• Σας ενημερώνουμε ότι η κατηγορία δεν αντικαθιστά σε καμία περίπτωση την επίσκεψη σας σε επαγγελματία ιατρό.

    Το σύνολο του περιεχομένου της κατηγορίας αυτής, όπως κείμενα, γραφικά, εικόνες, πληροφορίες που λαμβάνονται από δικαιούχους διαφήμισης, είναι καθαρά και μόνο για ενημερωτικούς σκοπούς και δεν προορίζεται να είναι υποκατάστατο για την επαγγελματική ιατρική συμβουλή, διάγνωση ή θεραπεία. Δεν αποτελεί υποκατάστατο ιατρικής εξέτασης, ούτε αντικαθιστά την ανάγκη για υπηρεσίες που παρέχονται από επαγγελματία ιατρό. Πάντοτε να ζητάτε τη συμβουλή του ιατρού σας πριν πάρετε οποιαδήποτε συνταγή ή φάρμακο. Μόνο ο ιατρός σας μπορεί να σας δώσει συμβουλές για το τι είναι ασφαλές και αποτελεσματικό για σας.

Ακμή: Τρόποι αντιμετώπισης

Τάσος97

Τιμώμενο Μέλος

Ο Allostasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Βιολόγος και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,113 μηνύματα.
Εμενα δεν μου εκαναν τπτ και απο το δευτερο μηνα πηρα και μεγιστη δοση
χαιρομαι για αυτο! απο περιεργεια ποια ηταν η μεγιστη δοση; και για ποσο διαστημα εκανες θεραπεια;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epan

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο epan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 213 μηνύματα.
Μέτρια ακμή είχα από τα 12 σχεδόν. Η Δερματολόγος εξ αρχής μου χε πει να πάρω τη βαριά θεραπεία αλλά τότε δεν ήθελα οπότε μέχρι τα 17 ακολουθούσα μια αγωγή του τύπου σαπούνι πρωι βράδυ και κρέμα πρωι βραδυ. Το Δεκέμρβιο που μας πέρασε ξεκίνησα τη βαριά θεραπεία και σταμάτησα τον Απρίλιο διότι εκτός του ότι καθάρισα εντελώς είχε αυξηθεί σχετικά ένα ένζυμο οπότε ο δερματολόγος θεώρησε καλύτερο το να σταματήσω (μη φανταστείς οτι κόντευα να πεθάνω απλώς ήταν κάπου 10-20 μονάδες παραπάνω από το φυσιολογικό πράγμα που είναι νορμάλ όταν παίρνεις αυτά τα χάπια). Προσωπικά θα σου έλεγα να πας εδώ https://www.beautifulskin.gr/ . Πήγαινα σε αυτή για μερικούς μήνες για να κάνω ένα τύπου peeling το οποίο με είχε βοηθήσει αρκετά. Σα γιατρός είναι αρκετά καλή, εάν θες μπορείς να πας να τη γνωρίσεις και να ακούσεις τι θα σου πει. Εγώ θα πρότεινα να πάρεις την ισοτρετινοϊνη εάν παιδεύεσαι τόσο. Ειδάλλως τα έχω πει και αλλού: https://ischool.e-steki.gr/showpost.php?p=4255842&postcount=209

εδιτ: δεν έχω σκοπό να κάνω διαφήμιση την δρ. Μουσάτου απλώς λόγω εμπειρίας θα τη συνιστούσα

Καλημέρα :)
Σε ευχαριστώ καταρχήν για τις συμβουλές σου. Διάβασα και το λινκ που έστειλες. Εγώ να σου πω ότι επειδή έχω εσωτερικό σμήγμα θέλω ένα αντηλιακό το οποίο να μην φράζει τους πόρους. Μου είχαν συστήσει της avene το cleanance....μήπως το έχεις χρησιμοποιήσει ποτέ; Γιατί ήθελα να το πάρω.
Όσο για την δερματολόγο σε ευχαριστώ και πάλι αν είναι όντως καλή καλά κάνεις και την προτείνεις. Απλά τώρα με τον ήλιο καλό θα ήταν να μην κάνω κάτι αλλά να περιμένω να περάσει το καλοκαίρι.
Επίσης να σου πω ότι σε 2 βδομάδες έχω ξανά ραντεβού με τον γιατρό μου αλήθεια δεν μπορώ να περιμένω νοιώθω τόσο χάλια που νομίζω ότι είναι ένας αιώνας. ΟΥΥΥΥΦΦ:redface:
Α επίσης σχετικά με αυτό που έγραφες για το μπρόκολο και την βιταμίνη Α, να σου πω ότι εγώ φέτος εντελώς τυχαία έτρωγα συνέχεια μπρόκολο έτσι δεν ξέρω τι την έπιασε την μάνα μου.......όλο μπρόκολο και σπανάκι. Αλλά δεν είδα διαφορα, ενώ παλιότερα που δεν έτρωγα και συχνά είχα άψογο δέρμα.
Αλλά δεν σημαίνει ότι δεν με βοήθησε γενικά η σωστή διατροφή. Σίγουρα πρέπει να τρεφόμαστε σωστά. Απλά ως προς την ακμή δεν είδα βοήθεια.
Επίσης, το συζήταγα με μία φίλη μου και μου λέει πήγαινε για μπάνιο στην θάλασσα και μην στεναχωριέσαι.
Και παιδιά να σας πω πραγματικά ότι πέρσι το καλοκαίρι ήμουν σχετικά χάλια όπως τώρα. Ξεκίνησα κανονικά μπάνια τον Ιούλιο (άργησα) και πήγαινα συχνά και εγώ αυτό σκέφτηκα ότι θα βοηθηθώ αρχικά δεν είδα καμία διαφορά. Αφού με είχε δει μια αισθητικός στα χοντος και μου λεει έλα να σου κάνω μία περιποίηση. Και όπως σας είπα ΒΑΜΜΕΝΗ ειμαι πολυ χειρότερα, σαν γερασμένη.
Και με βλέπει άβαφη η κοπέλα την επομενη μέρα που πήγα και μου λέει ΕΥΤΥΧΩΣ που ήρθες άβαφη γιατί ετσι όπως σε είδα χθες νόμιζα ότι ήσουν πολύ χάλια με αυτό το μεικ απ (που ήταν κ αντηλιακό με χρώμα αλλά επειδή ειναι τραχυ το δέρμα κάθεται πανω και με κάνει να φαίνομαι λες και παστώθηκα).
Και είδα λέει μια μικρή κοπέλα με χάλια βάση.
Τέλος πάντων αυτή μου πε να κάνω πίλινγκ για να νεκρά κύτταρα. Πράγμα που πιστεύω ήταν χαζό, αλλά οκ η κοπέλα αισθητικός ήταν όχι γιατρός.
Κάνω και εγώ δυο-τρεις φορές πιλινγκ ΠΟΛΥ ΓΕΡΑ όμως με έγδερνα ΛΑΘΟΣ ΜΟΥ αλλά το έκανα....την τελευταία φορά που κάνω πιλινγκ είχα να πάω επαρχία σε μια φίλη μου για έναν γάμο. Από το πιλινγκ π με έγδαρα το δέρμα μου ήταν ΜΙΑ ΑΗΔΙΑ εβαλα μεικ απ να παω και έμοιαζα σαν γρια στο δέρμα...η ψυχολογία μου σκατά. Τέλος πάντων πήγαμε και σε παραλία τις επόμενες μέρες που έκατσα ...δυο φορές πήγαμε και ΞΑΦΝΙΚΑ άρχισα να νοιωθω ότι το δέρμα μου λειαίνεται ΣΟΒΑΡΑ...και τυχαία μου χε δώσει την avene η φίλη μου το σαπουνι για ακμή το μπλε και εγώ νόμιζα ότι έκανε θαύματα. Και τι να σας πω απέκτησα το δέρμα που είχα πριν ΑΨΟΓΟΟΟ. Αυτό έγινε 25 περίπου Αυγούστου και για εναμιση μήνα ηταν ΤΕΛΕΙΟ το δέρμα μου.......Μία έλεγα ότι φταίει το σαπούνι, μία οτι έφταιγε η στεναχώρια. Δεν ξέρω αλήθεια αν το πιλινγκ π έκανα σε συνδυασμό με την θάλασσα...που ίσως στην επαρχία είχε και πιο πολύ αλάτι με βοήθησαν. Να ξαναπάω στην φίλη μου να κάνω μπάνιο σε αυτήν την παραλία. :p
Αν και νομίζω πως και πρωτού παμε παραλία ειχα αρχίσει να το νοιώθω λείο έπαθα σοκ. Δεν ξέρω τι να πω........να ήταν ο καθαρός αέρας. Αλλά και πάλι σε δυο-τρεις μέρες που έκατσα να έγινε θαύμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Pinkman

