Αλκοολισμός - Εθισμός

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
teo μου... σου το λέω με κάθε γνώση της ευθύνης που φέρω για τα γραφόμενα μου....
δεν νοείται να μην μπορείς να κάνεις χωρίς αλκοόλ .....
απευθύνσου στους ανώνυμους αλκοολικούς και μιλάω πολύ σοβαρά ελπίζοντας να με ακούσεις
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Θοδωρής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,573 μηνύματα.
Αυτο δεν θα το κανω ποτε ακομα και αν δεν τα καταφερω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
γιατί? θεωρείς ότι μόνο οι τελειωμένοι πηγαίνουν στους α/α?
γιατί εγώ θεωρώ ότι οι έξυπνοι πηγαίνουν...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Θοδωρής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,573 μηνύματα.
Δεν θα νοιωσω καλα αν μαθει η μητερα μου και η αδερφη μου οτι θα προσπαθησω να βρω καποια ανωνημη γραμμη επικοινωνιας για τους Α/Α


Η μητερα μου και η αδερφη μου μου ειπαν απλα να μην πινω συχνα αλλα δεν μου ειπαν ποτε να παρω και σε τετοια γραμμη επικοινωνιας για τους Α/Α

πιστευω εγω οτι ισως αυτο ειναι λιγο ακραιο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Η μητέρα σου και η αδερφή σου που σε υπεραγαπούν σίγουρα, προφανώς δεν ξέρουν ότι δεν μπορείς να περάσεις μια μέρα χωρίς αλκοόλ....

Αν δεν θες να το πεις στη μητέρα σου, που σε καταλαβαίνω, συζήτησε το τουλάχιστον με την αδερφή σου και πες της όλη την αλήθεια κι όλες τις παραμέτρους και ζήτα της την γνώμη της για το τι να κάνεις
Η αδερφή σου σε ξέρει σίγουρα και καλύτερα από εμας εδώ πέρα και ίσως όντως η αδερφή σου να έχει άλλη άποψη σωστότερη από εμάς
Αυτό όμως θα μπορέσεις να το κρίνεις μόνο αν της πεις όλη την αλήθεια


Το έκατσα 4 μέρες χωρίς αλκοόλ γιατί ήμουν άρρωστος δεν λέει κάτι...
Κάτσε ένα μήνα και τότε το συζητάμε ότι όντως δεν χρειάζεσαι τους α/α
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MonaXoS

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης Αγοραστός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος. Έχει γράψει 2,470 μηνύματα.
Μη σε τρομάζει ο τίτλος "Α/Α" Τέο... όπως είπε και η ΚΕ, εκεί δεν παίρνουν τηλέφωνο οι τελειωμένοι, όπως λες, και ούτε είναι η λύση για ακραίες περιπτώσεις. Άλλωστε αυτού του είδους οι οργανώσεις έχουν ως σκοπό την πρόληψη και την έγκαιρη επέμβαση και όχι να ασχολούνται μόνο με όσους είναι ένα βήμα πριν χρειαστούν άμεση ιατρική περίθαλψη. Για παράδειγμα έχεις μια απορία κατά πόσο η επιθυμία σου για αλκόολ είναι ένδειξη εθισμού ή όχι. Φαίνεται πως το θέμα τουλάχιστον σε απασχολεί σε κάποιο βαθμό, αλλιώς δεν θα ένιωθες την ανάγκη να ζητήσεις πληροφορίες. Όμως κανείς από εδώ μέσα δεν μπορεί να σου δώσει με απόλυτη σιγουριά τις απαντήσεις που ψάχνεις. Τι έχεις λοιπόν να χάσεις αν πάρεις τηλέφωνο εκεί και εντελώς ανώνυμα, χωρίς να έχεις δέσμευση να ξαναπάρεις ή να τους δεις από κοντά, εξηγήσεις την ιστορία σου, να τους πεις γιατί πιστεύεις πως πίνεις, το πόσο πίνεις κτλ, ώστε να μπορέσουν να σου δώσουν μια πιο σίγουρη και έγκυρη απάντηση.

