Ίδρυση μη κρατικών πανεπιστημίων

Είστε υπέρ ή κατά;
Η ψήφος σας θα προβάλεται δημόσια.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 65)

chester20080

Περιβόητο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 5,633 μηνύματα.
Πολυτεχνείο Κρήτης:
Οι "μειοψηφίες" που στηρίζουν καταλήψεις, 603
Οι "πλειοψηφίες" της κυβέρνησης 165
Καλά που υπάρχουν και αυτές οι φωτο, γιατί με την προπαγάνδα της κυβέρνησης θα νομίζαμε ότι το 165 είναι μεγαλύτερο του 603.
FB_IMG_1706670272795.jpg

Η κυβέρνηση απειλεί για να φοβηθούν. Οι φοιτητές την γράφουν στα παλιά τους τα παπούτσια.
Τεράστιες συνελεύσεις σήμερα σε ολόκληρη την χώρα με συντριπτικές πλειοψηφίες υπέρ των καταλήψεων.
Εδω τα αποτελέσματα και στην Πάντειο.
FB_IMG_1706670294180.jpg

Και στους ημμυ-μηχ μηχ απθ 322/387 (συμμετοχή ρεκόρ για τα δεδομένα της σχολης):
FB_IMG_1706670482388.jpg
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,712 μηνύματα.
Πολυτεχνείο Κρήτης:
Οι "μειοψηφίες" που στηρίζουν καταλήψεις, 603
Οι "πλειοψηφίες" της κυβέρνησης 165
Καλά που υπάρχουν και αυτές οι φωτο, γιατί με την προπαγάνδα της κυβέρνησης θα νομίζαμε ότι το 165 είναι μεγαλύτερο του 603.
View attachment 128899
Η κυβέρνηση απειλεί για να φοβηθούν. Οι φοιτητές την γράφουν στα παλιά τους τα παπούτσια.
Τεράστιες συνελεύσεις σήμερα σε ολόκληρη την χώρα με συντριπτικές πλειοψηφίες υπέρ των καταλήψεων.
Εδω τα αποτελέσματα και στην Πάντειο.
View attachment 128900
Και στους ημμυ-μηχ μηχ απθ 322/387 (συμμετοχή ρεκόρ για τα δεδομένα της σχολης):
View attachment 128901

Το ότι μένεις ξύπνιος όλο το βράδυ για να γράφεις υπέρ των καταλήψεων είναι άξιο απορίας. Αν θεωρείς ότι τα 400 και 500 άτομα που κλείνουν ένα ολόκληρο πανεπιστήμιο λες και είναι το μαγαζάκι τους είναι η πλειοψηφία τότε κάτι δεν πάει καλά. Καθώς προσπαθείς να μας πείσεις ότι το να κλείνουν μερικοί τεμπέληδες δημόσια κτίρια τα οποία δεν τους ανήκουν μόνο και μόνο για να περάσουν την κομματική πεποίθηση στην οποία είναι φανατικά πιστοί είναι φυσιολογικό. Από ένα σημείο και μετά είναι ξεκάθαρο το που στοχεύουν οι κινήσεις αυτές και δεν είναι τίποτα περισσότερο από το να χαθεί η εξεταστική, ευτυχώς για τους φοιτητές και δυστυχώς για εκείνους αν συνεχιστεί η κατάσταση αυτή απλά θα εφαρμοστεί η εξ αποστάσεως εξέταση και τελείωσε το πανηγύρι τους.

Σε ένα πραγμα μόνο διαφωνώ με την κατάσταση αυτή. Οι υπόλοιποι φοιτητές που δεν συμφωνούν με την κατάσταση αυτή έπρεπε να πάνε να ψηφίσουν κατά ώστε να ανοίξουν τα πανεπιστήμια, μπορούσε άνετα να γίνει καθώς μπροστά σε 3.000++ φοιτητές ποιος θα έδινε σημασία σε 300-400 αργόσχολους;; Απολύτως κανένας. Απλά στην Ελλάδα έχουμε μάθει να μην συμμετέχουμε στα κοινά ακόμα και όταν μια κομματική μάζα αποφασίζει για το αν γίνει η όχι η εξεταστική.
 

