Αιμομιξία

hack3r

Well-known member

Ο Τολης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Μηχανικός λογισμικού και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Το ταμπού της αιμομιξίας καλλιεργήθηκε με την πάροδο του χρόνου στις ανθρώπινες κοινωνίες και ο λόγος δεν είναι τόσο πολύ οι κληρονομικές ασθένειες που μπορούν να εμφανιστούν σε ένα άτομο που προήλθε από αιμομιξία, όσο η δημιουργία γενετικής ποικιλομορφίας μέσα στους πληθυσμούς. Με άλλα λόγια το ταμπού της αιμομιξίας αποτελεί ένα εξελικτικό πλεονέκτημα.

Ας πάρουμε για παράδειγμα μια μικρή κοινωνία 20 ατόμων στο μακρινό παρελθόν. Αναγκαστικά αυτά τα άτομα θα αναπαραχθούν μεταξύ τους ενώ κατά πάσα πιθανότητα οι γονείς τους ήταν ήδη συγγενείς. Το μειονέκτημα που έχει αυτός ο πληθυσμός είναι πως δεν υπάρχει γενετική ποικιλομορφία, έτσι για παράδειγμα εάν ο πληθυσμός προσβληθεί από μία κολλητική θανατηφόρα ασθένεια είναι πολύ πιθανόν να εξαφανισθεί τελείως.

Ένας άλλος τώρα πληθυσμός που έχει προέλθει από μη συγγενικά άτομα, έχει αρκετά μεγάλη γενετική ποικιλομορφία, έτσι ώστε έαν προσβληθεί από την ίδια ασθένεια, αρκετά από τα άτομά του, θα έχουν μεγάλη γενετική αντίσταση σε αυτή και θα επιβιώσουν. Έτσι σε βάθος χρόνου οι πληθυσμοί που είχαν αρκετά μεγάλη ποικιλομορφία επιβίωναν, ενώ οι άλλοι εξαφανίζονταν. Και φτάσαμε στο σήμερα όπου η συντριπτική πλειοψηφία των ανθρώπων κατάγεται από γονείς που έχουν το γονίδιο, που τους κάνει να μην έλκονται ερωτικά από τα συγγενικά τους πρόσωπα.

Η ηθική των ανθρώπων δεν πηγάζει, ούτε από κάποιο θεό, ούτε από το ανθρώπινο πνεύμα, άλλα πηγάζει και αυτή από τα γονίδιά μας και την εξελικτική μας πορεία. Για παράδειγμα, σήμερα θεωρούμε ανήθικο να σκοτώσουμε κάποιον άλλο, επειδή οι άνθρωποι έχουν εξελιχθεί να σχηματίζουν ομάδες καθώς έχουν δει πως σε ομάδες επιβιώνουν καλύτερα και ο φόνος προφανώς καταστρέφει την ομάδα. Στην εξελικτική μας πορεία βασίζονται όλοι οι ηθικοί κανόνες που ακολουθούμε και η αιμομιξία δεν είναι κάτι διαφορετικό. Πλέον η αιμομιξία θεωρείται ταμπού και ανήθικο διότι πολύ απλά μειώνει την γενετική ποικιλομορφία μιας κοινωνίας, μειώνοντας έτσι τις πιθανότητες επιβίωσής της. Για να κάνω ένα βήμα παραπέρα, ο λόγος που κάνει τους συγγενείς μας μη θελκτικούς, είναι και ο λόγος που κάνει πιο θελκτικά άτομα από διαφορετικούς τελείως πληθυσμούς (π.χ. στους Έλληνες αρέσουν οι Ρωσίδες, οι Τσέχες κτλ :D).

