Γάμος: Ο προορισμός του ανθρώπου;

Είναι ο γάμος προορισμός του ανθρώπου;
Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 32)
  • Είμαι άντρας και θεωρώ το γάμο προορισμό του ανθρώπου

  • Είμαι άντρας και ΔΕΝ θεωρώ το γάμο προορισμό του ανθρώπου

  • Είμαι γυναίκα και θεωρώ το γάμο προορισμό του ανθρώπου

  • Είμαι γυναίκα και ΔΕΝ θεωρώ το γάμο προορισμό του ανθρώπου

  • ΔΞ/ΔΑ


Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Eclipse

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Έκλειψις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,665 μηνύματα.
Γιατί να δεσμευτείς τοσο πολύ με κάποιον; Τι αλλάζει; Απλά κάνεις την σχέση σου νομικα επίσημη. Το μόνο καλο ειναι οι νομικες ευκολιες. Αλλά εγω πιστεύω πως ετσι δημιουργούνται ακομα περισσότερα προβλήματα. Έχεις δώσει μια υπόσχεση και καλά θα κάνεις να την τηρησεις. Τι, τσάμπα εδωσες τόσα χρήματα για τον γαμο;😂
 

Μάρκος Βασίλης

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Καισαριανή (Αττική). Έχει γράψει 1,871 μηνύματα.
Γιατί να δεσμευτείς τοσο πολύ με κάποιον; Τι αλλάζει; Απλά κάνεις την σχέση σου νομικα επίσημη. Το μόνο καλο ειναι οι νομικες ευκολιες. Αλλά εγω πιστεύω πως ετσι δημιουργούνται ακομα περισσότερα προβλήματα. Έχεις δώσει μια υπόσχεση και καλά θα κάνεις να την τηρησεις. Τι, τσάμπα εδωσες τόσα χρήματα για τον γαμο;😂

Είναι πάντως αρκετά τα οικονομικά οφέλη της κοινής φορολογικής δήλωσης. :Ρ
 

Guest 528707

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Εννοείται ότι οι περισσότεροι μόλις βρουν την γυναίκα-μαούνα ή το άντρα-κάβο, δένουν και τέλος. Το λάθος είναι ότι χτίζουν μια ζωή πάνω σε 1 άνθρωπο με αποτέλεσμα να χάνεται ο χρόνος και η ζωή επειδή στο τέλος πνίγονται και οι δυο από αυτό το είδος "εξαρτημένης" σχέσης (και στα πλαίσια του γάμου). Δεν είναι τυχαίο που οι περισσότεροι βιάζονται να παντρευτούν άσχετα αν είναι άνεργοι ή δεν έχουν κανένα πλάνο εργασίας, μόνο και μόνο για να έχουν έναν φίλο στη ζωή τους. Άλλοι για να κρατήσουν μια γυναίκα, της τάζουν γάμο με το καλημέρα και φυσικά πολλές γυναίκες τρώνε το παραμύθι για διάφορους λόγους.
Απο ποτε η συντροφικοτητα και γενικα η εννοια του γαμου και της ολοκληρωσης που σου προσφερεται μεσα απο αυτο πνιγει τους ανθρωπους και θεωρουνται εξαρτημενοι ?

Απαραιτητη προυποθεση η γυναικα σου ή ο αντρας σου να ειναι και το φιλαρακι σου .
Αλλιως το παιχνιδι ειναι χαμενο απο την αρχη .

Σε καμια φαση ομως ο φιλος δεν εχει αντικατασταθει πληρως απο τον συντροφο .
 

Jack of Spades

Περιβόητο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,431 μηνύματα.
Απο ποτε η συντροφικοτητα και γενικα η εννοια του γαμου και της ολοκληρωσης που σου προσφερεται μεσα απο αυτο πνιγει τους ανθρωπους και θεωρουνται εξαρτημενοι ?

Απαραιτητη προυποθεση η γυναικα σου ή ο αντρας σου να ειναι και το φιλαρακι σου .
Αλλιως το παιχνιδι ειναι χαμενο απο την αρχη .

