• Σας ενημερώνουμε ότι η κατηγορία δεν αντικαθιστά σε καμία περίπτωση την επίσκεψη σας σε επαγγελματία ιατρό.

    Το σύνολο του περιεχομένου της κατηγορίας αυτής, όπως κείμενα, γραφικά, εικόνες, πληροφορίες που λαμβάνονται από δικαιούχους διαφήμισης, είναι καθαρά και μόνο για ενημερωτικούς σκοπούς και δεν προορίζεται να είναι υποκατάστατο για την επαγγελματική ιατρική συμβουλή, διάγνωση ή θεραπεία. Δεν αποτελεί υποκατάστατο ιατρικής εξέτασης, ούτε αντικαθιστά την ανάγκη για υπηρεσίες που παρέχονται από επαγγελματία ιατρό. Πάντοτε να ζητάτε τη συμβουλή του ιατρού σας πριν πάρετε οποιαδήποτε συνταγή ή φάρμακο. Μόνο ο ιατρός σας μπορεί να σας δώσει συμβουλές για το τι είναι ασφαλές και αποτελεσματικό για σας.

Βιταμίνες και συμπληρώματα διατροφής

Phoenix_

Νεοφερμένος

Η Phoenix_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 56 μηνύματα.
Οι πολυβιταμινες βοηθούν (επικουρικά) ή είναι placebo; 🤔
 

rafaela11

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ραφαηλία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,850 μηνύματα.
Οι πολυβιταμινες βοηθούν (επικουρικά) ή είναι placebo; 🤔
Βοηθούν στην ενίσχυση του ανοσοποιητικου και δίνουν ενέργεια, όμως δεν κάνουν και θαύματα. Πχ να παίρνεις τον χειμώνα που έχει πολλές ιώσεις ή για μια γυναικα οταν εχει περιοδο, μέχρι εκεί.

Καλή και σωστή διατροφή, πολύ νερό και σωστός ύπνος ειναι το κλειδί.

Ένα από τα πιο σημαντικά συμπληρώματα που έχουμε έλλειψη οι περισσότεροι, και είναι πολύ περίεργο καθώς είμαστε σε μια χώρα με ήλιο, είναι η βιταμίνη D, η οποία επίσης βοηθά και στο ανοσοποιητικο και στη διάθεσή κι σε όλα.
Το αμελει πολύς κόσμος
 

Phoenix_

Νεοφερμένος

Η Phoenix_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 56 μηνύματα.
Βοηθούν στην ενίσχυση του ανοσοποιητικου και δίνουν ενέργεια, όμως δεν κάνουν και θαύματα. Πχ να παίρνεις τον χειμώνα που έχει πολλές ιώσεις ή για μια γυναικα οταν εχει περιοδο, μέχρι εκεί.

Καλή και σωστή διατροφή, πολύ νερό και σωστός ύπνος ειναι το κλειδί.

Ένα από τα πιο σημαντικά συμπληρώματα που έχουμε έλλειψη οι περισσότεροι, και είναι πολύ περίεργο καθώς είμαστε σε μια χώρα με ήλιο, είναι η βιταμίνη D, η οποία επίσης βοηθά και στο ανοσοποιητικο και στη διάθεσή κι σε όλα.
Το αμελει πολύς κόσμος
Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση Ραφαέλα! :flowers:

Ισχύει αυτό για τη βιταμίνη D. Γράφω εκ πείρας. 😂
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Έχει δοκιμάσει κανεις κάποια συγκεκριμένη εταιρεία και έμεινε ευχαριστημένος; 👀
 

Kate1914

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Kate1914 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,750 μηνύματα.
Έχει δοκιμάσει κανεις κάποια συγκεκριμένη εταιρεία και έμεινε ευχαριστημένος;
Τακτικά στη ζωή μου μια φορά μόνο έπαιρνα, τις Centrum σε συνδυασμό με τα Moller's. Δεν κάνουν και θαύματα, ωστόσο σε συνδυασμό με τους παράγοντες που ανέφερε και η Ραφαέλα βελτιώνουν (αισθητά θα έλεγα) την εκάστοτε υπάρχουσα κατάσταση.
 

