Αγαπημένος καφές

Ποιος είναι ο αγαπημένος σας καφές;
Multiple votes are allowed.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 186)
  • Φραπεδιά (η αθάνατη ελληνική παράδοση)

    Ψήφοι: 42 22.6%
  • Φραπόγαλο (η παράδοση σε έκδοση baby)

    Ψήφοι: 13 7.0%
  • Ελληνικός (ή η επιστροφή της χόβολης)

    Ψήφοι: 20 10.8%
  • Ελληνικός διπλός (για διπλή απόλαυση)

    Ψήφοι: 25 13.4%
  • Φίλτρου (η διάφανη απόλαυση)

    Ψήφοι: 29 15.6%
  • Εσπρέσσο (η δύναμη σε ristretto ή lungo)

    Ψήφοι: 17 9.1%
  • Καπουτσίνο (με πολλή πολλή κρέμα ή σαντιγύ)

    Ψήφοι: 38 20.4%
  • Φρεντοτσίνο (τα καινά δαιμόνια ...)

    Ψήφοι: 10 5.4%
  • Εσπρέσσο φρέντο (γιατί είμαστε θερμοί τύποι)

    Ψήφοι: 37 19.9%
  • Καπουτσίνο φρέντο (γιατί έχει ωραίο αφρό)

    Ψήφοι: 38 20.4%
  • Άλλος

    Ψήφοι: 3 1.6%
  • Δεν πίνω καφέ

    Ψήφοι: 13 7.0%

Fernando_A

Δραστήριο μέλος

Ο Manos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 406 μηνύματα.
Φρέντο εσπρέσσο μέτριο ή σκέτο (αναλόγως την κατάσταση) και φραπές. Σταθερή αξία.
 

Phantomas

Νεοφερμένος

Ο Phantomas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Φραπεδιά ανευ γάλακτός , με δυο κουταλιές ζάχαρη και πολλά παγάκια...χειμώνα - καλοκαίρι!Το ελιξίριο της ζωής για εμένα...
 

rafaela11

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ραφαηλία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,849 μηνύματα.
Ο μόνος καφές που πίνω με άνεση είναι ο ✨️μοκατσινο✨️ 🤣 όπου είναι καφές με σοκολάτα μέσα και ο γαλλικός με σιρόπι.

Βέβαια ο ελληνικός μου αρέσει επίσης πολύ γιατί ο ελληνικός είναι παράδοση, άλλη φάση, και τον απολαμβάνω μόνο στο χωριό.

Γενικά καφέ πίνω μόνο για τη παρέα και την φάση, δεν πίνω καθημερινά και δεν τον χρειάζομαι για να ξυπνήσω, καθόλου.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Φραπεδιά ανευ γάλακτός , με δυο κουταλιές ζάχαρη και πολλά παγάκια...χειμώνα - καλοκαίρι!Το ελιξίριο της ζωής για εμένα...
Τον φραπέ μου αρέσει απίστευτα να τον φτιάχνω για άλλους! Άλλο βιτσιο :lol:
 

Phantomas

Νεοφερμένος

Ο Phantomas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Ο μόνος καφές που πίνω με άνεση είναι ο ✨️μοκατσινο✨️ 🤣 όπου είναι καφές με σοκολάτα μέσα και ο γαλλικός με σιρόπι.

Βέβαια ο ελληνικός μου αρέσει επίσης πολύ γιατί ο ελληνικός είναι παράδοση, άλλη φάση, και τον απολαμβάνω μόνο στο χωριό.

Γενικά καφέ πίνω μόνο για τη παρέα και την φάση, δεν πίνω καθημερινά και δεν τον χρειάζομαι για να ξυπνήσω, καθόλου.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


Τον φραπέ μου αρέσει απίστευτα να τον φτιάχνω για άλλους! Άλλο βιτσιο :lol:
Η παρασκευή του φραπέ είναι διασκέδαση μεγαλη! :):dance2:
 

glayki

Διάσημο μέλος

Η Ευα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 3,609 μηνύματα.
Addicted to caffeine
Διπλός ελληνικός μετριότατος για έξτρα πρωινές ώρες ( τύπου 5/6 το πρωί).
Οι επόμενοι σκέτοι φίλτρου, espresso ή Jacobs στιγμιαίο
Σύνολο στάνταρ 3
 

