Διαζύγιο όταν υπάρχουν παιδιά

glayki

Διάσημο μέλος

Η Ευα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 3,591 μηνύματα.
Άνδρας γνωρίζει γυναίκα.. Σχετίζονται όλα καλά.. Το έτερον ήμισυ x βιώνει μια σχετική νηνεμία συντροφικότητας και λέει γιατί όχι; έστω ότι συνεχίζουν ένα ευλογο διάστημα ( είναι διαφορετικό για τον καθένα) και αποφασίζουν να παντρευτούν( εδώ το ζευγάρι συνήθως ακολουθεί την πεπατημένη οδό κοινωνικής αποκατάστασης.. )
.
Άγνοια κινδύνου ως τώρα... Έρχεται ο απόγονος, η τριβή η Καθημερινή και εκεί είναι που ο κίνδυνος μετάλλαξης του άλλου παίρνει σάρκα και οστά.. Αυτά δεν μπορείς να τα προβλέψεις εξ αρχής ... ΤΕΛΟΣ
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,777 μηνύματα.
Άνδρας γνωρίζει γυναίκα.. Σχετίζονται όλα καλά.. Το έτερον ήμισυ x βιώνει μια σχετική νηνεμία συντροφικότητας και λέει γιατί όχι; έστω ότι συνεχίζουν ένα ευλογο διάστημα ( είναι διαφορετικό για τον καθένα) και αποφασίζουν να παντρευτούν( εδώ το ζευγάρι συνήθως ακολουθεί την πεπατημένη οδό κοινωνικής αποκατάστασης.. )
.
Άγνοια κινδύνου ως τώρα... Έρχεται ο απόγονος, η τριβή η Καθημερινή και εκεί είναι που ο κίνδυνος μετάλλαξης του άλλου παίρνει σάρκα και οστά.. Αυτά δεν μπορείς να τα προβλέψεις εξ αρχής ... ΤΕΛΟΣ

Γιατι οταν μένετε μαζί για 2-3 χρονια καθε μερα εκει δεν έχετε τριβές ;

ειναι δυνατον 2-3 χρονια καθημερινης συγκατοικησης να μη δειξουν τον αληθινο χαρακτηρα κάποιου ;

τωρα ντάξει....
 

noufarogorgona

Νεοφερμένος

Η noufarogorgona αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Γιατι είδες να αναφέρω εσενα πουθενα ονομαστικά ; είπα απλα οτι μ φαίνεται γελοίο και εξηγησα το γιατί ανεξαρτητα τους λογους και ποιος φταίει. Κανεναν απο τους δυο σας δεν ξέρω. Μπορει κάποιος να λέει ψέμματα ή και οχι. Εγω απλα σχολιασα κάτι που βλέπω κατα κορον και ειναι περιεργο κ λυπηρό συνάμα.

Κατα τα αλλα δε πιστευω πως κάποιος ο οποίος ειναι νευρικός σαν άνθρωπος και ευεξαπτος μπορει να κρυφτει τοσα χρόνια μέχρι να κάνετε παιδι.

Απλα κάπου χαθηκε η μπάλα και απο τους δυο σας κουραστήκατε αλλος περισσοτερο αλλος λιγοτερο και έχουμε τωρα αυτο το κλίμα.

Κατα τα αλλα διακρίνω μια ειρωνια και μια αυταρχικοτητα στα γραφομενα σου. Μου λες αν δεν το ξέρω... "να σταματησω να χανω χρονο" ... "να πω κατι βοηθητικο για τη περιπτωση" εγω δεν ειμαι εδω δικος σου συμβουλος, ενα ανοιχτο φορουμ ειναι αν θες χρησιμες συμβουλες μπορεις να επισκεφτεις εναν ειδικο που θα πληρωνεται κιολας και οχι μονη σου... οποτε άσε τι ξέρω εγω. Ενημερωσου κ εσυ οτι δεν αλλάζουν μονο "οι κυριοι". Ειναι απο κοινού το έργο. Απλα καποιοι συμφωνω δεν θα ε΄ρεπε να κανουν παιδιά κ να παντρευτουν.
Όχι σε καμία περίπτωση δεν έχω πρόθεση να φανώ αγενής . Και ζητώ συγγνώμη αν φάνηκε έτσι. Όμως ο γραπτός λόγος μπορεί εύκολα να παρεξηγηθεί και από τις δύο πλευρές. Στόχος μου είναι να μάθω από τις εμπειρίες άλλων ανθρώπων που έζησαν διαζύγιο. Και κάθε σχόλιο βοηθάει. Ευχαριστώ για την απάντηση.
 