glayki

Διάσημο μέλος

Η Ευα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 3,741 μηνύματα.
Το ότι μένεις ξύπνιος όλο το βράδυ για να γράφεις υπέρ των καταλήψεων είναι άξιο απορίας. Αν θεωρείς ότι τα 400 και 500 άτομα που κλείνουν ένα ολόκληρο πανεπιστήμιο λες και είναι το μαγαζάκι τους είναι η πλειοψηφία τότε κάτι δεν πάει καλά. Καθώς προσπαθείς να μας πείσεις ότι το να κλείνουν μερικοί τεμπέληδες δημόσια κτίρια τα οποία δεν τους ανήκουν μόνο και μόνο για να περάσουν την κομματική πεποίθηση στην οποία είναι φανατικά πιστοί είναι φυσιολογικό. Από ένα σημείο και μετά είναι ξεκάθαρο το που στοχεύουν οι κινήσεις αυτές και δεν είναι τίποτα περισσότερο από το να χαθεί η εξεταστική, ευτυχώς για τους φοιτητές και δυστυχώς για εκείνους αν συνεχιστεί η κατάσταση αυτή απλά θα εφαρμοστεί η εξ αποστάσεως εξέταση και τελείωσε το πανηγύρι τους.

Σε ένα πραγμα μόνο διαφωνώ με την κατάσταση αυτή. Οι υπόλοιποι φοιτητές που δεν συμφωνούν με την κατάσταση αυτή έπρεπε να πάνε να ψηφίσουν κατά ώστε να ανοίξουν τα πανεπιστήμια, μπορούσε άνετα να γίνει καθώς μπροστά σε 3.000++ φοιτητές ποιος θα έδινε σημασία σε 300-400 αργόσχολους;; Απολύτως κανένας. Απλά στην Ελλάδα έχουμε μάθει να μην συμμετέχουμε στα κοινά ακόμα και όταν μια κομματική μάζα αποφασίζει για το αν γίνει η όχι η εξεταστική.
Δυστυχώς,
Το κάθε Πανεπιστήμιο θα αποφασίσει αν η Εξεταστική του θα πραγματοποιηθεί εξ αποστάσεως, όπως προέκυψε από τη Σύνοδο των Πρυτάνεων με τον υπουργό Παιδείας
 

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,050 μηνύματα.
ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΔΩΡΕΑΝ
ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΟ ΔΩΡΕΑΝ
ΠΛΗΡΩΝΕΤΑΙ ΜΕΣΩ ΦΟΡΩΝ
Δωρεάν θεωρείται καθε τι που πληρώνεται μεσω φόρων. Αν δεν πληρώναμε ΜΜΜ θα ήταν δωρεάν ανεξάρτητα αν τα οχήματα και ολη η υποδομή θα πληρώνονταν προφανώς απο τους φορους.

Αν θελει καποιος να το στηριξει, ας το κανει. Αλλα οχι αλλες ιδεολογικες παπαριες για δΩρΕαΝ υπηρεσιες
Εσυ δεν θέλεις προφανώς να το στηρίξεις, αλλιώς δεν θα ονόμαζες "ιδεολογική παπαριά" το ότι πολλοί θέλουν.


Στο μεταξύ χθες στο ΕΜΠ η ψηφοφορία έγινε παλι θέατρο των δήθεν ιδεολόγων, δηλαδή ΔΕΝ εγινε ψηφιακά οπως είναι το νομιμο, ουτε με πιστοποιηση, και η κατάληψη-διάλυση του κορυφαίου εκπαιδευτικού ιδρύματος της χώρας δυστυχως συνεχίζεται.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,712 μηνύματα.
Δυστυχώς,
Το κάθε Πανεπιστήμιο θα αποφασίσει αν η Εξεταστική του θα πραγματοποιηθεί εξ αποστάσεως, όπως προέκυψε από τη Σύνοδο των Πρυτάνεων με τον υπουργό Παιδείας

Έχει γίνει ήδη αυτό. Τώρα νομίζω θα αποφασίσει η σύγκλητος για το αν συμφωνεί η όχι. Μέχρι τώρα πάντως έχουν μεταθέσει την εξεταστική στις 19/2, αν δεν μπορέσει να γίνει ούτε τότε μάλλον θα γίνει εξ αποστάσεως.

