Αποποινικοποίηση ηλεκτρονικής πειρατείας

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
Αφορμή για το θέμα είναι το πρόσφατο κλείσιμο της γνωστής ιστοσελίδας Gamatotv.com λόγω παραβίασης πνευματικών δικαιωμάτων.

Σχετικά με την είδηση εδώ

Η σελίδα παραπέμπει σε σελίδα στο facebook, όπου έχει γεμίζει με μηνύματα συμπαράστασης της ιστοσελίδας και μηνύματα εναντίον της δίωξης ηλεκτρονικού εγλήματος. Έχουν πάρει θέση δημόσια πρόσωπα και χωρίς ντροπή επικροτούν την αποποινικοποίηση της ηλεκτρονικής πειρατείας. Παράδειγμα
Αν και κατεβάζω σειρές/ταινίες μέσω torrent, συμφωνώ με τέτοιες παρεμβάσεις για να αντιμετωπιστεί η πειρατεία ειδικά σε περιπτώσεις όπου ξεπερνάνε τα όρια. Σε κάθε περίπτωση δεν υποστηρίζω τη πειρατεία δημόσια.

Ποια είναι η άποψή σας σχετικά με το θέμα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

xristaras9

Διάσημο μέλος

Ο xristaras9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,554 μηνύματα.
Αν και κατεβάζω σειρές/ταινίες μέσω torrent, συμφωνώ με τέτοιες παρεμβάσεις για να αντιμετωπιστεί η πειρατεία ειδικά σε περιπτώσεις όπου ξεπερνάνε τα όρια. Σε κάθε περίπτωση δεν υποστηρίζω τη πειρατεία δημόσια.

Ποια είναι η άποψή σας σχετικά με το θέμα;

Το thread πιθανότατα το παρακολουθεί η Δίωξη Ηλεκτρονικού Εγκλήματος

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Καλα εκαναν και το εκλεισαν. Αν δεν εχεις να πληρωσεις, δεν το αγοραζεις. Τελος. Δεν καταφευγεις στην παρανομια. Τοσα νομιμα (δωρεαν και με συνδρομη) streaming sites υπαρχουν, μερικα εξ' αυτων εχουν και υποτιτλους στα ελληνικα. Υπαρχουν αξιολογες ταινιες, καρτουν, σειρες κλπ σε τετοια sites. Δεν θα παθετε κατι αν δεν δειτε την πιο προσφατη ταινια. Σιγουρα καποιες κινηματογραφικες εταιριες βγαζουν πολλα λεφτα, αλλα αυτο δεν σημαινει οτι πρεπει να κλεβουμε. Το ιδιο φυσικα ισχυει με μουσικη. Αν δεν θελεις ή δεν εχεις χρηματα να αγορασεις, ακουγε ραδιο.

Μην ακουσω δικαιολογιες οτι υπαρχει κριση κλπ. Ο Ελληναρας κατεβαζει παρανομα ταινιες, μουσικη και αλλο υλικο πολυ καιρο πριν την κριση. Μια ζωη τα θελει ολα τσαμπα. Ε, συγγνωμη, καποια στιγμη θα πρεπει να βαλεις το χερι στην τσεπη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Claire Rentfield

Περιβόητο μέλος

Η Βάσω. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Άνεργος/η και μας γράφει απο Κορυδαλλός (Αττική). Έχει γράψει 6,051 μηνύματα.
Προσωπικά δεν συμφωνώ καθόλου και με εκφράζει απόλυτα η Ακρίτα. ΄Ελεος δηλαδή, τρώνε διάφοροι από παντού... Ας φάνε και κάποιες σελίδες για να μπορούμε εμείς που δεν έχουμε την δυνατότητα να βλέπουμε καμμιά ταινιούλα ή σειρά online.:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PeterTheGreat

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Staphylococcus aureus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 923 μηνύματα.
Καλα εκαναν και το εκλεισαν. Αν δεν εχεις να πληρωσεις, δεν το αγοραζεις. Τελος. Δεν καταφευγεις στην παρανομια. Τοσα νομιμα (δωρεαν και με συνδρομη) streaming sites υπαρχουν, μερικα εξ' αυτων εχουν και υποτιτλους στα ελληνικα. Υπαρχουν αξιολογες ταινιες, καρτουν, σειρες κλπ σε τετοια sites. Δεν θα παθετε κατι αν δεν δειτε την πιο προσφατη ταινια. Σιγουρα καποιες κινηματογραφικες εταιριες βγαζουν πολλα λεφτα, αλλα αυτο δεν σημαινει οτι πρεπει να κλεβουμε. Το ιδιο φυσικα ισχυει με μουσικη. Αν δεν θελεις ή δεν εχεις χρηματα να αγορασεις, ακουγε ραδιο.

