Αεροπορικά εισιτήρια

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Αρχιτέκτονας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9,090 μηνύματα.
Σήμερα ταξιδεύω με ryan air για london και έχω μια μικρή απορία.Οι διαστάσεις βαλίτσας που επιτρέπονται είναι 55χ40χ20 και εμένα είναι 56χ40χ20,θα έχω κάνα θέμα;Επιπλέον σακίδιο πλάτης επιτρέπεται να πάρω γιατί γράφει ( shoulder bag,laptop case,hand bag that fits under the seat;Η τσάντα είναι σχολική και αρκετά μικρή.


Ο έλεγχος που κάνουν συνήθως είναι να την βάζουν σε ένα ειδικό κουτί να δουν αν χωράει. Για ένα εκατοστό δεν νομίζω να έχεις θέμα. Γενικά πάντως, χωρίς να απευθύνομαι σε εσένα συγκεκριμένα, αυτό που κάνουν μερικοί, να ρωτάνε αριστερά και δεξιά αν πειράζουν 5-10 εκατοστά παραπάνω και μετά να τους γίνεται έλεγχος και να κατηγορούν την εταιρεία από πάνω, το βρίσκω εντελώς ξεφτίλα. Σε εμένα είχε τύχει με την easy jet να μου επιτρέψουν επιπλέον σακίδιο πλάτης, ενώ στους κανόνες αναφέρουν πως πρέπει να έχεις μαζί σου μόνο μια χειραποσκευή. Απλά έτυχε και εννοείται πως είχα προβλέψει να χωράει μέσα στην χειραποσκευή αν μου το ζητούσαν και δεν θα άρχιζα να τους βρίζω όπως κάνουν πολλοί. Καλύτερα να είμαστε τυπικοί για να μην το βρούμε μπροστά μας ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
Πήγα Λονδίνο με την Ryanair πριν ένα μήνα. Στις αποσκευές μας βάλανε αυτοκόλητο free και το βάλανε κάτω. Η εξυπηρέτηση ήταν καλή. Αν ο άλλος φέρνει μια βαλίτσα τούμπανο προφανώς θα πληρώσει επιπλέον. Επιτρέπεται να φέρεις σακίδιο πλάτης απλώς πρέπει να χωράει στο κάτω μέρος του καθίσματος και να είναι εντός των διαστάσεων που προβλέπονται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Ερις

Περιβόητο μέλος

Η Ερις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 4,955 μηνύματα.
Πήγα Λονδίνο με την Ryanair πριν ένα μήνα. Στις αποσκευές μας βάλανε αυτοκόλητο free και το βάλανε κάτω. Η εξυπηρέτηση ήταν καλή. Αν ο άλλος φέρνει μια βαλίτσα τούμπανο προφανώς θα πληρώσει επιπλέον. Επιτρέπεται να φέρεις σακίδιο πλάτης απλώς πρέπει να χωράει στο κάτω μέρος του καθίσματος και να είναι εντός των διαστάσεων που προβλέπονται.
Kάποιοι λένε ότι φοβούνται να κάνουν έτσι μεγάλα ταξίδια με ryanair. Λογικά δεν υπάρχει θέμα όμως και γενικά οι τιμές είναι πολύ καλές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Το πολυ πολυ να πληρωσεις 50 ευρω παραπανω. Σιγα το ποσο αν αναλογιστεις ποσο φτηνο ειναι το εισητηριο. Εχω ταξιδεψει πολλες φορες με ryanair και δεν ετυχε να μου μετρησουν/ζυγισουν αποσκευη και παντα ταξιδευα με ενα επιπλεον laptop backback (παχος <10εκ) και ποτε δεν μου ειπαν τιποτα. Μονο μια φορα μου εχουν κανει παρατηρηση, στην lufthansa, οταν η χειραποσκευη μου ζυγιζε 15 κιλα (οριο 8). Μου ειπαν τοτε να βγαλω μερικα πραγματα και να τα βαλω στην checked.