 

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,050 μηνύματα.
Και στους ημμυ-μηχ μηχ απθ 322/387 (συμμετοχή ρεκόρ για τα δεδομένα της σχολης):
Στο ΕΜΠ, σε μια προηγουμενη ψηφοφορία μαιμού, μέτρησαν, χωρις πιστοποιηση, και ύστερα εγραψαν τα νουμερα ανάποδα στον πίνακα ! ! Δηλαδή στη θέση των κατά τα υπερ! Απόλυτη απάτη, αναρχία και τραμπουκισμός. Κι εσυ το διαφημίζεις...
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,712 μηνύματα.
Στο ΕΜΠ, σε μια προηγουμενη ψηφοφορία μαιμού, μέτρησαν, χωρις πιστοποιηση, και ύστερα εγραψαν τα νουμερα ανάποδα στον πίνακα ! ! Δηλαδή στη θέση των κατά τα υπερ! Απόλυτη απάτη, αναρχία και τραμπουκισμός. Κι εσυ το διαφημίζεις...

Δημοκρατικά πράγματα βλέπω 🤣🤣
 

back2967

Διάσημο μέλος

Ο back2967 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,234 μηνύματα.
Εδώ μπορούμε να πούμε και ότι το στοίχημα με τον χρόνο κατάθεσης του νομοσχεδίου δεν έπιασε.

Σίγουρα δεν είναι τυχαίο ότι έχει ανοίξει η συζήτηση τώρα και ο αρχικός στόχος ήταν να πάει στην βουλή στα τέλη Γενάρη, μάλλον πιστεύοντας ότι σε περίοδο εξεταστικής δεν θα γίνουν κινητοποιήσεις ή ότι αν γίνουν υπό την πίεση όσων θέλουν να δώσουν δεν θα κλείσουν οι σχολές.

Ενώ στην πραγματικότητα ισχύει το ακριβώς αντίθετο...Σε άκυρο χρόνο και να είχε κατάληψη δεν θα ασχολούνταν και πολλοί μόνο στα εργαστήρια θα έκανε θέμα, είναι πολύ εύκολο να ανοίγει ο καθηγητής ένα zoom από το σπίτι του και να κάνει μάθημα.
Στις εξετάσεις είναι που μπαίνουν διαδικαστικά θέματα και θέματα αντιγραφής που το κάνουν δύσκολο να γίνουν.

Ηδη σχολές έχουν αρχίσει να ανακοινώνουν πως δεν πρόκειται να κάνουν διαδικτυακές εξετάσεις.

 

Lancelot

Περιβόητο μέλος

Ο Lancelot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,743 μηνύματα.
Αν θεωρείς ότι τα 400 και 500 άτομα που κλείνουν ένα ολόκληρο πανεπιστήμιο λες και είναι το μαγαζάκι τους είναι η πλειοψηφία τότε κάτι δεν πάει καλά. Καθώς προσπαθείς να μας πείσεις ότι το να κλείνουν μερικοί τεμπέληδες δημόσια κτίρια τα οποία δεν τους ανήκουν μόνο και μόνο για να περάσουν την κομματική πεποίθηση στην οποία είναι φανατικά πιστοί είναι φυσιολογικό.
Ο πολυταξιδευμένος ΔΑΠίτης του φόρουμ ξεχνάει εύκολα