Μην ακουσω δικαιολογιες οτι υπαρχει κριση κλπ. Ο Ελληναρας κατεβαζει παρανομα ταινιες, μουσικη και αλλο υλικο πολυ καιρο πριν την κριση. Μια ζωη τα θελει ολα τσαμπα. Ε, συγγνωμη, καποια στιγμη θα πρεπει να βαλεις το χερι στην τσεπη.

Μα, δεν είναι κλοπή.

"Η κλοπή είναι έγκλημα που τιμωρείται από τον Ποινικό Κώδικα στα άρθρα 372 ΠΚ επ. Είναι η αφαίρεση ξένου κινητού πράγματος από την κατοχή άλλου με σκοπό την παράνομη ιδιοποίηση. Στη βασική της μορφή είναι πλημμέλημα και τιμωρείται με φυλάκιση τουλάχιστον τριών μηνών."

Δεν αφαιρείται τίποτα, αντιγράφεται. Δεν παίρνεις/κλέβεις χρήματα από την εταιρία/δημιουργό, καθώς ποτέ δεν τα είχε για να τα πάρεις! Το μόνο που 'χάνει' η εταιρία είναι 'δυνητικό κέρδος' (το οποίο και χρησιμοποιούν στις μηνύσεις αν δεν κάνω λάθος), που υποθέτει ότι όλοι οι 'δράστες' θα αγόραζαν το προϊόν αν αυτό δεν ήταν διαθέσιμο πειρατικά.

Αν τίποτα άλλο, οι πατέντες και η 'πνευματική ιδιοκτησία' είναι αντίθετες στο πνεύμα της ελεύθερης αγοράς, και θα αναφερθώ για παράδειγμα στο θέμα των φαρμάκων που είναι πολύ εύκολο να συζητηθεί: μία πατέντα σε ένα φάρμακο αποτρέπει άλλες εταιρίες να το παράγουν, ακόμα και αν μπορούν να το κάνουν φτηνότερα, καλύτερα και σε μεγαλύτερη κλίμακα, και έτσι δημιουργείται ένα τεχνητό μονοπώλιο.

Αντίστοιχα για μία ταινία, αν μία άλλη οργάνωση μπορεί να την παρέχει (μιλάμε για ένα ψηφιακό αρχείο εδώ) σε χαμηλότερη τιμή (ή και μηδενική), χωρίς τις 50000 προειδοποιήσεις και ενοχλητικά μέτρα ασφαλείας και ευκολότερη πρόσβαση, θα έπρεπε να μπορεί να το κάνει. Είναι ευθύνη της ίδιας της εταιρίας να διατηρεί την ανταγωνιστικότητά της, όχι του κράτους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mάιρα

Διάσημο μέλος

Η Mάιρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,354 μηνύματα.
Καλα εκαναν και το εκλεισαν. Αν δεν εχεις να πληρωσεις, δεν το αγοραζεις. Τελος. Δεν καταφευγεις στην παρανομια. Τοσα νομιμα (δωρεαν και με συνδρομη) streaming sites υπαρχουν, μερικα εξ' αυτων εχουν και υποτιτλους στα ελληνικα. Υπαρχουν αξιολογες ταινιες, καρτουν, σειρες κλπ σε τετοια sites. Δεν θα παθετε κατι αν δεν δειτε την πιο προσφατη ταινια. Σιγουρα καποιες κινηματογραφικες εταιριες βγαζουν πολλα λεφτα, αλλα αυτο δεν σημαινει οτι πρεπει να κλεβουμε. Το ιδιο φυσικα ισχυει με μουσικη. Αν δεν θελεις ή δεν εχεις χρηματα να αγορασεις, ακουγε ραδιο.

