Αδικούνται άραγε τα "καλά παιδιά" στις σχέσεις με το άλλο φύλο;

Jack of Spades

Περιβόητο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,431 μηνύματα.
Εγώ πάντως τις γυναίκες που γουστάρουν κακά παιδιά τις αποφεύγω, πραγματικά μου είναι αντιπαθητικές.
Τις θεωρώ κάπως εκφυλισμένες στο πνεύμα τους. Κάτι σαν την Babalon ή τη Lilith. :hehe:
Για να μην πέσουμε γι' άλλη μια φορά στη λούπα του να διευκρινίσουμε πως ορίζει ο καθένας το «καλό παιδί», ας πούμε ότι μια ποιοτική γυναίκα, έχουσα σώας τας φρένας κ.λπ. σε γενικές γραμμές ΔΕΝ θέλει έναν άντρα:
- Άπιστο και «γυναικά»
- Μαμάκια (το 'χουμε πολύ στην Ελλάδα αυτό δυστυχώς)
- Τσιγκούνη
- Βίαιο
- Τεμπέλη
- Παθολογικό ψεύτη
- Τζογαδόρο
- Εξαρτημένο από ουσίες
Κι ας πούμε ότι όποιος είναι το ΑΝΤΙΘΕΤΟ απ' ΟΛΑ τα παραπάνω είναι το «καλό παιδί» (με την καλή έννοια)...
Προφανώς κι υπάρχουν ΠΟΛΛΕΣ γυναίκες με τόνους ψυχολογικών κ.λπ. προβλημάτων που γουστάρουν π.χ. δολοφόνους, άντρες να τις χτυπάνε, να τις εξευτελίζουν κ.λπ. αυτές χρίζουν άμεσης ψυχιατρικής βοήθειας και καλό είναι ν' αποφεύγονται...
Εγώ ψάχνω για καλά παιδιά και μου βγαίνουν καφροι. Τα σιγανα ποταμακια πλέον τα αποφευγω όπως ο διάολος το λιβάνι. Πολλές φορές τα φαινόμενα απατουν. Νομίζεις ότι ένα φαινομενικά καλό παιδί θα είναι πιστός και τρυφερός και σου βγαίνει άπιστος και θέλει να σου φάει λεφτά. Δεν σου κινει υποψίες και ριχνεις το τείχος σου γιατί νομίζεις ότι δεν είναι μαλακας. Ενώ με έναν μαλακά είσαι πάντα σε επιφυλακή.
Συμπάθα με αλλά ο «λιγούρης» (τουλάχιστον στα δικά μου μάτια) φαίνεται σχεδόν αμέσως...
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,911 μηνύματα.
Εγώ ψάχνω για καλά παιδιά και μου βγαίνουν καφροι. Τα σιγανα ποταμακια πλέον τα αποφευγω όπως ο διάολος το λιβάνι. Πολλές φορές τα φαινόμενα απατουν. Νομίζεις ότι ένα φαινομενικά καλό παιδί θα είναι πιστός και τρυφερός και σου βγαίνει άπιστος και θέλει να σου φάει λεφτά. Δεν σου κινει υποψίες και ριχνεις το τείχος σου γιατί νομίζεις ότι δεν είναι μαλακας. Ενώ με έναν μαλακά είσαι πάντα σε επιφυλακή.

Νομίζεις ότι ψάχνεις καλά παιδια. Στη πραγματικοτητα ψάχνεις αυτους που βρίσκεις. Και όχι μόνο εσυ ο οποιοσδήποτε.

Εχω καταλήξει πως καθένας παιρνει τελικά αυτό που του αξίζει.

Ας πουμε κάποιος μπορεί να ειναι μεν καλό παιδι πολυ γενική έννοια στο μεταξυ... Καλο παιδι σε τι; δε ληστευει; δε σκοτώνει ;

Αλλά στις σχέσεις να είναι ανώριμος κ εγωιστής. Game Over τόσο απλά. Αυτός βέβαια θα συνεχίζει να κλαιγεται για την ποτανα τη τυχη.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Τις προαλλες μ λέει ένας γνωστός καλά δε βαριέσαι μόνο με μια ;;; αυτός παλια κλαιγοταν ότι δεν τον θέλουν οι γυναίκες.

Βγάλε άκρη.

Σε κάποια φάση μ πεταξε κιόλας για ένα κλαμπ στο Πειραιά που έχει ανταλλαγές ζευγαριών. Και ενώ ξέρει οτι συζω με κάποια εδώ κ λίγους μήνες.

Ανωριμος τελείως 30+ δεν έχει κάνει σχέση ποτε. Ποια γυναίκα θα ασχοληθεί σοβαρά με αυτόν;

Μια άλλη γνωστή όταν της το ειχα πει μου λέει από τώρα;;;;; της λέω έφτασες 40 ... Για σένα οι σχέσεις τι είναι πλεον; βγαίνουμε μια φορά την εβδομάδα στα ρεπο κ μετα ο καθένας σπίτι του; ανωριμότητα φουλ.

