• Σας ενημερώνουμε ότι η κατηγορία δεν αντικαθιστά σε καμία περίπτωση την επίσκεψη σας σε επαγγελματία ιατρό.

    Το σύνολο του περιεχομένου της κατηγορίας αυτής, όπως κείμενα, γραφικά, εικόνες, πληροφορίες που λαμβάνονται από δικαιούχους διαφήμισης, είναι καθαρά και μόνο για ενημερωτικούς σκοπούς και δεν προορίζεται να είναι υποκατάστατο για την επαγγελματική ιατρική συμβουλή, διάγνωση ή θεραπεία. Δεν αποτελεί υποκατάστατο ιατρικής εξέτασης, ούτε αντικαθιστά την ανάγκη για υπηρεσίες που παρέχονται από επαγγελματία ιατρό. Πάντοτε να ζητάτε τη συμβουλή του ιατρού σας πριν πάρετε οποιαδήποτε συνταγή ή φάρμακο. Μόνο ο ιατρός σας μπορεί να σας δώσει συμβουλές για το τι είναι ασφαλές και αποτελεσματικό για σας.

Ακμή: Τρόποι αντιμετώπισης

epan

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο epan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 213 μηνύματα.
Τασος 97 μαλλον ειχες τρομερό δίκιο έπρεπε να χα σταματήσει την adaferin.
Από όταν είχα καεί που πήγαινα όμως αργά για μπάνιο έφευγα 11 δηλαδη κάπως συνήλθα σκέφτηκα πως θα πηγαίνω 8 για μπάνιο κ θα φεύγω 9 και όλα θα πάνε καλά.
Να σας πω ότι ενώ ήμουν σχετικά καλύτερα. Κάποιοι βέβαια έλεγαν στην μάνα μου ΕΧΕΙ ΑΝΑΨΕΙ ΤΟ ΚΟΡΙΤΣΙ ΠΡΟΣΕΞΕ ΤΟ. Είναι κόκκινο.
Και η μάνα μου και εγώ δεν δώσαμε σημασία. Ρώτηγα την μάνα μου και λέει όχι εντάξει εμένα μαυρισμένη μου μοιάζεις... (μάλλον δεν βλέπει καλά λόγω ηλικίας τι να πω :p ) όπως και να έχει δεν ήταν έντονο και λέω απλά εχει μείνει η κοκκινίλα από όταν κάηκα.
Και τι να σας πω σήμερα 9.30 ΕΦΕΥΓΑ ΑΠΟ την θάλασσα και όλα αυτα με αντηλιακό και καπέλο εξω (μέσα στο νερό δεν φόραγα καπέλο γιατι κολυμπαω) και ένας γνωστός μου με πιάνει και μου λέει ΑΡΠΑΞΕΣ ΣΤΟ ΠΡΟΣΩΠΟ βάλε κρέμα.
Και ΞΑΝΑΚΟΚΚΙΝΙΣΑ :( φαίνεται ότι όσο περνάει ο καιρός ο ήλιος γίνεται πιο δυνατός δεν ξέρω.
Το χει πάθει κανας άλλος;;;;;; Αν μπορείτε παιδια να βοηθήσετε!
Νοιώθω χάλια
Και εγω παλια δεν κοκκίνιζα ποτε αν εβαζα αντηλιακο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

epan

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο epan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 213 μηνύματα.
Επίσης καθώς περνάει η ώρα φεύγει η πολύ έντονη κοκκιλίλα.
Μηπως έχω ροδοχους νόσο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prinCess.

Επιφανές μέλος

Η prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Fashion designer και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 12,089 μηνύματα.
ΠΟλύ νερό, φρούτα, λαχανικά, όχι πολλά γλυκά και τηγανητά.
Σε συνδυασμό με καθαρισμό πρωί-βράδυ και θα δείτε τεράστια αλλαγή. :thumbup:

(μιλάω για επιδερμίδες με τάση προς ακμή κι όχι με ακμή)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epan

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο epan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 213 μηνύματα.
ΠΟλύ νερό, φρούτα, λαχανικά, όχι πολλά γλυκά και τηγανητά.
Σε συνδυασμό με καθαρισμό πρωί-βράδυ και θα δείτε τεράστια αλλαγή. :thumbup:

(μιλάω για επιδερμίδες με τάση προς ακμή κι όχι με ακμή)

