Γάμος: Ο προορισμός του ανθρώπου;

Είναι ο γάμος προορισμός του ανθρώπου;
Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 32)
  • Είμαι άντρας και θεωρώ το γάμο προορισμό του ανθρώπου

  • Είμαι άντρας και ΔΕΝ θεωρώ το γάμο προορισμό του ανθρώπου

  • Είμαι γυναίκα και θεωρώ το γάμο προορισμό του ανθρώπου

  • Είμαι γυναίκα και ΔΕΝ θεωρώ το γάμο προορισμό του ανθρώπου

  • ΔΞ/ΔΑ


Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,557 μηνύματα.
Μα μια αλήθεια λέει η Himela για τη συμμόρφωση του ατόμου στη κοινωνία.

Δεν είναι θέμα άποψης και δεν ξέρω που κολλάει τι κάνουμε εμείς κάθε φορά, τι φοβίες έχουμε και πόσο γαμάτα περνάμε .

Δεν θα αναγκαστεί κανείς να κάνει παιδί λες και του βάζουν το πιστόλι στο κρόταφο, έτσι διαμορφώνεται και μπορεί να υποκύπτει σε επιλογές που κατά βάθος δεν θέλει , μπορεί να είναι ο γάμος, μπορεί να είναι οι σπουδές του , η εργασία του.
Οχι αυτο εξηγω.Ειναι η αληθεια ΑΛΛΟΘΙ.
Διοτι εγω δεν ζω καθολου αυτη την αληθεια,μαλιστα ζω το αντιθετο.Οι περισσοτεροι μου λενε μακαρι και εμεις να ειχαμε σκεφτει ετσι .
Οχι μονο δεν σε αναγκαζει κανενας αλλα αυτο το δαχτυλοδεικτουμενος δεν υπαρχει ,εκτος αν υπολογιζεις τυπακια τυπου Λουκα και απλα ειναι το ΑΛΛΟΘΙ για να δικαιλογουνται καποιοι που υποκυπτουν στα κοινωνικα κατεστημενα.

Ουτε κατα διαννοια δεν ισχυουν αυτα,οχι με το οτι δεν το σκεφτονται καποιοι,αλλα με την εννοια οτι εσυ ακομα και αυτοι που σκεφτονται ετσι,δεν επιτρεπεις καν να υπαρχουν στη ζωη σου,αλλα πραγματικα ειναι ελαχιστοι αυτοι.

Εφοσον επιτρεπεις στους γονεις σου,στα σόγια σου,σε φιλους,στην κυρα παγωνα τη γειτονισσα να καθορισει τη ζωη σου ας προσεχες ,αλλα δεν θα πουμε οτι ειναι κατι φοβερα δυσκολο να γινει,διοτι ΔΕΝ ειναι,και εισαι δαχτυλοδεικτουμενος και μεχρι και στην πυρα θα μας πανε,επειδη απλα δεν μπορουμε να ξεκολλησουμε ΕΜΕΙΣ ΑΠΟ ΤΑ ΣΤΕΡΕΟΤΥΠΑ ΔΙΟΤΙ ΕΜΕΙΣ ΕΙΜΑΣΤΕ ΜΕΣΑ ΣΤΑ ΣΤΕΡΕΟΤΥΠΑ.Ειναι ενα αλλοθι αυτο.Ξεκαθαρα.

Ολα ειναι εξαιρετικα ευκολα και αν εχεις την υγεια σου μια χαρα περνας,οταν πραγματικα δεν σε αγγιζουν τα στερεοτυπα .
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Αν ολα ειναι εξαριρετικα ευκολα γιατι οι περισσοτεροι ανθρωποι ειναι δυστυχισμένοι?
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,557 μηνύματα.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Δεν ισχυρίστηκα ότι είσαι. Απλά είπες ότι είναι εξαιρετικά εύκολο να αποσχιστεί κάποιος από την επιρροή της κοινωνίας, και αν ισχύει αυτό που λες ρωτάω γιατί οι περισσότεροι αδυνατούν να το κάνουν?
 