Νεοφερμένος

Ο Pinkman αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 116 μηνύματα.
χαιρομαι για αυτο! απο περιεργεια ποια ηταν η μεγιστη δοση; και για ποσο διαστημα εκανες θεραπεια;

ειμαι 62 κιλα επαιρνα 60mg την μερα για 7 μηνες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

billie perrakis

Νεοφερμένος

Ο billis p. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 80 μηνύματα.
ειμαι 19 κ δεν εχουν φυγει τελειως...εχω κυριως στα μαγουλα κ στη πλατη ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epan

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο epan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 213 μηνύματα.
Πείτε μας και τι αντηλιακό χρησιμοποιείτε παιδιά....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chester20080

Περιβόητο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 5,621 μηνύματα.
Πείτε μας και τι αντηλιακό χρησιμοποιείτε παιδιά....

Το καλύτερο αντιηλιακό που είχα βρει για την αγωγή είναι της neoviderm με δείκτη UVA/UVB 100!!! Κρατούσε άνετα 6 ώρες άκρως αποτελεσματικό,για κάθε ενδεχόμενο..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τάσος97

Τιμώμενο Μέλος

Ο Allostasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Βιολόγος και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,113 μηνύματα.
Καλημέρα :)
Σε ευχαριστώ καταρχήν για τις συμβουλές σου. Διάβασα και το λινκ που έστειλες. Εγώ να σου πω ότι επειδή έχω εσωτερικό σμήγμα θέλω ένα αντηλιακό το οποίο να μην φράζει τους πόρους. Μου είχαν συστήσει της avene το cleanance....μήπως το έχεις χρησιμοποιήσει ποτέ; Γιατί ήθελα να το πάρω.
Όσο για την δερματολόγο σε ευχαριστώ και πάλι αν είναι όντως καλή καλά κάνεις και την προτείνεις. Απλά τώρα με τον ήλιο καλό θα ήταν να μην κάνω κάτι αλλά να περιμένω να περάσει το καλοκαίρι.
Επίσης να σου πω ότι σε 2 βδομάδες έχω ξανά ραντεβού με τον γιατρό μου αλήθεια δεν μπορώ να περιμένω νοιώθω τόσο χάλια που νομίζω ότι είναι ένας αιώνας. ΟΥΥΥΥΦΦ:redface:
Α επίσης σχετικά με αυτό που έγραφες για το μπρόκολο και την βιταμίνη Α, να σου πω ότι εγώ φέτος εντελώς τυχαία έτρωγα συνέχεια μπρόκολο έτσι δεν ξέρω τι την έπιασε την μάνα μου.......όλο μπρόκολο και σπανάκι. Αλλά δεν είδα διαφορα, ενώ παλιότερα που δεν έτρωγα και συχνά είχα άψογο δέρμα.
Αλλά δεν σημαίνει ότι δεν με βοήθησε γενικά η σωστή διατροφή. Σίγουρα πρέπει να τρεφόμαστε σωστά. Απλά ως προς την ακμή δεν είδα βοήθεια.
Επίσης, το συζήταγα με μία φίλη μου και μου λέει πήγαινε για μπάνιο στην θάλασσα και μην στεναχωριέσαι.
Και παιδιά να σας πω πραγματικά ότι πέρσι το καλοκαίρι ήμουν σχετικά χάλια όπως τώρα. Ξεκίνησα κανονικά μπάνια τον Ιούλιο (άργησα) και πήγαινα συχνά και εγώ αυτό σκέφτηκα ότι θα βοηθηθώ αρχικά δεν είδα καμία διαφορά. Αφού με είχε δει μια αισθητικός στα χοντος και μου λεει έλα να σου κάνω μία περιποίηση. Και όπως σας είπα ΒΑΜΜΕΝΗ ειμαι πολυ χειρότερα, σαν γερασμένη.
Και με βλέπει άβαφη η κοπέλα την επομενη μέρα που πήγα και μου λέει ΕΥΤΥΧΩΣ που ήρθες άβαφη γιατί ετσι όπως σε είδα χθες νόμιζα ότι ήσουν πολύ χάλια με αυτό το μεικ απ (που ήταν κ αντηλιακό με χρώμα αλλά επειδή ειναι τραχυ το δέρμα κάθεται πανω και με κάνει να φαίνομαι λες και παστώθηκα).
Και είδα λέει μια μικρή κοπέλα με χάλια βάση.
Τέλος πάντων αυτή μου πε να κάνω πίλινγκ για να νεκρά κύτταρα. Πράγμα που πιστεύω ήταν χαζό, αλλά οκ η κοπέλα αισθητικός ήταν όχι γιατρός.
Κάνω και εγώ δυο-τρεις φορές πιλινγκ ΠΟΛΥ ΓΕΡΑ όμως με έγδερνα ΛΑΘΟΣ ΜΟΥ αλλά το έκανα....την τελευταία φορά που κάνω πιλινγκ είχα να πάω επαρχία σε μια φίλη μου για έναν γάμο. Από το πιλινγκ π με έγδαρα το δέρμα μου ήταν ΜΙΑ ΑΗΔΙΑ εβαλα μεικ απ να παω και έμοιαζα σαν γρια στο δέρμα...η ψυχολογία μου σκατά. Τέλος πάντων πήγαμε και σε παραλία τις επόμενες μέρες που έκατσα ...δυο φορές πήγαμε και ΞΑΦΝΙΚΑ άρχισα να νοιωθω ότι το δέρμα μου λειαίνεται ΣΟΒΑΡΑ...και τυχαία μου χε δώσει την avene η φίλη μου το σαπουνι για ακμή το μπλε και εγώ νόμιζα ότι έκανε θαύματα. Και τι να σας πω απέκτησα το δέρμα που είχα πριν ΑΨΟΓΟΟΟ. Αυτό έγινε 25 περίπου Αυγούστου και για εναμιση μήνα ηταν ΤΕΛΕΙΟ το δέρμα μου.......Μία έλεγα ότι φταίει το σαπούνι, μία οτι έφταιγε η στεναχώρια. Δεν ξέρω αλήθεια αν το πιλινγκ π έκανα σε συνδυασμό με την θάλασσα...που ίσως στην επαρχία είχε και πιο πολύ αλάτι με βοήθησαν. Να ξαναπάω στην φίλη μου να κάνω μπάνιο σε αυτήν την παραλία. :p