Γλυκιά μου σε ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές σου και συγνώμη για την καθυστέρηση αλλά είχα ένα θέμα με το λαπτοπ και τώρα κατάφερα να μπω.
Αλλά αν σου πω ότι οκ φρούτα δεν τρώω, μια σαλάτα όμως την ημέρα τους τελευταίους μήνες την τρώω κάθε μέρα. Συν ότι τρώω σχετικά υγιεινά, δεν τρώω σχεδόν ποτέ γλυκά ούτε σοκολάτες. Δηλαδή και μήνες μπορεί να περάσουν και να μην έχω φάει ούτε ένα γλυκό.
Μόνο αν φτιάξει η μάνα μου κεικ τρώω.
Πάλι σχετικά με το νερό ποτέ δεν έπινα νερό και έχω ξεκινήσει όσο μπορώ να πίνω τον τελευταίο μήνα...θα μου πεις αυτό θέλει χρόνο.
Και αθλούμαι μιας και για αυτόν ακριβώς τον λόγο πάω παραλία κάθε μέρα. Δεν μπαινω δηλαδή στο νερό και πλατσουρίζω.
Σε γενικές γραμμές θεωρώ ότι είναι πολύ υγιεινός ο τρόπος ζωής μου.
Δεν τρώω κρέατα συχνά, δεν πίνω ποτέ καφέ, δεν καπνίζω, δεν πίνω, δεν ξενυχτάω.
Αλλά πίνω γάλα και όταν το είχα κόψει θεωρώντας ότι πιθανόν φταίει το γάλα για την ακμή έχασα 2,5 κιλά που έκανα αμαν να τα πάρω οπότε τώρα τρώω κανονικά γαλακτοκομικά.
Να σου πω ότι από σήμερα το πρωί άρχισα να παίρνω βασιλικό πολτό που έχω ακούσει ότι είναι πολύ ευεργετικός και ελπίζω να δω διαφορά.
Αν έχει και κάποιος άλλος δοκιμάσει κάτι και μπορεί να βοηθήσει.
Πάντως θεωρώ ότι το πρόβλημα είναι εσωτερικό και δεν μπορούν να βοηθήσουν οι κρέμες επαρκώς.
Σας είχα πει ότι το περασμένο φθινόπωρο είχε φτιάξει το δερμα μου για κανα 2μηνο δια μαγείας και χωρίς να κάνω απολύτως τίποτα.
Θα πάω και την Δευτέρα στο νοσοκομείο να δω τι θα μουν που επιτέλους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epan

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο epan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 213 μηνύματα.
Παιδιά είχα παει στον γιατρό πριν ένα μήνα. Με απίστευτη απάθεια μου είπε πως η adaferin προκαλεί λέπτυνση του δέρματος κ εχει γινει πιο ευαίσθητο στον ήλιο.
Και λέει αν καθόσουνα πριν δύο ώρες στον ήλιο τώρα πχ να κάθεσαι μία.
Μα γυρνάω κ του λέω πάω 8 το πρωί για μπάνιο κ φεύγω 9. Τι άλλο πια να κάνω κ κούνησε το κεφάλι με απάθεια κ λέει θα πρέπει να το ρυθμίσεται.
Και πείτε ρε παιδιά ότι εγώ δούλευα προμοσιον σε εξωτερικό χώρο μέρα μεσημέρι πχ τι θα έκανα; Δεν έπρεπε να με προειδοποιήσει να ξέρω τι γίνεται.
Τώρα έχω σταματήσει από τις 2 Ιουλίου την adaferin και απλά έφυγε το πολύ κάψιμο, αλλά ακόμα έναμιση μήνα μετά είμαι καμμένη απο τον ήλιο :(
Ενώ συνεχίζω να πηγαίνω 8 και να φεύγω 9 και ακόμα να φύγει το κάψιμο; Αυτό τι σημαίνει; Ότι η δράση του φαρμάκου συνεχίζει και καίγομαι σε καθημερινή βάση;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epan

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο epan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 213 μηνύματα.
Παιδιά έχει κάνει κανένας fraxional και ειδε αποτελέσματα στην ακμή;
Επίσης έχει κάνει κάποιος χημικό πιλινγκ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epan

