Έχουμε το δικαίωμα να εγκαλούμε κάποιον για το βάρος του;

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,982 μηνύματα.
Από ότι φαίνεται δεν εχεις γνωρίσει ποτέ κόσμο που δουλεύει τη μισή μέρα οικοδομή, αποθηκαριος, ντελιβερι για να πάρει τρεις και εξήντα. Άντε να πληρώσει μετά γυμναστήρια, καλές διατροφές πόσω μάλλον να βρει χρόνο και αντοχές για κάτι τέτοιο.

Αυτά από κάποιον που ναι ακόμα αρκετά τυχερός ώστε να γυμνάζεται καθημερινά. Το ότι για σένα κάτι είναι δεδομένο, δεν σημαίνει ότι είναι για όλους.

Αυτο τι σχέση εχει πάλι με το να μη τρώει κάποιος άναρχα και καθε μέρα απεξω; εντάξει δε θα γινει φιτνεσ μοντελ με γραμμωμένους κοιλιακους και μεγάλους μυς αλλα θα έχει ενα αξιοπρεπές επιπεδο φυσικης καταστασης. Δεν θα ειναι χοντρος που λέει και η Νέλλιελ (απο επιλογη). Δεν θα κατεβει σε αγωνες σωματοδομης ουτε θα γινει μοντελο του αρμάνι. Πολυ εφικτο χωρις γυμναστικη με μια απλή και λιτη διατροφη.
 

The Mountain

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο The Mountain αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 944 μηνύματα.
Αυτο τι σχέση εχει πάλι με το να μη τρώει κάποιος άναρχα και καθε μέρα απεξω; εντάξει δε θα γινει φιτνεσ μοντελ με γραμμωμένους κοιλιακους και μεγάλους μυς αλλα θα έχει ενα αξιοπρεπές επιπεδο φυσικης καταστασης. Δεν θα ειναι χοντρος που λέει και η Νέλλιελ (απο επιλογη). Δεν θα κατεβει σε αγωνες σωματοδομης ουτε θα γινει μοντελο του αρμάνι. Πολυ εφικτο χωρις γυμναστικη με μια απλή και λιτη διατροφη.

Οι μαλακίες τροφές είναι πιο οικονομικές σε χρήμα και σε χρόνο και για αυτό κάποιος με χαμηλό εισόδημα και καταπονημένος καταφεύγει πιο εύκολα σε αυτές. Υπάρχει το 'παραδοξο' σχετικά με την παχυσαρκία ότι στις αναπτυγμένες χώρες τα χαμηλότερα εισοδηματικά στρώματα είναι πιο συχνά παχύσαρκα, σε μεγάλο βαθμό για το λόγο που ανέφερα. Μόνος σου έλεγες πριν καιρό ότι με 900ε/μήνα δεν περισσεύουν για αποταμίευση, κάνε τα 900 βασικό μισθό και έλα πες μου για ποιο πράγμα περισσεύουν.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,982 μηνύματα.
Οι μαλακίες τροφές είναι πιο οικονομικές σε χρήμα και σε χρόνο και για αυτό κάποιος με χαμηλό εισόδημα και καταπονημένος καταφεύγει πιο εύκολα σε αυτές. Υπάρχει το 'παραδοξο' σχετικά με την παχυσαρκία ότι στις αναπτυγμένες χώρες τα χαμηλότερα εισοδηματικά στρώματα είναι πιο συχνά παχύσαρκα, σε μεγάλο βαθμό για το λόγο που ανέφερα. Μόνος σου έλεγες πριν καιρό ότι με 900ε/μήνα δεν περισσεύουν για αποταμίευση, κάνε τα 900 βασικό μισθό και έλα πες μου για ποιο πράγμα περισσεύουν.

Ναι οταν εισαι τελειως ανεξάρτητος με δικο σου σπιτι + αυτοκινητο. Εγω ετσι ειμαι αλλα η διατροφη το πολυ να βγαινει 200ε το μήνα. Και εξαρταται και ποσο τρως για να μην εισαι χοντρος και να κανεις μια απλη διατροφη με ενα 150αρι περνάς άνετα υγιεινα. Εγω ηθελα 200 γιατι καθε μέρα μονο για πρωινο ετρωγα και τρωω ευκολα μονο το πρωι μισο κιλο φαγητο. Ανα 2 μέρες θέλω σουπερ μάρκετ για γιαουρτι κ μπανανες κ καρυδια. Γιατι ηθελα να παχυνω κ να μεινω στα 85 κιλά! Αν ο άλλος θελει να ειναι 75 τοτε δεν χρειάζεται ολα αυτά ή αν δεν κάνει κουραστικες προπονησεις!

Τεσπα μιλάμε γενικά. Ας ερθει κάποιος να πει φιλε εγω θελω να μου πεις πως μπορω με χαμηλο μπάτζετ να μεινω κομψος και πιστεψε με λυσεις υπάρχουν. Αρκει να θέλει κάποιος. Αν δεν θέλει θα βρει 1 μυριο δικαιολογιες και ''τρυπες'' στα επιχειρηματα μας.

Σημερα πηρα μια πιτσα - 1 πατατες - 1 σοκολατα κ μια λουξ ολα μαζι 15 ευρω με αυτα εχω το υγιεινο πρωινο μου για 5-6 μέρες εύκολα.