Αν και νομίζω πως και πρωτού παμε παραλία ειχα αρχίσει να το νοιώθω λείο έπαθα σοκ. Δεν ξέρω τι να πω........να ήταν ο καθαρός αέρας. Αλλά και πάλι σε δυο-τρεις μέρες που έκατσα να έγινε θαύμα.
Όχι το παραπάνω αντιηλιακό της Avene δεν το έχω χρησιμοποιήσει. Χρησιμοποιώ αυτό https://www.avene.co.uk/suncare/suns...ive-skins/very-high-protection-emulsion-spf50 . Καλό θα είναι να μην πάρεις κάτι με δείκτη προστασίας πάνω από 50. Και το 30 είναι μια χαρά απλώς επειδή εγώ έχω ευαίσθητη επιδερμίδα παίρνω πάντα το 50 αλλιώς καλά είναι και το 30 (το SPF30 μπλοκάρει 97% UVB και το SPF50 98%).
Όσο για το θέμα της διατροφής, δεν αρκεί να τρως μπρόκολο ή σπανάκι ξέρω γω το μεσημέρι και την υπόλοιπη μέρα η διατροφή σου να είναι ό,τι να 'ναι. Ή θα επιλέξεις έναν υγιεινό τρόπο ζωής ή όχι. Βέβαια παίζουν και άλλοι παράγοντες για αυτό και έχουμε και τα φάρμακα ;)
Όταν έχουμε ακμή δεν κάνουμε peeling ή οτιδήποτε σε κανέναν άλλον πέραν ενός δερματολόγου. Κι εμένα μια φίλη της μάνας μου αισθητικός ήθελε να μου κάνει καθαρισμό και της είπα όχι σαφώς (όχι οτι δεν την εμπιστεύομαι αλλά ήξερα οτι δεν κάνει) και μου το επιβεβαίωσε η δερματολόγος που είχα εκείνη την περίοδο. Το μπλε το σαπούνι της avene (αν θυμάμαι καλά είναι αυτό https://www.aveneusa.com/cleanance-cleansing-gel-for-face-and-body ) είναι όντως πάρα πολύ καλό. Αλλά όσο ευχαριστημένος έμεινα με το Dermopur της Castalia (https://www.castalia-derm.com/default.asp?siteID=1&pageID=13&tablePageID=8&langID=2&w=1&entryID=11 ) δεν το έχω νιώσει ποτέ με κανένα άλλο προϊόν. Μετά την κάθε χρήση (πρωι-βραδυ) ένιωθα λες και άλλαζα δέρμα.
Εάν έχεις σκοπό να αρχίσεις θεραπεία με ισοτρετινοΐνη θα πας σε δερματολόγο κάπου προς τέλη Σεπτέμβρη ή κάπου το Σεπτέμβρη έτσι ώστε να έχει πέσει κάπως ο ήλιος. Θα σου πει πρώτα να κάνεις κάτι εξετάσεις αίματος και κάποιες άλλες για αξιολόγηση της ηπατικής λειτουργίας (δε νομίζω να κοστίσουν πάνω από 30€, εάν έχεις ΕΟΠΠΥ ή όπως το λέτε πλέον) και μετά θα σου δώσει την κατάλληλη δόση. Τα χάπια δεν είναι ακριβά (κάπου στα 5-8€ το κουτί είναι, τα 10mg 4.64 κάνουν τα 20mg δε θυμάμαι) κι έπειτα μια φορά το μήνα θα κάνεις εξετάσεις αίματος για να βλέπει ο δερματολόγος πώς δέχεσαι το φάρμακο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epan

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο epan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 213 μηνύματα.
Σε ευχαριστώ πολύ και πάλι. Την Τετάρτη θα ξαναπάω στον γιατρό μου.
Αλλά θέλω να ρωτήσω και κάτι ακόμα. Όπως είπα κανω θεραπεία με την adaferin. Μέχρι και πριν μια βδομάδα (τωρα ειμαι στην 4η βδομάδα της θεραπείας) δεν είχα δει σχεδόν καμία βελτίωση και ήμουν χάλια. Έτσι αποφάσισα να παω παραλία επειδή όπως είπα θεωρώ ότι βοηθάει.
Και παιδιά έγινα χάλια από τον ήλιο ενώ έβαλα αντηλιακό 50 και μάλιστα το emultion της avene (το ειχα σε δείγμα)....πήγα 4 μέρες για μπάνιο κ ήμουν καλά και το Σάββατο την 5η φορά δυστυχώς που είχε όντως πολύ ήλιο έγινε χάλια στο πρόσωπο είμαι να σκάσω :( Έχω κοκκινήσει αλλά εκτός από αυτό έχω μαυρίσει αρκετά κάτι που δεν ήθελα...θα θέλα ίσα ίσα να σπάσει η ασπρίλα αλλά όχι και να μαυρίσω, και μαύρισα ΦΟΥΛ και στον λαιμό που δύσκολα μαυρίζουμε, μάλλον είναι από την θεραπεία που κάνω λέτε; Γιατί μαύρισε ο λαιμός φουλ μέχρι το σημείο που βάζω την adaferin και από εκει και πέρα το δέρμα στο λαιμό έχει άλλο χρώμα (πως μας αφήνει σημάδι το μαγιο). Ίσως φταίει ότι μπήκα στο νερό αφου ειχα βαλει αντηλιακό και μετά δεν το ξαναέβαλα όταν βγήκα και στις 11.30 έφυγα δεν πήγα μες στο μεσημέρι.......ξέρω πως και 11.30 δεν είναι καθόλου νωρίς αλλά θεώρησα πως δεν είναι και εντελώς καλοκαίρι τωρα. :(
Παιδιά σε πόσες μέρες λέτε να φύγει το μαύρισμα; Σας παρακαλώ αν έχετε πάθει το ίδιο πείτε μου.
Επίσης κάτι άλλο πολύ σοβαρό.
Όταν βάζω την adaferin δεν με τσούζει το δέρμα, αλλά όταν βάζω την ενυδατική μου το πρωί ή το αντηλιακό μου ΜΕ ΤΣΟΥΖΕΙ πολυυυυ. Νοιώθω ότι ερεθίζουν το δέρμα μου και νοιώθω άσχημα.
Το έχει πάθει κανένας άλλος αυτό; :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τάσος97

