Έχουμε το δικαίωμα να εγκαλούμε κάποιον για το βάρος του;

Joji

Διακεκριμένο μέλος

Η Τζότζι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 6,632 μηνύματα.
Πάλι καλά είμαστε και εμείς με τα hourglass bodies και δεν μας διαπερνάει τίποτα.
 

Ion.

Επιφανές μέλος

Η Sofia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,129 μηνύματα.
Πάλι καλά είμαστε και εμείς με τα hourglass bodies και δεν μας διαπερνάει τίποτα.
Συμφωνώ .
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Αν υπήρχε έστω ένα άτομο με παραπάνω κιλά θα επιβεβαιώνε τα λεγόμενα μου .
 

Pak

Επιφανές μέλος

Η Πακοτίνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 9,581 μηνύματα.

Ion.

Επιφανές μέλος

Η Sofia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,129 μηνύματα.
Δηλαδή θεωρείς πως αν κάποιος έχει σωματότυπο κλεψύδρα λύνονται όλα τα προβλήματα του και έχει μια καλοριζικη, ευτυχισμένη ζωη;
Ας γελάσω καλύτερα.

Ναι ...

Γιατί καλή μου η αδύνατη κοπέλα δεν θα απορριφθεί σε κάποια θέση εργασίας, ούτε θα την κοιτάνε στραβά όταν τρώει , ούτε θα δυσκολεύεται να βρει νούμερα στα μαγαζιά , ούτε θα ακούσει το "ωραία είσαι αλλά χοντρή"(και άλλα πολύ χειρότερα) αυτο είναι ένα δείγμα της καθημερινότητας των γυναικών με παραπάνω κιλά οι άντρες αντιμετωπίζονται με σαφώς μεγαλύτερη επιείκεια στο θέμα αυτό .
Η αδύνατη θα ακούσει ότι είναι ωραία , μοντέλο, καλλονή , θα την ζηλέψουν που τρώει και δεν βάζει κιλά .. ε άντε θα βρεθεί και ένας βλάκας να την πει "στέκα" . Σιγά .
Αυτό εννοώ.
Όχι ότι δεν τα έχει προβλήματα γενικά . Μην παρερμηνευεις όσα λέω .
 

Joji

Διακεκριμένο μέλος

Η Τζότζι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 6,632 μηνύματα.
Έτσι είναι, συμφωνώ. You have it worse.
 

Pak

Επιφανές μέλος

Η Πακοτίνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 9,581 μηνύματα.
Αυτό εννοώ.
Όχι ότι δεν τα έχει προβλήματα γενικά . Μην παρερμηνευεις όσα λέω .
Γνωρίζω οτι δεν κάνει να σχολιάζω τα reactions, αλλά θα το κάνω και θα δεχτώ την ποινή μου.
Μόνο και μόνο που γελας οταν σου λεμε οτι και οι αδύνατοι δέχονται σχόλια και επηρεάζονται φανερώνει το ποσό μη καθαρή κρίση εχεις.
Γέλασες παραπάνω με το μήνυμα που έγραφα τα σχόλια που εχω ακουσει, δηλαδή είναι σα να μου λες οτι μονο μια μορφή body shaming υπάρχει και οι υπόλοιποι απλά δραματοποιουμε τις καταστάσεις που έχουμε βιώσει.
Ομως,εγω δε γέλασα με τα δικά σου βιώματα και κράτα το αυτό.

Σε εχω διαβάσει απο το πρώτο σου μήνυμα και αυτό που βλέπω να λες σε γενικές γραμμές είναι οτι οι ευσωμοι περνάνε τα πανδεινα και οι αδύνατοι τη βγάζουν μέλι γάλα.
Δε βλέπεις τη ρίζα του προβλήματος και αυτό φαίνεται ξεκάθαρα από τη στάση σου.
 

Aura

Διάσημο μέλος

Η Aura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,036 μηνύματα.
Εγω εχω δει πάντως.

