Αλκοολισμός - Εθισμός

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Τέο, γιατί εξακολουθείς να υποστηρίζεις τι δικαιολογία αυτή?
Προφανώς και το άγχος φέρει πολλά κακά, άλλοι καπνίζουν, άλλοι τρώνε.
Σημασία έχει να το πάρεις απόφαση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Θοδωρής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,573 μηνύματα.
Προφανώς και το άγχος φέρει πολλά κακά, άλλοι καπνίζουν, άλλοι τρώνε.

τωρα ερχεσε στα λογια μου . ο καθενας εκτονωνεται με διαφορετικο τροπο αλλος καπνιζη ενω καποιος αλλος μπορει να πινει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Ναι, αλλα αυτό είναι λάθος. Αυτό λέμε τόσην ώρα. Υπάρχουν καλοί και κακοί τρόποι εκτόνωσης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Θοδωρής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,573 μηνύματα.
Ναι, αλλα αυτό είναι λάθος. Αυτό λέμε τόσην ώρα. Υπάρχουν καλοί και κακοί τρόποι εκτόνωσης.

Ενας που εχει πολυ αγχος δεν μπορει να το καταλαβει αυτο θα προτιμησει ισως τους κακους τροπους εκτονωσης γιατι ισως θα νοιωσει πολυ καλυτερα με αυτον τον τροπο. :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Όταν μιλάμε για εθισμό και αλκοολισμό, πρέπει αυτός ο κάποιος να βρει αλλου διέξοδο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Θοδωρής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,573 μηνύματα.
Όταν μιλάμε για εθισμό και αλκοολισμό, πρέπει αυτός ο κάποιος να βρει αλλου διέξοδο.

Αναγκαστικα καποια στιγμη θα γινει και αυτο . παντος το καθε πραγμα θα εχει το κοστος του οταν βρησκεσε σε αδιεξοδο . το κοστος μπορει να ειναι ψυχολογικο, καταστροφη της υγειας καποιου κλπ κλπ

Ακομα και να βρεις διεξοδο το κοστος απο το αδιεξοδο που ειχες θα το κουβαλας παντα μαζι σου. αυτο παει αθροιστικα παντα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Molka

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Molka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,835 μηνύματα.
Βάλτε να πιούμε.

Κατά τα άλλα, get some help. Δεν είναι ντροπή, ούτε ο πρώτος είσαι ούτε ο τελευταίος. Αν και δεν σε βλέπω και πολύ δεκτικό σε συμβουλές. :|


Μουσική: Διάφανα Κρίνα, Στίχοι: Κ. Καρθαίος

[..]
Στο ξέχειλο ποτήρι μας είναι όλα εκεί γραμμένα
Καπνοί 'ναι τα μελλούμενα κι αφρός τα περασμένα
καπνός κι αφρός το γέλιο μας κι εμείς που τραγουδούμε
Βάλτε να πιούμε.

Ακουσε δε βιαζόμαστε να φύγουμε βαρκάρη
μα σαν είναι ώρα γνέψε μας, δε σου ζητούμε χάρη
μα όσο να φύγεις πρόσμενε κι αν θέλεις σε κερνούμε
Βάλτε να πιούμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Θοδωρής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,573 μηνύματα.
Βάλτε να πιούμε.

Κατά τα άλλα, get some help. Δεν είναι ντροπή, ούτε ο πρώτος είσαι ούτε ο τελευταίος. Αν και δεν σε βλέπω και πολύ δεκτικό σε συμβουλές. :|





Μουσική: Διάφανα Κρίνα, Στίχοι: Κ. Καρθαίος

[..]
Στο ξέχειλο ποτήρι μας είναι όλα εκεί γραμμένα
Καπνοί 'ναι τα μελλούμενα κι αφρός τα περασμένα
καπνός κι αφρός το γέλιο μας κι εμείς που τραγουδούμε
Βάλτε να πιούμε.

Ακουσε δε βιαζόμαστε να φύγουμε βαρκάρη
μα σαν είναι ώρα γνέψε μας, δε σου ζητούμε χάρη
μα όσο να φύγεις πρόσμενε κι αν θέλεις σε κερνούμε
Βάλτε να πιούμε.


καταρχας γεια σου και καλημερα :)

ειλικρινα δεν πιστευω ακομα οτι χρειαζομε βοηθεια απλα δεν μπορω με σωστο τροπο να καταπολεμησω το αγχος μου :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Γυμναστική, άθληση, ζωγραφική, μουσική, τηλεόραση, βόλτες, φίλοι.
ΌΧΙ ποτό. Δοκίμασε το, δε θα χάσεις.