Σε καμια φαση ομως ο φιλος δεν εχει αντικατασταθει πληρως απο τον συντροφο .
Όταν προχωρούν σε αυτό χωρίς να είναι έτοιμοι (όπως είπε πολύ σωστά κάποιος εδώ μέσα σε άλλο θέμα "την αφοσίωση πολλοί τη θέλουν, λίγοι όμως την αντέχουν") ή/και όταν κάνουν λάθος επιλογή συντρόφου και δεν έχουν το κουράγιο να κοιτάξουν την αλήθεια κατάματα και να διακόψουν την όλη κατάσταση εκεί καταλήγουν!

Στα υπόλοιπα συμφωνώ 100%...
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,790 μηνύματα.
Απο ποτε η συντροφικοτητα και γενικα η εννοια του γαμου και της ολοκληρωσης που σου προσφερεται μεσα απο αυτο πνιγει τους ανθρωπους και θεωρουνται εξαρτημενοι ?

Απαραιτητη προυποθεση η γυναικα σου ή ο αντρας σου να ειναι και το φιλαρακι σου .
Αλλιως το παιχνιδι ειναι χαμενο απο την αρχη .

Σε καμια φαση ομως ο φιλος δεν εχει αντικατασταθει πληρως απο τον συντροφο .

Επειδή το μοντέλο αυτό της συντροφικότητας "προχωράει" ανά τους αιώνες με πολλές προβληματικά σημεία στις ανθρώπινες συμπεριφορές, δεν σημαίνει ότι είναι και σωστό. Αυτό βλέπουμε, αυτό λέμε. Ή ότι επειδή ο πολύς κόσμος προχωράει έτσι, οι γονείς μου, οι συγγενείς μου, κτλ, δεν σημαίνει ότι έπραξαν και τη σωστή επιλογή της συνύπαρξης έτσι όπως την βιώνουν στο πέρασμα των δεκαετιών. Οι περισσότεροι άνθρωποι μένουν στο φιλαράκι του όρου με αποτέλεσμα να χάνουν τη σημασία της φιλίας από αυτής του συντρόφου. Ανύπαρκτοι φίλοι και οπότε γάμοι και πανηγύρια για να στεριώνουμε φιλία με μόνο 1 άτομο. Θεωρητικά, όλοι λέμε ότι άλλο φίλος, άλλο σύντροφος ή σύζυγος αλλά στην πράξη δεν είναι τόσο εύκολο.
 

Guest 528707

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Επειδή το μοντέλο αυτό της συντροφικότητας "προχωράει" ανά τους αιώνες με πολλές προβληματικά σημεία στις ανθρώπινες συμπεριφορές, δεν σημαίνει ότι είναι και σωστό. Αυτό βλέπουμε, αυτό λέμε. Ή ότι επειδή ο πολύς κόσμος προχωράει έτσι, οι γονείς μου, οι συγγενείς μου, κτλ, δεν σημαίνει ότι έπραξαν και τη σωστή επιλογή της συνύπαρξης έτσι όπως την βιώνουν στο πέρασμα των δεκαετιών. Οι περισσότεροι άνθρωποι μένουν στο φιλαράκι του όρου με αποτέλεσμα να χάνουν τη σημασία της φιλίας από αυτής του συντρόφου. Ανύπαρκτοι φίλοι και οπότε γάμοι και πανηγύρια για να στεριώνουμε φιλία με μόνο 1 άτομο. Θεωρητικά, όλοι λέμε ότι άλλο φίλος, άλλο σύντροφος ή σύζυγος αλλά στην πράξη δεν είναι τόσο εύκολο.

Γιατί όμως στοχευμένα κάποια άτομα εστιάζουν μόνο στα αρνητικά αυτού του μοντέλου και όχι στα θετικά ..

Δεν επηρεάζουν καθαρά σε όλο αυτό τα προσωπικά βιώματα του καθενός?

Εφόσον πλέον οι περισσότεροι υποστηρίζουν όλη αυτή την αρνητικοτητα γιατί στο τέλος καταλήγουν σε αυτό το μοντέλο γνωρίζοντας εξ αρχής και την ατυχής κατάληξη αυτού ?

Μια λάθος επιλογή που σε οδηγεί σε όλο αυτό καλύπτοντας ΟΧΙ το πραγματικό σου θέλω αλλά μια βιολογική καθαρά ανάγκη είναι το αποτέλεσμα αυτού που λες .
 

