Αποτρίχωση

*Serena*

Τιμώμενο Μέλος

Η Raven αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, επαγγέλεται Χορογράφος και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 5,992 μηνύματα.
Ε προφανώς για να λέει στη συσκευασία "βάλτε το σε καυτό νερό μέχρι να μαλακώσει" θα ήθελε και άλλο μαλάκωμα.:P
Να δοκιμάσω και με τη δεύτερη συσκευασία ή να πάρω κερί;:redface:

Γιατί καλέ αχρηστεύτηκε αυτό? :worry: αν το αφήσεις λίγο δεν στερεοποιείται κάπως?
Να δοκιμάσεις και με τη δεύτερη. Είναι το καλύτερο και πιο φυσικό πράγμα που κάνει αποτρίχωση. Κάνει και ταυτόχρονα απολέπιση και από οσο θυμάμαι είναι φτηνό. Αν αντέχεις τον πόνο αξίζει. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Παιδιά έχετε αντιμετωπίσει ποτέ τριχούλες... πάνω στην μύτη? Δεν λέω μέσα αλλά πάνω. Πως τις βγάζετε αυτές? Έχω κανά δυο δεν ξέρω από που ξεφύτρωσαν αλλά φοβάμαι μήπως το ξύρισμα τις κάνει πιο έντονες και πολλές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Didimos

Νεοφερμένος

Ο Didimos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 28 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Johnny15:
Παιδιά έχετε αντιμετωπίσει ποτέ τριχούλες... πάνω στην μύτη? Δεν λέω μέσα αλλά πάνω. Πως τις βγάζετε αυτές? Έχω κανά δυο δεν ξέρω από που ξεφύτρωσαν αλλά φοβάμαι μήπως το ξύρισμα τις κάνει πιο έντονες και πολλές.

Το ξύρισμα τις δυναμώνει πραγματικά όλες τις τρίχες, αν δεν έχεις όρεξη να τις ξυρίζεις τακτικά θα πρέπει να επισκεφτείς δερματολόγο να σε συμβουλέψει πως θα τις καταστρέψεις για κανα δυο τρίχες πιθανώς θα είναι πολύ μικρό το κόστος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alma Libre

Επιφανές μέλος

Η Sinéad αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,229 μηνύματα.
Γιατί καλέ αχρηστεύτηκε αυτό? :worry: αν το αφήσεις λίγο δεν στερεοποιείται κάπως?
Να δοκιμάσεις και με τη δεύτερη. Είναι το καλύτερο και πιο φυσικό πράγμα που κάνει αποτρίχωση. Κάνει και ταυτόχρονα απολέπιση και από οσο θυμάμαι είναι φτηνό. Αν αντέχεις τον πόνο αξίζει. :)

Ναι, είναι φτηνό. Η αλήθεια είναι πως το ξέπλυνα απο τα χέρια μου με βραστό νερό αμέσως. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

*Serena*

Τιμώμενο Μέλος

Η Raven αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, επαγγέλεται Χορογράφος και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 5,992 μηνύματα.
Ναι, είναι φτηνό. Η αλήθεια είναι πως το ξέπλυνα απο τα χέρια μου με βραστό νερό αμέσως. :P

Κατάλαβα. Τη δεύτερη απλά μην την ζεστάνεις τόσο. Άλλο ένα πλεονέκτημα είναι ότι αν ήταν κερί παίζει να σε είχε κάψει ενώ η καραμέλα φεύγει άνετα. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ajusshi

Διάσημο μέλος

Ο η σκέψη μου σκέφτηκε τον εαυτό της αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,810 μηνύματα.
Παιδιά έχετε αντιμετωπίσει ποτέ τριχούλες... πάνω στην μύτη? Δεν λέω μέσα αλλά πάνω. Πως τις βγάζετε αυτές? Έχω κανά δυο δεν ξέρω από που ξεφύτρωσαν αλλά φοβάμαι μήπως το ξύρισμα τις κάνει πιο έντονες και πολλές.

θα πάρεις το τσιμπιδάκι που έχουν οι κοπέλες για τα φρύδια και θα τις βγάλεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alma Libre

Επιφανές μέλος

Η Sinéad αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,229 μηνύματα.
Κατάλαβα. Τη δεύτερη απλά μην την ζεστάνεις τόσο. Άλλο ένα πλεονέκτημα είναι ότι αν ήταν κερί παίζει να σε είχε κάψει ενώ η καραμέλα φεύγει άνετα. ;)

Το κερί το κάνω αποκλειστικά κρύο, η αλήθεια είναι. Ζεστό δε μπορώωωω.:redface:
Τη δεύτερη λέω να το χρονομετρήσω.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

