Διεκδικήσεις ομοφυλόφιλων στις κοινωνικές παροχές

Να νομιμοποιηθούν οι γάμοι ομοφυλοφίλων;
Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 577)
  • Ναι

  • Όχι

  • Με αφήνει αδιάφορο/η


Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

ξαροπ

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 1,575 μηνύματα.


Μου αρέσει που μερικοί θέλετε να δείξετε τον προοδευτικό σας εαυτό σε ό,τι αφορά τον γάμο ομοφυλόφιλων πριν στάξει πάλι η ομοφοβία σας και ξεχυθούν οι ανασφάλειές σας στο θέμα της υιοθέτησης, μασκαρεμένες ως δήθεν βιολογικά facts που προσπαθείτε να τα πασάρετε χωρίς να είστε διατεθειμένοι να τα τσεκάρετε οι ίδιοι.

"Μα παιδιά δεν είναι φυσιολογικό! Δεν το λέω εγώ, το λεξικό το λέει, να!"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

leouv

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η leouv αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 285 μηνύματα.
Μου αρέσει που μερικοί θέλετε να δείξετε τον προοδευτικό σας εαυτό σε ό,τι αφορά τον γάμο ομοφυλόφιλων πριν στάξει πάλι η ομοφοβία σας και ξεχυθούν οι ανασφάλειές σας στο θέμα της υιοθέτησης, μασκαροποιημένες ως δήθεν βιολογικά facts που προσπαθείτε να τα πασάρετε χωρίς να είστε διατεθειμένοι να τα τσεκάρετε οι ίδιοι.

"Μα παιδιά δεν είναι φυσιολογικό! Δεν το λέω εγώ, το λεξικό το λέει, να!"

Παρέθεσα την γνώμη μου, εσύ ίσως έχεις άλλη και τη σέβομαι. "Έξω από το χορό, πολλά τραγούδια λένε". Όσο γι αυτό περί ανασφάλειας κλπ, μπορεί να γυρίσει και τούμπαλιν, ο καθένας που το παίζει φουλ απελευθερωμένος μπορεί να φοράει προσωπείο, τι θα γινόταν όμως αν ο ίδιος προερχόταν από ζευγάρι ομοφυλοφίλων; Δεν μπαίνει στη θέση ενός τέτοιου παιδιού. Ο καθένας στο κρεβάτι του κάνει ό,τι θέλει, από εκεί και πέρα υπάρχουν και κάποια θέματα που, ΚΑΤΑ ΤΗ ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ, δεν πρέπει να θίγονται τόσο εύκολα. Ίσως εσύ να αισθανόσουν τέλεια αν ήσουν παιδί τέτοιου γάμου! Δικαίωμά σου και μπράβο, αν και δεν νομίζω να ισχύει!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilakos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ασπρόπυργος (Αττική). Έχει γράψει 999 μηνύματα.

Μου αρέσει που μερικοί θέλετε να δείξετε τον προοδευτικό σας εαυτό σε ό,τι αφορά τον γάμο ομοφυλόφιλων πριν στάξει πάλι η ομοφοβία σας και ξεχυθούν οι ανασφάλειές σας στο θέμα της υιοθέτησης, μασκαρεμένες ως δήθεν βιολογικά facts που προσπαθείτε να τα πασάρετε χωρίς να είστε διατεθειμένοι να τα τσεκάρετε οι ίδιοι.

"Μα παιδιά δεν είναι φυσιολογικό! Δεν το λέω εγώ, το λεξικό το λέει, να!"

ΑΚΡΙΒΩΣ....ψευτο προοδευτισμος και κατα βαθος ρατσισμός.
Με αυτη την λογικη πρεπει στις περιπωσεις που η προλαλησασα αναφερει (χωρισμενοι γονεις, αποθανοντας ο ενας κλπ..κλπ), θα επρεπε το παιδι κατευθειαν να πηγαινε σε αναδοχη οικογενεια 2 ετεροκανονικων γονεων. ΟΜΩΣ η πολιτεια επιτρεπει την ανατροφη του ακομη και απο ΤΟΝ ενα γονεα. Γιατι λοιπον να ειναι επιτρεπτο αυτο και να μην ειναι επιτρεπτο το να μεγαλωσει ενα παιδι με ΔΥΟ γονεις ακομα και αν ειναι του ιδιου φυλου??
Μεχρι να αποφασισει η κοινωνια και να παρει θεση η Πολιτεια το θεμα θα κωλυεται στην "φυσιολογικοτητα" του ζητηματος = ΜΠΟΥΡΔΕΣ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

leouv

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η leouv αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 285 μηνύματα.
ΑΚΡΙΒΩΣ....ψευτο προοδευτισμος και κατα βαθος ρατσισμός.
Με αυτη την λογικη πρεπει στις περιπωσεις που η προλαλησασα αναφερει (χωρισμενοι γονεις, αποθανοντας ο ενας κλπ..κλπ), θα επρεπε το παιδι κατευθειαν να πηγαινε σε αναδοχη οικογενεια 2 ετεροκανονικων γονεων. ΟΜΩΣ η πολιτεια επιτρεπει την ανατροφη του ακομη και απο ΤΟΝ ενα γονεα. Γιατι λοιπον να ειναι επιτρεπτο αυτο και να μην ειναι επιτρεπτο το να μεγαλωσει ενα παιδι με ΔΥΟ γονεις ακομα και αν ειναι του ιδιου φυλου??
Μεχρι να αποφασισει η κοινωνια και να παρει θεση η Πολιτεια το θεμα θα κωλυεται στην "φυσιολογικοτητα" του ζητηματος = ΜΠΟΥΡΔΕΣ

Η ίδια απάντηση που έδωσα παραπάνω ισχύει κι εδώ. Είμαι ένας άνθρωπος που δεν έχει κοροϊδέψει ούτε γελάσει ΠΟΤΕ με ομοφυλόφιλο, απεναντίας έχω κι έναν φίλο που κάνουμε αρκετή παρέα και τον έχω υπερασπίσει μπροστά σε άλλους που τον έχουν δακτυλοδεικτούμενο. Πολλοί από τους δήθεν προοδευτικούς ίσως έχουν γίνει και θύτες μπούλινγκ ως προς τέτοιους ανθρώπους και απλά παριστάνουν τους απελευθερωμένους. Ανέφερα αυτές τις περιπτώσεις, αν διάβασες το μήνυμά μου, ως μη εκπλήρωση της φυσιολογικής ανάγκης να ζει ένα παιδί και με τους δύο βιολογικούς του γονείς. Συμβαίνουν και ανήκω σε μία από τις περιπτώσεις που αναφέρθηκαν. Ωστόσο, έχει δικαίωμα να γνωρίζει την ταυτότητά του. Και όντας παιδί ομοφυλόφιλων δεν μπορεί να γίνει αυτό. Είναι η άποψή μου, γνωρίζω ότι έχουμε δημοκρατία και πιστεύω πως μπορώ να την εκφράσω, δεν ασχολήθηκα με κανέναν παραπάνω που είχε διαφορετική άποψη από εμένα, απλά παρέθεσα τη δική μου.

Και επίσης, η φωτογραφία που παρατέθηκε στο μήνυμα ενός παιδιού, αυτός ο σαρκασμός, με εκφράζει πλήρως. Δεν είναι το θέμα μου ένα παιδί να γνωρίζει για τους ομοφυλόφιλους, να τους συναναστρέφεται και να τους βλέπει, είναι στην κοινωνία, είναι μέλη της, είναι άνθρωποι. Μίλησα για το θέμα της οικογένειας. Λοιπόν, το δικό μου θέμα το κλείνω εδώ, ας προβάλλει ο καθένας τη γνώμη του πάνω στο θέμα αυτό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Όσο για τα παιδιά, τι να πρωτοσχολιάσω;
Δεν υπάρχουν έρευνες που να έχουν αποδείξει πως αυτό που λες ισχύει. Και γιατί αυτό;
Γιατί δεν έχει δοκιμαστεί κάτι τέτοιο. Δεν επιτρέπεται, τουλάχιστον απ' όσο ξέρω στη χώρα μας, η υιοθεσία από ομοφυλόφιλο ζευγάρι.
Επομένως πως να γίνουν έρευνες;

Έχουν γίνει έρευνες σε άλλες χώρες όπου επιτρέπεται και τα αποτελέσματα είναι πάντα ότι τα παιδιά μεγαλώνουν μια χαρά με ομόφυλ(οφιλ)ους γονείς. Τα «άμεσα ερεθίσματα και από τα δύο φύλα» τα παίρνουν από συγγενείς, φίλους κτλ, δε μεγαλώνουν σε γυάλα.