Τιμώμενο Μέλος

Ο Allostasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Βιολόγος και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,113 μηνύματα.
Σε ευχαριστώ πολύ και πάλι. Την Τετάρτη θα ξαναπάω στον γιατρό μου.
Αλλά θέλω να ρωτήσω και κάτι ακόμα. Όπως είπα κανω θεραπεία με την adaferin. Μέχρι και πριν μια βδομάδα (τωρα ειμαι στην 4η βδομάδα της θεραπείας) δεν είχα δει σχεδόν καμία βελτίωση και ήμουν χάλια. Έτσι αποφάσισα να παω παραλία επειδή όπως είπα θεωρώ ότι βοηθάει.
Και παιδιά έγινα χάλια από τον ήλιο ενώ έβαλα αντηλιακό 50 και μάλιστα το emultion της avene (το ειχα σε δείγμα)....πήγα 4 μέρες για μπάνιο κ ήμουν καλά και το Σάββατο την 5η φορά δυστυχώς που είχε όντως πολύ ήλιο έγινε χάλια στο πρόσωπο είμαι να σκάσω :( Έχω κοκκινήσει αλλά εκτός από αυτό έχω μαυρίσει αρκετά κάτι που δεν ήθελα...θα θέλα ίσα ίσα να σπάσει η ασπρίλα αλλά όχι και να μαυρίσω, και μαύρισα ΦΟΥΛ και στον λαιμό που δύσκολα μαυρίζουμε, μάλλον είναι από την θεραπεία που κάνω λέτε; Γιατί μαύρισε ο λαιμός φουλ μέχρι το σημείο που βάζω την adaferin και από εκει και πέρα το δέρμα στο λαιμό έχει άλλο χρώμα (πως μας αφήνει σημάδι το μαγιο). Ίσως φταίει ότι μπήκα στο νερό αφου ειχα βαλει αντηλιακό και μετά δεν το ξαναέβαλα όταν βγήκα και στις 11.30 έφυγα δεν πήγα μες στο μεσημέρι.......ξέρω πως και 11.30 δεν είναι καθόλου νωρίς αλλά θεώρησα πως δεν είναι και εντελώς καλοκαίρι τωρα. :(
Παιδιά σε πόσες μέρες λέτε να φύγει το μαύρισμα; Σας παρακαλώ αν έχετε πάθει το ίδιο πείτε μου.
Επίσης κάτι άλλο πολύ σοβαρό.
Όταν βάζω την adaferin δεν με τσούζει το δέρμα, αλλά όταν βάζω την ενυδατική μου το πρωί ή το αντηλιακό μου ΜΕ ΤΣΟΥΖΕΙ πολυυυυ. Νοιώθω ότι ερεθίζουν το δέρμα μου και νοιώθω άσχημα.
Το έχει πάθει κανένας άλλος αυτό; :(
Θα παραξενευόμουν εάν δεν είχες κατακαεί και δεν είχες μαυρίσει :P Το adapalene (η δραστικη ουσία στο adaferin) είναι τοπικό ρετινοειδές. Μου αρέσει πολύ η περιγραφή σου και είναι ένα πολύ ωραίο παράδειγμα για να δεις τη δράση του φαρμάκου. Λοιπόν, όπως είπα το adapalene είναι ρετινοειδές και όλα τα ρετινοειδή είναι παράγωγα της Βιταμίνης Α. Η Βιταμίνη Α μεταξύ άλλων λειτουργιών αυξάνει την παραγωγή μελανίνης. Όπως γνωρίζεις η μελανίνη είναι υπεύθυνη για το μαύρισμα (εάν δεν το ηξερες το έμαθες!). Εφόσον λοιπόν αυξήθηκε ΤΟΠΙΚΑ η Βιταμίνη Α μαύρισες σε αυτά τα σημεία ;) Θα ρωτήσω εγώ, πόση ώρα κάθισες στον ήλιο; Είμαι σίγουρος πως δεν κάθισες πολύ, αλλά ρωτάω από περιέργεια.
Εγώ έκανα θεραπεία με acnotren τα οποία είναι χάπια οπότε αυξήθηκε σε όλο το σώμα η βιταμίνη Α. Όταν κάθισα το ζώον λοιπόν στον ήλιο για 10-15 λεπτά τον Απρίλιο μαύρισα όσο δεν είχα μαυρίσει ξανά στη ζωή μου :hehe: Το μαύρισμα υποχώρησε σε 2-3 εβδομάδες, εάν θυμάμαι καλά. Ενυδατική έχεις; Εάν έχεις να βάλεις ενυδατική οπωσδήποτε. Θα ξέρεις λοιπόν τώρα πως δεν πρέπει να κάθεσαι στον ήλιο για πολλή ωρα. Ελπίζω να σε βοήθησα! Καλή σου μέρα! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epan

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο epan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 213 μηνύματα.
Θα παραξενευόμουν εάν δεν είχες κατακαεί και δεν είχες μαυρίσει :P Το adapalene (η δραστικη ουσία στο adaferin) είναι τοπικό ρετινοειδές. Μου αρέσει πολύ η περιγραφή σου και είναι ένα πολύ ωραίο παράδειγμα για να δεις τη δράση του φαρμάκου. Λοιπόν, όπως είπα το adapalene είναι ρετινοειδές και όλα τα ρετινοειδή είναι παράγωγα της Βιταμίνης Α. Η Βιταμίνη Α μεταξύ άλλων λειτουργιών αυξάνει την παραγωγή μελανίνης. Όπως γνωρίζεις η μελανίνη είναι υπεύθυνη για το μαύρισμα (εάν δεν το ηξερες το έμαθες!). Εφόσον λοιπόν αυξήθηκε ΤΟΠΙΚΑ η Βιταμίνη Α μαύρισες σε αυτά τα σημεία ;) Θα ρωτήσω εγώ, πόση ώρα κάθισες στον ήλιο; Είμαι σίγουρος πως δεν κάθισες πολύ, αλλά ρωτάω από περιέργεια.
Εγώ έκανα θεραπεία με acnotren τα οποία είναι χάπια οπότε αυξήθηκε σε όλο το σώμα η βιταμίνη Α. Όταν κάθισα το ζώον λοιπόν στον ήλιο για 10-15 λεπτά τον Απρίλιο μαύρισα όσο δεν είχα μαυρίσει ξανά στη ζωή μου :hehe: Το μαύρισμα υποχώρησε σε 2-3 εβδομάδες, εάν θυμάμαι καλά. Ενυδατική έχεις; Εάν έχεις να βάλεις ενυδατική οπωσδήποτε. Θα ξέρεις λοιπόν τώρα πως δεν πρέπει να κάθεσαι στον ήλιο για πολλή ωρα. Ελπίζω να σε βοήθησα! Καλή σου μέρα! :D

