Αποχώρηση ενοικιαστή - απλήρωτα ποσά

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 21,561 μηνύματα.
Οι έμπειροι φεσατζήδες (που έχουν το φέσι σύστημα), εκτός του ότι ξέρουν πολύ καλά τα σχετικά δικονομικά (π.χ. ότι το εξώδικο για να είναι έγκυρο πάντα μας το παραδίδει δικαστικός επιμελητής), δε μασάνε από τέτοια...φεσώνουν τόσο όσο να μην αξίζει ν' ασχοληθείς και προχωράνε στον επόμενο!;)

Βλέπω το 'χεις πιάσει το νόημα...μήπως έχεις παρακολουθήσει και σχετικές δίκες κι έχεις ακούσει όλες αυτές τις ηλίθιες κλάψες των «φουκαράδων» ενοικιαστών live;:rolleyes:

Κι αν δε σεβαστούν τις «ρήτρες» και π.χ. σας γκρεμίσουν καμιά πόρτα φεύγοντας τι νομίζετε ότι μπορείτε να τους κάνετε;:rolleyes:

Τους κάνει μήνυση για φθορά ξένης ιδιοκτησίας.

Γιατι να μην αξιζει να ασχοληθεις ; δινεις την υποθεση σε εναν δικηγόρο και τη τρέχει. Και αν τη κερδισεις - που θα τη κερδισεις αν σε φεσώσουν άδικα - πληρώνουν και την αμοιβη του δικηγόρου σου καθως και τα δικαστικά σου έξοδα.

Ειχα μια σπιτονοικοκυρα παλιά φίλε, αν διαφωνουσατε σε κάτι πηγαινε στην αστυνομια επιτόπου και σε καλούσαν στο αστυνομικό τμήμα για συστάσεις , πηγαινε και εισαγγελέα. Δεν μάσαγε. χαχα θεότρελη.

Βορειο Κορεάτισσα Κιμ Γιονκ Ούν.

Για να της κάνανε αυτηνης φθορες στο σπιτι, θα τους κυνηγούσε μέχρι τέλους. Και το σωστο αυτο ειναι να φυγεις απο το σπιτι και να το παραδώσεις όπως το πήρες. Εγω πάντα τα έδινα και καθαρά τα σπιτια , σκουπισμένα - σφουγγαρισμένα οπως το καλοκαιρι που ειχα πάει για δουλειες σε νησι και έμεινα σε εναν άνθρωπο.

Ο τυπος ειπε τα καλυτερα για μένα έμαθα.... δεν άνοιγα το air condition δεν εκανα καταχρηση γιατι τα ειχαμε βαλει ΟΛΑ μεσα στη τιμή. Και αμα αρχιζα να ανοιγω συνεχεια το κλιματισμο θα τον εβαζα μέσα τον άνθρωπο. Οχι ρε γιωργο του λεω ανοιγω τα παράθυρα ολα καλά δεν χρειαζομαι κλιματισμό.

Και στο τέλος μου λεει αν θές φυγε 9 η ωρα γιατι θα έρθει η καθαριστρια του λεω θα φυγω στις 12 γιατι το καραβι φευγει στις 5 απο τη πολη και δε θελω να ειμαι ολη μερα στο δρομο θελω να κοιμηθω λιγο παραπάνω να φάω και πρωινό και θα στο καθαρίσω εγώ.

Και ετσι κ έγινε του το έδωσα λαμπίκο. Σκουπισμα - σφουγγαρισμα - καθαρισα το ψυγειο !

Μου λεει εισαι πολύ σωστος τύπος αν ειχα καμια κοπελια θα σε πάντρευα να μεινεις εδώ. ΧΑΧΑ ευχαριστω ρε φιλε του κανω να εισαι καλά.

Αποδειξη δεν έδινε ουτε αυτος αλλα τον έβαζα και υπέγραφε σε ενα δικο μας χαρτί μεταξυ μας οτι έλαβε 300 ευρω πχ για ενοικιο για να ξέρουμε οτι τον πληρωσα , ανθρωποι ειμαστε του κανω μπορει να ξεχάσει κάποιος. Και το δέχτηκε.

Θελω να πω οτι ο κοσμος καπως συνενοειται. Δεν ειμαστε ταλιμπάν. Ακομη και οι Ταλιμπαν κάνουν καποιες συμφωνίες. Γιατι να φυγεις ετσι και να κάνεις ζημιά στον άλλον ; γιατι να αφήσεις φέσι ;

ο μονος λογος που διαπραγματευτηκα ένα φέσι σε εναν λογαριασμο νερου παλια περιπου 150 ευρω ηταν οτι αρχικα το σπιτι ειχε μούχλα μέσα και ο ιδιοκτητης δεν μου το ειχε πει. Οποτε νομιζω ηθικά θα ηταν δικαιο να μην μου πάρει λεφτά άλλο εφοσον πηρε ολα τα ενοικια κανονικα για ενα σπιτι που αν ηξερα αυτο το ελαττωμα μπορει και να μη το νοικιαζα. Νομιζω εχει λογικη αυτο που λέω.
 

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,846 μηνύματα.
Γιατι να μην αξιζει να ασχοληθεις ;
Pay Day Money GIF by MOST EXPENSIVEST



Ποιος μπλέκει με δικηγόρο άμα δεν είναι σοβαρή υπόθεση χωρίς κέρδος ?
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 21,561 μηνύματα.
Pay Day Money GIF by MOST EXPENSIVEST



Ποιος μπλέκει με δικηγόρο άμα δεν είναι σοβαρή υπόθεση χωρίς κέρδος ?