Το να ζητήσεις μια γνώμη ειδικού δεν σημαίνει αυτόματα πως είσαι σοβαρή περίπτωση. Είναι όπως με τους γιατρούς... Έχεις έναν φόβο η μια υποψία ότι ίσως κάτι έχεις. Τι κάνεις; Ρωτάς έναν γιατρό και αυτός θα σου πει αν πράγματι αξίζει να ανησυχείς ή όχι. Το να αρνείσαι να ρωτήσεις, απλά γιατί φοβάσαι πως ίσως τελικά τα πράγματα είναι πιο σοβαρά από όσο νομίζεις (γιατί αυτό πιστεύω πως σε εμποδίζει αυτή τη στιγμή), δεν θα σε βοηθήσει μακροχρόνια. Αν δεν το κάνεις, θα σε τρώει η ανησυχία και θα μείνεις με το φόβο, ενώ τελικά μπορεί πράγματι να μην χρειάζεσαι καν βοήθεια. Αν από την άλλη πάρεις την χειρότερη περίπτωση κ χρειάζεσαι κάποια επιπλέον στήριξη, τι πιστεύεις πως θα είναι καλύτερο; Να χτυπήσεις το κακό στην ρίζα του την ώρα που γεννιέται ή να το αφήσεις να γίνει ένα τεράστιο βουνό;

Δεν χάνεις τίποτα να ρωτήσεις... Ίσα-ίσα κερδισμένος θα βγεις σε κάθε περίπτωση ;)

Παραθέτω εδώ απλά το τηλέφωνο και το link για εσένα ή οποιοδήποτε άλλο ίσως ενδιαφέρεται να μάθει περισσότερα για το τι είναι οι Α/Α ή θέλει να επικοινωνήσει μαζί τους για οποιονδήποτε λόγο :)

Ανώνυμοι Αλκοολικοί
Τηλ. 210 5220416 & 210 4224142
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Θοδωρής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,573 μηνύματα.
Δεν ξερω θα το σκεφτω . αχρειαστω να ειναι :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lugar

Πολύ δραστήριο μέλος

Η lugar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 58 ετών. Έχει γράψει 846 μηνύματα.
Τεο,
αν λες ότι σε στρεσάρει η σχολή και θες να χαλαρώσεις τι θα λες αργότερα για την δουλειά? Είσαι 21 ετών. Δεν ξέρω, κι εγώ έχω περάσει εποχές που έπινα αρκετά ή και καθημερινά αλλά ποτέ με την αίσθηση ότι αυτό σχετίζεται με την χαλάρωση. 'Ετσι έχω το τσιγάρο και ΞΕΡΩ ότι είμαι εθισμένη και για την ώρα αδύναμη να το κόψω ακριβώς γιατί μου καλύπτει αυτή την αίσθηση. Δεν είναι οι ποσότητες που λες ότι πίνεις που είναι ανησυχητική είναι ακριβώς η αίσθηση που έχεις για το αλκοόλ. Προσπάθησε να μην πίνεις μόνος και προσπάθησε να πίνεις σε σχέση με το φαϊ. Νομίζω ότι έτσι θα αλλάξει η οπτική σου για το ποτό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Θοδωρής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,573 μηνύματα.
Η αιτια ολων των προβληματων που εχω κατα την προσωπικη μου γνωμη ειναι το αγχος και αυτο το αγχος δεν ξερω ακομα πως θα το διαχειριστω . γι αυτο μαλλον θα πινω λογο του αγχους. το ξερω οτι θα δουλευω αυριο τα πραγματα θα ειναι πιο απαιτητικα και θα πρεπει οσω πιο πολυ γινεται να προσαρμοστω σε νεα δεδομενα και σε καταστασεις γι αυτο πρεπει απο τωρα να προλαβω γενικα τα χειροτερα και να ανατρεψω την κατασταση που εχει δημιουργηθει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vkey