Για αυτό λέμε καθένας με τα μυαλά π έχει κ δεν θέλει να αλλάξει θα έχει κ την ανάλογη πορεια. Μη ψάχνουμε δαίμονες από έξω. Όποιος είναι έξυπνος, κάνει αυτοκριτική όσο πιο γρήγορα γίνεται διορθώνει τα στραβά του κ προχωραει.

Ακόμη κ το να μένεις σε μια σχεση που δινεις κ ο άλλος δεν το σέβεται δικό σ προβλημα ειναι.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Για να μην πέσουμε γι' άλλη μια φορά στη λούπα του να διευκρινίσουμε πως ορίζει ο καθένας το «καλό παιδί», ας πούμε ότι μια ποιοτική γυναίκα, έχουσα σώας τας φρένας κ.λπ. σε γενικές γραμμές ΔΕΝ θέλει έναν άντρα:
- Άπιστο και «γυναικά»
- Μαμάκια (το 'χουμε πολύ στην Ελλάδα αυτό δυστυχώς)
- Τσιγκούνη
- Βίαιο
- Τεμπέλη
- Παθολογικό ψεύτη
- Τζογαδόρο
- Εξαρτημένο από ουσίες
Κι ας πούμε ότι όποιος είναι το ΑΝΤΙΘΕΤΟ απ' ΟΛΑ τα παραπάνω είναι το «καλό παιδί» (με την καλή έννοια)...
Προφανώς κι υπάρχουν ΠΟΛΛΕΣ γυναίκες με τόνους ψυχολογικών κ.λπ. προβλημάτων που γουστάρουν π.χ. δολοφόνους, άντρες να τις χτυπάνε, να τις εξευτελίζουν κ.λπ. αυτές χρίζουν άμεσης ψυχιατρικής βοήθειας και καλό είναι ν' αποφεύγονται...

Συμπάθα με αλλά ο «λιγούρης» (τουλάχιστον στα δικά μου μάτια) φαίνεται σχεδόν αμέσως...

Θα δεχόμουν να με κρινει κάποια ως μαμάκια αφου έχει γίνει πληρως ανεξάρτητη δηλαδή μένει μοναχή της... Πληρώνει τους λογαριασμους κ έχει αυτοκίνητο στο όνομα της. Και ταυτόχρονα εγώ δεν θέλω να φυγω απο το πατρικο μου.

Αν οι γονείς της άλλης πλευρας ειναι εντάξει άνθρωποι δεν έχω προβλημα να μιλάω κ κάθε μέρα με τη μαμά κ το μπαμπά της.

Είναι ωραίο. Οι μανάδες κ οι μπαμπάδες εκτιμουν τους καλους συντρόφους για τις κόρες τους. Το έχω δει.

Όποτε κομπλεξισμος του στυλ " Εγώ δε θέλω πολλα πολλα με τη μανα σ η το μπαμπά σ" Απορρίπτονται συντριπτικά. Από μένα.
 
Τελευταία επεξεργασία:

camil

Πολύ δραστήριο μέλος

Η camil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 806 μηνύματα.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Τις προαλλες μ λέει ένας γνωστός καλά δε βαριέσαι μόνο με μια ;;; αυτός παλια κλαιγοταν ότι δεν τον θέλουν οι γυναίκες.

Βγάλε άκρη.

Σε κάποια φάση μ πεταξε κιόλας για ένα κλαμπ στο Πειραιά που έχει ανταλλαγές ζευγαριών. Και ενώ ξέρει οτι συζω με κάποια εδώ κ λίγους μήνες.

Αυτός ας κάνει ό,τι θέλει, αλλά να θέλει να χαλάσει και τη δική σου σχέση; Απαράδεκτος!

