Έχουμε το δικαίωμα να εγκαλούμε κάποιον για το βάρος του;

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Οπως έγραψε και η Νέλλη δεν έχει νοημα να βλέπεις εναν φιλο ή μια φιλη να οδευουν κατευθειαν προς το "γκρεμο" και να μην τους πεις 2-3 κουβέντες. Στη τελική εγω δεν ασχολουμαι με άλλους - άλλες αρκει να μην αρχισουν τα σχολια μολις με δουν να ανοιγω το ταπεράκι για να φάω αυτο που έχω ετοιμάσει απο το σπιτι.
Εσύ δεν ήσουν που έλεγες ότι θες να πετάξεις τη μπουγάτσα στο κεφάλι μιας χοντρής ρε μπαγασάκο; :angelnot:
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,979 μηνύματα.
ΟΧΙ.-
Είναι γελοίο το πως όλοι κρίνουν αμέσως τους παχύσαρκους χωρίς να σκεφτούν καν, και λένε ότι το κάνουν επειδή «νοιάζονται για την υγεία τους». Το γνωρίζετε ότι υπάρχουν αδύνατοι άνθρωποι που μπορούν να τρώνε ο,τι βλακεία τους κατέβει και να παραμένουν αδύνατοι,ετσι;
Και να μην κάνουν καν γυμναστική; Αυτοί δηλαδη είναι περισσότερο υγιείς από τους παχύσαρκους; Όχι φυσικά. Απλά επειδή φαίνονται αδύνατοι, νομίζουμε ότι τρώνε υγιεινά. Επίσης, γνωρίζετε ότι υπάρχουν αδύνατοι άνθρωποι που υποφέρουν από διατροφικές διαταραχές,σωστά; Ούτε αυτοί είναι υγιείς παρόλο που είναι αδύνατοι! Πόσες φορές δεν ακούμε ανθρώπους να ακολουθούν αυστηρές δίαιτες και να τους επιβραβεύουμε για αυτό, τόσο ο καθένας από εμάς σε προσωπικό επίπεδο, όσο και η κοινωνία, επειδή υποτίθεται ότι «ακολουθούν έναν υγιεινό τρόπο ζωής» ενώ τρώνε δυο φρούτα τη μέρα και άντε, στο τσακιρ κέφι μια σαλάτα για μεσημεριανό; Δεν βλέπω κανεναν να ενδιαφέρεται για την υγεία αυτών των ανθρώπων. Όποτε για εμενα το επιχείρημα «μα,ενδιαφέρομαι για την υγεία των παχύσαρκων», δεν έχει ΚΑΜΙΑ βάση. Είναι μια δικαιολογία για να κρίνουμε όσους έχουν παραπάνω βάρος. Και που ξέρετε εσεις αν όντως αντιμετωπίζουν προβλήματα υγείας; Υπάρχουν και αυτοί που έχουν περισσότερα κιλά αλλά είναι μια χαρά στην υγεία τους. Αν σας έχει εκφράσει κάποιος που έχει παραπάνω κιλά ότι θέλει να χάσει βαρος λόγω προβλημάτων υγείας, τότε να τον υποστηρίξετε στην προσπάθεια του να χάσει βαρος με υγιεινό τρόπο. Αν όχι, δεν σας αφορά ΚΑΘΟΛΟΥ.

Δεν παραμένουν αδύνατοι. Παραμένουν skinny fat. Εχει διαφορά.

Προσωπικά αν πάμε σε μια παραλια και δώ σωματα θα σου πω ποιος γυμνάζεται και τρωει σωστα και ποιος οχι και ΓΙΑΤΙ.



Ναι θεωρειται και καλα κουλ κάποιος με καλο μεταβολισμο και να φαινονται κάπως οι κοιλιακοι επειδη ειναι αδυνατος να το παιζει οτι εχει σωμα τρώγοντας βλακειες αλλα αυτο απέχει παρασαγγας και ενας πραγματικα γυμνασμενος με σωστη διατροφη τον έχει σβησει.



Σωστο σωμα χωρις να γινει ο πωπος ταψι στη προπονηση και τη διατροφη δεν βλέπουμε ουτε με το ματοκυάλι. Κακα τα ψέμματα. Οπως δεν βλεπεις και πανεπιστημιο αν δεν κάτσεις να στρωθεις στο διαβασμα.


Κατα τα άλλα ναι έθιξα την περιπτωση μιας χοντρουλας που η συγκεκριμενη έχει προδιαβητη ο οποιος προέρχεται απο την κακη διατροφη και το πάχος της. Συγκεκριμενα και για αυτην. Οποτε γενικοτητες του στυλ "Ναι αλλα μπορει να εισαι αδυνατος και να μην εισαι υγιης" επειδη πχ έχει κάποιος μια συγγενη καρδιοπάθεια οπως καταλαβαινετε δεν ειναι αντικειμενο μελέτης της περιπτωσης που κάποιος προσπαθει να γινει πιο συνετος ως προς την λαιμαργια του και να ακολουθησει εναν άλλο τροπο ζωής.

Εγω προσωπικα απο τοτε που αυστηρηνα την διατροφη μου (το τελευταιο 1.5 μηνα) ετρωγα και πριν σωστα αλλα μπορει να έτρωγα πχ ψωμι το βράδυ ολικης εστω και φαγητο πχ ρυζι και ψωμι. Τωρα αυτα κοπηκανε. Βραδάκι θα φάω ειτε κάποιο ροφημα , ειτε γιαουρτάκι με λιγες σταφιδες και κανελα ειτε σαλατα με αυγα οπως χθές.

Σε πληροφορω οτι δεν εχω ουτε μια δυσπεψια. Επομενως σε κάποιον που εχει ετσι και αλλιως χρονια στομαχικά θέματα αυτο θα τον ελάφρυνε.


ΥΓ Εχω να βαλω γλυκο στο στομα μου περιπου 1 μηνα.

