Αγαπημένος καφές

Ποιος είναι ο αγαπημένος σας καφές;
Multiple votes are allowed.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 186)
  • Φραπεδιά (η αθάνατη ελληνική παράδοση)

    Ψήφοι: 42 22.6%
  • Φραπόγαλο (η παράδοση σε έκδοση baby)

    Ψήφοι: 13 7.0%
  • Ελληνικός (ή η επιστροφή της χόβολης)

    Ψήφοι: 20 10.8%
  • Ελληνικός διπλός (για διπλή απόλαυση)

    Ψήφοι: 25 13.4%
  • Φίλτρου (η διάφανη απόλαυση)

    Ψήφοι: 29 15.6%
  • Εσπρέσσο (η δύναμη σε ristretto ή lungo)

    Ψήφοι: 17 9.1%
  • Καπουτσίνο (με πολλή πολλή κρέμα ή σαντιγύ)

    Ψήφοι: 38 20.4%
  • Φρεντοτσίνο (τα καινά δαιμόνια ...)

    Ψήφοι: 10 5.4%
  • Εσπρέσσο φρέντο (γιατί είμαστε θερμοί τύποι)

    Ψήφοι: 37 19.9%
  • Καπουτσίνο φρέντο (γιατί έχει ωραίο αφρό)

    Ψήφοι: 38 20.4%
  • Άλλος

    Ψήφοι: 3 1.6%
  • Δεν πίνω καφέ

    Ψήφοι: 13 7.0%

glayki

Διάσημο μέλος

Η Ευα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 3,596 μηνύματα.
Επινα επι χρόνια λόγω ομοιοπαθητικής υποκατάστατο καφέ με εκχύλισμα γκουαρανά το οποίο αναζωογονεί τον οργανισμό. Το Guarana καλλιεργείται παραδοσιακά στα τροπικά δάση της Βόρειας Βραζιλίας και η σταθερή διέγερση που προσφέρει, το καθιστά μία εξαιρετική εναλλακτική λύση για τον καφέ.

Τώρα καταναλώνω μπόλικη καφεΐνη . Εξάρτηση κανονική.
 

rafaela11

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ραφαηλία αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,821 μηνύματα.
Επινα επι χρόνια λόγω ομοιοπαθητικής υποκατάστατο καφέ με εκχύλισμα γκουαρανά το οποίο αναζωογονεί τον οργανισμό. Το Guarana καλλιεργείται παραδοσιακά στα τροπικά δάση της Βόρειας Βραζιλίας και η σταθερή διέγερση που προσφέρει, το καθιστά μία εξαιρετική εναλλακτική λύση για τον καφέ.

Τώρα καταναλώνω μπόλικη καφεΐνη . Εξάρτηση κανονική.
Και που το έβρισκες αυτο;
 

glayki

Διάσημο μέλος

Η Ευα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 3,596 μηνύματα.
Και που το έβρισκες αυτο;
Σε όλα τα καταστήματα με βιολογικά προϊόντα .. Φαντάζομαι και στα φαρμακεία.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Πάντως εμένα ο καφές δε με πιάνει . Και στις 12.00 παρά να πιω ..12.01 έχω κοιμηθεί που λέει ο λόγος.
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,862 μηνύματα.
Eμενα πάντως δεν με ξυπνάει η βιταμίνη C το μεσημέρι που συνήθως νυστάζω... και χρειάζομαι μια σιεστα.
 

Fernando_A

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Manos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 394 μηνύματα.

Wonderful

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Αγγελική αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,621 μηνύματα.

Συνημμένα

  • mocha.jpg
    mocha.jpg
    3.4 MB · Εμφανίσεις: 25

rafaela11

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ραφαηλία αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,821 μηνύματα.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,276 μηνύματα.

Wonderful

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Αγγελική αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,621 μηνύματα.
Μου αρέσει ο μοκατσινο πολύ! Κου θυμίζει σοκολάτα
Που τον κάνανε καλέ τόσο ωραιοοο
Kitchen Bar!!
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Πες μας εντυπώσεις.

Ταξιδεύεις;;
Δεν έχω φύγει ακόμα.. θα ταξιδέψω ελπίζω από Μάρτιο και μετά !!

Θεσσαλονίκη ωραίος καφές με θέα το Θερμαϊκό ... Άντε πάρτε ένα τρένο και ελάτε να σας κεράσω...
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,276 μηνύματα.
Kitchen Bar!!
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


Δεν έχω φύγει ακόμα.. θα ταξιδέψω ελπίζω από Μάρτιο και μετά !!

Θεσσαλονίκη ωραίος καφές με θέα το Θερμαϊκό ... Άντε πάρτε ένα τρένο και ελάτε να σας κεράσω...

Έγραψες SKG που είναι το αεροδρόμιο Μακεδονίας και νόμιζα ότι ταξιδεύεις 🤣🤣.