parafernalia

Περιβόητο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,884 μηνύματα.
Έτσι όπως τα περιγράφεις θεματοθέτρια δεν σου μένει άλλη λύση απ' το να φύγεις.
Πάρε το παιδί σου, διεκδίκησε την πλήρη κηδεμονία και φύγε, έχεις τους πόρους και τους ανθρώπους να σε στηρίξουν σε αυτό;

Αν ναι, κάντο χωρίς δεύτερη σκέψη, το περιορισμένο διάστημα που θα βλέπει ο πατέρας το παιδί θα είσαι στην τσίτα, αν αντιληφθείς οποιαδήποτε βία πας κατευθείαν στην αστυνομία και μπαγλαρώνεις γιαγιάδες και παπούδες. Αν όχι, κράτα αποστάσεις, μείνε σε διάσταση μέχρι να δεις τι θα κάνεις.

Κατα τα αλλα δε πιστευω πως κάποιος ο οποίος ειναι νευρικός σαν άνθρωπος και ευεξαπτος μπορει να κρυφτει τοσα χρόνια μέχρι να κάνετε παιδι.
Όλα υπάρχουν στη ζωή, όπως και οι μάσκες, δεν μπορείς να ξέρεις μέχρι που ο άλλος θα φτάσει την τρέλα του.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,777 μηνύματα.
Όχι σε καμία περίπτωση δεν έχω πρόθεση να φανώ αγενής . Και ζητώ συγγνώμη αν φάνηκε έτσι. Όμως ο γραπτός λόγος μπορεί εύκολα να παρεξηγηθεί και από τις δύο πλευρές. Στόχος μου είναι να μάθω από τις εμπειρίες άλλων ανθρώπων που έζησαν διαζύγιο. Και κάθε σχόλιο βοηθάει. Ευχαριστώ για την απάντηση.

Εντάξει όλα καλά ουτε εγω ειχα πρόθεση να σε "μαλώσω". Η αληθεια ειναι πως όπως τα περιγράφεις εισαι σε δύσκολη θέση. Εγω δεν εχω να πώ κάτι βοηθητικο για τη περιπτωση σου εχει να κανει με το βαθμο ωριμότητας και συμπεριφορας του καθε ανθρωπου. Πχ το να πεις τη μάνα του παιδιού σου ηλιθια ή γυφτισσα οπως μας έγραψες ειναι ανεπίτρεπτο.
 

glayki

Διάσημο μέλος

Η Ευα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 3,591 μηνύματα.
Γιατι οταν μένετε μαζί για 2-3 χρονια καθε μερα εκει δεν έχετε τριβές ;

ειναι δυνατον 2-3 χρονια καθημερινης συγκατοικησης να μη δειξουν τον αληθινο χαρακτηρα κάποιου ;

τωρα ντάξει....
Θα σε απογοήτευσω,αλλα δεν έχουν όλοι την ευκαιρία να συγκατοικήσουν για διάφορους λογους
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,777 μηνύματα.
Θα σε απογοήτευσω,αλλα δεν έχουν όλοι την ευκαιρία να συγκατοικήσουν για διάφορους λογους

Α μάλιστα. Τώρα οκ.

Ε ειναι ακρως επικινδυνο λοιπον να παντρευτεις εναν άνθρωπο με τον οποιο δεν εχετε ζησει μαζι ΣΑΝ ΠΑΝΤΡΕΜΕΝΟΙ για τουλάχιστον έναν ΧΡΟΝΟ.

Εγω δεν ειμαι παντρεμενος αλλα αυτη τη στιγμη σαν παντρεμενος ζω :P
 

glayki

Διάσημο μέλος

Η Ευα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 3,591 μηνύματα.
Α μάλιστα. Τώρα οκ.

Ε ειναι ακρως επικινδυνο λοιπον να παντρευτεις εναν άνθρωπο με τον οποιο δεν εχετε ζησει μαζι ΣΑΝ ΠΑΝΤΡΕΜΕΝΟΙ για τουλάχιστον έναν ΧΡΟΝΟ.