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,154 μηνύματα.
Εφοσον επιτρεπεις στους γονεις σου,στα σόγια σου,σε φιλους,στην κυρα παγωνα τη γειτονισσα να καθορισει τη ζωη σου ας προσεχες ,αλλα δεν θα πουμε οτι ειναι κατι φοβερα δυσκολο να γινει
Δεν είναι εύκολο ένας άνθρωπος να ξεκόψει από τους γονείς του και τους συγγενείς του. Το οτι κάποιοι το κάνουν και είναι χαρούμενοι με αυτό δε σημαίνει οτι είναι εύκολο. Σκέψου ας πούμε τους ομοφυλόφιλους που είναι το πιο τρανταχτό παράδειγμα ανθρώπων που συχνά δεν γίνονται αποδεκτοί από την οικογένειά τους. Αν τα πράγματα ήταν όσο απλά λες απλά όλοι οι ομοφυλόφιλοι ή έστω μια μεγάλη πλειοψηφία θα είχαν ξεκόψει από την οικογένεια και θα ζούσαν ευτυχισμένοι, όμως αυτό δε συμβαίνει. Βλέπεις συχνά ομοφυλόφιλους να λένε οτι οι γονείς τούς απέρριψαν και είναι δυστυχισμένοι με αυτό. Λίγοι είναι αυτοί που λένε οτι δεν τους ενδιαφέρει και να το εννοούν. Υπάρχουν άνθρωποι που αυτοκτόνησαν, που αυτοκαταστράφηκαν, που είναι σε συνεχή ψυχοθεραπεία γιατί είναι δύσκολο και στενάχωρο να νιώθεις οτι δε σε αποδέχονται οι δικοί σου άνθρωποι για αυτό που είσαι. Σε τρώει, σε βαραίνει. Εδώ ένας φίλος μπορεί να μας προδώσει και μας ενοχλεί για καιρό, το κρατάμε μέσα μας, μας τρώει, σκέψου οι γονείς ή τα αδέλφια που νομίζαμε ως τώρα οτι μας αγαπούν. Γι' αυτό είπα οτι είναι επιλογή του καθενός ανάλογα με τις ανάγκες και τις αντοχές του αν θα πάει κόντρα στις επιταγές της κοινωνίας ή αν θα υποκύψει σε αυτές. Και σε αυτό που ρωτάει η Μαργαρίτα:
Όταν ένας άνθρωπος επιλέγει να ακολουθεί πράγματα που έχουν θετική έκβαση στην ζωή του πως μπορεί να χαρακτηριστεί πρόβατο ?

Πρόβατο χαρακτηρίζουμε κάποιων που δεν έχει κρίση, ούτε φυσικά άποψη για το οτιδήποτε ,απλά σκύβει το κεφάλι και ακολουθεί το σύνολο και όπου τον βγάλει .
Όχι δεν είσαι πρόβατο με την έννοια αυτή που λες αν και ήταν λάθος η μεταφορά που έκανα. Απλά εσύ έτυχε η επιλογή που έκανες από μόνη σου {τον γάμο και το παιδί} να συμβαδίζει με αυτό που ζητάει η κοινωνία κι έτσι όλα είναι καλά. Σίγουρα όμως στη ζωή σου θα υπήρξαν και πράγματα που ήθελες να κάνεις αλλά η κοινωνία δεν τα επικροτεί κι έτσι ένιωσες οτι πρέπει να πάρεις μια απόφαση που θα έχει συνέπειες.
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,557 μηνύματα.
Βρε χιμελα δεν χρειαζεται να ξεκοψεις απο την αρχη.Θετεις τα ορια και μια,δυο ,τρεις,οταν σε κανουν δυστυχισμενη ριχνεις μια ωραιοτατη μουτζιτσα.Ομως καν δεν χρειαζεται να φταδεις εκει.ΕΓΩ ΟΥΤΕ ΚΑΤΑ ΔΙΑΝΝΟΙΑ.
Αν σε αγαπουν πραγματικα το καταλαβαινουν.Αν απλα ειναι η εγωιστικη αγαπη ας προσεχαν'

Δεν εχω κανενα θεμα με τους γονεις μου ΟΥΤΕ εχω απομακρυνθει.Μαλιστα ειμαστε καλυτερα απο ποτε!
Καν δεν χρειαζεται να τσακωθεις.Απλα μπορεις και να τους γραφεις.
Εγω πλεον ουτε αυτο κανω.Διοτι η ιδια η μανα μου μου λεει ,πολυ καλα εκανες τελικα!

Αλλα τη μπακαλισα ,τη γειτονισα,μια μαλακισμενη συναδελφο πχ γιατι πρεπει να την ανεχτω;Τι με νοιαζει εμενα τι σκεφτεται;

Και ξαναλεω...τιποτα δεν ειναι δυσκολο,απλα ΤΟ ΠΡΟΒΑΛΛΟΥΜΕ ΣΑΝ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΙΑ.

Και ξαναλεω,απο κανεναν δικο μου δενε χω απομακρυνθει.Απλα χεζω τους ασχετους.Τους εχω χεσμενους,πως το λενε;Κια ειναι και ελαχιστοι.
Δικαιολογιες χιμελα μου,απλες και αγνες δικαιολογιες.

Μια φορα( :scratchhead:) ζουμε.Θα κατσω να σκαω εγω και να γινω δυστυχισμενη για αυτους που δεν καταλαβαινουν;
Ποσο ηλιθια θα ημουν; :hehe:
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Υπάρχουν άνθρωποι που αυτοκτόνησαν, που αυτοκαταστράφηκαν, που είναι σε συνεχή ψυχοθεραπεία γιατί είναι δύσκολο και στενάχωρο να νιώθεις οτι δε σε αποδέχονται οι δικοί σου άνθρωποι για αυτό που είσαι. Σε τρώει, σε βαραίνει. Εδ
Τι λες ρε χιμελα σοβαρα....αν πεις δε θελω παιδι υπαρχει ολο αυτο;Που τα ειδες αυτα; :jumpy:

ΕΛΑ ΠΑΝΑΓΙΑ ΜΟΥ!!!!!!!!! :hehe:

Σε εναν κουβα μην τα βαζεις ολα ημαρτον!Μιλαω για γαμο και παιδι,για αυτο μιλαμε εδω νομιζα!
 
