Δίπλωμα οδήγησης

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Με την ίδια λογική, 'καλή τύχη αν μια μέρα χρειαστεί να οδηγήσεις αεροπλάνο'. :P Και στο κάτω κάτω δεν είναι κάτι δύσκολο οι ταχύτητες, απλά είναι βάσανο μέσα στην πόλη. Το άλλο για το 'not fun', καθόλου δεν με ενδιαφέρει προσωπικά. Το αυτοκίνητο είναι απλά ένα εργαλείο, αν μπορούσα να πηγαίνω στην σχολή με ρομπότ, θα το έκανα. :redface:

Eίσαι με μια κοπέλα και πάτε με το αμάξι της γιατί όπως λέει δεν έχει σκοπό να μεθύσει, όμως μεθάει και πρέπει να το οδηγήσεις τι θα πεις εγώ δεν οδηγώ αναλογικά; ....

Μαθαίνεις και τα δύο και διαλέγεις πιο θέλεις προσωπικά θεωρώ πιο επικίνδυνα τα αυτόματα για το λόγο ότι αν δε πατάς τίποτα προχωράνε μπροστά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,845 μηνύματα.
Δεν καταλαβαίνω τι θέλεις να πεις με αυτό η αλήθεια είναι :P
Εμένα πάντως μου είπε όταν έχω το αυτοκίνητο ακινητοποιημένο(αλλά αναμμένο), να έχω πατημένο τον συμπλέκτη και λίγο το φρένο και όταν είναι να ξεκινήσω να πατήσω γκάζι φέρνοντας τον συμπλέκτη σε ένα καλό σημείο έτσι ώστε το αυτοκίνητο να ξεκινήσει δίχως να "κλωτσήσει".

όταν έχει το αυτοκίνητο ακινητοποιημένο π.χ. φανάρι βάζεις νεκρά και αφήνεις τελείως το συμπλέκτη και πατάς το φρένο ελαφρά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Καλά αν θες να αράξεις στο φανάρι πολλοί και το φρένο αφήνουν, σηκώνουν και ένα χειρόφρενο και τρώνε πασατέμπο. :P

Εκεί συνήθως κοιτάς το φανάρι των πεζών όταν γίνει κόκκινο βάζεις πρώτη και περιμένεις. Αλλά γενικά όπως βολεύεται ο καθένας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,845 μηνύματα.
Καλά αν θες να αράξεις στο φανάρι πολλοί και το φρένο αφήνουν, σηκώνουν και ένα χειρόφρενο και τρώνε πασατέμπο. :P

Δεν είναι θέμα αράγματος. Όταν πατάς συμπλέκτη γυρίζει ο δίσκος και φθείρεται. Ειδικά στην Αθήνα αυτή η απλή κίνηση σε γλυτώνει από πολλά 300αρια. Το φρένο το πατάμε για λόγους ασφαλείας για να βλέπουν ότι είμαστε σταματημένοι αυτοί που έρχονται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kostis-Palamas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Kostis-Palamas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 220 μηνύματα.
Εγω το καλοκαιρι πηρα το διπλωμα. Δε χρειαστηκε να δωσω θεωρια, για ειχα παρει διπλωμα για μηχανακι στα 16 μου. Για τα πρακτικα χρειαστηκα κανα μηνα, γιατι εκανα 45λεπτα μαθηματα οδηγησης. Δε χρειαστηκε να λαδωσω, καταγομαι απο επαρχιακη πολη και λιγο-πολυ ολοι γνωριζονται μεταξυ τους.
Το διπλωμα το ειχα στα χερια μου επειτα απο 3 μηνες σχεδον. Επειδη ομως μολις περασα την εξεταση, την επομενη μερα πηγα διακοπες και μετα κατευθειαν Θεσσαλονικη, δεν επιασα τιμονι μεχρι τα Χριστουγεννα... Και αρχιζουν τα παρατραγουδα. Μεχρι και τον συμπλεκτη ειχα ξεχασει που βρισκεται. Αφηστε που ο πατερας μου επειδη πηρε καινουριο αυτοκινητο και το παλιο το δωσαμε, δεν με αφηνε να παρω το αυτοκινητο μονος μου, μεχρι να βεβαιωθει οτι ειμαι ικανος να οδηγησω αυτονομα. Εγω βεβαια εκνευριζομουν και αγχωνομουν, οποτε και εκανα περισσοτερα λαθη οσο καθοταν ο πατερας μου απο διπλα μου. Το παραμικρο σχολιαζοταν... Συμφωνησα πως το Πασχα θα συνεχισω με τη μανα μου τα "μαθηματα", γιατι με τον πατερα μου ειχα συγχιστει :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JKaradakov