Παιδιά δεν ξέρω, αν όλα είχαν έρθει τέλεια στη ζωή μου, μπορεί να ήθελα μια περίεργη σχέση έτσι για αλλαγή, τώρα όμως με τόσο πακέτο που έχω φάει, να έχω και κάποιον για να με βασανίζει ποτέ! Θέλω τον πρίγκηπα και εννοείται ότι είμαι και εγώ πριγκίπισσα, γλυκιά, τρυφερή, ανεκτική. Ανεκτική στο ότι ο άλλος μπορεί να ζηλέψει κάποια στιγμή, να ψηφίζει νδ, τι να κάνουμε, να τον σκοτώσουμε; Το τέλειο δεν υπάρχει, κι αν υπήρχε ίσως να ήταν λίγο βαρετό και μέσα από ψιλοαντιθέσεις συμπληρωνόμαστε καμιά φορά. Όχι ανοχή σε άρρωστα πράγματα εννοείται.
Το πιστεύω ότι προσελκύεις αυτό που είσαι, όχι πάντα, πολλές φορές. Πολλοί λένε ότι όλες οι γυναίκες είναι νταρντάντες... Κάτσε ρε φίλε... Εσύ είχες να δώσεις τίποτα άλλο εκτός από λεφτά;
Άλλες έχουνε απαιτήσεις από άνδρες που δε θα είχαν ούτε από τον σύζυγό τους και δεν τους είναι καν γκόμενοί για να πεις ότι υπάρχει και κάποια οικειότητα! Ξεκαβάλα κοπελιά.
Και η Neliel έχει δίκιο, υπάρχουν άνδρες (συνήθως) που κάνουνε παράλληλες σχέσεις, όχι επειδή δεν είναι καλυμμένοι από τη γυναίκα τους αλλά επειδή τα θέλουνε όλα. Απόδειξη ότι μετά παρακαλάνε τις επίσημες και μερικές φορές αυτές για άγνωστο λόγο τους δέχονται πίσω!
Κάποτε σε έναν γάμο άκουγα έναν που έλεγε ότι γενικά είναι πιστός αλλά άμα του τύχει καμιά ευκαρία την αρπάζει και ήταν και η γυναίκα του παραδίπλα. Σίγά Αλέν Ντελόν.
Από την άλλη υπάρχουν ζευγάρια που είναι δεκαετίες μαζί και χαίρεσαι να τα βλέπεις, γιατί βλέπεις πόσο περιποιητικοί είναι μεταξύ τους, βλέπεις ότι υπάρχει αγάπη, όχι θέατρο για τον κόσμο, δε συμβιβάστηκαν γιατί "πού να τρέχουμε τώρα σε αυτή την ηλικία;".
Γνωρίζω τέτοια ζευγάρια, ειδικά ένα το αγαπάω πολύ και λυπήθηκα γιατί τελευταία τους έτυχαν πολλές δοκιμασίες και αγωνίες. Αλλά τουλάχιστον ήταν τυχεροί, γιατί πολλά ξεπεράστηκαν και κυρίως γιατί είχαν ο ένας τον άλλον. o.k είναι και τι θέλει ο καθένας, αλλά για μένα αυτή είναι η μεγαλύτερη ευτυχία, να έχεις βρει τον άνθρωπό σου και να τον έχεις πάντα δίπλα σου.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,911 μηνύματα.
@camil δε πιστευω οτι ο συγκεκριμένος έχει τη κακία κ το κίνητρο να μου χαλάσει τη σχέση αλλά πιο πολυ απο άγνοια και ότι δεν ειναι κατάλληλος αυτή τη περιοδο για σχέση.

Όταν λες τέτοια σημαίνει ότι δεν έχεις καμια διάθεση να μπεις σε αυτό το μοτίβο. Δεν έχεις τη συναισθηματική ωριμότητα ;δεν θέλεις να συζεις με κάποιον άνθρωπο και όχι μόνο για το σεξ ;;;δε ξερω. Δεν είμαι ψυχολόγος του.αυτα πλεον λύνονται με ψυχολόγους. Γιατί αν ο άλλος αποφασίσει να παει κ να πληρωσει θα ακολουθήσει κ θα ακουσει αυτά π έχει να του πει και ένας ειδικός.

Όσο για τη @Nelliel δε πιστευω οτι εχει δίκιο καθώς εδώ και 2-3 χρόνια μας λέει ότι όλο πεφτει σε τρελους. Κάτι παει στραβά και με εκείνη και της το λέω ευθέως. Στο άλλο θρεντ την ρώτησα αμα θέλει να της πουμε τα πιθανα λάθη. Δεν απαντησε καν κ συνέχισε να απαριθμεί τους τρελους κ βλαμενους συμφωνα με τα λεγόμενα της που συνεχιζει να συναντάει. Έτσι συνεννόηση κ άκρη δε βγαίνει. Ας κάνει ότι θέλει κ αυτή στη τελική. Απλά επειδή μπαίνει συνέχεια κ τα γράφει.
 

camil

Πολύ δραστήριο μέλος

Η camil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 806 μηνύματα.
Μπορεί να μην το κάνει από κακία αλλά όταν βλέπεις τον άλλον να είναι καλά κάπου, αστον, δεν είναι λογική συμπεριφορά αυτή.
Για την Nelliel έλεγα ότι έχει δίκιο στο ότι για την απιστία δε φταίνε πάντα και οι δύο. Για τα άλλα δεν ξέρω.
 

parafernalia

Περιβόητο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,936 μηνύματα.
Μια άλλη γνωστή όταν της το ειχα πει μου λέει από τώρα;;;;; της λέω έφτασες 40 ... Για σένα οι σχέσεις τι είναι πλεον; βγαίνουμε μια φορά την εβδομάδα στα ρεπο κ μετα ο καθένας σπίτι του; ανωριμότητα φουλ.
Κράτα μικρό καλάθι, μπορεί να ψυχανεμίζεται η κοπέλα κάτι που εσύ δεν το έχεις καταλάβει. Να την παντρέψεις με το ζόρι θέλεις; Μερικοί άνθρωποι δεν είναι φτιαγμένοι για γάμους και οικογένειες, θέλουν να ζουν πάντα μποέμ, σαν τον Σαρτρ και τη Σιμόν. :cool:
 

yorkie

Πολύ δραστήριο μέλος

Η yorkie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,468 μηνύματα.
Όλοι θα αδικηθούν κάποια στιγμή από συμπεριφορές, όχι μόνο στο ερωτικο, παντού. Αλλά κάποιες!
Και φυσικά επειδή χαράζονται, αυτές θα θυμόμαστε περισσότερο.