Δεν μας νοιάζει ο ενας δεν μας νοιάζει ο άλλος ... στο τέλος θα γεμισουν το νοσοκομειο οι λαιμαργοι που αρρωστησαν απο μονοι τους και δεν θα εχει χωρο για αυτους που οντως το έπαθαν χωρις να φταινε.

Κουραζουμε και τους γιατρους. Οταν κατι μπορεις να το διορθωσεις μονος σου δεν πάς στο γιατρο.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,872 μηνύματα.
Εγώ εξακολουθώ να βλέπω μια ζήλεια και μια κακεντρέχεια προς τους ανθρώπους που τρώνε χωρίς να έχουν ψυχοπάθεια με το τί θα φάνε και τί όχι. Οκ το καταλάβαμε, εσύ τρως σωστά, θα ζήσεις πολλά και καλά χρόνια. Δε σε βλέπω να ευχαριστιέσαι τα καλά και πολλά σου χρόνια όμως. Σε βλέπω με κάθε ευκαιρία να κάθεσαι να κοιτάς τί τρώει ο ένας και ο άλλος και να κατακρίνεις.

Μήπως τελικά θα ήθελες να μπορούσες να τρως κι εσύ ό,τι γουστάρεις;

Yolo βρε αδελφέ!:clapup:
 

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Εγώ εξακολουθώ να βλέπω μια ζήλεια και μια κακεντρέχεια προς τους ανθρώπους που τρώνε χωρίς να έχουν ψυχοπάθεια με το τί θα φάνε και τί όχι. Οκ το καταλάβαμε, εσύ τρως σωστά, θα ζήσεις πολλά και καλά χρόνια. Δε σε βλέπω να ευχαριστιέσαι τα καλά και πολλά σου χρόνια όμως. Σε βλέπω με κάθε ευκαιρία να κάθεσαι να κοιτάς τί τρώει ο ένας και ο άλλος και να κατακρίνεις.

Μήπως τελικά θα ήθελες να μπορούσες να τρως κι εσύ ό,τι γουστάρεις;

Yolo βρε αδελφέ!:clapup:
Κανείς δεν μπορεί να σε υπογράψει ότι θα ζήσεις πολλά χρόνια αν τα κάνεις όλα "σωστά". Ο αδερφός του παππού μου ήταν ένα κινούμενο φουγάρο από τα 13 του σε συνδυασμό με τεράστια κατανάλωση αλκοόλ που ποτέ δεν πρόσεχε τι θα φάει και στη ζωή του δεν πήρε ούτε ασπιρίνη. Πέθανε κοντά στα 100 μια και καλή χωρίς να έχει αρρωστήσει. Από την άλλη βλέπεις ανθρώπους που φαινομενικά δεν είχαν τίποτα να σωριάζονται στα 40-50 και να πεθαίνουν από καρδιά ή παιδάκια με καρκίνο.
Νοιαζόμαστε για κοντινά μας άτομα σίγουρα, έχω πει και εγώ σε φίλη μου να κοιτάξει το θέμα με τα κιλά της αλλά μία φορά (δεν μπορείς να πιέσεις κανέναν εν τέλει) και όχι σε στιλ "που πας μωρή μοσχάρα 100 κιλά δες εμένα που είμαι 50". Γιατί σε κάτι τέτοια που κρίνουν τον έναν και τον άλλον για τα κιλά του εκτός ότι δεν ξέρουν τι έχει αυτός που σχολιάζουν στην πραγματικότητα δεν τους ενδιαφέρει αν είναι καλά απλά πρέπει να νιώσουν κάπως καλύτερα για την παρτάρα τους και να καλύψουν τα ψυχολογικά τους. Ο μόνος λόγος που έχω μιλήσει άσχημα σε άτομο με παραπάνω κιλά ήταν γιατί με τα είχε κάνει ζέπελιν με το "βάλε κανένα κιλό". Κατά τα άλλα ο καθένας κάνει τις επιλογές του.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,979 μηνύματα.
Εγώ εξακολουθώ να βλέπω μια ζήλεια και μια κακεντρέχεια προς τους ανθρώπους που τρώνε χωρίς να έχουν ψυχοπάθεια με το τί θα φάνε και τί όχι. Οκ το καταλάβαμε, εσύ τρως σωστά, θα ζήσεις πολλά και καλά χρόνια. Δε σε βλέπω να ευχαριστιέσαι τα καλά και πολλά σου χρόνια όμως. Σε βλέπω με κάθε ευκαιρία να κάθεσαι να κοιτάς τί τρώει ο ένας και ο άλλος και να κατακρίνεις.

Μήπως τελικά θα ήθελες να μπορούσες να τρως κι εσύ ό,τι γουστάρεις;

Yolo βρε αδελφέ!:clapup:


Ναι εχω καταλαβει ποσο Yolo ειναι κάποιοι απο το θρέντ των γνωριμιων που ειχαμε και μπαινανε τοτε και κατακρινανε μια χαρα.

Τουλαχιστον εδω υπάρχει μεγιστο ζητημα υγειας. Εκει δεν υπηρχε τιποτα. Προφανως και θα έκραζα ανθρωπους που χαλάνε την υγεια τους λογω κακης διατροφης. Μπας και αλλάξουν πνευμα. Ελεος πια με την κορεκτιλα. Για μενα μια υπερβαρη ή ενας υπερβαρος τουλαχιστον 20 κιλα απο το υψος τους δεν αποτελει προτυπο και αν ερχοταν σε μια επιτροποη που θα εξέταζε τον τροπο διαβιωσης και καθημερινοτητας που θα ήμουν κριτής θα έλεγα "Απο μένα ειναι οχι".

Οσο για την ζηλεια ναι ου τι να σου πω ζηλευω πολυ οσους τρωνε κάθε μερα στιφαδο και αρνι και δεν μπορουν να πάρουν τα ποδια τους. Τις προαλλες μια φιλη μου χωρισε τον δικο της επειδη δεν άντεχε αλλο να ειναι χοντρος και να τρωει οτι να ναι. Του το ειχανε πει ολοι πολλες φορές και ελεγε οτι θα προσπαθησει αλλα συνεχως και καθε μερα έκανε παραγγελιες απεξω. Ας κοιμαται αγκαλια τωρα κάθε βράδυ με τα σουβλάκια αφου αυτα επέλεξε.


