Ας συζητήσουμε για τον firefox

Η γνώμη σας για τον firefox 4 συγκριτικά με τον ανταγωνισμό;
Η ψήφος σας θα προβάλεται δημόσια. Κλειστή δημοσκόπηση .

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 14)

MonaXoS

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης Αγοραστός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος. Έχει γράψει 2,470 μηνύματα.
Χεχεχεχε! Το ήξερα ότι θα σου αρέσει! Ειλικρινά, δεν νομίζω ότι έχουν πλέον νόημα τα προγράμματα rss readers. Όλα τα web rss readers είναι πολύ πιο εύχρηστα (κατά τη γνώμη μου) και ειδικά ο Google Reader, τον οποίο δεν αλλάζω με τίποτα! :clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

drgeo

Νεοφερμένος

Ο ΓΙΩΡΓΟΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 45 ετών και επαγγέλεται Γιατρός. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Θα ήθελα να ρωτήσω πως μπορώ να αποθηκεύσω τις αγαπημένες μου ιστοσελίδες (Σελιδοδίκτες) έτσι ώστε όταν κάνω επανεγκατάσταση των windows να μπορώ να τις προσθέσω ξανά χωρίς να ψάχνω από την αρχή
Στον ΙΕ μου έχει επιλογή πριν από την επανεγκατάσταση "αποθήκευση αγαπημένων ΙΕ"
:hmm::hmm::hmm::hmm::hmm::hmm::hmm::hmm::hmm::hmm:

Thanks για τον χρόνο σας
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,795 μηνύματα.
Σελιδοδείκτες > Διαχείριση σελιδοδεικτών
... στο παράθυρο που θα σου εμφανιστεί:
Αρχείο > Εξαγωγή

Αποθηκεύεις το αρχείο *html :)
Για να τους εισάγεις ακολουθείς πάλι την παραπάνω διαδικασία επιλέγοντας αυτή τη φορά Εισαγωγή. ;)



-petros
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

drgeo

Νεοφερμένος

Ο ΓΙΩΡΓΟΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 45 ετών και επαγγέλεται Γιατρός. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Σε ευχαριστώ πολύ
:):):):):):):):)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Bill

Επιφανές μέλος

Ο Bill αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Ορίστε κι ενας τρόπος να αυξήσουμε λίγο την ταχύτητα του firefox.


Πληκτρολογούμε ως διεύθυνση το: about:config
και αναζητούμε το network.http.pipelining .Μπορούμε επίσης να το πληκτρολογήσουμε στο Filter.
ff1.JPG

Στη συνέχεια αλλαζουμε το value false στο πρώτο (γίνεται με διπλό κλικ)
Στο ακριβώς από κάτω network.http.pipelining.maxrequests κάνουμε δεξί κλικ και βάζουμε την τιμή 30.(αυτό δείχνει πόσες αιτήσεις θα κάνει ταυτόχρονα ο browser.)

Στη συνέχεια κάνουμε δεξί κλικ οπουδήποτε στη σελίδα , επιλέγουμε new->integer
ff2.JPG
και εισάγουμε το: nglayout.initialpaint.delay
ff3.JPG
Έπειτα δίνουμε την τιμή 0. Αυτό είναι το διάστημα χρόνου που ο browser θα περιμένει για να επεξεργαστεί τη πληροφορία που δέχεται.



Επίσης μπορούμε να μειώσουμε την cache του browser ως εξής :
Tools->Option ->Advanced->Network->Cache και βάζουμε up to 0 Mb
ff4.JPG
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kargas

Νεοφερμένος

Ο Kargas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Αθλητής. Έχει γράψει 94 μηνύματα.
εγω θελω να ρωτήσω κατι αλλο...

εχω αποθηκευμένες τις άπειρες διευθύνσεις στους σελιδοδείκτες...
και τωρα εχω σκοπο να κανω format..
πως γίνετε να κρατήσω τις διευθύνσεις αυτες στο firefox και να μην χρειαστεί να τις βάλω ξανα manual?

καπου άκουσα οτι τις αποθηκεύει και σε αρχείο, και μετα το φορματ τις κανεις retrieve απο κει . γνωρίζει κάποιος please?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bill

Επιφανές μέλος

Ο Bill αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Δες στο ποστ του Scandal πιο πανω.Νομιζω ειναι αυτο που ζητας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kargas

Νεοφερμένος

Ο Kargas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Αθλητής. Έχει γράψει 94 μηνύματα.
Σελιδοδείκτες > Διαχείριση σελιδοδεικτών
... στο παράθυρο που θα σου εμφανιστεί:
Αρχείο > Εξαγωγή

Αποθηκεύεις το αρχείο *html :)
Για να τους εισάγεις ακολουθείς πάλι την παραπάνω διαδικασία επιλέγοντας αυτή τη φορά Εισαγωγή. ;)



-petros

LOL τωρα το ειδα, :whistle::hehe:

thanks btw
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Δες στο ποστ του Scandal πιο πανω.Νομιζω ειναι αυτο που ζητας.
Bill μιας και βλέπω ότι έχεις αρκετές γνώσεις επι του θέματος...
Μήπως ξέρεις τι μπορώ να κάνω για να μην κολλάει ο firefox κάθε τρεις και λίγο; (εκτός από το να απεγκαταστήσω όσα extensions του έχω - τα χρειάζομαι λόγω δουλειάς) :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bill

Επιφανές μέλος

Ο Bill αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Bill μιας και βλέπω ότι έχεις αρκετές γνώσεις επι του θέματος...
Μήπως ξέρεις τι μπορώ να κάνω για να μην κολλάει ο firefox κάθε τρεις και λίγο; (εκτός από το να απεγκαταστήσω όσα extensions του έχω - τα χρειάζομαι λόγω δουλειάς) :(