Τώρα αν κάποια άτομα που είναι αδέρφια ερωτευτούν, εντάξει προσωπικά δεν μου αρέσει και ούτε θα ήθελα να βρεθώ σε αυτή τη θέση αλλά οκ, δε θα κάτσω και να τους κρεμάσω κουδούνια ή κάτι παρόμοιο. Υπάρχει βέβαια και η γνωστή λαϊκή παροιμία "Στην ξαδέρφη και στη θειά μπαίνει πάντα πιο βαθειά" :whistle:

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 12,471 μηνύματα.
Εντάξει δείτε και πόσες παροιμίες υπάρχουν σχετικά μ αυτό, στα τελευταία ποστ είπατε πόσες 2? 3?. :eek:

Είναι δυτικό πρότυπο να θεωρούμε την αιμομιξία ταμπού. Στον μουσουλμανικό κόσμο είναι κάτι πολύ καθημερινό και συνηθισμένο (ενδεικτικά να σας πω ότι στην Τουρκία η Τυνήσια συγκάτοικός μου έλεγε ότι οι γονείς της είναι πρώτα ξαδέρφια και αυτή είναι αρραβωνιασμένη με τον γιο του ξαδέρφου της -άντε βγάλτε άκρη!)

Από εξελικτικής άποψης συμφωνώ με τον Ξεχασμένο, ότι η φυσική επιλογή μας "αποτρέπει" από το να αναπαραγόμαστε με τις οικογένειές μας. Βέβαια είναι κάτι πολυσύνθετο η εξέλιξη και η φυσική επιλογή...

Dias

Well-known member

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φυσικός . Έχει γράψει 7,577 μηνύματα.
Για δεύτερα ξαδέρφια, εε, το παλεύω ακόμα να το "κατατάξω".
Μπα! Μην το παλεύεις. Δεν υπάρχει πρόβλημα. Ακόμα και η "εκκλησία" επιτρέπει γάμο ανάμεσα σε δεύτερα ξαδέρφια:
Κωλύεται ὁ γάμος μετὰ συγγενῶν ἐξ αἵματος, κατ' εὐθεῖαν μὲν γραμμὴν ἀπεριορίστως, ἐκ πλαγίου δὲ μέχρι καὶ τοῦ τετάρτου βαθμοῦ (δ΄), (πρῶτα ἐξαδέλφια)
(Από την επίσημη ιστοσελίδα της "εκκλησίας της Ελλάδος": https://www.ecclesia.gr/greek/holysynod/commitees/dogma/dogmatics-0001.htm )
Ε, και αφού ακόμα και η "εκκλησία" το επιτρέπει, δεν θα υπάρχει κάποιος που να μπορεί να πει όχι.

Αγγελική!!!

New member

Η Αγγελική αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 337 μηνύματα.
Δεν νομίζω ότι το θέμα πρέπει να το θεωρούμε ''κοινωνικό ταμπού''. Όσον αφορά δηλαδή την αιμομιξία από δεύτερα ξαδέρφια και ''κάτω'' (πιο συγγενικά άτομα) πιστεύω ότι είναι περισσότερο θέμα βιολογικό και ηθικό...
Είπαμε θέλουμε μια κοινωνία με ανοιχτά μυαλά, χωρίς ταμπού, χωρίς προκαταλήψεις, πιο ενημερωμένη αλλά δεν νομίζω ότι η αιμομιξία μπορεί να συζητιέται ως ''ταμπού''. Μερικά πράγματα δεν μπορούμε να τα ''αγγίξουμε''.