Αυτους δεν τους λυπαμαι οχι. Ειμαι ειλικρινης σορρυ. Φαε μια φορα τη βδομαδα ρε φιλε οχι και καθε μερα στα 40 σου θα χεις υπέρταση και θα την κληρονομησεις και στο παιδι σου ελεος.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,062 μηνύματα.
Not an expert in genes αλλα...υπάρχει λόγος που εαν ταίζεις μια τιγρη με πατατακια οσο γυμνασμένος και να'σαι θα εξακολουθεί να μπορεί να σε φάει για πλάκα ή ενας ελέφαντας θα ζυγιζει μερικούς τόνους. Ετσι λοιπον ειτε καποιος το πιστευει ειτε οχι υπάρχουν άνθρωποι που μπορούν να τρώνε αηδιες και να διατηρούν καλύτερη μυϊκή δύναμη ή αντοχές απο άλλους ή σε ακραίες περιπτώσεις να έχουν και γράμμωση, με μια διατροφή που περιέχει και πιτόγυρα και δεν ξέρω και εγώ τι .

Η ανθρωπότητα τώρα όσο ποτέ αντιμετωπίζει τον ύψιστο κίνδυνο . Έχουμε τα μέσα να δημιουργήσουμε όντα με ευφυΐα δισεκατομμύρια φορές περισσότερη απ'όση είχε όλη η ανθρωπότητα μαζί ως τώρα (αμφιβάλλω οτι είμαστε καν σε θέση να αντιληφθούμε τι σημαίνει να είσαι δισεκατομμύρια φορές πιο έξυπνος απο τον αινσταιν για παράδειγμα) . Απο την άλλη λόγω της γενετικής μηχανικής δεν είναι μακρινό όνειρο οτι οι γονείς θα επιλέγουν απο το χρώμα ματιών και μαλλιών μέχρι και...πρόσωπα για τα παιδιά τους . Αναρωτιέμαι λοιπόν όταν φτάσουμε σε αυτό το σημείο τι θα μας ξεχωρίζει πραγματικά ως ανθρώπινο είδος . Σε ενα περιβάλλον που η απολυτότητα του τέλειου επικρατεί ,τι αποφάσεις θα παίρνουμε για ότι δεν είναι τέλειο,και ποια η συμπεριφορά μας απέναντι σε αυτό . Οι άνθρωποι δεν πήγαν μπροστά επειδή ήταν το πιο δυνατό,ούτε το πιο όμορφο,ούτε το πιο έξυπνο είδος .

Θεωρώ οτι πήγαμε μπροστά γιατί κοιτάγαμε πως μπορεί να γίνει το αδύναμο δυνατό,το άσχημο όμορφο. Να θεραπεύσουμε ασθένειες απο το να τις αφήσουμε να μας θερίζουν . Υπάρχουν πιο όμορφοι τρόποι να πεις λοιπόν σε κάποιον οτι πρέπει να χάσει τα περιττά κιλά για την υγεία του . Γιατί να σε εμπιστευτεί όταν σε στιγμές που δεν είναι τόσο τέλειος όσο θα ήθελες ,τον περιφρονείς λέγοντας τον χοντρό . Ο οποιοσδήποτε μπορεί να βρεθεί σε μια τέτοια κατάσταση . Ο χοντρός κάποτε μπορεί να χάσει κιλά,ο χαρακτήρας τώρα αυτου που κορόιδευε να αλλάξει...δυσκολάκι . Διότι σε αντίθεση με τα κιλά που κάποτε είχες,ξεχνιούνται,οι μαλακίες που είπες στον άλλο όμως όχι,και κάποιοι δεν τα συγχωρούν αυτά(και αναλόγα το ύφος που τα λέει κάποιος δεν ξέρω και κατα πόσο θα έπρεπε) . Θέλω να ελπίζω οτι όταν έρθει η στιγμή που το είδος μας θα θεωρείται ξεπερασμένο σε σχέση με την νέα και τέλεια έκδοση του,θα μοιραζόμαστε μια κοινή αρχή η οποία θα είναι ο σεβασμός τόσο για την δύναμη όσο και για την όποια αδυναμία παντώς φύσεως .
 

CiNeFiL

Διακεκριμένο μέλος

Η CiNeFiL αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 7,229 μηνύματα.
εξαιρετικη φιλοσοφια μπραβο ξερω γω
λες και ενας ανθρωπος με παραπανω κιλα δεν θα εχει ακουσει πολλες φορες προσβλητικα σχολια και περιμενε εσενα για να αλλαξει η ζωη του
αυτο το σε προσβαλλω για να ξυπνησεις ειναι ενα ψεμα ισα ισα τον ωθεις στο να γινει χειροτερα
καμια φορα το να τρωει καποιος πολυ λειτουργει ως αμυνα
και επισης δεν ξερεις το πως κατεληξε αυτος ο ανθρωπος εκει, δεν ειναι ολα "α στα αρχιδια του κ του αρεσει να τρωει σκουπιδια"
μια περιπτωση :αν καποιος καποτε ειχε ανορεξια και μετα κατεληξε να εχει βουλιμιες που δεν μπορουσε να ελεγξει δεν το ξερεις και μια τετοια κουβεντα μπορει να τον διαλυσει
δεν ειμαστε ουτε ψυχολογοι ουτε ψυχιατροι ουτε ανωτερα διατροφικα ειδη και το να επεμβενεις στον τροπο ζωης καποιου χωρις να ξερεις το παρελθον του ειναι τουλαχιστον επικινδυνο
αν ειναι καποιος κοντινος σου ανθρωπος εννοειται δεν καθεσαι με σταυρωμενα χερια αλλα και εκει το πως θα το διαχειριστεις ειναι πολυ λεπτο ζητημα
το να κανουμε ενα κοσμο που ολοι ειναι αδυνατοι κ γυμνασμενοι κ τρεφονται σωστα και να κοιταμε αφ υψηλου τους υπολοιπους ειναι σαν το οραμα του χιτλερ για την αρια φυλη
 