Θα ξαναπώ αυτό που ειπα και παραπάνω κοιτάς το δέντρο και οχι το δάσος.
Τι θέλεις απο μένα; Να σου πω οτι είσαι ο πιο δυστυχής ανθρωπος του κόσμου;
Ειναι σαν αυτό να μου ζητάς εμμέσως.

Κανονικά θα έπρεπε να σε ενδιαφερει να μην υφίσταται κανένας άνθρωπος καμίας μορφής body shaming και οχι να κάθεσαι να ζυγίζεις ποιος πέρασε/περνάει χειρότερα.

Και στην τελική δεν μπορείς να κρίνεις ούτε εσύ ούτε εγω ποιος περασε/περνάει χειρότερα. Ο καθένας μας διαχειρίζεται τελείως διαφορετικά τα όποια εξωτερικά ερεθίσματα, σχόλια λαμβάνει.
Μήπως δεν έχετε νιώσει ανεπαρκείς να αισθάνεστε άσχημα να φοβάστε ότι θα απορριφθείτε σε κάποια φάση της ζωής σας σε κάποιο τομέα και σας φαίνεται το ίδιο ;

Εγώ συμφωνώ με @Ioannidou , δεν ξέρω.
 

Ion.

Επιφανές μέλος

Η Sofia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,129 μηνύματα.
Μήπως δεν έχετε νιώσει ανεπαρκείς να αισθάνεστε άσχημα να φοβάστε ότι θα απορριφθείτε σε κάποια φάση της ζωής σας σε κάποιο τομέα και σας φαίνεται το ίδιο ;

Εγώ συμφωνώ με @Ioannidou , δεν ξέρω.
Επιτέλους Παναγία μου ...

Κοίτα όσοι έχουν διαφωνήσει μέχρι στιγμής είναι αδύνατοι οπότε δεν έχουν βιώσει κάτι αντίστοιχο, οκ το δέχομαι.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Στη μία περίπτωση είναι κάποια σχόλια. Στην άλλη είναι Και σχόλια ( περισσότερα και χειρότερα) και περιθωριοποίηση και άλλα πολλά που δεν έχετε νιώσει .
 

Pak

Επιφανές μέλος

Η Πακοτίνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 9,581 μηνύματα.
Μήπως δεν έχετε νιώσει ανεπαρκείς να αισθάνεστε άσχημα να φοβάστε ότι θα απορριφθείτε σε κάποια φάση της ζωής σας σε κάποιο τομέα και σας φαίνεται το ίδιο ;

Εγώ συμφωνώ με @Ioannidou , δεν ξέρω.
Ναι, προσωπικά δεν εχω νιώσει απ'όσο θυμάμαι τουλάχιστον. Αλλα εχω αισθανθεί άσχημα με σχόλια που εχω ακούσει.

Ομως αυτό που λέω εξαρχής είναι οτι η σύγκριση είναι ανώφελη. Εχω πει χίλιες φορές τη φράση "κοιτάμε το δέντρο και όχι το δάσος".

Για να γίνει πιο ξεκάθαρο θα θέσω ενα άλλο παράδειγμα. Είναι σα να φέρουμε δυο άτομα που έχουν ακούσει επικριτικά σχόλια για το υψος του και το ενα είναι 1.20 και το αλλο 2.50 και να καθόμαστε να μετράμε ποιος έχει ακούσει τα χειρότερα, αντί να κοιτάμε την ουσία.
Και ποια είναι η ουσία;
Το να μην υφίσταται κανένας άνθρωπος καμία μορφή κοροϊδίας και οχι το να καθομαστε να λεμε στον 1.20 "πωπω τι άσχημα πέρασες" και να γελάμε με τα βιώματα του 2.50 (ή το αντίστροφο).

* Τα ύψη είναι τραβηγμένα για ευνόητους λόγους.
 