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο epan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 213 μηνύματα.
Παιδιά σας ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΠΟΛΥΥΥΥΥ αν κάποιος ξέρει ας μου απαντήσει είμαι χάλια τόσες μέρες.
Σας είχα πει ότι Μάιο και Ιούνιο έβαζα adaferin και μου είχε γίνει κάψιμο αλλά όχι εξωτερικό δηλαδή δεν με έτσουζε δεν με τράβαγε και δεν ξεφλούδισα ποτέ απλά είχα γίνει κόκκινη σαν αίμα και παντού μου έλεγαν γιατί είμαι κόκκινη και ότι έχω καεί.
Πήγα στα επείγοντα στον Συγγρό γιατί μία αισθητικός μου είπε ότι αυτό μπορεί να μείνει μόνιμο και έχω γίνει ράκος.
Από αρχές Ιουλίου έχω να βάλω κάποιο φάρμακο και έχει μείνει ακόμα το κάψιμο. Για την ακρίβεια από όταν έκοψα την θεραπεία έφυγε το ''πολύ πολύ'' κοκκίνισμα άμεσα σχετικά και από τότε έχω ένα πράγμα σαν στάμπα κόκκινη. Η γιατρός στον Συγγρό δεν με δέχτηκε γιατί δεν ήταν επείγον αλλά λέει εγώ δεν βλέπω κάψιμο και λέω μα πως αφού το έχω τόσο καιρό και δεν φεύγει και μου το λένε όλοι. Και λέει αν εννοείται αυτό σαν σκιά, σαν πανάδα από τον ήλιο (σαν στάμπα είναι ) να κλείσετε ραντεβού να σας δώσουν ειδική αγωγή και είπε ότι η ακμή μου είναι εντάξει ενώ στην πραγματικότητα δεν έχω δει καμία σχεδόν βελτίωση αυτή μπορεί να νόμιζε ότι είχα κάποιο τραγικό πρόβλημα.
Και όταν την ρώτησα αν φεύγει είπε ΠΙΣΤΕΥΩ πως ναι και λέει δεν μπορώ να σας το υπογράψω κιόλας.
Δηλαδή παιδιά υπάρχει περίπτωση να μείνει έτσι σαν σημαδεμένη για ΠΑΝΤΑ;;;;;;
Σας παρακαλώ αν κάποιος ξέρει να μου πει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Παιδίατρος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Βρε παιδί μου, γιατί δεν αλλάζεις δερματολόγο να ησυχάσεις και συ; Τι να σου πούμε εδώ μέσα βασισμένοι μόνο σε όσα μας λες, χωρίς οπτική επαφή και εξέταση;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epan

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο epan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 213 μηνύματα.
Εχω κλείσει ραντεβου σε δυο βδομάδες σε άλλον γιατρό.
Αλλά αγωνιώ δεν το καταλαβαίνεις; Πήγα και σήμερα στα επείγοντα και δεν έβγαλα άκρη.
Συν ότι ουσιαστικά εγώ πήγα για μία ήπια ακμή και κατάντησα σημαδεμένη και με την adaferin έχω και σημάδια από τα σπυράκια που μου δημιούργησε.
Δηλαδή από ένα πρόβλημα ακμής τώρα έχω τρία προβλήματα. Ακμή, κάψιμο και σημάδια. Τουλάχιστον να ξέρω αν φεύγει αυτό το κάψιμο. Δεν μπορώ να ηρεμήσω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Παιδίατρος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Ναι καταλαβαίνω το άγχος σου, το να μην μπορείς να ηρεμήσεις δεν καταλαβαίνω. Προφανώς και δεν θα βγάλεις άκρη τα επείγοντα αν δεν έχεις κάτι επείγον, αφού ξαφνικά περιμένεις ένας γιατρός που θα σε δει σε 10', να σου κάνει το follow up για αγωγή που σου έδωσε ο γιατρός που σε παρακολουθεί. Συγγνώμη αν σου ακούγεται άδικο έτσι όπως το γράφω, αλλά ετσι είναι. Στα επείγοντα πηγαίνουμε αν προκύπτει ένα επείγον πρόβλημα για να αντιμετωπιστεί επί τόπου. Είναι σαν κάποιος να πηγαίνει στα επείγοντα με γαστρεντερίτιδα και να έχει και καρκίνο στον εγκέφαλο, και να περιμένει από τον εφημερεύοντα να του πει πόσο θα ζήσει επειδή έχει καρκίνο.

Εν προκειμένω, σκέψου λίγο: Αν σου πω να ηρεμήσεις, θα ηρεμήσεις μέχρι να πας στο δερματολόγο. Αν σου πω ότι θα μείνεις σημαδεμένη για πάντα τι θα κάνεις, θα πέσεις από το μπαλκόνι επειδή δεν μπορείς να περιμένεις 2 εβδομάδες μέχρι να σου αλλάξουν την αγωγή; Χαλάρωσε και μην το σκέφτεσαι. Και μην ακούς τις αισθητικούς, δεν είναι γιατροί.