Μην ακουσω δικαιολογιες οτι υπαρχει κριση κλπ. Ο Ελληναρας κατεβαζει παρανομα ταινιες, μουσικη και αλλο υλικο πολυ καιρο πριν την κριση. Μια ζωη τα θελει ολα τσαμπα. Ε, συγγνωμη, καποια στιγμη θα πρεπει να βαλεις το χερι στην τσεπη.

Πες μου τώρα πως εσύ δεν έβλεπες ταινίες/σειρές online, παραδέξου το, όλοι το κάνουμε. Να φανταστώ αγοράζεις dvd; Υπάρχει άτομο που το κάνει αυτό;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Obito

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Obito αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 370 μηνύματα.
Παντως για παρομοια site, υπαρχει ηδη πολυ προσφατη νομολογια που ''δικαιωνει'' τον διαχειριστη του ιστοτοπου. Αν δεν κανω λαθος και το gamato δεν ανεβαζει τις ταινιες στο ιδιο site, αλλα λειτουργει ως search engine που παρεχει link προς αλλα sites, στα οποια εκει ανεβαινει το υλικο που φερεται να προστατευεται απο τον νομο περι πνευματικης ιδιοκτησιας. Δεν ''φιλοξενει'' νομιζω το ιδιο το gamato το υλικο.

https://elawyer.blogspot.gr/2015/03/links-sites.html

Με τοσο προσφατη νομολογια, η μονη λογικη μιας τετοιας διωξης, δεν αποκλειεται να ειναι ''κατσε μηπως πεσουμε σε καμια εδρα που δεν θα το πολυψαξει το θεμα, και θα καταδικασει χωρις να το πολυφιλοσοφησουν''. Χωρια του οτι και αθωωση να επελθει τελικα, την ταλαιπωρια θα την εχει φαει ο διαχειριστης.

Bonus και η διωξη ταυτοχρονα για παραβιαση της φορολογικης νομοθεσιας, να γινει το mix πιο ενδιαφερον, μηπως και βγει καμια καταδικη απο εκει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Κανόνι και το popcorntime έπεσε ο YIFY.

Μερικοί δε βάζουν ποτέ μυαλό νομίζουν πως με το να κλείνουν sites θα πλήξουν την πειρατία. :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Κοίτα. Η διαχωριστική γραμμή είναι αρκετά λεπτή σ' αυτό το ζήτημα. Από τη μία, τυπικά καλώς η Δίωξη έκλεισε ένα site - search engine που οδηγούσε σε παράνομο υλικό, αν όντως ήταν σύμφωνη η ενέργειά της με τη νομοθεσία. Από την άλλη βέβαια δίνω και credit στην Ακρίτα ότι κοίτα ρε φιλαράκι, αφήνεις φοροφυγάδες ελεύθερους και κλείνεις τη διασκέδαση του κοσμάκη.

Εμένα πάλι με ενοχλεί ο ωχαδερφισμός: σε οποιοδήποτε θέμα σημασίας Α, πάντα θα βγει κάποιος που θα πει «εδώ το Β δεν έχει λυθεί, που είναι και μεγαλύτερης σημασίας, κάθεσαι και ασχολείσαι με το Α;» Από τις καταλήψεις μέχρι το παράνομο παρκάρισμα. Ναι, οκέι, επειδή υπάρχει ένα ζήτημα Β ύστατης σημασίας (ας πούμε, η φοροδιαφυγή) δεν σημαίνει ότι αν μπορεί να επιλυθεί το Α, δεν πρέπει να γίνει.

Το ζήτημα είναι γιατί η εκάστοτε κυβέρνηση διαθέτει πόρους μόνο τα για τα μικρά, Α, ζητήματα, κι όχι για τα Β, που καίνε περισσότερο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Πες μου τώρα πως εσύ δεν έβλεπες ταινίες/σειρές online, παραδέξου το, όλοι το κάνουμε. Να φανταστώ αγοράζεις dvd; Υπάρχει άτομο που το κάνει αυτό;

Δεν εβλεπα, ουτε βλεπω παρανομα. Πριν το netflix, hulu, crunchyroll και διαφορες αλλες νομιμες streaming υπηρεσιες, δεν κατεβαζα τιποτα παρανομα. Θα προτιμουσα να δω κατι στην τηλεοραση ή να νοικιασω dvd, παρα να κατεβασω torrents ή να μπω σε τετοιου ειδους σελιδες που κυκλοφορει παρανομο υλικο. Οταν ακομα ημουν φοιτητρια και δεν ειχα μια, δεν εβλεπα ταινιες. Οι ελαχιστες σειρες που παρακολουθουσα επαιζαν στην τηλεοραση.