Επιφανές μέλος

Η Κοινό Μυστικό!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 8,253 μηνύματα.
Η αιτια ολων των προβληματων που εχω κατα την προσωπικη μου γνωμη ειναι το αγχος και αυτο το αγχος δεν ξερω ακομα πως θα το διαχειριστω . γι αυτο μαλλον θα πινω λογο του αγχους. το ξερω οτι θα δουλευω αυριο τα πραγματα θα ειναι πιο απαιτητικα και θα πρεπει οσω πιο πολυ γινεται να προσαρμοστω σε νεα δεδομενα και σε καταστασεις γι αυτο πρεπει απο τωρα να προλαβω γενικα τα χειροτερα και να ανατρεψω την κατασταση που εχει δημιουργηθει

Δεν θέλω να σε απογοητεύσω ή να σε μαλώσω και γενικά δεν ξέρω πως θα μου βγει γενικά το πως θα σου μιλήσω οπότε αν γίνω απότομη ζητώ συγνώμη εκ των προτέρων....

Προσωπικά πιστεύω ότι είσαι ήδη εθισμένος... και να το ελαττώσεις μόνο λύση δεν είναι...

Συγκρίνω το τι λες με τον δικό μου εθισμό στο τσιγάρο γιατί πραγματικά προσωπικά θεωρώ ότι είμαι εξαρτημένη από το τσιγάρο...
Και όταν το άρχισα στις πανελλήνιες είχα το άγχος και αυτό με χαλάρωνε και είπα ότι μετά που θα είμαι χαλαρή θα το έκοβα...μπααααααααααααα :P
Και αφού τέλειωσε η αγχώδης φοιτητική ζωή που συνοψίζεται στο δίνω εξεταστική και θέλω να τα περάσω όλα ήρθε και η δουλειά... και άλλα άγχη και υποχρεώσεις και το τσιγάρο απλά δεν το έχω κόψει....και όταν έχω ώρα να κάνω απλά μου λείπει (ω...ναι αυτός είναι εθισμός)

Και όταν είμαι άρρωστη και δεν μπορώ να καπνίσω σκέφτομαι πότε θα γίνω καλάαααααααααα να πιω το καφέ μου με το τσιγάρο μουυυυυυυυυυυ...(και εκεί είναι που λέω έλεος με εμένα αλλά μάντεψε....εθισμός λέγεται κι αυτό ;))

Και μμμ...ναι ξέρω πραγματικά τι προβλήματα θα μου προκαλέσει, έχω πλήρη γνώση αλλά είπαμε έχω εξάρτηση....

Δεν θέλω να σε μαλώσω...ή κάτι τέτοιο...αλλά κρίνοντας από εμένα αυτό βλέπω σε εσένα...
Μπορεί και να κάνω λάθος....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Θοδωρής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,573 μηνύματα.
Περιμενω αμα θελει και καποιος αλλος και αλλες αποψεις και εμπειριες ή σχολιασμος πανω σε αυτο που εχουμε πει. :)