1 κουτακι ρυζογκοφρετες να πάρεις κ 10 φέτες τυρι , με 2,5 ευρω περιπου τρως για 3 μέρες τη στιγμη που οι ''σπανακοπιτες'' του φουρνου κάνουν 1,5-2 ευρώ πλέον.

Γενικα ειναι τι θες να κανεις φιλε προφανως ενας αθλητης που το χει πάρει σοβαρα με το body building πρεπει να αρχισει να σπρώχνει φράγκα .... εδω ομως δεν μιλάμε για κάτι τέτοιο.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Τεσπα μιλάμε γενικά. Ας ερθει κάποιος να πει φιλε εγω θελω να μου πεις πως μπορω με χαμηλο μπάτζετ να μεινω κομψος


Δεν καταλαβαίνεις καν ποιο είναι το πρόβλημα του χοντρού/χοντρης. Αν ήταν θέμα γνώσης θα λυνόταν με ένα Google search στην πρώτη δίαιτα.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Οι μαλακίες τροφές είναι πιο οικονομικές σε χρήμα και σε χρόνο και για αυτό κάποιος με χαμηλό εισόδημα και καταπονημένος καταφεύγει πιο εύκολα σε αυτές. Υπάρχει το 'παραδοξο' σχετικά με την παχυσαρκία ότι στις αναπτυγμένες χώρες τα χαμηλότερα εισοδηματικά στρώματα είναι πιο συχνά παχύσαρκα, σε μεγάλο βαθμό για το λόγο που ανέφερα. Μόνος σου έλεγες πριν καιρό ότι με 900ε/μήνα δεν περισσεύουν για αποταμίευση, κάνε τα 900 βασικό μισθό και έλα πες μου για ποιο πράγμα περισσεύουν.

Και όχι μόνο, τα χαμηλά εισοδηματικά στρώματα έχουν επίσης και υψηλότερα ποσοστά ενδοοικογενειακης κακοποίησης και φυσικά εγκληματικοτας. Παιδιά που μεγαλώνουν σε τέτοιες καταστάσεις άνετα βρίσκουν καταφύγιο στο φαΐ και δημιουργείται ένας φαύλος κύκλος.

Και μετά έχεις τον κάθε βλακαμα να κρίνει εκ πρώτης όψεως το άτομο αυτό χωρίς να ξέρει τίποτα από το ιστορικό του.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,982 μηνύματα.
Δεν καταλαβαίνεις καν ποιο είναι το πρόβλημα του χοντρού/χοντρης. Αν ήταν θέμα γνώσης θα λυνόταν με ένα Google search στην πρώτη δίαιτα.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Φιλε άλλα έγραφες προχθές. Πολυ σταθερος εισαι στις αποψεις σου βλέπω :D
ετσι δουλειά δεν κάνουμε αν μου τα γυριζεις αναλογα με το πως ξυπνησες το πρωί.

Δεν με ενδιαφέρουν τα προβληματα ολων αυτων που γράφεις ο καθενας έχει τα δικά του. Εγω θα απαντουσα αν ο άλλος ερχοταν και μου λεγε πως μπορει με χαμηλο μπάτζετ να φάει σωστά. Μην ξανα εξηγω οτι θα γράψω την αποψη μου σε οποιον την ζητήσει. Αμαρτια ειναι το χω κανει καμια 20αρια φορές ηδη. Κουλάρετε λιγο δεν πάμε για δημαρχοι να λέμε οτι θα λυσουμε το προβλημα του καθενος ! Ουτε ειμαστε ρανια θρασκια , να ασχοληθουμε με τον αλλον για ολη του την ζωή. Θέλει βοηθεια σε κάτι συγκεκριμενο οκ. Μη μπερδευεστε. Δεν ειμαστε ουτε ψυχολογοι ουτε κοινωνιολογοι... εσυ που εισαι πολλα ταυτοχρονα πχ βιολογος - πληροφορικος κτλπ μπορει να κανεις κάτι περισσοτερο :D

Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Για ονομα! Συγκρινεις 2 διαφορετικα πραγματα. Ο αμεα δεν ειναι αμεα απο επιλογη. Ο χοντρος που τρωει μπεργκερς και πινει μπυρες καθε βραδυ καθισμενος στον καναπε, ειναι χοντρος απο επιλογη. Δεν του επεβαλε κανεις να τρεφεται ετσι καθε βραδυ. Δεν του απαγορεψε κανεις την ασκηση. Ειδικα οταν εχεις να κανεις με εναν ανθρωπο ο οποιος δεν προσπαθει καν να αλλαξει και εχει κανει την παχυσαρκια τροπο ζωης. Οι αμεα, στην πλειοψηφια τους ειναι ανθρωποι που αγωνιζονται για την ζωη. Οι χοντροι, και αναφερομαι σε αυτους που δεν εχουν καποιο προβλημα που τους εχει κανει παχυσαρκους, ειναι το ακριβως αντιθετο. Εχουν παρατησει τον αγωνα για τη ζωη και εχουν αφεθει στην τυχη τους. Ειδικα οσοι ξεκινησαν με φυσιολογικο βαρος και στην πορεια αφεθηκαν και εγιναν υπερβαροι. Δεν υπαρχει δικαιολογια και μιλαει ατομο που πριν >15 χρονια ηταν 30 κιλα παραπανω.