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιορδάνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Κτηνίατρος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 12,311 μηνύματα.
Το δίπλωμα το πήρα πριν 2-2,5 μήνες. Έκανε να έρθει 3 εβδομάδες (Θεσσαλονίκη). Ας μην σας πω την τελική τιμή που έφτασε το δίπλωμα με όλες τις φασαρίες που μου έκαναν. Όσο είχε τα χαρτί οδηγούσα, με τον πατέρα μου πάντα. Αυτό που μου είπε ο δασκαλός είναι, δεν είναι διπλωμα, αν σε πιάσουν θα σε γράψουν, αλλα μέχρι να έρθει η ημερομηνία για το δικαστήριο θα έχει έρθει το δίπλωμα και αναιρείτε το προστιμο.

Όταν ήρθε, ήταν μια βδομάδα πριν τα χριστουγεννα και θα φευγαμε για χωριο. 2,5 ώρες ταξίδι πήγαινε και έλα τους πήγα εγώ, όλα οκ, αλλα απο τότε γτ ο πατέρας μου το χρησιμοποιεί καθημερινά για να πηγαίνει στην δουλειά του δεν το εχω ξαναπάρει, και έχω 1 μήνα να οδηγήσω. :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
:D Παιδιά να λέτε και το αυτοκίνητο που οδηγάτε μερικά πχ. τα golf είναι πολύ δύσκολα για αρχάριους όπως και επίσης και τα μεγάλα.


γνώμη μου είναι με τους γονείς δίπλα δε μπορεί κανένας να μάθει γιατί φωνάζουν και νευριάζουν χωρίς λόγο. Επίσης πολλές φορές ειδικά στην επαρχία π.χ. εγώ στην Πάτρα η χρήση αυτοκινήτου είναι πιο φτηνη από τα ΜΜΜ.

Για να μάθει κάποιος να οδηγάει πρέπει να οδηγα συχνά για 3 μήνες μετά αυτούς τους 3 μήνες μπορείς άνετα να βάλεις μουσική στο αυτοκίνητο όταν οδηγάς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

JKaradakov

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιορδάνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Κτηνίατρος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 12,311 μηνύματα.
:D Παιδιά να λέτε και το αυτοκίνητο που οδηγάτε μερικά πχ. τα golf είναι πολύ δύσκολα για αρχάριους όπως και επίσης και τα μεγάλα.


γνώμη μου είναι με τους γονείς δίπλα δε μπορεί κανένας να μάθει γιατί φωνάζουν και νευριάζουν χωρίς λόγο. Επίσης πολλές φορές ειδικά στην επαρχία π.χ. εγώ στην Πάτρα η χρήση αυτοκινήτου είναι πιο φτηνη από τα ΜΜΜ.

Για να μάθει κάποιος να οδηγάει πρέπει να οδηγα συχνά για 3 μήνες μετά αυτούς τους 3 μήνες μπορείς άνετα να βάλεις μουσική στο αυτοκίνητο όταν οδηγάς.
Scoda Felicia του '99, 1100cc.

Αυτό με την μουσική δεν το καταλαβαίνω, μου το έχουν πει και φίλοι μου. Εγώ μια χαρά οδηγώ με την μουσική, το αμάξι εξάλλου το καταλαβαίνεις, δεν το ακούς μόνο. Εκτος και αν το λετε για να μην σου αποσπαται η προσοχή; :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Χωρίς γκάζι αν το αμάξι είναι απ' τα καλά δε ξεκινάει που να χτυπιέσαι. :P εμένα πάντα μου έλεγε για γκάζι
μάλιστα σε ανηφόρα σου λέει πολλές φορές ( κυρίως στην αρχη βέβαια καλό είναι να μη συνηθίσεις έτσι ) να πατάς συμπλέκτη-φρένο και μετά γκάζι για να μη σου φύγει πίσω.