Καλησπέρα!
Εγώ εκατσα πολύ ώρα στον ήλιο αλλά με καπέλο....πήγα 9.30 παραλία και έφυγαν 11.30 όπως ακριβώς πάω και το καλοκαίρι κ τουλάχιστον θεωρούσα ότι με καπέλο κ αντηλιακό προστατεύομαι........συν ότι είπα πως ακόμα δεν είναι και καλοκαίρι οπότε θεώρησα πιο αθώο τον ήλιο. Πράγμα που δεν ισχύει γιατι βλέπω φέτος έπιασε καλοκαίρι πολύ νωρίς.
Να σου πω πως ευτυχώς περισσότερο ήταν το κοκκίνισμα που με έκανε να δείχνω χάλια και τώρα που πέρασαν λίγες μέρες και έφυγε το κοκκίνισμα ευτυχώς το μαύρισμα δεν είναι έντονο.
Να σε ρωτήσω και κάτι άλλο. Επειδή εγώ έχω θέμα με τον ήλιο και βγάζω σημάδια. Η adaferin ΑΥΞΑΝΕΙ τον κίνδυνο να βγάζω σημάδια;
Επίσης αυτό με τον αντηλιακό δείκτη μου το είπες επειδή το 50αρη φράζει τους πόρους;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τάσος97

Τιμώμενο Μέλος

Ο Allostasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Βιολόγος και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,113 μηνύματα.
Καλησπέρα!
Εγώ εκατσα πολύ ώρα στον ήλιο αλλά με καπέλο....πήγα 9.30 παραλία και έφυγαν 11.30 όπως ακριβώς πάω και το καλοκαίρι κ τουλάχιστον θεωρούσα ότι με καπέλο κ αντηλιακό προστατεύομαι........συν ότι είπα πως ακόμα δεν είναι και καλοκαίρι οπότε θεώρησα πιο αθώο τον ήλιο. Πράγμα που δεν ισχύει γιατι βλέπω φέτος έπιασε καλοκαίρι πολύ νωρίς.
Να σου πω πως ευτυχώς περισσότερο ήταν το κοκκίνισμα που με έκανε να δείχνω χάλια και τώρα που πέρασαν λίγες μέρες και έφυγε το κοκκίνισμα ευτυχώς το μαύρισμα δεν είναι έντονο.
Να σε ρωτήσω και κάτι άλλο. Επειδή εγώ έχω θέμα με τον ήλιο και βγάζω σημάδια. Η adaferin ΑΥΞΑΝΕΙ τον κίνδυνο να βγάζω σημάδια;
Επίσης αυτό με τον αντηλιακό δείκτη μου το είπες επειδή το 50αρη φράζει τους πόρους;
2 ώρες στον ήλιο και δεν απέκτησες dark chocolate χρωμα περιεργο! Στον ήλιο θα κάθεσαι ΤΟ ΠΟΛΥ 30λεπτα. Το ότι φοράς καπέλο δε σημαίνει κάτι, το μονο που προστατεύεις είναι να μη σε χτυπάει ΑΜΕΣΑ το φως του ήλιου. Όπως όμως γνωρίζεις το φως ανακλάται κι έτσι έρχεται πάνω σου ;) Καλύτερα στον ίσκιο με λίγη δροσιά.
Οταν λες σημάδια τι ακριβώς εννοείς, μπορείς να το προσδιόρισεις;
Με μια γρηγορη ματια στα συστατικα που περιεχει παρατηρω πως δεν έχει κάποια ουσία που φράζει τους πόρους. Και δε θες να φράζει τους πόρους γιατί το φράξιμο τον πόρων προκαλει ακμη.
Όσον αφορα τα σημαδια (προσδιορισε τα για να ξερω τι να απαντησω, οταν αναφερομαι σε σημαδια μιλάω για σημάδια που αφήνουν στα σπυράκια κι οχι πανάδες κλπ) έρευνες που έχουν γίνει δείχνουν πως τα ρετινοειδη δεν επιβραδυνουν την επουλωση των πληγων/σημαδιων παραυτα πολλά άτομα αναφέρουν πως όντως επιβραδύνεται. Σε εμένα θα έλεγα πως δεν επιβραδύνθηκε σε κάποιο ιδιαίτερο βαθμό αλλά αντιθετα έδειξε να επουλώνεται πιο αποτελεσματικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epan

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο epan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 213 μηνύματα.
Καλησπέρα και πάλι!
Εννοώ ελιές από τον ήλιο και πανάδες.
Ναι δεν έγινα σοκολατί αλλά κοκκίνισα. Είναι σχετικά ανοιχτόχρωμη αλλά με τα μπάνια μαυρίζω πολύ εύκολα αν και το αποφεύγω με τα αντηλιακά.
Απλά πες μισή ώρα το λιγότερο θα κολυμπάω οπότε όσο να ναι θα με χτυπάει ο ήλιος.
Και πες και μισή ώρα έξω οκ και αν θέλω να ξαναμπω να κολυμπήσω ...το θεωρώ λίγο.
Αν φτάνω παραλία 8 πχ και φεύγω 9.30 και πάλι πειράζει;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τάσος97

Τιμώμενο Μέλος

Ο Allostasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Βιολόγος και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,113 μηνύματα.
Καλησπέρα και πάλι!
Εννοώ ελιές από τον ήλιο και πανάδες.
Ναι δεν έγινα σοκολατί αλλά κοκκίνισα. Είναι σχετικά ανοιχτόχρωμη αλλά με τα μπάνια μαυρίζω πολύ εύκολα αν και το αποφεύγω με τα αντηλιακά.
Απλά πες μισή ώρα το λιγότερο θα κολυμπάω οπότε όσο να ναι θα με χτυπάει ο ήλιος.
Και πες και μισή ώρα έξω οκ και αν θέλω να ξαναμπω να κολυμπήσω ...το θεωρώ λίγο.
Αν φτάνω παραλία 8 πχ και φεύγω 9.30 και πάλι πειράζει;
Δυστυχως για τα σημαδια που ρωτας δε γνωριζω. Εκανα μια γρηγορη αναζητηση εαν υπαρχει σχετικο επιστημονικο άρθρο αλλά δε βρηκα τιποτα... Ρώτησε εάν μπορείς το δερματολόγο σου και πες να ξέρουμε!
Ναι, ξεχασα να σου πω οτι το αντιηλιακο έχει διαρκεια σχεδον 2 ωρες στον ήλιο. Μετά από 2 ώρες στην ηλιακη εκθεση πρεπει να ξαναβαλεις αντιηλιακο... Αν πας 8 και φευγεις 9:30 δεν πειραζει καθολου.. Ισα ισα που ειναι πολυ πιο ωραια η θαλασσα κια εχει και ησυχια! ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epan