Παρεμπιπτόντως, παιδιά μεγαλώνουν παντού με ομοφυλόφιλα ζευγάρια, ακόμα και στη χώρα μας, εδώ και δεκαετίες: Ξεχνάτε ότι ομοφυλόφιλοι δεν είναι μόνο οι άντρες. Οι γυναίκες ομοφυλόφιλες δεν χρειάζεται να υιοθετήσουν. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

adele

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η adele αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φωτογράφος. Έχει γράψει 313 μηνύματα.
"Έξω από το χορό, πολλά τραγούδια λένε". Όσο γι αυτό περί ανασφάλειας κλπ, μπορεί να γυρίσει και τούμπαλιν, ο καθένας που το παίζει φουλ απελευθερωμένος μπορεί να φοράει προσωπείο, τι θα γινόταν όμως αν ο ίδιος προερχόταν από ζευγάρι ομοφυλοφίλων; Δεν μπαίνει στη θέση ενός τέτοιου παιδιού. Ο καθένας στο κρεβάτι του κάνει ό,τι θέλει, από εκεί και πέρα υπάρχουν και κάποια θέματα που, ΚΑΤΑ ΤΗ ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ, δεν πρέπει να θίγονται τόσο εύκολα.
Ίσως εσύ να αισθανόσουν τέλεια αν ήσουν παιδί τέτοιου γάμου! Δικαίωμά σου και μπράβο, αν και δεν νομίζω να ισχύει!

Ο αγαπημένος μου Kurt Cobain είχε πει "Δεν είμαι γκέι. Παρόλα αυτά εύχομαι να ήμουν απλά και μόνο για να μπορώ να εκνευρίζω τους ομοφοβικούς".
Λοιπόν, μακάρι να ήμουν το παιδί που περιγράφεις. Θα μπορούσα να σας αποδείξω και επί της ουσίας πως δεν υπάρχει κάποιο πρόβλημα με αυτά τα παιδιά. Προσπαθείτε να κρύψετε την ομοφοβία και το ρατσισμό σας πίσω από τα κλασσικά "δεν έχω πρόβλημα με το τι κάνουν στο κρεβάτι τους, αλλά..."
Αντιμετωπίζετε την ομοφυλοφιλία ως κάτι κολλητικό, γι' αυτό και διαφωνείτε με την υιοθεσία παιδιών. Θεωρείτε πως και αυτά, λόγω απουσίας του πατρικού ή του μητρικού προτύπου, θα γίνουν ομοφυλόφιλοι. Αν είναι δυνατόν δηλαδή, σε ποιον αιώνα ζείτε;
Έχω δύο φίλους που μεγάλωσαν σε μονογονεϊκή οικογένεια. Και στις δύο περιπτώσεις ο πατέρας πέθανε νωρίς, δεν τον γνώρισαν καν.
Παππούς επίσης δεν υπήρχε. Στη μία περίπτωση υπήρχε μόνο θείος (είχε όμως δική του οικογένεια), στην άλλη περίπτωση κανένας άντρας, μόνο γυναίκες.
Και τα δύο παιδιά είναι ετεροφυλόφιλοι και μεγάλωσαν αρκετά καλά (δικά τους λόγια, όχι δικά μου).
Πατρικό πρότυπο δεν υπήρχε και γι' αυτό δεν τους έλειψε. Δεν είναι ότι έζησαν λίγο με τον πατέρα και ξαφνικά πέθανε, διότι αυτό είναι διαφορετικό, τότε ίσως να τους έλειπε.
Αυτά τα παιδιά τι είναι, θαύματα; Ή μήπως εξαιρέσεις; Ο ένας μάλιστα είχε 3 θείες, μία γιαγιά και μία μάνα. Πολλές γυναίκες. Μήπως να ψαχτεί αν είναι ομοφυλόφιλος;
Πραγματικά θλίβομαι με αυτές σας τις απόψεις. Είναι κρίμα να μην εξελίσσεται η κοινωνία μας και να βρισκόμαστε βυθισμένοι στα σκατά τόσα χρόνια. Και εκεί που λες πως φτάσαμε στον πάτο, όοοοοοοχι έχει πάντα κι άλλο.
Όσο για το φουλ απελευθερωμένοι που λέτε όλοι σας πως το παίζουμε, να σας πληροφορήσω πως δεν κάνουμε κάτι για τα μάτια του κόσμου, ούτε μας νοιάζει και πολύ το πως θα μας χαρακτηρίσετε.
Είμαστε άνθρωποι που σέβονται τους άλλους ανθρώπους. Και σε τέτοια θέματα δεν έχει "ολίγον έγκυος".
Είτε προασπίζεσαι τα δικαιώματα του συνανθρώπου σου, είτε όχι. Ή όλα ή τίποτα.
Έτσι πάει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

leouv

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η leouv αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 285 μηνύματα.
Ο αγαπημένος μου Kurt Cobain είχε πει "Δεν είμαι γκέι. Παρόλα αυτά εύχομαι να ήμουν απλά και μόνο για να μπορώ να εκνευρίζω τους ομοφοβικούς".
Λοιπόν, μακάρι να ήμουν το παιδί που περιγράφεις. Θα μπορούσα να σας αποδείξω και επί της ουσίας πως δεν υπάρχει κάποιο πρόβλημα με αυτά τα παιδιά. Προσπαθείτε να κρύψετε την ομοφοβία και το ρατσισμό σας πίσω από τα κλασσικά "δεν έχω πρόβλημα με το τι κάνουν στο κρεβάτι τους, αλλά..."
Αντιμετωπίζετε την ομοφυλοφιλία ως κάτι κολλητικό, γι' αυτό και διαφωνείτε με την υιοθεσία παιδιών. Θεωρείτε πως και αυτά, λόγω απουσίας του πατρικού ή του μητρικού προτύπου, θα γίνουν ομοφυλόφιλοι. Αν είναι δυνατόν δηλαδή, σε ποιον αιώνα ζείτε;
Έχω δύο φίλους που μεγάλωσαν σε μονογονεϊκή οικογένεια. Και στις δύο περιπτώσεις ο πατέρας πέθανε νωρίς, δεν τον γνώρισαν καν.
Παππούς επίσης δεν υπήρχε. Στη μία περίπτωση υπήρχε μόνο θείος (είχε όμως δική του οικογένεια), στην άλλη περίπτωση κανένας άντρας, μόνο γυναίκες.
Και τα δύο παιδιά είναι ετεροφυλόφιλοι και μεγάλωσαν αρκετά καλά (δικά τους λόγια, όχι δικά μου).
Πατρικό πρότυπο δεν υπήρχε και γι' αυτό δεν τους έλειψε. Δεν είναι ότι έζησαν λίγο με τον πατέρα και ξαφνικά πέθανε, διότι αυτό είναι διαφορετικό, τότε ίσως να τους έλειπε.
Αυτά τα παιδιά τι είναι, θαύματα; Ή μήπως εξαιρέσεις; Ο ένας μάλιστα είχε 3 θείες, μία γιαγιά και μία μάνα. Πολλές γυναίκες. Μήπως να ψαχτεί αν είναι ομοφυλόφιλος;
Πραγματικά θλίβομαι με αυτές σας τις απόψεις. Είναι κρίμα να μην εξελίσσεται η κοινωνία μας και να βρισκόμαστε βυθισμένοι στα σκατά τόσα χρόνια. Και εκεί που λες πως φτάσαμε στον πάτο, όοοοοοοχι έχει πάντα κι άλλο.
Όσο για το φουλ απελευθερωμένοι που λέτε όλοι σας πως το παίζουμε, να σας πληροφορήσω πως δεν κάνουμε κάτι για τα μάτια του κόσμου, ούτε μας νοιάζει και πολύ το πως θα μας χαρακτηρίσετε.
Είμαστε άνθρωποι που σέβονται τους άλλους ανθρώπους. Και σε τέτοια θέματα δεν έχει "ολίγον έγκυος".
Είτε προασπίζεσαι τα δικαιώματα του συνανθρώπου σου, είτε όχι. Ή όλα ή τίποτα.
Έτσι πάει.