Θα κερδισεις τα λεφτα που σου χρωστάει και τα δικαστικα έξοδα. Υπο αυτο τον ορο καμια δικη δεν ξερεις εξαρχης αν ειναι κερδισμένη ή οχι.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Βλέπω το 'χεις πιάσει το νόημα...μήπως έχεις παρακολουθήσει και σχετικές δίκες κι έχεις ακούσει όλες αυτές τις ηλίθιες κλάψες των «φουκαράδων» ενοικιαστών live;:rolleyes:

Δεν εχει πιάσει το νόημα , τρολάρει. Υπάρχουν άνθρωποι που έχουν λεφτά και τρέχουν στα δικαστήρια. Θα τον έμπλεκε απλά και θα έπρεπε μετα και ο Νικος να βάλει δικηγορο και να πληρωσει κ αυτός.

Για αυτο επρεπε να συνενοηθουν σε μια μέση λυση εξαρχής. Εκτος κ αν ειναι ανικανοι να συνενοηθουν που αρκετοι τέτοιοι υπάρχουν εκει έξω αλλα στο τέλος βγαινει εις βαρος τους γιατι κ οι δικαστες σου λενε μωρε μλκες ηρθατε για αυτο το πραγμα εδω να μας χαλασετε το χρονο γιατι δεν τα βρισκατε μονοι σας κατι αυτοφωρα του κωλου εκει οχι με ειπε βλακα οχι με τραβηξε απο τη μπλουζα ή μου χρωσταει 200 ευρω.

Αυτα ειναι για μαθητευομενους νομικους που παρακαλάνε για τα αυτοφωρα εξω απο την Ευελπιδων. Οι λεγομενοι αυτοφο΄ρακηδες , σιγα κ τα λεφτα που θα σου πάρουν λέμε τωρα.
 

Jack of Spades

Περιβόητο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,431 μηνύματα.
Ακριβώς. Αν είναι κύρια κατοικία και έχει χαμηλό εισόδημα μπορεί να κάτσει για χρόνια μέχρι να τον διώξει ο ιδιοκτήτης καθώς ο νόμος τον προστατεύει.
Ό,τι πιθανή κι απίθανη παπαριά χωράει ο ανθρώπινος νους μπορεί να επικαλεστεί ο αφερέγγυος ενοικιαστής σ' ένα δικαστήριο...και φυσικά τα δικαστήρια (ως δεκανίκι του κράτους απατεώνα που όπως είπα και πριν «κλείνει το μάτι» σε όλους αυτούς τους μπαγλαμάδες) δέχονται τον παραμικρό λόγο υγείας, οικονομικό κ.λπ. για να μην μπορεί ο ιδιοκτήτης να τους πετάξει έξω!
1)Γιατι να μην αξιζει να ασχοληθεις ; δινεις την υποθεση σε εναν δικηγόρο και τη τρέχει. Και αν τη κερδισεις - που θα τη κερδισεις αν σε φεσώσουν άδικα - πληρώνουν και την αμοιβη του δικηγόρου σου καθως και τα δικαστικά σου έξοδα.

2)Ειχα μια σπιτονοικοκυρα παλιά φίλε, αν διαφωνουσατε σε κάτι πηγαινε στην αστυνομια επιτόπου και σε καλούσαν στο αστυνομικό τμήμα για συστάσεις , πηγαινε και εισαγγελέα. Δεν μάσαγε. χαχα θεότρελη.
1)Γιατί α)θα χάσεις κι εσύ ο ίδιος πάρα πολύ χρόνο στα τηλέφωνα και στα πήγαινε-έλα σε δικηγόρους, δικαστήρια κ.λπ. (εκτός αν είσαι κάνας Ελληναράς εισοδηματίας απ' αυτούς που ζουν μόνο απ' τα νοίκια και ξύνουν τ' @@ τους όλη μέρα και δεν έχεις τίποτα πιο σοβαρό να κάνεις, οπότε πάσο) και β)γιατί δεν είναι ΚΑΘΟΛΟΥ σίγουρο ότι θα πάρεις τα λεφτά σου πίσω...και δεν εννοώ αν θα δικαιωθείς ή όχι (που κι αυτό «παίζεται», αλλά ΕΣΤΩ ότι στην περίπτωσή σου είσαι 99,9% σίγουρος ότι η απόφαση θα βγει υπέρ σου) αλλά αν θα έχει εν τέλει ο αντίδικος χρήματα ή κάποιο εκποιήσιμο περιουσιακό στοιχείο στ' όνομά του για να σε αποζημιώσει!
Αν δεν έχει δεκάρα τσακιστή σε τραπεζικό λογαριασμό, δεν έχει αυτοκίνητο και το Ε9 του είναι παντελώς άδειο, μάντεψε τι θα πάρεις!:rolleyes:

2)Αυτού του είδους οι «τσαμπουκάδες» σε ανθρώπους σαν εμένα ή εσένα πιάνουν (αν υποθέσουμε ότι για κάποιο λόγο καθυστερήσουμε σκόπιμα το νοίκι)...αλλά μέχρι εκεί!
Άνθρωποι που δεν έχουν τίποτα στ' όνομά τους (είτε γιατί όντως δεν έχουν και δεν επιδιώκουν ν' αποκτήσουν είτε γιατί τα έχουν μοιράσει σε αδέρφια κ.λπ. για να είναι ασφαλή) κι έχουν κάνει το φέσι επάγγελμα ΔΕΝ μασάνε από αστυνομίες και δικαστήρια...κι αν δουλεύουν και με «μαύρα» δεν τους πιάνεις από πουθενά!;)
Ούτε στη φυλακή δε μπορείς να τους στείλεις (για να πεις ότι οκ μπορεί να με πληρώσουν προκειμένου να γλυτώσουν τα κάγκελα)...
 