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο epan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 213 μηνύματα.
Δυστυχως για τα σημαδια που ρωτας δε γνωριζω. Εκανα μια γρηγορη αναζητηση εαν υπαρχει σχετικο επιστημονικο άρθρο αλλά δε βρηκα τιποτα... Ρώτησε εάν μπορείς το δερματολόγο σου και πες να ξέρουμε!
Ναι, ξεχασα να σου πω οτι το αντιηλιακο έχει διαρκεια σχεδον 2 ωρες στον ήλιο. Μετά από 2 ώρες στην ηλιακη εκθεση πρεπει να ξαναβαλεις αντιηλιακο... Αν πας 8 και φευγεις 9:30 δεν πειραζει καθολου.. Ισα ισα που ειναι πολυ πιο ωραια η θαλασσα κια εχει και ησυχια! ;)

Καλησπέρααα! :)
Δυστυχώς πήγα σήμερα στο νοσοκομείο που είχα κλείσει ραντεβού και δεν ήταν ο ίδιος που με είδε την άλλη φορά... :(:(:(
Ο σημερινός με ξεπέταξε στην κυριολεξία και με ρώτησε γιατί πήγα.
Μα για να με δείτε του λέω για να μου πείτε και πόσο καιρό να κάνω την θεραπεία.
Ε είστε καλύτερα μου λέει και μου είπε αν είναι να ξαναπάω Σεπτέμβρη με Οκτώβρη ξανά αν δεν είμαι καλά. Αν είμαι λέει καλά να μην ξαναπάω καν. Και του λέω για πόσο καιρό να την βάζω την adaferin και λέει μέχρι να κλείσω χρόνο. Να την βάζω λέει πάντα. Δεν ξέρω δεν ήταν ο δικός μου γιατρός εκεί και χαλάστηκα πολύ. Επίσης, με έκραξε ότι φόραγα λέει πάρα πολύ αντηλιακό.....και μα πόσο πολύ έβαλες λέει. Πρέπει να βάζεις 4ml λέει περίπου σε πρόσωπο και λαιμό μαζί (όσο είναι λέει τα 3/4 του κουταλιού της σούπας). Και λέει έτσι φαίνεται ότι φοράς αντηλιακό και έχεις γίνει άσπρη. Εγώ έβαλα από ένα δείγμα της avene το emultion που βάζεις και εσύ. Και έγραφε απέξω 4ml που το χα ξαναχρησιμοποιήσει κιόλας. Οπότε τι είναι αυτά που έλεγε; Εσένα δεν σε ασπρίζει το 50αρη; Αυτά τα αντηλιακά ασπρίζουν κ πιστεύω ότι πρέπει να βάζουμε πολύ. Εγώ έβαλα λίγο και είδες τι έπαθα έγινα πατζάρι. :redface:
Μου είπε να πάρω 30αρη γιατί λέει με το 50αρη έχει μόνο 1% διαφορά αλλά και για να μην φαίνομαι άσπρη λέει.
Το SPF αναφέρεται στο UVB....αν είναι όντως μόνο 1% διαφορά να πάρω το 30αρη. Αλλά δεν ξέρω αν διαφέρουν και στην προστασία για UVA που ουσιαστικά προκαλεί την γήρανση του δέρματος και σημάδια κλπ που με απασχολεί πολύ.
Επίσης λες να πάρω το 30αρη και απλα΄να το επαναλαμβάνω συχνά από το να πάρω 50 και να πάθω τα ίδια.
Το ξέρω σε έχω πρήξει αλλά ευχαριστώ για την βοήθεια <3
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τάσος97

Τιμώμενο Μέλος

Ο Allostasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Βιολόγος και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,113 μηνύματα.
Καλησπέρααα! :)
Δυστυχώς πήγα σήμερα στο νοσοκομείο που είχα κλείσει ραντεβού και δεν ήταν ο ίδιος που με είδε την άλλη φορά... :(:(:(
Ο σημερινός με ξεπέταξε στην κυριολεξία και με ρώτησε γιατί πήγα.
Μα για να με δείτε του λέω για να μου πείτε και πόσο καιρό να κάνω την θεραπεία.
Ε είστε καλύτερα μου λέει και μου είπε αν είναι να ξαναπάω Σεπτέμβρη με Οκτώβρη ξανά αν δεν είμαι καλά. Αν είμαι λέει καλά να μην ξαναπάω καν. Και του λέω για πόσο καιρό να την βάζω την adaferin και λέει μέχρι να κλείσω χρόνο. Να την βάζω λέει πάντα. Δεν ξέρω δεν ήταν ο δικός μου γιατρός εκεί και χαλάστηκα πολύ. Επίσης, με έκραξε ότι φόραγα λέει πάρα πολύ αντηλιακό.....και μα πόσο πολύ έβαλες λέει. Πρέπει να βάζεις 4ml λέει περίπου σε πρόσωπο και λαιμό μαζί (όσο είναι λέει τα 3/4 του κουταλιού της σούπας). Και λέει έτσι φαίνεται ότι φοράς αντηλιακό και έχεις γίνει άσπρη. Εγώ έβαλα από ένα δείγμα της avene το emultion που βάζεις και εσύ. Και έγραφε απέξω 4ml που το χα ξαναχρησιμοποιήσει κιόλας. Οπότε τι είναι αυτά που έλεγε; Εσένα δεν σε ασπρίζει το 50αρη; Αυτά τα αντηλιακά ασπρίζουν κ πιστεύω ότι πρέπει να βάζουμε πολύ. Εγώ έβαλα λίγο και είδες τι έπαθα έγινα πατζάρι. :redface:
Μου είπε να πάρω 30αρη γιατί λέει με το 50αρη έχει μόνο 1% διαφορά αλλά και για να μην φαίνομαι άσπρη λέει.
Το SPF αναφέρεται στο UVB....αν είναι όντως μόνο 1% διαφορά να πάρω το 30αρη. Αλλά δεν ξέρω αν διαφέρουν και στην προστασία για UVA που ουσιαστικά προκαλεί την γήρανση του δέρματος και σημάδια κλπ που με απασχολεί πολύ.
Επίσης λες να πάρω το 30αρη και απλα΄να το επαναλαμβάνω συχνά από το να πάρω 50 και να πάθω τα ίδια.
Το ξέρω σε έχω πρήξει αλλά ευχαριστώ για την βοήθεια <3
Καλησπέρα! Καταρχάς δε με έχεις πρήξει... Χαρά μου να βοηθάω και επίσης καποιος άλλος μπορεί να βρει απαντήσεις μέσα από τις δικές σου ερωτήσεις ;)
Εγώ πάντως θα πρότεινα να μη χρησιμοποιούσες καθόλου την adaferin το καλοκαίρι διότι ποτέ δε χρησιμοποιούμε ρετινοειδή το καλοκαίρι λόγω της αυξημένης ηλιακής ακτινοβολίας. Το πόσο αντιηλιακό χρειάζεται ο καθένας δεν το ξέρω και ούτε αυτός το γνωρίζει. Βάζε όσο θεωρείς ότι αρκεί. Εγώ βάζω αρκετό για να είμαι σίγουρος και να γίνομαι άσπρος αλλά τι με πειράζει; Ενοχλώ κανένα; Στην τελική προλαμβάνεις και τον καρκίνο του δερματος :P Ο τύπος έχει τελειώσει πανεπιστήμιο; Με απλούς υπολογισμούς καταλήγουμε πως σε κάθε τετραγωνικό εκατοστό αντιστοιχούν 10^17 φωτόνια δηλαδή 100,000,000,000,000,000! Τώρα ας ΥΠΟΘΕΣΟΥΜΕ (για λογους demonstration) πως όλα αυτά τα φωτόνια ανήκουν μεταξύ 290nm και 700nm (τα οποία είναι τα μήκη κυματος στα οποία σε προστατεύει το αντιηλιακό). Αυτό το 1% λοιπόν αντιστοιχεί σε 10^15 φωτόνια δηλαδή 1,000,000,000,000,000 φωτόνια! Όποτε καταλαβαίνεις πως μιλάμε για μεγάλα νουμέρα κι όχι για 1 και 2 :P Οπότε εγώ επιμένω για 50αρι. Επίσης εάν πάρεις 30αρι και βάλεις λιγότερο από όσο χρειάζεται δε θα έχεις προστασία 30 αλλά μικρότερη οπότε παίρνοντας το 50αρι έχεις κάπως περισσότερο το κεφάλι σου ήσυχο.
Θα σε συμβούλευα να βρεις το δερματολόγο που είχες πριν και να τον ρωτήσεις προσωπικά. Καλό σου απόγευμα! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epan