Στα λέω ωμά, αλλά ακόμα και εμπειρικά να σου απαντήσει κάποιος με το ίδιο πρόβλημα, δεν σημαίνει ότι θα ισχύει για σένα. Οπότε υπομονή 2 βδομάδες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epan

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο epan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 213 μηνύματα.
Δεν παρεξηγούμαι μην ανησυχείς. Απλά όπως καταλαβαίνεις εγώ πήγα στους γιατρούς και με κατέστρεψαν με λίγα λόγια και μπορεί να μου έκαναν και μόνιμη ζημιά. Επομένως δεν με παρηγορεί ότι σε δύο βδομάδες θα χω ραντεβού.
Αν πάρω πόσιμη αλόη θα βοηθήσει; Ή πέρασε ήδη πολύς καιρός;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Θανασης Α.

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Θανασης Α. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 169 μηνύματα.
Παιδες επαναφερω το θεμα..
Αντιμετωπιζω ξηροτητα στα χειλη λογω των φαρμακων..Τι να βαζω για να μην ξεραινονται; Κι επισης θα μπορω να φιλαω την κοπελα οπως πριν εχω αυτην την ξηροτητα; :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SkyBlu

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η SkyBlu αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 243 μηνύματα.
Εκτός από τα lip balm που κυκλοφορούν στο εμπόριο, αν πας σε φαρμακείο μάλιστα μπορούν να σου δώσουν πιο ισχυρά/αποτελεσματικά, μπορείς να δοκιμάσεις ελαιόλαδο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

voulister

Νεοφερμένος

Η voulister αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Παιδια,αν μπορει καποιος ας μου δωσει τα φωτα του...εμφανισε κανεις κατα τη διαρκεια της χρησης ακνοτρεν προβληματα με την οραση του?αν ναι,ειναι αναστρεψιμα η μονιμα?στον 1,5 μηνα χρησης του φαρμακου(ξεκινησα με 30μγ τον πρωτο μηνα και πηγα στα 40 στο δευτερο) και ενω εβαζα σταγονες διοτι ειχα εντονη ξηροφθαλμια,παρατηρησα οτι εβλεπα πολυ πιο θολα απο το αριστερο ματι παρολο που λιγο καιρο πριν ειχα εξεταστει απο οφθαλμιατρο και μου ειχε βρει και στα 2 ματια τον ιδιο βαθμο ελαχιστου αστιγματισμου(0,25)...σας παρακαλω αν καποιος ειχε κατι παρομοιο η εχςι ακουσει κατι παρομοιο ας μου απαντησει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

don_vito

Δραστήριο μέλος

Ο don_vito αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 530 μηνύματα.
Πέρυσι τέτοια εποχή έπαιρνα και εγώ ακ-νοτρεν
Το μόνο πρόβλημα που είχα ήταν σκασμένα χείλη.Αυτό που λες για την όραση πρώτη φορά το ακούω.
Πήγαινε σε έναν οφθαλμιατρο να σε εξετάσει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

voulister

Νεοφερμένος

Η voulister αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Απο τοτε που τα ξεκινησα εχω παει τρεις φορες...την πρωτη μου διεγνωσαν την ξηροφθαλμια,τη δευτερη ειχα πονο στο ματι αλλα δε βρεθηκε οφθαλμολογικο αιτιο,την τριτη πηγα γι το θολο ματι και διαπιστωθηκε οτι εχω λιγο φθαρμενο κερατοειδη λογω ξηροφθαλμιας οποτε και μου εδωσαν θεραπεια...ξεκαθαρη απαντηση για το αν πρεπει να σταματησω τα χαπια δεν πηρα...η απαντηση του δερματολογου ηταν οτι εξαρταται απο το αν και ποσο αντεχω την ξηροφθαμια...δεν ξερω κατα ποσο καταλαβε απο το τηλ οτι ολο αυτο προκληθηκε ενω εβαζα ηδη σταγονες και το οτι θολωσε παρ ολα αυτα το ματι μου...εγω σταματησα τα ακνοτρεν μην τυχον και το κανω χειροτερο...το θεμα ειναι το αν ειναι αναστρεψιμο ολο αυτο η αν διελυσα τα ματια μου χωρις λογο κι αιτια...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