Εγω σε Corsa ειχα μαθει και ειχε κολλησει με το "ξεκινας αφηνοντας μονο τον συμπλεκτη". Μαλιστα το ιδιο ελεγε και στην ανηφορα που εχει και πολλες εδω που μενω.

Δεν καταλαβαίνω τι θέλεις να πεις με αυτό η αλήθεια είναι :P
Εμένα πάντως μου είπε όταν έχω το αυτοκίνητο ακινητοποιημένο(αλλά αναμμένο), να έχω πατημένο τον συμπλέκτη και λίγο το φρένο και όταν είναι να ξεκινήσω να πατήσω γκάζι φέρνοντας τον συμπλέκτη σε ένα καλό σημείο έτσι ώστε το αυτοκίνητο να ξεκινήσει δίχως να "κλωτσήσει".

Αν το κανεις αυτο στο δικο σου αυτοκινητο θα πας για αλλαγη δισκου πολυ γρηγορα. Στο φαναρι βαζεις νεκρα. Οταν δεις οτι αναβει κοκκινο των πεζων μπορεις να βαλεις ταχυτητα. Δυστυχως στην Ελλαδα δεν αναβει παλι πορτοκαλι πριν το πρασινο οπως γινεται στην Ευρωπη.

τα κακά με το αυτόματο:
1) καλή τύχη αν μια μέρα χρειαστεί να οδηγήσεις χειροκίνητο
2) not fun at all

Καλυτερα να μαθεις σε καποιο manual. Αν και για την πολη το αυτοματο ειναι μεγαλη ανεση. Στην Εθνικη δεν μου πολυαρεσει αν δεν εχει ειτε χειροκινητη αλλαγη ειτε καποιο sport mode.

:D Παιδιά να λέτε και το αυτοκίνητο που οδηγάτε μερικά πχ. τα golf είναι πολύ δύσκολα για αρχάριους όπως και επίσης και τα μεγάλα.

γνώμη μου είναι με τους γονείς δίπλα δε μπορεί κανένας να μάθει γιατί φωνάζουν και νευριάζουν χωρίς λόγο. Επίσης πολλές φορές ειδικά στην επαρχία π.χ. εγώ στην Πάτρα η χρήση αυτοκινήτου είναι πιο φτηνά από τα ΜΜΜ.

Για να μάθει κάποιος να οδηγάει πρέπει να οδηγά συχνά για 3 μήνες μετά αυτούς τους 3 μήνες μπορείς άνετε να βάλεις μουσική στο αυτοκίνητο όταν οδηγάς.

Και τα γαλλικα ακομα χειροτερα γιατι οι ταχυτητες ειναι στο περιπου. Ευκολα για αρχαριο ειναι τα Toyota. Οι γονεις ειναι χρησιμοι για λιγες βολτες στην αρχη ωστε να σου πουν πραγματα για τον κανονικο δρομο που δεν μαθαινεις απο τον δασκαλο. Μετα τους ξαναβαζεις αφου εχεις μαθει καλα μονος σου.

Για να μαθεις καποιος να οδηγει καλα σε 3 μηνες, πρεπει να οδηγει σχεδον καθε μερα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Cody

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Cody αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 958 μηνύματα.
Εγώ οδηγώ ένα Opel Kaddet, 1600 κυβικά του ΄92 - '94, κάπου εκεί... δεν υπάρχει πιο ζόρικο και πιο βαρύ αμάξι από αυτό -.-
Με το Fiat-άκι του δασκάλου μια χαρά τα πηγαίναμε :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Υδραυλικο τιμονι εχει ή μπααα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Cody

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Cody αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 958 μηνύματα.
Μπαα, κάνεις μπράτσα, ειδικά όταν ξεπαρκάρεις :D
Σε πορεία είναι "μαλακό", και με ένα χέρι το στρίβεις, που λέει ο λόγος, αλλά όταν είναι να παρκάρεις-ξεπαρκάρεις, εκεί σε ζορίζει :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Εγώ έχω opel corsa c είναι πολύ εύκολο στην οδήγηση. Έμαθα να οδηγώ πριν πολλά χρόνια στο πρώτο yaris.