Συνθήθως οι περισσότεροι άνθρωποι νομίζουν ότι αδικούνται περισσότερες φορές απ όσες εν τελει νομίζουν. Για ένα σωρό λόγους.
Προφανώς υπάρχουν και οι μαλακες , που στην αρχή δεν φαίνονταν, και οι κομπλεξικοί και οι ανώριμοι και αυτοί που δεν θέλουν να δουν την αλήθεια ή δεν κυνηγούν ξεκαθάρισμα και μετά παραπονιούνται το γιατί περίμεναν μπερδεμένοι και καθετί. Και πάντα οι ευθύνες επιρρίπτονται απέναντι με το σύνηθες πρόβλημα : απαιτούν -άσχετα με το τι θεωρητικά μπορεί να λένε σε ιστορίες τρίτων- οι απέναντι να θέλουν ο,τι θέλουν κι εκείνοι και να σκέφτονται το ίδιο, να ναι οι ίδιοι γαματα μπερδεμένοι και φοβικοί αλλά μετά να λένε γιατί δεν ήταν ο απέναντι το χ και το ψ.

Μην αναλύσουμε για το αξιολυπητο φαινόμενο ανθρώπων που γίνει δεν γίνει κάτι, έχουν τέτοιο θέμα εγκατάλειψης, χαμηλής αυτοπεποίθησης και εγωισμού και προχωράνε και σε μπλοκ γιατί τόλμησες να είσαι ειλικρινής και να πεις δεν μ ενδιαφέρεις ή δεν μ ενδιαφέρεις πια. Ο καθένας θέλει να ζει το παραμύθι του και συνήθως να τρέφει τον εγωισμο του.

Τα λάθη που επαναλαμβάνονται συχνά σε μοτίβα σε φιλικές ή και ερωτικές σχέσεις, δείχνει ότι τα λάθη είναι δικά σου.
Η ατυχία και η αδικία θα έρθει 1-3-5, οι μόνιμα έχοντας θέμα είτε με τους άλλους είτε με τον εαυτό τους, πρέπει να τα βρουν με τον τελευταίο-δηλ τον εαυτό τους.

Θεωρώ πρέπει να είμαστε αυστηροί, με όρια κοκκινα και όταν κάτι δεν βγαίνει ή δεν παίρνουμε αυτό που εισπράτουμε, ακόμη κι αν το προσπαθούμε, να φεύγουμε. Κι αυτό μετά από 1-3 φορές θα φέρει την εμπειρία να μην ξαναπεσεις σε παρομοια ή όταν πέσεις να το αναγνωρίσεις σύντομα.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,911 μηνύματα.
Κράτα μικρό καλάθι, μπορεί να ψυχανεμίζεται η κοπέλα κάτι που εσύ δεν το έχεις καταλάβει. Να την παντρέψεις με το ζόρι θέλεις; Μερικοί άνθρωποι δεν είναι φτιαγμένοι για γάμους και οικογένειες, θέλουν να ζουν πάντα μποέμ, σαν τον Σαρτρ και τη Σιμόν. :cool:

Απλά δεν νομίζω ότι θα μπορουσε να μ προσφερει κάποια τόσα πραγματα όσα εγώ από τη στιγμή που είναι εξαρχης στην ηλικία των 40 κατά της συγκατοίκησης.

Δεν θέλω σχέσεις λυκείου η φοιτητικές στα 35 μου ευχαριστώ.

Και νομίζω ότι αυτό είναι καλυτερο να συζητείται στα πρωτα ραντεβου ώστε να ξέρει ο καθένας αν θέλει να συνεχίσει τη γνωριμία η όχι.

Προσοχή δεν εννοώ να πεις στην άλλη σήμερα σε γνώρισα αυριο συγκατοικουμε. Αλλά σε ένα ευλογο χρονικό διάστημα 3-4 μηνών από τη στιγμή που βγαίνετε κ τη γνώρισες θεωρώ ότι θα είναι νορμαλ.

Ειδικά όταν είστε και οι δυο με τις δουλειές σας την ανεξαρτησία σας κτλ.

Έχει τυχει να απορρίψω περιπτωση γιατί δεν έβλεπα εξέλιξη. Από τα πρωτα κιόλας ραντεβου.

Έμενε με τη μανα της οκ αυτό δεν είναι κακό... Αλλά δεν ήθελε κιόλας μακροπρόθεσμα να φυγει γιατί είχε λέει τη δουλειά. Νταξει μείνε με τη δουλειά.

Μετά μη λες όμως ότι οι άντρες μόνο ψάχνουν να γαμησουν.

Θέλω να πω δηλαδή ότι η κάθε μια κ ο καθένας παει να τα παρουσιασει όχι όπως είναι... Αλλά όπως τον Βολευουν για να πεταξει από πανω του τη ρετσινιά αλλά αυτό δεν εξυπηρετεί κάπου. Αν δεν διορθώσεις το προβλημα... Θα εμφανισθεί ξανά.

Απλά τα πραγματα.
 