Ασχετο, αλλα εγω πλεον σκεφτομαι να κλεινω εισητηρια στα οποια η ημερομηνια αλλαζει ευκολα. Τον περασμενο μηνα εκανα μια τρελη διαδρομη σε 30 ωρες (4 πτησεις: 9 ωρες, 5 ωρες, 3 ωρες, 1 ωρα) ενω ημουν αρρωστη και οταν εφτασα στον τελικο προορισμο μου αναρωτιομουν αν επρεπε να φυγω με ταξι ή με ασθενοφορο :lol: Παρολο που ειχα παρει οτι πιο δυνατο βρηκα στην αγορα για μυτη, πυρετο και πονολαιμο, στο αεροπλανο ενιωθα οτι θα εσπαγαν τα τυμπανα στα αυτια μου. 2 βδομαδες μου πηρε να συνελθω. Αν ειχα επιλογη να αλλαξω ευκολα τα εισητηρια μου, θα τα αλλαζα σιγουρα.

Kάποιοι λένε ότι φοβούνται να κάνουν έτσι μεγάλα ταξίδια με ryanair. Λογικά δεν υπάρχει θέμα όμως και γενικά οι τιμές είναι πολύ καλές.

Μεγαλο ταξιδι οι 4 ωρες πτηση; :lol::lol::lol:

Ρε παιδια, συγγνωμη, αλλα κανετε ταξιδι με 100 ευρω με επιστροφη και παραπονιεστε για 50 ευρω παραπανω αν σας βγει η βαλιτσα υπερβαρη ή εκτος των επιτρεπτων διαστασεων; :knife:

Τον αλλο μηνα εχω 5ωρη πτηση και το πιο φτηνο εισητηριο με επιστροφη που μπορεσα να βρω ηταν στα 400 το οποιο εχω κλεισει απο τον περασμενο Ιανουαριο αλλιως θα κοιτουσα τιμες τωρα στα 700-800!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Franciscus

Νεοφερμένος

Ο Franciscus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 23 μηνύματα.
Η βαλίτσα δε χωρούσε στο κουτί για πολύ λίγο,αλλά την πήραν τζάμπα.Το προσωπικό ήταν καλό και πολύ ευγενικό,το αεροπλάνο καλό και η πτήση ήταν μια χαρά,μονο στη προσγείωση παραλίγο να πάθω καρδιακό.:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ιππολύτη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ιππολύτη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών. Έχει γράψει 1,972 μηνύματα.
Η βαλίτσα δε χωρούσε στο κουτί για πολύ λίγο,αλλά την πήραν τζάμπα.Το προσωπικό ήταν καλό και πολύ ευγενικό,το αεροπλάνο καλό και η πτήση ήταν μια χαρά,μονο στη προσγείωση παραλίγο να πάθω καρδιακό.:D
Αυτό με την προσγείωση με τη Ryanair ισχύει! Άντε καλά να περάσεις. Αλίμονο από μας :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panagiotis econ

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο panagiotis econ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 806 μηνύματα.
Μεγαλο ταξιδι οι 4 ωρες πτηση; :lol::lol::lol:

Ρε παιδια, συγγνωμη, αλλα κανετε ταξιδι με 100 ευρω με επιστροφη και παραπονιεστε για 50 ευρω παραπανω αν σας βγει η βαλιτσα υπερβαρη ή εκτος των επιτρεπτων διαστασεων; :knife:

Τον αλλο μηνα εχω 5ωρη πτηση και το πιο φτηνο εισητηριο με επιστροφη που μπορεσα να βρω ηταν στα 400 το οποιο εχω κλεισει απο τον περασμενο Ιανουαριο αλλιως θα κοιτουσα τιμες τωρα στα 700-800!