Τελευταία επεξεργασία:

Guest 890013

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Μια φορα( :scratchhead:) ζουμε.Θα κατσω να σκαω εγω και να γινω δυστυχισμενη για αυτους που δεν καταλαβαινουν;
Ποσο ηλιθια θα ημουν; :hehe:
Πολλές φορές στο στέκι διαπληκτίζεσαι πολύ έντονα ωστόσο.Αν εγώ ταραχτώ έτσι σημαίνει πως με πειράζουν και με επηρεάζουν αυτά που λέγονται και δεν είναι στα @@ μου.
Πως μπορεί κάποιος να τρώγεται τόσο έντονα και να ναι στα @@ του;
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,557 μηνύματα.
Πολλές φορές στο στέκι διαπληκτίζεσαι πολύ έντονα ωστόσο.Αν εγώ ταραχτώ έτσι σημαίνει πως με πειράζουν και με επηρεάζουν αυτά που λέγονται και δεν είναι στα @@ μου.
Πως μπορεί κάποιος να τρώγεται τόσο έντονα και να ναι στα @@ του;
Μην αλλαζεις θεμα.Επισης ποιος σου ειπε οτι θυμωνω; Απλα δεν φτιασιδωνω τον λογο μου και ακριβως αυτο δειχνει ποσο χεσμενοιυς εχω καποιους στερεοτυπους κανονες.

Αλλα αγαπουλα πληζ,μην πεταμε την μπηχτουλα μας και καλα με αφορμη τη κουβεντα εδω.

Ακριβως για αυτο δεν φτιασιδωνω τον λογο μου,διοτι δεν εχω την σκασιλα να γινομαι αρεστη σε οσους δεν με ενδιαφερουν . :hehe:

Κατα τα αλλα κιαι για να επανελθουμε στο θεμα,αν δεν σε πειραζει,αυτα που λεει η χιμελα ειναι αλλα πραγματα και δεν μπορει να τα βαζει ολα σε εναν κουβα.

Εγω δεν μιλησα ποτε για ομοφυλοφιλιες,ουτε για τιποτα αλλο.Που εκει ειναι πιο συνθετα τα πραγματα.

Εγω μιλαω για το συγκεκριμενομ θεμα του τιτλου.Τον γαμο και βαζω και τα παιδια μεσα,
Ελεος τωρα να λεμε οτι δεν μας αποδεχονται για αυτο το λογο και θα καταστραφουμε και θα εχουμε ψυχολογικα και θα αυτοκτονισουμε.:jumpy:
 

Guest 890013

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Μην αλλαζεις θεμα.Επισης ποιος σου ειπε οτι θυμωνω; Απλα δεν φτιασιδωνω τον λογο μου και ακριβως αυτο δειχνει ποσο χεσμενοιυς εχω καποιους στερεοτυπους κανονες.

Αλλα αγαπουλα πληζ,μην πεταμε την μπηχτουλα μας και καλα με αφορμη τη κουβεντα εδω.

Ακριβως για αυτο δεν φτιασιδωνω τον λογο μου,διοτι δεν εχω την σκασιλα να γινομαι αρεστη σε οσους δεν με ενδιαφερουν . :hehe:

Κατα τα αλλα κιαι για να επανελθουμε στο θεμα,αν δεν σε πειραζει,αυτα που λεει η χιμελα ειναι αλλα πραγματα και δεν μπορει να τα βαζει ολα σε εναν κουβα.

Εγω δεν μιλησα ποτε για ομοφυλοφιλιες,ουτε για τιποτα αλλο.Που εκει ειναι πιο συνθετα τα πραγματα.

Εγω μιλαω για το συγκεκριμενομ θεμα του τιτλου.Τον γαμο και βαζω και τα παιδια μεσα,
Ελεος τωρα να λεμε οτι δεν μας αποδεχονται για αυτο το λογο και θα καταστραφουμε και θα εχουμε ψυχολογικα και θα αυτοκτονισουμε.:jumpy:
Δεν άλλαξα θέμα, δεν πέταξα καμία μπηχτή και δεν είπα ποτέ πως φιασιδώνεις τίποτα.
Έκανα μια απλή ερώτηση και μάλιστα έφερα ως παράδειγμα εμένα.
Μπορεί αυτό να μην ισχύει για εσένα και να μην ταράζεσαι όντως φυσικά.


Υ.Γ 1: Ένιωσα λίγο οτι το μήνυμά μου σε τάραξε αλλά μπορεί να μην ισχύει.
Υ.Γ 2: Βλέπω και καταλαβαίνω χωρίς bold.
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,557 μηνύματα.
Δεν άλλαξα θέμα, δεν πέταξα καμία μπηχτή και δεν είπα ποτέ πως φιασιδώνεις τίποτα.
Έκανα μια απλή ερώτηση και μάλιστα έφερα ως παράδειγμα εμένα.
Μπορεί αυτό να μην ισχύει για εσένα και να μην ταράζεσαι όντως φυσικά.