1706690335083.png
 

Guest 126033

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ας ξεκινήσουμε από το γεγονός ότι το νομικό με το ψυχολογικό το μπερδεύεις πρωτίστως η ίδια και αυτό φαίνεται ότι τονίζεις την λέξη προστατευόμενο. Ας δούμε λίγο το γιατί διότι αυτά έχουν άκρως ενδιαφέρον.
Δεν νομιζω ισα ισα το διαχωρισα απλα σου ειπα ΚΑΙ νομικα να το παρουμε κτλ....
Η λέξη προστατευόμενο μέλος όντως εμφανιζόταν ως τέτοια λέξη στους νόμους της χώρας μέχρι πολύ πρόσφατα όπου και άλλαξε στην σωστοτερη λέξη εξαρτώμενο.
Ακομα καλυτερα !
Διότι η εφορια ενδιαφέρεται για τις οικονομικές σχέσεις των πολιτών και όχι για τις προσωπικότητες τους. Η λέξη προστατευόμενο υπονοεί ένα ηθικά, ψυχολογικά αλλά και σωματικά ανήμπορο άνθρωπο που χρειάζεται προστασία ως οντότητα. Η λέξη αυτή αντικατόπτριζε ακριβώς το πώς νιώθουν οι Έλληνες γονείς για τα παιδιά τους μέχρι και σε μεγάλες ηλικίες και πολύ σωστά ο νομοθέτης άλλαξε την λέξη σε εξαρτώμενο διότι αυτό που τους ενδιαφέρει είναι αν έχει εισοδήματα. Επομένως στην κατηγορία των εξαρτώμενων θα βρεις άτομα διαφόρων ηλικιών, όχι μόνο ανήλικα καθώς και στις εξαιρέσεις του (δηλαδή στα άτομα που έχουν εισόδημα πάνω από 3000 ευρώ το χρόνο) θα βρεις και ανήλικα που δεν θεωρούνται εξαρτώμενα (απ'οσο θυμάμαι). Επομένως η λέξη προστατευόμενο που μου τόνισες, δεν έχει καμία σχέση με τον Νόμο, ο νομοθέτης αντιλήφθηκε το ότι χρησιμοποιούνταν κυρίως για να εκφράζει το υπερπροστατευτικό αίσθημα των γονιών και έτσι το άλλαξε στο σωστότερο "εξαρτώμενο". Βέβαια επειδή η αλλαγή και η προσαρμογή δεν γίνεται αμέσως και ο,τι μάθεις μένει, θα ακούσεις πολλούς να την χρησιμοποιούν καταχρηστικά.
Σε ευχαριστω για την αναλυση η οποια ειναι ηδη γνωστη αλλα μιλαμε για κατι πολυ συγκεκριμενο ..

Ποτε ενα ατομο θεωρείτε ανεξαρτητο και υπολογο μονο στον εαυτο του ΩΣΤΕ να μην εχουν λογο και οι ¨χορηγοι ¨στην ζωη του .
Σε ρωταω λοιπον ενα εξαρτώμενο οικονομικα ατομο απο αλλη πηγη εισοδηματος στην ηλικια των 18 ετων δεν ειναι υπολογο εκτος απο τον εαυτο του ΚΑΙ στον ¨χορηγο ¨του ?
Ειναι πληρως ανεξάρτητο ωστε να ενεργει αυτοβούλως ?


Ειμαι εγω ανεξαρτητη εφοσον τα προσωπικα μου εισοδηματα καλυπτουν ολα τα λειτουργικα μου εξοδα και δεν ειμαι υπόλογη πουθενα περαν απο τον εαυτο μου .
Στην ιδια περιπτωση με εμενα ας πουμε ή με εσενα προφανώς ειναι ενα παιδι 18 ετων που εχει παει να σπουδασει και δεν λαμβανει καμια ¨χορηγεια ¨απο κανεναν γονεα ή θειο .....
Εχουμε τετοιες περιπτωσεις 18χρονων σε τοσο μεγαλο ποσοσστο ωστε να μην εχεουν λογο οι ¨χορηγοι ¨που πλήττονται και αυτοι απο τις αποφασεις εξω πανεπηστιμιακων κομματικοποιημενων ατομων ?

Νομιζω τωρα εγινα καλυτερα αντιληπτη ως προς γιατι θα πρεπει να εχουν λογο και οι γονεις .....
Και ξαναλέω, επειδή σε πολλούς τομείς η χώρα δημόσια αποτυγχάνει, θες να τα ιδιωτικοποιήσουμε όλα; Γιατί όχι και τον στρατό; η καλύτερα την αστυνομία που μόνο άμεση δράση δεν είναι για να νιώθουμε και ασφαλείς;
Να σου αντιστρεψω το ερωτημα ?
Σε μια ηδη υπάρχων ανικανη χωρα περιμενεις να γινει κατι καλυτερο απο το να παραμεινει αυτο το αθλιο συστημα παιδειας -παραπαιδειας ?
Για την Ελλαδα μιλαμε ,για αυτα που ελπιζω να αλλαξουν καθε 4 χρονια και εχω φτασει 43 και ακομα δεν εχει αλλαξει τιποτα ,ισα ισα παμε απο το κακο στο χειροτερο ...

Η ιστορια τι μας εχει δειξει ?
Οτιδηποτε εχει αποκρατικοποιηθει δουλευει καλυτερα ...λυπαμαι που το λεω γιατι σαφεστατα ειμαι μερος αυτης της κοινωνιας αλλα δεν εθελοτυφλο πως τοσα χρονια τα μυαλα μας κυβερνουν ειναι ιδια ,παρακλαδια τους με αυτα που εχουν στα χερια τους, τους δομοσιους φορεις ..