Εγω δεν ειμαι παντρεμενος αλλα αυτη τη στιγμη σαν παντρεμενος ζω :P
Επικινδυνότητο...αλλά που μυαλό τότε.. Με είχε πιάσει πανικός ορμονικός λόγω εγκυμοσύνης και νεαρου της ηλικίας
 

Grand Duchess

Διάσημο μέλος

Η Grand Duchess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 3,914 μηνύματα.
Αυτα ειναι τα άσχημα των γάμων... ειτε γυναικες ειτε άντρες δεν καταλαβαινουν οτι αυτος ο οποιος επέλεξαν καλώς ή κακως ειναι κομματι του εαυτού τους και δεν μπορουν να το ακυρωσουν. Τα ιδια και για τους άντρες.

Αν το κάνουν θα δημιουργησουν κενό και προβληματα στην ομαλή ψυχική ανάπτυξη του παιδιού.

Εξάλλου ο ΑΚ στο άρθρο 1502 , υπο νομική προσέγγιση υποστηρίζει ότι το συμφερον του τέκνου ειναι να βλέπει και τους δυο γονεις οπως ΚΑΙ τους δύο παπούδες. Αν βλέπετε εξαρχης οτι η συντροφος ή ο συντροφος σας έχει ζητήματα που δεν θέλει να λύσει και αυτα τα ζητήματα θα θέσουν την οικογένεια σε τέτοιους κινδύνους ισως ειναι καλύτερα να μην προχωρήσετε. Ειχατε μια σχέση πες 3-4 χρονια περάσατε ωραια οκ και ως εκεί.

Ειναι γελοίο να βγαινεις μετά κ να κράζεις τον άντρα που επέλεξες. Τουλαχιστον εμένα ετσι μ φαινεται μαζι με μπολικο εγωισμο. Δηλαδη δεν μπορώ να πιστεψω οτι η λυση του γαμου αφορα μονο τη μια πλευρά. Στις αρχες πως τα έβρισκαν ;
Βρε φίλε ντεβιλ της έριξε κέρατο😭 τι άλλο να κάνει; Μόνο το κέρατο δεν συγχωρείται, ειλικρινά (και για τα δύο φύλα).
Αν ο/η άλλος/η βάζει μια/έναν γκόμενο/α πάνω από την οικογένεια και το παιδί του, τότε δεν αξίζει τίποτα.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Μπροστά στο παιδί ουρλιαζει από τότε που ήταν μωρό. Για λογους ανύπαρκτους, πχ γιατί στο ψυγείο υπάρχουν πολλά τάπερ, η γιατί μπορεί να καθίσαμε στην αγαπημένη του καρέκλα, η γιατί μετακίνησα λίγο έναν καναπέ. Αυτά θεωρεί ότι είναι αρκετοί λόγοι για να με λέει " άχρηστη" "γύφτισσα" και " ηλίθια" μπροστά στο παιδί. Με μειώνει και ως μήτερα μπροστά της πχ, " ο,τι θέλει σε κάνει το παιδί, " , " δεν ξέρεις εσύ από παιδιά " ή ακυρώνει οδηγίες που δίνω στο παιδί, πχ όταν της δώσω να βάλει ένα μπουφάν , αυτός το παίρνει από το χέρι μου και της λέει " όχι δε χρειάζεσαι μπουφάν! " , " Εμένα θα ακούς, όχι τη μάνα σου".
Βρε κορίτσι μου καλό. Γιατί τώρα γυρνάμε στα λεγόμενα του Ντεβιλ
ΠΩΣ παντρεύτηκες έναν τέτοιο άνθρωπο;
Δεν τα έβλεπες εξ αρχής;
 

parafernalia

Περιβόητο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,884 μηνύματα.
Βρε φίλε ντεβιλ της έριξε κέρατο😭 τι άλλο να κάνει; Μόνο το κέρατο δεν συγχωρείται, ειλικρινά (και για τα δύο φύλα).
Αν ο/η άλλος/η βάζει μια/έναν γκόμενο/α πάνω από την οικογένεια και το παιδί του, τότε δεν αξίζει τίποτα.
Μα το πρόβλημα απ' ότι γράφει η κοπέλα δεν είναι το κέρατο αλλά ότι της φέρεται βίαια και απαξιωτικά. Αυτό είναι κατά πολύ χειρότερο γιατί ψυχολογικά σε αφοπλίζει, πως να αντιδράσεις δηλαδή αν εσύ δεν είσαι το ίδιο έτσι σκληρός κι αδίστακτος;
 