Δεν έχω την άποψη που υποστηρίζεις, μια και είμαι η ίδια παιδί μονογονεϊκής οικογένειας. Οπότε νομίζω αυτό το μέρος του θέματος έκλεισε. Από την άλλη εγώ υποστηρίζω ότι ένα παιδί δεν θα μπορούσε να μεγαλώσει με γκέι γονείς για πολλούς από τους λόγους που προανέφερα. Όσο για τον κρυφορατσισμό, μη ρατσιστής δεν είσαι επειδή υποστηρίζεις το δικαίωμα να έχουν οι γκέι παιδί, μόνο, είναι να μην κοροϊδεύεις το παχουλό παιδάκι, να μην σχολιάζεις την ακμή της συμμαθήτριάς σου, να μην περιγελάσεις ένα άτομο που φοράει "φτηνιάρικα" ρούχα, να μην περνάει δίπλα σου ένας έγχρωμος και να αποστασιοποιήσαι κλπ κλπ... Και αυτά είναι ρατσισμός και είμαι βέβαιη ότι πολλοί από εδώ που βροντοφωνάζουν υπέρ των γκέι τα έχουν κάνει. Εγώ τους υποστηρίζω "χαμηλόφωνα΄" και έμπρακτα, όχι μόνο σε ένα forum. Τέλος πάντων, ο καθένας μπορεί να προβάλει τη γνώμη του και να δεχθεί ότι υπάρχουν και διαφορετικές απόψεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

adele

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η adele αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φωτογράφος. Έχει γράψει 313 μηνύματα.
Εγώ τους υποστηρίζω "χαμηλόφωνα΄" και έμπρακτα, όχι μόνο σε ένα forum. Τέλος πάντων, ο καθένας μπορεί να προβάλει τη γνώμη του και να δεχθεί ότι υπάρχουν και διαφορετικές απόψεις.

Και που ξέρεις ότι αυτοί που υποστηρίζουν τα δικαιώματα των ομοφυλόφιλων το κάνουν μόνο εδώ μέσα; Δε ζουν όλοι οι άνθρωποι για το θεαθήναι ή για να το παίξουν κάποιοι σε ένα φόρουμ.
Και όσο για τις διαφορετικές απόψεις, ναι υπάρχουν. Το θέμα είναι όμως ότι οι συγκεκριμένες μπαίνουν εμπόδιο στις ζωές άλλων ανθρώπων.
Όσον αφορά τη ζωή σου, μπορείς να έχεις τις απόψεις σου και να μην αλλάξεις ποτέ, οι άλλοι όμως τι σου φταίνε;
Δεν είναι προσωπικό το θέμα, απευθύνομαι σε όποιον έχει τις απόψεις σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Είναι αστείοι όσοι ισχυρίζονται (με βεβαιότητα κιόλας!) ότι δεν μπορεί να μεγαλώσει παιδί με ομοφυλόφιλους γονείς, ξεχνώντας σε πόσες χώρες επιτρέπεται και θεωρείται νορμαλ εδώ και χρόνια. :rofl:

Επίσης είναι αστείοι όσοι χρησιμοποιούν εκφράσεις του τύπου «εσείς οι φουλ απελευθερωμένοι», θεωρώντας ότι όποιος δεν έχει τις δικές σας προκαταλήψεις υποκρίνεται, γιατί είναι αδιανόητο κάποιος όντως να μην έχει τέτοιες προκαταλήψεις.. :rofl:

Βασικά, γενικώς είναι αστείοι όσοι είναι κατά του γάμου ή της υιοθεσίας, γιατί θα βρεθούν με βεβαιότητα on the wrong side of history που λέμε. Οι χώρες με ισότητα στο θέμα του γάμου και της υιοθεσίας αυξάνονται, δε μειώνονται. Eventually, θα γίνει και στην Ελλάδα, είτε το θέλετε, είτε όχι. Τα εγγόνια σας θα το θεωρούν απόλυτα φυσιολογικό, και θα σας βλέπουν όπως βλέπουμε σήμερα τους ρατσιστές ηλικιωμένους που θεωρούν ότι οι μαύροι δεν θα έπρεπε να μπορούν να παντρευτούν λευκούς.. :rofl:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

adele

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η adele αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φωτογράφος. Έχει γράψει 313 μηνύματα.
Είναι αστείοι όσοι ισχυρίζονται (με βεβαιότητα κιόλας!) ότι δεν μπορεί να μεγαλώσει παιδί με ομοφυλόφιλους γονείς, ξεχνώντας σε πόσες χώρες επιτρέπεται και θεωρείται νορμαλ εδώ και χρόνια. :rofl:

Επίσης είναι αστείοι όσοι χρησιμοποιούν εκφράσεις του τύπου «εσείς οι φουλ απελευθερωμένοι», θεωρώντας ότι όποιος δεν έχει τις δικές σας προκαταλήψεις υποκρίνεται, γιατί είναι αδιανόητο κάποιος όντως να μην έχει τέτοιες προκαταλήψεις.

Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου σ' αυτά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Heptamer

Δραστήριο μέλος

Ο Heptamer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 688 μηνύματα.
@PeterTheGreat

Το φυσιολογικο δεν είναι καλο ή κακο. Δε μας αρεσει ή δε μαςαρεσει. Είναι απλα ενας ουδετερος μπουσουλας,ένα αξιωματικο κριτηριο, ένα σημειο αναφορας – από τα πολλα που παρεχει το περιβαλλον και το συμπαν – προκειμενου εμειςως ελλογα οντα να δομησουμε / ορισουμε δικαιωματα, ελευθεριες και όλα τασυμπαρομαρτουντα.

Η στοιχειωδης λογικη λεει πως τα βασικα αυτά lego, προκειμενου να χτισεις τα δικα σου «παλατια» τα παιρνεις παρατηρωντας γυρω σου – δε δημιουργεις δικα σου. Δεν τα αμφισβητεις, ουτε τα καθαιρεις επειδη (ξαφνικα) δε σου αρεσουν, γιατι πανω σε αυτά δομεις. Είναι τα θεμελια σου.

Δεν αμφισβητεις , ουτε κανεις τρυπες σε αυτα. Ειδαλλως το σπιτι σου θα σε πλακωσει.
Δεν πριονιζεις την καρεκλα που καθεσαι. Η ισχυς των θεμελιωδων σημειων αναφορας είναι συνθλιπτικη και εκ των ων ουν ανευ.

Παιζουν ακριβως αυτό το ρολο: σε βοηθουν να ερμηνευσεις, μελετησεις και προπαντων, να τοποθετησεις οτιδηποτε είναι εξω από αυτά σε ένα συγκεκριμενο πλαισιο – και κατ’ επεκταση να τα κατανοησεις. Στη Φυσικη, χρειαζεσαι όπως και δηποτε ένα σημειο αναφορας, προκειμενου να μπορεσεις καν να μιλησεις για συντεταγμενες και για τη θεση σου στο χωρο. Στα Μαθηματικα, χρειαζεσαι επισης σημεια αναφορας (αξιωματα),προκειμενου να προχωρησεις σε πιο συνθετες δομες. Δεν τα αμφισβητεις – τα δεχεσαι,γιατι αλλιως δεν προχωρας.

Η (αξιωματικα) φυσιολογικη ετεροφυλη νορμα – γιατι αυτή κυριαρχει-, μας επιτρεπει να ορισουμε και να τοποθετησουμε σε ένα πλαισιο, να βαλουμε σεμια συγκεκριμενη διασταση οτιδηποτε είναι εκτος της. Μας επιτρεπει ετσι, να μην προσδωσουμε καλως ή κακως στην ομοφυλη σεξουαλικη παρεκκλιση τη σταμπα του «φυσιολογικου».

Το τι είναι «καλο», «φυσιολογικο» κλπ δεν το αποφασιζει κανεις συγκεκριμενα. Ομονοουν ολοι αυτοματα σε καποια πραγματα, διχως δευτερη σκεψη τα οποια παγιωνονται ως αρχικοι κανονες.