Αλκοολικός δεν είναι μονο κάποιος που μεθάει κάθε βραδυ.

aprosopoialcoholikoi.blogspot

στάδια αλκοολισμού

Αλκοολισμός: Μήπως θα έπρεπε να μας απασχολεί σοβαρότερα?

Πως ορίζεται ο αλκοολισμός;

Ο αλκοολισμός είναι νόσος και θα πρέπει να αντιμετωπίζεται ανάλογα. Υπάρχουν μεγάλες ομοιότητες -όσο και αν αυτό ξενίζει ορισμένους- μεταξύ ενός αλκοολικού και ενός τοξικομανούς. Ο αλκοολισμός χαρακτηρίζεται από:
- Ψυχική εξάρτηση: (έντονη επιθυμία για κατανάλωση αλκοόλ, λόγω της ευφορίας και της ευχαρίστησης που αυτή προσφέρει
- Σωματική εξάρτηση: (ανάγκη για λήψη αλκοόλ λόγω του γεγονότος οτι ο οργανισμός το χρειάζεται σαν βασικό διατροφικό στοιχείο, ύστερα από χρόνια κατανάλωση). Παρατηρούνται οργανικές και λειτουργικές διαταραχές αν δεν καταναλωθεί αλκοόλ.
- Αντοχή: Ο αλκοολικός αναζητά ολοένα και μεγαλύτερη ποσότητα για να αισθανθεί το επιθυμητό αποτέλεσμα
- Απώλεια οποιουδήποτε ενδιαφέροντος και αδιαφορία για τις κοινωνικές του δραστηριότητες.
Πρέπει να σημειωθεί τα παραπάνω σημεία χαρακτηρίζουν την τυπική μορφή του αλκοολισμού χωρίς αυτό να σημαίνει ότι κάποιος πρέπει να παρουσιάζει αποκλειστικά αυτά προκειμένου να θεωρηθεί αλκοολικός.

Πως θα μάθω αν είμαι αλκοολικός;

Πρόκειται περί ενός δύσκολου ερωτήματος που δεν μπορεί να απαντηθεί μονολεκτικά. Σίγουρα δεν υπάρχει κάποιου είδους εξέταση η οποία μπορεί να διαγνώσει τον αλκοολισμό άμεσα, αλλά ένα σύνολο γεγονότων και καταστάσεων που χαρακτηρίζουν συνήθως τη ζωή ενός αλκοολικού. Αν λοιπόν:
- Τον τελευταίο καιρό πίνετε συχνότερα και αναζητάτε ένα ποτό για να σας κάνει να νιώσετε καλύτερα ή προκειμένου να προετοιμαστείτε καλύτερα για ένα σημαντικό γεγονός.
- Πίνετε μόνος σας χωρίς να υπάρχει κάποιος συγκεκριμένος λόγος, συχνά το πρωί.
- Χρειάζεστε ένα ποτό για να "καλμάρετε" μετά από ξενύχτι και έντονη κατανάλωση αλκoόλ (hangover)
- Το κοινωνικό σας περιβάλλον πιστεύει οτι το παρακάνετε στο ποτό αλλά δεν τους δίνετε και πολλή σημασία.
- Σπαταλάτε αρκετό χρόνο για να συνέλθετε από υπερκατανάλωση αλκοόλ, κάτι το οποίο γίνεται όλο και συχνότερα τον τελευταίο καιρό.
- Έχετε πει ψέματα οτι ήσαστε άρρωστος για να αποφύγετε επαγγελματική ή προσωπική υποχρέωση ενώ προσπαθούσατε να συνέλθετε από hangover
- Οδηγείτε πολύ συχνά υπό την επίδραση αλκοόλ, ίσως μάλιστα να έχετε εμπλακεί και σε ατυχήματα, ενώ γνωρίζετε καλά πόσο επικίνδυνο είναι αυτό.
- Έχετε πεί ψέματα οτι δεν πίνετε όταν κατά τύχη τέθηκε ένα τέτοιο ζήτημα στο περιβάλλον σας
- Πολλές φορές έχετε αποφασίσει να περιορίσετε ή/και να κόψετε το ποτό αλλά άλλες τόσες δεν τα έχετε καταφέρει.
- Δίνετε μικρή σημασία στους γύρω σας αλλά και στον εαυτό σας, αμελώντας την προσωπική σας εμφάνιση αλλά και υγεία.
- Εμπλέκεστε συχνά σε διαξιφισμούς, ακόμα και σε σωματική βία με τους ανθρώπους σας, επειδή δεν μπορείτε να ελέγξετε τα νεύρα σας.
,τότε θα πρέπει να σκεφτείτε την πιθανότητα ότι είστε ή κινδυνεύετε να γίνετε αλκοολικός.