Grand Duchess

Διάσημο μέλος

Η Grand Duchess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 3,914 μηνύματα.
Έχει συμβεί όμως πολλές φορές να της ουρλιάξει για ασήμαντους λογους, κι εκείνη να κλαίει , και όσο κι αν τουβεχω πει να φέρεται καλύτερα, αυτός κάνει το αντίθετο από ότι του πω!! Άρα με το διαζύγιο, πόσο χειρότερα θα φέρεται???
Αυτό είναι κακοποίηση.
Μίλα οπωσδήποτε με ειδικό δικηγόρο.
Αν είσαι σε θέση να κάνεις καταγγελία, κάνε. Κάνε κάτι. Είναι σαν να βλέπω στην κόρη σου, τον εαυτό μου πιο μικρό.
Τώρα ως ενήλικας φοβάμαι όταν μου φωνάζουν και είμαι εξαιρετικά καχύποπτη στους άντρες.
Το παιδί σου αυτά θα τα θυμάται και θα την επηρεάζουν.
Ρώτα δικηγόρο μήπως πρέπει να αρχίσεις να βιντεοσκοπείς τα περιστατικά που φέρεται έτσι στην μικρή.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Μα το πρόβλημα απ' ότι γράφει η κοπέλα δεν είναι το κέρατο αλλά ότι της φέρεται βίαια και απαξιωτικά. Αυτό είναι κατά πολύ χειρότερο γιατί ψυχολογικά σε αφοπλίζει, πως να αντιδράσεις δηλαδή αν εσύ δεν είσαι το ίδιο έτσι σκληρός κι αδίστακτος;
Βέβαιως, τώρα τα διάβασα όλα. Ειδικά για το παιδί που του φωνάζει. Ο τύπος είναι επικίνδυνος. Νεξτ στεπ είναι να απλώσει χέρι. Πρέπει να κάνει κάτι οπωσδήποτε
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Υπάρχει κάποιος φοιτητής/απόφοιτος νομικής να μας πει αν επιτρέπεται η βιντεοσκόπηση για να μπορέσει να αποδείξει κάποιος κακοποίηση;
 
Τελευταία επεξεργασία:

noufarogorgona

Νεοφερμένος

Η noufarogorgona αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Βρε φίλε ντεβιλ της έριξε κέρατο😭 τι άλλο να κάνει; Μόνο το κέρατο δεν συγχωρείται, ειλικρινά (και για τα δύο φύλα).
Αν ο/η άλλος/η βάζει μια/έναν γκόμενο/α πάνω από την οικογένεια και το παιδί του, τότε δεν αξίζει τίποτα.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


Βρε κορίτσι μου καλό. Γιατί τώρα γυρνάμε στα λεγόμενα του Ντεβιλ
ΠΩΣ παντρεύτηκες έναν τέτοιο άνθρωπο;
Δεν τα έβλεπες εξ αρχής;
Όχι βέβαια, είναι ο πιο ταλαντούχος υποκριτής που έχω συναντήσει, είχε ξεγελάσει μέχρι και τον μακαρίτη τον πατέρα μου , που ήταν πολύ δύσπιστος και καχύποπτος άνθρωπος. Όταν έχει κάτι να κερδίσει είναι ο πιο ευγενικός άνθρωπος. Μόνο όσοι έχουν έρθει πάρα πολύ κοντά του ( δηλαδή οι συγγενείς του πρώτου βαθμού και οι σύντροφοι) τον ξέρουν όπως είναι πραγματικά. Παρουσίαζε την πρώην σχέση του ως " τρελή" και "συμφεροντολογα". Την είχε διαβάλει παντού. Όλοι έλεγαν τα χειρότερα για εκείνη. Εκ των υστέρων , δυστυχώς πολύ αργά, το έψαξα το θέμα, και διαπίστωσα ότι μέχρι που την είχε χτυπήσει!!
 

Grand Duchess

Διάσημο μέλος

Η Grand Duchess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 3,914 μηνύματα.
Παρουσίαζε την πρώην σχέση του ως " τρελή" και "συμφεροντολογα
Μεγάλο red flag όταν ακούς κάποιον να λέει ότι οι προηγούμενες σχέσεις ήταν όλες τρελές κτλ
και διαπίστωσα ότι μέχρι που την είχε χτυπήσει!!
Παναγίτσα μου.
Άκου. Υπάρχουν οργανώσεις για κακοποιημένες γυναίκες που ξέρουν δικηγόρους καλούς στο οικογενειακό δίκαιο. Πάρε ένα τηλ κρυφά να μην σε ακούσει γιατί έχεις μπλέξει με τρελό. Να μην σε δει ούτε η μικρή. Πες τους τι γίνεται και θα σε βοηθήσουν. Ακόμη και αυτά που γράφεις εδώ στο φόρουμ να κανονίσεις να μην τα βρει. Τέτοια άτομα σκαρώνουν σχέδια για να σε καταστρέψουν.