Τα 50 ευρω παραπανω ειναι +50% του κοστους του ταξιδιου. Λιγο ειναι?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

i_lie_us

Διάσημο μέλος

Ο i_lie_us αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,123 μηνύματα.
Μα ο σκοπός παίρνοντας Ryanair ή οποιαδήποτε low cost είναι το μικρότερο κόστος συνολικά, άμα είναι να σου ανέβει λόγω υπέρβαρου-μεγάλων διαστάσεων, ποιο το νόημα;! :P

Προσωπικά 1 ταξίδι-4 πτήσεις έχω κάνει με Ryanair, δεν έχω μεγάλη εμπειρία. Αυτό που είδα ήταν ότι υπήρχε ελαστικότητα όσον αφορά την μικρή τσάντα που δικαιούσαι και ότι στα κουτιά έμπαινε μόνο ότι με το μάτι έδειχνε λίγο παραγεμισμένο ή μεγαλύτερο. Άμα τη βάλεις, όλα good. Αν δεν τα καταφέρεις, ανάλογα με τα κέφια του προσωπικού και το πόσο μεγαλύτερη είναι είτε θα την πάρουν κάτω χωρίς διαφορά είτε θα πληρώσεις το επιπλέον. Εντύπωση μου έκανε ότι είδα να τεστάρουν μόνο για το μέγεθος και όχι για το βάρος πάντως.
Εγώ πάντως δεν θα το ρίσκαρα ποτέ να είμαι εκτός διαστάσεων-βάρους για να μη γίνει καμιά στραβή.

Όσον αφορά το θέμα low cost ή όχι, ό,τι θέλει ο καθένας. Για πτήσεις εντός Ευρώπης δεν θα πάθεις και τίποτα να μη φας πχ. κατά τη διάρκεια του ταξιδιού (πράγμα που και στη Ryanair μπορείς να κάνεις κουβαλώντας το κολατσιό σου βέβαια) οπότε αν σου αρκούν μόνο τα κιλά της χειραποσκευής είναι η καλύτερη λύση για μένα.
Το αρνητικό της Ryanair (και της Easyjet) είναι ότι είναι point-to-point και οι επιλογές από την Αθήνα είναι σχετικά περιορισμένες, οπότε για 1+ πτήσεις πέφτει σε εσένα η ευθύνη και θέλει προσεκτικό σχεδιασμό μην ξεμείνεις στα μισά :|
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Τα 50 ευρω παραπανω ειναι +50% του κοστους του ταξιδιου. Λιγο ειναι?

Λιγο ειναι αν αναλογιστεις οτι με αλλη εταιρια θα πληρωνες +500%.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Παιδίατρος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Έχω πετάξει πολλές φορές με ryanair και φρόντιζα να μην παραγεμίζω την βαλίτσα ακόμα και αν ήταν μέσα στα επιτρεπτά όρια, για να μην χτυπάει στο μάτι και μου πουν να την βάλω στο κουτί ή να την ζυγίσω. Προτιμώ να βάλω λίγα παραπάνω πράγματα στο backpack που οκ, αν δεν είναι από αυτά τα τεράστια δεν το τσεκάρουν και ποτέ. Η "αυστηρότητα" και στον έλεγχο και στα πρόστιμα εξαρτάται από το πόσο φίσκα είναι η πτήση γιατί εντάξει εκεί δεν τους παίρνει και πολύ να αφήνουν στους μισούς επιβάτες να έχουν αποσκευές εκτός προδιαγραφών.

