Αυνανισμός...

Αυνανίζεστε και αν ναι πόσο συχνά;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 462)
  • Είμαι άντρας και ΔΕΝ αυνανίζομαι

    Ψήφοι: 21 4.5%
  • Είμαι άντρας και αυνανίζομαι περισσότερες απο 5 φορές/εβδομάδα

    Ψήφοι: 125 27.1%
  • Είμαι άντρας και αυνανίζομαι λιγότερες απο 5 φορές/εβδομάδα

    Ψήφοι: 166 35.9%
  • Ειμαι γυναικα και ΔΕΝ αυνανιζομαι

    Ψήφοι: 22 4.8%
  • Ειμαι γυναικα και αυνανίζομαι περισσότερες απο 5 φορές/εβδομάδα

    Ψήφοι: 28 6.1%
  • Ειμαι γυναικα και αυνανίζομαι λιγότερες απο 5 φορές/εβδομάδα

    Ψήφοι: 100 21.6%

The Stand

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Dr Gregory House αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει 852 μηνύματα.
Ψηφίζω το 2ο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gademis

Τιμώμενο Μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 46 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 1,634 μηνύματα.
Απαξ και το σώμα έχει ανάγκες, και αυτού του είδους η ανάγκη καλύπτεται με την διαδικασία της αυτοϊκανοποίησης, για ποιό λόγο να θεωρείται ταμπού?
Το ταμού είναι μέσα στα γενικότερα πλαίσια του ταμπού για τη σεξουαλικότητα που χωράει πάααρα πολλή συζήτηση. Το μόνο που έχω ακούσει εγώ σαν θεωρία είναι οτι το συγκεκριμένο ταμπού έχει αναπτυχθεί (ασυνειδητα για αυτό το λόγο) ως μέρος της εξελικτικής πορείας του ανθρώπου σε μιά προσπάθεια να αντικαταστήσει το βιολογικό προγραμματισμό (επιθυμία για σέξ) με συνειδητές επιλογές. Αλλά σκέτη αυτή η θεωρία έχει πολλές τρύπες, κυρίως οτι δεν έχουν όλοι οι πολιτισμοί στον ίδιο βαθμό το ταμπού.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Werther

Νεοφερμένος

Ο Werther αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Έμπορος. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Ένα μεγάλο μέρος της ηθικοπλαστικής φοβίας περί του αυνανισμού ξεκινάει μέσα από το ιουδαϊκό-χριστιανικό πλαίσιο. Μέχρι τότε δεν είχαν και κανένα πρόβλημα οι άνθρωποι, αντίθετα χαίρονταν ιδιαίτερα κάθε πλευρά της σεξουαλικής ζωής.
(ακολουθεί τεράστια κοινωνιολογική ανάλυση, την οποία θα παραλείψουμε λόγω της ώρας)

Ως εκ τούτου, θα αναφέρουμε το ρητό που παραθέτει ο τρισμέγιστος Ηλίας Πετρόπουλος στην "ιστορία της καπότας": "Αν πετύχει η μαλακία, τύφλα νά'χει το γαμήσι". Με συγχωρείτε κιόλας για τη γλώσσα, αλλά δεν διαφέρει από τη γλώσσα που χρησιμοποιούμε όταν ο κύριος οδηγός πάει να μας πατήσει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Insomniac

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Insomniac αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 876 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από gademis:
Το ταμού είναι μέσα στα γενικότερα πλαίσια του ταμπού για τη σεξουαλικότητα που χωράει πάααρα πολλή συζήτηση. Το μόνο που έχω ακούσει εγώ σαν θεωρία είναι οτι το συγκεκριμένο ταμπού έχει αναπτυχθεί (ασυνειδητα για αυτό το λόγο) ως μέρος της εξελικτικής πορείας του ανθρώπου σε μιά προσπάθεια να αντικαταστήσει το βιολογικό προγραμματισμό (επιθυμία για σέξ) με συνειδητές επιλογές. Αλλά σκέτη αυτή η θεωρία έχει πολλές τρύπες, κυρίως οτι δεν έχουν όλοι οι πολιτισμοί στον ίδιο βαθμό το ταμπού.