Τελευταία επεξεργασία:

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 21,561 μηνύματα.
Εμένα δεν θα έφτανε κάν στο τσαμπουκά ρε φίλε. Δεν θέλω να κάνω ατιμίες στις συναλλαγές μου. Θα μιλαγαμε να τα βρούμε το πιθανότερο. Τωρα αυτοι που λες δεν αντιλεγω χαμένα κορμιά ειναι οποτε ού μπλέξεις.
 

rublessvolt

Νεοφερμένος

Ο rublessvolt αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Οι έμπειροι φεσατζήδες (που έχουν το φέσι σύστημα), εκτός του ότι ξέρουν πολύ καλά τα σχετικά δικονομικά (π.χ. ότι το εξώδικο για να είναι έγκυρο πάντα μας το παραδίδει δικαστικός επιμελητής), δε μασάνε από τέτοια...φεσώνουν τόσο όσο να μην αξίζει ν' ασχοληθείς και προχωράνε στον επόμενο!;)

Βλέπω το 'χεις πιάσει το νόημα...μήπως έχεις παρακολουθήσει και σχετικές δίκες κι έχεις ακούσει όλες αυτές τις ηλίθιες κλάψες των «φουκαράδων» ενοικιαστών live;:rolleyes:

Κι αν δε σεβαστούν τις «ρήτρες» και π.χ. σας γκρεμίσουν καμιά πόρτα φεύγοντας τι νομίζετε ότι μπορείτε να τους κάνετε;:rolleyes:
Noμίζω κάπου εκεί κρύβεται και στην περίπτωση αυτή το μυστικό. Αν υποθέσουμε πως η δυνατότητα διεκδίκησης αφορά τα 600€ των λογαριασμών ΔΕΚΟ (διότι τα τυπικά ενοίκια έχουν πληρωθεί μέχρι το τελευταίο), τότε μάλλον δεν αξίζει δικαστική διαμάχη - ίσως ούτε καν η απειλή ενός εξώδικου (που έχει κι αυτό υπολογίσιμο κόστος). Τα πολλά χρήματα αφορούν τα αδήλωτα ενοίκια.

Επίσης δεν είμαι σίγουρος τι πρέπει να κάνω για λογαριασμούς των ΔΕΚΟ (ρεύμα, αέριο, νερό) που θα έρθουν πολύ μετά την αποχώρηση του - ίσως τον επόμενο ή μεθεπόμενο μήνα και θα αφορούν την περίοδο που έμενε στο ακίνητο τυπικά ο νοικάρης.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 21,561 μηνύματα.
Φιλε θα ήταν ατιμωτικό για μένα τουλάχιστον να με πάει κάποιος στο δικαστήριο ως τζαμπατζή ή οτι του έκανα ζημιές στο σπίτι. Θα ήταν κηλίδα στη φήμη και το στάτους που έχω. Ειμαι 35 χρονών και δεν ειμαι κάνα χαμίνι του δρόμου να ζώ με επιδόματα και εις βάρος άλλων.Στη προσωπικη μου ζωη και εφοσον ειμαι ελευθερος κανω οτι γουστάρω και δεν πεφτει λόγος σε κανέναν αν γυριζω τα βράδια!

Ποτέ δεν έχει συμβεί αυτό και δεν θα συμβεί κ ποτέ. Και αυτο διοτι παρά το ότι χαλάω αρκετά λεφτά καθε μηνα στη διασκεδάση μου σιγουρα ενα 300-400αρι φευγει σε βολτες και παρελκόμενα. Πάντα όμως ειμαι τυπικος στους λογαριασμούς μου και τα χρέη μου. Και πάμε καλά παλιά ειχα 4 δανειακές υποχρεώσεις. Τώρα έχω 1. ;)

Για αυτο έγραψα οτι θα μπλέκαμε. Κάτι που θα ήθελα σε κάθε περίπτωση να αποφύγω. Απορω με κάποιους που ειναι τζαμπατζήδες. Ξεφτιλα μεγαλυτερη δεν υπάρχει.
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,846 μηνύματα.
Φιλε θα ήταν ατιμωτικό για μένα τουλάχιστον να με πάει κάποιος στο δικαστήριο ως τζαμπατζή ή οτι του έκανα ζημιές στο σπίτι. Θα ήταν κηλίδα στη φήμη και το στάτους που έχω. Ειμαι 35 χρονών και δεν ειμαι κάνα χαμίνι του δρόμου να ζώ με επιδόματα και εις βάρος άλλων.Στη προσωπικη μου ζωη και εφοσον ειμαι ελευθερος κανω οτι γουστάρω και δεν πεφτει λόγος σε κανέναν αν γυριζω τα βράδια!