Ο ρατσισμος του χρωματος του ανθρωπινου δερματος οσον αφορατο γαμο, δεν εχει να κανει με ομοφυλοφιλια, ουτε αγγιζει την υποσταση του γαμουαυτή καθεαυτη. Επροκειτο / προκειται γιαρατσισμο εναντια στην υποσταση του ανθρωπου – πραξη που δε συναδει με το εδραιωμενο αξιακο συστημα περι ζωης – και ορθως καταδικαζεται.

Η υποσταση των ομοφυλοφιλων ως ανθρωπων, και τα απορρεοντα από αυτό θεμελιακα δικαιωματα, επ ουδενι αμφισβητειται. Το ολο θεμα μαζι τους είναι θεμα τοποθετησης/ ενταξης στο πλαισιο που τους αρμοζει – με ότι αυτό συνεπαγεται - και τιποτε αλλο.

Ο ετεροφυλος γαμος επισφραγιζει κυριως την αποφαση δυο ανθρωπων διαφορετικου φυλου να ζησουν μαζι, γιατι φερουν δυνητικα το δυναμικονα διαιωνισουν το ειδος. Δε μπορει να είναι τιμωρητικος, σε περιπτωση που δε μπορουν να υπαρξουν απογονοι. Απλα, για ολους μας, το νοημα του ταυτιζεται με /εκφυλιζεται στην διαιωνιτικη του παραμετρο, γιατι αυτή αποτελει το μεγιστο κοινωνικο κερδος.

Δε θεωρω την ομοφυλοφιλια προτιμηση – τουλ. οχι ακομη. Τη θεωρω (ακουσια) παρεκκλιση. Η ομοφυλοφιλια θα γινει προτιμηση, όταν και εάν μελλοντικα εδραιωθει ως ισοτιμη νορμα,- βαφτιστειδ ηλ. ως τεχνητη «φυσιολογικοτητα» - οποτε αυτομάτως θα καταστει και εκουσια επιλογη όταν το παιδι θα κληθει να επιλεξει (συνειδητα πια) σεξουαλικητ αυτοτητα.

Η αναθεση ορφανων παιδιων σε προθυμες οικογενειες ομοφυλοφιλων με βρισκει σαφως αντιθετο. Δεν παιρνουν τα ερεθισματα που πρεπει και εκτος των αλλων αποτελει και ένα αποτροπαιο πειραμα με τον ψυχισμο τους.
Αναγνωριζω πως και αυτή η κοκκινη γραμμη θα καταληξει κοκκινη κορδελα στο μελλον και φρονω πως οι κοινωνιες θα εχουν καταστει και ετοιμες να πληρωσουν και το αντιστοιχο τιμημα.

Η Ολλανδια και οι λοιπες «απελευθερωμενες» χωρες δεν αποτελουν ικανο παραδειγμα προς μιμηση. Παντα σαφως θα υπαρχουν πρωτοποροι και πειραματιζομενοι σε οτιδηποτε καινουργιο – το καινουργιο όμως δεν είναι παντα καλυτερο. Και ο μιμητισμος επισης.


@adele

Το ότι καποτε ηταν φυσιολογικο οι μαυροι να είναι δουλοι,δεν είναι κατι που παγιωθηκε κοινωνικα από μια υπαρκτη φυσιολογικοτητα που παρατηρηθηκε στη φυση, που συμφωνηθηκε, αλλα επροκειτο για μια καθαρα συνειδητη ανθρωπινη επιλογη. Ηταν ένα αυθαιρετα κατασκευασμενο σημειο αναφορας, διχωςαντικρυσμα πουθενα στη φυση. Ηταν λογικο λοιπον να αμφισβητηθει καποια στιγμη και να καταρρευσει, οταν βελτιωθηκε το αξιακο συστημα.

Δε μπορουμε τη συγκεκριμενη βελτιωση (προς το καλο) να την κοπιαρουμε και στο θεμα της ομοφυλοφιλιας.Για τη δουλεια,επροκειτο για μια τεχνητη από ανθρωπο φυσιολογικοτητα, μια φτιαγμενη …συνηθεια. Την ετεροφυλησεξουαλικη νορμα, δεν την εφτιαξε ο ανθρωπος: του δοθηκε. Τι πιο λογικο να την αποδεχθεί ως φυσιολογικη και σημειο αναφορας.

Ειμαι αντιθετος στις ερευνες εις βαρος των παιδιων για να δουμε εάν και εφοσον αυτά θα επηρεαστουν ή όχι από ενα ομοφυλο «γονικο»περιβαλλον. Προσωπικα δε θα ηθελα ως παιδι να υπαρξω ένα τετοιο πειραματοζωο.Και δε νομιζω πως είναι υπευθυνο και ηθικο να σκεφτομαστε να δουμε τα ορφανα παιδια ως αναλωσιμο υλικο, να τα υποβαλλουμε σε ένα τετοιο πειραμα, μονο καιμονο για να παψουν να είναι ορφανα και για να παρουμε τα αποτελεσματα που θα μας βοηθησουν στην πολεμικη μας.

Θα (δι)εθετες εσυ προσωπικα το παιδι σου προς χαριν της ερευνας να μεγαλωσει σε ένα ομοφυλο περιβαλλον? Και εισαι σιγουρη πως τα αποτελέσματα θα ηταν τα επιθυμητα? Και τα καλυτερα για το παιδι?

Κρινω το πειραμα επικινδυνο, με βαση τη λογικη μου.

Καλως ή κακως, ερωτας, αγαπη,ελευθερια κλπ είναι εννοιες φραγμενες – αφου ασκουνται, εκφραζονται σε κοινωνιες με κανονες. Εάν θες να βιωσεις την απολυτη ελευθερια, τον απολυτο ανευ οριων ερωτα και γενικα οτιδηποτε στην (μεταφυσικη)απολυτη μορφη του, μην τον αναζητας στις ανθρωπινες κοινωνιες. θα πρεπει ναπαρεις τα βουνα ή να πας σε άλλο πλανητη. Στις περιχαρακωμενες κοινωνιες, ολες αυτές οι εννοιες είναι εξ ορισμου σχετικες και περιορισμενες. Και εχουν τοση ισχυ και υποσταση, οση τους δινεται (κάθε φορα).

Δε μπορεις να εισαι απολυτα ελευθερος,απολυτα ερωτευμενος όταν ζεις με/σε κανονες. Εισαι οσο ελευθερος,ερωτευμενος αυτοι σου επιτρεπουν.

Διχως κανονες, δεν εισαι απλα απολυτα ελευθερος – εισαι απολυτα ασυδοτος.

Δε νομιζω πως υπαρχει κανεις που να μη θελει να γνωριζεικ αινουργια πραγματα. Η διαφορα είναι στο ποσο «φιλελευθερος» ή «αριστεριζων» είναι καποιος στην προσπαθεια του αυτη: στο ποσο τελικα είναι προθυμος, προς χαριν του καινουργιου, να θεσει διλημματα,να δημιουργησει ενοχες, να παραγνωρισει πραγματικοτητες, να αλωσει / παγκοσμιοποιησει / αμφισβητησει / ποδοπατησει /πολτοποιησει και τελικα να καταστρεψει τα παντα….. ή αν το κανει σεβομενος τηνυπαρξη του.
Η αληθινη δυστυχια εκει είναι.

Τελικα…όλα είναι θεμα ψηφου: ΝΔ ή ΤΣΙΡΙΖΑ…..


@Subject to change

Τελικα, το ολο θεμα είναι το κατά ποσο θα είναι κανεις οπωσδηποτεστη «σωστη» πλευρα της ζωης? Και η σωστη πλευρα θα είναι αυτή που θαδιαμορφωσουν εν ειδει θεσφατου μονο τα απανταχου φιλελευθερα μυαλα, στο ονομα της απολυτης ελευθεριας και του νεου?

Μια πλευρα σαν αυτή που διαμορφωνουν τα σημερινα πολιτικα φιλελευθερα μυαλα ανα την υφηλιο?
Μια πλευρα σαν αυτή που διαμορφωσαν πλεον τη σημερινη Ελλαδα?

Ναι…τα εγγονια μας θα είναι σιγουρα πιο προοδευτικα. Τι κοινωνικο κοστος θα εχει πληρωθει όμως και τι μυαλα θα κουβαλουν αυτά τα εγγονια….