Just think about it.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Idril

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Idril αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών. Έχει γράψει 1,435 μηνύματα.

ειλικρινα δεν πιστευω ακομα οτι χρειαζομε βοηθεια απλα δεν μπορω με σωστο τροπο να καταπολεμησω το αγχος μου :/:

Εγώ από την άλλη φοβάμαι μήπως υποσυνειδητα δε θέλεις να το καταπολεμησεις επειδή το άγχος είναι μια πολύ βολική δικαιολογία για να συνεχίσεις να πίνεις. Έχοντας παράδειγμα αλκοολικου σε συγγενικό πρόσωπο νομίζω ότι κάπως έτσι σκέφτονται. Ελπίζω να μη συμβαίνει αυτό και με σένα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

ninaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η nina21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Λογιστής/ρια. Έχει γράψει 1,187 μηνύματα.
Πιστεύω, πως οι άνθρωποι πίνουν σε στάδιο αλκοολισμού για να ξεχάσουν κάποιες καταστάσεις που τους βαρένουν το μυαλό!

Γιατι..άλλο να πίνεις απο χαρά και άλλο από λύπη (αυτό ειναι το χειρότερο)...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

invalid

Πολύ δραστήριο μέλος

Η δεν είναι συνδεδεμένη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών. Έχει γράψει 1,279 μηνύματα.
Στο στάδιο του αλκοολισμού δεν ξέρεις γιατί πίνεις, απλά πίνεις! Στην αρχή ξεκινάς να πίνεις για να σου φύγει το άγχος, αλλά πολλοί κάνουν το λάθος να εθιστούν και χάνουν το μέτρο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αννουλα

Δραστήριο μέλος

Η Αννουλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 473 μηνύματα.
Δεν νομιζω πως για να φτασεις στο σταδιο του αλκοολισμου συνεπαγεται οτι ξεκινησες να πινεις απο αγχος η απο λυπη η στεναχωρια..σιγουρα αυτος ειναι ενας λογος παραπανω που το ξεκινανε πολλοι,αλλα ακομα και αν πινεις σε καθημερινη βαση ετσι απλα για διασκεδαση και μονο, εχει το ιδιο αποτελεσμα!
Ειναι σαν να λεμε πως ολοι οσοι καπνιζουνε επειδη ειχαν προβληματα!
Οι περισσοτεροι και ειδικα σε μικρες ηλικιες εχουν ξεκινησει να καπνιζουν ετσι απλα η για ''μαγκια''!Και εχουν καταλληξει ολοι τους να ειναι εθισμενοι στο καπνισμα!Τι σημαινει αυτο δλδ?Οτι αυτοι ειναι λιγοτερο εθισμενοι η λιγοτερο επηρεπης στο να εθιστουν απο αυτου που το ξεκινησαν απο στεναχωρια?
Δεν εχει σημασια ο λογος!αλλα η καθεαυτο πραξη.

Υ.Γ γιατι δεν δοκιμαζεις ενα διαφορετικο τροπο διασκεδασης?να ξεκινησεις δλδ απο αυτο!Κανεις γενικα νυχτερινη ζωη?Συνηθως ποιες ειναι οι φασεις που εισαι πιο επιρεπης στην καταναλωση αλκοολ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Θοδωρής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,573 μηνύματα.
Στο στάδιο του αλκοολισμού δεν ξέρεις γιατί πίνεις, απλά πίνεις! Στην αρχή ξεκινάς να πίνεις για να σου φύγει το άγχος, αλλά πολλοί κάνουν το λάθος να εθιστούν και χάνουν το μέτρο.

λαθος. παντα ξερεις γιατι πινεις αλλιως δεν θα επινες ποτε. μπορει καποιος να πινει επειδη με αυτον τον τροπο νοιωθει λιγο καλυτερα , καποιος αλλος απο διασκεδαση, αλλος απο απολαυση
κ.α


γενικος με αυτα που μου ειπατε εχω λιγο τρομαξει :confused::/::eek: με αγχοσατε περισσοτερο :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Αννουλα

Δραστήριο μέλος

Η Αννουλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 473 μηνύματα.
Δεν υπαρχει λογος να ανχωνεσαι!Χειροτερα θα τα κανεις!
Απλως δες το σαν μια συνηθεια που πρπει να αλλαξει..αποκτωντας καινουριες συνηθειες πιο εποικοδομητικες!To να πανικοβαλεσαι δεν ωφελει πουθενα εκτος του οτι το μονο που θα καταφερεις ειναι να το σκεφτεσαι περισσοτερο και υποσυνηδητα να το ζητας και περισσοτερο!Ειναι κατι που πρπει να αλλαξεις και μπορεις να το αλλαξεις δες το ετσι!και δεν χρειαζεται να ανυσηχεις!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Θοδωρής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,573 μηνύματα.
Ναι ετσι θα πρεπει να γινει .:)

ευχαριστω πολυ ολους σας . :)

Ελπιζω να ακουσω συντομα και αλλες πιο περιεργες περιπτωσεις για το θεμα του αλκοολισμου.