Ποτέ δεν έχει συμβεί αυτό και δεν θα συμβεί κ ποτέ. Και αυτο διοτι παρά το ότι χαλάω αρκετά λεφτά καθε μηνα στη διασκεδάση μου σιγουρα ενα 300-400αρι φευγει σε βολτες και παρελκόμενα. Πάντα όμως ειμαι τυπικος στους λογαριασμούς μου και τα χρέη μου. Και πάμε καλά παλιά ειχα 4 δανειακές υποχρεώσεις. Τώρα έχω 1. ;)

Για αυτο έγραψα οτι θα μπλέκαμε. Κάτι που θα ήθελα σε κάθε περίπτωση να αποφύγω. Απορω με κάποιους που ειναι τζαμπατζήδες. Ξεφτιλα μεγαλυτερη δεν υπάρχει.
Ε δεν είναι όλοι έτσι

Σε κάθε κατάσταση προσαρμόζεσαι σε αυτήν .Εδώ είναι εντελώς άλλη κατάσταση

Υπάρχουν ένα κάρο βλακείες και παγίδες που μπορούν να το γυρίσουν εναντίον σου στο δικαστήριο
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 21,561 μηνύματα.
Ε δεν είναι όλοι έτσι

Σε κάθε κατάσταση προσαρμόζεσαι σε αυτήν .Εδώ είναι εντελώς άλλη κατάσταση

Υπάρχουν ένα κάρο βλακείες και παγίδες που μπορούν να το γυρίσουν εναντίον σου στο δικαστήριο

Εντάξει εγω θα το ρίσκαρα και θα έβαζα δικηγόρο. Ο φιλος μπορει να μην θέλει να εμπλακεί. Ένας "πολεμος" αυτα έχει αν αποφασισεις να μπεις θα έχεις και κάποιες απώλειες.

Εγω θα έμπαινα αν το ποσό ηταν πάνω απο 300 ευρώ. Αν δεν ήταν θα αποδεχόμουν τη χασούρα και θα συνεχιζα. Αλλα σιγουρα θα έβρισκα τον νέο ιδιοκτητη του και θα του έλεγα να προσέχει γιατι ο τύπος ειναι για τον λούτσο καβάλα.

Φιλε να ξέρεις ο θεός , θα στα δώσει απο αλλού.
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,846 μηνύματα.
Εντάξει εγω θα το ρίσκαρα και θα έβαζα δικηγόρο. Ο φιλος μπορει να μην θέλει να εμπλακεί. Ένας "πολεμος" αυτα έχει αν αποφασισεις να μπεις θα έχεις και κάποιες απώλειες.

Εγω θα έμπαινα αν το ποσό ηταν πάνω απο 300 ευρώ. Αν δεν ήταν θα αποδεχόμουν τη χασούρα και θα συνεχιζα. Αλλα σιγουρα θα έβρισκα τον νέο ιδιοκτητη του και θα του έλεγα να προσέχει γιατι ο τύπος ειναι για τον λούτσο καβάλα.
Ντεβιλ .....δεν είναι όλα πόλεμος και αντρικά και δεν κάνω πίσω κλπ

Εγώ έτσι όπως το βλέπω απ' την μεριά μου είναι ποιος θα νικήσει και τι όφελος θα έχει

Πέραν από οικονομικές απώλειες ,σε αυτά πρέπει να είσαι έτοιμος και ψυχολογικά

Εγώ στην θέση του ενοικιαστή ,χωρίς να θέλω να τον δικαίωσω, αυτά θα έκανε ,θα πήγαινα τον τύπο στην εφορία έτσι για χαβαλε ,θα ζητούσα και 2-3 μπούρδες εκβιασμού στην αρχή με μάρτυρα σε μια δυσκολη περίοδο .


Και στοιχεία να μην έχεις ,αυτά δημιουργούνται στην στιγμή αρκεί να παιχτεί το παιχνίδι ωραία .Σε ένα παιχνίδι μόνο ένας είναι ο πιο έξυπνος από τον άλλον
 

rublessvolt

Νεοφερμένος

Ο rublessvolt αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Εγώ στην θέση του ενοικιαστή ,χωρίς να θέλω να τον δικαίωσω, αυτά θα έκανε ,θα πήγαινα τον τύπο στην εφορία έτσι για χαβαλε ,θα ζητούσα και 2-3 μπούρδες εκβιασμού στην αρχή με μάρτυρα σε μια δυσκολη περίοδο .


Και στοιχεία να μην έχεις ,αυτά δημιουργούνται στην στιγμή αρκεί να παιχτεί το παιχνίδι ωραία .Σε ένα παιχνίδι μόνο ένας είναι ο πιο έξυπνος από τον άλλον

Αυτό με ανησυχούσε εξ'αρχής. Θεωρούσα όμως πως μια καταγγελία για τα αδήλωτα νοίκια δε θα στεκόταν ελλείψει στοιχείων. Δεν ξέρω πως θα το αντιμετώπιζε το δικαστήριο ή αν μπορεί να εμπλακεί η εφορία με μια απλή καταγγελία χωρίς αποδεικτικά στοιχεία.
 

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,846 μηνύματα.
Αυτό με ανησυχούσε εξ'αρχής. Θεωρούσα όμως πως μια καταγγελία για τα αδήλωτα νοίκια δε θα στεκόταν ελλείψει στοιχείων. Δεν ξέρω πως θα το αντιμετώπιζε το δικαστήριο ή αν μπορεί να εμπλακεί η εφορία με μια απλή καταγγελία χωρίς αποδεικτικά στοιχεία.
Άμα ο ενοικιαστής είναι έξυπνος .....θα σου στείλει μήνυμα για τα αδηλωτα .Εσύ θα το χαψεις γιατί προφανώς σε νοιάζουν τα χρήματα γιατί είναι πολλά .Αλλά αυτός θα έχει κατάφερει να έχει σε γραπτό μήνυμα τα στοιχεία των μαύρων


Αλλά όλα αυτά είναι περιπτώσεις .....μπορεί ο τύπος να μην ξέρει καν τι του γίνεται
 

Guest 528707

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Κι αν δε σεβαστούν τις «ρήτρες» και π.χ. σας γκρεμίσουν καμιά πόρτα φεύγοντας τι νομίζετε ότι μπορείτε να τους κάνετε;:rolleyes:
Έως τώρα δεν έχω παραλάβει διαμέρισμα με την παραμικρη φθορά και νοικιάζω πάντα σε φοιτητές που εκεί ξέρουμε τι παίζει...