Τελευταία επεξεργασία:

parafernalia

Περιβόητο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,936 μηνύματα.
Και νομίζω ότι αυτό είναι καλυτερο να συζητείται στα πρωτα ραντεβου ώστε να ξέρει ο καθένας αν θέλει να συνεχίσει τη γνωριμία η όχι.
Σωστό είναι αυτό αλλά ο άλλος θα σου πει πάντα την αλήθεια; Δεν το νομίζω...
Θα πάει με τα νερά σου για να τα θολώσει κι όταν μπει στο χορό και τις πρώτες δυσκολίες θα του βγει ο αληθινός του εαυτός.
 

camil

Πολύ δραστήριο μέλος

Η camil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 806 μηνύματα.
Κράτα μικρό καλάθι, μπορεί να ψυχανεμίζεται η κοπέλα κάτι που εσύ δεν το έχεις καταλάβει. Να την παντρέψεις με το ζόρι θέλεις; Μερικοί άνθρωποι δεν είναι φτιαγμένοι για γάμους και οικογένειες, θέλουν να ζουν πάντα μποέμ, σαν τον Σαρτρ και τη Σιμόν. :cool:

Ο Σαρτρ ήταν ευχαριστημένος, η Σιμόν όμως; Νομίζω όχι. Και πολλές "διανοούμενες" γυναίκες εκείνη την εποχή το παίζανε ότι τους αρέσουν οι ελεύθερες σχέσεις όμως αργότερα βλέπουμε πως μάλλον ήταν θύματα απλώς είχανε βάλει ένα ωραίο περίβλημα γύρω από αυτό.
Γενικά δεν έχω πρόβλημα, να πηγαίνουν και οι γυναίκες και οι άνδρες με όσους και όποιους θέλουν, αν αυτό τους ευχαριστεί. Αλλά να είμαστε ειλικρινείς με αυτά που θέλουμε και να σεβόμαστε και τον άλλον αν δεν είναι των ίδιων απόψεων. Ας πούμε η Φρίντα Κάλο μάλλον υπέφερε που ο Ριβέρα δεν της ήταν πιστός. Αν αυτό που θέλεις είναι πίστη μην το αρνείσαι για να το παίξεις κάπως. Και το αντίστροφο, μη δεσμεύεσαι ή μην παντρεύεσαι για να είσαι κοινωνικά εντάξει αν δεν μπορείς να ανταποκριθείς στα βασικά.
 

glayki

Διάσημο μέλος

Η Ευα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 3,739 μηνύματα.
Ξεχνάτε πως υπάρχουν και άλλες περιπτώσεις ανθρώπων σε άλλο mood ή οικογενειακή κατάσταση πχ άνθρωποι χωρισμένοι που μένουν με τα παιδιά τους.. Αυτοί δε θα μπορούσαν να υποστηρίξουν συγκατοίκηση και 100% αφοσίωση , όπως την εννοείτε δεδομενων των υποχρεώσεων τους.. Αυτό δε σημαίνει πως είναι ανώριμοι ή δε μπορούν να προσφέρουν σε ένα άλλο άνθρωπο
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,911 μηνύματα.
Σωστό είναι αυτό αλλά ο άλλος θα σου πει πάντα την αλήθεια; Δεν το νομίζω...
Θα πάει με τα νερά σου για να τα θολώσει κι όταν μπει στο χορό και τις πρώτες δυσκολίες θα του βγει ο αληθινός του εαυτός.

Για αυτό δείχνεις εξαρχής τις δικές σου προθεσεις κ η άλλη πλευρα δεν θα κάνει τη κινεζα εάν νιώθει ότι πιεζεται.

Εμένα ας πουμε δεν θα μ αρεσε να γνωρίσω μια 30αρα αν ειμαι ελευθερος κ να μ λέει κιόλας δεν έχω αμάξι μενω κ σε σπίτι π δεν μπορείς να έρθεις... Αλλά δεν έρχομαι ουτε σε δικό σου λέμε τώρα γιατί πως θα πηγαινω στη δουλειά μου.

Και που θα την βγάζεις ; στα ξενοδοχεία ;

Αντε να πας να τη παρεις να πατε βόλτα κ μετα να τη πας σπίτι της και τέλος ;

Ειναι αυτο σχέση σε μια ηλικία των 35-40 ετών ;
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Ξεχνάτε πως υπάρχουν και άλλες περιπτώσεις ανθρώπων σε άλλο mood ή οικογενειακή κατάσταση πχ άνθρωποι χωρισμένοι που μένουν με τα παιδιά τους.. Αυτοί δε θα μπορούσαν να υποστηρίξουν συγκατοίκηση και 100% αφοσίωση , όπως την εννοείτε δεδομενων των υποχρεώσεων τους.. Αυτό δε σημαίνει πως είναι ανώριμοι ή δε μπορούν να προσφέρουν σε ένα άλλο άνθρωπο

Σε κάποιον άνθρωπο που θέλει συγκατοίκηση και κανονική σχέση νομίζω δεν θα μπορουσε να προσφερει. Ας ειναι σε άλλο mood δεν υπάρχει θέμα.