Απο μνήμη πως εισαι; (υπαρχει διαθεσιμη ή δουλευει στο φουλ; )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bill

Επιφανές μέλος

Ο Bill αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Επίσης ρίξε μια ματιά εδώ.
Είναι "τεχνικές" μείωσης της κατανάλωσης μνήμης απο το firefox.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Ευχαριστώ θα το κοιτάξω όταν βρω περισσότερο χρόνο. :)

Αν και δεν νομίζω ότι το πρόβλημα είναι η μνήμη, 2,5 GB έχω (να τα χαίρομαι :P) και ο ff στη χειρότερη καταναλώνει μισό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MonaXoS

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης Αγοραστός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος. Έχει γράψει 2,470 μηνύματα.
Ο FF έχει τεράστια προβλήματα μνήμης δυστυχώς κ γι' αυτό τρώει και κολλήματα πιστεύω... Δεν νομίζω ότι υπάρχει τρόπος να τα αντιμετωπίσεις 100%, πέρα από το να περιμένεις την επόμενη έκδοση :)

Δεν αργεί από όσο ξέρω! την περιμένω εναγωνίως! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bill

Επιφανές μέλος

Ο Bill αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Εδώ και λίγες μέρες χρησιμοποιώ συστηματικά τη beta 3 έκδοση του firefox κι εχω μείνει αρκετά ικανοποιημένος.Οι ρυθμίσεις παραμένουν το ίδιο απλές και η χρήση cpu είναι αισθητά μειωμένη.
Τα bookmarks και τα passwords που ειχα εχουν περάσει χωρις κανενα πρόβλημα στην beta έκδοση.Μόνο τα add-ons χρειάστηκε να ξαναβάλω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bill

Επιφανές μέλος

Ο Bill αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
500.000.000 downloads για τον Firefox και... δωρεάν ρύζι!

Tο Ίδρυμα Mozilla ανακοίνωσε πως ο Firefox έφτασε το κομβικό σημείο των 500.000.000 downloads, κάτι που το χαρακτηρίζει ως "φαινόμενο". Η ανακοίνωση, με πολύ χιούμορ, αναφέρει: "Είναι κάπως δύσκολο να κατανοήσει κανείς τι σημαίνει αυτός ο αριθμός. Από μια άποψη, αυτό είναι με το ζόρι το μέγεθος του κοινού 10.000 Κολοσσαίων της Ρώμης μαζί. Θα μπορούσε να ήταν επίσης το βάρος σε κιλά 8.500 αεροπλάνων Boeing 747. Αν ήταν δολάρια, εσείς και 15 φίλοι σας θα μπορούσατε να ταξιδέψετε στο Διεθνή Διαστημικό Σταθμό".

Αντί όλων αυτών, όμως, το Ίδρυμα Mozilla προσκαλεί όλους τους χρήστες του Firefox να προσκαλέσουν με τη σειρά τους 15 φίλους τους να συμμετάσχουν σε ένα παιχνίδι που θα δώσει τροφή σε 25.000 ανθρώπους. Με το πρόγραμμα FreeRice, στο Mozilla φιλοδοξούν να κατακτήσουν άλλο ένα ορόσημο: να δωρίζουν 500.000.000 κόκκους ρυζιού σε μία ημέρα σε ανθρώπους που έχουν ανάγκη από τροφή.

e-pcmag.gr

Το νούμερο των downloads μπορεί να μην ανταποκρίνεται τόσο πολύ στην πραγματικότητα , αλλά σαν κίνηση είναι πολύ καλή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Μακάρι να πετύχουν τον στόχο τους. :)

Όντως ο αριθμός των downloads δεν είναι πραγματικός αφού μετράει και τα updates
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bill

Επιφανές μέλος

Ο Bill αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Tα νέα στοιχεία και οι διορθώσεις στη Beta 3 έκδοση ,όπως παρουσιάζονται από το Mozilla Developer center είναι:
  • Improved security features such as: better presentation of website identity and security including support for Extended Validation (EV) SSL certificates, malware protection, stricter SSL error pages, anti-virus integration in the download manager.
  • Improved ease of use through: easier add-on discovery and installation, improved download manager search and progress indication in the status bar, resumable downloading, full page zoom, and better integration with Windows Vista, Mac OS X and Linux.
  • Richer personalization through: one-click bookmarking, smart bookmark folders, location bar that uses an algorithm based on site visit recency and frequency (called “frecency”) to provide better matches against your history and bookmarks for URLs and page titles, ability to register web applications as protocol handlers, and better customization of download actions for file types.
  • Improved platform features such as: new graphics and font rendering architecture, JavaScript 1.8, major changes to the HTML rendering engine to provide better CSS, float-, and table layout support, native web page form controls, colour profile management, and offline application support.
  • Performance improvements such as: better data reliability for user profiles, architectural improvements to speed up page rendering, over 350 memory leak fixes, a new XPCOM cycle collector to reduce entire classes of leaks, and reductions in the memory footprint.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Γιατί στη σελίδα του FreeRice δεν αναφέρει κάτι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

blk88memorz

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο blk88memorz αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών. Έχει γράψει 220 μηνύματα.
wow.
Thats a number!

Πάντως εγώ τον έχω κατεβάσει τουλάχιστον καμιά 30αριά φορές
με τα format, updates και όταν πηγαίνω σε net cafe που δεν τον έχουν.:mad:

Δοκιμάστε και τον flock.
Είναι βασισμένος πάνω στον firefox.

Και τώρα αφήστε με να ταίσω κόσμο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Βάλε στις επιλογές να θυμάται ποιο επίπεδο έχεις φτάσει! ;)
Έστι θυμάται και πόσους κόκκους ρύζι έχεις δώσει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top