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,788 μηνύματα.
Γιατί όμως στοχευμένα κάποια άτομα εστιάζουν μόνο στα αρνητικά αυτού του μοντέλου και όχι στα θετικά ..
Γιατί όσα δεν φτάνει η αλεπού τα κάνει κρεμαστάρια. Είναι πιο εύκολο να μειώσουμε μια κατάσταση/ έναν άνθρωπο και να τα βγάλουμε προβληματικά αντί να δεχθούμε ότι ίσως για εμάς να μην δούλεψε/ κάτι δεν κάναμε σωστά κλπ. Πληγωνόμαστε λιγότερο.
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,790 μηνύματα.
Γιατί όσα δεν φτάνει η αλεπού τα κάνει κρεμαστάρια. Είναι πιο εύκολο να μειώσουμε μια κατάσταση/ έναν άνθρωπο και να τα βγάλουμε προβληματικά αντί να δεχθούμε ότι ίσως για εμάς να μην δούλεψε/ κάτι δεν κάναμε σωστά κλπ. Πληγωνόμαστε λιγότερο.

Όσοι δεν θέλουν τον γάμο με αυτές τις προϋποθέσεις είναι κρεμαστάρια; :)
 

Guest 528707

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Όσοι δεν θέλουν τον γάμο με αυτές τις προϋποθέσεις είναι κρεμαστάρια; :)

Στον δικό σου γάμο εσύ βάζεις τα όρια ,τους κανόνες και γενικά φτιάχνεται από κοινού το δικό σας μοντέλο .

Δεν σου επιβάλει κανένας κάποιο συγκεκριμένο μοντέλο να ακολουθήσεις .

Αν εσύ δεν έχεις φροντίσει να φτιάξεις το σωστό ποιος σου φταίει?

Άλλαξε οπτική μάτια και μην το πας από την πλευρά που σε βολεύει ώστε να καλύψεις τυχων αδυναμίες σου .
Δεν είναι κακό να αναγνωρίζουμε ότι όλοι οι άνθρωποι δεν κάνουμε για όλα και είναι προτιμότερο να μην τα κάνουμε αν δεν μπορούμε να τα υποστηρίξουμε.

Το θεωρώ πιο ντομπρο να βγεις και να πεις εγώ δεν γουστάρω τον γάμο γιατί δεν μπορώ να το υποστηρίξω όλο αυτό ,δεν μου αρέσει στην τελική ,παρά να το κατηγορείς και να προσπαθείς να τον μειώνεις.

Υποβαθμίζοντας ένα θεσμό που για χιλιάδες ανθρώπους είναι πολύ σημαντικός και μέσα από αυτών έχουν χτίσει τις δικές τους οικογένειες και είναι ευτυχισμένοι ,να ξέρεις τον ευατο σου υποτιμάς ,δυστυχώς 🙂
 

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,053 μηνύματα.
Γιατί όσα δεν φτάνει η αλεπού τα κάνει κρεμαστάρια. Είναι πιο εύκολο να μειώσουμε μια κατάσταση/ έναν άνθρωπο και να τα βγάλουμε προβληματικά αντί να δεχθούμε ότι ίσως για εμάς να μην δούλεψε/ κάτι δεν κάναμε σωστά κλπ. Πληγωνόμαστε λιγότερο.
Γενικά συμφωνώ οτι αυτό το κάνουν συνήθως οι άνθρωποι αλλά στην προκειμένη μπορεί ο nPb απλά να διαφωνεί με την έννοια και την πράξη του γάμου και αυτό είναι θεμιτό. Όλα τα πράγματα έχουν και αρνητικά και θετικά αλλά αυτό δε σημαίνει οτι κάποιος δεν μπορεί να αναγνωρίζει τα θετικά ίσως αλλά είτε να μην του φτάνουν σε σχέση με τα αρνητικά είτε να μην είναι και τόσο θετικά για αυτόν. Παράδειγμα, ο Jack λέει οτι η γυναίκα του είναι η μοναδική φίλη που θέλει να έχει και το βλέπει ως θετικό. Για τον nPb αυτό μπορεί να είναι εφιάλτης, μόνο μια φίλη θα έχω στη ζωή μου; θέλω κι άλλους φίλους και την σύντροφό μου θέλω να τη βλέπω πρωτίστως ερωτικά. Γούστα είναι αυτά. Δε σημαίνει οτι ο nPb ζηλεύει αυτούς που έχουν παντρευτεί. Μπορεί απλά ο γάμος να μην έχει τόσα θετικά για αυτόν.

