Γενικό θέμα για το e-κάπνισμα

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Εγώ θα σου έλεγα να περιμένεις να πάρουμε τα KISSboxes και να γράψουμε ένα review.
Έχω πολλές ελπίδες για αυτό το e-cig :D
Μακάρι να μην διαψευστούν... (γιατί και για το Gamucci είχα πολλές)
Πάντως τα reviews που διαβάζω με κάνουν να είμαι ακόμα πιο αισιόδοξη για αυτά :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

FaniFox

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η FaniFox αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 273 μηνύματα.
Καλώς σας βρήκα! :)
Εγώ Λία είμαι από Θεσσαλονίκη και μάλλον δε μπορώ να έχω πρόσβαση στο Gamucci. Οπότε μάλλον κάνω υπομονή και παραγγέλνω από Κίνα μέχρι να "ανοίξει" λίγο η αγορά. :/:

Καλώς ήρθες και από εμένα Αλέξανδρε.
Κι εγώ από Θεσσαλονίκη είμαι και μου είναι πολύ πιo εύκολο και γρήγορο να επικοινωνώ με τον trojy στην Κρήτη για τα Gamucci παρά στην Κίνα. Οπότε αν θέλεις κάτι από αυτά πες μου για να το βάλω στην επόμενη παραγγελία που θα κάνω στον trojy και να σου τα δώσω (και θα είναι σύντομη η παραγγελία. Κοντεύω να μείνω από catridges).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

manos eleutheriou

Νεοφερμένος

Ο manos eleutheriou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Καλησπέρα σε όλους.Τυχαία έπεσα στο φόρουμ διαβάζοντας περισσότερα για το e-cigarette.
Έχω διαβάσει πολύ προσεκτικά αρκετά από αυτά που έχετε γράψει.
Θα ήθελα να ανφέρω ότι: 1)Gamucci=πολύ μακρύ σαν στυλό μοιάζει και τρέχει υγρό ( το εχω πάρει περίπου ένα μήνα πριν) όμως δεν είχα πρόβλημα με τη μπαταρία.
2)Κοίταξα για άλλα στο internet και λόγω προβλημάτων με φορτιστές (όπως το παρόμοιο ελληνικό)
3)Παραγγελία από Κίνα δεν συμφέρει λόγω τελωνείου και μεταφορικών.
Πρόσφατα διάβασα ένα αρθρο σε εφημερίδα για το μικρότερο τσιγάρο σε μέγεθος το οποίο θα κυκλοφορήσει περίπου μέσα Ιουνίου,μοιάζει με τσιγάρο και αλλάζει φίλτρο με μία κίνηση.Δυστυχώς δεν θυμάμαι το όνομα αλλά θα το ψάξω.
Αξίζει να περιμένουμε μία και μισή εβδομάδα.

Α!! Και η εταιρεία θα φέρνει μόνο e-cigarettes και όχι usb και διάφορα άλλα.Ευχαριστώ για την υπομονή σας αλλά το έχω διαβάσει και ψάξει αρκετά.

edit: Συγγνώμη εταιρεία στην ΕΛΛΑΔΑ ενοούσα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cap

Νεοφερμένος

Ο Σωτήρης! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 50 ετών και επαγγέλεται Μηχανικός λογισμικού. Έχει γράψει 80 μηνύματα.
Αγαπητέ, ορισμένες παρατηρήσεις:

Για το (1): Ολες (σχεδόν) οι εταιρίες που παράγουν ηλεκτρονικά τσιγάρα έχουν ένα μοντέλο-"στυλό" (gamucci, sedanca, e-cig κλπ) αλλά και μικρότερα μοντέλα. Π.χ. gamucci micro (αναμένεται), e-cig mini κλπ.
Για το (2): Κοίταξες μεν, αλλα δεν μας είπες τι βρήκες!
Για το (3): Τουλάχιστον απο την e-cig που τα στέλνει από Κίνα, εγώ τα παρέλαβα με courier στην πόρτα μου. Οπότε μάλλον δεν τίθεται θέμα τελωνείου, ή απλά η παραγγελία μου ήταν μικρή σε αξία για τελωνείο. Δεν είμαι σίγουρος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
@cap: Το Gamucci micro δεν αναμένεται, ήδη πωλείται: https://www.iwantoneofthose.com/gamucci-micro-electronic-cigarette/index.html

Τώρα το γιατί δεν το έχουν στο site τους, ούτε εγώ το έχω καταλάβει... :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

trojy

Νεοφερμένος

Ο trojy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών. Έχει γράψει 47 μηνύματα.
Το gamucci micro, είναι σε αναμονή από το εργοστάσιο. Για να είμαι ακριβής, έχω ήδη πληρώσει να μου στείλουν κάποια gamucci micro, και απλά με γείωσαν :)
Καταλαβαίνω ότι ο φόρτος της Gamucci ltd και της Smoke-vapour είναι μεγάλος, αλλά αν μία επιχείρηση θέλει να ξεχωρίσει, θα πρέπει να παρέχει ικανοποιητικές υπηρεσίες.