Οπως ειχες γραψει κ παλαιοτερα ουτε να μιλήσεις δεν μπορεις εδω μέσα , κάποιος θα θιχτει. Λες και μιλάς προσωπικα για εκεινον.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Φιλε άλλα έγραφες προχθές. Πολυ σταθερος εισαι στις αποψεις σου βλέπω :D
ετσι δουλειά δεν κάνουμε αν μου τα γυριζεις αναλογα με το πως ξυπνησες το πρωί.

Μια χαρά σταθερός είμαι στα περισσότερα που γράφω. Το ότι συμφωνώ σε κάποια πράγματα μαζί σου δεν σημαίνει ότι συμφωνώ και σε όλα.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,982 μηνύματα.
Μια χαρά σταθερός είμαι στα περισσότερα που γράφω. Το ότι συμφωνώ σε κάποια πράγματα μαζί σου δεν σημαίνει ότι συμφωνώ και σε όλα.

Μα έγραψες οτι οντως ο άλλος παρατάει τον εαυτο του κ απλα ψάχνει δικαιολογιες και ουσιαστικα ειναι η κατηγορια για την οποια μιλαμε εγω και η Νέλλιελ , τι ψάχνουμε τωρα αν ο ένας ειναι αρρωστος αν ο άλλος ειναι φτωχος αν ειναι θυμα βιας κτλπ κτλπ αν ειναι ολα αυτα προφανως θα πάει σε κάποιον ειδικο να βρει βοηθεια. Εμεις τι σχέση έχουμε ; εχεις δει να δωσω συμβουλες σε κάποιο παρομοιο θρεντ ποτέ;;;

οταν πχ ο άλλος δεν καταλαβαινει οτι του ειναι φθηνοτερο να πάρει απο το σουπερ μάρκετ 1 πακετο ρυζογκοφρετες 10 φετες τυρί χαμηλο σε λιπαρα και 3 μπανάνες κ να περνάει για 3 μέρες με 4 ευρω ενω για μια πιτα καθε μερα θα ηθελε περιπου 5.5-6 ευρώ στις 3 μέρες. Τι να του εξηγησω εγώ; ειναι καθαρα θεμα θέλησης. Το πιο απλο κ γρηγορο ειναι σημερα να κανεις διατροφη.

Ενα ρυζι να βράζει , ενα φιλετο κοτοπουλο να ψηνεται + μια ψιλοκομενη ντομάτα με κρεμυδι λιγο λάδι και 1 κυβο κνορ χωρις ζάχαρη. Αυτο ειναι το δυσκολο; και το ακριβο;

οσο για τους ανθρωπους που ειναι γενικά ανημποροι και προβληματικοι επειδη δυστυχως έκατσαν στη λουμπα και για αυτο φυσικα δεν τους κοροιδευει κανεις... δεν θα τους αναλαβω ουτε εγω ουτε εσυ θα πάνε σε ειδικους και θα ασχοληθουν σοβαρά μαζι τους με πληρωμη φυσικά. Οπως γινεται και με το Men Of Style παανε ανθρωποι που δεν το έχουν με την επικοινωνια γενικοτερα ουτε με το άλλο φυλο και τους αναλαμβανουν εξ ολοκληρου τους κάνουν σεμινάρια και συναισθηματικες νοημοσυνες αναλυσεις κτλπ

ολα αυτα ομως δεν ειναι τσάμπα. Εδω δινουμε απλά μερικα τιπς. Αυτο ειναι ολο.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Μα έγραψες οτι οντως ο άλλος παρατάει τον εαυτο του κ απλα ψάχνει δικαιολογιες και ουσιαστικα ειναι η κατηγορια για την οποια μιλαμε εγω και η Νέλλιελ , τι ψάχνουμε τωρα αν ο ένας ειναι αρρωστος αν ο άλλος ειναι φτωχος αν ειναι θυμα βιας κτλπ κτλπ αν ειναι ολα αυτα προφανως θα πάει σε κάποιον ειδικο να βρει βοηθεια. Εμεις τι σχέση έχουμε ;

οταν πχ ο άλλος δεν καταλαβαινει οτι του ειναι φθηνοτερο να πάρει απο το σουπερ μάρκετ 1 πακετο ρυζογκοφρετες 10 φετες τυρί χαμηλο σε λιπαρα και 3 μπανάνες κ να περνάει για 3 μέρες με 4 ευρω ενω για μια πιτα καθε μερα θα ηθελε περιπου 5.5-6 ευρώ στις 3 μέρες. Τι να του εξηγησω εγώ; ειναι καθαρα θεμα θέλησης.

Ο τύπος που έχει πάρει 10 15 κιλά μετά τον γάμο η την μακρόχρονη σχέση επειδή κάνει καιηστικη ζωή και μετά τα 30 ο μεταβολισμός του δεν είναι ο ίδιος έχει τεράστια διαφορά με αυτόν που είναι χοντρός από παιδί. Η Νελιελ τα τσουβαλιασε όλα και έκρινε από το οπτικό, αααα χοντρός απλά δεν θέλει να πάρει τα πόδια του και να κουνηθεί.