Εσύ τράβα κρυφά τα βίντεο και κρατά τα. Αν σου πει ο δικηγόρος ότι είναι νόμιμα οκ. Αν σου πει όχι τότε δεν τα χρησιμοποιείς.
Το μόνο σίγουρο είναι ότι πρέπει να φύγεις μαζί με το παιδί.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Όταν έχει κάτι να κερδίσει είναι ο πιο ευγενικός άνθρωπος.
Φαντάζομαι σου είχε γράψει τίποτα ο πατέρας σου έτσι;
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,777 μηνύματα.
To binteo οταν χρησιμοποιειται για να εχεις αποδεικτικα για την τελεση αξιοποινων πράξεων ειναι νόμιμο.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Και φαντάζομαι όλα αυτα που μας λές εδώ οτι κάνει θα μπορουσαν να τον καταδικάσουν αν έκανες μήνυση για ενδο οικογενειακή βία και μετά να ειχε και περιορισμούς στην επιμέλεια. Σε κάθε περιπτωση μάλλον εισαι μπροστά σε ένα μεγάλο και δυσκολο δρόμο και το μονο που μπορούμε να σου ευχηθούμε ειναι καλή τυχη και δικαιωση αν φυσικά ειναι έτσι οπως μας τα λές.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Μεγάλο red flag όταν ακούς κάποιον να λέει ότι οι προηγούμενες σχέσεις ήταν όλες τρελές κτλ

Γελοιότητα ειναι αυτό. Και δεν καταλαβαινουν οτι όσο τα λένε τοσο κακο στους ιδιους κάνουν. Γιατι ειναι και δυσκολο να πιστέψει κάποιος οτι ειχε μια σχέση 3-5 χρονια... ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΤΑ ΧΡΟΝΙΑ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΕΣ τιποτα κ ξαφνικά οταν χωρίσατε ηταν η άλλη η τρελή.

Μπορεις να πεις οτι ξέρεις δεν ηταν τρελή απλα ειχε μια τελειως διαφορετική οπτική πάνω σε κάποια θεματα κ απο το να τσακωνομαστε κ να εχουμε μελλοντικα προβληματα ειπαμε να χωρίσουμε. Και κλεινεις εκει το θέμα ωραια κ καλά αν ερωτηθείς να απαντησεις τι απέγινε η προηγουμενη σου κατάσταση.
 
Τελευταία επεξεργασία:

glayki

Διάσημο μέλος

Η Ευα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 3,591 μηνύματα.
Τεράστιο red flag που δεν πρέπει να αγνοείται είναι κάθε μορφή συναισθηματικής/ ψυχολογικής κακοποίησης που ασκείται τεχνηέντως επανειλημμένα και κάθε μορφή gaslighting που ο δόλιος ο σύντροφος έχει πειστεί να παραβλέπει υποτιμώντας τη νοημοσύνη του. Δυστυχώς ,στην περίπτωση ύπαρξης παιδιών η κατάσταση περιπλέκεται... Στεναχωριέμαι και μόνο που το σκέφτομαι .. Που παμε και μπλέκουμε😞
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Τεράστιο red flag που δεν πρέπει να αγνοείται είναι κάθε μορφή συναισθηματικής/ ψυχολογικής κακοποίησης που ασκείται τεχνηέντως επανειλημμένα και κάθε μορφή gaslighting που ο δόλιος ο σύντροφος έχει πειστεί να παραβλέπει υποτιμώντας τη νοημοσύνη του. Δυστυχώς ,στην περίπτωση ύπαρξης παιδιών η κατάσταση περιπλέκεται... Στεναχωριέμαι και μόνο που το σκέφτομαι .. Που παμε και μπλέκουμε😞
Αφού τα καταφερα εγώ, θα τα καταφέρεις και εσυ. Έρχεται μια μέρα που έχεις φτάσει τόσο στα όρια σου, που κανένας ενδοιασμός και κανένα " Μένουμε μαζί για το καλό του παιδιού " Δε θα μπορέσει να σε κρατήσει... Στο κάτω κάτω σε μια ατομικιστική κοινωνία πρώτιστο μέλημα μας θα πρέπει να είναι να είμαστε καλά εμείς ψυχολογικά για να ασχοληθούμε με τα παιδιά μας ουσιαστικά έπειτα..
 