Dias

Well-known member

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φυσικός . Έχει γράψει 7,577 μηνύματα.
Δεν νομίζω ότι το θέμα πρέπει να το θεωρούμε ''κοινωνικό ταμπού''. Όσον αφορά δηλαδή την αιμομιξία από δεύτερα ξαδέρφια και ''κάτω'' (πιο συγγενικά άτομα) πιστεύω ότι είναι περισσότερο θέμα βιολογικό και ηθικό...
Είπαμε θέλουμε μια κοινωνία με ανοιχτά μυαλά, χωρίς ταμπού, χωρίς προκαταλήψεις, πιο ενημερωμένη αλλά δεν νομίζω ότι η αιμομιξία μπορεί να συζητιέται ως ''ταμπού''. Μερικά πράγματα δεν μπορούμε να τα ''αγγίξουμε''.
Μόλις έγραψες πολύ ωραία τι σημαίνει "ταμπού".
Από την Wikipedia:
Ο όρος ταμπού προέρχεται από τις γλώσσες της Πολυνησίας και σημαίνει «απαγορευμένος». Στην πρωταρχική του έννοια, αφορά πρωτόγονους πολιτισμούς, και σημαίνει το πρόσωπο ή το αντικείμενο που απαγορεύεται να πλησιάσει, να αγγίξει, να κατονομάσει ή να χρησιμοποιήσει κανείς, επειδή θεωρείται ιερό ή μιαρό. ...... Με ευρύτερη έννοια, ο όρος χρησιμοποιείται σήμερα για να δηλώσει οτιδήποτε απαγορευμένο, κυρίως οτιδήποτε αντιμετωπίζεται από την κοινωνία ως μη υπάρχον, για λόγους ηθικής ή κοινωνικών προκαταλήψεων. Συνεκδοχικά, αναφέρεται σε κάθε περιορισμό που επιβάλλει η κοινωνική ηθική, δηλαδή κάθε κοινωνική προκατάληψη. Η λέξη ταμπού χρησιμοποιείται επίσης για οτιδήποτε το τέλειο, που με κανένα τρόπο, δε δέχεται αμφισβήτηση ή τροποποίηση.

.​

Τελευταία επεξεργασία:

Αγγελική!!!

New member

Η Αγγελική αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 337 μηνύματα.
Μόλις έγραψες πολύ ωραία τι σημαίνει "ταμπού".
Από την Wikipedia:

.​
Τώρα παίζουμε με τις λέξεις...
Αυτό που θέλω βασικά να πω με το ποστ μου είναι ότι δεν μπορούμε να το θεωρούμε ρε παιδιά ''περιορισμό της κοινωνίας'' είναι πολύ σοβαρότερο το θέμα αυτό.
Και στην τελική, πρέπει να υπάρχουν και όρια... Ακόμα και αν αυτά τα θέσουμε ως ταμπού ή προκαταλήψεις....
Εγώ προσωπικά δεν θα μπορούσα να φανταστώ ούτε να αποδεχθώ τον εαυτό μου να συναινεί σε κάτι τέτοιο....
Α και το βιολογικό κομμάτι δεν είναι ούτε τόσο σοβαρό όσο το παρουσιάζουν ούτε τόσο ανύπαρκτο όσο το παρουσιάζεται εδώ... Δηλαδή, η ανακύκλωση των γονιδίων και η αναπαραγωγή μεταξύ συγκεκριμένων ατόμων, ακόμα και αν αυτοί δεν είναι συγγενείς, (βλέπε απομακρυσμένα χωριά, δυσπρόσιτες περιοχές που οι γάμοι γίνονται μεταξύ των ίδιων και των ίδιων) προκαλεί και τότε ''προβλήματα '' λόγω της μη ανανέωσης του DNA που κληροδοτείται στους απογόνους.

faeton

New member

Ο faeton αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Καθηγητής/τρια . Έχει γράψει 109 μηνύματα.
ταμπου, ορια, νόμοι, συνήθειες, καν'ονες, ηθική κλπ όλα από την κοινωνία επιβάλλονται

xzc213

New member

Ο xzc213 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 193 μηνύματα.
Συμφωνώ στο ότι δεν είναι απλά ένα κοινωνικό ταμπού, αλλά δεν θεωρώ πως υπάρχει άλλο πρόβλημα πέρα από το βιολογικό. Εκτός αν έχει να κάνει με άτομα που έχουν μεγαλώσει μαζί, άσχετα από τον βαθμό συγγένειας. Είναι λογική η ύπαρξη αυτού του "ταμπού" μόνο και μόνο λόγω των συναισθηματικών και ψυχολογικών προβλημάτων που μπορεί να δημιουργήσει. Όσον αφορά άτομα τα οποία δεν έχουν στενές σχέσεις, ακόμη και πρώτα ξαδέρφια, δεν βλέπω κάποιο ηθικό πρόβλημα (αφήνω έξω τον βιολογικό παράγοντα).