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο epan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 213 μηνύματα.
Καλησπέρα! Καταρχάς δε με έχεις πρήξει... Χαρά μου να βοηθάω και επίσης καποιος άλλος μπορεί να βρει απαντήσεις μέσα από τις δικές σου ερωτήσεις ;)
Εγώ πάντως θα πρότεινα να μη χρησιμοποιούσες καθόλου την adaferin το καλοκαίρι διότι ποτέ δε χρησιμοποιούμε ρετινοειδή το καλοκαίρι λόγω της αυξημένης ηλιακής ακτινοβολίας. Το πόσο αντιηλιακό χρειάζεται ο καθένας δεν το ξέρω και ούτε αυτός το γνωρίζει. Βάζε όσο θεωρείς ότι αρκεί. Εγώ βάζω αρκετό για να είμαι σίγουρος και να γίνομαι άσπρος αλλά τι με πειράζει; Ενοχλώ κανένα; Στην τελική προλαμβάνεις και τον καρκίνο του δερματος :P Ο τύπος έχει τελειώσει πανεπιστήμιο; Με απλούς υπολογισμούς καταλήγουμε πως σε κάθε τετραγωνικό εκατοστό αντιστοιχούν 10^17 φωτόνια δηλαδή 100,000,000,000,000,000! Τώρα ας ΥΠΟΘΕΣΟΥΜΕ (για λογους demonstration) πως όλα αυτά τα φωτόνια ανήκουν μεταξύ 290nm και 700nm (τα οποία είναι τα μήκη κυματος στα οποία σε προστατεύει το αντιηλιακό). Αυτό το 1% λοιπόν αντιστοιχεί σε 10^15 φωτόνια δηλαδή 1,000,000,000,000,000 φωτόνια! Όποτε καταλαβαίνεις πως μιλάμε για μεγάλα νούμερα κι όχι για 1 και 2 :P Οπότε εγώ επιμένω για 50αρι. Επίσης εάν πάρεις 30αρι και βάλεις λιγότερο από όσο χρειάζεται δε θα έχεις προστασία 30 αλλά μικρότερη οπότε παίρνοντας το 50αρι έχεις κάπως περισσότερο το κεφάλι σου ήσυχο.
Θα σε συμβούλευα να βρεις το δερματολόγο που είχες πριν και να τον ρωτήσεις προσωπικά. Καλό σου απόγευμα! :D

Έχεις δίκιο ότι με το 50αρη θα μαι όντως πιο σίγουρη. Πήρα σε δείγματα την cleanance της avene και τους πήρα και τηλέφωνο στην εταιρεία και μου είπαν πως η υφή και στο 30αρη και στο 50αρη είναι η ίδια άλλωστε. Και η προστασία αλλάζει μόνο.
Ακριβώς εδώ πήγα να καώ και έπρεπε να σκάσω για το αν θα φαίνομαι άσπρη στον κόσμο :worry:
Με ξεπέταξε δυστυχώς ο σημερινός γιατρός και ότι του λέγα μου έλεγε ΤΕΛΕΙΑ ΤΕΛΕΙΑ. Η αλήθεια είναι ότι βαριέμαι να ξανατρέχω και δεν είναι δίπλα μου το νοσοκομείο.
Αλλά τώρα που άρχισα την θεραπεία είναι σωστό να την κόψω; Και φοβάμαι μην γίνω πάλι χάλια. Βέβαια μπορεί με τα μπάνια της θάλασσας να βοηθηθώ.
Επίσης να σου πω ότι δεν εργάζομαι και δεν βγαίνω έξω μέρα μεσημέρι. Το μόνο πρόβλημα είναι ότι θέλω ΟΛΟ το καλοκαίρι να πηγαίνω για μπάνιο και πηγαίνω με τα μέσα. Οπότε δεν είναι ότι κάνω μισή ώρα να πάω και άλλη μισή να έρθω με το αμάξι. Και δεν θα με δει πολύ ο ήλιος. Τι να πω εγώ λέω να προσπαθήσω να πηγαίνω θάλασσα στις 8 και να φεύγω 9.30 με 10 λες ακόμα και τότε να κάνει κακό στο δέρμα μου; Και πες θα φτάνω σπίτι 11.00.
Επίσης τι ακριβώς κακό κάνει η χρήση του το καλοκαίρι; Βλάπτει σε κάτι συγκεκριμένα ή κάνει το δέρμα πιο ευάλωτο στον ήλιο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τάσος97