Διαφωνω με τη θεωρια που παραθετεις. :whistle:
Και για να εξηγουμαι: Η φυση σε καμια περιπτωση δεν θα ηθελε να αντικατασταθει η ασυνειδητη επιλογη των ανθρωπων περι του σεξ με συνειδητες αποφασεις.
Για αυτο το λογο φροντισε το σεξ να ειναι "διασκεδαστικο" (ωστε να το επιζητας μονιμως, αρα να αυξανεις τις πιθανοτητες να τεκνοποιησεις), για αυτο ασυνειδητα στην πλειοψηφια των αντρων (εξαιρουμαι εγω, αλλα ειμαι περιπτωση! :rofl: ) αρεσουν οι πληθωρικες γυναικες με καμπυλες,κτλ (αυτη η σωματοδομη της καθιστα πιο ετοιμες για γεννα), για αυτο και οι γυναικες στις γονιμες μερες τους, νιωθουν ισχυροτερη ελξη για αντρες πιο "ρωμαλεους"...ή τελος παντων που φαινονται πιο αντρες (δειχνει οτι εχεις πιο καλα γονιδια) Επομενως, η συνειδητη επιλογη (πχ να πας με τον αντρα που εχει πιο πολλα λεφτα, ή με καποιον γερο που θα πεθανει συντομα :P , κτλ ) δεν θα εξυπηρετουσε το σκοπο της φυσης...

Οσον αφορα τα σεξουαλικα ταμπου, προσωπικη μου γνωμη ειναι οτι καθοριζονται αποκλειστικα και μονο απο την υπαρχουσα κρατουσα κοινωνικη και ηθικη κατασταση ενος λαου/κοινωνιας.

Δεδομενου του οτι οι γυναικες καθυστερησαν να διεκδικησουν τα δικαιωματα τους (γενικοτερα) και στη ηδονη που προερχεται απο το σεξ (ειδικοτερα), ειναι λογικο να εχει αναπτυχθει αυτο το ταμπου, ειδικα στο γυναικειο φυλο. Στη γενικοτερη κατασταση συμβαλλει και η συναισθηματικοτητα και το γεγονος οτι οι γυναικες ( στην πλεοψηφια τους) ειναι πιο ντροπαλες απο τους αντρες, οποτε αναμενομενο (οχι ομως και λογικο ;) ) ειναι να μην μιλουν τοσο πολυ για το θεμα. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Insomniac

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Insomniac αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 876 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Werther:
Ένα μεγάλο μέρος της ηθικοπλαστικής φοβίας περί του αυνανισμού ξεκινάει μέσα από το ιουδαϊκό-χριστιανικό πλαίσιο. Μέχρι τότε δεν είχαν και κανένα πρόβλημα οι άνθρωποι, αντίθετα χαίρονταν ιδιαίτερα κάθε πλευρά της σεξουαλικής ζωής.

Δηλαδη στις μη ιουδαϊστικες και χριστιανικες κοινωνιες, οι ανθρωποι μιλουν ελευθερα και χωρις ντροπες για τον αυνανισμο; :confused: :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tsoutsounaki666

Νεοφερμένος

Ο Tsoutsounaki666 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
εγό αυνανίζομε κάθε μέρα περίπου τέσερης φορές
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

weak and powerless

Διάσημο μέλος

Ο weak and powerless αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 3,375 μηνύματα.
μόνο :hmm: ; και πως περνάς την υπόλοιπη μέρα σου :P ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rattlehead

Δραστήριο μέλος

Ο Rattlehead αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 423 μηνύματα.
l0l καλά, ακόμα δε στέρεψε η "πηγή"; :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Insomniac

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Insomniac αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 876 μηνύματα.
Αμεσως να πεσετε να το φατε το παιδι! Αφου ξερετε οτι η επαναληψη ειναι η μητερα της μαθησης (Practice makes perfect, κτλ)! :P

Αφηστε που αν ελεγε οτι κανει 4 φορες τη μερα σεξ ολοι μπραβο θα του λεγαμε! ;) :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
όχι μόνο μπράβο....αλλά και "μα τι πίνεις???":D:D:D