Αυτη ειναι η αληθεια ...Μιλαμε για ανικατοτητα των εκάστοτε κυβερνησεων αλλα κλεινουμε τα ματια πως αυτα τα ανικανα ατομα με τα παρακλαδια τους καθοριζουν τους κρατικους φορεις που εγω τοσα χρονια οχι απλως πληρωνω ...χρυσοπληρωνω και εχω αυτη την στιγμη ανεπάγγελτα αργοσχολα ατομα ,που δεν εχουν δουλεψει ουτε κανονικο 8 ωρα στην ζωη τους που ακομα και τους φορους τους τους πληρωνουν οι γονεις τους να αποφασισιζουν για το δικο μου μελλον ..

Λυπαμαι αλλα υπο αυτο το συστημα ΝΑΙ να ιδιωτικοποιθουν ολα ΚΑΙ αστυνομια γιατι οχι ...Εχουμε τωρα αστυνομια που δεν μπορει να κανει την δουλεια της ...

Συγνωμη που ξεφευγω αλλα συζητουμε χθες το θεμα με την αποκάλυψη του παιδεραστη απο ενα επωνυμο σε συνεργασια με ενα αστυνομικο και επειδη βιντεοσκοπηθηκε βρεθηκε ο αστυνομικος υπολογος και οχι να επιβραβευτεί που ασχοληθηκε και εκτος υπηρεσιας στο να αποφευκτει ο βιασμος ενος ανηλικου ..

Τι συζταμε αγαπητε μου αυτη την στιγμη,ποια χωρα και ποια δημοσια υπηρεσια πλεον να στηριξω ?

απο το να παω να ζησω σε μια ξενη χωρα ε τουλαχιστον ας ζησω στην χωρα που γεννηθηκα και ας ειναι ΗΔΗ υπο ξενο καθεστως .
Ήδη έχει την ιδιωτικη επιλογή τα κολλέγια και άλλες μορφές τριτοβάθμιας εκπαίδευσης που το Σύνταγμα μας έτσι όπως είναι κάλλιστα υποστηρίζει.
Να πω μονο οτι μου ηρθε μολις χθες ειδοποιηση απο το ιδιωτικο που ειμαι στον τομεα μου πως πιστοποιηθηκε το τμημα μου από το Αριστοτελείου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης σύμφωνα με το.........κτλ κτλ

Πραγματικα ειμαι πολυ χαρουμενη γιατι διδαχτήκαμε τα ιδια ακριβως μαθηματα με το αντιστοιχο τμημα του κρατικου και μαλιστα απο τελειοφοίτους και ηδη καθηγητες του ΑΠΘ ...
Οποτε ορθος υπαρχει και η αναγνωριση απο τον κρατικο φορεα ,απλα εγινε επι πληρωμη η φοιτητση μας και μαλιστα μεγαλη....
Απο την αλλη πλευρα να πω εμπειρικα οτι δεν υστερεί η αξιολογηση μας ,ισα ισα γινοταν σε πολυ πιο αυστηρα πλαισια απο οτι γινετε σ ενα δημοσιο φορεα με τα γνωστα παιχνιδια που γινονται αναμεσα σε καθηγητες και φοιτητες και ΚΑΝΕΝΑΣ δεν αναφερει γιατι πως αλλιως θα στηριξουν το αβασιμα επιχειρημα της δηθεν αξιοκρατικης αξιολογησης στα δημοσια πανεπηστημια που διαβαζω σελιδες πιο πανω ...

Ας γινει πραγματικα το καλυτερο ωστε τα νεα παιδια εκτος οτι να σπουδαζουν εδω να μενουν και εδω ,στοχος να μεινουν εδω γιατι πλεον φευγουν και μενουν εδω ολοι οι ανεπάγγελτοι ολα αυτοι που ζουν "παρασιτικά " εις βαρος γονεων κομματων και αλλων ..
Οποιος ειναι ΙΚΑΝΟΣ και οχι αριστουχος θα εχει δουλεια και το βλεπουμε !
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Lancelot

Περιβόητο μέλος

Ο Lancelot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,743 μηνύματα.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,712 μηνύματα.
Εδώ μπορούμε να πούμε και ότι το στοίχημα με τον χρόνο κατάθεσης του νομοσχεδίου δεν έπιασε.