don_vito

Δραστήριο μέλος

Ο don_vito αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 530 μηνύματα.
Απο τοτε που τα ξεκινησα εχω παει τρεις φορες...την πρωτη μου διεγνωσαν την ξηροφθαλμια,τη δευτερη ειχα πονο στο ματι αλλα δε βρεθηκε οφθαλμολογικο αιτιο,την τριτη πηγα γι το θολο ματι και διαπιστωθηκε οτι εχω λιγο φθαρμενο κερατοειδη λογω ξηροφθαλμιας οποτε και μου εδωσαν θεραπεια...ξεκαθαρη απαντηση για το αν πρεπει να σταματησω τα χαπια δεν πηρα...η απαντηση του δερματολογου ηταν οτι εξαρταται απο το αν και ποσο αντεχω την ξηροφθαμια...δεν ξερω κατα ποσο καταλαβε απο το τηλ οτι ολο αυτο προκληθηκε ενω εβαζα ηδη σταγονες και το οτι θολωσε παρ ολα αυτα το ματι μου...εγω σταματησα τα ακνοτρεν μην τυχον και το κανω χειροτερο...το θεμα ειναι το αν ειναι αναστρεψιμο ολο αυτο η αν διελυσα τα ματια μου χωρις λογο κι αιτια...

Αρχικά καλά έκανες και τα σταμάτησες.
Αν θυμάμαι καλά είχα κάνει κάτι εξετάσεις πριν ξεκινήσω τα ακνοτρεν.
Πήγαινε οσο πιο σύντομα μπορείς στον οφθαλμιατρο (ή σε άλλον αν δεν τον εμπιστεύεσαι)
Δεν νομίζω να είναι κάτι μη αναστρεψημο
Σου εύχομαι περαστικά:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stitchpunk

Δραστήριο μέλος

Η Eternal Sunshine αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 596 μηνύματα.
Αρχικά καλά έκανες και τα σταμάτησες.
Αν θυμάμαι καλά είχα κάνει κάτι εξετάσεις πριν ξεκινήσω τα ακνοτρεν.
Πήγαινε οσο πιο σύντομα μπορείς στον οφθαλμιατρο (ή σε άλλον αν δεν τον εμπιστεύεσαι)
Δεν νομίζω να είναι κάτι μη αναστρεψημο
Σου εύχομαι περαστικά:)

Πηγα εγώ στον οφθαλμιατρο σήμερα γιατί έχω το ίδιο πρόβλημα με μια κρεμα με τρετινοινη που χρησιμοποιω. Ο οφθαλμιατρος δεν βρήκε κάτι, και μου έγραψε σταγόνες. Μετά πηρα τηλέφωνο την δερματολογο και μου έλεγε ότι μπορεί να ειναι επιπεφυκιτιδα ή κριθαρακι. Όταν της είπα ότι πηγα στον οφθαλμιατρο και μήπως είναι από την θεραπεία, μου είπε ότι κάποιοι εμφανίζουν ξηροφθαλμια και νιωθουν σαν να έχουν πετραδακι στο μάτι. Αλλά δεν είναι ανησυχητικο ούτε μονιμο. Έτσι μου είπε τουλάχιστον. Δεν ξέρω. Θα συμβουλευτω κι άλλον γιατρό. Προτείνω κι εγώ να πάει σε άλλον οφθαλμιατρο και να τον ρωτησει μήπως είναι από την ισοτρετινοινη. Εψαξα λίγο στο ίντερνετ και είχαν και άλλοι το ίδιο πρόβλημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 278211

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Στις παρενέργειες τις ισοτρετινοΐνης είναι και η ξηροφθαλμία. Αυτό όμως δεν είναι κάτι ανησυχητικό σε γενικές γραμμές και αντιμετωπίζεται με τεχνητά δάκρυα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

voulister

Νεοφερμένος

Η voulister αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Το θεμα ειναι οτι εμενα ξεπερασε τα ορια της ξηροφθαλμιας και πλεον μιλαμε για θολη οραση απο το ενα ματι...πηγα 3 φορες σε οφθαλμιατρο,την 3η σε διαφορετικο και μου ειπε οτι εχει φθαρει ο κερατοειδης και μου εδωσε αγωγη...σταματησα τα χαπια...το θεμα ειναι αν ειναι κατι αναστρεψιμο...ειπαμε να φτιαξουμε κατι αλλα να μη χαλασουμε κατι αλλο ?????? ειχα ξαναπαρεια τα χαπια 8-9 χρονια πριν τετοιο θεμα δεν ειχα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top