Για μένα ο γάμος είναι μια μεγάλη απάτη και (ακόμα μια) αποτυχία της κοινωνίας γιατί δημιουργεί εξαναγκασμούς στους ανθρώπους και τους προωθεί σε μια αδιέξοδη κατάσταση που μόνο πόνο και δυστυχία προκαλεί στους ίδιους και τα παιδιά που κάνουν. Θα ήθελα να ξέρω το ποσοστό αυτών που παντρεύονται γιατί πράγματι 100% το θέλουν και αυτών που εξαναγκάζονται από την κοινωνία, τους συγγενείς, τις καταστάσεις. Ειδικά αυτό το "για πάντα" μού κάθεται στο λαιμό. Για ποιο λόγο με υποχρεώνεις να υποσχεθώ οτι θα κάνω κάτι για πάντα ενώ ξέρουμε όλοι οτι είναι αδύνατον να το γνωρίζω εκ των προτέρων; Οπότε για μένα ο γάμος βασίζεται σε ένα ψέμα, μια ουτοπία, μια ιδανική κατάσταση που δεν υφίσταται, και γι' αυτό είναι κι ο ίδιος ψέμα. Την συντροφικότητα τη δέχομαι και φυσικά την αναζητώ όπως όλοι. Τα υπόλοιπα είναι απλά η μανία της κοινωνίας να μας βάλει ταμπέλες για να μπορεί με ευκολία να ξεχωρίζει τους αποστάτες και να τους τιμωρεί - απομονώνει.
 

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,788 μηνύματα.
Όσοι δεν θέλουν τον γάμο με αυτές τις προϋποθέσεις είναι κρεμαστάρια; :)
Δεν είπα αυτό nPb. Και δεν αναφέρθηκα σ' εσένα προσωπικά, το είπα γενικά.

Νομίζω όμως ότι η Μαργαρίτα σου έδωσε την απάντηση που έψαχνες. Ο καθένας βάζει τους δικούς του όρους και όρια στην σχέση του. Ίσως αυτό το πρότυπο που περιγράφεις να μην ταιριάζει σε σένα (και καλά κάνεις, γιατί δεν είναι υγιές), όμως εσύ ορίζεις πως θα βιώσεις την συντροφικότητα (εντός ή εκτός γάμου). Τα παραδείγματα που έδωσες παραπάνω δεν ταιριάζουν σε μια υγιή σχέση.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Γενικά συμφωνώ οτι αυτό το κάνουν συνήθως οι άνθρωποι αλλά στην προκειμένη μπορεί ο nPb απλά να διαφωνεί με την έννοια και την πράξη του γάμου και αυτό είναι θεμιτό. Όλα τα πράγματα έχουν και αρνητικά και θετικά αλλά αυτό δε σημαίνει οτι κάποιος δεν μπορεί να αναγνωρίζει τα θετικά ίσως αλλά είτε να μην του φτάνουν σε σχέση με τα αρνητικά είτε να μην είναι και τόσο θετικά για αυτόν. Παράδειγμα, ο Jack λέει οτι η γυναίκα του είναι η μοναδική φίλη που θέλει να έχει και το βλέπει ως θετικό. Για τον nPb αυτό μπορεί να είναι εφιάλτης, μόνο μια φίλη θα έχω στη ζωή μου; θέλω κι άλλους φίλους και την σύντροφό μου θέλω να τη βλέπω πρωτίστως ερωτικά. Γούστα είναι αυτά. Δε σημαίνει οτι ο nPb ζηλεύει αυτούς που έχουν παντρευτεί. Μπορεί απλά ο γάμος να μην έχει τόσα θετικά για αυτόν.