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Ο χοντρός κάποτε μπορεί να χάσει κιλά,ο χαρακτήρας τώρα αυτου που κορόιδευε να αλλάξει...δυσκολάκι .ια κοινή αρχή η οποία θα είναι ο σεβασμός τόσο για την δύναμη όσο και για την όποια αδυναμία παντώς φύσεως .
Σωστά. Ο μαλάκας θα παραμείνει μαλάκας αυτό δεν αλλάζει.
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,062 μηνύματα.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Στο τέλος είναι μάλιστα και μοναχικός μαλάκας...
Σχετικά με αυτό ήταν ότι είπα παραπάνω δεν λένε σε κάποιον να χάσει κιλά γιατί τους ενδιαφέρει πραγματικά αλλά για να το παίξουν ανώτεροι (φορ γουάτ?). Και αυτό εκτείνεται στα πάντα οπότε κάποια στιγμή όλοι γύρω τους τους λένε ένα δε γαμιέσαι. Αλλά σε τέτοιους μαλάκες αυτό αξίζει.
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,062 μηνύματα.
Σχετικά με αυτό ήταν ότι είπα παραπάνω δεν λένε σε κάποιον να χάσει κιλά γιατί τους ενδιαφέρει πραγματικά αλλά για να το παίξουν ανώτεροι (φορ γουάτ?). Και αυτό εκτείνεται στα πάντα οπότε κάποια στιγμή όλοι γύρω τους τους λένε ένα δε γαμιέσαι. Αλλά σε τέτοιους μαλάκες αυτό αξίζει.

Τι θα κάτσουν να κάνουν να λυπηθούν ; Στην τελική εαν είσαι τόσο αποτυχία, ο άλλος δεν θα ασχολιόταν καν εδώ που τα λέμε,γιατί να χαραμίζει τον χρόνο του ; Για να ασχολείται προφανώς ο ίδιος είναι πολύ χειρότερος απο αυτόν που κοροιδεύει και αντλεί την γαματοσύνη του απο το να σε μειώνει...και επειδη η ζωή τροχός είναι...γυρίζει(ευτυχώς). Οπότε όποιος είναι αρκετά μαλάκας να κοροιδεύει τους άλλους οτι είναι κατώτεροι είτε σχολιάζοντας τα κιλά τους,το σώμα τους,το πόσο ωραίοι είναι ή κάτι άλλο,προσοχή διότι υπάρχει η ώρα που καταλαβαίνει οτι τελικά είναι ανώτερος,και τότε θα τους κάνει στην άκρη το οποίο είναι επίσης οδυνηρό όσο το να σε κοροιδεύουν,αλλα πολύ πιο ηθικό :P .
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,979 μηνύματα.
Not an expert in genes αλλα...υπάρχει λόγος που εαν ταίζεις μια τιγρη με πατατακια οσο γυμνασμένος και να'σαι θα εξακολουθεί να μπορεί να σε φάει για πλάκα ή ενας ελέφαντας θα ζυγιζει μερικούς τόνους. Ετσι λοιπον ειτε καποιος το πιστευει ειτε οχι υπάρχουν άνθρωποι που μπορούν να τρώνε αηδιες και να διατηρούν καλύτερη μυϊκή δύναμη ή αντοχές απο άλλους ή σε ακραίες περιπτώσεις να έχουν και γράμμωση, με μια διατροφή που περιέχει και πιτόγυρα και δεν ξέρω και εγώ τι .

Η ανθρωπότητα τώρα όσο ποτέ αντιμετωπίζει τον ύψιστο κίνδυνο . Έχουμε τα μέσα να δημιουργήσουμε όντα με ευφυΐα δισεκατομμύρια φορές περισσότερη απ'όση είχε όλη η ανθρωπότητα μαζί ως τώρα (αμφιβάλλω οτι είμαστε καν σε θέση να αντιληφθούμε τι σημαίνει να είσαι δισεκατομμύρια φορές πιο έξυπνος απο τον αινσταιν για παράδειγμα) . Απο την άλλη λόγω της γενετικής μηχανικής δεν είναι μακρινό όνειρο οτι οι γονείς θα επιλέγουν απο το χρώμα ματιών και μαλλιών μέχρι και...πρόσωπα για τα παιδιά τους . Αναρωτιέμαι λοιπόν όταν φτάσουμε σε αυτό το σημείο τι θα μας ξεχωρίζει πραγματικά ως ανθρώπινο είδος . Σε ενα περιβάλλον που η απολυτότητα του τέλειου επικρατεί ,τι αποφάσεις θα παίρνουμε για ότι δεν είναι τέλειο,και ποια η συμπεριφορά μας απέναντι σε αυτό . Οι άνθρωποι δεν πήγαν μπροστά επειδή ήταν το πιο δυνατό,ούτε το πιο όμορφο,ούτε το πιο έξυπνο είδος .

Θεωρώ οτι πήγαμε μπροστά γιατί κοιτάγαμε πως μπορεί να γίνει το αδύναμο δυνατό,το άσχημο όμορφο. Να θεραπεύσουμε ασθένειες απο το να τις αφήσουμε να μας θερίζουν . Υπάρχουν πιο όμορφοι τρόποι να πεις λοιπόν σε κάποιον οτι πρέπει να χάσει τα περιττά κιλά για την υγεία του . Γιατί να σε εμπιστευτεί όταν σε στιγμές που δεν είναι τόσο τέλειος όσο θα ήθελες ,τον περιφρονείς λέγοντας τον χοντρό . Ο οποιοσδήποτε μπορεί να βρεθεί σε μια τέτοια κατάσταση . Ο χοντρός κάποτε μπορεί να χάσει κιλά,ο χαρακτήρας τώρα αυτου που κορόιδευε να αλλάξει...δυσκολάκι . Διότι σε αντίθεση με τα κιλά που κάποτε είχες,ξεχνιούνται,οι μαλακίες που είπες στον άλλο όμως όχι,και κάποιοι δεν τα συγχωρούν αυτά(και αναλόγα το ύφος που τα λέει κάποιος δεν ξέρω και κατα πόσο θα έπρεπε) . Θέλω να ελπίζω οτι όταν έρθει η στιγμή που το είδος μας θα θεωρείται ξεπερασμένο σε σχέση με την νέα και τέλεια έκδοση του,θα μοιραζόμαστε μια κοινή αρχή η οποία θα είναι ο σεβασμός τόσο για την δύναμη όσο και για την όποια αδυναμία παντώς φύσεως .