Μεχρι τοτε να ειμαστε ολοι καλα . :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

borat

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 15,323 μηνύματα.
να ρωτησω και κατι αλλο παιζει ρολο η ποιοτητα του αλκοολ στην καταστροφη της υγειας του ανθρωπου ?:hmm:
Προφανώς, εντελώς διαφορετκό είναι να πίνεις κρασί αγνώστου προελέυσεως και άλλο ένα καλό απόσταγμα.

Α... Αλκοολ...
Περασα και εγω μια φαση που καταναλωνα πολυ αλκοολ... Τωρα το εχω μαζεψει αρκετα... Δεν υπαρχει νοημα στο να πινεις, και αμα πινεις και συνεχια χανει την γλυκα του.... Εχω βρει την χρυση τομη, η τουλαχιστων κατι αρκετα κοντα σε αυτην, πιστευω. Και πλεων σπανια πινω καπιο αλκοολουχο περα απο την μπυρα, και αυτο σε ιδικες περιστασης
Με κάθε καλή πρόθεση και πιστεύοντας πως γνωρίζεις την εκτίμηση και τη συμπάθεια που σου έχω θέλω να σου πω το εξής, όταν παλαιότερα σου είχα πει να προσέχεις το ποτό δε σου το είχα πει για να μην εθιστείς, αλλά επειδή ηλικιακά είσαι μικρός και σχετικά είσαι ακόμη στην ανάπτυξη (τυχερέ :P). Είναι δύσκολο και επικίδυνο να εκθέτεις ένα νέο οργανισμό σε ουσία όπως το οινόπνευμα, καλώς ή κακώς το συκώτι σου και τα νεφρά σου είναι ακόμη νεανικά, και θέλουν προσοχή. Χώρια που αν ένας 16χρονός εθιστεί τώρα στο ποτό θα είναι πολύ περισσότερο δύσκολο να απεξαρτηθεί από αυτό σε 2-3 χρόνια.
Αυτη ειναι η αρχη του εθισμου φιλε...
Με το να πινεις καθε μερα, χανεις και το χαλαρωμα... Για δοκιμασε να πιεις μια φορα την εβδομαδα... δεν θα νιωσεις πολυ καλητερα αυτην την μερα;
Μίλησες σωστά.:)

Δεν ξερω ποτε δεν το εχω δωκιμασει αυτο. πιστευω οτι αμα κανω κατι τετοιο δεν θα μπορεσω να κρατηθω . τα αιτια ειναι το οτι μερικες φορες εγω ειμαι πολυ πρεσαρισμενος και οταν γυρισω στο σπιτι μου θελω κατι να πιω ενα ή δυο ουϊσκακια ή μια μπυρα των 500μλ.
Στάκα, άλλο 2 ποτήρια ουίσκι και άλλο ένα μπουκάλι μπύρα, εντελώς διαφορετικά ποτά, άλλη ποσότητα αλκόολ και γενικά διαφορετικό "προϊόν".;)
Αν κάθε βράδυ κατεβάζεις 2 ποτήρια ουίσκι τότε να το κόψεις, αν όμως χτυπάς μία μπυρίτσα τότε κατά τη γνώμη μου είσαι εντάξει.