Αυτό που με τσατίζει στην ryanair και μου έχει τύχει ως τώρα 2 φορές (και άλλη μία στην Aegean), είναι που μου πρότειναν να μου βάλουν την χειραποσκευή δωρεάν με τις checked αποσκευές, τους είπα όχι και στράβωσαν. Ειδικά στην Aegean, η κατάσταση ήταν τύπισσα να μου λέει "θέλετε να στείλουμε κάτω την αποσκευή σας δωρεάν;" έχοντας σχεδόν ξεκολλήσει το ειδικό καρτελάκι, εγώ να της λέω πολύ ευγενικά "ευχαριστώ αλλά όχι γιατί έχω να προλάβω τρένο μετά", και αυτή να πετάει μια ξινίλα λες και της είπα κάτι τόσο εξωφρενικό ας πούμε. Και εντωμεταξύ η πτήση είχε ήδη 1,5 ώρα καθυστερήσει να ξεκινήσει, τι νομίζουν ότι διακτινιζόμαστε από τα αεροδρόμια άφιξης μετά; Ας αλλάξουν τους όρους πτήσης ή ας εκπαιδεύσουν καλύτερα το προσωπικό, δεν ξέρω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
Αυτό που με τσατίζει στην ryanair και μου έχει τύχει ως τώρα 2 φορές (και άλλη μία στην Aegean), είναι που μου πρότειναν να μου βάλουν την χειραποσκευή δωρεάν με τις checked αποσκευές, τους είπα όχι και στράβωσαν. Ειδικά στην Aegean, η κατάσταση ήταν τύπισσα να μου λέει "θέλετε να στείλουμε κάτω την αποσκευή σας δωρεάν;" έχοντας σχεδόν ξεκολλήσει το ειδικό καρτελάκι, εγώ να της λέω πολύ ευγενικά "ευχαριστώ αλλά όχι γιατί έχω να προλάβω τρένο μετά", και αυτή να πετάει μια ξινίλα λες και της είπα κάτι τόσο εξωφρενικό ας πούμε. Και εντωμεταξύ η πτήση είχε ήδη 1,5 ώρα καθυστερήσει να ξεκινήσει, τι νομίζουν ότι διακτινιζόμαστε από τα αεροδρόμια άφιξης μετά; Ας αλλάξουν τους όρους πτήσης ή ας εκπαιδεύσουν καλύτερα το προσωπικό, δεν ξέρω.
Στους όρους χρήσης λέει ξεκάθαρα ότι οι αποσκευές μπορούν να πάνε προς τα κάτω αν δεν χωράνε στη καμπίνα. Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί σε μερικούς σας αρέσει να ταλαιπωρείτε το προσωπικό χωρίς λόγο.

Για τις καθυστέρησεις κυρίως οφείλονται για καιρικές συνθήκες. π.χ. σε μενα καθυστέρησε το αεροπλάνο 2 ώρες γιατί στο Λονδίνο υπήρχε ομίχλη. Τι να κάνουμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ultraviolence

Τιμώμενο Μέλος

Ο ultraviolence αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μουσικός και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,797 μηνύματα.
Kάποιοι λένε ότι φοβούνται να κάνουν έτσι μεγάλα ταξίδια με ryanair. Λογικά δεν υπάρχει θέμα όμως και γενικά οι τιμές είναι πολύ καλές.
Πριν 4-5 χρόνια είχα πάει με Ryanair Μπρατισλάβα νταξ μόνο μια εμπειρία είχα αλλά δεν μου φάνηκε και τόσο τραγικό όσο το παρουσιάζουν, μια χαρά εξυπηρέτηση. Οκ, μπορεί τα αεροσκάφη να μοιάζουν με χασαποταβέρνα αλλά εφόσον φτάνεις στον προορισμό σου τι σε νοιάζει; Σε τιμή ξεφτίλας σου δίνουν το εισιτήριο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Παιδίατρος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Στους όρους χρήσης λέει ξεκάθαρα ότι οι αποσκευές μπορούν να πάνε προς τα κάτω αν δεν χωράνε στη καμπίνα. Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί σε μερικούς σας αρέσει να ταλαιπωρείτε το προσωπικό χωρίς λόγο.

Για τις καθυστέρησεις κυρίως οφείλονται για καιρικές συνθήκες. π.χ. σε μενα καθυστέρησε το αεροπλάνο 2 ώρες γιατί στο Λονδίνο υπήρχε ομίχλη. Τι να κάνουμε.

Το "μπορούν να πάνε προς τα κάτω" σημαίνει ότι μου δίνουν την δυνατότητα να αρνηθώ αν με ρωτήσουν. Είτε έχω σοβαρό λόγο (να μην χάσω λεωφορείο, τρένο, διαστημόπλοιο), είτε απλά γιατί βαριέμαι να περιμένω να έρθει η αποσκευή μου. Μην ξεχνάμε άλλωστε ότι τα GoLight εισιτήρια πέραν των χαμηλών τιμών τους, έχουν και το πλεονέκτημα ότι άπαξ και βγήκες από το αεροπλάνο μπορείς να πας κατευθείαν στην έξοδο. Αλλιώς ας αλλάξουν τους όρους και ας πουν π.χ. ότι οι 15 τελευταίοι θα στέλνουν βαλίτσες κάτω αν είναι φίσκα η πτήση. Και μετά ας κάνει ο καθένας τα κουμάντα του, μπορεί να αγοράζουν και περισσότεροι τα priority seats της Ryanair και να έχουν τελικά και έξτρα κέρδος από αυτό.