Για να σου φυγει η απορια, δεν κατεβαζω τιποτα παρανομα. Ουτε λογισμικο, ουτε μουσικη, ουτε ταινιες/σειρες, ουτε κατι αλλο. Ζω οπως ζουσα και στην εποχη πριν του adsl. Γενικα βλεπω πολυ σπανια ταινιες και σειρες. Οχι πανω απο 2-3 ωρες την εβδομαδα. Οταν εχω χρηματα να αγορασω κατι το αγοραζω. Οταν δεν εχω δεν το παιρνω. Απλα πραγματα. Ακουω διαφορους να καυχιουνται που εχουν χιλιαδες ταινιες και σειρες στους υπολογιστες τους, συνηθως υλικο το οποιο δεν εχει αγοραστει. Συγγνωμη ρε παιδια, αλλα τι τα κανετε ολα αυτα; Πριν την εποχη του γρηγορου ιντερνετ ειχατε χιλιαδες βιντεοκασετες στα σπιτια σας;

Αυτο που με εκνευριζει με τα πνευματικα δικαιωματα, αφορα συνηθως λογισμικο. Εφοσον πληρωνω μια περιουσια για να αγορασω για παραδειγμα το MS Office, γιατι δεν μου επιτρεπεις να το εγκαταστησω σε ολους τους υπολογιστες που εχω στην κατοχη μου και χρησιμοποιω μονο εγω; Γιατι πρεπει να πληρωνω περισσοτερα; Το ιδιο θελει να κανει και η βιομηχανια μουσικης. Να μη μπορεις δηλαδη να παιζεις ενα mp3 σε διαφορετικες συσκευες. Με τα cd και τις κασετες δεν σου απαγορευαν να τα χρησιμοποιεις οπου ηθελες. Σε τετοιες πολιτικες ειμαι απολυτα αντιθετη και τις θεωρω απαραδεκτες και ληστρικες. Παρεπιπτοντως, μια που ανεφερα το MS Office, δοκιμαστε την υπηρεσια HUP της MS μεσω της δουλειας ή της σχολης σας. Κοστιζει γυρω στα 10-15 ευρω το νεο MS Office 2016, αν ειστε eligible.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
H Έλενα Ακρίτα ζήτησε συγνώμη για την ανάρτησή της μέσω δήλωσή της στο LIFO
Πηγαίνω πολύ συχνά σινεμά και νοικιάζω DVD από τον Σπύρο στη γειτονιά μου. Από κει κι ύστερα, 'ομολόγησα' δημόσια κάτι που οι περισσότεροι κάνουν ιδιωτικά μεσω sites, torrents κλπ. Έγραψα κάτι τελείως αυθόρμητα. Κι ας είμαι κι εγώ μέσα στη σούπα: Σε όλη μου την καριέρα δεν έχω εισπράξει ποτέ ούτε μισό ευρώ πνευματικά δικαιώματα απο επαναλήψεις έργων μου. Στην Ελλάδα του 2015, υπάρχουν άτομα που δεν μπορούν να πληρώσουν το αντίτιμο μιας ταινίας. Και χωρίς την εναλλακτική μιας καλής τηλεόρασης καταφεύγουν εκεί. Κακώς; Κακώς! Το έχω κάνει κι εγώ; Το έχω κάνει κι εγώ! Η ανάρτηση γράφτηκε - ας πούμε 'εν βρασμώ ψυχής'. Μια μέρα όπου μιλάγαμε για πρώτες κατοικίες που θα βγαίνουν στο σφυρί, για ΦΠΑ σε γηροκομεία κι ιδιωτικά σχολεία, νέο ΕΝΦΙΑ, νέα μέτρα, για συντάξεις-πουρμπουάρ. Σε αυτό το φορτισμένο κλίμα - σκέφτηκα πως οι προτεραιότητες μας σε αυτή την χώρα ίσως θα έπρεπε να είναι διαφορετικές: Φτάνεις δηλαδή στην δίωξη ενός site, αφού πρώτα έχεις λύσει άλλα θέματα: Δεν έχεις μικρά παιδιά χωρίς σχολείο, ηλικιωμένους χωρίς στέγη, συνταξιούχους χωρίς σύνταξη κι έναν άστεγο σε κάθε δεύτερο παγκάκι. Ομολογώ πως δεν σκέφτηκα εκείνη τη στιγμή τους επαγγελματίες που νόμιμα ζουν από αυτή την δουλειά και που άμεσα βλάπτονται. Λάθος μου. Ζητώ συγγνώμη.
Πηγή: https://www.lifo.gr/articles/digital-media_articles/78594
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Όσο και να προσπαθούν να κλείσουν την ελεύθερη μεταφορά αρχείων, δεν θα τους περάσει. Όσες ταινίες το αξίζουν πηγαίνω και τις βλέπω σινεμά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 186240