Πάμε στα ελληνικά τώρα. Ανέφερε ο Μάνος Ελευθερίου, κάποια προβλήματα για τον ελληνικό φορτιστή του free smoke. Είναι γεγονός ότι είχε αρχικά κυκλοφορήσει παρτίδα με προβληματικούς φορτιστές, οι οποίοι είχαν συνεχώς πράσσινο φως. Το λαμπάκι δεν γινόταν ποτέ κόκκινο, και συνεπώς δεν φόρτιζαν.
Για αυτό το λόγο, συμβούλευα όποιος θέλει το ελληνικό να πάει στο φαρμακείο της γειτονιάς του, και να του κάνει ένα test drive επί τόπου. Όσον αφορά τις αντικαταστάσεις της, η εταιρεία είναι πολλή αποτελεσματική.

Και με την ευκαιρία, να κράξω και λίγο...
Σάββατο, ξέμεινε πελάτης μου από cartridges..Αγόρασε λοιπόν από φαρμακείο, cartridge της free smoke με 5 μέσα, 12,40 ? !!!!!
Ρώτησα τον συνάδελφο μου,φαρμακοποιό, και μου είπε πόσο τον χρέωσε ο συνεταιρίσμός...
Μην τρελλαθούμε τελείως...Είπαμε η πατέντα κοστίζει, αλλά μέχρι ενός σημείου.

Τέλος, υπήρχε μανούλα η οποία ήρθε στο φαρμακείο μου, μου ζήτησε το ηλεκτρονικό τσιγάρο, και της άρεσε τόσο πολύ, που έδωσε μπροστά μου στην κόρη της να δοκιμάσει.
Η κόρη της ΔΕΝ είναι καπνίστρια και είναι μαθήτρια γυμνασίου. Μπορώ να πω ότι μετά πω ότι μετά το κράξιμο που έφαγε προσωπικά από μένα, θα της μείνω αξέχαστος. Εν τέλη δεν το αγόρασε, (:whistle:) αλλά νιώθω καλά με τον εαυτό μου.
Μην δίνετε σε άτομα που δεν είναι καπνιστές, ούτε να δοκιμάζουν. Επειδή είσασταν "αδύναμοι χαρακτήρες" (το αναφέρω πολύ εκλεπτυσμένα), δεν χρειάζεται να κάψετε περισσότερο κόσμο..
To ηλεκτρονικό τσιγάρο, δεν είναι παιχνίδι, δεν είναι χαβαλές, δεν είναι διασκέδαση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Μα έχω μιλήσει (διαδικτυακά) με άτομο που είχε πάρει Gamucci Micro :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

manos eleutheriou

Νεοφερμένος

Ο manos eleutheriou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Καλημέρα,

Οσο για το τελωνίο ή στη ζούλα με υποτιμολόγιση ,ή πρέπει η αξία του προϊόντος να είναι μέχρι 20 ευρώ. Αλλιώς πληρώνεις 120 Ευρώ και μιλάω γιατι την έχω πατήσει.
Το γνωρίζω οτι υπάρχουν μικρότερα τσιγάρα αλλά δεν είναι ακόμα έτοιμα απο τις εταιρίες αυτές. Τα προβλήματα που είδα έχει να κάνει με chat και σε άλλα forum.
Για το (3) Φίλε Σωτήρη, έχω απαντήσει στην αρχή, αλλά η αναφορά μου στο ελληνικο μίνι e-cigarette που θα έρθει ΄γινεται γιατί Δεν Υπάρχει λόγος να πάρω ενα τσιγάρο απο την Κίνα ή απο την Ευρώπη εφόσον μπορώ να γλιτώσω τα ( μεταφορ. και Τελων.)
Αρα αξίζει να περιμένω γιατί: 1) Θα έχω άμεση αποστολή 2) και καλύτερη επικοινωνία after sales 3) όποτε θέλω Φιλτράκια και Ξεμένω θα παίρνω την ίδια ημέρα πολύ πιο φθηνά πε παραλαβή στο σπίτι με courier. Παρακαλώ, πείτε μου ένα λόγο για παραγγελία απο έξωτερικό. ( και εγώ έχω κάνει λάθος και εέχω παραγγ. απο gamucci.)