Αγγελική!!!

New member

Συμφωνώ στο ότι δεν είναι απλά ένα κοινωνικό ταμπού, αλλά δεν θεωρώ πως υπάρχει άλλο πρόβλημα πέρα από το βιολογικό. Εκτός αν έχει να κάνει με άτομα που έχουν μεγαλώσει μαζί, άσχετα από τον βαθμό συγγένειας. Είναι λογική η ύπαρξη αυτού του "ταμπού" μόνο και μόνο λόγω των συναισθηματικών και ψυχολογικών προβλημάτων που μπορεί να δημιουργήσει. Όσον αφορά άτομα τα οποία δεν έχουν στενές σχέσεις, ακόμη και πρώτα ξαδέρφια, δεν βλέπω κάποιο ηθικό πρόβλημα (αφήνω έξω τον βιολογικό παράγοντα).
Οκ συμφωνούμε, αλλά τελικά λες ότι εσύ ας πούμε δεν θα είχε κάποιο πρόβλημα (όσον αφορά το ηθικό μέρος) να κάνεις κάτι με κάποια πρώτη ξαδέρφη σου?

Dias

Well-known member

Μια διάσημη αιμομιξία...

Ο γνωστός μας (και φιλέλληνας) λόρδος Byron, χαρακτηρίστηκε και ως "σύγχρονος Καλιγούλας". Γενικά η ερωτική του ζωή ήταν για την εποχή του σκανδαλώδης και του άρεσε να προκαλεί τους πάντες με τη συμπεριφορά του και να δημιουργεί σκάνδαλα. Αναρίθμητες ήταν οι σχέσεις του με γυναίκες (παντρεύτηκε μερικές), αλλά και αρκετούς άντρες. Έσπειρε πολλά εξώγαμα παιδιά και δεν φημιζόταν για την καλή του συμπεριφορά στις/στους συντρόφους του. Το τελευταίο μεγάλο πάθος του ήταν ένα αγόρι στο Μεσολόγγι που λεγόταν Λουκάς. Ανάμεσα στα άλλα, ο Byron είχε παράφορη σχέση με τη μεγαλύτερη (ετεροθαλή) αδερφή του Augusta, την οποία σχέση και δεν έκρυβε. Ανάγκαζε μάλιστα τη σύζυγό του Anabel να παρακολουθεί τις ερωτικές του περιπτύξεις με την αδελφή του και να συμμετέχει σε αυτές. Η Augusta ήταν παντρεμένη, αλλά το τρίτο από τα παιδιά της, η Mendora, θεωρείται καρπός του Byron, ο οποίος όταν γεννήθηκε το κορίτσι, έγραψε σε φίλη του "Ευτυχώς δε μοιάζει με πίθηκο", καθώς τότε πίστευαν ότι η αιμομιξία οδηγεί σε τερατογέννηση.

Μια από τις πολλές πηγές: https://www.enet.gr/?i=news.el.article&id=196951

vassilis498

Well-known member

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 6,106 μηνύματα.
Επόμενο κρίσιμο θέμα: "Αποδομώντας τα ταμπού της παιδοφιλίας." :P

hack3r

Well-known member

Ο Τολης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Μηχανικός λογισμικού και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.

Dias

Well-known member

Αυτά δεν μας τα παν στο σχολείο
Απορώ γιατί...
Επόμενο κρίσιμο θέμα: "Αποδομώντας τα ταμπού της παιδοφιλίας."
Μην ανησυχείς. Ο λόρδος Byron και σ' αυτόν τον τομέα είχε δραστηριοποιηθεί. Ένας από τους μεγάλους του έρωτες ήταν και η 12χρονη ελληνοπούλα Τερέζα Μακρή. Για το κορίτσι αυτό έχει γράψει και το ποίημα "Η κόρη των Αθηνών" το οποίο κατέληγε σε κάθε στροφή του με το στίχο «Ζωή μου, σας αγαπώ».