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Το μόνο που 'χάνει' η εταιρία είναι 'δυνητικό κέρδος' (το οποίο και χρησιμοποιούν στις μηνύσεις αν δεν κάνω λάθος), που υποθέτει ότι όλοι οι 'δράστες' θα αγόραζαν το προϊόν αν αυτό δεν ήταν διαθέσιμο πειρατικά.

Το ποσό που αναφέρεται πως ζημίωσε την ''βιομηχανία του θεάματος'' είναι εξωπραγματικό.Aν δεν υπήρχε το gamato ή άλλα παρεμφερή site ο κόσμος απλά δεν θα πλήρωνε για τόσες ταινίες ή σειρές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Monte Cristo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Mad Max αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,336 μηνύματα.
Αν και κατεβάζω σειρές/ταινίες μέσω torrent... Σε κάθε περίπτωση δεν υποστηρίζω τη πειρατεία δημόσια.

Οξύμωρο, δεν νομίζεις; :hmm:

Το ποσό που αναφέρεται πως ζημίωσε την ''βιομηχανία του θεάματος'' είναι εξωπραγματικό.Aν δεν υπήρχε το gamato ή άλλα παρεμφερή site ο κόσμος απλά δεν θα πλήρωνε για τόσες ταινίες ή σειρές.

Welcome to Greece! :clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

CaneSenpai

Δραστήριο μέλος

Ο CaneSenpai αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 661 μηνύματα.
Ενα κλεινουν 10 ανοιγουν ετσι ειναι.. Επισης υπαρχουν ακομα dvd/cd?

Και απο ποτε πληρωναμε για να ακουμε μουσικη? Αμα το κατεβασω εγω απο το youtube ειναι παρανομο δηλαδη? Καλοο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Monte Cristo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Mad Max αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,336 μηνύματα.
Αμα το κατεβασω εγω απο το youtube ειναι παρανομο δηλαδη? Καλοο

ΚΑλά αν το δεις τεχνικά, από την στιγμή που ό,τι βλέπεις στον browser αποθηκεύεται στον υπολογιστή σου, τοτε και το youtube είναι για τα σίδερα!
Με την "τεράστια" λογική τους, όσα views έχει ένα τραγούδι, σημαίνει ότι τόσες φορές θα το είχε αγοράσει ο κόσμος, οπότε καταλαβαίνεις για τι διαφυγόντα κέρδη μιλάμε. :crazy: :crazy: :crazy:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Η διαφορα ομως με το youtube ειναι οτι οι καλλιτεχνες πληρωνονται. Το gamato δεν πληρωνε κανεναν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
Οξύμωρο, δεν νομίζεις; :hmm:

Κάτι που μπορώ να δω τζάμπα γιατί να το πληρώνω; Αυτό δεν σημαίνει ότι δεν είναι παραβίαση πνευματικών δικαιωμάτων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Μα, δεν είναι κλοπή. Δεν αφαιρείται τίποτα, αντιγράφεται. Δεν παίρνεις/κλέβεις χρήματα από την εταιρία/δημιουργό, καθώς ποτέ δεν τα είχε για να τα πάρεις!