Τελευταία επεξεργασία:

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,782 μηνύματα.
Συγγνώμη που επεμβαίνω, δεν ξέρω την περίπτωση, αλλά θέλω να ρωτήσω, εσύ τί θες ακριβώς, να μείνεις μόνη με το παιδί και να μην ξαναδεί τον πατέρα του και τους συγγενείς του πατέρα του; Θα τη φάνε; Τί φοβάσαι τόσο πολύ; Μού φαίνεται λίγο σαν να θες να εξαφανιστεί ο πατέρας και τα δικαιώματα στο παιδί του αλλά και η ανάγκη του παιδιού για ένα πατρικό πρόσωπο.
Οι φόβοι της είναι λογικοί θα πω εγώ. Γνωρίζω από γείτονες τι συμβαίνει όταν σε περίπτωση χωρισμού ο ένας από τους δύο γονείς είναι ανεύθυνος και αποφασίζει να χρησιμοποιήσει το παιδί του ως όπλο ενάντια στον άλλον για ηθική ικανοποίηση. Του δηλητηρίαζαν τα μυαλά με ψέμματα για να το στρέψουν ενάντια στη μητέρα του, στην αρχή φαίνονταν να πετυχαίνει αυτό που ήθελαν αλλά ευτυχώς δεν τα κατάφεραν. Το θέμα είναι πως δημιούργησαν θέματα στο παιδί και κατέληξε υπό ψυχολογική παρακολούθηση.

Οπότε κατά τη διάρκεια του διαζυγίου καλό θα ήταν να κάνουν οι γονείς μια συζήτηση όπου ήρεμα και πολιτισμένα θα ορκιστούν πως θα αφήσουν το παιδί έξω από αυτό.
 

touvlo

Πολύ δραστήριο μέλος

Η touvlo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 907 μηνύματα.
Πόσω χρονών είναι το παιδάκι;
Γνώμη μου, βάλτε μπρος για διαζύγιο. δεν ξέρω τη διαδικασία, αλλά όποια και νά ναι, θα την καταφέρετε. Η καθημερινότητά σας δεν αντέχεται. Λάθη γίνονται, μη στενοχωριέστε, γεροί νά μαστε, να τα διορθώσουμε.
Αν η κατάσταση δείτε πως είναι 'ασχημη για το παιδί, ρωτήστε και κάποιον σύμβουλο ψυχικής υγείας για παιδιά / ψυχολόγο (φαντάζομαι και η παιδιατρος θα μπορέσει να υποδείξει κάποιον). Δε θα είσαι ούτε η πρώτη, ούτε η τελευταία.
Τώρα, να απομονωθεί το παιδί τελείως απ τον πατέρα, νομίζω, δεν είναι ούτε επιθυμητό, ούτε εύκολο.
Απλά αν δεις πως δεν φέρονται καλά από κει, πρέπει ίσως και συ να ...δυναμώσεις τον πόλεμο απ την άλλη και να μιλήσεις με τον σύμβουλο/ψυχολόγο που λέγαμε.
Αν οι συνθηκες είναι πράγματι άσχημες εκεί, το παιδί θα το καταλάβει σύντομα και δε θα θέλει να πηγαίνει. Σ αυτή την περίπτωση, μια φίλη μου έκανε το εξής: Όταν ήταν να έρθει ο πατερας να το πάρει, το παιδί έκλαιγε, δεν ήθελε και έλεγε στον πατερα του η φίλη μου: <Κλαίει, δε θέλει να έρθει. Έλα εσύ, ντύστο, ετοίμασέ το και πηγαίνετε>. Αυτός αρχικά την έβριζε , στυλ εσύ φταις κλπ, αυτή δεν άλλαζε τακτική. Έτσι από μόνος του ο πατέρας άρχιζε να αραιώνει, γιατί κάθε επίσκεψη ήταν βάσανο. Έπρεπε να φωνάξει στο παιδί, να τσακώνεται με τη μάνα κλπ. Βέβαια, θεωρητικά δε βγήκε απ τη ζωή του, αλλά πρακτικά μάνα και γιος είχαν ησυχία
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Γιατι οταν μένετε μαζί για 2-3 χρονια καθε μερα εκει δεν έχετε τριβές ;