εμένα στη φάση π είμαι δεν θα με ικανοποιούσε μια σχέση χωρίς συγκατοίκηση και το λέω ευθεως.

Δεν μπορουμε να ακολουθουμε μόνο το προγραμμα των άλλων.
 
Τελευταία επεξεργασία:

glayki

Διάσημο μέλος

Η Ευα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 3,739 μηνύματα.
Σε κατανοώ απόλυτα.. Αυτό είναι το ιδανικό.ΓΙα ανθρώπους χωρίς υποχρεώσεις.. Εγώ πχ που ανήκω στην κατηγορία - ζω με τα παιδια- θα ήμουν ικανοποιημένη με μοντέλα Σαββατοκύριακου. Πρέπει να αντιμετωπίζουμε την πραγματικότητα ως έχει .. Δεν τρέφω ψευδαισθήσεις
 

parafernalia

Περιβόητο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,936 μηνύματα.
Ο Σαρτρ ήταν ευχαριστημένος, η Σιμόν όμως; Νομίζω όχι. Και πολλές "διανοούμενες" γυναίκες εκείνη την εποχή το παίζανε ότι τους αρέσουν οι ελεύθερες σχέσεις όμως αργότερα βλέπουμε πως μάλλον ήταν θύματα απλώς είχανε βάλει ένα ωραίο περίβλημα γύρω από αυτό.
Όχι καλέ μην φτιάχνεις συννεφάκια στο μυαλό σου. Η Σιμόν είναι γνωστή στην ιστορία των ελεύθερων σχέσεων. Είχε πολλούς εραστές στην ζωή της, άνδρες και γυναίκες, σε κάποιες περιπτώσεις βρισκόταν μαζί με τον Σαρτρ και κάποια γυναίκα, για τρίο. Ο Σαρτρ της είχε προτείνει να παντρευτούν για πρακτικούς λόγους μα εκείνη αρνήθηκε.

Μάλιστα ο σημαντικότερος από τους εραστές της ήταν ο Αμερικάνος Νέλσον Όλγκρεν, τον οποίο γνώρισε σε ένα ταξίδι στην Αμερική είχε γράψει γι' αυτό στην βιογραφία της ότι την έκανε να νιώθει όπως κανένας άλλος. Ο καημένος ο Όλγκεν κουράστηκε να την μοιράζεται και της ζήτησε να γίνει γυναίκα του απαιτώντας αποκλειστικότητα. “Χωρίς τον Σαρτρ δεν θα ήμουν η Σιμόν που αγαπάς” του απάντησε αρνούμενη την μονογαμία.
 

camil

Πολύ δραστήριο μέλος

Η camil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 806 μηνύματα.
Μπορεί να την μπέρδεψα με άλλη.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,911 μηνύματα.
Σε κατανοώ απόλυτα.. Αυτό είναι το ιδανικό.ΓΙα ανθρώπους χωρίς υποχρεώσεις.. Εγώ πχ που ανήκω στην κατηγορία - ζω με τα παιδια- θα ήμουν ικανοποιημένη με μοντέλα Σαββατοκύριακου. Πρέπει να αντιμετωπίζουμε την πραγματικότητα ως έχει .. Δεν τρέφω ψευδαισθήσεις

Ε νταξει άρα εσυ θα έβρισκες κάποιον που μπορεί να υποστηρίξει κ θέλει ένα τέτοιο μοντέλο.

Γιατί δεν θα σε ενδιέφερε κιόλας να κάνεις ξανά παιδακια. Κάποιον που θα τον Ενδιεφερε όμως δεν θα ταιριάζετε.
 

glayki

Διάσημο μέλος

Η Ευα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 3,739 μηνύματα.
Ε νταξει άρα εσυ θα έβρισκες κάποιον που μπορεί να υποστηρίξει κ θέλει ένα τέτοιο μοντέλο.

Γιατί δεν θα σε ενδιέφερε κιόλας να κάνεις ξανά παιδακια. Κάποιον που θα τον Ενδιεφερε όμως δεν θα ταιριάζετε.
Σαφέστατα.. Αυτομάτως μείωση του target group .. Δεν φτάνουν λες οι άλλες παράμετροι που θέτουμε 😉
 

i_lie_us

Διάσημο μέλος

Ο i_lie_us αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,130 μηνύματα.
Ανεκτική στο ότι ο άλλος μπορεί να ζηλέψει κάποια στιγμή, να ψηφίζει νδ, τι να κάνουμε, να τον σκοτώσουμε;
Το χοντραίνεις.

προχωράνε και σε μπλοκ γιατί τόλμησες να είσαι ειλικρινής και να πεις δεν μ ενδιαφέρεις ή δεν μ ενδιαφέρεις πια
Ψήσε καφέ.