ΥΓ: σιγουρα δεν είναι παιχνίδι για τους μη καπνιστές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

moysatos_

Νεοφερμένος

Ο moysatos_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 44 ετών και επαγγέλεται Γιατρός. Έχει γράψει 35 μηνύματα.
Καλημέρα,

Οσο για το τελωνίο ή στη ζούλα με υποτιμολόγιση ,ή πρέπει η αξία του προϊόντος να είναι μέχρι 20 ευρώ. Αλλιώς πληρώνεις 120 Ευρώ και μιλάω γιατι την έχω πατήσει.
Το γνωρίζω οτι υπάρχουν μικρότερα τσιγάρα αλλά δεν είναι ακόμα έτοιμα απο τις εταιρίες αυτές. Τα προβλήματα που είδα έχει να κάνει με chat και σε άλλα forum.
Για το (3) Φίλε Σωτήρη, έχω απαντήσει στην αρχή, αλλά η αναφορά μου στο ελληνικο μίνι e-cigarette που θα έρθει ΄γινεται γιατί Δεν Υπάρχει λόγος να πάρω ενα τσιγάρο απο την Κίνα ή απο την Ευρώπη εφόσον μπορώ να γλιτώσω τα ( μεταφορ. και Τελων.)
Αρα αξίζει να περιμένω γιατί: 1) Θα έχω άμεση αποστολή 2) και καλύτερη επικοινωνία after sales 3) όποτε θέλω Φιλτράκια και Ξεμένω θα παίρνω την ίδια ημέρα πολύ πιο φθηνά πε παραλαβή στο σπίτι με courier. Παρακαλώ, πείτε μου ένα λόγο για παραγγελία απο έξωτερικό. ( και εγώ έχω κάνει λάθος και εέχω παραγγ. απο gamucci.)

ΥΓ: σιγουρα δεν είναι παιχνίδι για τους μη καπνιστές.

Φιλε Μανο,δυστυχώς εχεις δικιο σε πολλα απο τα παραπανω,ΑΛΛΑ εγω θα σε ρωτησω κατι αλλο...(συμφωνα παντα με την λογικη)

γιατι οταν θελουμε να παρουμε π.χ. ενα κινητο τηλεφωνο διαλεγουμε συνηθως το πιο καινουριο μοντελο που ειναι και παντα πιο ακριβo και δεν περιμενουμε μερικους μηνες ωστε να πεσει η τιμη;:hmm:

γιατι οταν θελουμε να αναβαθμισουμε την καρτα γραφικων ψαχνουμε παντα για την καλυτερη που υπαρχει (σε σχεση φυσικα με τα λεφτα που μπορουμε να δωσουμε) και δεν περιμενουμε λιγο ακομα μεχρι να βγουν τα νεα μοντελα (καθε 1-2 μηνες),ετσι ωστε με τα ιδια λεφτα να μπορουμε να παρουμε ακομα καλυτερο κομματι;:hmm:

Μπορω να αραδιασω εκαντοταδες παραδειγματα για πραγματα που αγοραζουμε τωρα και σε σε λιγο καιρο βγαινει το ιδιο,πιο ομορφο,πιο καλο,πιο ποιοτικο με καλυτερα χαρακτηριστικα και την ιδια τιμη;!:/:
Αυτο γινεται συνεχεια και ευτυχως θα εξακολουθησει να γινεται.

Υπαρχουν ατομα που τους αρεσει να ψαχνουν το καινουριο,το διαφορετικο,που τους αρεσει υποσυνειδητα να βρισκονται σε "μπελαδες":wall:,να ασχολουνται,να τρωνε τα μουτρα τους :wall:για τις επιλογες που εχουν κανει (ειτε αυτο λεγετε beta driver που εγκαθιστουν στον υπολογιστη,ειτε αυτο ειναι τσιγαρο απο Κινα) και το χειροτερο ειναι οτι ολα αυτα τα ξερουν,παρ'ολα αυτα....το βιολι τους.