Σίγουρα δεν είναι τυχαίο ότι έχει ανοίξει η συζήτηση τώρα και ο αρχικός στόχος ήταν να πάει στην βουλή στα τέλη Γενάρη, μάλλον πιστεύοντας ότι σε περίοδο εξεταστικής δεν θα γίνουν κινητοποιήσεις ή ότι αν γίνουν υπό την πίεση όσων θέλουν να δώσουν δεν θα κλείσουν οι σχολές.

Ενώ στην πραγματικότητα ισχύει το ακριβώς αντίθετο...Σε άκυρο χρόνο και να είχε κατάληψη δεν θα ασχολούνταν και πολλοί μόνο στα εργαστήρια θα έκανε θέμα, είναι πολύ εύκολο να ανοίγει ο καθηγητής ένα zoom από το σπίτι του και να κάνει μάθημα.
Στις εξετάσεις είναι που μπαίνουν διαδικαστικά θέματα και θέματα αντιγραφής που το κάνουν δύσκολο να γίνουν.

Ηδη σχολές έχουν αρχίσει να ανακοινώνουν πως δεν πρόκειται να κάνουν διαδικτυακές εξετάσεις.


Το θέμα είναι για ποσο οι τεμπέληδες των παρατάξεων θα αποφασίζουν για το πότε θα δώσουν εξεταστική οι υπόλοιποι φοιτητές. Φτάσαμε στο σημείο μια ομάδα 200-300 ατόμων να κλείνει δημόσιο χώρο που δεν της ανήκει για 20 plus ημέρες. Βέβαια μερίδιο ευθύνης έχουν και οι υπόλοιποι φοιτητές που δεν πάνε να ψηφίσουν κατά της κατάληψης αλλά κάθονται και παρακολουθούν χωρίς να κάνουν τίποτα.
 

Guest 126033

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Γενικεύσεις.. Εδώ και χρόνια που δουλεύω με παιδιά γ' λυκείου έχω γνωρίσει εξαιρετικούς συναδέλφους με άριστη γνώση του αντικειμένου και μεταδοτικό τητα.. Κάθε άλλο παρα ανεύθυνους .

Τα δε 6ωρα πια μαθήματα κατεύθυνσης και της έκθεσης γενικής παιδείας για ένα παιδί που ώριμα έχει όλη την καλή διάθεση να αξιοποιήσει γόνιμα το σχολικό χρόνο είναι σε μεγάλο βαθμό ικανοποιητικά.
Ωστόσο, ας μην κρυβόμαστε πίσω απο το δάχτυλο μας , ελάχιστα είναι αυτά που θα προσέξουν και αν ρωτήσεις την πλειοψηφία θα σου πει " Αν ήταν στο χέρι μου, δε θα ερχόμουν στο σχολείο.. Είναι χαμένος χρόνος".Σαφέστατα είναι χαμένος αξιολυπητα χρόνος , όταν δεν αποκομίζεις τίποτε περιμένοντας απλά να περάσει το 7ωρο για να πας φροντιστήριο.

Και ας είμαστε ειλικρινείς, για πολλούς ούτε και αυτό είναι αποδοτικό, στο βαθμό που γονείς και παιδιά επενδύουν χρόνο, χρήμα, ενέργεια. Εξου και οι χαμηλές βαθμολογίες.
Όσο για δημόσιους καθηγητές που είπες, όσο υπάρχουν γονείς που τροφοδοτούν την πελατεία των ιδιαίτερων, θα υπάρχει και η αντίστοιχη προσφορά.

Το σύστημα νοσεί σε όλα τα επίπεδα εδώ και χρόνια.
Σιγουρα αλλα δυστηχως ειναι μειοψηφια των καθηγητων που κανουν σωστα την δουλεια τους !

Κανενας γοπεας αν το παιδι του περνούσε τις παννελληνιες χωρις φροντιστήριο που γινετε ακομα και απο τους ιδιους δημοσιους καθηγητες δεν θα πληρωνε σε αυτη την δυσκολη περιοδο που περνάμε ..

Η ανθιση της παραπαιδειας απο τους ιδιους δημοσιους διορισμενους καθηγητες ειναι η απαντηση πως δυστηχως ειναι πολλοι εκει εξω ..