rafaela11

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ραφαηλία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,850 μηνύματα.
Έχει δοκιμάσει κανεις κάποια συγκεκριμένη εταιρεία και έμεινε ευχαριστημένος
Δεν έχουν και τρελες δισφορες μεταξύ τους, όλες την ίδια δουλειά κάνουν, health aid, lanes, pharmalead, power health κτλ κτλ
Και τα μουρουνελαια που λέει η Κατερίνα καλά είναι εννοείται.

Είναι και εμπορικοί οι σκοποί από ένα σημείο και μετά, κι τι κάθεται καλύτερα στον καθένα (πχ κάποιες κάθονται βαριά στο στομάχι σε μερικούς)

Ψάξε για αφεψιματα και βαμματα ποθ φτιάχνεις και μόνος σου αν θες, κάνουν επίσης πολύ καλή δουλειά.

Πχ βάμμα πρόπολης ή σπρέι πρόπολης, βάζω κάθε μέρα φέτος μια ψεκασια στο στόμα και δεν αρρωστησα καθόλου. :)
Θα το λέω μέχρι να βαρεθείτε για τη πρόπολη :lol:
 

touvlo

Πολύ δραστήριο μέλος

Η touvlo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 914 μηνύματα.
Για πρωτη ίσως φορά παίρνω συμπληρώματα διατροφής. Πάντα έτρωγα υγιεινα και οι αιματολογικές μου ήταν καλές και δε χρειαζόμουν.
Τον τελευταίο καιρό τραβώ πολύ μεγάλα ζόρια. Αρχικά έπαθα την άπνοια και ο ΩΡΛ μου συστησε μαγνήσιο. Η παθολόγος μου είπε να πάρω τη συσκευασία με σύμπλεγμα Β, γιατί κι αυτη βοηθά στο νευρικό σύστημα συν αποφυγή αλτσχάιμερ που είχε ο μπαμπάς. Παίρνω μια φτηνή συσκευασία που κυκλοφορεί σε μια αλυσίδα καταστημάτων, (πχ ας πούμε ΑΒ βασιλόπουλος). Δεν ξέρω αν είναι καλή.
Επίσης μου πρόσθεσε και την D3 για την οστεοπενία. Αυτή θέλει προσοχή. Επειδή δεν είναι υδατοδιαλυτή και δεν φεύγει η παραπανίσια, πρέπει να παίρνει κανείς μια δοσολογία. Είτε 1000iE κάθε μέρα, είτε της μεγάλης συγκέντρωσης (δε θυμάμαι ποσότητα) αλλά μια φορά την εβδομάδα. Εγώ παίρνω την 1η, επίσης της ίδιας οικονομικής εταιρείας.

Θα σας πω νεώτερα.
 

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,855 μηνύματα.
Υπάρχει κάποια οδηγία ή tips για να πιει κανείς τα γνωστά συμπληρώματα Centrum;

Η μόνη οδηγία που λέει στο site τους είναι να το πιεις με νερό.

Όμως έλεγα μήπως υπάρχουν και εξτρα tips:
πχ η φαρμακοποιός για ξεχωριστές βιταμίνες μου έχει πει να μην τις πίνω με καφέ λόγω προβληματικής απορρόφησης με την καφεΐνη ή την έντονη κίνηση του εντέρου ή κάτι τέτοιο. Ισχύει;
Επίσης να πίνονται με φαγητό;
Τι ώρα να πίνονται για να δώσουν ενέργεια κατά τη διάρκεια της ημέρας;