Παιδια της εποχης τους θα είναι. Όπως εμεις της δικης μας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

adele

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η adele αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φωτογράφος. Έχει γράψει 313 μηνύματα.
Το ότι καποτε ηταν φυσιολογικο οι μαυροι να είναι δουλοι,δεν είναι κατι που παγιωθηκε κοινωνικα από μια υπαρκτη φυσιολογικοτητα που παρατηρηθηκε στη φυση, που συμφωνηθηκε, αλλα επροκειτο για μια καθαρα συνειδητη ανθρωπινη επιλογη. Ηταν ένα αυθαιρετα κατασκευασμενο σημειο αναφορας, διχως αντικρυσμα πουθενα στη φυση. Ηταν λογικο λοιπον να αμφισβητηθει καποια στιγμη και να καταρρευσει, οταν βελτιωθηκε το αξιακο συστημα.
Νομίζω πως παρανοείς εδώ. Οι δούλοι ήταν αποδεκτό κοινωνικό φαινόμενο και αν ρωτούσες τότε τους ανθρώπους θα σου έλεγαν πως δε νοείται ο δούλος να θεωρηθεί άνθρωπος, να έχει το δικό του σπίτι και τη δική του οικογένεια. Η δική τους "φυσιολογικότητα", όπως λες, αυτή ήταν. Η κοινωνία απλώς εξελίχθηκε. Δεν άλλαξε κάποιο αξιακό σύστημα από μόνο του.
Η κοινωνία άλλαξε. Τα μυαλά των ανθρώπων δηλαδή.

Δε μπορουμε τη συγκεκριμενη βελτιωση (προς το καλο) να την κοπιαρουμε και στο θεμα της ομοφυλοφιλιας.Για τη δουλεια,επροκειτο για μια τεχνητη από ανθρωπο φυσιολογικοτητα, μια φτιαγμενη …συνηθεια. Την ετεροφυλησεξουαλικη νορμα, δεν την εφτιαξε ο ανθρωπος: του δοθηκε. Τι πιο λογικο να την αποδεχθεί ως φυσιολογικη και σημειο αναφορας.
Ας πούμε ότι συμφωνώ μαζί σου στον όρο "φυσιολογικό", αν και τον απεχθάνομαι. Όσον αφορά τον εαυτό σου μπορείς να θεωρείς "φυσιολογικό" οτιδήποτε θέλεις.
Πως μπορείς όμως να επιβάλλεις σε κάποιον ποιον θα ερωτευτεί ή με ποιον θα κάνει σχέση; Αυτό είναι φασισμός.
Επιβάλλεις σε κάποιον τις απόψεις σου και του απαγορεύεις να ζήσει όπως αυτός επιθυμεί τη ζωή του. Κάτι τέτοιο μου φαίνεται ανεπίτρεπτο.

Ειμαι αντιθετος στις ερευνες εις βαρος των παιδιων για να δουμε εάν και εφοσον αυτά θα επηρεαστουν ή όχι από ενα ομοφυλο «γονικο»περιβαλλον. Προσωπικα δε θα ηθελα ως παιδι να υπαρξω ένα τετοιο πειραματοζωο.Και δε νομιζω πως είναι υπευθυνο και ηθικο να σκεφτομαστε να δουμε τα ορφανα παιδια ως αναλωσιμο υλικο, να τα υποβαλλουμε σε ένα τετοιο πειραμα, μονο και μονο για να παψουν να είναι ορφανα και για να παρουμε τα αποτελεσματα που θα μας βοηθησουν στην πολεμικη μας.
Δε μίλησε κανείς για πείραμα και πειραματόζωα. Αυτό που είπα ήταν πως, όσες πιθανότητες έχει ένα ορφανό παιδί να μεγαλώσει καλά με μπαμπά και μαμά, άλλες τόσες έχει και εκείνο που θα μεγαλώσει με 2 μπαμπάδες ή 2 μαμάδες.
Και το ίδιο ισχύει φυσικά και αντίστροφα.
Γιατί μιλάμε μονάχα για τους ομοφυλόφιλους λες και όλοι όσοι υιοθετούν παιδιά είναι υπεύθυνοι γονείς και τα μεγαλώνουν καλά και σωστά.
Προσωπικά λοιπόν, ναι θα ήμουν υπέρ του να υιοθετηθεί ένα παιδάκι από δύο ομοφυλόφιλους, παρά να περάσει τα πιο έντονα -ως προς τις αναμνήσεις- χρόνια της ζωής του σε ένα ίδρυμα.
Γιατί μία "διαφορετική οικογένεια" είναι πάντα καλύτερο από το "καμία οικογένεια".


Καλως ή κακως, ερωτας, αγαπη,ελευθερια κλπ είναι εννοιες φραγμενες – αφου ασκουνται, εκφραζονται σε κοινωνιες με κανονες. Εάν θες να βιωσεις την απολυτη ελευθερια, τον απολυτο ανευ οριων ερωτα και γενικα οτιδηποτε στην (μεταφυσικη)απολυτη μορφη του, μην τον αναζητας στις ανθρωπινες κοινωνιες. θα πρεπει ναπαρεις τα βουνα ή να πας σε άλλο πλανητη. Στις περιχαρακωμενες κοινωνιες, ολες αυτές οι εννοιες είναι εξ ορισμου σχετικες και περιορισμενες. Και εχουν τοση ισχυ και υποσταση, οση τους δινεται (κάθε φορα).
Είναι στο χέρι του καθενός να διαφοροποιηθεί από την κοινωνία και να θέσει τους δικούς του κανόνες και αξίες. Όσο πας με το ρεύμα της κοινωνίας, τόσο χάνεις την προσωπικότητά σου. Οι κανόνες της κοινωνίας καθόλου δεν με ενδιαφέρουν πλέον και όσο περνάνε οι μήνες -για να μην πω οι μέρες- απομυθοποιώ και κάτι ακόμα και το απομακρύνω από το μυαλό μου.
Και όταν λες να πάρω τα βουνά και να πάω σε άλλο πλανήτη για να ερωτευτώ στον απόλυτο βαθμό τι εννοείς; Να πάω να ερωτευτώ τα δέντρα και το χώμα;
Τον απόλυτο έρωτα τον βιώνεις μέσα στις ανθρώπινες κοινωνίες σε πληροφορώ, γιατί είναι μεταξύ ανθρώπων.
Τι νόημα έχει λοιπόν αυτό που λες;
Δεν σου κρύβω πάντως πως, όσο περισσότερο αναλύεις τις απόψεις σου, τόσο περισσότερο διαισθάνομαι τη δυστυχία σου. Και πραγματικά σου μιλάω, λυπάμαι πολύ γι' αυτό.
Είναι κρίμα να πιστεύεις τέτοια πράγματα για τον έρωτα. Κάθε είδους έρωτα.

Δε μπορεις να εισαι απολυτα ελευθερος,απολυτα ερωτευμενος όταν ζεις με/σε κανονες. Εισαι οσο ελευθερος,ερωτευμενος αυτοι σου επιτρεπουν.
Σαφέστατα και μπορείς, αρκεί να μάθεις να μη ζεις με τους κανόνες των άλλων, αλλά με τους δικούς σου.
Είσαι τόσο ελεύθερος, τόσο ερωτευμένος, όσο εσύ επιτρέπεις στον εαυτό σου.

Διχως κανονες, δεν εισαι απλα απολυτα ελευθερος – εισαι απολυτα ασυδοτος.
Δηλαδή για να καταλάβω.
Δεν είσαι ελεύθερος επειδή σε περιορίζουν οι κανόνες της κοινωνίας, αλλά, και να μην υπήρχαν αυτοί οι περιορισμοί, και πάλι δεν θα ήσουν απόλυτα ελεύθερος.
Μάλλον δεν έχεις κατασταλάξει ακόμα στο τι θα πει ελευθερία..