Την καθυστέρηση την συνδύασα με το γεγονός ότι είχα ήδη εξαντλήσει το έξτρα χρονικό περιθώριο για να απαντήσω και θετικά στο να μου κατεβάσουν βαλίτσα. Ναι δεν φταίει η Aegean, η Ryan, η EasyJet ούτε το προσωπικό τους, φταίει η διαχείριση των πτήσεων από το αεροδρόμιο ή οι καιρικές συνθήκες ή ενίοτε και κάποιος επιβάτης που ξεχνιέται με τις ώρες στα μαγαζιά και τον φωνάζουν 42 φορές από τα μεγάφωνα. Όμως όταν ξεκινάς με 1,5 ώρα καθυστέρηση την επιβίβαση και ξινίζεις επειδή ένας (ή περισσότεροι) από τους επιβάτες σου θέλει για συγκεκριμένο λόγο να αφήσει την βαλίτσα στην καμπίνα του αεροσκάφους, δεν είναι ακριβώς τα δίκια με το μέρος σου και το λες και οριακά αγένεια.

Πού την είδες την ταλαιπωρία του προσωπικού; Αν το αεροσκάφος έχει προδιαγραφές να πετάξει με 100 χειραποσκευές στην καμπίνα και βάσει των εισιτηρίων που διαθέτει η εταιρία δέχεται 130, δεν ταλαιπωρείται το προσωπικό αλλά οι επιβάτες που θα περάσουν ακόμα πιο στριμωγμένα κάποιες ώρες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Πριν 4-5 χρόνια είχα πάει με Ryanair Μπρατισλάβα νταξ μόνο μια εμπειρία είχα αλλά δεν μου φάνηκε και τόσο τραγικό όσο το παρουσιάζουν, μια χαρά εξυπηρέτηση. Οκ, μπορεί τα αεροσκάφη να μοιάζουν με χασαποταβέρνα αλλά εφόσον φτάνεις στον προορισμό σου τι σε νοιάζει; Σε τιμή ξεφτίλας σου δίνουν το εισιτήριο.

Σε νοιαζει. Γιατι αν πεταει 2 φορες την εβδομαδα για Μπρατισλαβα και για ΧΥ λογο ακυρωθει η πτηση σου, θα μεινεις αλλες τρεις μερες στη Σλοβακια ή θα σου δωσουν πισω την τιμη των εισιτηριων που δεν σου φτανει ουτε για το 1/10 ενος εισιτηριου τελευταιας στιγμης με αλλη εταιρια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Αρχιτέκτονας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9,090 μηνύματα.
Εμ εγω την πρώτη φορά που ταξίδεψα με Ryan (η πρώτη φορά που είχα ταξιδέψει με αεροπλάνο γενικότερα), είχε 3 ώρες καθυστέρηση και ήρθαν και μας έφεραν ένα αεροπλάνο της πλακας, που το κεφάλι σου έβρισκε πάνω στο "ταβανι" του αεροσκάφους,έβλεπες τις βίδες από τις λαμαρίνες και τις διαπερνούσε ακόμα και το φως από πάνω. Δεν ξέρω τι φάση. Στην επιστροφή πάντως το αεροσκάφος ήταν μια χαρά,φυσιολογικοτατο :P Είναι να μην σου τύχει I guess.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Το "μπορούν να πάνε προς τα κάτω" σημαίνει ότι μου δίνουν την δυνατότητα να αρνηθώ αν με ρωτήσουν. Είτε έχω σοβαρό λόγο (να μην χάσω λεωφορείο, τρένο, διαστημόπλοιο), είτε απλά γιατί βαριέμαι να περιμένω να έρθει η αποσκευή μου. Μην ξεχνάμε άλλωστε ότι τα GoLight εισιτήρια πέραν των χαμηλών τιμών τους, έχουν και το πλεονέκτημα ότι άπαξ και βγήκες από το αεροπλάνο μπορείς να πας κατευθείαν στην έξοδο. Αλλιώς ας αλλάξουν τους όρους και ας πουν π.χ. ότι οι 15 τελευταίοι θα στέλνουν βαλίτσες κάτω αν είναι φίσκα η πτήση. Και μετά ας κάνει ο καθένας τα κουμάντα του, μπορεί να αγοράζουν και περισσότεροι τα priority seats της Ryanair και να έχουν τελικά και έξτρα κέρδος από αυτό.