Και βεβαια υπαρχουν ανθρωποι οι οποιοι "κινουνται" εκ του ασφαλους (ποσο θα ηθελα να ημουν ενας απο αυτους).:redface:

Οποτε,αφου αγοραζουμε χιλιες δυο αλλες βλακειες,γιατι να μην αγορασουμε ακομα μια βλακεια[;]απο εξωτερικο που στο κατω κατω σκεψου οτι μπορει και να βοηθησει την υγεια σου;

Ενταξει,δε λεω απογοητευτικες απο το Gamucci,αλλα τωρα δηλαδη τι θα πρεπει να κανεις;Να ξανα αγορασεις ηλεκτρονικο τσιγαρο οταν θα ερθει η εποχη που θα υπαρχουν στα περιπτερα της γειτονιας,οι μπαταριες θα διαρκουν 10 μερες και οταν θα αλλαζεις cartridge καθε βδομαδα;

Καλως ηρθες:clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Είναι αλήθεια ότι τα cartridge καλό θα ήταν να διατηρούνται στο ψυγείο;

Ούτως ή άλλως, το Gamucci δεν είναι και το καλύτερο που κυκλοφορεί, απ'ότι έχω καταλάβει, οπότε μην ανησυχείς :)
Μιας και παραγγέλνεις από Κίνα, εγώ θα σου πρότεινα να δεις και το janty kissbox, απ'όσα διαβάζω όλοι όσοι το δοκίμασαν είναι ενθουσιασμένοι (αν και δεν μπορώ να έχω προσωπική άποψη, ακόμα το περιμένω :mad: ).

Πάντως χωρίς να θέλω να φανώ απαισιόδοξη ή συνομωσιολόγος (άλλωστε είναι δύο χαρακτηριστικά που τα σιχαίνομαι), πολύ φοβάμαι ότι η αγορά στο θέμα αυτό δεν θα ανοίξει ποτέ... :/:
Είτε θα μείνει για τους λίγους που το ξέρουν, είτε αν γίνει ευρέως γνωστό θα του φορτωθούν διάφορα αρνητικά, ή θα βρεθεί μια πρόφαση να απαγορευτεί η κυκλοφορία του... Δεν νομίζω ότι οι καπνοβιομηχανίες θα κάτσουν με σταυρωμένα χέρια να βλέπουν τις πωλήσεις τους να πέφτουν... :/:
Η αγορά είναι αρκετά ελεύθερη, αν οι σοβαρευτούν αρά πεισθούν οι καταναλωτές τότε μπορεί ακόμη και η marlboro να χορέψει το χορό του e-τσιγάρου.

Απλά πρέπει οι εταιρίες να διορθώσουν όλα τα bug (μπαταρίες, γρήγορη μείωση του καπνού) κτλ, έχω κουραστεί τόσο πολύ από το gamucci που καπνίζω πλέον κανονικά 1-2 πακέτα την ημέρα :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

moysatos_

Νεοφερμένος

Ο moysatos_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 44 ετών και επαγγέλεται Γιατρός. Έχει γράψει 35 μηνύματα.
Η αγορά είναι αρκετά ελεύθερη, αν οι σοβαρευτούν αρά πεισθούν οι καταναλωτές τότε μπορεί ακόμη και η marlboro να χορέψει το χορό του e-τσιγάρου.


Συμφωνω και προχωραω ακομα παραπερα....

Θα περασει ακομα πολυς καιρος μεχρι οι μεγαλες καπνοβιομηχανιες να αρχησουν να βλεπουν πτωση των εσοδων τους λογο e-τσιγαρου.
Και τοτε τι θα γινει;:hmm:
Θα προσπαθησουν με νυχια και με δοντια να κλεισουν αυτες τις εταιρειες;:hmm:
Μα,φυσικα και οχι!Αυτο που θα κανουν,ειναι να τις εξαγορασουν.Μεγαλες καπνοβιομηχανιες οπως Philip Morris,Malboro κ.α θα φτιαχνουν τα δικα τους e-τσιγαρα

Για σκεφτειτε λιγο,τι προοπτικες εξελιξης εχει αυτη η πατεντα :hmm:.Προβλεπω οτι θα γινει χαμος οπως τα κινητα.

Κατ'αρχας θα βγαζουν συνεχεια καινουρια μοντελα,ολο και καλυτερα,ολο και ομορφοτερα.