Το ξέρω οτι δεν εννοεις εμένα γιατι εγω έτσι και αλλιώς δεν κοροϊδευω απλά κριτικάρω ενα λάθος προτυπο που πάνε να μας περάσουν. Οτι δηλαδη εγω έχω τα πάχη μου τα κάλη μου και ειναι σωστο αυτο που κάνω να τρώω καθε μερα σαβουρες διχως αυριο.

Νομιζω ειναι δικαιωμα του καθενος να εχει την αποψη του και να απορριπτει τέτοια προτυπα. Η κριτική ειναι κάτι διαφορετικο απο την κοροϊδια. Με την κριτική έχεις σκοπο ο δέκτης να προβληματιστει και να γινει καλυτερος. Με την κοροϊδια δεν υπάρχει τέτοιο κίνητρο.
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,062 μηνύματα.
Το ξέρω οτι δεν εννοεις εμένα γιατι εγω έτσι και αλλιώς δεν κοροϊδευω απλά κριτικάρω ενα λάθος προτυπο που πάνε να μας περάσουν. Οτι δηλαδη εγω έχω τα πάχη μου τα κάλη μου και ειναι σωστο αυτο που κάνω να τρώω καθε μερα σαβουρες διχως αυριο.

Νομιζω ειναι δικαιωμα του καθενος να εχει την αποψη του και να απορριπτει τέτοια προτυπα. Η κριτική ειναι κάτι διαφορετικο απο την κοροϊδια. Με την κριτική έχεις σκοπο ο δέκτης να προβληματιστει και να γινει καλυτερος. Με την κοροϊδια δεν υπάρχει τέτοιο κίνητρο.

Μιλούσα γενικά ναι .
Δεν βρίσκω την ανάγκη να κριτικάρω κάποιον,πόσο μάλλον να τον κοροιδέψω . Πέρα απο το να τον φέρω σε δύσκολη θέση και προφανώς να τον κάνω να αισθανθεί άσχημα,δεν νομίζω οτι θα τον αδυνατίσω με τα λόγια,οπότε δεν εξυπηρετεί το κράξιμο πουθενά . Εφόσον η κατάσταση είναι παρατραβηγμένη προσπαθείς να βρεις μια δραστηριότητα που θα έχει πλάκα,ίσως κάποιο άθλημα . Είναι πολύ πιο ευχάριστο και αυξάνει την αυτοπεποίθηση καθώς δεν κάνεις ούτε "διατροφή" ούτε προσπαθείς να "αδυνατίσεις" με αυτή την έννοια . Προσπαθείς απλά να περάσεις καλά . Προσωπικά θα προτιμούσα έναν φίλο με κοιλιά που ήξερε οτι την χάνει όποια στιγμή ήθελε παρα μια ντουλάπα 10 μέτρα με κοιλιακούς που φοβόταν μην φάει λίγο παραπάνω και ντρεπόταν να κυκλοφορήσει μετά . Η περίπτωση του δεύτερου είναι πολύ πιο δύσκολη απο του πρώτου να αντιμετωπισθεί . Κατα την γνώμη μου ούτε η κριτική, ούτε η κοροιδία πείθουν κάποιον να αδυνατίσει . Εδώ που τα λέμε όπως είπε και η Gate, θα γυρίσει και θα σου πεί ο άλλος "βρε αγαμήσου" , και με το δίκιο του ειδικά εαν είναι ευαίσθητο θέμα . Ξέρω οτι εσύ το βλέπεις απο την πλευρά της κορεκτίλας,αλλά δυστυχώς δεν είναι όλοι οι άνθρωποι δυνατοί σε όλους τους τομείς,γι'αυτό υπάρχει και το επάγγελμα του ψυχολόγου το οποίο προσπαθεί να κατανοήσει την συμπεριφορά παρά να την κρίνει,και δεν υπάρχει κανένα κακό στο να ζητήσεις βοήθεια. Αλλα να την προσφέρεις οταν κανέις δεν στην ζήτησε και δεν φαίνεται ο άλλος οτι την χρειάζεται...εε καταλαβαίνεις . Εξάλλου μερικοί άνθρωποι έχουν σωματότυπο τέτοιο . Προφανώς τώρα όταν υπάρχουν διαφημίσεις με υπερβολικά υπέρβαρους ανθρώπους έχει ξεφύγει το πράγμα . Άυτο δεν είναι ευγένεια,αυτό είναι κάνω τα στραβά μάτια παρόλλο που ξέρω οτι θα έχεις σίγουρα πρόβλημα υγείας . Ωστόσο όπως είπα δεν μπορεί ο οποιοσδήποτε να σου δώσει tough love,γιατί δεν τον ξέρεις,επομένως εννοείται οτι θα αμυνθείς .Γιατί να δεχθείς την άποψη ενός άγνωστου που σου μιλάει απο την πρώτη στιγμή χωρίς να σε ξέρει κρίνοντας σε ; Είναι πολύ πιο λογικό να την αγνοήσεις παρά να την δεχθείς .
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,979 μηνύματα.
Μιλούσα γενικά ναι .
Δεν βρίσκω την ανάγκη να κριτικάρω κάποιον,πόσο μάλλον να τον κοροιδέψω . Πέρα απο το να τον φέρω σε δύσκολη θέση και προφανώς να τον κάνω να αισθανθεί άσχημα,δεν νομίζω οτι θα τον αδυνατίσω με τα λόγια,οπότε δεν εξυπηρετεί το κράξιμο πουθενά . Εφόσον η κατάσταση είναι παρατραβηγμένη προσπαθείς να βρεις μια δραστηριότητα που θα έχει πλάκα,ίσως κάποιο άθλημα . Είναι πολύ πιο ευχάριστο και αυξάνει την αυτοπεποίθηση καθώς δεν κάνεις ούτε "διατροφή" ούτε προσπαθείς να "αδυνατίσεις" με αυτή την έννοια . Προσπαθείς απλά να περάσεις καλά . Προσωπικά θα προτιμούσα έναν φίλο με κοιλιά που ήξερε οτι την χάνει όποια στιγμή ήθελε παρα μια ντουλάπα 10 μέτρα με κοιλιακούς που φοβόταν μην φάει λίγο παραπάνω και ντρεπόταν να κυκλοφορήσει μετά . Η περίπτωση του δεύτερου είναι πολύ πιο δύσκολη απο του πρώτου να αντιμετωπισθεί . Κατα την γνώμη μου ούτε η κριτική, ούτε η κοροιδία πείθουν κάποιον να αδυνατίσει . Εδώ που τα λέμε όπως είπε και η Gate, θα γυρίσει και θα σου πεί ο άλλος "βρε αγαμήσου" , και με το δίκιο του ειδικά εαν είναι ευαίσθητο θέμα . Ξέρω οτι εσύ το βλέπεις απο την πλευρά της κορεκτίλας,αλλά δυστυχώς δεν είναι όλοι οι άνθρωποι δυνατοί σε όλους τους τομείς,γι'αυτό υπάρχει και το επάγγελμα του ψυχολόγου το οποίο προσπαθεί να κατανοήσει την συμπεριφορά παρά να την κρίνει,και δεν υπάρχει κανένα κακό στο να ζητήσεις βοήθεια. Αλλα να την προσφέρεις οταν κανέις δεν στην ζήτησε και δεν φαίνεται ο άλλος οτι την χρειάζεται...εε καταλαβαίνεις . Εξάλλου μερικοί άνθρωποι έχουν σωματότυπο τέτοιο . Προφανώς τώρα όταν υπάρχουν διαφημίσεις με υπερβολικά υπέρβαρους ανθρώπους έχει ξεφύγει το πράγμα . Άυτο δεν είναι ευγένεια,αυτό είναι κάνω τα στραβά μάτια παρόλλο που ξέρω οτι θα έχεις σίγουρα πρόβλημα υγείας . Ωστόσο όπως είπα δεν μπορεί ο οποιοσδήποτε να σου δώσει tough love,γιατί δεν τον ξέρεις,επομένως εννοείται οτι θα αμυνθείς .Γιατί να δεχθείς την άποψη ενός άγνωστου που σου μιλάει απο την πρώτη στιγμή χωρίς να σε ξέρει κρίνοντας σε ; Είναι πολύ πιο λογικό να την αγνοήσεις παρά να την δεχθείς .