4 φορές τη μέρα, άντε για 2 μέρες συνεχόμενα, μετά θέλει διάλειμμα :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
όπως σίγουρα καταλαβαίνετε όλοι σας, το θέμα του αυνανισμού είναι πάρα πολύ λεπτό και προσωπικό ....
όταν λοιπόν κάποιος βρίσκει το θάρρος και δίνει μια τόσο προσωπική του πληροφορία, καλό θα ήταν να μην σχολιάζεται με κανέναν τρόπο.
Ακόμα και το χιούμορ, μπορεί κάποιες φορές να μην γίνει κατανοητό... ή ακόμα μπορεί ο εκάστοτε χρήστης να μην θέλει να γίνει χιουμοριστικός διάλογος πάνω σε κάτι τόσο προσωπικό του...

Γιαυτό θα σας παρακαλέσω να είστε λιιιιιιιγο πιο διακριτικοί σε τέτοια θέματα :)


(δεν βάζω "χέρι" σε κανέναν... να εξηγούμαστε για να μην παρεξηγούμαστε :P )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

crazyhelen

Διάσημο μέλος

Η crazyhelen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,771 μηνύματα.
Πράγματι βρε παιδιά..... Το χιούμορ δεν το εκτιμούν όλοι στον ίδιο βαθμό! Κυρίως σε ένα τόσο ευαίσθητο και προσωπικό θέμα όπως είναι ο αυνανισμός. Όπως λέει και η ΚΑΚΗ ΕΠΙΡΡΟΗ λίγη προσοχή δεν βλάπτει.

Υ.Γ. Παρόλα αυτά, πρέπει να ομολογήσω ότι η απάντηση του αρχηγού (ένας είναι ο αρχηγός!) με έριξε στα πατώματα από τα γέλια!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dare-Devil

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 906 μηνύματα.
Σαν άντρες όλοι τραβάμε.Αλλά μην το παρακάνουμε!!!Τις γυναίκες τι της έχουμε ρε άχριστοι.Εγώ συνδιάζω και τα δύο,γυναίκα και αυνανισμό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tsoutsounaki666

Νεοφερμένος

Ο Tsoutsounaki666 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
Μπράβο φίλε μου πολύ καλός στο σεξ πρέπει να είσαι ε?
Εγώ δεν έχω δεσμό και αναγκάζομαι να αυνανίζομαι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,808 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Tsoutsounaki666:
Μπράβο φίλε μου πολύ καλός στο σεξ πρέπει να είσαι ε?
Εγώ δεν έχω δεσμό και αναγκάζομαι να αυνανίζομαι.
Είτε έχετε δεσμό είτε όχι, θα αυανίζεστε... δε σημαίνει πως θα έχει πάντα όποτε έχετε εσείς όρεξη και η γυναίκα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Arty2

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Arty2 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 155 μηνύματα.
~Το πολύ το τάκα-τάκα, κάνει το παιδί ******~
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Arty2:
~Το πολύ το τάκα-τάκα, κάνει το παιδί ******~
Και ποιός ορίζει το πολύ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Michelle:
Και ποιός ορίζει το πολύ?

η σύμφωνη γνώμη ενός αρκετά μεγάλου ποσοστού των ανθρώπων που τελικώς μεταφράζεται και ως .... "λογική" :P


(και να πως καταλήγουμε να ενώνουμε δύο διαφορετικά θέματα :P )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dare-Devil

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 906 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Tsoutsounaki666:
Μπράβο φίλε μου πολύ καλός στο σεξ πρέπει να είσαι ε?
Εγώ δεν έχω δεσμό και αναγκάζομαι να αυνανίζομαι.

Για μην υπάρχουν παρεξηγήσεις δεν το θεωρώ κακό όταν δεν έχεις γκόμενα.Ο καθένας όπως βολεύεται!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,808 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Dare-Devil:
Για μην υπάρχουν παρεξηγήσεις δεν το θεωρώ κακό όταν δεν έχεις γκόμενα.Ο καθένας όπως βολεύεται!!
Το θεωρείς όμως κακό όταν έχεις?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top