Διεκδικήσεις ομοφυλόφιλων στις κοινωνικές παροχές

Να νομιμοποιηθούν οι γάμοι ομοφυλοφίλων;
Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 574)
  • Ναι

  • Όχι

  • Με αφήνει αδιάφορο/η


Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Guest 190013

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
@Gaspar φιλαράκι, εσύ που κατακεραυνώνεις την όντως ομοφοβική Κούβα, είσαι σύμφωνος με τη θεσμοθέτηση για γάμο των ομοφυλόφιλων όπως ακριβώς γίνεται με τους υπόλοιπους; ΝΑΙ η ΟΥ αγόρι μου;

Λοιπόν, κοιτάξτε πρώτα την καμπούρα σας και μετά κάνετε τους έξυπνους.
 

Gaspar

Περιβόητο μέλος

Ο Gaspar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,101 μηνύματα.
Wow...ισλάμ και πρώην σοβιετίες πρωταθλητές homophobic:eek:
Επικό παράδοξο που αριστερά ισλαμολαγνεία και lgbt πορεύονται χεράκι χεράκι στα δυτικά κολαστήρια..

@klean εγώ πλέων είμαι υπέρ νομοθέτησης του πολιτικού γάμου όπως γίνεται και με το σύμφωνο, αν το ψάξεις όμως θα δεις ότι κανένας λογικός άνθρωπος gay η μη δεν θα επιλέξει τον πολιτικό γάμο σε σχέση με το σύμφωνο.
Με το σύμφωνο στα πάντα θεωρείσαι από το κράτος έγγαμος.
 
Τελευταία επεξεργασία:

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,773 μηνύματα.
Wow...ισλάμ και πρώην σοβιετίες πρωταθλητές homophobic:eek:
Επικό παράδοξο που αριστερά ισλαμολαγνεία και lgbt πορεύονται χεράκι χεράκι στα δυτικά κολαστήρια..
Ναι...
Η δε Ρωσία και η Ουκρανία είναι χειρότερες κι από την Τουρκία...
Δε μου φαίνεται παράξενο. Οι αριστεροί δυστυχώς θεωρούσαν την ομοφυλοφιλία καπιταλιστικό παρακμιακό φαινόμενο...
 

Gaspar

Περιβόητο μέλος

Ο Gaspar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,101 μηνύματα.
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,628 μηνύματα.
Εντάξει δεν θα πιάσουν και τα υψώματα του Γράμμου και του Βίτσι,
Τπτ δεν θα γίνει. Ήδη υπάρχει το σύμφωνο συμβίωσης που στα πάντα έχει την ίδια ισχύ με τον γάμο, και επειδή λύνεται εύκολα είναι και καλύτερο.
Δεν υπάρχει κανένας λόγος να επιλέξει κάποιος πολιτικό γάμο ενώ υπάρχει η επιλογή του συμφώνου.
Αυτό μας έλειπε αλλά καταλαβαίνεις τι θες να πω. Θα διχαστεί η κοινωνία. Την ΝΔ σίγουρα δεν την συμφέρει μία τέτοια κίνηση γιατί θα χάσει όλες τις ψήφους της Δεξιάς. Καλά η αλήθεια είναι ότι δεν ξέρω ακριβώς στα σίγουρα τι παίζει με το σύμφωνο συμβίωσης αυτό που ξέρω όμως είναι ότι δεν θα επηρεαστώ εγώ αρνητικά ή η χώρα με το να τους επιτρέπεται να παντρεύονται και με πολιτικό γάμο. Είναι ένα αίτημα μίας μεγάλης μερίδας των LGBT η νομιμοποίηση του πολιτικού γάμου για αυτούς και εφόσον δεν βλάπτει κάπου τα συμφέροντα του κράτους δεν καταλαβαίνω γιατί να το βλέπουμε ως κάτι αρνητικό.

Αν φορείς της ικανοποίησης τέτοιων αιτημάτων ήταν οι πατριώτες τότε θα πετυχαίναμε πολλά. Είναι συνέλληνες μας, μη το ξεχνάτε αυτό.
 

