Η αδύνατη θα ακούσει ότι είναι ωραία , μοντέλο, καλλονή , θα την ζηλέψουν που τρώει και δεν βάζει κιλά .. ε άντε θα βρεθεί και ένας βλάκας να την πει "στέκα" . Σιγά .
Και ποιος σου ειπε οτι η αδυνατη κοπελα δεν δεχεται μια μορφη μπουλινγκ ?

Μιλαω καθαρα εκ πειρας και ποσες φορες εχω ακουσει την λεξη γιατι δεν τρως ?
Γιατι παλι αδυνάτισες?
Ευτυχως τωρα που λογο ηλικιας μαλλον αλλαξε ο μεταβολισμος μου και καπως ειμαι στα κιλα που πρεπει σταματησε ολο αυτο το ενοχλητικο ..

Ασε που μολις καταφερνα και έπαιρνα κανα κιλο ,η ερωτηση " εγκυος εισαι" πηγαινε συννεφο ...

Θα σου πω απλα μην το ψαχνεις και κοιταξε να αλλάξεις οπτικη γωνια που βλεπεις καποια πραγματα .
Επειδη διαβασα και παλιοτερα καποια μηνύματα σου και αντιλαμβανομαι οτι παλευεις με την εικονα σου και κατα ποσο θα ειναι αρεστή στους αλλους και οχι πρωτίστως σε εσενα δουλεψε το λιγακι ..

Να μην σου πω ποσοι αντρες βρισκουν ακρως ερωτικες ορισμενες γυναικες με παραπανω κιλα ..
Αυτο γιατι δεν το λαμαβνεις υποψιν σου ?

Ποσες γυναικες με λιγα παραπανω κιλα εχουν κατι προσωπα φεγγαρια που τα λεω εγω ..Ειναι τοσο προσχαρες και χαμογελαστες που λες τι θετικος ανθρωπος και βλεπεις κατι δηθεν μοντελα οπως μου τα λες με κοιλιακους φετες και ολο το πακετα και το προσωπο τους σου προκαλει τοσο απωθητικα συναισθηματα ..

Ενας ανθρωπος δεν ειναι μονο βιτρινα :bigarmhug
 

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,844 μηνύματα.
Ναι είναι συγκεκριμένο το όριο για το ποσοστό λίπους που θεωρείται υγιές . Εγώ παρόλαυτα πάντα ήμουν εντός ορίων και υγιέστατη όμως επειδή δεν είμαι λεπτή ειδικά παλιότερα πριν χάσω κάποιο βάρος μου έκαναν συνέχεια σχόλια και ένιωθα απαίσια με αποτέλεσμα να αποκτήσω διατροφική διαταραχή από τα 13 μου .Τι όμορφο. Τι υγιές .
Είχες λίπος υπερβολικό; Αν ναι τότε η άσκηση θα σε βοηθήσει υγιής
Δεν είχες λίπος ; Αν όχι τότε η άσκηση θα σε βοηθήσει ξανά να εισαι υγιής
 

Ion.

Επιφανές μέλος

Η Sofia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,129 μηνύματα.
αντιλαμβανομαι οτι παλευεις με την εικονα σου και κατα ποσο θα ειναι αρεστή στους αλλους και οχι πρωτίστως σε εσενα δουλεψε το λιγακι ..
Νομίζω πρώτη φορά μιλάω στο φόρουμ για αυτό το θέμα ... Απορώ που το αντιλήφθηκες...
Να μην σου πω ποσοι αντρες βρισκουν ακρως ερωτικες ορισμενες γυναικες με παραπανω κιλα ..
Αυτο γιατι δεν το λαμαβνεις υποψιν σου ?
Γιατί δεν ισχύει για το 90%
Α επίσης όταν λένε "παραπάνω κιλά " έννοουν σε πολύ συγκεκριμένα σημεία ...
 

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,078 μηνύματα.
Νομίζω πρώτη φορά μιλάω στο φόρουμ για αυτό το θέμα ... Απορώ που το αντιλήφθηκες...

Γιατί δεν ισχύει για το 90%
Α επίσης όταν λένε "παραπάνω κιλά " έννοουν σε πολύ συγκεκριμένα σημεία ...
Ένα πράγμα μόνο θα σου πω: σταμάτα να ετεροπροσδιορίζεσαι. Η ευτυχία σου δε θα έρθει από την αποδοχή ή μη που έχεις από τους άλλους αλλά από την αποδοχή από σένα του εαυτού σου. Γίνε αυτό που αρέσει σε σένα και σίγουρα κάποτε κάποιος θα το εκτιμήσει. Αλλά και έτσι να γίνει, να το εκτιμήσει κάποιος κάποτε και να σε επιλέξει, δεν πρέπει να σημαίνει τίποτα αυτό γιατί οι άλλοι έρχονται και παρέρχονται και ο μόνος που μας μένει είναι ο εαυτός μας.

Επίσης όχι τώρα στα 18 αλλά μετά τα 28 θα ξαφνιαστείς με το πόσοι άντρες προτιμούν γυναίκες με πιασίματα. Μη βλέπεις που όσο είναι στα 20 θέλουν να ανήκουν στην υποτιθέμενη πλειοψηφία που θέλει μοντέλα... Κάποια στιγμή θα τα ξεπεράσουν αυτά και θα επιλέξουν με βάση τα δικά τους γούστα κι όχι με βάση τα γούστα που προσπαθεί να προωθήσει η κοινωνία.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top