Η πρώτη κατηγορία χοντρού γιατρευεται σχετικά εύκολα και είναι κύριος προϊόν τρμπελιτιδας και γι αυτό συμφώνησα μαζί σου. Η δεύτερη είναι κάτι το εντελώς διαφορετικό και προφανώς δεν χρίζει της ίδιας αντιμετώπισης με την πρώτη.

Ξέρω ότι δεν σε ενδιαφέρει και δικαίωμα σου, απλά στο εξηγώ γιατι είπες ότι αλλάζω απόψεις.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,982 μηνύματα.
Ο τύπος που έχει πάρει 10 15 κιλά μετά τον γάμο η την μακρόχρονη σχέση επειδή κάνει καιηστικη ζωή και μετά τα 30 ο μεταβολισμός του δεν είναι ο ίδιος έχει τεράστια διαφορά με αυτόν που είναι χοντρός από παιδί. Η Νελιελ τα τσουβαλιασε όλα και έκρινε από το οπτικό, αααα χοντρός απλά δεν θέλει να πάρει τα πόδια του και να κουνηθεί.

Η πρώτη κατηγορία χοντρού γιατρευεται σχετικά εύκολα και είναι κύριος προϊόν τρμπελιτιδας και γι αυτό συμφώνησα μαζί σου. Η δεύτερη είναι κάτι το εντελώς διαφορετικό και προφανώς δεν χρίζει της ίδιας αντιμετώπισης με την πρώτη.

Ξέρω ότι δεν σε ενδιαφέρει και δικαίωμα σου, απλά στο εξηγώ γιατι είπες ότι αλλάζω απόψεις.

Ξαναδιαβασα το ποστ της Νέλλης και το διαχωριζει ρητά... αναφερεται σε αυτους που δεν έχουν κάποιο προβλημα και απλα αφηνονται στην τυχη τους και τα τζανκ φουντ. Εσυ και ο The Mountain αναφέρατε κατηγοριες τις οποιες δεν ανέφερε κανεις. Δεν ξέρω τι νοημα έχει να σχολιάζετε κατηγορια ανθρωπων που δεν έθιξε σαν να την έθιξε.

Δεν νομιζω να ειναι κάποιος τοσο βλακας οπως έγραψες και να κράζει ανθρωπους που έχουν κάποιο σοβαρο προβλημα. Εκτος και αν μας θεωρειτε τέτοιους οποτε το αρχικο λαίκ δεν μου λέει τιποτα. Πολλη καχυποψια διακρινω.....ουτε τα Αμεα θέλει να προσβάλλει ουτε τους γενικα ανημπορους. Απλα να παρακινησει τους τεμπεληδες να μην ειναι τεμπέληδες και να μην κοροϊδευουν με φανταστικες δικαιολογιες. Αν θέλεις και χρονο βρισκεις και φθηνες επιλογές διατροφης. Κτυπητο παράδειγμα η αναγκη για αθληση ολων..... τωρα στη καραντινα ενω μέχρι προτινος δεν ειχαν χρονο.

ΥΓ Η γνωση σου για μενα οτι δηθεν δεν με ενδιαφέρουν οι ευαλωτες κατηγοριες ανθρωπων ειναι δικο σου δημιουργημα οπως και οι κατηγοριες που χωνετε στη συζητηση για να μας κάνετε να φαινομαστε βαναυσοι και σκληροι.

Πολυ καχυποψια φιλε... δε πας πουθενα ετσι φερε να στο υπογράψω. Θα δυσκολευτεις στις συναλλαγές σου.
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ξαναδιαβασα το ποστ της Νέλλης και το διαχωριζει ρητά... αναφερεται σε αυτους που δεν έχουν κάποιο προβλημα και απλα αφηνονται στην τυχη τους και τα τζανκ φουντ. Εσυ και ο The Mountain αναφέρατε κατηγοριες τις οποιες δεν ανέφερε κανεις. Δεν ξέρω τι νοημα έχει να σχολιάζετε κατηγορια ανθρωπων που δεν έθιξε σαν να την έθιξε.

Δεν νομιζω να ειναι κάποιος τοσο βλακας οπως έγραψες και να κράζει ανθρωπους που έχουν κάποιο σοβαρο προβλημα. Εκτος και αν μας θεωρειτε τέτοιους οποτε το αρχικο λαίκ δεν μου λέει τιποτα. Πολλη καχυποψια διακρινω.....ουτε τα Αμεα θέλει να προσβάλλει ουτε τους γενικα ανημπορους. Απλα να παρακινησει τους τεμπεληδες να μην ειναι τεμπέληδες και να μην κοροϊδευουν με φανταστικες δικαιολογιες. Αν θέλεις και χρονο βρισκεις και φθηνες επιλογές διατροφης. Κτυπητο παράδειγμα η αναγκη για αθληση ολων..... τωρα στη καραντινα ενω μέχρι προτινος δεν ειχαν χρονο.

ΥΓ Η γνωση σου για μενα οτι δηθεν δεν με ενδιαφέρουν οι ευαλωτες κατηγοριες ανθρωπων ειναι δικο σου δημιουργημα οπως και οι κατηγοριες που χωνετε στη συζητηση για να μας κάνετε να φαινομαστε βαναυσοι και σκληροι.