Δε νομιζω πως υπαρχει κανεις που να μη θελει να γνωριζει καινουργια πραγματα. Η διαφορα είναι στο ποσο «φιλελευθερος» ή «αριστεριζων» είναι καποιος στην προσπαθεια του αυτη: στο ποσο τελικα είναι προθυμος, προς χαριν του καινουργιου, να θεσει διλημματα,να δημιουργησει ενοχες, να παραγνωρισει πραγματικοτητες, να αλωσει / παγκοσμιοποιησει / αμφισβητησει / ποδοπατησει /πολτοποιησει και τελικα να καταστρεψει τα παντα….. ή αν το κανει σεβομενος τηνυπαρξη του.
Η αληθινη δυστυχια εκει είναι.
Όταν συγχέει κανείς κοινωνικά θέματα με πολιτικά μου προκαλεί αηδία. Γιατί να μην μπορούμε -έστω για μία φορά- να αφήσουμε στην άκρη τις πολιτικές ταμπέλες και να προχωρήσουμε στο θέμα απλά και όμορφα;
Μπαίνεις σε ένα καλούπι του τύπου "είμαι δεξιός πρέπει να υποστηρίζω αυτό" ή "είμαι αριστερός πρέπει να υποστηρίξω εκείνο".
Αληθινή δυστυχία είναι να μην μπορείς να αντιμετωπίσεις ένα θέμα με ανθρωπιά, πέρα από την κομματική ή πολιτική σου ταμπελίτσα.


Τελικα…όλα είναι θεμα ψηφου: ΝΔ ή ΤΣΙΡΙΖΑ…..
Η ψήφος είναι άσχετη με τα δικαιώματα των ομοφυλόφιλων πιστεύω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Heptamer

Δραστήριο μέλος

Ο Heptamer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 688 μηνύματα.

Πωςμπορείς όμως να επιβάλλεις σε κάποιον ποιον θα ερωτευτεί ή με ποιον θα κάνεισχέση; Αυτό είναι φασισμός.
Επιβάλλεις σε κάποιον τις απόψεις σου και του απαγορεύεις να ζήσει όπως αυτόςεπιθυμεί τη ζωή του. Κάτι τέτοιο μου φαίνεται ανεπίτρεπτο


Παρενοησες!:(
Δεν υπαρχει – δεν εχει τεθει καν θεμα επιβολης φυλουσυντροφου. Σαφως και μπορει καποιος να διαλεξει έναν ομοφυλο συντροφο. Η οληενσταση εγκειται στη θεσμικη εξισωση της ομοφυλοφιλιας με την ετεροφυλησεξουαλικη νορμα. Κανεις δεν απαγορευει στους ομοφυλοφιλους να κανουν σχεση, νακαταλαμβανουν αξιωματα – κανεις δεν αμφισβητει σαφως τις ικανοτητες /δεξιοτητες τους ως ανθρωπων. Απλα,επειδη ακριβως (κατ’ εμε παντα) συνιστουν παρεκκλιση του φυσιολογικου, δεμπορει να υπαρξει εξισωση τους με τους ετεροφυλοφιλους, οσον αφορα αυτην τους ακριβωςτην «ιδιαιτεροτητα». Τους πρεπουν όλα ταδικαιωματα – με καποιες όμως εξαιρεσεις.:)

1. Δε μίλησε κανείς για πείραμα και πειραματόζωα. Αυτό που είπαήταν πως, όσες πιθανότητες έχει ένα ορφανό παιδί να μεγαλώσει καλά με μπαμπάκαι μαμά, άλλες τόσες έχει και εκείνο που θα μεγαλώσει με 2 μπαμπάδες ή 2μαμάδες.
Και το ίδιο ισχύει φυσικά και αντίστροφα.


2. Γιατί μιλάμε μονάχα γιατους ομοφυλόφιλους λες και όλοι όσοι υιοθετούν παιδιά είναι υπεύθυνοι γονείςκαι τα μεγαλώνουν καλά και σωστά.

3. Προσωπικά λοιπόν, ναι θα ήμουν υπέρ του να υιοθετηθεί ένα παιδάκι από δύοομοφυλόφιλους, παρά να περάσει τα πιο έντονα -ως προς τις αναμνήσεις- χρόνιατης ζωής του σε ένα ίδρυμα.


4. Γιατί μία "διαφορετική οικογένεια" είναι πάντα καλύτερο από το"καμία οικογένεια".


1. Διαφωνω, για λογους που εχω e-κθεσει.

Ενας είναι ο μπαμπας, μια η μαμα.Και δυο μπαμπαδες ή δυο μαμαδες δε σημαινει διπλη ή καλυτερη αγαπη για τοπαιδι. Σημαινει «στερεοφωνικο», μονοπλευρο ερεθισμα, με ότι αυτό συνεπαγεται.
2. Σαφως και μια ετεροφυλη οικογενεια δεν είναι πανακεια.Αποτελει όμως τη βελτιστη επιλογη για ένα παιδι από κάθε αποψη.

3. Η διαμορφωση σεξουαλικης ταυτοτητας είναι πολύ σημαντικηγια ένα παιδι. Ειμαι της αποψης πως ακομη και σε ένα ιδρυμα, αυτή θαδιαμορφωθει σε ένα πιο υγιες πλαισιο, από το να επελθει συγχιση από την πληθωραενός και μονο σεξουαλικου προτυπου σε μια ομοφυλοφιλη οικογενεια.

4. Η ελλειψη μητρικης και πατρικης αγαπης, το υγιεςαυτό διττο ερεθισμα, δε μπορει να εξισωθει / αντικατασταθει με δυο πατρικες ήδυο μητρικες αγαπες. Ένα + και ένα – δεν εξισορροπουνται με δυο 2 + ή 2 -.


1. Και όταν λες να πάρω ταβουνά και να πάω σε άλλο πλανήτη για να ερωτευτώ στον απόλυτο βαθμό τι εννοείς;Να πάω να ερωτευτώ τα δέντρα και το χώμα;

2. Δεν σου κρύβω πάντως πως, όσο περισσότερο αναλύεις τις απόψεις σου, τόσοπερισσότερο διαισθάνομαι τη δυστυχία σου. Και πραγματικά σου μιλάω, λυπάμαιπολύ γι' αυτό.
Είναι κρίμα να πιστεύεις τέτοια πράγματα για τον έρωτα. Κάθε είδους έρωτα


1. Όχι βεβαια! :D
Εννοω πως για να βιωσεις την ελευθερια στο απολυτο της, θα πρεπει να ζησειςεκτος κοινωνιας και των κανονων της. Αρα μακρια της – εκει που δεν εχουν ισχυοι περιορισμοι της.


2. Δεν τιθεται θεμα δυστυχιας, σε διαβεβαιω.:)
Απλα, ο κυνικος τροπος σκεψης μου – μετα από τοσα χρονια ζωης και εμπειριων - είναιξενος προς τον δικο σου. Θα αναθεωρησειςμε τα χρονια πολλους αυθορμητισμους σου – ειμαι βεβαιος.:P



Δενείσαι ελεύθερος επειδή σε περιορίζουν οι κανόνες της κοινωνίας, αλλά, και ναμην υπήρχαν αυτοί οι περιορισμοί, και πάλι δεν θα ήσουν απόλυτα ελεύθερος.
Μάλλον δεν έχεις κατασταλάξει ακόμα στο τι θα πει ελευθερία..


Εκτος κοινωνικων δεσμων, εισαι απολυτα ελευθερος, δηλ.ουσιαστικα ασυδοτος: εχεις το ελευθερο να πραττεις το οτιδηποτε, διχωςαγχος,ντροπη,φοβο για συνεπειες.:P

Την εννοια ελευθερια, τη χρησιμοποιουμε συνηθως με το κοινωνιολογικο της προσημο:για να χαρακτηρισουμε τροπον τινα την ανθρωπινη «φραγμενη ασυδοσια», τη μεγιστηελευθερια που εχει το δικαιωμα να ασκει έναατομο εντος της κοινωνιας.

Επομενως, απολυτα ελευθερος δεν εισαι ποτε όταν υπακους σε οποιουσδηποτε ειδουςκανονες – οση αισθηση ελευθεριας και να σου παρεχουν αυτοι. Διοτι ακριβως,επειδη σου θετονται ορια, εχεις φραγμενη ελευθερια.;)


Ότανσυγχέει κανείς κοινωνικά θέματα με πολιτικά μου προκαλεί αηδία. Γιατί να μηνμπορούμε -έστω για μία φορά- να αφήσουμε στην άκρη τις πολιτικές ταμπέλες καινα προχωρήσουμε στο θέμα απλά και όμορφα;
Μπαίνεις σε ένα καλούπι του τύπου "είμαι δεξιός πρέπει να υποστηρίζωαυτό" ή "είμαι αριστερός πρέπει να υποστηρίξω εκείνο".
Αληθινή δυστυχία είναι να μην μπορείς να αντιμετωπίσεις ένα θέμα με ανθρωπιά,πέρα από την κομματική ή πολιτική σου ταμπελίτσα.