Lasher

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Lasher αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,917 μηνύματα.
Αχ, όχι τα τρολ της ΝΔ να κάνουν και μάθημα για το ζήτημα αυτό, χαχαχα.

Τι έλεγε ΤΟ 2014 ο τότε Υπ. Δικαιοσύνης της ΝΔ, Χ.Αθανασίου για το ενδεχόμενο γάμου ομόφυλων ζευγαριών;


Τί δήλωσε πάλι φέτος, όντας βουλευτής της ΝΔ για την ομοφυλοφιλία και τη σχέση της με τους βιασμούς;


Και υποτίθεται ότι είναι σχετικά μετριοπαθής. Αν έλεγαν μπουμπούκοι, τσεκουράτοι και λοιποί τι πραγματικά πίστευαν, θα γελάγαμε μέχρι αύριο.
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,773 μηνύματα.
Κι ύστερα λέει είχαν εκπαίδευση στις πρώην σοβιετιες... Φαντάσου να μην είχαν εκπαίδευση δηλαδή. Θα ήταν πιο ομοφοβικοί κι από τα τζιχαντια.
Πάντα οι πιο κομπλεξικοι φίλοι μου ήταν αριστεροί.
 

Guest 190013

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Πάντα οι πιο κομπλεξικοί φίλοι μου πίστευαν πως οι πιο κομπλεξικοί φίλοι τους ήταν οι αριστεροί.
 

Μαυρίκιος

Διάσημο μέλος

Ο Μαυρίκιος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,668 μηνύματα.
Ο Αθανασίου πέρα από βουλευτής της Νέας Δημοκρατίας είχε διατελέσει πριν ασχοληθεί με την πολιτική πρόεδρος της ένωσης δικαστών και εισαγγελέων.
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,773 μηνύματα.
Στην Κούβα γίνονταν περιπου τα ιδια.
 

Gaspar

Περιβόητο μέλος

Ο Gaspar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,101 μηνύματα.
Αριστερός lgbt ισλαμολάγνος
 

Cupid

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Cupid αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 321 μηνύματα.
Επειδή έχουμε φτάσει στην δεκαετία του 2020 και βλέπω κάποια πράγματα να είναι ακόμα ίδια, ελπίζω κάποια στιγμή να υπάρξει ουσιαστική μάχη ενάντια στην ομοφοβία και στις καθημερινές δυσκολίες που συναντούν όλα τα lgbtqi+ άτομα. Η γνώμη μου είναι ότι όσοι δεν συμφωνούν, και κυρίως οι νεαρότεροι σε ηλικία, με την εξίσωση των δικαιωμάτων των ομοφυλοφίλων με τους ετεροφυλόφιλους σε όλους τους τομείς της ανθρώπινης ζωής, απλά δεν έχουν αξιοπρέπεια. Ως πότε το δεδομένο δεν θα είναι δεδομένο στην Ελλάδα;
 

Guest 890013

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Επειδή έχουμε φτάσει στην δεκαετία του 2020 και βλέπω κάποια πράγματα να είναι ακόμα ίδια, ελπίζω κάποια στιγμή να υπάρξει ουσιαστική μάχη ενάντια στην ομοφοβία και στις καθημερινές δυσκολίες που συναντούν όλα τα lgbtqi+ άτομα. Η γνώμη μου είναι ότι όσοι δεν συμφωνούν, και κυρίως οι νεαρότεροι σε ηλικία, με την εξίσωση των δικαιωμάτων των ομοφυλοφίλων με τους ετεροφυλόφιλους σε όλους τους τομείς της ανθρώπινης ζωής, απλά δεν έχουν αξιοπρέπεια. Ως πότε το δεδομένο δεν θα είναι δεδομένο στην Ελλάδα;
Πέραν του οτι συμφωνώ απόλυτα με αυτό που λες θα προσθέσω κάτι το οποίο μας διαφεύγει και δεν καταλαβαίνουμε πόσο σημαντικό είναι.
Είναι το νορμάλ να μην είσαι σεξιστής και ομοφοβικός και δεν χρειάζεται να μοιράζουμε μπράβο σε κάποιον που δεν είναι ούτε να περιμένουν τα άτομα αυτά κάποια αναγνώριση λες και ΔΕΝ είναι αυτονόητο αυτό.

