[Αρχείο 2018 - 2022] Γενικές σκέψεις για την πολιτική και την επικαιρότητα

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Alan

Δραστήριο μέλος

Ο Alan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μηχανικός λογισμικού και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 696 μηνύματα.
Άντε πάλι από την αρχή.Αρχικα είμαι ΝΔ.
Επίσης τι δικαιώματα καταπάτησε ο Σαλβινι στην Ιταλία η ο Κούρτς με τον ακροδεξιό στην Αυστρία;Επίσης η αριστερά δεν καταπατά δικαιώματα;Ποσά άτομα έχασαν άδικα την ζωή τους στον Κουμμουνισμο;Ο ΣΥΡΙΖΑ με το να δίνει ονόματα σε Μακεδονία δεν καταπατά το δικαίωμα να αποφασίσει ο ελληνικός λαός τι θέλει;Καλύτερα να μην προσπαθούν μερικοί να μας πουν τι καλή που είναι η αριστερά γιατί δεν ισχύει.Εκτος βεβαια αν θεωρείτε μόνο δικαίωμα το Gay pride εκεί τότε έχετε δίκιο.


Ο ανθρωπιστής Κούρτς θεσπίζει το 12ωρο στην Αυστρία :upside:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

konstantinantia

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η konstantinantia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 361 μηνύματα.
Δυστυχώς η Ελλάδα έχει γίνει κέντρο παράνομων μεταναστών.


Αν δεν έχεις στοιχεία που να επικυρώνονται από κάποιο συστημικό μέσο πληροφόρησης, δεν μπορείς να το λες εκτός αν λες κάτι <<κοινωνικώς>> αποδεκτό. Επιπλέον, είναι μετανάστες χωρίς χαρτιά όχι παράνομοι ή λαθραίοι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alan

Δραστήριο μέλος

Ο Alan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μηχανικός λογισμικού και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 696 μηνύματα.

harry akritas

Διάσημο μέλος

Ο harry akritas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,099 μηνύματα.


"Θα εστιάσουμε στα χαμόγελα που τόσα χρόνια μοιραστήκαμε με τους κατοίκους του Ωραιοκάστρου, στα είδη που δώρισαν για τα παιδιά μας, στις γιορτές στις οποίες όλοι μαζί συμμετείχαμε, στην αγάπη που μας έδειξαν. Σε όλους τους δασκάλους που τα αγκάλιασαν, σε όλους τους γείτονες που μας έκαναν να ελπίζουμε κάθε μέρα πιο δυνατά στο όραμα της ΑΡΣΙΣ για ένα κόσμο όπου κάθε παιδί, ανεξαρτήτως εθνικότητας, θρησκείας, χρώματος, θα απολαμβάνει όσα ένα παιδί χρειάζεται και δικαιούται"

Αυτά που λέει το ίδιο το άρθρο που παρέθεσες δεν είναι ήθη δυτικού πολιτισμού; Φυσικά και κάτι τέτοια περιστατικά είναι απαράδεκτα και κατακριτέα, αλλά μη βάζεις ταμπέλες λες και χαρακτηρίζουν το σύνολο του δυτικού πολιτισμού. Πήγαινε στον ανατολικό πολιτισμό να βιώσεις κι από κει τα καλούδια. Σταματήστε να ισοπεδώνετε τα πάντα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mhtrogoal

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 921 μηνύματα.
Ηθη δυτικου πολιτισμου ειναι, ελληνικου πολιτισμου τωρα, δυσκολο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,290 μηνύματα.
Alan πόσες ώρες δουλεύουν πολλοί άνθρωποι στην Ελλάδα για να τα βγάλουν πέρα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alan