Θα υπαρχει μια τεραστια ποικιλια οχι μονο μοντελων αλλα και σχεδιων,χρωματων.Ποιος δεν θα ηθελε ενα τσιγαρο στο χρωμα που του αρεσει και να αναγραφεται το ονομα του επανω;Δεν ξερω ισως με καποιο καλυμμα,κατι σαν τις προσωψεις στα κινητα.
Θα γινει ειδος life style.
π.χ.
''Δοκιμαστε το καινουρια συλλεκτικα τσιγαρα της Malboro με τα χρωματα της Ferrari με αυτονομια 48 ωρες και ενδειξη ποιος σας καλει στο κινητο στην φωτιζομενη led οθονη μεσο bluetooth''!:crazy::jumpy::crazy::jumpy:

Και το σημαντικοτερο απ'ολα;Μα δεν βλαπτει την υγεια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Ε όχι ότι δεν τη βλάπτει, απλά τη βλάπτει λιγότερο. :)

Μακάρι να έχεις δίκιο, αν και διατηρώ τις επιφυλάξεις μου.
Είχα διαβάσει αρκετά πειστικά επιχειρήματα για αυτό σε κάποιο forum, αλλά δυστυχώς αν και έψαξα, δεν ξαναβρίσκω το thread.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

trojy

Νεοφερμένος

Ο trojy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών. Έχει γράψει 47 μηνύματα.
Γενικά τα cartridges των ηλεκτρονικών τσιγάρων, τα οποία πωλούνται στο εμπόριο, δεν χρειάζονται συντήρηση στο ψυγείο.

Αναφέρθηκε μία άποψη για τους λεγόμενους πρωτοπόρους (innovators) στις ηλεκτρονικές συσκευές. Δόθηκε ως παράδειγμα το κινητό τηλέφωνο. Θα ήθελα να φέρω το παράδειγμα αυτό στην πραγματική του διάσταση. Ορίστε λοιπόν τo ρητορικό μου ερώτημα:
Θα άλλαζες το κινητό σου τηλέφωνο με νέο το οποίο θα ήσουν σίγουρος ότι δεν σου προκαλεί νεοπλάσματα (καρκίνο);

Και τέλος να πω... ότι κατά γενική ομολογία, δεν είμαι μαζόχας. Δεν ταλαιπωρούμαι με ηλεκτρονικά τσιμπλιμπλόνια άδικα. Ταλαιπωρούμαι γιατί στα 14 ήμουν περίεργος και δοκίμασα το Marlboro.

Αν τελικά αποδειχθεί επιστημονικά, με ανεξάρτητες μελέτες, ότι μπορεί να χρησιμοποιηθεί ως μέσο για την διακοπή του καπνίσματος, δεν θα χρειαστεί καμία Marlboro ή Philip Morris να μπει χορηγός.

Και το κράξιμο της ημέρας...
ΓΙΑΤΙ ΑΓΑΠΗΤΑ ΑΣΦΑΛΙΣΤΙΚΑ ΤΑΜΕΙΑ, ΔΕΝ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΕΙΤΕ ΣΤΟΥΣ ΑΣΦΑΛΙΣΜΕΝΟΥΣ ΣΑΣ ΦΑΡΜΑΚΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΔΙΑΚΟΠΗ ΤΟΥ ΚΑΠΝΙΣΜΑΤΟΣ (Champix, Zyban, Nicorette, κ.α.) ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Και το κράξιμο της ημέρας...
ΓΙΑΤΙ ΑΓΑΠΗΤΑ ΑΣΦΑΛΙΣΤΙΚΑ ΤΑΜΕΙΑ, ΔΕΝ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΕΙΤΕ ΣΤΟΥΣ ΑΣΦΑΛΙΣΜΕΝΟΥΣ ΣΑΣ ΦΑΡΜΑΚΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΔΙΑΚΟΠΗ ΤΟΥ ΚΑΠΝΙΣΜΑΤΟΣ (Champix, Zyban, Nicorette, κ.α.) ;
Επειδή, έστω και έμμεσα, είναι δικιά μας επιλογή αν θα ξεκινήσουμε το κάπνισμα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

trojy

Νεοφερμένος

Ο trojy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών. Έχει γράψει 47 μηνύματα.
Επειδή, έστω και έμμεσα, είναι δικιά μας επιλογή αν θα ξεκινήσουμε το κάπνισμα

Με την ίδια λογική, το αντίστοιχο συμβαίνει και με την στητική δυσλειτουργία... Ούτως ή άλλως, σκευάσματα για παχυσαρκία, κάπνισμα, και στητική δυσλειτουργία μπήκαν στο ίδιο τσουβάλι. Λέγε με "lifestyle" φάρμακα.
https://www.fskilkis.gr/index.php?option=com_content&task=view&id=223&Itemid=57

Περισσότερο τονίζω, με την προσωπική μου εκτίμηση, ότι η τακτική για τα σκευάσματα διακοπής καπνίσματος είναι λάθος, παρά ψάχνω απαντήσεις για τη λογική των ταμείων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jall

Νεοφερμένος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Πολύκαστρο (Κιλκίς). Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Συμφωνω και προχωραω ακομα παραπερα....