Ion.

Επιφανές μέλος

Η Sofia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,129 μηνύματα.
Ναι, προσωπικά δεν εχω νιώσει απ'όσο θυμάμαι τουλάχιστον. Αλλα εχω αισθανθεί άσχημα με σχόλια που εχω ακούσει.

Ομως αυτό που λέω εξαρχής είναι οτι η σύγκριση είναι ανώφελη. Εχω πει χίλιες φορές τη φράση "κοιτάμε το δέντρο και όχι το δάσος".

Για να γίνει πιο ξεκάθαρο θα θέσω ενα άλλο παράδειγμα. Είναι σα να φέρουμε δυο άτομα που έχουν ακούσει επικριτικά σχόλια για το υψος του και το ενα είναι 1.20 και το αλλο 2.50 και να καθόμαστε να μετράμε ποιος έχει ακούσει τα χειρότερα, αντί να κοιτάμε την ουσία.
Και ποια είναι η ουσία;
Το να μην υφίσταται κανένας άνθρωπος καμία μορφή κοροϊδίας και οχι το να καθομαστε να λεμε π.χ στον 1.20 "πωπω τι άσχημα πέρασες" και να γελάμε με τα βιώματα του 2.50.

* Τα ύψη είναι τραβηγμένα για ευνόητους λόγους.

Καλά διαβασε λίγο για το skinny privilege και μετά έλα .
 

Pak

Επιφανές μέλος

Η Πακοτίνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 9,581 μηνύματα.

Agaphbou

Περιβόητο μέλος

Η Αγάπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 5,328 μηνύματα.
Εγώ γιατί παντού βλέπω σερβιτόρες μοντέλα ? Αλήθεια, δεν νομίζω ότι έχω δει ποτέ παχουλή σε σέρβις , μόνο στο εξωτερικό.

Γιατί πηγαίνεις σε καγκουρομάγαζα μεγαλουπόλεων που δε σε απορρίπτουν μόνο όταν είσαι παχουλή, αλλά και όταν δεν έχεις πολύ όμορφο πρόσωπο, όταν έχεις πολλά τατουάζ, εξτρίμ χρώμα μαλλιού, face piercings κ.ό.κ.

Εσύ δεν έχεις ιδέα γιατί δεν έχεις βιώσει ορισμένες καταστάσεις να δεις την γλύκα.
Δεν το συνεχίζω αλήθεια το προνόμιο σου είναι ξεκάθαρο
Μακάρι να με ενοχλούσαν μόνο κάτι τέτοια σχόλια .

Σόρρυ κιόλας αλλά δε νομίζω ότι έχουμε το δικαίωμα να υπαγορεύουμε στον άλλον το πώς πρέπει να νιώθει, το ότι μπορεί να έχει ακούσει λιγότερα σχόλια από σένα και να έχει ζήσει πιο mild καταστάσεις (αν ισχύει κιόλας, γιατί ποτέ δεν μπορείς να ξέρεις τι έχει ζήσει ο άλλος και το κρύβει), δε σημαίνει ότι πληγώνεται λιγότερο, ο πόνος είναι σχετικός και χτυπάει τον καθένα μας διαφορετικά.
 

Ion.

Επιφανές μέλος

Η Sofia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,129 μηνύματα.
Με τη στάση σου δείχνεις οτι εισαι μέρος του προβλήματος. Και εσύ η ίδια αντιμετωπίζεις τους αδύνατους διαφορετικά.
Food for thought.
Εγώ δεν έχω προσβάλλει κανέναν για τα κιλά του.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Γιατί πηγαίνεις σε καγκουρομάγαζα μεγαλουπόλεων που δε σε απορρίπτουν μόνο όταν είσαι παχουλή, αλλά και όταν δεν έχεις πολύ όμορφο πρόσωπο, όταν έχεις πολλά τατουάζ, εξτρίμ χρώμα μαλλιού, face piercings κ.ό.κ.