Υ.Γ 1: Ένιωσα λίγο οτι το μήνυμά μου σε τάραξε αλλά μπορεί να μην ισχύει.
Υ.Γ 2: Βλέπω και καταλαβαίνω χωρίς bold.
Μα εγω λεω οτι δεν φτιασιδωνω τον λογο μου,κατι που το κανετε ΟΛΟΙ εδω.Δεν ειπα οτι το ειπες εσυ.
Και οχι.Ουτε κατα διαννοια δεν ταραχτηκα. :hehe:
Οι π@νιες δεν μου αρεσουν απλα.:hehe:
Στα υπολοιπα συμφωνεις,διαφωνεις τι;
ΥΓ Εμενα παλι μου αρεσουν τα μπολντ.
 

Guest 528707

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
[/QUOTE]
Όχι δεν είσαι πρόβατο με την έννοια αυτή που λες αν και ήταν λάθος η μεταφορά που έκανα. Απλά εσύ έτυχε η επιλογή που έκανες από μόνη σου {τον γάμο και το παιδί} να συμβαδίζει με αυτό που ζητάει η κοινωνία κι έτσι όλα είναι καλά. Σίγουρα όμως στη ζωή σου θα υπήρξαν και πράγματα που ήθελες να κάνεις αλλά η κοινωνία δεν τα επικροτεί κι έτσι ένιωσες οτι πρέπει να πάρεις μια απόφαση που θα έχει συνέπειες.

Έχεις δίκιο ,έτυχε η επιλογή μου να είναι συμβατή αλλά αυτό ως προς τι με βοηθάει ?

Με βοηθάει μόνο να μην είμαι αναγκασμένη να απολογουμε για τις επιλογές μου στον καθένα που δεν τις σέβεται .
Γιατί από μικρή με διέκρινε ένα πράγμα .
Το πείσμα μου για αυτό που ήθελα και έκανα το παν να το αποκτήσω .
Πίστεψέ με αν η επιλογή μου να κάνω ένα γάμο όπως τον γουσταρα πραγματικά και παιδιά από μικρή γιατί ήταν όνειρο όχι απλώς επιθυμία πήγαινε ενάντια σε μια άλλη κοινωνία πάλι θα το έκανα .
Θα το έκανα γιατί για εμένα ήταν η ευτυχία μου και μπροστά σε αυτό δεν λογαριάζω τίποτα .

Ποια κοινωνία είναι ικανή να κρίνει το δικό μου σκεπτικό που συνεπάγεται με την προσωπική μου ευτυχία ?

Αν και πλέον και στην κοινωνία που ζω έχω δεχτεί πολύ ρατσισμό για όλο αυτό ..
Το ότι έκανα παιδί μικρή άλλος με έχει πει καταπιεσμένη και χίλια άλλα δύο .
Το ότι έκανα ένα γάμο και που έχει κρατήσει ακόμα έχω ακούσει άλλες τόσες μακακιες ..

Ακόμα και πρόσφατα εδώ μέσα όταν υποστήριξα μια θεωρία χαρακτηριστικά άνθρωπος που δεν έχει κρίση και το καλύτερα είναι να πάω να πλένω κάνα πιάτο ...
Και ?
Τι με αυτό?

Θα δώσω αξία στον μυσογινισμονκαι στην έλλειψη παιδείας τέτοιον ανθρώπων ?

Αν με στεναχωρούν ?
Ναι ,αφάνταστα αλλά μέχρι εκεί .
Θα αμυνθώ ...

Μειώνει πουθενά την προσωπική μου ευτυχία ?
Επηρεάζει καθόλου την σχέσεις μου με τα παιδιά μου και τον άντρα μου ?

Δυστηχως είναι αδύνατον να καταλάβουν μερικοί πως όταν κάποιος είναι ευτυχισμένος μέσα στο θέλω του δεν τον νοιάζει η κριτική των ατόμων που απλά δεν υποστηρίζουν την δική του κοσμοθεωρία .
Απλά στεναχωρούν έναν άνθρωπο ,αν αυτός είναι ο σκοπός του δεν μπορούμε να κάνουμε κάτι ..

Προσπαθώντας εγώ αυτή την στιγμή να μειώσω μια κατάσταση για την οποίο ο άλλος είναι ψυχολογικά υγιείς μέσα σε αυτή ποιον μειώνω ?
Την δική μου αντίληψη γιατί δεν μπορώ να κατανοήσω τον μηχανισμό που έχει βρει εκείνος για να περνάει καλά .

Ένα μηχανισμό που έχει φτάσει σε μια ηλικία και που ίσως επειδή δεν έχει καταφέρει να τον βρει τον μειώνει και τον προσβάλει για να καλύψει καθαρά την δική του ανασφάλεια .

Πίστεψέ με μέχρι τώρα δεν υπάρχει το παραμικρό που ήθελα και δεν ήταν συμβατό με την κοινωνία μας ώστε να έχω έναν ενδιασμο να το κάνω ..

Άλλωστε δεν μπορω να φανταστώ να θέλω κάτι να κανω πραγματικά ή να ζήσω και να μην είναι αποδεκτό ..

Τι θα ήταν αυτό που θα είναι για εμένα μη αποδεκτών κατά την γνώμη σου ?
Τι έχεις στο μυαλό σου για να μπορέσω να καταλάβω τι εννοείς και να σου απαντήσω ακριβώς ?
 