Θα περασει ακομα πολυς καιρος μεχρι οι μεγαλες καπνοβιομηχανιες να αρχησουν να βλεπουν πτωση των εσοδων τους λογο e-τσιγαρου.
Και τοτε τι θα γινει;:hmm:
Θα προσπαθησουν με νυχια και με δοντια να κλεισουν αυτες τις εταιρειες;:hmm:
Μα,φυσικα και οχι!Αυτο που θα κανουν,ειναι να τις εξαγορασουν.Μεγαλες καπνοβιομηχανιες οπως Philip Morris,Malboro κ.α θα φτιαχνουν τα δικα τους e-τσιγαρα

Για σκεφτειτε λιγο,τι προοπτικες εξελιξης εχει αυτη η πατεντα :hmm:.Προβλεπω οτι θα γινει χαμος οπως τα κινητα.

....
-Ποιος παρέχει την νικοτίνη στους κατασκευαστές ?

-Οτι νεο έχει βγεί σχετικά με το τσιγάρο αγοράζεται απο τις βιομηχανίες καπνού
και μπένει στο συρτάρι.
Π.Χ. Υπάρχει το (μεταλικό) φίλτρο που επιτρέπει να περνά ΜΟΝΟ νικοτίνη
1969 ... αγοράστηκε η πατέντα και είναι απο τοτε το "κρυφό όπλο" τους
υπάρχουν και άλλα
...

-Στην Αμερική οπού υπάρχει απαγόρευση καπνίσματος γίνεται "τροποποίηση"
σε απαγόρευση χρήσης νικοτίνης ( ... suck on this e-smoker)


-Tι έχει μεσα το e-cig? ΠΡΟΠΥΛΕΝΟΓΛΥΚΌΛΗ
μου κάνει κακό ?
ΑΠΟΨΗ Α ( https://www.food-info.net/gr/e/e1520.htm )
Food-Info.net> Αριθμοί-Ε
1520: Προπυλενογλυκόλη
Προέλευση: Εμπορικά παράγεται από οξικό οξύ και ανθρακικά άλατα.
Λειτουργίες & χαρακτηριστικά:
Χρησιμοποιείται ως διαλυτικό μέσο και αντιοξειδωτικό.

Προϊόντα:
Χρησιμοποιείται ευρέως.

Ανώτατο όριο καθημερινής λήψης: Έως 25 mg / kg σωματικού βάρους.
Παρενέργειες:
Δεν έχουν αναφερθεί κατά την χρήση του στα τρόφιμα

Διατροφικοί περιορισμοί:
Κανένας, το 1520 μπορεί να καταναλωθεί από όλες τις θρησκευτικές ομάδες, ακραίους και μη χορτοφάγους.


ΑΠΟΨΗ Β ( https://www.organic-shop.gr/mediserv_co__danger.htm )
Propylene Glycol = Προπυλενογλυκόλη : Προέρχεται από πετρέλαιο και βρίσκεται στα αυτόματα φρένα και στους βιομηχανικούς αποψύκτες. Το Έντυπο Δεδομένων με Υλικά Ασφάλειας (Material Safety Data Sheet = MSDS : Χάρτης Χρήσης Προϊόντος) για την προπυλενογλυκόλη συνιστά προφύλαξη στην επαφή της με το δέρμα. Παρʼ όλα αυτά, σπάνια είναι τα καλλυντικά που δεν χρησιμοποιούν αυτή την ουσία σαν ενυδατωτή. Τα αποτελέσματα της προπυλενογλυκόλης στην ανθρώπινη υγεία είναι πολυάριθμα και ανησυχητικά. Μπορεί να προκαλέσει δερματίτιδα, τοξικότητα των αυτιών, καταστροφή των νεφρών και προβλήματα με το συκώτι, σύμφωνα με διάφορες κλινικές μελέτες.