Δραστήριο μέλος

Ο Alan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μηχανικός λογισμικού και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 696 μηνύματα.
"Θα εστιάσουμε στα χαμόγελα που τόσα χρόνια μοιραστήκαμε με τους κατοίκους του Ωραιοκάστρου, στα είδη που δώρισαν για τα παιδιά μας, στις γιορτές στις οποίες όλοι μαζί συμμετείχαμε, στην αγάπη που μας έδειξαν. Σε όλους τους δασκάλους που τα αγκάλιασαν, σε όλους τους γείτονες που μας έκαναν να ελπίζουμε κάθε μέρα πιο δυνατά στο όραμα της ΑΡΣΙΣ για ένα κόσμο όπου κάθε παιδί, ανεξαρτήτως εθνικότητας, θρησκείας, χρώματος, θα απολαμβάνει όσα ένα παιδί χρειάζεται και δικαιούται"

Αυτά που λέει το ίδιο το άρθρο που παρέθεσες δεν είναι ήθη δυτικού πολιτισμού; Φυσικά και κάτι τέτοια περιστατικά είναι απαράδεκτα και κατακριτέα, αλλά μη βάζεις ταμπέλες λες και χαρακτηρίζουν το σύνολο του δυτικού πολιτισμού. Πήγαινε στον ανατολικό πολιτισμό να βιώσεις κι από κει τα καλούδια. Σταματήστε να ισοπεδώνετε τα πάντα.

Δε νομίζω ότι ισοπέδωσε κανείς τα πάντα. Προφανώς δεν αναφερόμουν στο σύνολο του δυτικού πολιτισμού, νομίζω δε θέλει και πολύ μυαλό να καταλάβει κανείς την καυστικότητα του παραπάνω σχολίου προς συγκεκριμένες ομάδες ανθρώπων. Ομάδες ανθρώπων πάντως, για τις οποίες δε βλέπω και πολλοί να νοιάζονται ιδιαίτερα για τις εξτρεμιστικές δράσεις τους, και αντ' αυτού τις χαιρετίζουν ολοένα και περισσότερο.

Καλό είναι να μη συγχέουμε κοινωνικές ομάδες που προσφέρουν στους ανθρώπους και δη στους πρόσφυγες (όπως η ΑΡΣΙΣ), με τα κατακάθια της άκρας δεξιάς που φοβούνται την αλλοίωση του πολιτισμού τους από το παιδάκι από τη Συρία που έφυγε από την πατρίδα του για ένα καλύτερο αύριο.

Με ένα σχόλιο σαν το "Πήγαινε στον ανατολικό πολιτισμό να βιώσεις κι από κει τα καλούδια" πάντως, νιώθω ότι κι εσύ μπαίνεις στη διαδικασία να γενικεύσεις λίγο την κατάσταση που επικρατεί στις χώρες της ανατολής, όχι;

Θα μπορούσα να απαριθμήσω πολλά από τα "καλά" του δυτικού πολιτισμού στην κοινωνία του σήμερα, αλλά όπως όλοι ξέρουμε σε τέτοιες συζητήσεις ο καθένας κλείνει τα αυτάκια του και τα ματάκια του, και στο στέκι κατά το παρελθόν έχει φανεί ότι τέτοιες συζητήσεις δεν οδηγούν πουθενά.



Alan πόσες ώρες δουλεύουν πολλοί άνθρωποι στην Ελλάδα για να τα βγάλουν πέρα;
Νομίζω δεν τίθεται θέμα σύγκρισης μεταξύ της επιβολής από το νόμο υποχρεωτικής δωδεκάωρης εργασίας με το παραπάνω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,290 μηνύματα.
Επειδή διαβάζεις ότι θέλεις αν επιβληθεί η 12ωρη εργασία(που ούτε εγώ θέλω)οι άνθρωποι θα αμοιβονται με παραπάνω χρήματα που έτσι κι αλλιώς στην Αυστρία οι μισθοί δεν έχουν σχέση με τους μισθούς Αφρικής στην Ελλάδα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NikosM.5

Νεοφερμένος

Ο NikosM.5 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 100 μηνύματα.
Επειδή διαβάζεις ότι θέλεις αν επιβληθεί η 12ωρη εργασία(που ούτε εγώ θέλω)οι άνθρωποι θα αμοιβονται με παραπάνω χρήματα που έτσι κι αλλιώς στην Αυστρία οι μισθοί δεν έχουν σχέση με τους μισθούς Αφρικής στην Ελλάδα.