Nascentes morimur

Διάσημο μέλος

Η Nascentes morimur αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,508 μηνύματα.
Ελληνικός διπλός σκούρος σκέτος (χρόνια τώρα).
Χειμώνα /καλοκαίρι.
Για την δουλειά ο ελληνικός σε θερμό!
Αν βγω εξω επειδή ο καφές ο ελληνικός δεν μου αρέσει στην μηχανή παρά μόνο απο μπρίκι (παραδοσιακά πράματα) τότε
ναι θα πιω κάτι άλλο
5 το απόγευμα στάνταρ τσάι σκέτο.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,287 μηνύματα.
Για εμένα οι Top είναι οι παρακάτω:

IMG_2908.jpeg
 

Esperos1

Δραστήριο μέλος

Ο Esperos1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 465 μηνύματα.
Εγώ είμαι κοφιχολικος. Πίνω 400 γρ γαλικό καφέ το πρωί που ανοίγω μάτι.
Όλες οι σύζυγοι, ερωμένες, σχέσεις, 1 νυχτα όρθιο (one night stand), κλπ
πέρασαν καλά μαζί μου εφόσον είχαν πιάσει το νόημα, ετοίμαζαν νερό φίλτρο
στη καφετιέρα από βραδύς και το πρωί έβαζαν καφέ, πάτημα κουμπιού και
σε 10 λεπτά μου έφερναν τον καφέ στο κρεβάτι με ένα μπισκοτάκι.
Μετά γινόμουν χαλί να με πατήσουν και ότι σεξουαλικό παιχνίδι, εγώ σούζα αυτές αφέντρες
αλλά πρώτα ο καφές...
Κατά τις 10 ένα καπουτσίνο,
12 ένα εσπρεσάκι στο γραφείο,
2 ένα ελληνικό διπλό
το απόγευμα πάλι ένα γαλικό σπίτι μετά το φαγητό...
Αυτά τις νορμαλ ημέρες
Ημέρες με στρες και τρεχάματα, σίγουρα ένα καλό γαλικό στο γραφείο με ένα ειδικό κυπελάκι με τρύπα.

Όταν μελετάω ή όταν βλέπω τηλεόρασξ ή γράφω στα φόρα, πάντα ένας καφές.

Όταν λέω εσπρεσάκι, εννοώ διπλό με διπλή μερίδα νερό σε μεγάλο φλυτζάνι με γάλα, σαν λατε αμερικάνο
 

dum dum boy

Διάσημο μέλος

Ο Θανάσης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Εργάτης/τρια και μας γράφει απο Αλβανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,975 μηνύματα.
ωραίος καφές τώρα που χειμωνιάζει είναι και ο ιρλανδικός. νωρίς το βράδυ.
ή και ένα black/white russian στην τελική. :tongue:
 
Τελευταία επεξεργασία:

Luke87

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Luke87 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 832 μηνύματα.
Nescafe πολύ υποδιέστερος του Freddo Cappucino και του ζεστού Cappucino.
 

amarelia

Διάσημο μέλος

Η amarelia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,288 μηνύματα.
Μόνο espresso (+fr.esp το καλοκαίρι) και μόνο σκέτο χωρίς καμιά παραλλαγή.
Καφές που έχει ζάχαρη και γάλατα είναι ρόφημα, όχι καφές.
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,890 μηνύματα.
Εσπρέσσο χωρίς ζάχαρη αλλά τον αποφεύγω το απόγευμα, ειδικά το βράδυ. Η καλύτερη ώρα είναι γύρω στις 2 με 3 το μεσημέρι.
 

Wonderful

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Αγγελική αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,621 μηνύματα.
Διπλό ελληνικό σκέτο! Τα άλλα τυπου espresso τα έκοψα γιατί πειραζανε το νευρικό μου σύστημα !
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,287 μηνύματα.
Grande Iced caramel macchiato.

IMG_3142.jpeg
 

Paragontas7000

Διάσημο μέλος

Ο Paragontas7000 αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών. Έχει γράψει 2,654 μηνύματα.

Wonderful

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Αγγελική αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,621 μηνύματα.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,287 μηνύματα.

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,890 μηνύματα.

Wonderkid

Περιβόητο μέλος

Ο Wonderkid αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,044 μηνύματα.
fr. espresso σκέτος πλέον. Πού και πού για αλλαγή έπινα και fr. cappucino σκέτο, όμως παρατήρησα πως για κάποιο λόγο μου πέφτει πιο βαρύς από τον espresso και τον έκοψα.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top