PS
Philip Morris Marlboro είναι η ίδια ... το to camel είναι της mitsubishi κ.ο.κ.
και ουσιαστικά ΟΛΑ τα γνωστά τσιγάρα ανήκουν σε 3 ομίλους που τα τσιγάρα είναι μονο
το 5 εώς 10 % των κερδών τους
τα υπόλοιπα 90% είναι τα πάντα ...
οταν λέω τα πάντα λέω τα πάντα (... e-cig):whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

moysatos_

Νεοφερμένος

Ο moysatos_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 44 ετών και επαγγέλεται Γιατρός. Έχει γράψει 35 μηνύματα.
Ψάχνω το ΠΙΟ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ-ΦΘΗΝΟ ΚΑΙ ΚΟΝΤΙΝΟ(εντός ΕΛΛΑΔΑΣ) e-cigarette που κυκλοφορεί

Κατα την γνωμη μου θα επρεπε να ξαχνεις για το ΚΑΛΥΤΕΡΟ-ΦΘΗΝΟ που κυκλοφορει.
Παντος αν επιμενεις μαλλον αυτο https://www.mylot.gr/product_info.php?cPath=31_64&products_id=177 θα σου κανει.
Απο Ελλαδα στοιχιζει 34 ευρω και απο εξωτερικο 21 ευρω,για το ιδιο παντα τσιγαρο μιλαω,αν ισχυει βεβαια το free shipping που λενε https://www.dealextreme.com/feedbacks/BrowseReviews.dx/sku.11211
Προσωπικη μου αποψη πεταμενα λεφτα,αλλα που ξερεις μπορει να σου κατσει καλη παρτιδα και να αντεξει πανω απο μηνα.
Try it.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

babylonx

Νεοφερμένος

Ο Αλέξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και επαγγέλεται Ηλεκτρολόγος μηχανικός. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Επίσης εγώ πήρα το e-cigar με 4 μπουκαλάκια e-liquid των 4ml από Κίνα με περίπου 35 ευρώ στο σύνολο μαζί με τα μεταφορικά. Μου φαίνεται αρκετά καλό ποιοτικά και 4 μέρες που το έχω τώρα δουλεύει άψογα εκτός από κάτι διακοπές που μου έκανε γιατί έκανα εγώ βλακεία: πήγα να βγάλω υπολείμματα από γιαλοβάμβακα μέσα από το χώρο καύσης και πρέπει να ξεκούνησα την αντίσταση. Το κούνησα αριστερά δεξιά ξανά και φαίνεται πως ξαναβρήκε τη θέση του και δουλεύει άψογα τώρα. Έτσι κι αλλιώς ζήτησα αντικατάσταση και θα μου στείλουν άλλο atomizer με την επόμενη παραγγελία που έκανα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

babylonx

Νεοφερμένος

Ο Αλέξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και επαγγέλεται Ηλεκτρολόγος μηχανικός. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Επίσης επειδή έχω ασχοληθεί αρκετά με το θέμα "αγορά εκτός ΕΟΚ" και βλέπω ότι πολύς κόσμος φοβάται, έχω να σας πω ότι δεν είναι τόσο επίφοβες αρκεί να υπάρχει κοινή λογική. Δεν δίνει δεκάρα κανείς στο τελωνείο για κάτι που δεν ξέρει τι είναι. Έτσι έχω καταλάβει. Αν το προϊόν είναι φθηνό και δεν υπάρχει το ίδιο ακριβώς στην Ελλάδα, ΣΥΝΗΘΩΣ (όχι πάντα) δεν σταματάει στο τελωνείο. Επίσης πρέπει να ξέρετε ότι ποτέ δε πρέπει να παραγγέλνετε αν ο τρόπος αποστολής είναι Courier που έχει δικά της παραρτήματα στην Ελλάδα διότι οι περισσότερες επιχειρήσεις είναι στην Ελλάδα αλήτες. Συμπεριφέρονται εντελώς αντιεπαγγελματικά και άμα τους κάτσει η δουλειά σε πατάνε στην ανάγκη για να βγάλουν εύκολα και γρήγορα λεφτουδάκια από το τίποτα. Ζητάνε τα άντερά τους (τριψήφια ποσά) για να πάει απλά ο υπάλληλος εκτελωνιστής τους και να εκτελωνίσει στο αεροδρόμιο το προϊόν. Φυσικά στο παραπάνω ποσό δεν περιλαμβάνονται οι φόροι που θα αποδοθούν. Από την άλλη τα ΕΛΤΑ προσφέρουν την ίδια υπηρεσία με δικούς τους εκτελωνιστές χρεώνοντας σας το υπέρογκο ποσό των 4ων ευρώ. Μπορεί να μη στα φέρνει ο courier στην πόρτα σου αλλά σε καμιά περίπτωση αγορά εκτός ΕΟΚ με DHL, Speedex, UPS κλπ. Την έχει πατήσει κόσμος και κοσμάκης. Από courrier, το μοναδικό ασφαλές που συνεργάζεται με ταχυμεταφορές ΕΛΤΑ και μπορεί κάποιος να χρησιμοποιήσει μάλλον άφοβα είναι τα EMS. Αλλά και πάλι, για καλό και για κακό, χρησιμοποιήστε απλό Registered China Air Mail και είστε κατά πάσα πιθανότητα μια χαρα.