Guest 890013

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Μα εγω λεω οτι δεν φτιασιδωνω τον λογο μου,κατι που το κανετε ΟΛΟΙ εδω.Δεν ειοπα οτι το ειπες εσυ.
Και οχι.Ουτε κατα διαννοια δεν ταραχτηκα. :hehe:
Όλοι φιασιδώνουμε τον λόγο μας; Οκ μπορεί να το εκλαμβάνεις ετσι αλλά δεν είναι. Αν ομως το να το σκέφτεσαι έτσι σε κανει να νιωθεις special snowflake δεν θα στο χαλάσω εγω καρδιά μου.
Οι π@νιες δεν μου αρεσουν απλα.:hehe:
Που ακριβώς ήταν η π@νιά σε αυτό που σου έγραψα; Ήταν μια αμεσότατη και σαφέστατη ερώτηση.
Μπερδεύεσαι πάρα πολύ και δεν γνωρίζω τον λόγο.
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,557 μηνύματα.
Όλοι φιασιδώνουμε τον λόγο μας; Οκ μπορεί να το εκλαμβάνεις ετσι αλλά δεν είναι. Αν ομως το να το σκέφτεσαι έτσι σε κανει να νιωθεις special snowflake δεν θα στο χαλάσω εγω καρδιά μου.

Που ακριβώς ήταν η π@νιά σε αυτό που σου έγραψα; Ήταν μια αμεσότατη και σαφέστατη ερώτηση.
Μπερδεύεσαι πάρα πολύ και δεν γνωρίζω τον λόγο.
Φτιασιδωνετε οι περισσοτεροι,αντε να μην πω ολοι,τον λογο σας διοτι θελετε να ειστε αρεστοι,κατι που εμενα καθολου δεν με αφορα.Την π@α αστη αν θες να σου εξηγησω σε πμ.Εγω καθολου δεν μπερδευομαι μην μου ανησυχεις.
Κατα τα αλλα εχουμε βγει εκτος θεματος και δεν μου αρεσει αυτο.
:offtopic2:
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Εγώ που από τότε που άρχισα να ψιλοκαταλαβαίνω τον εαυτό μου, από τα φοιτητικά μου χρόνια που ήμασταν όλοι χάι χούι, από την εποχή που προσπαθούσα να πετύχω τους στόχους μου, από τις εποχές που βίωνα δυσκολίες κτλ, κτλ, υπόβοσκε η επιθυμία κάποια στιγμή το μέλλον να βρω έναν άντρα που να ταιριάζουμε και να κάνουμε οικογένεια, μάλλον πρέπει ν΄αρχίσω συνεδρίες ε;;;
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,557 μηνύματα.
Εγώ που από τότε που άρχισα να ψιλοκαταλαβαίνω τον εαυτό μου, από τα φοιτητικά μου χρόνια που ήμασταν όλοι χάι χούι, από την εποχή που προσπαθούσα να πετύχω τους στόχους μου, από τις εποχές που βίωνα δυσκολίες κτλ, κτλ, υπόβοσκε η επιθυμία κάποια στιγμή το μέλλον να βρω έναν άντρα που να ταιριάζουμε και να κάνουμε οικογένεια, μάλλον πρέπει ν΄αρχίσω συνεδρίες ε;;;
Καθολου.
Εφοσον το ηθελες ειναι παρα πολυ ομορφο.
Προσωπικα εγω μιλαω ΜΟΝΟ για αυτους που δεν το θελουν και υποκυπτουν επειδη ετσι το θελει η μανα,η γιαγια,η κυρα κατιγκο,η ατιμη η κενωνια κλπ.
Δεν σε ειρωνευομαι, κυριολεκτω.
Ειναι πολυ καλο να κανεις αυτο που θες αρκει να το θες ΕΣΥ.Αυτο ακριβως λεω και εγω στο αντιστροφο.:thumbup:
Ουτε κατα διαννοια δεν σημαινει οτι ολοι οσοι θελουν οικογενεια και παιδια,υποκυπτουν στο κατεστημενο,εγω ποτε δνε το εχω πει αυτο.Εκτος αν το λες για την χιμελα δεν ξερω.
Εγω λεω ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΔΕΝ ΤΟ ΘΕΛΟΥΝ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ,δεν πρεπει να υποκυπτουν.,
 