Όσον αφορά εμένα, η αλήθεια είναι πως λατρέυω το ποτό, όχι με την έννοια να μεθοκοπάω κάθε βράδυ αλλά με το πάθος να θέλω να δοκιμάζω νέες γεύσεις (και η μέθη έχει επέλθει αλλά πάντα ελεγχόμενη). Πίνω κυρίως ουίσκι, συνήθως Cardhu και περίπου ένα ποτηράκι την ημέρα. Σιχαίνομαι κάθε μορφής κρασί και σαν δεύτερη εναλλακτική έχω τη μπύρα. Κανένα άλλο ποτό δε μου αρέσει (βότκα, τεκίλα, γλυκά ποτά και άλλα τα σιχαίνομαι και δε δύναμαι ούτε να τα μυρίσω). Σε κάποιες φάσεις έχω κατεβάσει και μισό μπουκάλι (τι να κάνω, είμαι άνθρωπος των απολαύσεων :P -μη δοκιμάσετε να πιείτε μισό μπουκάλι Cardhu, οι λιγότερο δυνατοί στο δεύτερο ποτήρι θα παραπατούν-).
Με λίγα λόγια νομίζω πως δεν είμαι σε κάποια φάση εθισμού, απλά θεωρώ πως μου αρέσει η γεύση ενός συγκεριμένου είδους ποτού και μάλλον αυτή χρεώνομαι και πληρώνω κάθε φορά που το παρακάνω.;)
Ναι με χαλαρώνει, ναι το ζητάω τακτικά, ναι έχω πάντα ένα σπίτι μου, ναι αυτό είναι το πρώτο πράμα που μου έρχεται στο μυαλό όταν ακούω διασκέδαση, ναι είναι αυτό που με συντροφεύει στις μαύρες μου και στις μιζέριες μου αλλά όχι δε θα έρθει να γίνει βάρος μέσα μου και στις πλάτες μου και κυρίως δε θα με κάνει αυτό ό,τι θέλει.;)

Τeo παιδί μου πιες αλλά με μέτρο και έχοντας πάντα στο μυαλό σου πως δεν πρέπει να εξαρτάσαι από καμία ουσία.;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Με κάθε καλή πρόθεση και πιστεύοντας πως γνωρίζεις την εκτίμηση και τη συμπάθεια που σου έχω θέλω να σου πω το εξής, όταν παλαιότερα σου είχα πει να προσέχεις το ποτό δε σου το είχα πει για να μην εθιστείς, αλλά επειδή ηλικιακά είσαι μικρός και σχετικά είσαι ακόμη στην ανάπτυξη (τυχερέ :P). Είναι δύσκολο και επικίδυνο να εκθέτεις ένα νέο οργανισμό σε ουσία όπως το οινόπνευμα, καλώς ή κακώς το συκώτι σου και τα νεφρά σου είναι ακόμη νεανικά, και θέλουν προσοχή. Χώρια που αν ένας 16χρονός εθιστεί τώρα στο ποτό θα είναι πολύ περισσότερο δύσκολο να απεξαρτηθεί από αυτό σε 2-3 χρόνια.


Ναι με χαλαρώνει, ναι το ζητάω τακτικά, ναι έχω πάντα ένα σπίτι μου, ναι αυτό είναι το πρώτο πράμα που μου έρχεται στο μυαλό όταν ακούω διασκέδαση, ναι είναι αυτό που με συντροφεύει στις μαύρες μου και στις μιζέριες μου αλλά όχι δε θα έρθει να γίνει βάρος μέσα μου και στις πλάτες μου και κυρίως δε θα με κάνει αυτό ό,τι θέλει.;)

1)Δεν θυμαμε καν να μου εχεις πει κατι τετιο, ωστοσω και σε αυτο εχεις δικιο, αλλα το προβλημα ειναι οτι σε καπια φαση ειχα εθιστει ουσιαστικα. Δεν ητανε βεβαια σοβαρος εθισμος, και οταν αρχισε το σχολειο εκ των πραγματων αρχισα να πινω λιγοτερο μεχρι που εφτασα σε σημειο αν δεν παω σε μαγαζι να μην πιω μπυρα, και αμα παω σε καφετερια να μην πιω μπυρα αλλα κατι αλλο. Οσο για τα πιο αλκοολουχα, απλα τους εχω ριξει ξερω χ απο την πρωτοχρονια... Εγινα τοσο χαλια που συνιδιτοποιησα οτι δεν μου προσφερουν τπτ...

2)Αυτο ακριβος ειναι το πνευμα! Μονο που καμια φορα χανεις τον ελενχο στην πορεια και τελικα σε κανει οτι θελει, για αυτο ας προσεχουμε διπλα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

borat

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 15,323 μηνύματα.
Τώρα βαριέμαι να ψάξω που είχαμε κάνει μία σχετική κουβέντα, κάπου στη κουβεντούλα νομίζω...

Anyway, χαίρομαι που συμφωνείς, αν και διαφωνώ με το "δεν έχει να μου δώσει κάτι", σε σωστές ποσότητες και σε σωστές στιγμές, είναι καλή συντροφιά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Anyway, χαίρομαι που συμφωνείς, αν και διαφωνώ με το "δεν έχει να μου δώσει κάτι", σε σωστές ποσότητες και σε σωστές στιγμές, είναι καλή συντροφιά.

Ως προς αυτο ναι, εχει να σου δωσει. Αλλα περα απο αυτο τιποτα... Και υπαρχουν και αλλες συντροφιες περαν του αλκοολ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top