Πολυ καχυποψια φιλε... δε πας πουθενα ετσι φερε να στο υπογράψω. Θα δυσκολευτεις στις συναλλαγές σου.

Ναι ρε Ντεβιλ αυτό ήταν το αρχικό point, ότι δεν μπορείς κοιτοντας απλά τη συμπεριφορά του άλλου το ότι πίνει μπέργκερ και τρώει μπύρες να ξέρεις γιατί το κάνει.

Καμία καχυποψία, δεν ξέρω κανέναν εδω και ούτε συναλλαγές έχω. Εδώ απλά σχολιάζουμε αυτά που βλέπουμε γραμμένα και τυχόν λογικά κενά γιατί έτσι μας κανει τέρψη. Ούτε τη Νελιελ ξέρω, ούτε εσένα, ούτε έχω την παραμικρή διάθεση να σε κάνω να φανεις καλός, κακός ή άσχημος. Το ότι δεν σε ενδιαφέρουν τα προβλήματα του κάθε χο τρου εσύ το έγραψες παραπάνω αν δεν κάνω λάθος.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,982 μηνύματα.
Ναι ρε Ντεβιλ αυτό ήταν το αρχικό point, ότι δεν μπορείς κοιτοντας απλά τη συμπεριφορά του άλλου το ότι πίνει μπέργκερ και τρώει μπύρες να ξέρεις γιατί το κάνει.

Καμία καχυποψία, δεν ξέρω κανέναν εδω και ούτε συναλλαγές έχω. Εδώ απλά σχολιάζουμε αυτά που βλέπουμε γραμμένα και τυχόν λογικά κενά γιατί έτσι μας κανει τέρψη. Ούτε τη Νελιελ ξέρω, ούτε εσένα, ούτε έχω την παραμικρή διάθεση να σε κάνω να φανεις καλός, κακός ή άσχημος. Το ότι δεν σε ενδιαφέρουν τα προβλήματα του κάθε χο τρου εσύ το έγραψες παραπάνω αν δεν κάνω λάθος.

Ναι εγω το εγραψα , δεν με ενδιαφερουν γιατι δεν ειμαι ειδικος να τους τα λύσω. Οποτε αναφερομαι σε κατηγοριες ανθρωπων που απλά πάσχουν απο τεμπελιά! Και επειδη ειπώθηκαν πραγματα και για Αμεα γενικά ...


μπροστα σε αυτους ειμαι απλά ... λαπάς!!! :D

ειδικα απο κάποιους ειμαι πολυ κατώτερος σωματικά! και θα έπρεπε να πάρω και συμβουλές εννοειται.
Βλεπεις λοιπον τέτοιους ανθρώπους να αγωνιζονται και έχεις και τους άλλους .... που έχουν τα πάντα να σου μιλάνε για προβληματα! Ε αι στο διαολο απο εδω πέρα θα τους πεις μη σας πλακωσω στις φάπες έχετε και προβληματα!
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Καμία καχυποψία, δεν ξέρω κανέναν εδω και ούτε συναλλαγές έχω. Εδώ απλά σχολιάζουμε αυτά που βλέπουμε γραμμένα και τυχόν λογικά κενά γιατί έτσι μας κανει τέρψη.

Δεν εννοουσα με εμένα γιατι οπως ειπες δε γνωριζομαστε αλλα δε μπορεις πχ οταν σου λέει κάποιος οτι η προσεγγιση του αναφερεται αποκλειστικά για το Χ πράγμα ας πουμε να του λές μετά .... ναι αλλα εισαι ποταπος και ανέντιμος επειδη υπάρχει και το Ψ ... το Ζ και ισως και το Ω πράγμα. Αυτος ποτε δεν ειπε για αυτά.

Για αυτο καμια φορά βλεπεις κοσμο να μη μπορει να συνενοηθει γιατι άλλα λέει ο ένας και άλλα φαντάζεται ο άλλος. Σε εμάς για παράδειγμα δεν ειδες πουθενά γραμμένο να "κρινουμε με κακο τροπο ανθρώπους που έχουν άλλες δυσκολιες και πιθανα πληγματα στη ζωή τους και αρα δεν μπορούν" εμεις μιλησαμε μονο για τους τεμπεληδες για ενα δηλαδη συγκεκριμενο Χ πράγμα και δεν αναφέραμε κατι άλλο. Εσυ μπορει να μην το καταλαβαινεις αλλα ο αλλος βλεπει καχυποψια. Γιατι πας να αλλάξεις τα λεγομενα του με βάση δικους σου προβληματισμους ή αιτιάσεις.
 
Τελευταία επεξεργασία:

edweimaste

Πολύ δραστήριο μέλος

Η edweimaste αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,050 μηνύματα.
Υπάρχουν και τεμπέληδες που χτυπιούνται στα γυμναστήρια και δεν σηκώνουν τον γυμνασμένο κώ..ο τους να πάνε να δουλέψουν.
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Δεν εννοουσα με εμένα γιατι οπως ειπες δε γνωριζομαστε αλλα δε μπορεις πχ οταν σου λέει κάποιος οτι η προσεγγιση του αναφερεται αποκλειστικά για το Χ πράγμα ας πουμε να του λές μετά .... ναι αλλα εισαι ποταπος και ανέντιμος επειδη υπάρχει και το Ψ ... το Ζ και ισως και το Ω πράγμα. Αυτος ποτε δεν ειπε για αυτά.

