Αφήνετε φιλοδώρημα; (pourboire)

Αφήνετε φιλοδώρημα; (pourboire)

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 81)
  • Ναι πάντοτε, ή σχεδόν πάντοτε

    Ψήφοι: 25 30.9%
  • Όχι, ποτέ

    Ψήφοι: 11 13.6%
  • Μερικές φορές, ανάλογα την περίπτωση

    Ψήφοι: 45 55.6%

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,026 μηνύματα.
Επίσης επειδή μένω 2ο όροφο χωρίς ασανσέρ πάντα κατεβαίνω κάτω και παραλαμβάνω, από προ κορωνοιου εποχή :P
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,568 μηνύματα.
Εγώ αφήνω πάντα γύρω στα 4-5€
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 30,135 μηνύματα.
Το 0,50 γιατι δεν το εχει; Οι περισσότεροι τοσα αφηνουν άσχετα αν δεν το λενε...
 

Guest 712911

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Προσωπικά, δίνω tips ανάλογα με την εξυπηρέτηση. Πλέον, μόνο αν είναι ευγενικός ο διανομέας θα δώσω φιλοδώρημα. Ειδάλλως, ας φύγει όπως ήρθε. :D
 

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φυσικός. Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
1) Ο θεματοθέτης σωστά έγραψε "διανομείς φαγητού". Αν έγραφε "ντιλιβεράδες" δεν θα γλύτωνε από τον κ. Μπαμπινιώτη.
2) Φυσικά και παραγγέλνω. Χωρίς τους διανομείς θα είχαμε λιμοκτονήσει.
3) Πάντα δίνω φιλοδώρημα από 2 ως 5 ευρώ. Κάποιες φορές έχω δώσει και παραπάνω.
4) Το ποσό του φιλοδωρήματος εξαρτάται:
_ α. Από το μέγεθος της παραγγελίας
_ β. Από τις καιρικές συνθήκες.
_ γ. Από την ηλικία του διανομέα.
_ δ. Από το αν λύνεται ο κόμπος της σακούλας.
_ ε. Από το πόσα ψιλά διαθέτω.
_στ. Από τη διάθεσή μου εκείνη την ώρα.
_ ζ. Από το πόσο μου είναι συμπαθής ο διανομέας.
5) Στην Ελλάδα οι διανομείς κινούνται με παπάκι και η παραγγελία έρχεται γρήγορα. Στη Σκωτία οδηγούν ποδήλατο κι έτσι τρώμε κρύα πίτσα.
6) Πάντως οι διανομείς πάντα αλλά ειδικά τώρα με το lockd- (συγνώμη κ. Μπαμπινιώτη) με την απαγόρευση εκτελούν εθνικό έργο με κίνδυνο της ζωής τους.

eseewa.PNG
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ο ορισμός του αντιδραστικού :P ότι κάνει η λέει η πλειοψηφία λέμε τα αντίθετα :P

Και στο δρόμο με τις κακοκαιριες έχει λούκι.

Αν ο διανομέας πάει 40 παραγγελίες τη μέρα και πάρε 1 ευρώ φιλοδώρημα από κάθε σπίτι έβγαλε 40ευρω + αλλά 40 που θα πάρει μεροκάματο (οποίος δουλεύει για λιγότερα είναι μαλάκας) φτάνει το 80αρι. Όταν βρέχει, ναι είναι σκατά, όταν δεν βρέχει κάνεις βόλτα. Πίεση δεν υπάρχει, άμα σου λέει ο εργοδότης τρέξε του λες να πάει να γαμηθει και φεύγεις για αλλού, ντελιβεραδες ζητάνε παντού. Το κακό είναι η επικινδυνοτητα του δρόμου. Σε αντίθεση με αυτό η κουζίνα δουλεύει γαμιοντας όλη μέρα, έχει να ακούει τα κάνε γρήγορα και τα μπινελίκια του Έλληνα αφεντικού και δουλεύει για ένα 700αρι μέσα στην πίεση, και κάνοντας την πιο βρωμερη δουλειά. Δεν είναι μόνο η κουζίνα αλλά και όλα τα μηχανήματα που θέλουν συνεχώς καθάρισμα. Έχω δουλέψει κουζίνα και ξέρω πως είναι, οπότε όχι δεν δίνω στους ντελιβεραδες γιατί θυμάμαι κάτι παπαρια που είχαμε στην δουλειά που το παίζανε ριγμενοι ενώ βγάζανε τα διπλάσια χρήματα και δεν ακουμπούσανε τίποτα.
 

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
15% της παραγγελίας αν και σπάνια παραγγέλνω takeout. Ειδικά τώρα τελευταία που έχουν αρχίσει να ανεβαίνουν με τα ποδήλατα στα πεζοδρόμια και δεν σε αφήνουν να περπατάς με την ησυχία σου. Έχει παραγινει το κακο.
 