Τιμώμενο Μέλος

Ο Allostasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Βιολόγος και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,113 μηνύματα.
Αλλά τώρα που άρχισα την θεραπεία είναι σωστό να την κόψω; Και φοβάμαι μην γίνω πάλι χάλια. Βέβαια μπορεί με τα μπάνια της θάλασσας να βοηθηθώ.
Επίσης να σου πω ότι δεν εργάζομαι και δεν βγαίνω έξω μέρα μεσημέρι. Το μόνο πρόβλημα είναι ότι θέλω ΟΛΟ το καλοκαίρι να πηγαίνω για μπάνιο και πηγαίνω με τα μέσα. Οπότε δεν είναι ότι κάνω μισή ώρα να πάω και άλλη μισή να έρθω με το αμάξι. Και δεν θα με δει πολύ ο ήλιος. Τι να πω εγώ λέω να προσπαθήσω να πηγαίνω θάλασσα στις 8 και να φεύγω 9.30 με 10 λες ακόμα και τότε να κάνει κακό στο δέρμα μου; Και πες θα φτάνω σπίτι 11.00.
Επίσης τι ακριβώς κακό κάνει η χρήση του το καλοκαίρι; Βλάπτει σε κάτι συγκεκριμένα ή κάνει το δέρμα πιο ευάλωτο στον ήλιο;
Δεν ειμαι γιατρος για να σου πω τι πρεπει ακριβως να κάνεις με τη θεραπεία αλλά γνωρίζοντας πως το προϊόν που χρησιμοποιείς περιέχει ρετινοειδές θα πρότεινα να διακόψεις τη θεραπεία καθώς θέτεις σε κίνδυνο το δέρμα σου. Αυτό συμβαίνει διότι τα ρετινοειδή κάνουν το δέρμα πολύ πιο ξηρό (για αυτό σε προηγούμενη δημοσίευση σε ρώτησα περί ενυδατικής). Και όταν το δέρμα είναι ξηρό είναι πολύ πιο ευάλωτο στον ήλιο αλλά και γενικότερα. Για αυτό καλύτερα να μιλήσεις με ένα δερματολόγο και να περιγράψεις το περιστατικό που συνέβη. Εγώ στη θέση σου θα χρησιμοποιούσα μόνο αντιηλιακό, θα έπλενα πρόσωπο πρωί/βράδυ, μια καλή διατροφή και λίγη άσκηση, τα μπάνια στη θάλασσα κανονικά (ανέκαθεν δεν έκανα μπάνιο στη θάλασσα μεσημέρι, πάντα πρωί έως 10 αλλιώς μετά τις 6-7) και θα περίμενα να έρθει σεπτέμβρης που θα χει πέσει ο ήλιος ώστε να ξεκινήσω θεραπεία με ισοτρετινοΐνη. ;)

(συγγνωμη για την αργοπορημενη απαντηση, αλλα ειχα αλλες δουλειες :P )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

epan

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο epan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 213 μηνύματα.
Καλησπέρα. :)
Μην ανησυχείς για την καθυστέρηση.
Θα προσπαθήσω αν είναι να ξαναπάω.
Να σε ρωτήσω και κάτι ακόμα.
Η adaferin βοηθάει και στα μαύρα στίγματα και τους πόρους;
Να σου πω ότι την χρησιμοποιώ εδώ και ένα μήνα και κάτι μέρες αν θυμάσαι. Μπορώ να πω ότι την τελευταία μιαμιση βδομάδα είδα διαφορά στην τραχύτητα του δέρματος, αλλά ακόμα δεν είμαι ευχαριστημένη. Συν ότι οι πόροι μου είναι πολύ μεγάλοι :(
Σε αυτό υποτίθεται ότι βοηθάει η adaferin ή όχι; Και σε αυτό τι θα βοηθήσει η κρέμα ημέρας;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τάσος97

Τιμώμενο Μέλος

Ο Allostasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Βιολόγος και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,113 μηνύματα.
Καλησπέρα. :)
Μην ανησυχείς για την καθυστέρηση.
Θα προσπαθήσω αν είναι να ξαναπάω.
Να σε ρωτήσω και κάτι ακόμα.
Η adaferin βοηθάει και στα μαύρα στίγματα και τους πόρους;
Να σου πω ότι την χρησιμοποιώ εδώ και ένα μήνα και κάτι μέρες αν θυμάσαι. Μπορώ να πω ότι την τελευταία μιαμιση βδομάδα είδα διαφορά στην τραχύτητα του δέρματος, αλλά ακόμα δεν είμαι ευχαριστημένη. Συν ότι οι πόροι μου είναι πολύ μεγάλοι :(
Σε αυτό υποτίθεται ότι βοηθάει η adaferin ή όχι; Και σε αυτό τι θα βοηθήσει η κρέμα ημέρας;
τα ρετινοειδή δεν ειναι τόσο καλά στην αντιμετώπιση των μαύρων στιγμάτων, αν και μερικοί έχουν πει οτι τους έχει βοηθήσει. Εγώ προσωπικά δεν είδα κάποια ιδιαίτερη διαφορά. Η adaferin κάνει το δέρμα σου πιο ξηρό (δηλαδή "χάνεται" νερό) και για αυτό είναι καλό να χρησιμοποιείς ενυδατική.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epan

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο epan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 213 μηνύματα.
Καλημεέρα και παλι! :)
Να σας πω ότι επειδή για όλο το μήνα τα ραντεβου ήταν κλεισμένα συν ότι τώρα καλοκαιριάτικα είναι μεγάλες οι πιθανότητες να ναι σε διακοπές ο γιατρός μου. Έτσι συνεχίζω την adaferin και προσέχω να μην εκτίθεμαι πολύ στον ήλιο. Το θέμα είναι πως δεν θέλω να χαλάσω όσα έχτισα μέχρι να μαι τόσο καλά όσο τώρα.
Δηλαδή τώρα το δέρμα μου δεν είναι τραχύ ΣΧΕΔΟΝ καθόλου. Αλλά η ενυδατική που μου έδωσε Hyseac Mat με έτσουζε τρομερά όταν την έβαζα και έκανε τους πόρους μου πραγματικά τεράστιους έτσι όπως δεν τους έχω ξαναδει. Γυάλιζα κιόλας φουλ και με έτσουζε πραγματικά μια καταστροφή....από όταν άρχισα να χρησιμοποιώ της la roche possay την Effaclar Mat....τότε κατάλαβα την διαφορά με την adaferin...μιας και δεν γυάλιζα και έκλεινε κάπως τους πόρους. Αλλά το θέμα είναι ότι δεν με καλύπτει μιας και απλά καλύπτει το πρόβλημα και ΜΙΑ μέρα να μην την βάλω κανουν μπαμ τα μαύρα στίγματα.
Αν κάποιος έχει δοκιμάσει κάτι για τους μαύρους ή ανοιχτούς πόρους και μπορεί να με βοηθήσει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top