Nαι σιγουρα δεν διαφωνώ , κανεις δεν χρειάζεται τη γνωμη σου αν δεν στη ζητησει. Και μεταξυ μας το "θα σου πεταξω την μπουγατσα στο κεφάλι" ηταν μεταφορικο και με το συμπάθειο :P πλακα έκανα. Αν ενοχλησε κάποιον να με συγχωρει. Οποιος θέλει να κανει γυμναστική και διατροφη εδω ειμαστε. Καμια φορά επειδη μ αρεσει αυτο που κάνω παθιάζομαι σε βαθμο να φαινεται οτι ασκώ έμμεση πιεση και στους γυρω. Αυτα δεν εχει νοημα να το αναλυσω αλλο γιατι εμπλέκονται και ερμηνειες - περιπτωσεις για τις οποιες δεν έχω καμια προθεση και σχέση απλα ξετυλιγονται λογω της ευμετάβλητης φυσης των λέξεων και των πολλων ερμηνειων που μπορουν να δοθουν απο κάποιους/κάποιες. Αυτά. Καλη συνέχεια.
 

PromitheasGatos

Νεοφερμένος

Ο PromitheasGatos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 37 μηνύματα.


Τιποτά άλλο. Αφιερωμένο σε όσους κρίνουν τους άλλους για να νιώθουν καλύτερα οι ίδιοι. Άφου τους ανεβάζει ψυχολογικά να κρίνουν και να συγκρινούν τον εαυτό τους με άλλους για να συμπεραίνουν πόσο καλύτεροι στο μυαλό τους είναι ας το κάνουν. They need people to judge. Για να μπορούν να δείξουν με το γ******* δαχτυλό τους.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Εγώ εξακολουθώ να βλέπω μια ζήλεια και μια κακεντρέχεια προς τους ανθρώπους που τρώνε χωρίς να έχουν ψυχοπάθεια με το τί θα φάνε και τί όχι. Οκ το καταλάβαμε, εσύ τρως σωστά, θα ζήσεις πολλά και καλά χρόνια. Δε σε βλέπω να ευχαριστιέσαι τα καλά και πολλά σου χρόνια όμως. Σε βλέπω με κάθε ευκαιρία να κάθεσαι να κοιτάς τί τρώει ο ένας και ο άλλος και να κατακρίνεις.

Μήπως τελικά θα ήθελες να μπορούσες να τρως κι εσύ ό,τι γουστάρεις;

Yolo βρε αδελφέ!:clapup:

Ποια ζηλεια; :rofl:
Οταν τρεφεσαι σωστα, δεν τρως πιτογυρα, οχι επειδη ειναι απαγορευμενα, αλλα επειδη εχουν απαισια γευση. Κρεπες, πιτογυρα, τυροπιτες, μπουγατσες απ' εξω ακομα και καφες που δεν ειναι απο σπορους 100% arabica, εχουν απαισια γευση. Δεν μας απαγορευουν να τα φαμε, απλα δεν μας αρεσουν. Αν θελησω να φαω fast food θα επιλεξω poke γιατι μπορω να επιλεξω πως το θελω, τις πρωτεινες μου και τα λαχανικα.