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,154 μηνύματα.
Εγω λεω ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΔΕΝ ΤΟ ΘΕΛΟΥΝ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ,δεν πρεπει να υποκυπτουν.,
Εκεί είναι η παγίδα που σαν αράχνη σού στήνει η κοινωνία. Όλα γύρω σου όταν γεννιέσαι και σε αναθρέφουν οι γονείς σου είναι τόσο προδιαγεγραμμένα που υπόγεια μαθαίνεις να θέλεις αυτά που θέλεις. Έστω λοιπόν ένα παιδάκι 5 ετών που ξέρει εκ των προτέρων οτι σε ένα χρόνο θα πάει στο σχολείο, υπάρχει ποτέ πιθανότητα αυτό το παιδάκι να πει ή να σκεφτεί οτι δε θέλει να πάει στο σχολείο; Όχι γιατί αυτό του έχουν διδάξει, οτι δεν έχει επιλογές σε αυτό το θέμα, το μόνο που μπορεί να κάνει στα 6 του χρόνια είναι να πάει στο σχολείο. Το ίδιο συμβαίνει και όσο μεγαλώνουμε. Η ζωή μας έχει μια προδιαγεγραμμένη πορεία, 5 πάνω 5 κάτω, και μαθαίνουμε οτι αυτό πρέπει να θέλουμε. Οπότε τελικά όταν έρθει η ώρα να δώσεις πανελλήνιες το θέλεις ή το κάνεις γιατί έτσι έμαθες οτι πρέπει; Όταν το κοριτσάκι νιώσει έλξη για το αγοράκι το κάνει επειδή όντως νιώθει αυτή την έλξη ή γιατί έτσι του μάθανε; Και ούτω καθεξής. Δεν είναι πρωτοφανές άλλωστε οτι άτομα που παρεκλίνουν από τον τρόπο ζωής, την εμφάνιση κλπ που έχει ορίσει η κοινωνία απομονώνονται. Αν μπεις σε ένα σχολείο και δεις 100 παιδιά και τα 3 από αυτά έχουν μπλε μαλλιά, φοράνε περίεργα ρούχα, έχουν τατού ή ξυρισμένα κεφάλια, δεν θα τα απομονώσεις άθελά σου; Δε θα πεις οτι κάποιο θέμα έχουν αυτά τα παιδιά;
Αν με στεναχωρούν ?
Ναι ,αφάνταστα αλλά μέχρι εκεί .
Θα αμυνθώ ...
Λες οτι σε στεναχωρούν και πρέπει να αμυνθείς. Αυτό λέω κι εγώ. Για ποιο λόγο να πρέπει να γίνει αυτό; Για ποιο λόγο να υπάρχουν οι κανόνες που πρέπει να ακολουθούν όλοι και αυτοί που δεν τους ακολουθούν να πρέπει να νιώθουν άσχημα και να αμύνονται;
Άλλωστε δεν μπορω να φανταστώ να θέλω κάτι να κανω πραγματικά ή να ζήσω και να μην είναι αποδεκτό ..

Τι θα ήταν αυτό που θα είναι για εμένα μη αποδεκτών κατά την γνώμη σου ?
Τι έχεις στο μυαλό σου για να μπορέσω να καταλάβω τι εννοείς και να σου απαντήσω ακριβώς ?
Ένας μοναχικός άνθρωπος ας πούμε που επιλέγει να ζει μόνος του, να μην κάνει σχέση ή οικογένεια, να κάθεται στο σπίτι του να εργάζεται και να πηγαίνει εκδρομές μόνος του, δε θα χαρακτηριστεί από τους άλλους περίεργος και αλλόκοτος; Δε θα λένε όλοι, αυτός τί πρόβλημα έχει; Μήπως είναι κρυφογκέι; Δεν είχε ποτέ κοπέλα; Γιατί δεν παντρεύτηκε; Τί κουσούρι έχει; Και αν ο άνθρωπος αυτός είναι δυναμικός και αδιαφορήσει για αυτά τα κακόβουλα σχόλια έχει καλώς. Αν όμως είναι ένας ευαίσθητος άνθρωπος θα πληγωθεί, θα κλειστεί στο καβούκι του, δε θα κάνει αυτά που τον ευχαριστούν.
 

Aura

Διάσημο μέλος

Η Aura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,036 μηνύματα.
Φτιασιδωνετε οι περισσοτεροι,αντε να μην πω ολοι,τον λογο σας διοτι θελετε να ειστε αρεστοι,κατι που εμενα καθολου δεν με αφορα.Την π@α αστη αν θες να σου εξηγησω σε πμ.Εγω καθολου δεν μπερδευομαι μην μου ανησυχεις.
Κατα τα αλλα εχουμε βγει εκτος θεματος και δεν μου αρεσει αυτο.
:offtopic2:
Καλά μην ευλογούμε και πάντα τα γένια μας .
Ούτε η ευγένεια ούτε η αγένεια σε κάνει κομπλεξικό από μόνη της .
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Προσωπικα εγω μιλαω ΜΟΝΟ για αυτους που δεν το θελουν και υποκυπτουν επειδη ετσι το θελει η μανα,η γιαγια,η κυρα κατιγκο,η ατιμη η κενωνια κλπ.
Να σου πω τι έχω παρατηρήσει εγώ που μένω στην Αθήνα και έχω αρκετούς φίλους και γνωστούς που βρίσκονται στη δεκαετία 25-35 και με τους οποίους ανταλλάσσουμε απόψεις.
(Θέτω το πλαίσιο απλά και μόνο επειδή σε άλλα μέρη της Ελλάδας, κυρίως σε χωριά, μπορεί να μην ισχύει αυτό που θα πω.)

