Αγορά καινούριου αυτοκινήτου

Ποιο αυτοκίνητο να αγοράσω;
Multiple votes are allowed. Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 20)
  • Mazda 6 1.8 Touring clima

  • VW Passat 1.6 Lim.

  • Scoda octavia 5 1.6 Ambiente

  • Opel Vectra Elegance 1.8

  • Άλλο

  • ΔΞ/ΔΑ


Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
Προσωπικά BMW μακριά μακριά, δεν θα αγόραζα σε καμία περίπτωση.

Ιάπωνες και Κορεάτες θεωρούνται οι καλύτεροι στο παιχνίδι.
Καλύτερα να πάρει μια bmw s1 του 2006 παρά ένα Hyundai i30 του 2010

Το θέμα ειναι οτι ειναι χαμηλό συτοκινητο, οδηγοκεντρικο

συμφωνα με τα κριτιpια Hyundai i30 himela Τπτ άλλο

Αναφέρομαι σε συγκεκριμένα μοντέλα παιδιά που ξέρω πως ειναι αξιόπιστα και δε βγάζουν ζημιές.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Agaphbou

Περιβόητο μέλος

Η Αγάπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 5,328 μηνύματα.
Λοιπόν καμάρια θέλω τις γνώσεις σας. Ψάχνω να πάρω μεταχειρισμένο αυτοκίνητο το πολύ δεκαετίας με τα εξής χαρακτηριστικά:
• Μέχρι 1.400 κυβικά
• Να είναι ψηλό, δηλαδή στο κάθισμα να κάθεσαι καθιστός και όχι ξαπλωτός
• Όχι ευρωπαϊκό
Μπορείτε να προτείνετε μάρκες και μοντέλα;

Nissan note ή qashqai θα πρότεινα. Γενικά τα Nissan είναι σκυλιά, δεν καταλαβαίνουν Χριστό.
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,780 μηνύματα.
@Himela;

Εδώ μπορείς να βρεις τα προβληματικά μοντέλα. π.χ.στο golf 1998 είχα πρόβλημα με την ενδειξη φλας, την ηλεκτρικη καλωδίωση, τους υαλοκαθαριστήρες, την κλειδαρια που δεν ανοίγει, η οροφή που ξεκόλησε και το κλιματισμό που δεν δουλεύει και αναγράφονται όλα.
 

Agaphbou

Περιβόητο μέλος

Η Αγάπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 5,328 μηνύματα.
@Himela;

Εδώ μπορείς να βρεις τα προβληματικά μοντέλα. π.χ.στο golf 1998 είχα πρόβλημα με την ενδειξη φλας, την ηλεκτρικη καλωδίωση, τους υαλοκαθαριστήρες, την κλειδαρια που δεν ανοίγει, η οροφή που ξεκόλησε και το κλιματισμό που δεν δουλεύει και αναγράφονται όλα.

Α να, εδώ πχ το Nissan note του 2009 και του 2010 που είχα στο μυαλό μου (κάποια μοντέλα είναι απλώς face-lift εν τω μεταξύ οπότε δεν ξέρω αν έχουν ουσιαστική διαφορά μεταξύ τους), βγάζει none. Της μάνας μου που το χουμε απ το 2009 νομίζω δεν έχει βγάλει κανένα πρόβλημα και το μόνο που μας είπαν πριν μια βδομάδα είναι ότι "καλό θα ήταν να του κάνετε μια ευθυγράμμιση κάποια στιγμή, χωρίς να επείγει". Και μιλάμε για πολλή χρήση, δεν το χουμε απλώς να κάθεται. Βρήκα πριν ότι ξεκινάνε από 5 χιλιάδες με κάτω από 100.000 χιλιόμετρα.
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
To Carcomplaints είναι καλό αλλά Αμερικανικό.

Ορισμένα μοντέλα, που εμφανίζουν πολλά προβλήματα, οφείλεται στο γεγονός ότι έχουν πολλές αγορές (π.χ. η C-Class MB και η E-Class MB), άρα περισσότερες πιθανότητες να εμφανίσουν προβλήματα, αφού είναι best sellers.

Επιπλέον, από άλλα εργοστάσια παράγονται ορισμένα αυτοκίνητα, που πάνε στην Αμερική συγκριτικά με αυτά που καταλήγουν στην Ευρώπη.

Πολλά μοντέλα στην Αμερική, δεν υπάρχουν στην Ευρώπη ή το ανάποδο.
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,780 μηνύματα.
To Carcomplaints είναι καλό αλλά Αμερικανικό.