ευχαριστω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Η κατάσταση είναι ψιλοάσχημη...
Γιατί δεν πας για ένα ποτάκι, έτσι να ξελαμπικάρεις?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Θοδωρής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,573 μηνύματα.
Ωραια διεξοδο μου δινεις :worry: :mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Θοδωρής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,573 μηνύματα.
Ας μην ασχολουμαστε με εμενα αλλα σκοπως αυτο του θεματος που δημιουργησα ητανε να σχολιασουμε την αλκοολισμο, τα αιτια και διαφορες εμπειριες του καθενος. Ας ακουσουμε τωρα και καποιον αλλον ισως αυτο το πραγμα θα ητανε πολυ πιο χρησιμο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Δε στράφηκα ποτε στο ποτό, αλλα ξέρω πως είναι να χρειάζεσαι "κάτι", για να ανταπεξελθεις.
Ξέρεις κάτι? Όλα είναι δικαιολογίες.
Πάντα υπάρχει άγχος, πάντα έχουμε deadlines. Αλίμονο μας αν στρεφόμαστε σε βλαβερές παρηγοριές, ειδικά στα νιάτα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Θοδωρής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,573 μηνύματα.
Δε στράφηκα ποτε στο ποτό, αλλα ξέρω πως είναι να χρειάζεσαι "κάτι", για να ανταπεξελθεις.
Ξέρεις κάτι? Όλα είναι δικαιολογίες.
Πάντα υπάρχει άγχος, πάντα έχουμε deadlines. Αλίμονο μας αν στρεφόμαστε σε βλαβερές παρηγοριές, ειδικά στα νιάτα.

Ισως αυτο το αγχος που νοιωθει ο καθενας να ειναι σε καποιες περιπτωσεις μαγαλυτερο ή μηκροτερο καποιος ας πουμε μπορει να νοιωθει τεραστιο αγχος και να ξεσπαει στο καπνισμα, στο αλκοολ και στις χειροτερες περιπτωσεις στα ναρκωτικα ή εννω καποιος αλλος να νοιωθει οτι αυτο το αγχος που εχει μεσα του μπορει να το διαχειριστι δηλ. να το κοντρολαρη

Εγω πιστευω οτι το υπερβολικο αγχος στις περισσοτερες περιπτωσεις ισως ειναι μια απο τις αιτιες για την καταναλωσει βλαβερον ουσιων για το ανθρωπινο οργανισμο :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Εννοείται ότι είναι.
Για αυτό και πρέπει να μάθουμε να αντιμετωπίζουμε τα προβλήματα μας τα ίδια, από τη μια, και να δαμάζουμε το άγχος μας σωστά, από την άλλη.
Sport, μουσική, κάτι.
Δεν υπάρχει ΛΌΓΟΣ να πίνουμε, υπάρχουν κακές δικαιολογίες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Θοδωρής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,573 μηνύματα.
Εννοείται ότι είναι.
Για αυτό και πρέπει να μάθουμε να αντιμετωπίζουμε τα προβλήματα μας τα ίδια, από τη μια, και να δαμάζουμε το άγχος μας σωστά, από την άλλη.
Sport, μουσική, κάτι.
Δεν υπάρχει ΛΌΓΟΣ να πίνουμε, υπάρχουν κακές δικαιολογίες.

οκ θεωρητικα ολα καλα ετσι οπως τα λες. :)


Αλλα ο καθενας μας βρισκει μερικες φορες καποιους περιεργους τροπους εκτονωσης , αλλος μπορει π.χ να ακουσει λιγη μουσικη ας πουμε, αλλος να δει μια ταινεια και παραλληλα να πινει και το ποτο του ας πουμε. δηλ. ο καθενας μας βρισκει μερικες φορες διαφορους τροπους για να νοιωσει λιγο καλυτερα για να διαχειριστη το αγχος του. το θεμα ειναι να μην ξεπερασουμε τα ορια αυτο ομως προϊποθεση γι αυτο το πραγμα ειναι να μπορει να ελεγξη τον εαυτο του και το αγχος του .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Το θέμα είναι ότι διαφέρει το να έχεις ποιοτικές στιγμές χαλάρωσης η εκτόνωσης, όπως ένα ατμοσφαιρικό ποτό μια στο τόσο η ένα hobby, από το να έχεις ανάγκη μισό λίτρο μπίρα κάθε μέρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Θοδωρής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,573 μηνύματα.
καλα ενταξη σε αυτο εχεις δικιο απλα ισως το αγχος ειναι που μερικες φορες περναμε αυτη την διαχωριστικη γραμμη ποιοτικής χαλάρωσης ή εκτόνωσης :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top