Παρενοησες και παλι – mea culpa , καθοτι δεν εκανα χρηση των καταλληλων φατσουλιων, για ναδωσω στον παραλληλισμο μου το νοημα που ηθελα.:(;)
Επ ουδενι θελησα να δωσω πολιτικη χροια στο σχολιο μου καισιγουρα δεν μιλησα με πολιτικες / κομματικες ταμπελες!:)

Εκανα απλα εντελως αθωα,αυτοματα και αυθορμητα ένα ανθυποσκωπτικο /ανθυποχιουμοριστικο συνδυασμο / μια συνδεση δυο συγκεκριμενων πολιτικων σκεψεωνμε τις δυο κυριες αλληλοσυγκρουομενες αποψεις στο συγκεκριμενο θεμα,προκειμενου να προωθησω τη σκεψη μου. Τιποτα περισσοτερο, τιποτα λιγοτερο. :)

Αν είναι δυνατον να (κρυφο)εισαγουμε παντου και παντα την πολιτικη. Ναδανειζομαστε – φορουμικη αδεία – από αυτή, νομιζω όμως πως μπορουμε.;)

Επειδη ο γραπτος λογος δε μεταφερει διαθεσεις / προθεσειςτου γραφοντα, πρεπει νομιζω να ειμαστε προσεκτικοι στο τι του προσαπτουμε.:)

Ηψήφος είναι άσχετη με τα δικαιώματα των ομοφυλόφιλων πιστεύω.


Επροκειτο για το περας της – ανωθεν επεξηγησθεισας - e-πεκτατικης μου σκεψης –οποιαδηποτε ομοιοτης ή συνδεση με αμιγως πολιτικες θεσεις είναι περα για περατυχαιες – εκτος από αδοκιμες. ;):)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

koukimanster

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η koukimanster αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 298 μηνύματα.
Όσοι λέτε για αφύσικα και φυσιολογικά, από αύριο κομμένο το προφυλακτικό και το αντισυλληπτικό. Καθώς και ό,τι άλλο δεν οδηγεί στη σύλληψη. Παραδείγματα δε φέρνω, όλοι εσείς οι ΑΝΩΜΑΛΟΙ τα ξέρετε φαντάζομαι. Oh wait αυτοί είναι μόνο οι γκέι. Χμμ μπερδεύτηκα.

Πάω να μιλήσω μέσω σκάιπ με τον φίλο μου που είναι στην άλλη άκρη της Ευρώπης ενώ ανάβω το καλοριφέρ (έχει κρύο στην Αγγλία), λέω να κλείσω και εισιτήρια να πάω να τον δω σε λίγο καιρό. Εεεε σόρι θέλω να πω θα του χαράξω ένα γράμμα σε πέτρα, θα προσπαθήσω να ζεσταθώ με λίγα κουρελόπανα και θα μπαρκάρω κάποια στιγμή για την πατρίδα, ελπίζω να προλάβω να δω το φίλο μου πριν με θερίσει η οστρακιά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

adele

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η adele αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φωτογράφος. Έχει γράψει 313 μηνύματα.
Απλα, επειδη ακριβως (κατ’ εμε παντα) συνιστουν παρεκκλιση του φυσιολογικου, δε μπορει να υπαρξει εξισωση τους με τους ετεροφυλοφιλους, οσον αφορα αυτην τους ακριβως την «ιδιαιτεροτητα». Τους πρεπουν όλα τα δικαιωματα – με καποιες όμως εξαιρεσεις. :)
Μα αυτό που λες είναι ρατσιστικό, δεν το καταλαβαίνεις; Είναι όλοι άνθρωποι, σαφώς και εξισώνονται.
Επίσης, τα δικαιώματα δεν έχουν εξαιρέσεις και είναι κοινά για όλους ΧΩΡΙΣ ΚΑΜΙΑ ΕΞΑΙΡΕΣΗ ανεξαρτήτως χρώματος, φυλής, σεξουαλικότητας, κοινωνικής τάξης και δεν ξέρω και γω τι άλλο.

Ενας είναι ο μπαμπας, μια η μαμα.Και δυο μπαμπαδες ή δυο μαμαδες δε σημαινει διπλη ή καλυτερη αγαπη για τοπαιδι. Σημαινει «στερεοφωνικο», μονοπλευρο ερεθισμα, με ότι αυτό συνεπαγεται.
2. Σαφως και μια ετεροφυλη οικογενεια δεν είναι πανακεια.Αποτελει όμως τη βελτιστη επιλογη για ένα παιδι από κάθε αποψη.
3. Η διαμορφωση σεξουαλικης ταυτοτητας είναι πολύ σημαντικηγια ένα παιδι. Ειμαι της αποψης πως ακομη και σε ένα ιδρυμα, αυτή θαδιαμορφωθει σε ένα πιο υγιες πλαισιο, από το να επελθει συγχιση από την πληθωρα ενός και μονο σεξουαλικου προτυπου σε μια ομοφυλοφιλη οικογενεια.
4. Η ελλειψη μητρικης και πατρικης αγαπης, το υγιεςαυτό διττο ερεθισμα, δε μπορει να εξισωθει / αντικατασταθει με δυο πατρικες ήδυο μητρικες αγαπες. Ένα + και ένα – δεν εξισορροπουνται με δυο 2 + ή 2 -.
Έχω αναλύσει τα παραπάνω θέματα. Ανέφερα μάλιστα και παραδείγματα φίλων μου που μεγάλωσαν χωρίς πατέρα και καμία άλλη πατρική φιγούρα γύρω τους και είναι ετεροφυλόφιλοι. Η παρουσία λοιπόν -αποκλειστικά- γυναικών στο οικογενειακό τους περιβάλλον δεν τους επηρέασε αρνητικά.
Ειλικρινά, δεν βλέπω καμία διαφορά μεταξύ αυτού και μεταξύ του να μεγαλώνει κανείς με 2 μαμάδες πχ.
Αντίθετα, εσύ δε μου θέτεις κανένα παράδειγμα για τα λεγόμενα σου.
Όλοι "εσείς" διαφωνείτε και στηρίζετε τη διαφωνία σας αυτή σε "φυσιολογικές νόρμες", "υγιή πλαίσια διαμόρφωσης σεξουαλικού προσανατολισμού" κλπ.
Συνεχίζετε να αντιμετωπίζετε τους ομοφυλόφιλους ως ανώμαλους και ανίκανους να μεγαλώσουν εξίσου καλά ένα παιδί.
Φαίνεται να ξεχνάτε βέβαια το ότι οι περισσότεροι ομοφυλόφιλοι προέρχονται από ετεροφυλόφιλες οικογένειες.
Έχοντας λοιπόν αυτό στο μυαλό μας, γιατί να μην υπάρξουν και ετεροφυλόφιλοι που προέρχονται από ομοφυλόφιλες οικογένειες;
Θεωρώ πως είναι πολύ λογικό.

Δεν τιθεται θεμα δυστυχιας, σε διαβεβαιω.:)
Απλα, ο κυνικος τροπος σκεψης μου – μετα από τοσα χρονια ζωης και εμπειριων - είναιξενος προς τον δικο σου. Θα αναθεωρησειςμε τα χρονια πολλους αυθορμητισμους σου – ειμαι βεβαιος.:P
Α δηλαδή πάει με τα χρόνια; Όσο μεγαλώνεις τόσο πιο συντηρητικός και μονόχνωτος γίνεσαι;
Όσο για τα υπόλοιπα, δεν θα προσπαθήσω να σε κάνω να καταλάβεις πως υπάρχουν και άνθρωποι που δε σκέφτονται σαν εσένα ανεξάρητα από την ηλικία τους. Είναι μάταιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hodor

Νεοφερμένος

Ο Hodor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και επαγγέλεται Άεργος/η. Έχει γράψει 101 μηνύματα.
Επειδή κάποιος-μπορεί και περισσότεροι- ανέφεραν ότι ένα παιδί δεν μπορεί να μεγαλώσει σωστά με 2 μαμάδες ή 2 μπαμπάδες θέλω να του πω το εξής:Το παιδί όσο μεγαλώνει,βλέποντας το πώς το συμπεριφέρονται οι γονείς,κατηγοροποιεί τον ένα γονέα ως τον αυστηρό,σοβαρό(πατρικό πρότυπο) και τον άλλο γονέα ως τον τρυφερό,κατανοητικό(μητρικό πρότυπο).Έτσι μπορεί και μεγαλώνει σωστά χωρίς ελλείψεις όσον αφορά την οικογένεια.