ειναι δυνατον 2-3 χρονια καθημερινης συγκατοικησης να μη δειξουν τον αληθινο χαρακτηρα κάποιου ;

τωρα ντάξει....
Φίλε μου, όταν έρθουν παιδιά, αλλάζουν όλα!
Κατ αρχή, όσο είσαι ερωτευμένος, είσαι ένας άλλος άνθρωπος. Είσαι ευτυχισμένος, φοράς τα ροζ γιαλιά, δε σ ενοχλεί κάτι κλπ... είσαι στο ροζ συννεφάκι!
Για μένα, η αλλαγή έρχεται μολις έρθει παιδί και οι δυο γίνουν τρεις. Τότε συμβαίνουν αλλαγές που δε λογαριάζεις! Η μάνα δεν είναι πια γυναίκα, αλλά μάνα λύκαινα! Θα μπορούσε να κατασπαράξει τον ως τότε άντρα της ζωής της! Ο πατέρας δεν ξέρω γιατί, ρωτήστε έναν άντρα, αλλά αλλάζει και αυτός. Ξέρω ζευγαρι που εμεναν μαζί 5 χρόνια αρμονικά και όταν απέκτησαν παιδί, έγιναν σκύλος και γάτα
 
Τελευταία επεξεργασία:

glayki

Διάσημο μέλος

Η Ευα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 3,591 μηνύματα.
Το ροζ συννεφάκι αρχίζει να γίνεται γκρίζο, όταν η γυναίκα , μετά τον ερχομό παιδιών, αντιλαμβάνεται ότι ο ρόλος της οικιακής βοηθού, της τροφου των παιδιών και της εργαζόμενης δεν αρκεί για να νιώσει πλήρης, ενώ την ίδια στιγμή η πλειοψηφία των αρσενικών αρκείται στο ρόλο του υποτιθέμενου " Κουβαλητη"( αλήθεια πως αναπαράγεται το στερεότυπο ακόμη και σήμερα που τα δυο φύλα είναι στην παραγωγή για να ανταπεξέλθουν απορώ).... Απογοητεύεται λοιπόν και απομυθοποιεί τον άλλοτε σουπερ τέλειο
 

Δροσουλίτης

Δραστήριο μέλος

Ο Δροσουλίτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 47 ετών και επαγγέλεται Οικονομολόγος. Έχει γράψει 436 μηνύματα.
Από την στιγμή που γεννιέται ένα παιδί δημιουργείται η ισόβια σχέση των γονέων του. Συζύγους κάνεις ένα σωρό, αλλά μητέρα ή πατέρας ενός παιδιού είναι ένας και αυτό δεν αλλάζει με τίποτα.
Οπότε ακόμη και αν αποτύχει εντελώς ένας γάμος (με ό,τι μπορεί αυτό να σημαίνει) οι γονικοί ρόλοι παραμένουν ίδιοι και υπερισχύουν των πάντων. Και στο σημείο αυτό, έρχεται το συμφέρον του παιδιού που στέκεται πάνω από κάθε εγωισμό, πικρία, θυμό, αγανάκτηση. Και εκεί εστιάζεις μόνο στην ισόβια σχέση που είπα.

Καλώς η κακώς, για να είναι ένα παιδί ευτυχισμένο πρέπει να είναι ευτυχισμένοι και οι γονείς του, ο καθένας ξεχωριστά. Γιατί αν εγώ έχω περάσει τα πάνδεινα και εύχομαι να καίγεται η μαμά του στις επτά πύλες της κολάσεως ή βάζω και το χεράκι μου σε αυτό, τότε πολύ απλά βάζω και το παιδί μου στο κάδρο της εκδίκησης ή της χαιρεκακίας μου.
Ως γυναίκα μπορώ να την διαγράψω, ως σύζυγο να την "καίω" εντός μου ολημερίς όπως καίγαν τον Ιούδα στο χωριό μου, αλλά πάνω από όλα αυτά είναι η μητέρα του παιδιού μου και θα κάνω ό,τι μπορώ για να λειτουργήσει καλύτερα και με τα περισσότερα δυνατά εφόδια στον ρόλο της αυτό. Ο τελικός αποδέκτης των πάντων, είναι το παιδί. Τόσο απλά.

Προσωπική άποψη και στάση ζωής.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top