Σόρρυ κιόλας αλλά δε νομίζω ότι έχουμε το δικαίωμα να υπαγορεύουμε στον άλλον το πώς πρέπει να νιώθει, το ότι μπορεί να έχει ακούσει λιγότερα σχόλια από σένα και να έχει ζήσει πιο mild καταστάσεις (αν ισχύει κιόλας, γιατί ποτέ δεν μπορείς να ξέρεις τι έχει ζήσει ο άλλος και το κρύβει), δε σημαίνει ότι πληγώνεται λιγότερο, ο πόνος είναι σχετικός και χτυπάει τον καθένα μας διαφορετικά.
Δεν είπα αυτό.
Θα το πω μια τελευταία φορά.
Είναι το ίδιο άσχημο να πεις μια "φάλαινα" και την άλλη "ξυλαγγουρο" αλλά
Δεν συγκρίνεται το πώς αντιμετωπίζεται ΓΕΝΙΚΆ μια αδύνατη από μια παχουλή . ΤΕΛΟΣ .
 

Pak

Επιφανές μέλος

Η Πακοτίνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 9,581 μηνύματα.
Εγώ δεν έχω προσβάλλει κανέναν για τα κιλά του.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


Δεν είπα αυτό.
Θα το πω μια τελευταία φορά.
Είναι το ίδιο άσχημο να πεις μια "φάλαινα" και την άλλη "ξυλαγγουρο" αλλά
Δεν συγκρίνεται το πώς αντιμετωπίζεται ΓΕΝΙΚΆ μια αδύνατη από μια παχουλή . ΤΕΛΟΣ .
Λύσε μου μια εύλογη απορία.
Γιατί πρέπει να γίνεται σύγκριση;

Αν δε με απατά η μνήμη μου εσύ ξεκίνησες να συγκρίνεις και συγκεκριμένα ειπες οτι το skinny shaming δεν έχει καμία μα καμία σχέση με το fat shaming.
 

Ion.

Επιφανές μέλος

Η Sofia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,129 μηνύματα.
Λύσε μου μια ευλογη απορία.
Γιατί πρέπει να γίνεται σύγκριση;

Αν δε με απατά η μνήμη μου εσύ ξεκίνησες να συγκρίνεις και συγκεκριμένα ειπες οτι το skinny shaming δεν έχει καμία μα καμία σχέση με το fat shaming.
Γιατί κάποιοι είπαν ότι είναι το ίδιο χειροτερ-αχαχαχαχα .


No it's not
 

Pak

Επιφανές μέλος

Η Πακοτίνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 9,581 μηνύματα.

Joji

Διακεκριμένο μέλος

Η Τζότζι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 6,632 μηνύματα.
Εγώ δεν έχω καταλάβει το point της συζήτησης.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,830 μηνύματα.
Μα δεν υπάρχει ποιντ συζητησης... απλα η Ιοαννίδου ανακάλυψε ξαφνικά οτι στον κοσμο μας ο ένας κράζει τον άλλον. Ειτε για τα κιλά του ειτε για οτιδήποτε. Απλα οι έξυπνοι δεν κάθονται να χάνουν χρονο να ασχολουνται με τον καθε .... κοιτανε τι θα κάνουν να βελτι'ωσουν τη ζωη τους σε κάθε επιπεδο.
 

BeatrixKiddo

Περιβόητο μέλος

Η Trix αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,048 μηνύματα.
Δηλαδή θεωρείς πως αν κάποιος έχει σωματότυπο κλεψύδρα λύνονται όλα τα προβλήματα του και έχει μια καλοριζικη, ευτυχισμένη ζωη;
Ας γελάσω καλύτερα.
Όχι δεν λύνονται..... hourglass εδώ :hehe:
 

Pak

Επιφανές μέλος

Η Πακοτίνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 9,581 μηνύματα.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top