Για αυτο καμια φορά βλεπεις κοσμο να μη μπορει να συνενοηθει γιατι άλλα λέει ο ένας και άλλα φαντάζεται ο άλλος. Σε εμάς για παράδειγμα δεν ειδες πουθενά γραμμένο να "κρινουμε με κακο τροπο ανθρώπους που έχουν άλλες δυσκολιες και πιθανα πληγματα στη ζωή τους και αρα δεν μπορούν" εμεις μιλησαμε μονο για τους τεμπεληδες για ενα δηλαδη συγκεκριμενο Χ πράγμα και δεν αναφέραμε κατι άλλο. Εσυ μπορει να μην το καταλαβαινεις αλλα ο αλλος βλεπει καχυποψια. Γιατι πας να αλλάξεις τα λεγομενα του με βάση δικους σου προβληματισμους ή αιτιάσεις.

Θα προσπαθήσω να το εξηγήσω καλύτερα μια τελευταία φορά και θα το αφήσω εδώ γιατί νομίζω έχει εξαντληθεί το νόημα της παρούσας κουβέντας. Η Nelliel είπε πως δεν γουστάρει τους χοντρούς και όσους δεν μπορούν να πάρουν τα πόδια τους και δεν θα έκανε κάτι με αυτούς γιατί θα έριχναν το επίπεδο της ζωής της. Μετά πρόσθεσε το "προς θεού δε μιλάω για χοντρούς που έχουν πρόβλημα αλλα για τους τεμπέληδες". Το λογικό σφάλμα εδώ είναι πως η Νέλιελ στην πραγματικότητα δεν έχει κανένα απολύτως τρόπο να διαχωρίσει έναν χοντρό που είναι τεμπέλης από έναν χοντρό που έχει πρόβλημα γιατί και οι δύο εν τέλει επιδυκνύουν την ίδια συμπεριφορά και ο μόνος τρόπος να τους διαχωρίσεις είναι ασχοληθείς σε μεγάλο βαθμό μαζί τους για να τους γνωρίσεις αρκετά και να δεις την ζωή και το ιστορικό τους. Αυτό σημαίνει πως εμπράκτως θα έχει την ίδια συμπεριφορά ενστικτοδώς απένατι σε όλους τους χοντρούς ασχέτως του τι ισχυρίζεται. Ο Βάλντερ έδιξε αυτήν την ατνίφαση καλύτερα από εμένα με το παράδειγμα του.

Τώρα, όσον αφορά το λόγο για τον οποίο έγινε αυτο θέμα προς συζήτηση, τουλάχιστο από την μεριά μου δεν έχει καμία σχέση με κάποια προσπάθεια να μειώσω την Neliel ή οτιδήποτε άλλο. Ο λόγος που μπαίνω εδώ μέσα και γράφω και αναλύω τα γραφόμενα άλλων και υπογραμμίζω λογικές ασυνέπιες είναι καθαρά διότι είναι μια διαδικασία που με ξεκουράζει, μου αρέσει και ταυτόχρονα οξύνει τις δικές μου ικανότητες ανάλυσης και κριτικής σκέψης. Στην πραγματική ζωή έχω ελάχιστες ευκαιρίες να κάνω αυτά τα πράγματα, διότι η πληοψηφία των ανθρώπων δεν έχει τις απαιτουμενες νοητικές ικανότητες για τέτοιες συζητήσεις και η εμπειρία μου έχει δείξει πως αν πας να κάνεις κάτι τέτοιο με τον μέσο άνθρωπο καταλίγεις σε καβγάδες, στο να εγείρεις συναισθήματα φθόνου και ζήλειας επειδή καταλαβαίνουν πως έχεις κάτι που δεν έχουν τα οποία με τη σειρά τους δημιουργούν επιζήμιες καταστάσεις προς εμένα. Εδώ στο φόρουμ από την άλλη δεν γνωρίζω σχεδόν κανένα και συνεπώς δεν με εππηρεάζει στο ελάχιστο τι γνώμη έχει ο άλλος για εμένα. Υπάρχουν λίγα και συγκεκριμένα άτομα εδώ μέσα την γνώμη των οποιών εκτιμώ και ξέρουν αυτά ποια είναι. Οι υπόλοιποι απλά δεν με ενδιαφέρουν και όταν διαφωνώ δεν είναι για να τους μειώσω αλλά για να κάνω την παραπάνω διεργασία που ανέφερα. Άλλωστε μπορούν άνετα να με κάνουν mute αν τους χαλάω.