Κανείς δεν μπορεί να σε υπογράψει ότι θα ζήσεις πολλά χρόνια αν τα κάνεις όλα "σωστά". Ο αδερφός του παππού μου ήταν ένα κινούμενο φουγάρο από τα 13 του σε συνδυασμό με τεράστια κατανάλωση αλκοόλ που ποτέ δεν πρόσεχε τι θα φάει και στη ζωή του δεν πήρε ούτε ασπιρίνη. Πέθανε κοντά στα 100 μια και καλή χωρίς να έχει αρρωστήσει. Από την άλλη βλέπεις ανθρώπους που φαινομενικά δεν είχαν τίποτα να σωριάζονται στα 40-50 και να πεθαίνουν από καρδιά ή παιδάκια με καρκίνο.
Νοιαζόμαστε για κοντινά μας άτομα σίγουρα, έχω πει και εγώ σε φίλη μου να κοιτάξει το θέμα με τα κιλά της αλλά μία φορά (δεν μπορείς να πιέσεις κανέναν εν τέλει) και όχι σε στιλ "που πας μωρή μοσχάρα 100 κιλά δες εμένα που είμαι 50". Γιατί σε κάτι τέτοια που κρίνουν τον έναν και τον άλλον για τα κιλά του εκτός ότι δεν ξέρουν τι έχει αυτός που σχολιάζουν στην πραγματικότητα δεν τους ενδιαφέρει αν είναι καλά απλά πρέπει να νιώσουν κάπως καλύτερα για την παρτάρα τους και να καλύψουν τα ψυχολογικά τους. Ο μόνος λόγος που έχω μιλήσει άσχημα σε άτομο με παραπάνω κιλά ήταν γιατί με τα είχε κάνει ζέπελιν με το "βάλε κανένα κιλό". Κατά τα άλλα ο καθένας κάνει τις επιλογές του.
Τα παραδειγματα που αναφερεις ειναι anecdotal. Για καθε εναν σαν τον θειο σου, μπορω να σου βρω 100 που εχουν ενα σωρο προβληματα. Δουλευω σε νοσοκομειο, και πιστεψε με, τα περιστατικα καπνιστων, αλκοολικων και υπερβαρων/παχυσαρκων με προβληματα υγειας δεν συγκρινονται καν με αυτους που εχουν φυσιολογικο βαρος, δεν καπνιζουν και προσεχουν την διατροφη τους.
Το αφεντικο μου ειναι χειρουργος. Δεν καπνιζει, δεν πινει, δεν τρωει ζαχαρη (δεν εχει καν ζαχαρη σπιτι του), προσεχει τι τρωει, εχει φυσιολογικο βαρος και αθλειται. Ειναι 55 και κανει σκι, mountain biking, hiking, road biking (συμμετεχει συχνα σε αγωνες 400 χιλιομετρων), και στην δουλεια πηγαινοερχεται με ποδηλατο. Εχω φιλες στα 30 που καπνιζουν, ειναι υπερβαρες, δεν αθλουνται και περνουν το μεγαλυτερο κομματι της ζωης τους σε μια καρεκλα. Ουσιαστικα αυτες ειναι σαν να βρισκονται σε σωμα 55 χρονου και αυτος σε σωμα 30αρας. Εστω οτι και οι 2 περιπτωσεις φτανουν τα 100 χωρις προβληματα υγειας. Ποιος θα εχει κανει καλυτερη ζωη? Αυτος που μπορει να παει σε βουνα, να θαυμασει υπεροχα τοπια, να γνωρισει νεα μερη χωρις να λαχανιαζει, ή αυτη που ειναι ολη μερα με το τσιγαρο στο χερι και σερνεται;
Δεν λεμε να γινει καποιος φετες, αλλα να εχει φυσιολογικο βαρος, να μπορει να κινειται χωρις να λαχανιαζει και να μην κινδυνευει απο παθησεις που μπορουν να αποφευχθουν. Να κανει ο καθενας τις επιλογες τους, αλλα οταν εχεις δημοσιο συστημα υγειας, εγω και εσυ πληρωνουμε τις κακες επιλογες ορισμενων.
 

CiNeFiL

Διακεκριμένο μέλος

Η CiNeFiL αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 7,229 μηνύματα.
Ποια ζηλεια; :rofl:
Οταν τρεφεσαι σωστα, δεν τρως πιτογυρα, οχι επειδη ειναι απαγορευμενα, αλλα επειδη εχουν απαισια γευση. Κρεπες, πιτογυρα, τυροπιτες, μπουγατσες απ' εξω ακομα και καφες που δεν ειναι απο σπορους 100% arabica, εχουν απαισια γευση. Δεν μας απαγορευουν να τα φαμε, απλα δεν μας αρεσουν. Αν θελησω να φαω fast food θα επιλεξω poke γιατι μπορω να επιλεξω πως το θελω, τις πρωτεινες μου και τα λαχανικα.

ναι κ εγω καθε φορα που παραγγελνω με το ζορι το κανω
για να νιωσουν καλυτερα αυτοι οι κακομοιρηδες οι ψηστες να βγαλουν κ ενα μεροκαματο απο την καλη μου την καρδια
οσο για τον καφε αν δεν ειναι απο κοπρανα αγριογατας ειναι για πεταμα σε κλεβουνε


(φορ κραιστ σεικ ας μην κοροιδευομαστε μεταξυ μας παρακαλωωω ο λογος που ειναι εθιστικες οι εν λογω τροφες ειναι γιατι ειναι νοστιμες το να τις αποκλεισεις γιατι ετσι θες γουστο σου καπελο σου αλλα το σουβλακι κ η κρεπα να μη θεωρουνται νοστιμα ε λιγο σεβασμος ρε dude μιλαμε για χοντρη ιεροσυλια)
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,979 μηνύματα.
ναι κ εγω καθε φορα που παραγγελνω με το ζορι το κανω
για να νιωσουν καλυτερα αυτοι οι κακομοιρηδες οι ψηστες να βγαλουν κ ενα μεροκαματο απο την καλη μου την καρδια
οσο για τον καφε αν δεν ειναι απο κοπρανα αγριογατας ειναι για πεταμα σε κλεβουνε