Θες να το εξετάσουμε νομικά το ζήτημα ή φιλοσοφικά? Φιλοσοφικά είναι καθαρή κλοπή γιατί απόλαυσες τον κόπο του άλλου δίχως να καταβάλεις το τίμημα που αυτός ζητούσε. Είναι ακριβώς το ίδιο πράγμα με το να κλέβεις πορτοκάλια απ΄το μανάβη. Δεν έχει σημασία το ότι δεν αφαιρείς το αγαθό από κάποιον άλλο, γιατί μια ταινία ή ένα τραγούδι άπαξ και δημιουργηθούν δεν γίνεται να αφαιρεθούν, είναι η φύση τους τέτοια. Ο άλλος πληρώνεται για το κόπο του να το δημιουργήσει όχι για το πόσα αντίγραφα έφτιαξε.

Κάτι που μπορώ να δω τζάμπα γιατί να το πληρώνω; Αυτό δεν σημαίνει ότι δεν είναι παραβίαση πνευματικών δικαιωμάτων.

Διότι πρώτον τίθεται ηθικό ζήτημα, κλέβεις γιατί δεν μπορείς ή κλέβεις γιατί είναι ανήθικο και δεύτερον διότι έτσι βλάπτεις μακροπρόθεσμα τη βιομηχανία που παράγει τα προιόντα που σου αρέσουν. Προσωπικά δε θα μπορούσα να αφιερώσω 300 ώρες σε ένα παιχνίδι στον υπολογιστή ας πούμε και να μην το αγοράσω, επιβραβεύοντας έτσι τα άτομα που δούλεψαν άπειρες ώρες για να το φτιάξουν.

Τώρα όσον αφορά το επιχείρημα "α σιγά μάπα ταινία είναι δεν θα την έβλεπα ούτως ή άλλως στο σινεμά οπότε την κατεβάζω" ένα έχω να πω, αν είναι τόσο μάπα γιατί χαλάς δύο ώρες απ'τη ζωή σου για να δεις και δεν κάνεις κάτι άλλο καλύτερο για σένα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PeterTheGreat

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Staphylococcus aureus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 923 μηνύματα.
Είναι ακριβώς το ίδιο πράγμα με το να κλέβεις πορτοκάλια απ΄το μανάβη.

Μα ακριβώς σε αυτό διαφωνούμε.

Έχουμε λοιπόν έναν μανάβη που πουλάει πορτοκάλια, έστω 1 ευρώ ανά πορτοκάλι, τα οποία έχει αγοράσει για 50 λεπτά το πορτοκάλι. Αν εγώ κλέψω ένα πορτοκάλι από αυτόν, τότε έχει χάσει ένα αντικείμενο το οποίο αντιστοιχεί σε πραγματική αξία, δηλαδή τον έκανα 50 λεπτά φτωχότερο (το ένα ευρώ που θα έπαιρνε μείον το μισό ευρό που έδωσε). Του προκαλώ δηλαδή άμεση ζημία και του στερώ ένα αντικείμενο για το οποίο είχε πληρώσει (είτε σε χρήματα είτε σε εργατοώρες). Το να κλέψω το πορτοκάλι από τον μανάβη έχει 100% εγγυημένο αρνητικό αποτέλεσμα στον μανάβη.

Δεν ισχύει το ίδιο με μια ταινία. Ναι μεν έχουν σπαταληθεί χρήματα στην παραγωγή της, αλλά με το να πω σε έναν υπολογιστή 'διάβασε αυτή την σειρά 1 και 0 από το ίντερνετ και γράψε την στον σκληρό δίσκο' δεν στερεί το αντικείμενο από τον αρχικό παραγωγό.

Χρησιμοποιώντας το πορτοκάλι ως παράδειγμα, ας πούμε ότι ο μανάβης αγόρασε το πορτοκάλι για 50 λεπτά, και το πουλάει για 1 ευρώ. Όμως με κάποια μαγική μέθοδο, μπορώ να κοιτάξω το πορτοκάλι και θαυματουργά να εμφανιστεί ένα δεύτερο, ολόιδιο πορτοκάλι στο χέρι μου. Το αρχικό πορτοκάλι βρίσκεται ακόμα στην κατοχή του μανάβη. Δεν υπάρχει καμία διαβεβαίωση ότι θα αγόραζα το πορτοκάλι αν δεν ήμουν 'μάγος'. Διακρίνουμε δηλαδή δύο πιθανές περιπτώσεις αν για τον α ή β λόγο δεν θέλω να διαθέσω χρήματα για το πορτοκάλι.