*Serena*

Τιμώμενο Μέλος

Η Raven αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, επαγγέλεται Χορογράφος και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 5,992 μηνύματα.
Το κερί το κάνω αποκλειστικά κρύο, η αλήθεια είναι. Ζεστό δε μπορώωωω.:redface:
Τη δεύτερη λέω να το χρονομετρήσω.:P

Και γω μόνο με κρύο έχω κάνει. Διστάζω που διστάζω να τραβήξω άμα είναι και ζεστό θα πάθω έγκαυμα νομίζω. :redface:
Do it. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πόπη Μ

Νεοφερμένος

Η Πόπη Μ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και επαγγέλεται Μαθητής/τρια. Έχει γράψει 29 μηνύματα.
Παιδιά έχετε αντιμετωπίσει ποτέ τριχούλες... πάνω στην μύτη? Δεν λέω μέσα αλλά πάνω. Πως τις βγάζετε αυτές? Έχω κανά δυο δεν ξέρω από που ξεφύτρωσαν αλλά φοβάμαι μήπως το ξύρισμα τις κάνει πιο έντονες και πολλές.

υπαρχει η αποτριχωση με βελονα και ειναι οτι πρεπει για λιγες τριχες και εχει μονιμο αποτελεσμα με μερικες επισκεψεις πρεπει ομως να βρεις καποιον ειδικο που να γνωριζει για να στο κανει ειναι σχετικα οικονομικο αν σκεφτεις οτι ειναι μονιμο..ειναι βεβαια επιπονο αλλα αντεχεται και αξιζει το κοπο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aye

Πολύ δραστήριο μέλος

Η aye αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Πωλητής/ρια. Έχει γράψει 862 μηνύματα.
έκλεισα το σάβατο να πάω σε αισθητικό με μια φίλη μου για άνω χείλος αλλά με προβλημάτισε η αδερφή μου λέγοντας μου πως θα αρχίσουν να βγαίνουν πιο έντονες μετά οι τρίχες. η αλήθεια είναι πως γενικά δεν έχω έντονη τριχοφυία αρά ούτε εκεί αλλά σκέφτηκα πως δεν θα πείραζε να δοκιμάσω. τι πιστεύετε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Παιδίατρος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
έκλεισα το σάβατο να πάω σε αισθητικό με μια φίλη μου για άνω χείλος αλλά με προβλημάτισε η αδερφή μου λέγοντας μου πως θα αρχίσουν να βγαίνουν πιο έντονες μετά οι τρίχες. η αλήθεια είναι πως γενικά δεν έχω έντονη τριχοφυία αρά ούτε εκεί αλλά σκέφτηκα πως δεν θα πείραζε να δοκιμάσω. τι πιστεύετε;

Με τι θα στις βγάλει; Κερί, χαλάουα, laser, κλωστή;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Claire Rentfield

Περιβόητο μέλος

Η Βάσω. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Άνεργος/η και μας γράφει απο Κορυδαλλός (Αττική). Έχει γράψει 6,051 μηνύματα.
έκλεισα το σάβατο να πάω σε αισθητικό με μια φίλη μου για άνω χείλος αλλά με προβλημάτισε η αδερφή μου λέγοντας μου πως θα αρχίσουν να βγαίνουν πιο έντονες μετά οι τρίχες. η αλήθεια είναι πως γενικά δεν έχω έντονη τριχοφυία αρά ούτε εκεί αλλά σκέφτηκα πως δεν θα πείραζε να δοκιμάσω. τι πιστεύετε;
Αν δεν έχεις πρόβλημα έντονης τριχοφυίας δεν βλέπω τον λόγο να το δοκιμάσεις. Βέβαια αν θέλεις, να ξέρεις πως όχι μόνο δεν βγαίνουν πιο έντονες οι τρίχες αλλά αντίθετα αποδυναμώνονται κιόλας. ΄Εχω φίλες που έχουν σταματήσει να κάνουν γιατί δεν βγαίνουν πια τρίχες. Να ξέρεις όμως πως πονάει αρκετά και καλό είναι να έχεις μια αλοιφούλα πρόχειρη γιατί κάποια δέρματα είναι ευαίσθητα και το μουστάκι από τρίχες μπορεί να αντικατασταθεί από ένα μουστάκι από σπυράκια...
Θυλακίτιδα λέγεται αυτό και επίσης να προσέχεις μετά να μην πάει για κάποιες ώρες επάνω ούτε νερό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aye

Πολύ δραστήριο μέλος

Η aye αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Πωλητής/ρια. Έχει γράψει 862 μηνύματα.
νομίζω θα είναι με κερί. μου είχε κάνει μια φορά η αδερφή μου στο σπίτι με κερί και μου άφησε κοκκινίλα μετά η οποία μετά απο κανα μισάωρο εξαφανίστηκε βέβαια.