Μάλλον η ρήτρα που έχω ειναι ικανή γι αυτό 😉
Δεν χρειάζεται κόπος όταν μιλάς για αγοραπωλησίες ή ενοικιάσεις ακινήτων...Ένας καλός δικηγόρος και συμβολαιογράφο είναι υπερ αρκετα να σε γλυτώσουν από πολλα 😜
 

Jack of Spades

Περιβόητο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,431 μηνύματα.
Επίσης δεν είμαι σίγουρος τι πρέπει να κάνω για λογαριασμούς των ΔΕΚΟ (ρεύμα, αέριο, νερό) που θα έρθουν πολύ μετά την αποχώρηση του - ίσως τον επόμενο ή μεθεπόμενο μήνα και θα αφορούν την περίοδο που έμενε στο ακίνητο τυπικά ο νοικάρης.
Ό,τι λογαριασμός είναι στ' όνομά σου θα πληρωθεί από σένα όπως και να 'χει, δεν το γλυτώνεις...πήγαινε να κλείσεις όλες τις παροχές για να μην έχεις άλλες απώλειες (εκτός απ' το Τ.Α.Π. που θα σου έρχεται απ' το Δήμο σ' επιστολή και θα το πληρώνεις κάθε χρόνο ξεχωριστά όσο δε σου έρχεται λογαριασμός ρεύματος και το οποίο για 100 τ.μ. δε θα είναι κάνα τραγικό ποσό) κι από εδώ και στο εξής πάντα θα βάζεις το λογαριασμό στ' όνομα του ενοικιαστή ώστε οι όποιες οφειλές προκύψουν να μην αφορούν εσένα και να μη μπορούν να μπλοκάρουν (ούσες απλήρωτες) τις παροχές του σπιτιού σου...
Για αυτο έγραψα οτι θα μπλέκαμε. Κάτι που θα ήθελα σε κάθε περίπτωση να αποφύγω. Απορω με κάποιους που ειναι τζαμπατζήδες. Ξεφτιλα μεγαλυτερη δεν υπάρχει.
Τι να κάνουμε όμως, υπάρχουν...και δεν είναι ν' απορείς «γιατί» υπάρχουν!
Από τη στιγμή που το κράτος τους διευκολύνει στο φέσωμα, είναι απολύτως λογικό και να υπάρχουν και ν' αυξάνονται!;)
Εγω θα έμπαινα αν το ποσό ηταν πάνω απο 300 ευρώ. Αν δεν ήταν θα αποδεχόμουν τη χασούρα και θα συνεχιζα.
Αν ήταν 299,90€ δε θα τα κυνηγούσες;:rolleyes:
Ντεβιλ .....δεν είναι όλα πόλεμος και αντρικά και δεν κάνω πίσω κλπ

Εγώ έτσι όπως το βλέπω απ' την μεριά μου είναι ποιος θα νικήσει και τι όφελος θα έχει

Πέραν από οικονομικές απώλειες ,σε αυτά πρέπει να είσαι έτοιμος και ψυχολογικά
Φαίνεται πως ο Devil δε βλέπει τα πράγματα απ' αυτή τη σκοπιά...αλλά στην πραγματική ζωή έτσι όπως τα περιγράφουμε εκτυλίσσονται τα πράγματα, καλώς ή κακώς!
Όπως λοιπόν π.χ. ο Ερντογάν δε θα μπει στον Έβρο γιατί ξέρει ότι οι απώλειες που θα έχει θα είναι μεγαλύτερες από τα όποια εδαφικά κ.λπ. οφέλη, έτσι και π.χ. ο rublessvolt δε θα μπλέξει με δικηγόρους και δικαστήρια για 600€ γιατί ξέρει ότι οι απώλειες που θα έχει (σ' εργατοώρες κ.λπ.) θα είναι μεγαλύτερες από τα 600€ που ΙΣΩΣ εισπράξει μετά από μήνες ή/και χρόνια κυνηγητού!
Έως τώρα δεν έχω παραλάβει διαμέρισμα με την παραμικρη φθορά και νοικιάζω πάντα σε φοιτητές που εκεί ξέρουμε τι παίζει...

Μάλλον η ρήτρα που έχω ειναι ικανή γι αυτό 😉
Δεν χρειάζεται κόπος όταν μιλάς για αγοραπωλησίες ή ενοικιάσεις ακινήτων...Ένας καλός δικηγόρος και συμβολαιογράφο είναι υπερ αρκετα να σε γλυτώσουν από πολλα 😜
Προφανώς γιατί προσέχεις, ζητάς στοιχεία θέτεις ρήτρες κ.λπ. (που έχουν την αξία τους όσον αφορά το «ξεσκαρτάρισμα» υποψήφιων ενοικιαστών, αλλά μέχρι εκεί)...αν όμως πέσεις σε περίπτωση οργανωμένου, «επαγγελματία» φεσατζή που σου «ξέφυγε» (είτε γιατί είναι καλός παπατζής είτε γιατί αποφάσισε να ξεκινήσει από εσένα) ούτε ο Κούγιας δε θα σου δώσει τα νοίκια σου πίσω!;)
 
Τελευταία επεξεργασία:

Guest 528707

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Προφανώς γιατί προσέχεις, ζητάς στοιχεία θέτεις ρήτρες κ.λπ. (που έχουν την αξία τους όσον αφορά το «ξεσκαρτάρισμα» υποψήφιων ενοικιαστών, αλλά μέχρι εκεί)...αν όμως πέσεις σε περίπτωση οργανωμένου, «επαγγελματία» φεσατζή που σου «ξέφυγε» (είτε γιατί είναι καλός παπατζής είτε γιατί αποφάσισε να ξεκινήσει από εσένα) ούτε ο Κούγιας δε θα σου δώσει τα νοίκια σου πίσω!;)
Οταν κανεις τετοιες δουλειες αναλαμβανεις και τα οποια ρισκα ....
Γι αυτο το αν και το μηπως φροντιζεις να μην τα αφηνεις στο ελεος τους ,αν παλι ερθουν δεν θα πεθάνουμε κιολας ...χρηματα χανονται οχι ζωες μην τρελαθουμε κιολας :)

Μετα απο τοσα χρονια σε ολα αυτα εχει σπασει η δικη μου χολη που λενε ,αν θελει να ερθει ας ερθει ,τον περιμενω να γελασουμε μαζι στο τελος ,τωρα ποιος θα γελασει περισσοτερο θα σου πω οταν μου τυχει ...
 

Jack of Spades

Περιβόητο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,431 μηνύματα.
1)Οταν κανεις τετοιες δουλειες αναλαμβανεις και τα οποια ρισκα ....

2)Γι αυτο το αν και το μηπως φροντιζεις να μην τα αφηνεις στο ελεος τους ,αν παλι ερθουν δεν θα πεθανουμε κιολας ...χρηματα χανονται οχι ζωες μην τρελαθουμε κιολας :)
1)Γι' αυτές τις περιπτώσεις μιλάμε σ' αυτό το θέμα, όχι για τους σοβαρούς ανθρώπους που πληρώνουν (ή που δεν πληρώνουν γιατί όντως έφτασαν σε σημείο να μην έχουν και θα προθυμοποιηθούν είτε να τα δώσουν στην πρώτη ευκαιρία είτε να κάνουν διακανονισμό κ.λπ.)...

2)Φυσικά και δε θα πεθάνουμε, αλλά εσύ στην αρχή ήσουν κατηγορηματική λέγοντας ότι ακόμη ΚΑΙ σ' αυτές τις περιπτώσεις «μ' ένα δικηγόρο κι ένα δικαστήριο ξεμπερδεύεις»!
Γι' αυτό σε ρωτάω, πως θα πάρεις λεφτά από έναν άνθρωπο που ΔΕΝ έχει (ή δεν φαίνεται να έχει) να του πάρεις;
Και πως θα μπλέξεις έτσι απλά χωρίς δεύτερη σκέψη με ένα δικαστήριο για ένα μικρό ποσό χωρίς να ξέρεις ούτε αν θα δικαιωθείς, ούτε αν ο αντίδικος θα έχει να πληρώσει (τα νοίκια και τα δικαστικά σου έξοδα) αν δικαιωθείς;
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 21,561 μηνύματα.
Αν ήταν 299,90€ δε θα τα κυνηγούσες;:rolleyes:
Φίλε πιάσε το νόημα ! Σου λεω οτι κατω απο ή μεχρι 300 ευρω δεν έχει αξία οντως να ασχοληθεις απλα αποδέχεσαι τη χασούρα.
Φαίνεται πως ο Devil δε βλέπει τα πράγματα απ' αυτή τη σκοπιά...αλλά στην πραγματική ζωή έτσι όπως τα περιγράφουμε εκτυλίσσονται τα πράγματα, καλώς ή κακώς!

Ειμαι αυθορμητος τύπος , εχει τυχει να πάω σε δικαστηριο ως εναγόμενος οταν με απειλουσε μια σατανική γριά και τελικά κέρδισα τη δίκη αλλα έχασα τα δικαστικά έξοδα οπως τα έχασε κ αυτη απλα αυτη έχασε και τη δίκη.

Πριν προχωρήσουμε στο δικαστηριο της προτεινα +20 ευρω αυξηση ενοικιου αλλα να μην ασχολειται με ποιον μένω μεσα στο σπιτι που μου μισθώνει και το οποιο οταν εφυγα ο ξαδερφος της ανεφερε πως το έδωσα καλυτερο απο οτι ηταν. Κανονικα έπρεπε να κοψω ενα penthouse απο τσοντες και να αφησω τις σελιδες σκορπιες μεσα στο σπιτι.

Να της πω , αυτο σου λειπει... το ΠΕΤΣΩΜΑ !@!!! βρες κανεναν καυλο γερο να στο προσφέρει να ηρεμησεις.

Καταλαβες σε τι τρελό κοσμο μπορεις να τυχεις , για αυτο σου λεω πριν ακουσεις τον ιδιοκτητη να λεει τις μαλακιες του ρώτα και την αλλη πλευρά.

Αυτη ειχε κολλημα αν ερχοταν κάποιος να μεινει στο σπιτι επρεπε να αναγραφεται στο συμβολαιο το οποιο συμβολαιο ειχε κενά εξαρχης τα ονοματα , και το δικαστηριο απεφάνθη οτι εφοσον η κυράτζα αυτη ηθελε να θεσει εξαρχής τέτοιους ορους θα έπρεπε να τους αναγράψει ! Δεν το έκανε άρα , αυτο δημιουργησε δικαιωματα υπερ του εναγόμενου όπως έγραφε η αποφαση δηλαδη εμένα.