Για μένα ο γάμος είναι μια μεγάλη απάτη και (ακόμα μια) αποτυχία της κοινωνίας γιατί δημιουργεί εξαναγκασμούς στους ανθρώπους και τους προωθεί σε μια αδιέξοδη κατάσταση που μόνο πόνο και δυστυχία προκαλεί στους ίδιους και τα παιδιά που κάνουν. Θα ήθελα να ξέρω το ποσοστό αυτών που παντρεύονται γιατί πράγματι 100% το θέλουν και αυτών που εξαναγκάζονται από την κοινωνία, τους συγγενείς, τις καταστάσεις. Ειδικά αυτό το "για πάντα" μού κάθεται στο λαιμό. Για ποιο λόγο με υποχρεώνεις να υποσχεθώ οτι θα κάνω κάτι για πάντα ενώ ξέρουμε όλοι οτι είναι αδύνατον να το γνωρίζω εκ των προτέρων; Οπότε για μένα ο γάμος βασίζεται σε ένα ψέμα, μια ουτοπία, μια ιδανική κατάσταση που δεν υφίσταται, και γι' αυτό είναι κι ο ίδιος ψέμα. Την συντροφικότητα τη δέχομαι και φυσικά την αναζητώ όπως όλοι. Τα υπόλοιπα είναι απλά η μανία της κοινωνίας να μας βάλει ταμπέλες για να μπορεί με ευκολία να ξεχωρίζει τους αποστάτες και να τους τιμωρεί - απομονώνει.
Δεν διαφωνώ σε κάτι στο πρώτο σκέλος της απάντησής σου. Δεν μίλησα για τον γάμο συγκεκριμένα. Προσωπικά βέβαια ούτε κι εγώ πείθομαι με τον θεσμό του γάμου αλλά αναγνωρίζω την αξία της συντροφικότητας.
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,790 μηνύματα.
Για μένα ο γάμος είναι μια μεγάλη απάτη και (ακόμα μια) αποτυχία της κοινωνίας γιατί δημιουργεί εξαναγκασμούς στους ανθρώπους και τους προωθεί σε μια αδιέξοδη κατάσταση που μόνο πόνο και δυστυχία προκαλεί στους ίδιους και τα παιδιά που κάνουν. Θα ήθελα να ξέρω το ποσοστό αυτών που παντρεύονται γιατί πράγματι 100% το θέλουν και αυτών που εξαναγκάζονται από την κοινωνία, τους συγγενείς, τις καταστάσεις. Ειδικά αυτό το "για πάντα" μού κάθεται στο λαιμό. Για ποιο λόγο με υποχρεώνεις να υποσχεθώ οτι θα κάνω κάτι για πάντα ενώ ξέρουμε όλοι οτι είναι αδύνατον να το γνωρίζω εκ των προτέρων; Οπότε για μένα ο γάμος βασίζεται σε ένα ψέμα, μια ουτοπία, μια ιδανική κατάσταση που δεν υφίσταται, και γι' αυτό είναι κι ο ίδιος ψέμα. Την συντροφικότητα τη δέχομαι και φυσικά την αναζητώ όπως όλοι. Τα υπόλοιπα είναι απλά η μανία της κοινωνίας να μας βάλει ταμπέλες για να μπορεί με ευκολία να ξεχωρίζει τους αποστάτες και να τους τιμωρεί - απομονώνει.

Αυτό ακριβώς. Όποτε και αν παντρευτώ: δεν θα κάνω θρησκευτικό γάμο, θα ξεχωρίσω τα οικονομικά στοιχεία έτσι ώστε αν δεν κάτσει, να μην τρέχουμε με δικαστήρια για τις οικονομικές συνέπειες του γάμου. Η δικαστική οδός είναι χειρότερη και από χρεωκοπία επιχείρησης οπότε μετά φαίνεται ο γάμος ότι δεν έχει καμία σχέση με αγνά συναισθήματα.

Αν το δούμε έξω από τη ρομαντική σφαίρα του έρωτα, ο γάμος είναι μια εμπορική-κοινωνική συναλλαγή καθώς σε περίπτωση αποτυχίας του, το κράτος κερδίζει (βλ. δικηγόροι, δικαστήρια-παράβολα, εκκλησία, κτλ) και όχι τα εμπλεκόμενα μέρη. Το ερωτικό κομμάτι είναι αυτό που οι άνθρωποι θέλουν να βλέπουν και το οποίο με τα χρόνια ξεθωριάζει. Την λογική αντιμετώπιση του γάμου κανείς δεν την θέλει γιατί αλλιώς δεν θα υπήρχε κίνητρο γάμου. Υπάρχει ένα ρητό που λέει ότι ο έρωτας θέλει αγάπη και ο γάμος λογική. Το γεγονός ότι κάποιοι ερωτεύονται με μεγάλη ευκολία και λένε μεγάλες κουβέντες (-δεν θα χωρίσουμε ποτέ-) δεν σημαίνει ότι είναι ικανοί να το πάνε στο γάμο. Ο γάμος είναι άλλο πράγμα και επειδή μπλέκονται τόσο το κράτος όσο και πιθανά παιδιά στο μέλλον, είναι μια απόφαση που δεν αντιμετωπίζεται τόσο ρηχά για μην πει η θεία Σούλα ότι η Μαρία μάλλον έχει γυναικολογικά για να μένει ανύπαντρη.

