Αγαπημένος καφές

Ποιος είναι ο αγαπημένος σας καφές;
Multiple votes are allowed.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 185)
  • Φραπεδιά (η αθάνατη ελληνική παράδοση)

    Ψήφοι: 41 22.2%
  • Φραπόγαλο (η παράδοση σε έκδοση baby)

    Ψήφοι: 13 7.0%
  • Ελληνικός (ή η επιστροφή της χόβολης)

    Ψήφοι: 20 10.8%
  • Ελληνικός διπλός (για διπλή απόλαυση)

    Ψήφοι: 24 13.0%
  • Φίλτρου (η διάφανη απόλαυση)

    Ψήφοι: 29 15.7%
  • Εσπρέσσο (η δύναμη σε ristretto ή lungo)

    Ψήφοι: 17 9.2%
  • Καπουτσίνο (με πολλή πολλή κρέμα ή σαντιγύ)

    Ψήφοι: 38 20.5%
  • Φρεντοτσίνο (τα καινά δαιμόνια ...)

    Ψήφοι: 10 5.4%
  • Εσπρέσσο φρέντο (γιατί είμαστε θερμοί τύποι)

    Ψήφοι: 37 20.0%
  • Καπουτσίνο φρέντο (γιατί έχει ωραίο αφρό)

    Ψήφοι: 38 20.5%
  • Άλλος

    Ψήφοι: 3 1.6%
  • Δεν πίνω καφέ

    Ψήφοι: 13 7.0%

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Αν δεν βάλω 4 κουταλιές ζάχαρη δεν πίνεται, τέλος. Είχα δοκιμάσει σκέτο μια φορά και είδα τον Χριστό φαντάρο.
Εγώ πάλι βάζω 3-4 κουταλιές καφέ χωρίς καθόλου ζάχαρη αλλιώς δεν πίνεται.

Οκει μπάι
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,976 μηνύματα.
Δείτε τι βρήκα στο Βασιλόπουλο σήμερα.😁😁

7B2ED8BF-6D8A-4A0B-9118-88D99DE6A868.jpeg
 

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,692 μηνύματα.
Για λόγους οικονομίας και χαμηλότερων θερμίδων, πίνω nescafe σε φρέσκο γάλα light, χωρίς ζάχαρη.

Πάντως τις προάλλες είπα να παραγγείλω από e-food και πάταγα στα checkboxes ότι εναλλακτικούρα και φεύγατο έβρισκα, και μάλιστα τα πιο ακριβά: :D
Freddo cappuccino
Με φυτική κρέμα, Blend Il Toto 100/100gourmet speciality, Xlarge(με 4 δόσεις espresso), Γλυκός, Ζαχαρίνη
Ωραίος ήταν, στο τέλος έτρωγα και το φυτική κρέμα με το κουταλάκι (τζάμπα την πλήρωσα; :P )
Αλλά πολλή ζάχαρη...
 

Skiyo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο George αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,802 μηνύματα.
Τώρα προσπαθώ να πίνω το καφέ χωρίς ζάχαρη με στόχο να περιορίσω τη κατανάλωση της ζάχαρης γιατί από γλυκά δεν🥲. Καλά πάει αυτό γιατί τις προάλλες που πήρα φρ. Εσπρέσσο μέτριο να δω πως είναι να πίνω καφέ με ζάχαρη όταν το ήπια ήταν ψιλοαηδια και ήθελα να το πετάξω.
 

Joji

Περιβόητο μέλος

Η Τζότζι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 6,441 μηνύματα.
Τώρα το καλοκαίρι φρέντο καπουτσίνο γλυκό, ούτε γαλακτομπούρεκο να έπαιρνα.
 

hl_amhxanos

Δραστήριο μέλος

Ο Νίκος Κούκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Nail artist και μας γράφει απο Αγία Παρασκευή (Αττική). Έχει γράψει 798 μηνύματα.

dum dum boy

Διάσημο μέλος

Ο Θανάσης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Εργάτης/τρια και μας γράφει απο Αλβανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,778 μηνύματα.
σπίτι: ελληνικός σούπερ δυνατός διπλός σκέτος
έξω: φρέντο εσπρέσσο σκέτο ή καπουτσίνο σκέτο

:strong:
 

