Αγαπημένος καφές

Ποιος είναι ο αγαπημένος σας καφές;
Multiple votes are allowed.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 186)
  • Φραπεδιά (η αθάνατη ελληνική παράδοση)

    Ψήφοι: 42 22.6%
  • Φραπόγαλο (η παράδοση σε έκδοση baby)

    Ψήφοι: 13 7.0%
  • Ελληνικός (ή η επιστροφή της χόβολης)

    Ψήφοι: 20 10.8%
  • Ελληνικός διπλός (για διπλή απόλαυση)

    Ψήφοι: 25 13.4%
  • Φίλτρου (η διάφανη απόλαυση)

    Ψήφοι: 29 15.6%
  • Εσπρέσσο (η δύναμη σε ristretto ή lungo)

    Ψήφοι: 17 9.1%
  • Καπουτσίνο (με πολλή πολλή κρέμα ή σαντιγύ)

    Ψήφοι: 38 20.4%
  • Φρεντοτσίνο (τα καινά δαιμόνια ...)

    Ψήφοι: 10 5.4%
  • Εσπρέσσο φρέντο (γιατί είμαστε θερμοί τύποι)

    Ψήφοι: 37 19.9%
  • Καπουτσίνο φρέντο (γιατί έχει ωραίο αφρό)

    Ψήφοι: 38 20.4%
  • Άλλος

    Ψήφοι: 3 1.6%
  • Δεν πίνω καφέ

    Ψήφοι: 13 7.0%

Kate1914

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Kate1914 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,750 μηνύματα.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,298 μηνύματα.
Πήρα αυτόν εδώ καθώς διάβασα πολύ καλές κριτικές. Επίσης, έχω αγοράσει τον illy Decaf για την Nespresso machine που έχω ο οποίος είναι πολύ γευστικός.

IMG_4447.jpeg
 

amarelia

Διάσημο μέλος

Η amarelia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,296 μηνύματα.
φρ. εσπρέσο σκέτο.
Έχω καλή εσπρεσιέρα με μύλο που αλέθει τον καφέ εκείνη την ώρα αλλά δεν ξέρω τι κάνω λάθος και βγαίνει σάπιος.
Έχω δοκιμάσει τα πάντα πολύ χτύπημα λίγο χτύπημα λίγα παγάκια πολλά παγάκια βγαίνει σαν νερόΧ
Παίζει ρόλο το «χτυπητήρι»; δεν ξέρω πως λέγεται, έχω ένα απλό για φραπέ

δώστε κάνα τιπ οι «καφετζήδες»
 

dum dum boy

Διάσημο μέλος

Ο Θανάσης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Εργάτης/τρια και μας γράφει απο Αλβανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,982 μηνύματα.
φρ. εσπρέσο σκέτο.
Έχω καλή εσπρεσιέρα με μύλο που αλέθει τον καφέ εκείνη την ώρα αλλά δεν ξέρω τι κάνω λάθος και βγαίνει σάπιος.
Έχω δοκιμάσει τα πάντα πολύ χτύπημα λίγο χτύπημα λίγα παγάκια πολλά παγάκια βγαίνει σαν νερόΧ
Παίζει ρόλο το «χτυπητήρι»; δεν ξέρω πως λέγεται, έχω ένα απλό για φραπέ

δώστε κάνα τιπ οι «καφετζήδες»


τα bars* παίζουν ρόλο και η ποσότητα νερού που θα περάσει. δοκίμασε 2πλή δόση.

* αποκλείεται να σηκώνει όσα μια επαγγελματική. bars εννοώ την μονάδα πίεσης.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Nine bars of pressure, which is nine times the weight of air at sea level, is the gold standard for extracting consistently great espresso in a 25- to 30-second time frame. Any higher or lower level of pressure results in imperfect extraction, typically producing espresso that is too strong or too weak.

:big_boss:
 

Skiyo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο George αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,828 μηνύματα.
Πήρα αυτόν εδώ καθώς διάβασα πολύ καλές κριτικές. Επίσης, έχω αγοράσει τον illy Decaf για την Nespresso machine που έχω ο οποίος είναι πολύ γευστικός.

View attachment 131458
Εγώ μια φορά που πήρα το τέτοια συσκευασία με καφεινή και έφτιαξα φρ εσπρέσσο έβγαινε τελειώς νερουλός, μπορεί να μην ξέρω να φτιάχνω καφέ στο σπίτι, αλλά μια φορά είχα παραγγείλει φρεντο εσπρέσσο σε ένα καφενείο και αναγνώρισα άμεσως τη γεύση-νερουλό ότι είναι από αυτη τη συσκευασία ίδιος όπως είχα φτιάξει εγώ....
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top