Γενικά πάντως τι πρεμούρα είναι αυτή να βγάλουμε το άτομο που δεν θέλει σχέση/συγκατοίκηση και γενικά αφοσίωση στο βαθμό που θέλουμε εμείς σε μία σχέση, σε οποιαδήποτε ηλικία ρε παιδίμ, "ανώριμο";
Άλλα θέλει ο ένας, άλλα θέλει ο άλλος, πίριοντ.
Και ο/η 30+ που θέλει γάμους/οικογένειες και ο/η 30+ που δεν θέλει και προτιμάει λιγότερο δεσμευτικά πράγματα, την ίδια ώριμη/συνειδητή απόφαση έχουν πάρει για την πάρτη τους, τη δεδομένη στιγμή.
Πες τονα συναισθηματικά μη διαθέσιμο, πέστονα κλειστό χαρακτήρα, πέστονα εργασιομανή ενδεχομένως, το να τονε βαφτίζουμε ανώριμο επειδή δεν ξεκινάει από την αφετηρία "προορισμός του ανθρώπου είναι η οικογένεια"/"μετά τα άντα, ε, πρέπει να σοβαρευτείς μωρέ" ξερωγω, το βρίσκω άτοπο.
 

Jack of Spades

Περιβόητο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,431 μηνύματα.
Γενικά πάντως τι πρεμούρα είναι αυτή να βγάλουμε το άτομο που δεν θέλει σχέση/συγκατοίκηση και γενικά αφοσίωση στο βαθμό που θέλουμε εμείς σε μία σχέση, σε οποιαδήποτε ηλικία ρε παιδίμ, "ανώριμο";
Άλλα θέλει ο ένας, άλλα θέλει ο άλλος, πίριοντ.
Και ο/η 30+ που θέλει γάμους/οικογένειες και ο/η 30+ που δεν θέλει και προτιμάει λιγότερο δεσμευτικά πράγματα, την ίδια ώριμη/συνειδητή απόφαση έχουν πάρει για την πάρτη τους, τη δεδομένη στιγμή.
Πες τονα συναισθηματικά μη διαθέσιμο, πέστονα κλειστό χαρακτήρα, πέστονα εργασιομανή ενδεχομένως, το να τονε βαφτίζουμε ανώριμο επειδή δεν ξεκινάει από την αφετηρία "προορισμός του ανθρώπου είναι η οικογένεια"/"μετά τα άντα, ε, πρέπει να σοβαρευτείς μωρέ" ξερωγω, το βρίσκω άτοπο.
Η ωριμότητα προϋποθέτει και κατανόηση της αντίθετης πλευράς...άλλο να είσαι π.χ. κάθε βδομάδα με άλλη γυναίκα από επιλογή, αντιλαμβανόμενος όμως ότι δεν (πρέπει να) είναι όλοι έτσι, σεβόμενος ότι σε κάποιους δεν αρέσει αυτό κ.λπ. και άλλο να είσαι έτσι θεωρώντας ότι αυτή είναι η «κανονικότητα», αγνοώντας πλήρως τις υποχρεώσεις ενός δεσμευμένου ανθρώπου κ.λπ.
Έτσι λοιπόν (δανείζομαι τα παραδείγματα του Devil) ένας άντρας που λέει στο φίλο του που είναι σε σχέση «πάμε για γκόμενες» προφανώς και είναι ανώριμος, όπως και μια γυναίκα που αντιδρά έτσι όταν κάποιος θεωρεί περίεργο να έχει αυτή τη στάση απέναντι στη δέσμευση στα 40 της...
 
Τελευταία επεξεργασία:

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Να είναι άπιστος να το καταλάβω αλλά να θέλει να φάει και λεφτά; Έχουν ξεπέσει τόσο πολύ τα αρσενικά; :crazy:
Τι εποχές κι αυτές!
Και όμως. Για εκεί δεν ξέρω, αλλά εδώ είναι πέρα από άθλιοι και έχει να κάνει και με την κατάσταση στο κόστος διαβίωσης. Το 70% του μισθού πάει στο ενοικιο. Αν αγοράσεις, όπως έκανε ο πρώην μου το 97% του μισθού του πήγαινε στην δόση. Εμενε με συγκάτοικο γιατί δεν έβγαιναν οι λογαριασμοί. Αλλά αυτό δεν τους δίνει καμία δικαιολογία να προσπαθούν να σε αρμεξουν.
Για να μην πέσουμε γι' άλλη μια φορά στη λούπα του να διευκρινίσουμε πως ορίζει ο καθένας το «καλό παιδί», ας πούμε ότι μια ποιοτική γυναίκα, έχουσα σώας τας φρένας κ.λπ. σε γενικές γραμμές ΔΕΝ θέλει έναν άντρα:
- Άπιστο και «γυναικά»
- Μαμάκια (το 'χουμε πολύ στην Ελλάδα αυτό δυστυχώς)
- Τσιγκούνη
- Βίαιο
- Τεμπέλη
- Παθολογικό ψεύτη
- Τζογαδόρο
- Εξαρτημένο από ουσίες
Κι ας πούμε ότι όποιος είναι το ΑΝΤΙΘΕΤΟ απ' ΟΛΑ τα παραπάνω είναι το «καλό παιδί» (με την καλή έννοια)...
Προφανώς κι υπάρχουν ΠΟΛΛΕΣ γυναίκες με τόνους ψυχολογικών κ.λπ. προβλημάτων που γουστάρουν π.χ. δολοφόνους, άντρες να τις χτυπάνε, να τις εξευτελίζουν κ.λπ. αυτές χρίζουν άμεσης ψυχιατρικής βοήθειας και καλό είναι ν' αποφεύγονται...