Την καθυστέρηση την συνδύασα με το γεγονός ότι είχα ήδη εξαντλήσει το έξτρα χρονικό περιθώριο για να απαντήσω και θετικά στο να μου κατεβάσουν βαλίτσα. Ναι δεν φταίει η Aegean, η Ryan, η EasyJet ούτε το προσωπικό τους, φταίει η διαχείριση των πτήσεων από το αεροδρόμιο ή οι καιρικές συνθήκες ή ενίοτε και κάποιος επιβάτης που ξεχνιέται με τις ώρες στα μαγαζιά και τον φωνάζουν 42 φορές από τα μεγάφωνα. Όμως όταν ξεκινάς με 1,5 ώρα καθυστέρηση την επιβίβαση και ξινίζεις επειδή ένας (ή περισσότεροι) από τους επιβάτες σου θέλει για συγκεκριμένο λόγο να αφήσει την βαλίτσα στην καμπίνα του αεροσκάφους, δεν είναι ακριβώς τα δίκια με το μέρος σου και το λες και οριακά αγένεια.

Πού την είδες την ταλαιπωρία του προσωπικού; Αν το αεροσκάφος έχει προδιαγραφές να πετάξει με 100 χειραποσκευές στην καμπίνα και βάσει των εισιτηρίων που διαθέτει η εταιρία δέχεται 130, δεν ταλαιπωρείται το προσωπικό αλλά οι επιβάτες που θα περάσουν ακόμα πιο στριμωγμένα κάποιες ώρες.

Στα Ελληνικα αεροδρομια ταλαιπωρειται το προσωπικο διοτι οι περισσοτεροι νομιζουν οτι θα περασουν κατι βαλιτσαρες ΝΑ σαν χειραποσκευες, κι οταν μαλιστα τους πουν μια κουβεντα, κανουν και σκηνικο. "Ελα μωρε επειδη λεει στο οριο 55εκ και η δικια μου ειναι 70, ωχ αδερφε πως κανεις ετσι." Επισης το προσωπικο εδαφους δεν ειναι της Aegean οποτε δεν ευθυνεται για την καθυστερηση. Η Aegean τους λεει να δωσουν Χ αποσκευες, καθε ενας που τους λεει οχι τους δυσκολευει στη δουλεια τους. Κι εσυ ειχες σοβαρο λογο να μη δωσεις τη βαλιτσα σου και δικαιωμα σου, αλλοι τους λενε οχι για ψυλλου πηδημα. Ειδικα σε περιπτωση καθυστερησης, οσοι δουλευουν στο handling εχουν περισσοτερη πιεση επειδη πρεπει να εξυπηρετησουν περισσοτερες πτησεις ταυτοχρονα. Κι επειδη ανθρωποι ειναι και αυτοι, και μαλιστα κακοπληρωμενοι, ας μην τους κρινουμε τοσο αυστηρα αν ξινιζουν οταν καποιος τους βαζει εμποδια στη δουλεια τους :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
Το "μπορούν να πάνε προς τα κάτω" σημαίνει ότι μου δίνουν την δυνατότητα να αρνηθώ αν με ρωτήσουν. Είτε έχω σοβαρό λόγο (να μην χάσω λεωφορείο, τρένο, διαστημόπλοιο), είτε απλά γιατί βαριέμαι να περιμένω να έρθει η αποσκευή μου. Μην ξεχνάμε άλλωστε ότι τα GoLight εισιτήρια πέραν των χαμηλών τιμών τους, έχουν και το πλεονέκτημα ότι άπαξ και βγήκες από το αεροπλάνο μπορείς να πας κατευθείαν στην έξοδο. Αλλιώς ας αλλάξουν τους όρους και ας πουν π.χ. ότι οι 15 τελευταίοι θα στέλνουν βαλίτσες κάτω αν είναι φίσκα η πτήση. Και μετά ας κάνει ο καθένας τα κουμάντα του, μπορεί να αγοράζουν και περισσότεροι τα priority seats της Ryanair και να έχουν τελικά και έξτρα κέρδος από αυτό.
Εμείς επιβάτες είμαστε δεν θα τους αλλάξουμε το buisness development τους. Από την στιγμή που λέει ο υπάλληλος ότι οι χειραποσκευή πρέπει να πάει κάτω τον υπακούμε. Δεν το κάνει για να μας εκδικηθεί. Αν έρθω εγώ αύριο στο νοσοκομείο που δουλεύεις και απαιτήσω να με εξετάσεις πρώτο γιατί θεωρώ είμαι έκτακτο περιστατικό θα σου αρέσει;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panagiotis econ