Ορισμένα μοντέλα, που εμφανίζουν πολλά προβλήματα, οφείλεται στο γεγονός ότι έχουν πολλές αγορές (π.χ. η C-Class MB και η E-Class MB), άρα περισσότερες πιθανότητες να εμφανίσουν προβλήματα, αφού είναι best sellers.

Επιπλέον, από άλλα εργοστάσια παράγονται ορισμένα αυτοκίνητα, που πάνε στην Αμερική συγκριτικά με αυτά που καταλήγουν στην Ευρώπη.

Πολλά μοντέλα στην Αμερική, δεν υπάρχουν στην Ευρώπη ή το ανάποδο.
Είναι τρελό βοήθημα το car complaints. π.χ. θες να πάρεις toyota corolla.

Από εδώ καταλαβαίνεις ότι δεν παίρνεις μοντέλο του 2009, 2010, 2014, 2015 και βλέπουμε την αξιοπιστία του μοντέλο για μοντέλα μικρότερα του 2000.

Α να, εδώ πχ το Nissan note του 2009 και του 2010 που είχα στο μυαλό μου (κάποια μοντέλα είναι απλώς face-lift εν τω μεταξύ οπότε δεν ξέρω αν έχουν ουσιαστική διαφορά μεταξύ τους), βγάζει none. Της μάνας μου που το χουμε απ το 2009 νομίζω δεν έχει βγάλει κανένα πρόβλημα και το μόνο που μας είπαν πριν μια βδομάδα είναι ότι "καλό θα ήταν να του κάνετε μια ευθυγράμμιση κάποια στιγμή, χωρίς να επείγει". Και μιλάμε για πολλή χρήση, δεν το χουμε απλώς να κάθεται. Βρήκα πριν ότι ξεκινάνε από 5 χιλιάδες με κάτω από 100.000 χιλιόμετρα.
Το Note ειναι υπερυψωμενο, αξιόπιστο και ιδανικό σε αυτά που ζητά η himela. To qashqai θέλει προσοχή στο προηγούμενο ιδιοκτήτη (όπως όλα τα μεταχειρισμένα). Αν το παίρνει offroad το αυτοκίνητο όσο γερό και να είναι θα το έχει διαλύσει.

Το κακό με την nissan είναι ότι πλέον ο μεγαλομέτοχος της ειναι η ρενό. Συνεπώς στα καινούρια μοντέλα πιθανόν να μην αποδειχθούν τόσο αξιόπιστα όσο τα παλιά.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Επίσης είναι καλύτερο να πάρεις από ιδιώτη ή από έμπορο;
Μπορεί να γίνει νέο θέμα αυτό.

Δύσκολη ερώτηση.

Το ιδανικό είναι από ιδιώτη που να τον γνωρίζεις. Αν ταλαιπωρεί το αμάξι (drift κ.λπ.) είναι πειραγμένο και ταυτόχρονα ειναι τζαμπατζης το αποφεύγεις. Αρκετοί ιδιώτες θέλουν ξεφορτωθούν το αυτοκίνητο λόγω μιας ακριβής βλάβης.

Οι φθηνοί έμποροι είναι συνήθως και αυτοί λαμόγια. Κάνουν τα αυτοκίνητα εμφανησιακα να φαίνονται καινουρια και γυρίζουν χιλιόμετρα κ.λπ. Κακά τα ψέματα ότι πληρώνεις παίρνεις.

Για μένα αν ο ιδιώτης δεν είναι γνωστός καλύτερα έμπορος. Κοιτά τις αρνητικές κριτικές στο google maps του έμπρορου και αποφασίζεις αν ψωνίσεις απο εκεί.
 
Τελευταία επεξεργασία:

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
Η Opel τι ονομά εχει στην Αμερική δε μπορώ να βρω για το Corsa c του 2005 ☹
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,780 μηνύματα.

Skiyo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο George αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,802 μηνύματα.
Η Opel τι ονομά εχει στην Αμερική δε μπορώ να βρω για το Corsa c του 2005 ☹
Γενικά δεν πουλιούνται αυτοκίνητα μάρκων opel, Renault, Citroen, Peugeot, dacia, seat, και άλλες μάρκες στη Αμερική όπως εδώ στη Ελλάδα Cadillac, dodge, Buick, και άλλες αμερικανικές μάρκες αυτοκινήτων. Μερικά Αυτοκίνητα της opel πουλούσαν ως Chevrolet στη Αμερική.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,979 μηνύματα.
αγαπητή @Himela στη θέση σου δεν θα έπαιρνα ΚΑΝ μεταχειρισμενο αυτοκινητο με τη λαμογιά που επικρατει. Μπορουν κάλλιστα να σου πουλήσουν ενα αμάξι των 200΄.000 χλμ ως 100.000.