Το θέμα πάντως δεν είναι η οικογένεια αλλά η κοινωνία.Το παιδί ακόμα και τέλεια να έχει ανατραφεί,αν τυχόν δέχεται προσβολές-και όχι μόνο-από τον περίγυρό του,δε θα μπορέσει να αναπτύξει σωστά την προσωπικότητα του.Σίγουρο είναι ότι θα δυστυχίσει.Αυτό όμως δεν οφείλεται στους γονείς,αλλά σε όλους τους άσχετους.

Ωστόσο μερίδιο ευθύνης έχουν και οι μελλοντικοί γονείς.Ακόμα και τελειοι να ειναι,αν ξερουν οτι το παιδι τους ειναι σιγουρο οτι θα εχει προβληματα απο την παιδικη ηλικια μεχρι και την ενιλικιωση του(χρόνια πολύ χρήσιμα για τη διαμορφωση του χαρακτήρα του),τοτε οφειλουν να το ξανασκεφτουν.Θα είναι εγωιστικό να <<φέρουν>> στον κόσμο ένα παιδί,ο οποίος δεν είναι ακόμα έτοιμος να δεχτεί κάτι τέτοιο.


-Hodor
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Aggeliki G.

Νεοφερμένος

Η Aggeliki G. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Ζάκυνθος (Ζάκυνθος). Έχει γράψει 45 μηνύματα.
Επειδή κάποιος-μπορεί και περισσότεροι- ανέφεραν ότι ένα παιδί δεν μπορεί να μεγαλώσει σωστά με 2 μαμάδες ή 2 μπαμπάδες θέλω να του πω το εξής:Το παιδί όσο μεγαλώνει,βλέποντας το πώς το συμπεριφέρονται οι γονείς,κατηγοροποιεί τον ένα γονέα ως τον αυστηρό,σοβαρό(πατρικό πρότυπο) και τον άλλο γονέα ως τον τρυφερό,κατανοητικό(μητρικό πρότυπο).Έτσι μπορεί και μεγαλώνει σωστά χωρίς ελλείψεις όσον αφορά την οικογένεια.

Το θέμα πάντως δεν είναι η οικογένεια αλλά η κοινωνία.Το παιδί ακόμα και τέλεια να έχει ανατραφεί,αν τυχόν δέχεται προσβολές-και όχι μόνο-από τον περίγυρό του,δε θα μπορέσει να αναπτύξει σωστά την προσωπικότητα του.Σίγουρο είναι ότι θα δυστυχίσει.Αυτό όμως δεν οφείλεται στους γονείς,αλλά σε όλους τους άσχετους.

Ωστόσο μερίδιο ευθύνης έχουν και οι μελλοντικοί γονείς.Ακόμα και τελειοι να ειναι,αν ξερουν οτι το παιδι τους ειναι σιγουρο οτι θα εχει προβληματα απο την παιδικη ηλικια μεχρι και την ενιλικιωση του(χρόνια πολύ χρήσιμα για τη διαμορφωση του χαρακτήρα του),τοτε οφειλουν να το ξανασκεφτουν.Θα είναι εγωιστικό να <<φέρουν>> στον κόσμο ένα παιδί,ο οποίος δεν είναι ακόμα έτοιμος να δεχτεί κάτι τέτοιο.


-Hodor

Έχεις απόλυτο δίκιο :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

watson

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο watson αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 151 μηνύματα.
Επειδή κάποιος-μπορεί και περισσότεροι- ανέφεραν ότι ένα παιδί δεν μπορεί να μεγαλώσει σωστά με 2 μαμάδες ή 2 μπαμπάδες θέλω να του πω το εξής:Το παιδί όσο μεγαλώνει,βλέποντας το πώς το συμπεριφέρονται οι γονείς,κατηγοροποιεί τον ένα γονέα ως τον αυστηρό,σοβαρό(πατρικό πρότυπο) και τον άλλο γονέα ως τον τρυφερό,κατανοητικό(μητρικό πρότυπο).Έτσι μπορεί και μεγαλώνει σωστά χωρίς ελλείψεις όσον αφορά την οικογένεια.

Το θέμα πάντως δεν είναι η οικογένεια αλλά η κοινωνία.Το παιδί ακόμα και τέλεια να έχει ανατραφεί,αν τυχόν δέχεται προσβολές-και όχι μόνο-από τον περίγυρό του,δε θα μπορέσει να αναπτύξει σωστά την προσωπικότητα του.Σίγουρο είναι ότι θα δυστυχίσει.Αυτό όμως δεν οφείλεται στους γονείς,αλλά σε όλους τους άσχετους.

Ωστόσο μερίδιο ευθύνης έχουν και οι μελλοντικοί γονείς.Ακόμα και τελειοι να ειναι,αν ξερουν οτι το παιδι τους ειναι σιγουρο οτι θα εχει προβληματα απο την παιδικη ηλικια μεχρι και την ενιλικιωση του(χρόνια πολύ χρήσιμα για τη διαμορφωση του χαρακτήρα του),τοτε οφειλουν να το ξανασκεφτουν.Θα είναι εγωιστικό να <<φέρουν>> στον κόσμο ένα παιδί,ο οποίος δεν είναι ακόμα έτοιμος να δεχτεί κάτι τέτοιο.
-Hodor
Και πως ο κόσμος θα γίνει έτοιμος να δεχθεί κάτι τέτοιο; Γιατι εγώ πιστεύω πως και 500 χρόνια να περάσουν θα υπάρχει μεγάλο μερίδιο της κοινωνίας που θα αντιδρά στο θέμα των γκέι οικογενειων. Είναι αναπόφευκτο οι πρώτες οικογένειες να αντιμετωπίσουν τις δυσκολιες ώσπου ο κόσμος να συνηθίσει το καινούργιο και ο δρόμος για τους επόμενους να γίνει πιο ομαλός .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

koukimanster

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η koukimanster αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 298 μηνύματα.
Εγώ πάντως δε θα είχα πρόβλημα να έχω ομοφυλόφιλους γονείς αλλά θα με ενοχλούσε να έχω
- βλαμμένους γονείς
- γονείς που ψηφίζουν χρυσή αυγή
- γονείς που ακούνε Κιάμο
- γονείς που βάζουν κιμά στα γεμιστά
- γονείς που γράφουν "πολύ ζάχαρη" αντί "πολλή ζάχαρη"
- γονείς που κορνάρουν αντί να φρενάρουν όταν δουν κίνδυνο στο δρόμο
- γονείς που μιλάνε δυνατά για να ακούσει η διπλανή παρέα την ενδιαφέρουσα μέχρι χασμουρητών ιστορία τους
- κλπ

Όλα τα παραπάνω είναι πιο αφύσικα απ' την ομοφυλοφιλία imo.

Όσοι συμφωνείτε κάντε μου θαμζαπ!!!!!!!11
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,045 μηνύματα.
.... Η φιλελευθεροποιηση της κοινωνιας, μοιραια θα εξισωσει καποια στιγμη ολες τις νορμες (παιδοφιλες,ομοφυλοφιλες,κτηνοφιλες κλπ)....



Το θεμα είναι αν θα θελήσουμε να βαλουμε φραγμους σε καποια πραγματα ή θα δωσουμε και τα παιδια μας βορα στην ακρατη φιλελευθεροποιηση των ερωτικών ηθων.
Αυτο ακριβώς με προβληματίζει κι εμένα. Πως δηλαδή σαν στρέιτ τα παιδιά μου θα μπορούσαν ποτέ να ανταγωνιστούν τα σημερινά "πρότυπα" και έτσι να κερδίσουν δουλειές, προνόμια, διακρίσεις, οπότε μια όμορφη και άνετη ζωή με σεβαστά δικαιώματα, σε μια κοινωνία που επιδεικνύει μάλλον κραυγαλέα και με κάθε θεμιτή και αθέμιτη πίεση τί ειναι αυτό που βάζει την ταμπελίτσα πανω στην πόρτα ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top