Αυτό με την μουσική δεν το καταλαβαίνω, μου το έχουν πει και φίλοι μου. Εγώ μια χαρά οδηγώ με την μουσική, το αμάξι εξάλλου το καταλαβαίνεις, δεν το ακούς μόνο. Εκτος και αν το λετε για να μην σου αποσπαται η προσοχή; :hmm:

Eπειδή έχεις μειωμένα αντανακλαστικά ως νέος οδηγός με την μουσική με την συζήτηση κοκ έχεις μεγαλύτερο χρονο από το να σκεφτείς μια κίνηση και να την εφαρμόσεις. Αυτή η καθυστέρηση είναι αρκετά μικρή αλλά ικανή να σε οδηγήσει πιο εύκολα σε ατύχημα.

Όταν φτιακτούν τα αντανακλαστικά σου οι κινήσεις σου θα είναι λίγο πολύ αυτοματοποιημένες. Θα το καταλάβεις και μόνος σου με το καιρό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

vasilakis13

Δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 717 μηνύματα.
Στη σχολή οδηγών πάντως μας είπαν ότι όταν πατάς τέρμα το συμπλέκτη είναι το ίδιο με το να έχεις βάλει νεκρά και είναι μύθος αυτό που λένε ότι φθείρεται ο δίσκος. Πολλοί βέβαια μας είπε ότι δεν τον πατάνε τέρμα και εκεί όντως φθείρεται γρήγορα.
Εμένα τογιοτα είναι και όταν με το καλό πάρω το δίπλωμα ελπίζω να πηγαίνω με αυτό στη σχολή. Και λέω ελπίζω γιατί μένω κέντρο οπότε δεν ξέρω αν θα βρίσκω παρκιν.. Εσύ φόκο βρίσκεις να το παρκάρεις?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Δεν εχεις κανενα λογο να πατας συμπλεκτη στο φαναρι. Κανεναν ομως.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vasilakis13

Δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 717 μηνύματα.
Και αυτό ισχύει :P . Μας είπε ότι πρέπει να βάζουμε νεκρά διότι έτσι θα σου πάρει περισσότερο χρόνο να ξεκινήσεις το αμάξι όταν ανάψει πράσινο και δίνεις χρόνο σε πεζούς ή οχήματα που κινούνται από προηγούμενη σηματοδότηση να περάσουν ενώ και εσύ έχεις την δυνατότητα να ελέγξεις το δρόμο μέχρι να βάλεις ταχύτητα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Ταχυτητα βαζεις οταν αναψει κοκκινο για τους πεζους. Οταν αναψει πρασινο φευγεις. Ειδικα σε συντομα φαναρια πρεπει να φυγεις γρηγορα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Cody

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Cody αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 958 μηνύματα.
Άλλοι πάλι λένε να αποφεύγεις να πατάς συνέχεια τον συμπλέκτη γιατί τον χαλάς, αυτό προσωπικά δεν μπορώ να το καταλάβω αφού υπάρχουν αμάξια που για παράδειγμα όπισθεν πάνε μόνο με τον συμπλέκτη...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Δεν εχεις κανενα λογο να πατας συμπλεκτη στο φαναρι. Κανεναν ομως.

Αν φτάνεις όταν έχει ήδη κόκκινο πολλοί δε κάθονται να βγάλουν ταχύτητα για να ξανά βάλουν πχ μετά από 5 δεύτερα. Τώρα το κατά πόσο καταπονεί το δίσκο δε το ξέρω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vold

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Vold αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,629 μηνύματα.
Αν το κανεις αυτο στο δικο σου αυτοκινητο θα πας για αλλαγη δισκου πολυ γρηγορα. Στο φαναρι βαζεις νεκρα. Οταν δεις οτι αναβει κοκκινο των πεζων μπορεις να βαλεις ταχυτητα. Δυστυχως στην Ελλαδα δεν αναβει παλι πορτοκαλι πριν το πρασινο οπως γινεται στην Ευρωπη.

Γιατί μας λένε να το κάνουμε έτσι τότε αφού είναι λάθος;
Μήπως είναι πιο εύκολος τρόπος για την πρώτη επαφή με το αυτοκίνητο;

Αν βάλω νέκρα, μετά για να πάρει μπρος βάζω πρώτη ταχύτητα και μετά γκάζι;
Επίσης, αν είμαι στον δρόμο κι έχει κίνηση και πρέπει να σταματήσω λόγω του ότι σταμάτησαν και τα εμπρός, θα κάνω το ίδιο(νέκρα) ή με τον συμπλέκτη ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top