Και αν επιβληθεί 24ωρη εργασία, οι άνθρωποι θα αμοίβονται με ακόμη περισσότερα χρήματα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,290 μηνύματα.
Φυσικά και ναι τι πιο απλό;Τι το πέρασες έλλαδα που δουλεύεις περισσότερο και παίρνεις λιγότερα;Βεβαια 24αρη εργασία είναι δύσκολο να επιβληθεί εκτός αναγνωρίζεις κάποια χώρα που συμβαίνει αυτο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

harry akritas

Διάσημο μέλος

Ο harry akritas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,099 μηνύματα.
Δε νομίζω ότι ισοπέδωσε κανείς τα πάντα. Προφανώς δεν αναφερόμουν στο σύνολο του δυτικού πολιτισμού, νομίζω δε θέλει και πολύ μυαλό να καταλάβει κανείς την καυστικότητα του παραπάνω σχολίου προς συγκεκριμένες ομάδες ανθρώπων. Ομάδες ανθρώπων πάντως, για τις οποίες δε βλέπω και πολλοί να νοιάζονται ιδιαίτερα για τις εξτρεμιστικές δράσεις τους, και αντ' αυτού τις χαιρετίζουν ολοένα και περισσότερο.

Καλό είναι να μη συγχέουμε κοινωνικές ομάδες που προσφέρουν στους ανθρώπους και δη στους πρόσφυγες (όπως η ΑΡΣΙΣ), με τα κατακάθια της άκρας δεξιάς που φοβούνται την αλλοίωση του πολιτισμού τους από το παιδάκι από τη Συρία που έφυγε από την πατρίδα του για ένα καλύτερο αύριο.

Με ένα σχόλιο σαν το "Πήγαινε στον ανατολικό πολιτισμό να βιώσεις κι από κει τα καλούδια" πάντως, νιώθω ότι κι εσύ μπαίνεις στη διαδικασία να γενικεύσεις λίγο την κατάσταση που επικρατεί στις χώρες της ανατολής, όχι;

Θα μπορούσα να απαριθμήσω πολλά από τα "καλά" του δυτικού πολιτισμού στην κοινωνία του σήμερα, αλλά όπως όλοι ξέρουμε σε τέτοιες συζητήσεις ο καθένας κλείνει τα αυτάκια του και τα ματάκια του, και στο στέκι κατά το παρελθόν έχει φανεί ότι τέτοιες συζητήσεις δεν οδηγούν πουθενά.
Όταν μιλάς για "ήθη δυτικού πολιτισμού" είναι σαν να λες ότι εφαρμόζονται γενικά στη Δύση. Ήθη ακροδεξιού πολιτισμού να το δεχτώ, ήθη δυτικού πολιτισμού λάθος.
Μήπως αμφιβάλλεις ότι στην Ανατολή τα πράγματα είναι χειρότερα από τη Δύση; Κι όχι απλά επειδή είναι Ανατολή (όπως πολλοί μεταξύ τους κι εσύ έχετε ταυτίσει τη Δύση με οτιδήποτε κακό, επειδή μάλλον οι ιδεολογίες που υποστηρίζετε είχαν επικρατήσει σε ανατολικότερες χώρες), αλλά επειδή ακριβώς κυριαρχεί το ακροδεξιό φανατικό μίσος, η θεοκρατία, η Σαρία, η έλλειψη ανοχής στο διαφορετικό, η απουσία ανεξιθρησκίας κτλ κτλ. Δικαιώματα που στις δημοκρατικές κοινωνίες τα θεωρούμε αυτονόητα και μαλώνουμε για πράγματα που κάποιος σε εκείνες τις χώρες δεν θα μπορούσε καν να ονειρευτεί ότι θα τα έχει. Έχεις αναρωτηθεί γιατί τα παιδάκια έρχονται από την Ανατολή στην "κακιά Δύση"; Για ένα καλύτερο αύριο που λες κι εσύ. Που στις χώρες τους δεν θα έχουν. Αλλά κι εκεί η κακιά η Δύση μας φταίει γιατί οι Αμερικανοί τους κάνουν πόλεμο...
Τέλος, δεν μίλησα για τους ίδιους τους ανθρώπους της ΑΡΣΙΣ αλλά για τους κατοίκους της περιοχής, που όπως η ίδια ανέφερε στην ανακοίνωσή της ότι αγκάλιασαν την προσπάθειά της.
Για να πιάσεις το νόημα, δεν έχω πρόβλημα που πόσταρες το άρθρο ίσα ίσα. Δεν βρίσκω σωστό το σχόλιό σου περί "ηθών δυτικού πολιτισμού". Και πάνω σε αυτό και μόνο σχολίασα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alan