Καταλαβαίνω λοιπόν τι θες να πεις περί καχυποψιας λλά εδώ μέσα δεν με νοιάζει.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,982 μηνύματα.
Ναι η αληθεια ειναι πως ο βαλντερ ειναι ειδικος να βρισκει τις αντιφασεις.... Των αλλων ομως!!! :-D
Γενικα για μενα αυτο που κανεις δεν εχει καποια ωφελεια γιατι δεν σε ορισε κανεις δασκαλο του και οντως θα ηταν κουρααστικο απο κοντα να το κανεις θα σε θεωρουσαν ξερολα αλλα με τη κακη εννοια.εγω πχ που σας βλεπω να λετε για λογικα αλματα με υφος καθηγητη με πιανουν τα γελια γιατι μπορει οντως να πεσεις σε καθηγητη αναγνωρισμενο κ οχι αυτοανακυρηγμενο χαχα. Αλλα αν εσυ το χεις αναγκη κ σε κανει να αισθανεσαι ωραια κανε το χαχα
 
Τελευταία επεξεργασία:

Guest 712911

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Θα προσπαθήσω να το εξηγήσω καλύτερα μια τελευταία φορά και θα το αφήσω εδώ γιατί νομίζω έχει εξαντληθεί το νόημα της παρούσας κουβέντας. Η Nelliel είπε πως δεν γουστάρει τους χοντρούς και όσους δεν μπορούν να πάρουν τα πόδια τους και δεν θα έκανε κάτι με αυτούς γιατί θα έριχναν το επίπεδο της ζωής της. Μετά πρόσθεσε το "προς θεού δε μιλάω για χοντρούς που έχουν πρόβλημα αλλα για τους τεμπέληδες". Το λογικό σφάλμα εδώ είναι πως η Νέλιελ στην πραγματικότητα δεν έχει κανένα απολύτως τρόπο να διαχωρίσει έναν χοντρό που είναι τεμπέλης από έναν χοντρό που έχει πρόβλημα γιατί και οι δύο εν τέλει επιδυκνύουν την ίδια συμπεριφορά και ο μόνος τρόπος να τους διαχωρίσεις είναι ασχοληθείς σε μεγάλο βαθμό μαζί τους για να τους γνωρίσεις αρκετά και να δεις την ζωή και το ιστορικό τους. Αυτό σημαίνει πως εμπράκτως θα έχει την ίδια συμπεριφορά ενστικτοδώς απένατι σε όλους τους χοντρούς ασχέτως του τι ισχυρίζεται. Ο Βάλντερ έδιξε αυτήν την ατνίφαση καλύτερα από εμένα με το παράδειγμα του.

Τώρα, όσον αφορά το λόγο για τον οποίο έγινε αυτο θέμα προς συζήτηση, τουλάχιστο από την μεριά μου δεν έχει καμία σχέση με κάποια προσπάθεια να μειώσω την Neliel ή οτιδήποτε άλλο. Ο λόγος που μπαίνω εδώ μέσα και γράφω και αναλύω τα γραφόμενα άλλων και υπογραμμίζω λογικές ασυνέπιες είναι καθαρά διότι είναι μια διαδικασία που με ξεκουράζει, μου αρέσει και ταυτόχρονα οξύνει τις δικές μου ικανότητες ανάλυσης και κριτικής σκέψης. Στην πραγματική ζωή έχω ελάχιστες ευκαιρίες να κάνω αυτά τα πράγματα, διότι η πληοψηφία των ανθρώπων δεν έχει τις απαιτουμενες νοητικές ικανότητες για τέτοιες συζητήσεις και η εμπειρία μου έχει δείξει πως αν πας να κάνεις κάτι τέτοιο με τον μέσο άνθρωπο καταλίγεις σε καβγάδες, στο να εγείρεις συναισθήματα φθόνου και ζήλειας επειδή καταλαβαίνουν πως έχεις κάτι που δεν έχουν τα οποία με τη σειρά τους δημιουργούν επιζήμιες καταστάσεις προς εμένα. Εδώ στο φόρουμ από την άλλη δεν γνωρίζω σχεδόν κανένα και συνεπώς δεν με εππηρεάζει στο ελάχιστο τι γνώμη έχει ο άλλος για εμένα. Υπάρχουν λίγα και συγκεκριμένα άτομα εδώ μέσα την γνώμη των οποιών εκτιμώ και ξέρουν αυτά ποια είναι. Οι υπόλοιποι απλά δεν με ενδιαφέρουν και όταν διαφωνώ δεν είναι για να τους μειώσω αλλά για να κάνω την παραπάνω διεργασία που ανέφερα. Άλλωστε μπορούν άνετα να με κάνουν mute αν τους χαλάω.

Καταλαβαίνω λοιπόν τι θες να πεις περί καχυποψιας λλά εδώ μέσα δεν με νοιάζει.

Προσωπικά, δε θυμάμαι να έγινε πουθενά λόγος για το φαίνεσθαι των εύσωμων υπό την έννοια εάν είναι εμφανής η διάκριση του παχύσαρκου από επιλογή ή εξαιτίας ενός προβλήματος υγείας. Αντιθέτως, σχολιάστηκε η σωματική κατάστασή τους, δηλαδή το γεγονός της παχυσαρκίας αυτό καθεαυτό και αναφέρθηκαν κάποιοι λόγοι που οδηγούν σε αυτή. Τώρα αν εσείς καταλάβατε άλλα αντί άλλων ή θέλετε να προσθέσετε πράγματα που δεν ειπώθηκαν ποτέ, τότε πραγματικά δεν έχει νόημα η περαιτέρω ανάλυση του θέματος.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,982 μηνύματα.
Προσωπικά, δε θυμάμαι να έγινε πουθενά λόγος για το φαίνεσθαι των εύσωμων υπό την έννοια εάν είναι εμφανής η διάκριση του παχύσαρκου από επιλογή ή εξαιτίας ενός προβλήματος υγείας. Αντιθέτως, σχολιάστηκε η σωματική κατάστασή τους, δηλαδή το γεγονός της παχυσαρκίας αυτό καθεαυτό και αναφέρθηκαν κάποιοι λόγοι που οδηγούν σε αυτή. Τώρα αν εσείς καταλάβατε άλλα αντί άλλων ή θέλετε να προσθέσετε πράγματα που δεν ειπώθηκαν ποτέ, τότε πραγματικά δεν έχει νόημα η περαιτέρω ανάλυση του θέματος.
Ναι αλλα εγω βλεπω λογικα αλματα στη γραφη σου!!!
 