(φορ κραιστ σεικ ας μην κοροιδευομαστε μεταξυ μας παρακαλωωω ο λογος που ειναι εθιστικες οι εν λογω τροφες ειναι γιατι ειναι νοστιμες το να τις αποκλεισεις γιατι ετσι θες γουστο σου καπελο σου αλλα το σουβλακι κ η κρεπα να μη θεωρουνται νοστιμα ε λιγο σεβασμος ρε dude μιλαμε για χοντρη ιεροσυλια)


Οντως dude :loltooth: :loltooth:
 

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,788 μηνύματα.
(φορ κραιστ σεικ ας μην κοροιδευομαστε μεταξυ μας παρακαλωωω ο λογος που ειναι εθιστικες οι εν λογω τροφες ειναι γιατι ειναι νοστιμες το να τις αποκλεισεις γιατι ετσι θες γουστο σου καπελο σου αλλα το σουβλακι κ η κρεπα να μη θεωρουνται νοστιμα ε λιγο σεβασμος ρε dude μιλαμε για χοντρη ιεροσυλια)
Νομίζω πως αυτό που εννοούσε η Nelliel είναι πως άπαξ και ξεκινήσεις να τρως σωστά, πέρα από το ότι σου γίνονται συνήθεια οι νέες γεύσεις, αποζητάς το υγιεινό φαγητό γιατί δεν έχεις πλέον ανάγκη να τραφείς με κάτι που ξέρεις ότι είναι επιζήμιο για τον οργανισμό σου. Όπως είπες κι εσύ αυτές οι τροφές είναι εθιστικες, αν τις κόψεις σιγά σιγά και ίσως και τελείως, λογικό να μην τις θες μετά γιατί σταματάς να "εξαρτασαι" από αυτές.
(Nelliel, μάλλον πήγα ένα βήμα παραπέρα αυτό που είπες αλλά νομίζω συμφωνούμε :hehe:
)
 

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Τα παραδειγματα που αναφερεις ειναι anecdotal. Για καθε εναν σαν τον θειο σου, μπορω να σου βρω 100 που εχουν ενα σωρο προβληματα. Δουλευω σε νοσοκομειο, και πιστεψε με, τα περιστατικα καπνιστων, αλκοολικων και υπερβαρων/παχυσαρκων με προβληματα υγειας δεν συγκρινονται καν με αυτους που εχουν φυσιολογικο βαρος, δεν καπνιζουν και προσεχουν την διατροφη τους.
Το αφεντικο μου ειναι χειρουργος. Δεν καπνιζει, δεν πινει, δεν τρωει ζαχαρη (δεν εχει καν ζαχαρη σπιτι του), προσεχει τι τρωει, εχει φυσιολογικο βαρος και αθλειται. Ειναι 55 και κανει σκι, mountain biking, hiking, road biking (συμμετεχει συχνα σε αγωνες 400 χιλιομετρων), και στην δουλεια πηγαινοερχεται με ποδηλατο. Εχω φιλες στα 30 που καπνιζουν, ειναι υπερβαρες, δεν αθλουνται και περνουν το μεγαλυτερο κομματι της ζωης τους σε μια καρεκλα. Ουσιαστικα αυτες ειναι σαν να βρισκονται σε σωμα 55 χρονου και αυτος σε σωμα 30αρας. Εστω οτι και οι 2 περιπτωσεις φτανουν τα 100 χωρις προβληματα υγειας. Ποιος θα εχει κανει καλυτερη ζωη? Αυτος που μπορει να παει σε βουνα, να θαυμασει υπεροχα τοπια, να γνωρισει νεα μερη χωρις να λαχανιαζει, ή αυτη που ειναι ολη μερα με το τσιγαρο στο χερι και σερνεται;
Δεν λεμε να γινει καποιος φετες, αλλα να εχει φυσιολογικο βαρος, να μπορει να κινειται χωρις να λαχανιαζει και να μην κινδυνευει απο παθησεις που μπορουν να αποφευχθουν. Να κανει ο καθενας τις επιλογες τους, αλλα οταν εχεις δημοσιο συστημα υγειας, εγω και εσυ πληρωνουμε τις κακες επιλογες ορισμενων.
Δεν λέω πως ο θείος μου είναι παράδειγμα σε καμία περίπτωση ούτε είμαι υπέρ του καπνίσματος. Αλλά συμφωνία με κάποια ανώτερη δύναμη δεν έκανε κανείς για να ξες πόσο θα ζήσεις αν θα τρως 10 πράματα και όχι άλλα 5. Ούτε πιστεύω πως η παχυσαρκία πρέπει να διαφημίζεται ή να επικροτείται το αντίθετο μάλιστα. Όμως το δικό μου "αλλά" στην όλη ιστορία είναι στο πόσο μαλάκας μπορεί να γίνει κάποιος μιλώντας άσχημα και κριτικάροντας έναν άνθρωπο για το βάρος του χωρίς να τον ξέρει (γιατί ναι υπάρχει κόσμος που πάσχει από διατροφικές διαταραχές) και να το κάνει όχι γιατί τον πήρε ο πόνος που ο άλλος λαχανιάζει στην ανηφόρα αλλά για να νιώσει καλύτερα με τον εαυτούλη του. Εφόσον δεν με αφορά τι τρώει η γειτόνισσα που λέει ο λόγος δεν θα αρχίσω να της φωνάζω κάνε δίαιτα μωρή μοσχάρα. Άσε που το θέμα είναι πολύ λεπτό ειδικά αν συντρέχει κάποιο σωματικό ή ψυχολογικό θέμα και μπορεί να τον κάνεις σκατά τον άλλον. Δεν ξέρω δηλαδή αν θεωρείς ότι κάποιος θα αλλάξει τη διατροφή του επειδή εσύ ή εγώ μπορεί να του μιλήσει άσχημα. Μάλλον χειρότερα αποτελέσματα υπάρχουν.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top