1) Δεν αγοράζω το πορτοκάλι και δεν το αντιγράφω. Ο μανάβης δεν έχει κερδίσει τίποτα, αλλά ούτε και έχασε (έχει ακόμα το πορτοκάλι).
2) Δεν αγοράζω το πορτοκάλι και το αντιγράφω. Ο μανάβης δεν έχει κερδίσει τίποτα, αλλά ούτε και έχασε (έχει ακόμα το πορτοκάλι).

Αν αγοράσω δε το πορτοκάλι, τότε είναι δικό μου. Μπορώ να το κάνω ότι θέλω, και δεν έχει κανένα δικαίωμα ο μανάβης να μου πει τι θα κάνω με αυτό, εκτός αν υπογράψουμε ένα δεσμευτικό συμβόλαιο (με όλες τις αντίστοιχες νομικές διαδικασίες).

1) Αν δεν έχει υπογραφεί τέτοιο συμβόλαιο, τότε ηθικά είμαι καλυμμένος αν χρησιμοποιήσω το πορτοκάλι για να φτιάξω μία πορτοκαλιά (ή απλά το αντιγράψω με το μαγικό μου ραβδί), και τοποθετήσω τα πορτοκάλια της σε δημόσια θέα ώστε όποιος θέλει να παίρνει πορτοκάλια.
2) Αν έχει υπογραφεί συμβόλαιο, τότε είμαι ηθικά και νομικά υπόλογος αν φτιάξω την πορτοκαλιά από το πορτοκάλι, εδώ πάσο.

Σε καμία περίπτωση όμως δεν μπορεί να κατηγορηθεί ηθικά ο περαστικός που θα πάρει τα δωρεάν πορτοκάλια που θα βάλω εγώ έξω από το σπίτι μου. Δεν είχε κάνει κάποια συμφωνία με τον μανάβη!

Θα ρωτήσει κάποιος, γιατί τότε να αγοράσει οποιοσδήποτε πορτοκάλια αν μπορεί να τα αντιγράψει? Αυτό δεν είναι πρόβλημα της Πολιτείας, αλλά του μανάβη. Μπορεί να προσφέρει εξαιρετικές υπηρεσίες (ο ίδιος λόγος που οι άνθρωποι προτιμούν να δειπνούν σε ακριβά εστιατόρια αντί για το γυράδικο του Κυρ Μπάμπη), μπορεί να προσφέρει κάποια εγγύηση ότι το πορτοκάλι είναι φρέσκο και πιστοποιημένο υγειονομικά, μπορεί να έχει δωρεάν 'product support' σε περίπτωση που κάποιος πελάτης δεν ξέρει πως να ξεφλουδίσει το πορτοκάλι, μπορεί να παρέχει μία υπηρεσία τηλε-διανομής των πορτοκαλιών χωρίς επιβάρυνση του πελάτη και με μεγαλύτερη ταχύτητα και ευκολία από το να περπατήσει αυτός μέχρι το σπίτι μου για να πάρει τζάμπα πορτοκάλια.

Στο παραπάνω παράδειγμα, αντικαταστήστε όπου 'πορτοκάλι' την 'πνευματική ιδιοκτησία', όπου 'μανάβης' το 'εταιρεία' και όπου 'μαγικό ραβδί' το 'ηλεκτρονικός υπολογιστής'. Ο δρόμος στον οποίο τοποθετώ τα πορτοκάλια δε είναι το διαδίκτυο.

Οι νόμοι περί πνευματικής ιδιοκτησίας είναι, κατά την γνώμη μου, ξεπερασμένοι: ανήκουν σε μία περασμένη εποχή, και έχουν ξεφύγει από τον αρχικό τους σκοπό (την προστασία της καινοτομίας), αντίθετα ενισχύοντας τα μονοπώλια. Να μην ξεχνάμε ότι στην τελική, ο καταναλωτής κερδίζει από τον ανταγωνισμό μεταξύ εταιριών πάνω στην ποιότητα των προϊόντων και των υπηρεσιών, και όχι των δικηγόρων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top