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο panagiotis econ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 806 μηνύματα.
Εμείς επιβάτες είμαστε δεν θα τους αλλάξουμε το buisness development τους. Από την στιγμή που λέει ο υπάλληλος ότι οι χειραποσκευή πρέπει να πάει κάτω τον υπακούμε. Δεν το κάνει για να μας εκδικηθεί. Αν έρθω εγώ αύριο στο νοσοκομείο που δουλεύεις και απαιτήσω να με εξετάσεις πρώτο γιατί θεωρώ είμαι έκτακτο περιστατικό θα σου αρέσει;

Η χειραποσκευη για αυτο λεγεται ετσι για να την εχεις ανα χειρας. Εφοσον μπορεις να την περασεις μεσα στην καμπινα γιατι πρεπει να ακουσεις αυτο που θα σου πει ο υπαλληλος? Δικαιωμα μου δεν ειναι να την εχω μαζι μου? Ο υπαλληλος μπορει να θελει γισ χ λογους να τη στειλει κατω, πρεπει να τον υπακουσω? Εφοσον δεν παραβιασε καποιον κανονισμο καλα εκανε και αρνηθηκε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
Η χειραποσκευη για αυτο λεγεται ετσι για να την εχεις ανα χειρας. Εφοσον μπορεις να την περασεις μεσα στην καμπινα γιατι πρεπει να ακουσεις αυτο που θα σου πει ο υπαλληλος? Δικαιωμα μου δεν ειναι να την εχω μαζι μου? Ο υπαλληλος μπορει να θελει γισ χ λογους να τη στειλει κατω, πρεπει να τον υπακουσω? Εφοσον δεν παραβιασε καποιον κανονισμο καλα εκανε και αρνηθηκε
Οι όροι χρήσης είναι ξεκάθαροι. π.χ. στην Ryainair
Λόγω περιορισμών στο χώρο της καμπίνας του αεροσκάφους, είναι δυνατή η μεταφορά μόνο 90 μεγάλων χειραποσκευών (55 x 40 x 20 cm) στην καμπίνα, και οι υπόλοιπες θα μεταφέρονται στο χώρο αποσκευών του αεροσκάφους δωρεάν.
https://www.ryanair.com/gr/el/useful-info/help-centre/faq/baggage/cabin-baggage-allowance

Μη ζαλίζετε τους υπαλλήλους. χωρίς λόγο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Akiko δεν απαίτησε να κατέβει κάτω αλλά τη ρώτησε. Εφόσον τη ρώτησε σημαίνει ότι δεν υπήρχε έκτακτη ανάγκη να κατέβει κάτω η χειραποσκευή και η Ερινύς μπορούσε να αρνηθεί. Αν είχε γεμίσει η καμπίνα τότε θα της έλεγαν ότι αναγκαστικά θα κατεβάσουν τη χειραποσκευή της κάτω. Δε ζάλισε κανέναν. Όταν σου κάνουν μια ερώτηση απαντάς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top