Δραστήριο μέλος

Ο Alan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μηχανικός λογισμικού και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 696 μηνύματα.
Όταν μιλάς για "ήθη δυτικού πολιτισμού" είναι σαν να λες ότι εφαρμόζονται γενικά στη Δύση. Ήθη ακροδεξιού πολιτισμού να το δεχτώ, ήθη δυτικού πολιτισμού λάθος.
Μήπως αμφιβάλλεις ότι στην Ανατολή τα πράγματα είναι χειρότερα από τη Δύση; Κι όχι απλά επειδή είναι Ανατολή (όπως πολλοί μεταξύ τους κι εσύ έχετε ταυτίσει τη Δύση με οτιδήποτε κακό, επειδή μάλλον οι ιδεολογίες που υποστηρίζετε είχαν επικρατήσει σε ανατολικότερες χώρες), αλλά επειδή ακριβώς κυριαρχεί το ακροδεξιό φανατικό μίσος, η θεοκρατία, η Σαρία, η έλλειψη ανοχής στο διαφορετικό, η απουσία ανεξιθρησκίας κτλ κτλ. Δικαιώματα που στις δημοκρατικές κοινωνίες τα θεωρούμε αυτονόητα και μαλώνουμε για πράγματα που κάποιος σε εκείνες τις χώρες δεν θα μπορούσε καν να ονειρευτεί ότι θα τα έχει. Έχεις αναρωτηθεί γιατί τα παιδάκια έρχονται από την Ανατολή στην "κακιά Δύση"; Για ένα καλύτερο αύριο που λες κι εσύ. Που στις χώρες τους δεν θα έχουν. Αλλά κι εκεί η κακιά η Δύση μας φταίει γιατί οι Αμερικανοί τους κάνουν πόλεμο...
Τέλος, δεν μίλησα για τους ίδιους τους ανθρώπους της ΑΡΣΙΣ αλλά για τους κατοίκους της περιοχής, που όπως η ίδια ανέφερε στην ανακοίνωσή της ότι αγκάλιασαν την προσπάθειά της.
Για να πιάσεις το νόημα, δεν έχω πρόβλημα που πόσταρες το άρθρο ίσα ίσα. Δεν βρίσκω σωστό το σχόλιό σου περί "ηθών δυτικού πολιτισμού". Και πάνω σε αυτό και μόνο σχολίασα.

Έχω ζήσει και ζω με ανθρώπους από χώρες της Ανατολής στο εξωτερικό, κι έχω κάνει αρκετές συζητήσεις, οπότε ξέρω πως έχουν τα πράγματα, και για ποιο λόγο αφήνουν οι άνθρωποι το σπίτι τους, μην ανησυχείς. Νομίζω το καλύτερο θα ηταν να μην ανοίξουμε συζήτηση στο topic αυτό περί Ανατολής-Δύσης, και το ποιο είναι το καλό και ποιό όχι. Με χαρά να συζητήσουμε σε π.μ.

Όπως έγραψα και προηγουμένως, ουδέποτε αναφέρθηκα στο σύνολο των ανθρώπων της Δύσης, αν και πιθανώς να μην έδωσες την ανάλογη σημασία στο κομμάτι αυτό.