Εγω έβαλα ένα δάνειο και αγορασα ενα καινουργιο. Η αισθηση που ειχα το 1ο χρονο δεν περιγράφεται. Ωραιο - καινουργιο - καθαρο - μυριζε εργοστάσιο. Και τωρα βεβαια το φροντιζω. Κλεινει οπου να ναι 2 χρονια και το έχω σε κατασταση λες και βγηκε απο την αντιπροσωπεία. Εχω OPEL. Στα 8-10 χρονια σκέφτομαι οτι μπορει να το αλλάξω και να πάρω ενα καινουργιο. Η BMW μ αρέσει επισης.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,976 μηνύματα.
Κοιτούσα το νέο Ford Focus και μου άρεσε πολύ!!Πιστευετε ότι για φοιτητή είναι καλό η πρέπει να πάω σε κάτι μικρότερο (πχ Fiesta)?

CF015C3B-9CF6-4429-96D0-3526BFD7E821.jpeg
10AF5422-243C-4FE9-97FB-05D256D3BFFD.jpeg
 

Skiyo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο George αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,802 μηνύματα.
Κοιτούσα το νέο Ford Focus και μου άρεσε πολύ!!Πιστευετε ότι για φοιτητή είναι καλό η πρέπει να πάω σε κάτι μικρότερο (πχ Fiesta)?

View attachment 70910View attachment 70911
Πολύ όμορφο το focus, και άνετο στα πίσω καθίσματα. Η μόνη μου έγνοια είναι ότι είναι κάπως χαμηλό και φοβάμαι ότι θα τη βρίσκει από κάτω σε κακοτεχνία λακούβα ή σε εκδρομή στη φύση εκτός αν πάρεις το active που είναι το ψηλό focus. Εκτός αν είσαι σίγουρος ότι στις συχνές διαδρομές σου που θα ακολουθήσεις δεν έχεις λακούβες που να τη βρίσκει το αυτοκίνητο
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,976 μηνύματα.
Πολύ όμορφο το focus, και άνετο στα πίσω καθίσματα. Η μόνη μου έγνοια είναι ότι είναι κάπως χαμηλό και φοβάμαι ότι θα τη βρίσκει από κάτω σε κακοτεχνία λακούβα ή σε εκδρομή στη φύση εκτός αν πάρεις το active που είναι το ψηλό focus. Εκτός αν είσαι σίγουρος ότι στις συχνές διαδρομές σου που θα ακολουθήσεις δεν έχεις λακούβες που να τη βρίσκει το αυτοκίνητο

Ανάμεσα σε Focus και fiesta τι προτείνεις;;
 

Skiyo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο George αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,802 μηνύματα.
Από θέμα budget και ποτέ δεν ξέρεις τι γίνεται στη Αθήνα από θέμα ασφάλειας στο δρόμο θα προτιμούσα το fiesta. Βάλε και συναγερμό και μικτή ασφάλεια (για το focus σε περίπτωση που το επιλεξεις επειδή δεν κυκλοφορουν πολλά τέτοια αμάξια στη Ελλάδα το νέο focus) αν αντέχεις οικονομικά
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,976 μηνύματα.
Από θέμα budget και ποτέ δεν ξέρεις τι γίνεται στη Αθήνα από θέμα ασφάλειας στο δρόμο θα προτιμούσα το fiesta. Βάλε και συναγερμό και μικτή ασφάλεια (για το focus σε περίπτωση που το επιλεξεις επειδή δεν κυκλοφορουν πολλά τέτοια αμάξια στη Ελλάδα το νέο focus) αν αντέχεις οικονομικά
Ευχαριστώ πολύ!!
 

anastasia papa

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η anastasia papa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 300 μηνύματα.
Θελω να παρω καινουριο αμαξι πιο μου προτινετε?Θα ηθελα να κανει και λιγο οικονομια στα καυσιμα αλλα φοβαμαι να παω σε υγραεριο ή φυσικο αεριο.Θα επερνα ανετα πετρελαιο ι 30 αλλα το εχει καταργησει δυστυχως η χιουνται απο φετος.Ευχαριστω!!
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top