Τιποτε αλλο σεβομενη και τους καθηγητες που κανουν αψογα την δουλεια τους ,προσωπικα η κορη μου ηταν πολυ τυχερη ,ειχε δυο πολλοι σπουδαιους ,σε αντιθεση τωρα με τον μικρο μου που μονο να λαμβανουν άδειες ,να κανουν συνελευσεις και να συμμετεχουν στις εκδρομες κανουν στην 3η λυκειου (πειτε μας εδω υπο αυτες τις συνθηκες πως καλυπτεται η υλη ενδοσχολικα )ξερουν να κανουν πολυ καλα ....δυστηχως ειναι λιγοι και σαν συναδελφοι τους τα γνωριζετε εφοσον τα συζηταμε στις συνατντησεις μας αλλα και εσεις δεν ειστε υπολογοι για την ανευθυνότητα τους !

Συμφωνουμε οτι το συστημα νοσει γι αυτο αξιολογηση ...παίρνει η μπαλα και οσους κανουν σωστα την δουλεια τους ,αυτοι ομως δεν εχουν να φοβηθουν τιποτα !

Συζητουσα με την φιλολογο μας και ειπε ξερεις τι ¨φοβαμαι ¨?
Ποιος θα ερθει να με αξιολογησει ...αυτος που μου λες εσυ αυτη την στιγμη (μιλουσαμε για μια συγκεκριμενη συναδελφο της ) ή καποιος ο οποιος ειναι ικανος και αμερόληπτος ?

Καλη δυναμη στο εργο σας και στα παιδια της 3η λυκειου που εχετε,μονο αυτο ,εύχομαι να γινετε πολλοι και να παψει η παραπαιδεία !
 

parafernalia

Περιβόητο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,936 μηνύματα.
Η ανθιση της παραπαιδειας απο τους ιδιους δημοσιους διορισμενους καθηγητες ειναι η απαντηση πως δυστηχως ειναι πολλοι εκει εξω ..
Δεν υπάρχει άνθιση παραπαιδείας από δημόσιους διορισμένους καθηγητές. Κάποιοι λίγοι κάνουν και ιδιαίτερα για να επιβιώσουν ελέω χαμηλού μισθού. Η παραπαιδεία στηρίζεται ως επί το πλείστον σε νέους, φερέλπιδες πτυχιούχους που τους ξεζουμίσουν με πενιχρά ωρομίσθια.
 

Guest 126033

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Δεν υπάρχει άνθιση παραπαιδείας από δημόσιους διορισμένους καθηγητές. Κάποιοι λίγοι κάνουν και ιδιαίτερα για να επιβιώσουν ελέω χαμηλού μισθού. Η παραπαιδεία στηρίζεται ως επί το πλείστον σε νέους, φερέλπιδες πτυχιούχους που τους ξεζουμίσουν με πενιχρά ωρομίσθια.
Θα μου επιτρεψεις να εχω την δικη μου αποψη εφοσον τα ζω τα τελευταια 18 χρονια,δεν περιμενω επιβεβαίωση ...

Επειτα η καραμελα του χαμηλομισθου , υφίστατο σαν δικαιολογια ?
Να βαλουμε και την φοροδιαφυγή λοιπον σε ολους τους κλαδους εφοσον ΟΛΟΙ χαμηλομισθοι θεωρουμαστε ? :hmm:

Ας μην υποτιμάμε νοημοσυνες ,δεν ωφελεί το κοινο συμφερων που ολοι θελουμε ή μηπως να πω οι περισσοτεροι θελουμε πλεον ..
 

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,050 μηνύματα.
Το σωστό είναι αυτους που κάνουν τις καταλήψεις τώρα νταιλίκι και με τις στημένες ψηφοφορίες να τους αποκλείσουνε απο φοιτητές. Αφου δεν τους αρέσουν τα Δημόσια ας πανε στα Ιδιωτικά. Αλλωστε το πιο πιθανό ειναι σαν επιστήμονες ανάλογο να είναι και το επίπεδο τους, Southeastern και παρακάτω.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

που δεν πάνε να ψηφίσουν κατά της κατάληψης αλλά κάθονται και παρακολουθούν χωρίς να κάνουν τίποτα.
Σ'αυτου του είδους τις ψηφοφορίες-παρωδία πάνε να ψηφίσουν κατά μόνον όσοι κατέχουν πολεμικές τέχνες.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,712 μηνύματα.
Το σωστό είναι αυτους που κάνουν τις καταλήψεις τώρα νταιλίκι και με τις στημένες ψηφοφορίες να τους αποκλείσουνε απο φοιτητές. Αφου δεν τους αρέσουν τα Δημόσια ας πανε στα Ιδιωτικά. Αλλωστε το πιο πιθανό ειναι σαν επιστήμονες ανάλογο να είναι και το επίπεδο τους, Southeastern και παρακάτω.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


Σ'αυτου του είδους τις ψηφοφορίες-παρωδία πάνε να ψηφίσουν κατά μόνον όσοι κατέχουν πολεμικές τέχνες.