Μου φαίνεται λίγο περίεργο πάντως να είσαι σίγουρος σχετικά με την πολιτική ταυτότητα κάποιου, χωρίς να ξέρεις καν τι παίζει. Αν αυτό δεν είναι προσκόλληση ταμπέλας και ισοπέδωση, τότε τι είναι; Καλό είναι να μην είμαστε προκατ. Οι ιδεολογίες και τα πιστεύω μου πάντως, δεν επικράτησαν πουθενά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

harry akritas

Διάσημο μέλος

Ο harry akritas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,099 μηνύματα.
Έχω ζήσει και ζω με ανθρώπους από χώρες της Ανατολής στο εξωτερικό, κι έχω κάνει αρκετές συζητήσεις, οπότε ξέρω πως έχουν τα πράγματα, και για ποιο λόγο αφήνουν οι άνθρωποι το σπίτι τους, μην ανησυχείς. Νομίζω το καλύτερο θα ηταν να μην ανοίξουμε συζήτηση στο topic αυτό περί Ανατολής-Δύσης, και το ποιο είναι το καλό και ποιό όχι. Με χαρά να συζητήσουμε σε π.μ.

Όπως έγραψα και προηγουμένως, ουδέποτε αναφέρθηκα στο σύνολο των ανθρώπων της Δύσης, αν και πιθανώς να μην έδωσες την ανάλογη σημασία στο κομμάτι αυτό.

Μου φαίνεται λίγο περίεργο πάντως να είσαι σίγουρος σχετικά με την πολιτική ταυτότητα κάποιου, χωρίς να ξέρεις καν τι παίζει. Αν αυτό δεν είναι προσκόλληση ταμπέλας και ισοπέδωση, τότε τι είναι; Καλό είναι να μην είμαστε προκατ. Οι ιδεολογίες και τα πιστεύω μου πάντως, δεν επικράτησαν πουθενά.


Σου λέω ρε φίλε πώς το κατάλαβα εγώ όταν το διάβασα (και πιστεύω πως έτσι το κατάλαβαν και οι περισσότεροι). Όταν μιλάς για ήθη δυτικού πολιτισμού προφανώς και κάποιος θα θεωρήσει ότι αναφέρεσαι στον δυτικό πολιτισμό εν γένει, νομίζω είναι αυτονόητο. Εφόσον εννοούσες τα ήθη του ακροδεξιού πολιτισμού δεκτό, απλά δεν το εξέφρασες σωστά.
Όταν ακούω για γραφικότητες περί Δύσης κτλ μπορώ να συμπεράνω κάποια πράγματα. Αν κάνω λάθος, διόρθωσε με. Πες "δεν υποστηρίζω την ιδεολογία που εσύ πιστεύεις ότι υποστηρίζω" να τελειώνουμε. Με κατηγορείς από τη μία, δεν με διαψεύδεις από την άλλη.
Νομίζω ότι η συζήτηση δεν πάει πουθενά. Αν θες να μου πεις γιατί φεύγουν οι Σύριοι, οι Πακιστανοί και οι υπόλοιποι κάτοικοι της περιοχής για την Ευρώπη, στείλε πμ ή γράψε στο αντίστοιχο θέμα να το συζητήσουμε εκεί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