Η συντριπτική πλειοψηφία συνεχίζει να μην σκέφτεται καθόλου τη δημιουργία οικογένειας.
Μπορώ να σου πω ότι μόνο εγώ και ένα άλλο παιδί λίγο πάνω από τα 30, δηλώνουμε ευθαρσώς αυτήν την επιθυμία μας.
Είμαστε δηλαδή η μικρή μειοψηφία στους κύκλους που κινούμαι.
΄Ανθρωποι που έχουν φτάσει εκεί που ήθελαν, ακόμα και ζευγάρια που έχουν σοβαρό δεσμό χρόνων και τίποτα δεν τους εμποδίζει να δημιουργήσουν οικογένεια, απλά δεν θέλουν.
Ακούω συνέχεια "άσε να χαρούμε τη ζωή μας ξένοιαστοι", "έχουμε ακόμα καιρό μέχρι ν΄αρχίσουμε να το σκεφτόμαστε", "εμένα δεν μ΄ενδιαφέρει να κάνω παιδιά", "έχω φέρει τη ζωή μου ακριβώς εκεί που ήθελα και την απολαμβάνω, γιατί να τολμήσω κάτι που μπορεί να με χαλάσει" και άλλα παρεμφερή.

Θέλω να πω ότι καμια μάνα, καμια γιαγιά και καμια κυρά Κατίγκω ή δεν λένε τίποτα ή κάτι πάνε να πούνε αλλά τους κόβουν τον βήχα και καταπίνουν τη γλώσσα τους.
Εγώ με λίγα λόγια βιώνω μια κατάσταση ακριβώς αντίθετη μ΄αυτήν που περιγράφεις.
Μάλλον κάτι άλλαξε επειδή οι άνθρωποι έχουν πια απελευθερωθεί και δεν διστάζουν να διακηρύξουν και να διεκδικήσουν τα "θέλω" τους.
Βοηθάει επίσης το γεγονός ότι αυτές οι φωνές είναι πλέον πάρα πολλές και όχι μεμονωμένες οπότε κλείνουν εύκολα τα στόματα που θα ήθελαν να τους υποδείξουν τον τρόπο που θα έπρεπε να ζουν.
Διαπιστώνω με λίγα λόγια ότι αυτή η καταπίεση της κοινωνίας όσον αφορά τον γάμο, χρόνο με τον χρόνο φθίνει.
΄Ετσι απλά για ν΄ακουστεί και μια διαφορετική πλευρά του θέματος.
 

Guest 528707

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Λες οτι σε στεναχωρούν και πρέπει να αμυνθείς. Αυτό λέω κι εγώ. Για ποιο λόγο να πρέπει να γίνει αυτό; Για ποιο λόγο να υπάρχουν οι κανόνες που πρέπει να ακολουθούν όλοι και αυτοί που δεν τους ακολουθούν να πρέπει να νιώθουν άσχημα και να αμύνονται;

Ένας μοναχικός άνθρωπος ας πούμε που επιλέγει να ζει μόνος του, να μην κάνει σχέση ή οικογένεια, να κάθεται στο σπίτι του να εργάζεται και να πηγαίνει εκδρομές μόνος του, δε θα χαρακτηριστεί από τους άλλους περίεργος και αλλόκοτος; Δε θα λένε όλοι, αυτός τί πρόβλημα έχει; Μήπως είναι κρυφογκέι; Δεν είχε ποτέ κοπέλα; Γιατί δεν παντρεύτηκε; Τί κουσούρι έχει; Και αν ο άνθρωπος αυτός είναι δυναμικός και αδιαφορήσει για αυτά τα κακόβουλα σχόλια έχει καλώς. Αν όμως είναι ένας ευαίσθητος άνθρωπος θα πληγωθεί, θα κλειστεί στο καβούκι του, δε θα κάνει αυτά που τον ευχαριστούν.

Είναι θέμα χαρακτήρα πλέον εδώ Χιμελα .
Ετσί είσαι εσύ εγώ και εκαντοντάδες αλλοι και μπορεί να έρθει ένας τρίτος να σου πει πολύ απλά ας προσεχές .
Ας φροντιζες να μην είσαι τόσο ευαίσθητος για να προστατεύσεις έτσι τον ευατο σου .


Σε ενοχλεί πλέον ?
Εμένα όχι ,το έχω αποδεχτεί πλήρως και δεν ντρέπομαι ακόμα και να κλάψω είτε από χαρά είτε από λύπη σε ένα φίλο που θα μου βγάλει όλο αυτό .

Μόνο όταν άρχισα να εκδηλώνομαι σταμάτησα να πιέζομαι και να κρίνω τον ευατο μου για την ευαισθησία μου που κάποτε κάποιοι θέλησαν να μου την περάσουν σαν ελάττωμα ..

Αυτός ο άνθρωπος επέλεξε την μοναχικότητα και την υποστηρίζει .
Δεν αφήνει πολλά περιθώριας με τις επιλογές του να κριθεί τόσο αυστηρά .

Μπορεί να κριθεί αν μιλάμε για έναν άνθρωπο που η μοναξιά τον έχει αναγκάσει σε ένα τέτοιο τρόπο ζωής και που σίγουρα δεν εκπέμπει αποδοχή .
Βγάζει μια γκρίνια έναν αρνητισμο και γενικά ένα χαρακτήρα που θα δώσει στον άλλον πάτημα να τον κρίνει και όχι άδικα αφού σε όλο αυτό καθρεπτιζεται η ίδια του η ζωή .