Wonderkid

Περιβόητο μέλος

Ο Wonderkid αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,971 μηνύματα.
Σπίτι: Φραπεδιά μέτρια με μαύρη
Έξω: Φρέντο Εσπρέσσο ή Φρέντο Καπουτσίνο μέτριους με μαύρη επίσης

Γενικά κρύους καφέδες
 

EvanescenceQ

Επιφανές μέλος

Η EvanescenceQ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 14,181 μηνύματα.
Έχω πιει σχεδόν από όλα τα είδη, μαρεσουν νεσκαφε φραπέ το κλασικό με ή χωρίς γάλα, φρεντοσινο, εσπρέσο, μακιατο, καπουτσίνο, καφέ λαττε, φρεντο εσπρέσο και φρεντο καπουτσίνο και ελληνικός.
Favorite παραμένουν ο φραπέ και ο φρεντο καπουτσίνο. Με καστανή ζάχαρη πια ή στεβια. ☕🍩😊
 

Cade

Δραστήριο μέλος

Ο Cade αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 788 μηνύματα.
συνήθως παίρνω φρέντο εσπρέσσο σκέτο, άντε και καμιά φορά καπουτσίνο.
 

Pak

Επιφανές μέλος

Η Πακοτίνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 9,236 μηνύματα.
Απεχθάνομαι τον φραπέ, απορώ πως τον λατρεύουν τόσοι πολλοί.

Και όπως έχω ξαναπεί γενικά δεν πίνω καφέ και αν πιώ θα είναι σκέτος.
 

Chem2000

Διάσημο μέλος

Η Chem2000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Νίκαια (Αττική). Έχει γράψει 2,871 μηνύματα.
Δεν πίνω ποτέ καφέ γιατί με βαράει τόσο στα νεύρα μου που μπορεί να καταλήξω να τρέμω,να μουδιάζω κτλ.Αν πιω,θα είναι ντεκαφ,φρέντο καπουτσίνο μέτριο.
 

asdfqwerty

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο asdfqwerty αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,347 μηνύματα.
Απεχθάνομαι τον φραπέ, απορώ πως τον λατρεύουν τόσοι πολλοί.

Και όπως έχω ξαναπεί γενικά δεν πίνω καφέ και αν πιώ θα είναι σκέτος.
θεωρειται ο frappes , ειδος καφε :P?
εγω frappe πινω μονο οταν εχω δυσκοιλιοτητα, με εναν σκετο φιλτραρω το εντερο μου.

Γενικοτερα πινω κλασσικο espresso (το καλοκαιρι freddo) και καφε φιλτρου mostly.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,976 μηνύματα.
Φέτος δοκίμασα ξανά όλα τα είδη καφέδων (ελληνικός , Γαλλικός , espresso, frappe, cappuccino) και κατέληξα ότι ο espresso / Freddo espresso είναι ο καλύτερος με διαφορά για εμένα.

Πήρα αυτές τις κάψουλες Starbucks που είναι ξανθός καφές για την Nespresso. Βαζω 2 παγάκια στο σέικερ το χτυπάω, 3 παγάκια στο ποτήρι και έτοιμος ο Freddo espresso.


CB91762D-FE7F-45B7-A94C-9446EAC0145B.jpeg
 

EvanescenceQ

Επιφανές μέλος

Η EvanescenceQ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 14,181 μηνύματα.
Φέτος δοκίμασα ξανά όλα τα είδη καφέδων (ελληνικός , Γαλλικός , espresso, frappe, cappuccino) και κατέληξα ότι ο espresso / Freddie espresso είναι ο καλύτερος με διαφορά για εμένα.

Πήρα αυτές τις κάψουλες Starbucks που είναι ξανθός καφές για την Nespresso. Βαζω 2 παγάκια στο σέικερ το χτυπάω, 3 παγάκια στο ποτήρι και έτοιμος ο Freddo espresso.


View attachment 107667
Νομίζω έρχεται και πιο οικονομικός. 👍
 

Guest 004218

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Φίλτρου τον χειμώνα και σπιτικό cold brew το καλοκαίρι. Και καμια φορά φρεντο εσπρεσσο αν το νιώθω.
 

Joji

Περιβόητο μέλος

Η Τζότζι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 6,441 μηνύματα.

Paragontas7000

Διάσημο μέλος

Ο Paragontas7000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών. Έχει γράψει 2,400 μηνύματα.

Pak

Επιφανές μέλος

Η Πακοτίνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 9,236 μηνύματα.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top