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Γενικά προφανώς και δεν είμαι υπέρ στον εκντροπιασμό των παχουλών ανθρώπων στην καθημερινότητα είτε έχουν σοβαρό πρόβλημα, είτε απλά "έλλειψη πειθαρχίας".

Θέλω να αναφερθώ στο παρεξηγημένο αντ-χόμινεμ σε παχουλούς ανθρώπους που θέλουν να ακουστούν και νομίζουν πως η σωματική τους κατάσταση δεν έχει κανένα ρόλο. Αντίθετα, η εξωτερική μας εμφάνισει δηλώνει με ειλικρίνεια στοιχεία του χαρακτήρα μας που πρέπει να παίρνονται στα σοβαρά. Αν δεν μπορείς να φροντίσεις το σώμα σου τότε η γνώμη σου για σημαντικά ζητήματα προφανώς και δε μετράει για πολλούς λόγους.

 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,507 μηνύματα.
Ναι η αληθεια ειναι πως ο βαλντερ ειναι ειδικος να βρισκει τις αντιφασεις.... Των αλλων ομως!!! :-D
Γενικα για μενα αυτο που κανεις δεν εχει καποια ωφελεια γιατι δεν σε ορισε κανεις δασκαλο του και οντως θα ηταν κουρααστικο απο κοντα να το κανεις θα σε θεωρουσαν ξερολα αλλα με τη κακη εννοια.εγω πχ που σας βλεπω να λετε για λογικα αλματα με υφος καθηγητη με πιανουν τα γελια γιατι μπορει οντως να πεσεις σε καθηγητη αναγνωρισμενο κ οχι αυτοανακυρηγμενο χαχα. Αλλα αν εσυ το χεις αναγκη κ σε κανει να αισθανεσαι ωραια κανε το χαχα

Πράγματι, ισχύει αυτό που λες.

Πιστεύω πως πρέπει να βρίσκουμε τις αντιφάσεις των άλλων, καθώς μέσα από τον διάλογο και την ανάλυση των ιδεών, αποκαλύπτονται λεπτομέρειες μη εύκολα αντιληπτές από ένα ανεκπαίδευτο μάτι. Λεπτομέρειες που μπορούν να μας δείξουν με περισσότερη σαφήνεια, τι ιδιότητα έχει ο άνθρωπος που εκφέρει τις απόψεις που εκφέρει, ή με ποιά πρόθεση τις εκφέρει ή εαν γνωρίζει όντως το θέμα πάνω στο οποίο σχηματίζει και εκφέρει μια άποψη.

Βρίσκοντας τις αντιφάσεις, ουσιαστικά χρησιμοποιείς τα δεδομένα που σου δίνει ο ίδιος ο άνθρωπος που εκφέρει αυτή την άποψη και έτσι απέχεις από το να αστυνομεύεις τις απόψεις του και να τις κατευθύνεις, επηρρεασμένος από τις δικές σου προκαταλήψεις.

Εαν πιστεύεις -για να φτάσω και στο ζουμί- ότι βρίσκω τις αντιφάσεις όλων των άλλων εκτός από τις δικές μου, είσαι ευπρόσδεκτος να μου υπενθυμίσεις που έχω υποπέσει σε αντιφάσεις και να μου τις τονίσεις ώστε να αποδειχθεί η εγκυρότητα του επιχειρήματός σου.

Προς το παρόν δεν σε βλέπω να κάνεις κάτι τέτοιο, τουναντίον αντιλαμβάνομαι έναν ορυμαγδό χαρακτηρισμών εδω και πολλά ποστς, ο οποίος συνεχίζεται ανεμπόδιστος.

Καθώς όμως προείπα ότι είμαι κατά της αστυνόμευσης των απόψεων, δεν έχω ζητήσει την παύση τέτοιων ποστς.

Ζητάω όμως, εφόσον θεωρείς ότι έχεις να πεις κάτι για μένα και δείχνεις αρκετά βέβαιος εαν κρίνω από το ενοχλημένο ύφος σου, να το πεις ενώπιον όλων.

Σε περιμένω με χαρά.
 

edweimaste

Πολύ δραστήριο μέλος

Η edweimaste αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,050 μηνύματα.
Έχουμε το δικαίωμα να εγκαλούμε κάποιον για το βάρος του;

Γκουχου γκουχου


Ποτε και για κανένα λόγο. -
Εν κατακλείδι. Είναι δικαίωμα του. Άσχετα αν κάνει κακό στο σώμα του. ΕΊΝΑΙ ΣΏΜΑ ΤΟΥ.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top