Από την άλλη ο φόρος είναι ότι κάτσει. Αλλά αυτή είναι η δουλειά του εκτελωνιστή. Ο εκτελωνιστής κάνει ότι ο δικηγόρος στο δικαστήριο. Φροντίζει ώστε να τη βγάλεις με το μικρότερο δυνατό κόστος. Ο φόρος είναι περίπου 25% επί της αξίας του προϊόντος (19% ο φόρος και 4% ή 5% για κάτι άλλο που δε θυμάμαι). Το θέμα είναι ότι ο τελώνης θα θεωρήσει ως αρχική τιμή ότι θέλει. Θα ακολουθήσει μια συλλογιστική του στυλ: "πόσο κάνει το ποιό ακριβό e-cig στην Ελλάδα; 100 ευρώ. Βάλε 25 ευρώ φόρο." Τότε πάει ο εκτελωνιστής εκεί και του λέει, "φιλαράκι, έχει τιμολόγιο μέσα, λέει τόσα, οι τιμές συμφωνούν με τις τιμές τις Κίνας, το πακέτο στοιχίζει 25 ευρώ, τα άλλα είναι μεταφορικά, αυτά θα εκτελωνίσεις." Τον βάζει λοιπόν στη θέση του τον τελώνη και συνήθως αυτό και γίνεται. Επειδή όμως αυτό είναι ένα δικαστήριο χωρίς εφετείο άμα δε σου κάτσει καλά μπορεί και να σε χρεώσουν με βάση τα 100 ευρώ.

Με λίγα λόγια, για να μη σας τα πρήζω, για να πάρετε ένα e-cigar από Κίνα θα πληρώσετε κάπου 7 ευρώ τελωνείο ή 25 ευρώ αν είστε γκαντέμηδες. Συν τα 4 ευρώ του εκτελωνιστή. Και φυσικά όλα τα παραπάνω μόνο αν είστε αρκετά άτυχοι ώστε να σταματήσει το πακέτο σας στο τελωνείο. Αν πάλι μιλάμε για υγρά και ανταλλακτικά τότε με το που θα τα ανοίξουν, αν τα ανοίξουν, θα βαρεθούν να ασχοληθούν μαζί τους μόνο από τον όγκο και το μέγεθος. Ποιος κάθεται να ασχοληθεί τώρα με 10 λιλιπούτια μπουκαλάκια και 5 πιπάκια.

Φυσικά, ακόμη και στην περίπτωση που κάτι δε πάει καλά δε χάνεις και το τεράστιο ποσό. Ξέρεις ότι υπάρχει αυτή η μικρή πιθανότητα και τη λαμβάνεις υπόψιν σου. Δε πας να παραγγείλεις από Κίνα 200 ευρώ πράγματα και να βαράς μετά το κεφάλι σου! Αυτό συμπεριλαμβάνεται μέσα στα πλαίσια της κοινής λογικής που αναφέρω πιο πάνω. Αν πχ εγώ το δω μακροσκοπικά, τα λεφτά που έχω γλιτώσει παραγγέλλοντας τόσες μικροβλακείες από Κίνα είναι πολύ περισσότερα από 35 ευρώ. Του pusti, αν μου το σταματούσαν θα παράγγελνα άλλο! :P

Αυτά σε γενικές γραμμές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

manos eleutheriou

Νεοφερμένος

Ο manos eleutheriou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Αγαπητέ, τα έχω δει αυτά τα τσιγάρα εδώ και καιρό. Αλλά μην πάρουμε και φωτιά.. ενώ καπνίζουμε.

ΥΓ: έχω βρει κάτι όπως σας είπα, περιμένω να το δοκιμάσω ο ίδιος για να πειστώ..

BABYLONXS έχεις δίκιο αλλά τώρα θα ξυπνήσουν και θα τα χρεώνουν αλλιώς στο τελωνίο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 5 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top