Σε πόσες μέρες βλέπεις την πρώτη διαφορά;
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,592 μηνύματα.
Αν ειστε υγιεις μεινεται μακρια απο τα συμπληρωματα... δεν εχουν να προσφερουν κατι ..και οι ιδιοι το λενε...δεν αντικαθιστουν την ισορροπημενη διατροφη..
Πλακωθείτε στα φρουτα και τα λαχανικα οπως τα δινει η φυση (πχ οχι χυμο αλλα ολο το πορτοκαλι) και ολα καλα...δεν υπαρχει κατι καλυτερο ..και ηλιο... καλο ηλιο οχι να καιει. Η Ελλαδα τα εχει ολα.
Τωρα αν αθληστε ή αγχωνεστε παρτε λιγο μαγνησιο ..φαρμακευτικο οχι συμπληρωμα.
Τα υπολοιπα θα τα πει ενας νοημων γιατρος ή διαιτολογος που σεβεται την επιστημη του και εφοσον εχεται παρεκλιση και οχι να μιζαρει.
Εγω μικρος επαιρνα ενισχυτικές βιταμιμες και ταυρινη να βαζω πιο πολα καλαθια ..μπουρδες...ενας καλος υπνος ηταν η λυση.
 

amarelia

Διάσημο μέλος

Η amarelia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,295 μηνύματα.

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,592 μηνύματα.
αμ το θέμα Γιάννη μου είναι πως πλέον τα φρούτα και τα λαχανικά (όπως και τα υπόλοιπα βέβαια) είναι πολύ μακριά από το πως τα δίνει η φύση :/:
Ναι ετσι ειναι τιγκα στο φυτοφαρμακο.. πλην ομως εχεις την φυση που φιλτραρει οτι μπορει γιατι απο το ροδακινο θελει να κανει αλλα ροδακινακια.
Παντως εγω τα εμπιστευομαι πολυ περισσοτερο απο το μπουκαλι καθε βιομηχανου που πουλα χωρις ελεγχο ..υποσχομενος πραγματα αοριστα που δεν θα τα δεις ποτε.
Παρε λεει την βιταμινη c που εβαλα στο μπουκαλι να εχεις γερο ανοσοποιητικο...οχι εγω ειμαι στην χωρα του πορτοκαλιου και θα κατσω κατω απο την πορτοκαλια και οτι πορτοκαλι ριχνει θα το τρωω.
Παρε λεει μουρουνελαιο να εχεις γερο μυαλο και γερα ματια... και λοιπον που ειναι? θεριζει η ανοια και ωχρα κοιλάδα .
Οχι εγω δε θα παρω κονσερβα μουρουνας θα τρωω γαυρο και σαρδελα αντε και σαφριδια να τα εφραινομαι.
Οι φαρμακοποιοι λενε οτι ναι παρε το φαρμακο που εφτιαξα ειναι καλο αλλα μονο αν αυτο που θα κερδισεις ειναι περισσοτερο απο αυτο που θα χασεις.
Δεν ειπε κανεις ομως μην τρως καρυδια γιατι θα χασεις? ( με μετρο εχουν 7.000 χιλιοθερμιδες το κιλο...50 γρ την μερα ειναι σουπερ)

Τωρα εχω βρει κατι φυστικια τραγανα με παρπικα ... πορωση ειναι 1,85€

1713192459825.png
 

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,855 μηνύματα.
Τελικά ξέρει κάποιος tips για τα Centrum για μας που γουστάρουμε (αλ)χημείες; :P
 

amarelia

Διάσημο μέλος

Η amarelia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,295 μηνύματα.
Τελικά ξέρει κάποιος tips για τα Centrum για μας που γουστάρουμε (αλ)χημείες; :P
Λοιπόν, αυτά που ξέρω εγώ είναι πως είναι καλό να τα παίρνεις μαζί με φαγητό και σε σταθερή ώρα μέσα στη μέρα και ισχύει αυτό που σου είπε για τον καφέ.

δεν ξέρω αν κανείς άλλος έχει άλλα mega/pro tips
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top