konstantinantia

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η konstantinantia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 361 μηνύματα.
Ο ΜΥΘΟΣ ΤΗΣ ΣΠΗΛΙΑΣ
(Μια ελεύθερη απόδοση της «αλληγορίας του σπηλαίου» του Πλάτωνα)
Φαντάσου ανθρώπους που γεννήθηκαν και ζουν όλη την ζωή τους σε μια υπόγεια κατοικία όμοια με σπηλιά. Είναι αλυσοδεμένοι με δεσμά στα πόδια και στον αυχένα και έτσι μένουν ακίνητοι στο ίδιο σημείο και μπορούν να κοιτάζουν μόνο μπροστά τους. Δεν γνώρισαν άλλη ζωή και θεωρούν αυτή την κατάσταση φυσιολογική. Πίσω τους κάπου ψηλά και μακριά καίει μια φωτιά. Οι δεσμώτες δεν μπορούν να δουν τίποτα άλλο παρά μόνο τις σκιές που προβάλλονται από την φωτιά στο απέναντι τοίχωμα της σπηλιάς. Όπως στον σύγχρονο κινηματογράφο παρακολουθούν τις σκιές των αντικειμένων και για αυτούς είναι η μόνη τους πραγματικότητα. Τα «αφεντικά της σπηλιάς» έχουν φροντίσει οι δεσμώτες να είναι πάντα απασχολημένοι με την ατέρμονη κίνηση των αντικειμένων και με τους ήχους που φτάνουν παραμορφωμένοι στα αυτιά τους από τον αντίλαλο της σπηλιάς.
Δεν είναι λογικό να νομίζουν ότι αυτό που ζουν είναι η πραγματικότητα εφόσον είναι το μοναδικό που έχουν γνωρίσει; Και φαντάσου τώρα να ερχόταν κάποιος και να έσπαγε τα δεσμά ενός δεσμώτη θέλοντας να τον απελευθερώσει από την άγνοια του. Αν του ζητούσε να σταθεί όρθιος και να κοιτάξει προς την φωτιά, ο απελευθερωμένος δεσμώτης θα δυσανασχετούσε γιατί θα τυφλωνόταν από το καθαρό φώς. Θα τυφλωνόταν και δεν θα μπορούσε να δει καθαρά ούτε τα σκιώδη αντικείμενα που μέχρι τώρα γνώριζε. Και αν τότε του έδειχνε τα πραγματικά αντικείμενα που πρόβαλαν τις σκιές και τον βεβαίωνε ότι τώρα βλέπει την αλήθεια, πως θα αντιδρούσε άραγε; Δεν θα βρισκόταν σε σύγχυση και αμηχανία; Δεν θα νόμιζε ότι οι σκιές του ήταν πιο γνώριμες από τα ίδια τα πρωτόγνωρα αντικείμενα που του δείχνουν; Δεν θα νόμιζε ότι ζει ένα όνειρο και οι νέες εικόνες μέλλον είναι προβολές της φαντασίας του;
Και αν ο απελευθερωτής του τον έπιανε από το χέρι και του ζητούσε να περπατήσει μαζί του τον ανηφορικό δρόμο που οδηγεί στην έξοδο από την σπηλιά, άραγε θα τον εμπιστευόταν;
Και πως θα αντιδρούσε τότε όταν βγαίνοντας θα αντίκριζε για πρώτη φορά το φως του ήλιου; Όταν τα μάτια του θα καίγονταν και ένα πυκνό σκοτάδι θα κάλυπτε τα πάντα γύρω του και θα νόμιζε ότι τυφλώθηκε; Ίσως και να μετάνιωνε για την «παράτολμη απόδραση» του, θα ήθελε τότε να ξαναγυρίσει στο ασφαλές ημίφως της σπηλιάς . Αλλά μετά από λίγο όταν σιγά-σιγά θα συνήθιζε τη νέα αυτή κατάσταση ένας νέος κόσμος θα του αποκαλυπτόταν. Δεν θα μπορούσε να δει καθαρά ότι υπήρχε εκεί έξω. Στην αρχή θα μπορούσε να δει ευκολότερα τις σκιές, έπειτα τα είδωλα των όντων και των ανθρώπων πάνω στο νερό και στο τέλος τα ίδια τα όντα. Και όταν θα νύχτωνε θα μπορούσε να διακρίνει και τον έναστρο ουρανό και να συνειδητοποιεί την απεραντοσύνη του νέου του κόσμου. Και όταν θα ερχόταν η ανατολή θα μπορούσε να δει και αυτόν τον ίδιο τον ήλιο, οχι την αντανάκλαση του πάνω στα νερά. Και θα μπορεί να τον παρατηρήσει και να σκεφτεί τι ακριβώς είναι και ποιος ό ρόλος του και πως αυτός είναι η αιτία όλης αυτής της ομορφιάς που αντικρίζει και που δεν θα μπορέσουν ποτέ να δουν οι συνδεσμώτες του στο σπήλαιο.
Θα χαμογελούσε όταν θα θυμόταν ότι τότε συνήθιζαν να θαυμάζουν και να επαινούν εκείνο τον δεσμώτη που μπορούσε να αναγνωρίζει πιο γρήγορα τις σκιές που προβάλλονταν και μάλιστα τον βράβευαν όταν θα μπορούσε να μαντέψει και ποια θα ήταν η επόμενη σκιά που θα εμφανιζόταν! Και που να ήξεραν…
Θα λυπόταν για αυτούς που είναι καταδικασμένοι να ζουν στο ψέμα. Θα αισθανόταν καθήκον του να επιστρέψει σε αυτούς και να τους αποκαλύψει όλη την αλήθεια που αντίκρισε.
Θα έμπαινε ξανά στην σπηλιά, αλλά το ημίφως για αυτόν θα ήταν πυκνό σκοτάδι. Δεν θα μπορούσε να συνηθίσει τη νέα κατάσταση και θα παραπατούσε και θα γινόταν πάλι τυφλός, αλλά τυφλός τώρα στο ψέμα και στη πλάνη.Δεν θα έπρεπε να τον επηρεάσουν τα κοροϊδευτικά σχόλια κάποιων από τους δεσμώτες: «Με αυτά που λέει ότι είδε είναι λογικό να παραπατά αφού έχει χάσει τα λογικά του… Καλύτερα να μην τα δούμε ποτέ!»