Ωραίος φαίνεται όμως.
 

Wonderful

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Αγγελική αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,621 μηνύματα.

glayki

Διάσημο μέλος

Η Ευα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 3,596 μηνύματα.
Espresso από coffee island.. Γευστικότατος
IMG_20240126_221337.jpg
 

Panzerkampfwagen

Διάσημο μέλος

Ο Panzerkampfwagen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Δικηγόρος. Έχει γράψει 2,135 μηνύματα.
Έχω δουλέψει κάτι μεροκάματα σε μια καφετέρια αφότου απολύθηκα να βγάλω κανα φράγκο.

Μερικές σκέψεις:
  • Ο Έλληνας δεν έχει ιδέα πόσο σκατά είναι ο καφές που πίνει. Χαρακτηριστικό παράδειγμα είναι πως κυρία ήρθε και μου ζήτησε ελληνικό καφέ, εγώ μπερδεύτηκα και της έκανα νες αλλά τής το έδωσα πάρα ταύτα. Δεν κατάλαβε καμία διαφορά.
  • Το 99% των κόκκων εσπρέσσο είναι για τα σκουπίδια.
  • Μόνο ελάχιστες εταιρείες έχουν καλές ποικιλίες, αλλά και αυξημένες τίμες.
  • Ο καφές που παίρνετε από συνοικιακά μαγαζάκια/βενζινάδικα κάθε άλλο παρά καφές είναι.
  • Υπάρχουν μηχανές εσπρέσσο που έχουν να καθαριστούν μήνες και βγάζουν καφέ μπαρούτι. Αλλά κανένας δε νοιάζεται.
 

Aura

Διάσημο μέλος

Η Aura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,036 μηνύματα.
Έχω δουλέψει κάτι μεροκάματα σε μια καφετέρια αφότου απολύθηκα να βγάλω κανα φράγκο.

Μερικές σκέψεις:
  • Ο Έλληνας δεν έχει ιδέα πόσο σκατά είναι ο καφές που πίνει. Χαρακτηριστικό παράδειγμα είναι πως κυρία ήρθε και μου ζήτησε ελληνικό καφέ, εγώ μπερδεύτηκα και της έκανα νες αλλά τής το έδωσα πάρα ταύτα. Δεν κατάλαβε καμία διαφορά.
  • Το 99% των κόκκων εσπρέσσο είναι για τα σκουπίδια.
  • Μόνο ελάχιστες εταιρείες έχουν καλές ποικιλίες, αλλά και αυξημένες τίμες.
  • Ο καφές που παίρνετε από συνοικιακά μαγαζάκια/βενζινάδικα κάθε άλλο παρά καφές είναι.
  • Υπάρχουν μηχανές εσπρέσσο που έχουν να καθαριστούν μήνες και βγάζουν καφέ μπαρούτι. Αλλά κανένας δε νοιάζεται.
Πάντως έχουμε τιγκάρει στον καφέ.
Και στο τελευταίο κατσικοχώρι να πάμε, θα τον πιούμε τον φρέντο μας.
Παλιά δεν ξέρω ποιος θυμάται , τους σπαστούς νες καφέ στα περίπτερα ..
 

Panzerkampfwagen

Διάσημο μέλος

Ο Panzerkampfwagen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Δικηγόρος. Έχει γράψει 2,135 μηνύματα.
Πάντως έχουμε τιγκάρει στον καφέ.
Και στο τελευταίο κατσικοχώρι να πάμε, θα τον πιούμε τον φρέντο μας.
Παλιά δεν ξέρω ποιος θυμάται , τους σπαστούς νες καφέ στα περίπτερα ..
Από άποψη ποιότητας, πλέον τείνω να θεωρήσω τον σπαστό ένα κλικ πιο πάνω ποιοτικά από κάτι noname ποικιλίες κόκκων που στάμπαρα.

Ο καφές στην Ελλάδα θεωρώ είναι μια φούσκα που τείνει να ξεφουσκώσει. Δύσκολα δίνεται το δίφραγκο (που, αν αναλογιστείς τι παίρνεις κιόλας είναι τρομερή αισχροκέρδεια) και ο κόσμος ξυπνάει. Είτε προτιμά να τον κάνει μόνος του σπίτι ή απλά να τον κόψει.

Ειλικρινά ακόμη κι εγώ που έχω έρωτα με τον καφέ και πίνω πάρα πολύ, από έξω θα πάρω με μεγάλο δισταγμό και μόνο αν δεν πρόλαβα να κάνω από σπίτι.
 