Οι περισσότεροι γάμοι στην Ελλάδα νομίζω προκύπτουν από κοινωνικούς λόγους και από διάφορα στερεότυπα περί ομοιομορφίας με το κοινωνικό σύνολο. Αν κρίνω από το πως μεγαλώνουν τα παιδιά στην Ελλάδα, η διάθεση περί τεκνοποϊας είναι μια φθηνή δικαιολογία για να κάνει κάποιος έναν γάμο. Τα παιδιά για τους περισσότερους είναι μια στιγμή σεξ χωρίς προφύλαξη και άρα γάμος μετά (ως αναγκαστική συνέπεια) για να αποφύγουμε τα κοινωνικά σχόλια για το παιδί ή την κοπέλα που έμεινε ξαφνικά έγκυος και δεν είναι σε θέση να δίνει εξηγήσεις στον κοινωνικό περίγυρο, σόι, γονείς κτλ.

Για παράδειγμα στην Κίνα, η ηλικία των 25 ετών θεωρείται σαν περίοδος και για τα δυο φύλα όπου οι γονείς θα ξεκινήσουν τη σοβαρή κουβέντα περί γάμου ή και προξενιού και φυσικά με πίεση εύρεσης συντρόφου. Για την Κινεζική κοινωνία του 21ου αιώνα, ο γάμος παραμένει ισχυρό τεκμήριο ότι κάποιος δεν είναι ανύπαντρος και άρα πιθανός κρυφός ομοφυλόφιλος! Είναι κατάλοιπα από την Μαοική περίοδο αν και σαν κοινωνία είναι αρκετά συντηρητική σε σχέση με τον δυτικό κόσμο. Πολλοί νεαροί Κινέζοι με πολύ καλές σπουδές και όχι μόνο έχουν πολύ άγχος στο πατρικό τους, γιατί πρέπει να αποδεχθούν καταστάσεις μόνο και μόνο για να αποφύγουν αβάσιμα κοινωνικά σχόλια που φέρνουν την οικογένειά τους σε άβολη θέση και φυσικά η διαμονή στο πατρικό τους δεν είναι και τόσο αποδεκτή (όσο είναι ανύπαντροι ή ελεύθεροι).
 
Τελευταία επεξεργασία:

Jack of Spades

Περιβόητο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,431 μηνύματα.
α)Παράδειγμα, ο Jack λέει οτι η γυναίκα του είναι η μοναδική φίλη που θέλει να έχει και το βλέπει ως θετικό. Για τον nPb αυτό μπορεί να είναι εφιάλτης, μόνο μια φίλη θα έχω στη ζωή μου; θέλω κι άλλους φίλους και την σύντροφό μου θέλω να τη βλέπω πρωτίστως ερωτικά. Γούστα είναι αυτά. Δε σημαίνει οτι ο nPb ζηλεύει αυτούς που έχουν παντρευτεί. Μπορεί απλά ο γάμος να μην έχει τόσα θετικά για αυτόν.