Είναι καθήκον του να προσπαθήσει να τους απελευθερώσει. Να τους σπάσει τα δεσμά και να τους οδηγήσει στην έξοδο της σπηλιάς. Τότε σίγουρα θα καταλάβουν το λάθος τους. Κάποιοι όμως θα ενοχληθούν από τη στάση του και οι δεσμοφύλακες θα αναζητήσουν την ευκαιρία να τον κυνηγήσουν να τον διαβάλουν και αν μπορούν ακόμα και να τον σκοτώσουν.

ΠΗΓΗ:https://el-gr.facebook.com/filosofia.zois/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,824 μηνύματα.
κωνσταντινα-νάντια. Ζωγραφιζεις συνονοματη :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος. Έχει γράψει 13,487 μηνύματα.
κωνσταντινα-νάντια. Ζωγραφιζεις συνονοματη :D
Με το πινέλο του Πλάτωνα :P

Εμένα δεν μου φάνηκε ελεύθερη απόδοση, πάντως, αλλά επί λέξει μετάφραση, στην οποία έχει αφαιρεθεί ο διάλογος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
https://www.mauresselides.gr/

Πατάτε το βελάκι δεξιά για ένα ωραίο ταξίδι με δηλώσεις και πράξεις Συριζαίων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,080 μηνύματα.
Επεισόδια στο συλλαλητήριο στη Θεσσαλονίκη.

Καθήστε και φάτε ξύλο και χημικά "για ένα πουκάμισο αδειανό, για μια Ελένη".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δημοσιοκαφρος-γραφος

Διακεκριμένο μέλος

Ο Σωτήρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, επαγγέλεται Δημοσιογράφος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 6,852 μηνύματα.
Επεισόδια στην Θεσσαλονίκη που δυστυχώς κάνει η ακροδεξιά αυτή την φορά.
Στα δικά μας ο Φώτης δεν είναι κέντρο δεξιός ούτε ακροδεξιός. Όσο για τα ανθρώπινα δικαιώματα τα καταπατά και η ακροαριστερά.
Ωστόσο θα το πω επικρατείας στο ΚΙΝΑΛ θα ναι ο Βενιζέλος επικεφαλής.
Αυτό θα μας φέρει σε 2 ψηφιο ποσοστό
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,080 μηνύματα.
Ωστόσο θα το πω επικρατείας στο ΚΙΝΑΛ θα ναι ο Βενιζέλος επικεφαλής.
Αυτό θα μας φέρει σε 2 ψηφιο ποσοστό

Και τί μας νοιάζει αυτό ρε Σωτήρη; Τί θα κάνει δηλαδή το πασοκ σου αν βγει εκτός να διορίσει εσένα και να τρώει μίζες ως συνήθως; Ευτυχώς ο λαός ξύπνησε Σωτηράκη. Πόσο λυπηρό να βασίζουν οι νέοι το μέλλον τους σε κόμματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top