Τόσο χάλια είναι τα πράγματα παιδιά;; Δεν έχω συμμετάσχει ποτέ σε τέτοια παρωδία να πω την αλήθεια όμως δεν είχα φανταστεί ότι φτάνουν σε ακραίες συμπεριφορές μόνο και μόνο για να περάσει το δικό τους. Κανονικά η λύση είναι η κυβέρνηση να στείλει την αστυνομία και να σπάσει τις καταλήψεις, αν είναι μάγκας ο Μητσοτάκης έπρεπε να είχε δώσει εντολή χθες καθώς παρατράβηξε το συγκεκριμένο αστείο εν μέσω εξετάσεων.
 

Guest 126033

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Τόσο χάλια είναι τα πράγματα παιδιά;; Δεν έχω συμμετάσχει ποτέ σε τέτοια παρωδία να πω την αλήθεια όμως δεν είχα φανταστεί ότι φτάνουν σε ακραίες συμπεριφορές μόνο και μόνο για να περάσει το δικό τους. Κανονικά η λύση είναι η κυβέρνηση να στείλει την αστυνομία και να σπάσει τις καταλήψεις, αν είναι μάγκας ο Μητσοτάκης έπρεπε να είχε δώσει εντολή χθες καθώς παρατράβηξε το συγκεκριμένο αστείο εν μέσω εξετάσεων.
Γιατι ξαφνιαζεσαι βρε Φωτη μου ...
Φυσικα και ειναι ολα στημένα ..

Αστυνομια ?Να και μετα ο καθε ανεγκεφαλος να στραφει εναντια στον αστυνομικο γιατι τον Μητσοτακι που να τον βρει ..
Αστο καλυτερα ακομα ειμαστε σοκαρισμενοι απο τις τελεταιες απωλειες ,δεν θελουμε αλλο αιμα αστυνομικου ...ευχομαι να μην φτασουμε μεχρι εκει
 

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,050 μηνύματα.
όμως δεν είχα φανταστεί ότι φτάνουν σε ακραίες συμπεριφορές μόνο και μόνο για να περάσει το δικό τους.
 

parafernalia

Περιβόητο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,936 μηνύματα.
Επειτα η καραμελα του χαμηλομισθου , υφίστατο σαν δικαιολογια ?
Να βαλουμε και την φοροδιαφυγή λοιπον σε ολους τους κλαδους εφοσον ΟΛΟΙ χαμηλομισθοι θεωρουμαστε ? :hmm:

Ας μην υποτιμάμε νοημοσυνες ,δεν ωφελεί το κοινο συμφερων που ολοι θελουμε ή μηπως να πω οι περισσοτεροι θελουμε πλεον ..
Εγώ ήδη το εφαρμόζω, χωρίς προσπάθεια η αλήθεια είναι. Επίσκεψη στον δικηγόρο, κασαδούρα, καμία απόδειξη (δεν έκανε κίνηση αλλά θα την αρνιόμουνα ούτως ή άλλως). Επίσκεψη στον οδοντίατρο, κασαδούρα, καμία απόδειξη, τα ίδια. Η φοροδιαφυγή βασιλεύει. Χωρίς αυτήν, ο πληθωρισμός θα εκτινασότανε σε διαστρικά ύψη.

Που ζεις; Εδώ δεν δίνουν απόδειξη ούτε εξουσιοδοτημένα κέντρα, όπως βιολογικό εργαστήριο για συνταγογραφούμενες εξετάσεις, πρέπει να δώσεις μάχη για να την πάρεις και να έχεις μια επιστροφή από ιδιωτική ασφάλεια.

Αλλά το να ταυτίζεις την παραπαιδεία με τον δημόσιο καθηγητάκο που κάνει κανένα ιδιαιτεράκι και να τον μέμφεσαι από πάνω, it's too much, δεν νομίζεις;
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top