Το κορυφαιο ηταν στο τέλος που δεν έπαιρνε τα κλειδια επειδη λέει υπηρχαν ανεξόφλητοι λογαριασμοί κοινοχρηστων ! Τα παρέδωσα τα ΚΛΕΙΔΙΑ με ένα εξώδικο - μεσω δικαστικού επιμελητή. Σιγα ενα 50άρι έδωσα.

Η κυρια ομως δεν ειπε οτι με χρεωνε κοινοχρηστα δια το πληθος των διαμερισματων και οχι οπως θα έπρεπε δηλαδη με βάση τα τετραγωνικα του καθε διαμερισματος. Ετσι πληρώνονται τα κοινοχρηστα οποτε της ζητουσα στο εξωδικο να μου στειλει νομιμες αποδειξεις στον πληρεξουσιο δικηγορο μου για τα περαιτερω.

Δεν μπορει το δυάρι να πληρωνει ιδια κοινοχρηστα με το τριάρι.

Τι καταφερε λοιπον ; Εχασε 800 ευρω σε δικαστήρια και θα με θυμάται. Επειδη δδεν ηθελε να συνενοηθει ηρεμα κ ωραια κ δεν δέχτηκε τη προταση μου να αυξησουμε το ενοικιο κατα 20 ευρω και να μη με ενοχλει γενικά.

ΟΠΟΙΟΣ δεν δέχεται να συνενοηθει και εχει άπλετο εγωισμο αυτα θα παθαινει στο μέλλον θα του τα τρωνε οι δικηγοροι κ τα δικαστηρια. Ηθικο διδαγμα.

Ενοικιο δεν έχασε απο μένα , ισα ισα τα έπαιρνε και προπληρωμένα αλλα ηταν παλιάνθρωπος. Ο μηχανικος του σπιτιου τον οποιο έριξε γιατι τα έμαθα την ετρεχε στα δικαστηρια επειδη του χρωσταγε λεφτά και κέρδισε το δικαστηριο κάπου 50.000 ευρώ.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Guest 528707

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
1)Γι' αυτές τις περιπτώσεις μιλάμε σ' αυτό το θέμα, όχι για τους σοβαρούς ανθρώπους που πληρώνουν (ή που δεν πληρώνουν γιατί όντως έφτασαν σε σημείο να μην έχουν και θα προθυμοποιηθούν είτε να τα δώσουν στην πρώτη ευκαιρία είτε να κάνουν διακανονισμό κ.λπ.)...

2)Φυσικά και δε θα πεθάνουμε, αλλά εσύ στην αρχή ήσουν κατηγορηματική λέγοντας ότι ακόμη ΚΑΙ σ' αυτές τις περιπτώσεις «μ' ένα δικηγόρο κι ένα δικαστήριο ξεμπερδεύεις»!
Γι' αυτό σε ρωτάω, πως θα πάρεις λεφτά από έναν άνθρωπο που ΔΕΝ έχει (ή δεν φαίνεται να έχει) να του πάρεις;
Και πως θα μπλέξεις έτσι απλά χωρίς δεύτερη σκέψη με ένα δικαστήριο για ένα μικρό ποσό χωρίς να ξέρεις ούτε αν θα δικαιωθείς, ούτε αν ο αντίδικος θα έχει να πληρώσει (τα νοίκια και τα δικαστικά σου έξοδα) αν δικαιωθείς;
Κωνσταντινε δεν μιλαμε για μικροποσα οταν αποφασιζεις να πας δικαστηκα ...μιλαμε για χιλιαρικα και πανω αλλιως δεν σε συμφερει γιατι στο τελος αυτα που θα πληρωσεις σε δικαστηρια και λοιπα θα ειναι περισσοτερα...

Οταν ενας ανθρωπος ΔΕΝ εχει ειτε γιατι εχασε την δουλεια του ειτε γιατι του ετυχε ενα προβλημα υγειας να παει στην ευχη του θεου και δεν θελω τιποτα ..Ειναι τα ρισκα που λεγαμε οτι εχεις σε αυτες τις υποθεσεις ..

Περσυ με τη καραντινα οι φοιτητες που ειχα τα σπιτια εφυγαν ...συμφωνησαμε να πεσει στο μισο το ενοικιο οσο χρειαζοταν γιατι δεν ηθελαν να ξενοικιασουν ,ειχαν πραγματα μεσα και γιατι ηξεραν οτι οταν θα γυρνουσαν δεν θα τα εβρισκαν αδεια ..
Προσαρμοζομαστε ολοι οταν υπαρχει σοβαρο θεμα ...
Επειτα οταν εχεις ενα ακινητο δεν το νοικιαζεις σε οποιον να ναι ..
Προτιμάς να γινει μεσο γνωστων και να ξερεις οτι τα καλα σπιτια δεν τα αφηνουν ποτε ετσι ..
Το πρωτο ενοικιαστη που ειχα βαλει σε ενα ηταν μια φιλης ο γιος που σπουδαζε εδω σε εμενα ..Φευγοντας αυτος το σπιτι περασε κατευθειαν στον επομενο μεσω αυτου του παιδιου γνωριζοντας και εγω με τι οικογενεια εχω να κανω και φυσικα γνωριζοντας και το παιδι ποιοι ειμαστε εμεις ..