Guest 712911

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Η αλήθεια είναι ότι δεν παραγγέλνω κι ενας βασικός λόγος είναι ότι λυπάμαι τους ντελιβαράδες.
Έχει παραγίνει μόδα κατα τη γνώμη μου. Μέχρι και για καφε κάνουμε παραγγελία. Μου φαίνεται υπερβολη.
Ωστόσο ειδικά όταν είναι δύσκολες οι κλιματικές συνθήκες, οφείλουμε από ηθικής άποψης να δώσουμε κάτι.
Προσωπικά θα έδινα 1-2 ευρώ.
Συμφωνώ. Αν και γενικά, όταν οι καιρικές συνθήκες είναι αντίξοες, δεν παραγγέλνω γι' αυτό το λόγο.
 

David?

Νεοφερμένος

Ο David? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει 34 μηνύματα.
Να υποθέσω πως όσοι δίνουν φιλοδώρημα στους ντελιβεράδες, που παρεμπιπτόντως στην συντριπτική πλειοψηφία τους είναι λες και βγήκανε από τις φυλακές ή στην καλύτερη από σπηλιά με αρκούδες, δίνουν και στους ζητιάνους του δρόμου ή εκεί κάνουν πως κοιτάζουν το κινητό και προσπερνάνε?
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,568 μηνύματα.
Να υποθέσω πως όσοι δίνουν φιλοδώρημα στους ντελιβεράδες, που παρεμπιπτόντως στην συντριπτική πλειοψηφία τους είναι λες και βγήκανε από τις φυλακές ή στην καλύτερη από σπηλιά με αρκούδες, δίνουν και στους ζητιάνους του δρόμου ή εκεί κάνουν πως κοιτάζουν το κινητό και προσπερνάνε?

Εσένα τι σε ενδιαφέρει τι κάνουμε εμείς;;Δεν γουστάρεις να δώσεις φιλοδώρημα οκ το δέχομαι.Το να γράψεις όμως αυτό που έγραψες είναι άκυρο.Δώσε εσυ χρήματα στους άστεγους και άσε εμάς να δίνουμε φιλοδώρημα στο delivery.
 

David?

Νεοφερμένος

Ο David? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει 34 μηνύματα.
Εσένα τι σε ενδιαφέρει τι κάνουμε εμείς;;Δεν γουστάρεις να δώσεις φιλοδώρημα οκ το δέχομαι.Το να γράψεις όμως αυτό που έγραψες είναι άκυρο.Δώσε εσυ χρήματα στους άστεγους και άσε εμάς να δίνουμε φιλοδώρημα στο delivery.
Μισό για να το καταλάβω....εδώ είμαστε ΕΓΩ και ΕΣΕΙΣ?
Τι λε ρε παλικάρι, ευχαριστώ πολύ για την τοποθέτηση σου.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,568 μηνύματα.
Μισό για να το καταλάβω....εδώ είμαστε ΕΓΩ και ΕΣΕΙΣ?
Τι λε ρε παλικάρι, ευχαριστώ πολύ για την τοποθέτηση σου.

Αρχικά πάμε από την αρχή.Δίνεις εσυ χρήματα στους άστεγους;;Αν όχι η κουβέντα τελειώνει εδώ.
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 18,019 μηνύματα.
Στην Ιαπωνία θα σας κυνηγούσαν από πίσω για να σας επιστρέψουν και το 1 παραπάνω λεπτό που θα αφήνατε... Cultural differences.

Ωστόσο δεν παίρνω ποτέ takeaway και γενικά δεν παραγγέλνω.
 

David?

Νεοφερμένος

Ο David? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει 34 μηνύματα.
Αρχικά πάμε από την αρχή.Δίνεις εσυ χρήματα στους άστεγους;;Αν όχι η κουβέντα τελειώνει εδώ.
Μα δεν άρχισε και ποτέ καμία κουβέντα, εγώ απλώς αναρωτήθηκα κάτι και το έγραψα, διανθίζοντας ο βέβαια με κάποια χαριτωμένα χαρακτηριστικά των διανομέων (sic)
Εσύ τι ζόρι τραβάς?
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,568 μηνύματα.
Μα δεν άρχισε και ποτέ καμία κουβέντα, εγώ απλώς αναρωτήθηκα κάτι και το έγραψα, διανθίζοντας ο βέβαια με κάποια χαριτωμένα χαρακτηριστικά των διανομέων (sic)
Εσύ τι ζόρι τραβάς?

Κανένα ζόρι.Εσυ απλά άρχισε να λες για κινητά και άστεγους σε ένα ασχετο θέμα.
 

David?

Νεοφερμένος

Ο David? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει 34 μηνύματα.

Agaphbou

Περιβόητο μέλος

Η Αγάπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 5,328 μηνύματα.
Η αλήθεια είναι ότι δεν παραγγέλνω κι ενας βασικός λόγος είναι ότι λυπάμαι τους ντελιβαράδες.
Έχει παραγίνει μόδα κατα τη γνώμη μου. Μέχρι και για καφε κάνουμε παραγγελία. Μου φαίνεται υπερβολη.
Ωστόσο ειδικά όταν είναι δύσκολες οι κλιματικές συνθήκες, οφείλουμε από ηθικής άποψης να δώσουμε κάτι.
Προσωπικά θα έδινα 1-2 ευρώ.
Τι εννοείς λυπάσαι τους ντελιβεράδες; Αν δεν κάνει κανείς ντελιβερι απλά θα χάσουν τη δουλειά τους.
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 18,019 μηνύματα.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top