β)Για μένα ο γάμος είναι μια μεγάλη απάτη και (ακόμα μια) αποτυχία της κοινωνίας γιατί δημιουργεί εξαναγκασμούς στους ανθρώπους και τους προωθεί σε μια αδιέξοδη κατάσταση που μόνο πόνο και δυστυχία προκαλεί στους ίδιους και τα παιδιά που κάνουν. Θα ήθελα να ξέρω το ποσοστό αυτών που παντρεύονται γιατί πράγματι 100% το θέλουν και αυτών που εξαναγκάζονται από την κοινωνία, τους συγγενείς, τις καταστάσεις. Ειδικά αυτό το "για πάντα" μού κάθεται στο λαιμό. Για ποιο λόγο με υποχρεώνεις να υποσχεθώ οτι θα κάνω κάτι για πάντα ενώ ξέρουμε όλοι οτι είναι αδύνατον να το γνωρίζω εκ των προτέρων; Οπότε για μένα ο γάμος βασίζεται σε ένα ψέμα, μια ουτοπία, μια ιδανική κατάσταση που δεν υφίσταται, και γι' αυτό είναι κι ο ίδιος ψέμα. Την συντροφικότητα τη δέχομαι και φυσικά την αναζητώ όπως όλοι. Τα υπόλοιπα είναι απλά η μανία της κοινωνίας να μας βάλει ταμπέλες για να μπορεί με ευκολία να ξεχωρίζει τους αποστάτες και να τους τιμωρεί - απομονώνει.
α)Ο Jack δεν είπε αυτό, είπε ουσιαστικά "όμοιος στον όμοιο κι η κοπριά στα λάχανα"!

β)Συμφωνώ 100%!
 

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Γιατί όμως στοχευμένα κάποια άτομα εστιάζουν μόνο στα αρνητικά αυτού του μοντέλου και όχι στα θετικά ..

Δεν επηρεάζουν καθαρά σε όλο αυτό τα προσωπικά βιώματα του καθενός?

Εφόσον πλέον οι περισσότεροι υποστηρίζουν όλη αυτή την αρνητικοτητα γιατί στο τέλος καταλήγουν σε αυτό το μοντέλο γνωρίζοντας εξ αρχής και την ατυχής κατάληξη αυτού ?

Μια λάθος επιλογή που σε οδηγεί σε όλο αυτό καλύπτοντας ΟΧΙ το πραγματικό σου θέλω αλλά μια βιολογική καθαρά ανάγκη είναι το αποτέλεσμα αυτού που λες .

ποια ειναι τα θετικά;

οκ πέρα απ' τις γραφειοκρατικές και φορολογικές διευκολύνσεις
 

Αναστασία197

Νεοφερμένος

Η Αναστασία197 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 93 μηνύματα.
Ξεκάθαρα όχι... Ο γάμος είναι προσωπική επιλογή του καθενός και σε καμία περιπτωση υποχρεωτικός προορισμος... Άλλωστε, δεν κάνουμε όλοι για οικογένεια
 

Guest 528707

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
ποια ειναι τα θετικά;

οκ πέρα απ' τις γραφειοκρατικές και φορολογικές διευκολύνσεις
Να σου πω εγώ τα θετικά που έχω βρει μέσα στο δικό μου γάμο που κρατάει είκοσι ολόκληρα χρόνια και κατάφερε και διατήρησε την αξιοπρέπεια και τον σεβασμό που αρμόζει ώστε να είμαστε και οι δύο καλά και ολοκληρωμένοι σαν άνθρωποι μέσα από τα παιδιά μας ?
Γιατί ?

Υπάρχει λόγος ή θα προσπαθήσεις να τα κανεις και εσύ εφόσον δεν πρόκειται ούτε μια στο εκατομυριο να πετύχουν αφού εσύ δεν έχεις τον χαρακτήρα του άντρα μου και η σύντροφός σου δεν είναι σαν και εμένα ...

Τα υπόλοιπα όλα είναι να είχαμε να λέγαμε ,πολύ απλά 😉
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Της Βανδή κατέρρευσε πάντως. Είναι απλά ένας θεσμός. Οι μισοί καταλήγουν σε διαζύγιο.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,761 μηνύματα.
Της Βανδή κατέρρευσε πάντως. Είναι απλά ένας θεσμός. Οι μισοί καταλήγουν σε διαζύγιο.

Σοκαριστικό μετά από 18 χρόνια γάμου.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Τελικά υπάρχει αγάπη μεταξυ των ανθρώπων ;;;;;
 

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Όταν ο άλλος σε ρωτά πώς ήταν το πλοίο δεν περιμένει να μάθει πόσο καλά πέρασες στο νησί που πήγες.

Κατά τ άλλα δε σκοπεύω να μπω στη μέση του εαυτού σου και του άντρα σου οπότε μπορείς να σταματήσεις να αναρωτιέσαι κατά πόσο μπορώ να υποκαταστήσω κάποιον απ' τους δυο σας
 

Agaphbou

Περιβόητο μέλος

Η Αγάπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 5,328 μηνύματα.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top