Claire αυτό για τα σπυράκια και την θυλακίτιδα μπορεί να συμβεί μόνο από το κερί;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Aleksa

Τιμώμενο Μέλος

Η Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 19,622 μηνύματα.
(απαντώ εγώ:P) Μπορεί να συμβεί με οτιδήποτε, ακόμα και με ξυράφι. Συνήθως λένε οτι συμβαίνει με τις μηχανές αποτρίχωσης, άλλα προσωπικά με την σιλκ επιλ που χρησιμοποιώ (στα πόδια) δεν μου έχει συμβεί ποτέ.
Κερί χρησιμοποιώ κρύο σε ταινίες (για περιοχές πιο ευαίσθητες) και μετά βάζω και ένα λάδι argan που ενδείκνυται προκειμένου να καταπραϋνει την κοκκινίλα που παρουσιάζει μετά η περιοχή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Εγώ το μόνο πρόβλημα που έχω με το κερί είναι ότι δεν μπορώ να κάνω στα πόδια γιατί το καλοκαίρι βγαίνουν γρήγορα και δεν μπορώ να τα αφήσω μέχρι να έρθει η ώρα να ξανακάνω αποτρίχωση. Βλακεια. -.-
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Claire Rentfield

Περιβόητο μέλος

Η Βάσω. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Άνεργος/η και μας γράφει απο Κορυδαλλός (Αττική). Έχει γράψει 6,051 μηνύματα.
Claire αυτό για τα σπυράκια και την θυλακίτιδα μπορεί να συμβεί μόνο από το κερί;
Στα πολύ ευαίσθητα δέρματα μπορεί να συμβεί ακόμα και με το ξυράφι, όπως λέει η alcyone. Βέβαια χειρότερα είναι το κερί, η χαλάουα αλλά και η βελόνα που κάνουν την ριζική αποτρίχωση. Lazer δεν έχω κάνει και δεν ξέρω αν δημιουργεί κι αυτό πρόβλημα... :hmm:
Εγώ στο παρελθόν είχα θέμα και δεν τολμούσα να κάνω τίποτα μέχρι που μια αισθητικός μου έβαλε μια αλοιφή, που σημειωτέον εγώ την έχω πάντα και την θεωρώ πανάκεια, αλλά δεν μου είχε περάσει από το μυαλό πως θα βοηθούσε και από τότε βρήκα την υγειά μου. ;)
Τώρα πια την χρησιμοποιώ ακόμα και μετά το ξύρισμα των ποδιών και δεν έχω κανένα πρόβλημα. :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Claire εκτός από σπυράκια που μπορεί πχ με το σιλκ επιλ να βγαίνουν οι τρίχες μετά ανάποδα (γυρισμένες) διορθώνεται κάπως με κρέμα και αυτό ? :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Claire Rentfield

Περιβόητο μέλος

Η Βάσω. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Άνεργος/η και μας γράφει απο Κορυδαλλός (Αττική). Έχει γράψει 6,051 μηνύματα.
Claire εκτός από σπυράκια που μπορεί πχ με το σιλκ επιλ να βγαίνουν οι τρίχες μετά ανάποδα (γυρισμένες) διορθώνεται κάπως με κρέμα και αυτό ? :worry:
Αν υπάρχει τρόπος εγώ δεν τον έχω ανακαλύψει ακόμα...
΄Εχω τεράστιο πρόβλημα μ' αυτό. :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Αν υπάρχει τρόπος εγώ δεν τον έχω ανακαλύψει ακόμα...
΄Εχω τεράστιο πρόβλημα μ' αυτό. :/:
Και εγώ κυρίως για τα πόδια που αν κάνω κερί το χειμώνα 3 μήνες με σιλκ επίλ δεν μπορώ γιατί έχω αυτό το πρόβλημα και καταλήγω να γεμίζω πληγές. Οπότε μένω στο ξυράφι που δευστυχώς δεν είναι καλό. :/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Claire Rentfield

Περιβόητο μέλος

Η Βάσω. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Άνεργος/η και μας γράφει απο Κορυδαλλός (Αττική). Έχει γράψει 6,051 μηνύματα.
Εμένα μου γίνεται αυτό και με το ξυράφι, οπότε όπως καταλαβαίνεις είμαι μπρος γκρεμός και πίσω ρέμα... Και δεν γίνεται ρε παιδί μου να μην κάνεις αποτρίχωση. :(
Πάντως κάπου είχα διαβάσει πως η λύση σ' αυτό είναι η καλή απολέπιση του δέρματος πριν την αποτρίχωση. Δεν θυμάμαι αν έπρεπε να γίνεται ακριβώς πριν ή έστω μια μέρα πριν. Στο πρόσωπο πιάνει αλλά στα πόδια...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top