Συμπάθα με αλλά ο «λιγούρης» (τουλάχιστον στα δικά μου μάτια) φαίνεται σχεδόν αμέσως...
Δεν φαίνεται. Στα πρώτα 2-3 ραντεβού πλήρωσε αυτός. Μετά πλήρωσα εγώ 2-3 και μετά του είπα ότι προτιμώ να πληρώνουμε 50-50. Ε σε καποια φάση του λέω ότι θέλω να αγοράσω gaming PC αλλά δεν υπάρχουν κάρτες γραφικών. Μου λέει αν θέλεις μπορώ να σου δώσω το δικό μου, ένα 2-3 χρόνων pc. Επειδή αυτός έκανε δουλειά 3D animator φαντάστηκα ότι θα ήταν καλό. Η εταιρία του είχε δώσει και ένα καινούριο. Τον ρώτησα τα χαρακτηριστικά και τον εμπιστεύτηκα. Του λέω πόσα $ θέλεις, θα το αγοράσω. Μου λέει $600. Μου το φέρνει και πάω στο control panel και βλέπω ότι όλα τα components του ήταν δεκαετίας και βάλε. Δεν άξιζε ούτε για $50. Του είπα να το πάρει πίσω και να μου επιστρεψει τα λεφτά μου και το έκανε.

@camil δε πιστευω οτι ο συγκεκριμένος έχει τη κακία κ το κίνητρο να μου χαλάσει τη σχέση αλλά πιο πολυ απο άγνοια και ότι δεν ειναι κατάλληλος αυτή τη περιοδο για σχέση.

Όταν λες τέτοια σημαίνει ότι δεν έχεις καμια διάθεση να μπεις σε αυτό το μοτίβο. Δεν έχεις τη συναισθηματική ωριμότητα ;δεν θέλεις να συζεις με κάποιον άνθρωπο και όχι μόνο για το σεξ ;;;δε ξερω. Δεν είμαι ψυχολόγος του.αυτα πλεον λύνονται με ψυχολόγους. Γιατί αν ο άλλος αποφασίσει να παει κ να πληρωσει θα ακολουθήσει κ θα ακουσει αυτά π έχει να του πει και ένας ειδικός.

Όσο για τη @Nelliel δε πιστευω οτι εχει δίκιο καθώς εδώ και 2-3 χρόνια μας λέει ότι όλο πεφτει σε τρελους. Κάτι παει στραβά και με εκείνη και της το λέω ευθέως. Στο άλλο θρεντ την ρώτησα αμα θέλει να της πουμε τα πιθανα λάθη. Δεν απαντησε καν κ συνέχισε να απαριθμεί τους τρελους κ βλαμενους συμφωνα με τα λεγόμενα της που συνεχιζει να συναντάει. Έτσι συνεννόηση κ άκρη δε βγαίνει. Ας κάνει ότι θέλει κ αυτή στη τελική. Απλά επειδή μπαίνει συνέχεια κ τα γράφει.
Έλα να δεις εδώ πως είναι και μετα τα λέμε. Εγώ μια χαρά είμαι. Όταν όμως 1 στους 3 εδώ έχει κατάθλιψη και σχεδόν όλοι κάνουν μπάφους, τι περιμένεις να βρεις; Θες να σου πω και για έναν μαλακά τον περασμένο Νοέμβριο που μου ζήτησε να του πω ότι αν γίνει ατύχημα, θα κάνω έκτρωση; Του λέω ότι δεν θέλω να παρω αντισυλληπτικά αν δεν είμαι σε σχεση γιατί έχουν παρενέργειες και δεν θέλω διάφραγμα γιατί τελευταία φορά που έβαλα πέθανα στον πόνο και δεν το ξανακάνω με καμία δύναμη. Του λέω ότι θα ξεκινήσω αντισυλληπτικά μόνο αν είμαι σε σχέση και έχουμε κάνει και οι 2 τεστ για ΣΜΝ για να βγει το προφυλακτικό. Αλλιώς προφυλακτικό μέχρι να σβήσει ο ήλιος. Αρνήθηκε και μάλιστα μου είπε ότι δεν φοβάται για ΣΜΝ γιατί ακόμα και το aids θεραπεύεται. Μηχανικός ο τύπος με 2 μεταπτυχιακά. Θα περίμενες ότι θα είχε περισσότερο μυαλό. Το λάθος μου στις αρχές ήταν που ήμουν υπερβολικά ενθουσιασμένη και έστελνα συχνά πχ καλημερα! Ούτε υφακι έχω ούτε παριστάνω την ανώτερη, ούτε είμαι απαιτητική. Το μόνο λάθος μου είναι ότι είμαι υπερβολικά ανεξάρτητη. Αν πρέπει να διορθωσω κάτι ειναι αυτό, αλλά αν το αλλάξω ουσιαστικά δεν θα είμαι ο εαυτός μου.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top