Συνηθως αυτοι που εχουν τα σπιτια για εκμετάλλευση ,ειδικα τωρα που μπηκαμε πολλοι και στο χωρο του
Airbnb δουλευουμε με στοχευμενη πελατεία και παντα απο στομα σε στομα ..
Δυσκολα βαζουμε ξενους και χωρις συστασεις ή χωρις να ξερουμε τι δουλειες κανουν στα σπιτια μας που οσο να ναι καποιοι απο εμας τα ποναμε γιατι δεν μας χαρίστηκαν και τα φροντιζουμε σαν να να μενουμε εμεις οι διοι μεσα ;)
 

Jack of Spades

Περιβόητο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,431 μηνύματα.
1)Φίλε πιάσε το νόημα ! Σου λεω οτι κατω απο ή μεχρι 300 ευρω δεν έχει αξία οντως να ασχοληθεις απλα αποδέχεσαι τη χασούρα.

2)Ειμαι αυθορμητος τύπος , εχει τυχει να πάω σε δικαστηριο ως εναγόμενος οταν με απειλουσε μια σατανική γριά και τελικά κέρδισα τη δίκη αλλα έχασα τα δικαστικά έξοδα οπως τα έχασε κ αυτη απλα αυτη έχασε και τη δίκη.
1)Δεν υπάρχει κάτι να «πιάσω»...εγώ σου εξήγησα για ποιους λόγους δεν αξίζει ν' ασχοληθείς γενικότερα (πλην περιπτώσεων όπου μιλάμε για πολύ μεγάλα ποσά ή ποσά από τα οποία κρέμεται η ζωή σου ή/και όπου είσαι σχετικά σίγουρος ότι θα δικαιωθείς κι ότι υπάρχει δυνατότητα είσπραξης), εσύ θα μου εξηγήσεις για ποιους λόγους αξίζει να κινηθείς π.χ. για 300€ ή 301€ κι όχι για 298€ ή 299€;
Το να πετάς έτσι ξεκάρφωτα ένα ποσό δε μου λέει απολύτως τίποτα...

2)Εσύ μπορεί να είσαι ό,τι θέλεις (και ν' αναλαμβάνεις και το ανάλογο ρίσκο των επιλογών σου), εδώ μιλάμε γι' άλλους ανθρώπους όμως, όχι για σένα ή για μένα...
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 21,561 μηνύματα.
1)Δεν υπάρχει κάτι να «πιάσω»...εγώ σου εξήγησα για ποιους λόγους δεν αξίζει ν' ασχοληθείς γενικότερα (πλην περιπτώσεων όπου μιλάμε για πολύ μεγάλα ποσά ή ποσά από τα οποία κρέμεται η ζωή σου ή/και όπου είσαι σχετικά σίγουρος ότι θα δικαιωθείς κι ότι υπάρχει δυνατότητα είσπραξης), εσύ θα μου εξηγήσεις για ποιους λόγους αξίζει να κινηθείς π.χ. για 300€ ή 301€ κι όχι για 298€ ή 299€;
Το να πετάς έτσι ξεκάρφωτα ένα ποσό δε μου λέει απολύτως τίποτα...

2)Εσύ μπορεί να είσαι ό,τι θέλεις (και ν' αναλαμβάνεις και το ανάλογο ρίσκο των επιλογών σου), εδώ μιλάμε γι' άλλους ανθρώπους όμως, όχι για σένα ή για μένα...

Ναι δεν εξηγείς μονο εσύ σε μια κουβεντα , θα ακους και τι σου λέει ο άλλος.

Για έναν δραχμοφονιά ολα μεγάλα ποσά θα είναι. Ειπα και πριν οτι δεν θα μου ηταν κάτι να συνενοηθω με έναν δικηγόρο να του πω άκου μας προέκυψε ενας εξυπνάκιας και θα ήθελα να τον κυνηγήσουμε , πάρε 200 ευρω να ξεκινησεις τη διαδικασια και την αμοιβη σου τη βλέπουμε μετά.

Απο τη στιγμη που θα έπαιρνε λοιπόν την αγωγή ο τύπος στα χέρια του θα έλεγα στο δικηγορο πάρε τον ενα τηλέφωνο και πές του αν θέλει να την αποσύρω να μου δώσει αυτα που μου χρωστάει. Κράτησε 100-150 ευρω για το κόπο σου.

Τωρα αν ο καθενας εκει έξω σκεφτεται οτι δεν πρέπει να δώσει και κανα φραγκο για να κανει δουλειά και τρέμει η ψυχούλα του..... οπως τρέμουν και ΟΣΩΝ λένε θα παιξουμε με μαυρες αποδειξεις (συγγνωμη θεματοθετη) τοτε μονιμως θα τρώνε φόλες.

Κανενα δικαστηριο δεν ξέρεις τι έκβαση θα έχει εκ των προτέρων. Και θα βλεπαμε με το δικηγορο αν εκδικαζόταν ενα ποσό..... πως θα του το πέρναμε μετά.

Αμα θέλει ο άλλος και για 200 ευρω σε πάει δικαστικά μην ανησυχεις. Και μπλεκεις και εσυ σε ταλαιπωρια μετα γιατι θα πρέπει να βάλεις δικηγόρο να σε υπερασπιστεί. Και να αντικρουσεις τον ενάγοντα.

Δεν ειναι τοσο απλα τα πραγματα που λεει ο Νικος με παιρνεις τηλεφωνο σπιτι και ενοχλεις το παιδι μου... ναι σε παιρνω γιατι χρωστάς λεφτά κ αν δεν έρθεις να το λυσουμε εμεις οι 2 θα το λυσουμε στο δικαστηριο και μη νομιζεις οτι μπλοφάρω.

Θελει να εισαι και λιγο σκληρος σήμερα γιατι μερικοι ετσι μονο καταλαβαινουν.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top