Κόρη γλυκιά των Αθηνών,​
σε τούτη δω του αποχωρισμού την ώρα,​
δώσε , ώ! δώσε πίσω την καρδιά μου,​
π'αποχωρίστηκε από το στήθος το δικό μου​
ή πάρε ό,τι απόμεινε και κράτησέ το.​
Πριχού να φύγω άκουσε τον όρκο τον δικό μου:​
-Ζωή μου, σας αγαπώ!​
Μα τα μαλλιά τ΄ατίθασα ,​
τα γλυκανεμισμένα 'πο τον αγέρα του Αιγαίου,​
Μα τα βλέφαρά σου που με τα κατάμαυρα ματόκλαδα αγγίζουν​
τα τρυφερά τα μάγουλα τα ροδοβαμμένα.​
Μα τα ελαφίσια τ' 'αγριωπά τα μάτια σου,​
-Ζωή μου, σας αγαπώ!​

Μα τα χείλη σου, που λαχταρώ με πόθο,​
Μα τη λιγνή τη μέση σου, που 'ναι σα δαχτυλίδι.​
Μα τα λουλούδια που μιλούν κάλλιο από κάθε λέξη.​
Μα της αγάπης τη χαρά, που γίνεται μαζί και λύπη :​
-Ζωή μου, σας αγαπώ!​

Κόρη γλυκιά των Αθηνών,​
Σ΄ αφήνω γεια και φεύγω, μα μη με ξεχνάς​
Σαν είσαι μοναχή να με συλλογάσαι.​
Τι κι αν πηγαίνω μακριά κι αν φεύγω για την Πόλη​
μου ΄χει η Αθήνα την καρδιά και την ψυχή σκλαβώσει.​
Αγάπη τέτοια σώνεται;​
-Ζωή μου, σας αγαπώ!​

LiViNGtheLiFE

New member

Η LiViNGtheLiFE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Barista . Έχει γράψει 1,895 μηνύματα.
Μάλλον το ότι κάποιοι θέλουν να επιβάλλουν τη δική τους ηθική με έναν -επιτρέψτε μου- δικτατορικό τρόπο, είναι πιο αρρωστημένο. Αλλά και πέρα από αυτό, η αιμομιξία είναι μια πραγματικότητα, τι ακριβώς καταφέρνουμε συντηρώντας το ταμπού; Υπάρχει το φαινόμενο έτσι κι αλλιώς, γι αυτό από το να βομβαρδίζουμε με αυτά τα ηθικοπλαστικά τους εαυτούς μας και τους άλλους νομίζω είναι καλύτερα να δεχθούμε κάποιες διαφορετικές καταστάσεις ειδικά όταν δε βλάπτουν και κανέναν.

your_idol

Active member

Ο your_idol αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 197 μηνύματα.
Αν βάλεις "σκουφάκι" δλδ ούτε γάτα ούτε ...ζημιά! Κάνε Γιάννη τη δουλειά σου, κι ύστερα είμαι πάλι θειά σου! :lol:

Μαίανδρος

New member

Ο Μαίανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Η αιμομιξια είναι λάθος για πολλούς λόγους,κοινωνικους,βιολογικους,ηθικους etc.Αλλα ας παραδεχτουμε όλοι ότι είχαμε κάποτε φαντασιωσεις με κάποια θεία ή ακόμη και με την ίδια μας τη μάνα.

Sommerfeld

New member

Ο Sommerfeld αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 333 μηνύματα.
Εδώ κολλάει απολύτως το εξής(σε περίπτωση που κάποιος "κολλάει" στο θρησκευτικό ζήτημα)...\

hack3r

Well-known member

Στην ξαδέρφη και στη θειά μπαίνει πάντα πιο βαθειά.

Dreamweaver

Well-known member

Ο Dreamweaver αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,035 μηνύματα.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 60 μέρες:
  • Φορτώνει...