Δύσκολα θα κριθεί ένας άνθρωπος που όλο αυτό είναι επιλογή του και είναι ευτυχισμένος .
Καλώς ή κακώς η ευτυχία φαίνεται ακόμα και στα μάτια του άλλου .

Όταν εσύ γνωρίζεις ένα τέτοιο άτομο θα σου αφήσει περιθώριο για τέτοιες σκέψεις ?
Δεν νομίζω .

Άρα ότι εκπέμπουμε αποδεχόμαστε .

Πολύ συχνά ακούω ανθρώπους να λέμε ότι ο τάδε καμιά φορά με πιέζει να κάνω παιδιά να παντρευτώ και γενικά να αλλάξω τρόπο ζωής και έχουν παράπονα .
Πως έχεις παράπονα αφού ο άλλος για να πάρει αυτό το δικαίωμα κάτι βλέπει και αγνωρίζει επάνω σου ?
Αν είχε ένα άτομο ευτυχισμένο και γεμάτο δεν θα τολμούσε να πει κάτι τέτοιο.
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,557 μηνύματα.
Θέλω να πω ότι καμια μάνα, καμια γιαγιά και καμια κυρά Κατίγκω ή δεν λένε τίποτα ή κάτι πάνε να πούνε αλλά τους κόβουν τον βήχα και καταπίνουν τη γλώσσα τους.
Εγώ με λίγα λόγια βιώνω μια κατάσταση ακριβώς αντίθετη μ΄αυτήν που περιγράφεις.
Βρε Λενω μου,αν δεις τι λεω παραπανω θα δεις οτι ακριβως τα ιδια λεμε.Η χιμελα παρουσιαζει μια τραγικη κατασταση,ποσο δυσκολο ειναι να ξεφυγεις απο αυτο το κατεστημενο,πηγαινεις κοντρα στην κοινωνια,ψυχαναλητες,αυτοκτονιες κλπ. κλπ.Ρε γμτ δεν διαβαζετε ποιος γραφει τι; :hehe:

Εγω γραφω ακριβως αυτα που λες.Οτι σιγα το προβλημα που ειχα,οι περισσοτεροι μου λενε καλα εκανες και ελαχιστοι μου την εχουν μπει για αυτο το θεμα.
Πηγαινε παραπανω να δεις ακριβως τι λεω.
Αυτα που λες εσυ οτι λεω,η χιμελα τα λεει,οχι εγω.:hehe:
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Εκεί είναι η παγίδα που σαν αράχνη σού στήνει η κοινωνία. Όλα γύρω σου όταν γεννιέσαι και σε αναθρέφουν οι γονείς σου είναι τόσο προδιαγεγραμμένα που υπόγεια μαθαίνεις να θέλεις αυτά που θέλεις.
Παγιδα ξεπαγιδα,απο καποια φαση και μετα ο καθε σωστος ανθρωπος με ιχνος μυαλου,μπορει να καταλαβει αν θελει και του αρεσει αυτος ο ρολος ή οχι.Και τονιζω μιλαω για γαμο και παιδια,οχι για κατι αλλο.

Δεν ειναι δυνατον ενας ανθρωπος που εχει μια αλφα νοημοσυνη και μορφωση βεβαια(οχι απαραιτητα πτυχια),να μην καταλαβαινει αν θελει αυτον τον ρολο ή οτι το κανει επειδη μια κοινωνια το επιβαλλει,ή οι γονεις ή επειδη ετσι ειθισται.

Αν ειναι ετσι ας προσεχε.

Ομως δεν μπορεις με τιποτα να αναιρεσεις το γεγονος οτι υπαρχουν παρα πολλοι ανθρωποι και θελουν να κανουν οικογενεια και παιδια,αυτο που υποστηριζεις οτι ΚΑΝΕΝΑΣ δεν θελει ειναι πραγματικα εντελως ΑΤΟΠΟ και δεν καταλαναινω απο που πηγαζει.

Ναι...ειναι μεσα στο ενστικτο της διαιωνισης του ειδους να υπαρχει αυτη η θεληση.
Αλλα δεν το θελουν ολοι.

Εφοσον ο αλλος το θελει και δεν τον ενδιαφερουν αλλα πραγματα πολυ καλα κανει,δεν βρισκω τον λογο γιατι να μην το κανει και γιατι οπωσδηποτε πρεπει να μην εχει ΣΥΝΕΙΔΗΤΟΠΟΙΗΓΣΕΙ οτι το κανει επειδη πραγματικα το θελει και οχι επειδη το θελουν οι αλλοι.

Με ποιο δικαιωμα το αποκλειεις αυτο;

Εμενα ολη μου η κουβεντα στους ρολους ειναι μόνο στο οτι αυτοι που δεν το θελουν.,εκει ειναι η μαλακια και η ηλιθιοτητα και ακριβως εκει ειναι η στερεοτυπια και οσοι υποκυπτουν σε αυτην.Οσοι δεν το θελουν αλλα αναγκαζονται επειδη ετσι ΠΡΕΠΕΙ.
Ομως σαφως καποιοι ,παρα πολλοι το θελουν πραγματικα.

Δηλαδη επειδη καποιοι υποκυπτουν πρεπει να τους βγαζουν ολους ετσι;

Μεγαλο λαθος.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top