Wonderkid

Περιβόητο μέλος

Ο Wonderkid αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,026 μηνύματα.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,276 μηνύματα.
Θα ήθελα να ρωτήσω αν σας πειράζει και εσάς ο καφές, ρωτάω καθώς τον τελευταίο καιρό όταν πίνω καφέ για τις επόμενες ώρες έχω τρομερή νευρική η οποία δεν με αφήνει να δουλέψω. Μάλιστα μερικές φορές εκτός από νευρική με πιάνει κρύος ιδρώτας και ζαλάδα με αποτέλεσμα να με φοβίζει αρκετά σαν γεγονός. Είμαι ο μόνος που το παθαίνει αυτό; Επίσης, ο Decaf θεωρείτε ότι είναι καλύτερη επιλογή σε αυτές τις περιπτώσεις;;
 

Kate1914

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Kate1914 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,733 μηνύματα.
Θα ήθελα να ρωτήσω αν σας πειράζει και εσάς ο καφές, ρωτάω καθώς τον τελευταίο καιρό όταν πίνω καφέ για τις επόμενες ώρες έχω τρομερή νευρική η οποία δεν με αφήνει να δουλέψω. Μάλιστα μερικές φορές εκτός από νευρική με πιάνει κρύος ιδρώτας και ζαλάδα με αποτέλεσμα να με φοβίζει αρκετά σαν γεγονός. Είμαι ο μόνος που το παθαίνει αυτό; Επίσης, ο Decaf θεωρείτε ότι είναι καλύτερη επιλογή σε αυτές τις περιπτώσεις;;
Δεν πίνω καφέ οπότε δε μιλάω εκ πείρας, ωστόσο μην ανησυχείς, δεν είσαι ο μόνος. Ξέρω πολλούς που το παθαίνουν, να τρέμουν πχ λόγω του καφέ ή να μη νιώθουν καλά.
Σίγουρα ο decaf είναι πολύ καλύτερη επιλογή πάντως, καθότι η καφεϊνη πρέπει να είναι αυτή που ευθύνεται για το πρόβλημα. Εγώ θα έλεγα να δοκιμάσεις για λίγο καιρό να πίνεις decaf, και αν συνεχίζεις να έχεις θέμα, απλά κόψε τον καφέ.
 

Paragontas7000

Διάσημο μέλος

Ο Paragontas7000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών. Έχει γράψει 2,636 μηνύματα.
Ποιος είναι ο αγαπημένος σας καφές ; Δεν βρήκα παρόμοιο θέμα και λέω δεν είναι δυνατόν :P.
Μπορούμε να βάλουμε και δημοσκόπηση ;).

Προσωπικά προτιμώ φίλτρου και φρέντο για καθημερινή κατανάλωση :). Όταν δε με νοιάζει αν θα παχύνω πίνω και τα φραπουτσίνο και φρεντοτσίνο :D.
Φρεντο εσπρεσσο μετριο ή φραπεδια αμα εχω τουαλετα κοντα.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Θα ήθελα να ρωτήσω αν σας πειράζει και εσάς ο καφές, ρωτάω καθώς τον τελευταίο καιρό όταν πίνω καφέ για τις επόμενες ώρες έχω τρομερή νευρική η οποία δεν με αφήνει να δουλέψω. Μάλιστα μερικές φορές εκτός από νευρική με πιάνει κρύος ιδρώτας και ζαλάδα με αποτέλεσμα να με φοβίζει αρκετά σαν γεγονός. Είμαι ο μόνος που το παθαίνει αυτό; Επίσης, ο Decaf θεωρείτε ότι είναι καλύτερη επιλογή σε αυτές τις περιπτώσεις;;
Πολλες φορες εμενα αμα δεν εχω φαει κατι πριν τον καφε με πιανει χεσιμο.
 

Wonderkid

Περιβόητο μέλος

Ο Wonderkid αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,026 μηνύματα.
Θα ήθελα να ρωτήσω αν σας πειράζει και εσάς ο καφές, ρωτάω καθώς τον τελευταίο καιρό όταν πίνω καφέ για τις επόμενες ώρες έχω τρομερή νευρική η οποία δεν με αφήνει να δουλέψω. Μάλιστα μερικές φορές εκτός από νευρική με πιάνει κρύος ιδρώτας και ζαλάδα με αποτέλεσμα να με φοβίζει αρκετά σαν γεγονός. Είμαι ο μόνος που το παθαίνει αυτό; Επίσης, ο Decaf θεωρείτε ότι είναι καλύτερη επιλογή σε αυτές τις περιπτώσεις;;
Επίσης, Φώτη μήπως σε πειράζει συγκεκριμένος καφές (πχ espresso, cappuchino); Γιατί εμένα ο δεύτερος μου προκαλούσε λίγη νευρικότητα και στρες παρατήρησα κάποια στιγμή και τον σταμάτησα.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Πολλες φορες εμενα αμα δεν εχω φαει κατι πριν τον καφε με πιανει χεσιμο.
Εμένα και να έχω φάει κάτι, άμα πιω καφέ μου ανοίγει πάντα την όρεξη..
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top