Επίσης φράσεις όπως "δεν είμαι ομοφοβικός αλλά", είναι εμετικές και πρέπει να αντιληφθούν τα άτομα που τις χρησιμοποιούν πως η σωστή πρόταση είναι "είμαι ομοφοβικός και.."
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,628 μηνύματα.
Πέραν του οτι συμφωνώ απόλυτα με αυτό που λες θα προσθέσω κάτι το οποίο μας διαφεύγει και δεν καταλαβαίνουμε πόσο σημαντικό είναι.
Είναι το νορμάλ να μην είσαι σεξιστής και ομοφοβικός και δεν χρειάζεται να μοιράζουμε μπράβο σε κάποιον που δεν είναι ούτε να περιμένουν τα άτομα αυτά κάποια αναγνώριση λες και ΔΕΝ είναι αυτονόητο αυτό.

Επίσης φράσεις όπως "δεν είμαι ομοφοβικός αλλά", είναι εμετικές και πρέπει να αντιληφθούν τα άτομα που τις χρησιμοποιούν πως η σωστή πρόταση είναι "είμαι ομοφοβικός και.."
Μεγαλύτερο κακό κάνει η σύγκριση σε αυτό το θέμα παρά το δεν είμαι ομοφοβικός αλλά... Το " μια χαρά είστε εδώ στην Αραβία θα σας σκότωναν " είναι χειρότερο και πιο επικίνδυνο. Επαναπαυονται και δεν βλέπουν μπροστά από την μύτη τους.
 

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,788 μηνύματα.
Είναι το νορμάλ να μην είσαι σεξιστής και ομοφοβικός και δεν χρειάζεται να μοιράζουμε μπράβο σε κάποιον που δεν είναι ούτε να περιμένουν τα άτομα αυτά κάποια αναγνώριση λες και ΔΕΝ είναι αυτονόητο αυτό.
Δυστυχώς δεν είναι ακόμη το νορμάλ. Καταλαβαίνω το σκεπτικό σου όμως οι κοινωνικές αλλαγές θέλουν καιρό για να εδραιωθούν και η αποδοχή της lgbtq+ κοινότητας δεν είναι ίδιον της κοινωνίας μας ακόμα. Οπότε, στην φάση που είμαστε, ας επιβραβεύουμε αυτόν που δεν είναι ούτε σεξιστής ούτε ομοφοβικός. Δεν είναι κάτι το δεδομένο (ακόμα) για να περνάει απαρατήρητο.
 

Guest 890013

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Δυστυχώς δεν είναι ακόμη το νορμάλ. Καταλαβαίνω το σκεπτικό σου όμως οι κοινωνικές αλλαγές θέλουν καιρό για να εδραιωθούν και η αποδοχή της lgbtq+ κοινότητας δεν είναι ίδιον της κοινωνίας μας ακόμα. Οπότε, στην φάση που είμαστε, ας επιβραβεύουμε αυτόν που δεν είναι ούτε σεξιστής ούτε ομοφοβικός. Δεν είναι κάτι το δεδομένο (ακόμα) για να περνάει απαρατήρητο.
Αυτή η επιβράβευση περνάει υποσυνείδητα μηνύματα πως αυτό είναι μια επιλογή και μια στάση ζωής ενώ δεν είναι.
Η κοινωνία χτίζεται με αυτόν τον τρόπο και γίνεται βίωμα το οτι είμαι νορμάλ αν δεν είμαι ρατσιστής, ομοφοβικός,σεξιστής ή παρενοχλώ σεξουαλικά το όποιο φύλο και δεν κάνω κάποιο κατόρθωμα που μου αξίζει η αναγνώριση.
Συγγνώμη αλλα δεν θα πω ευχαριστώ σε κανέναν άντρα που θα με αντιμετωπίσει ισάξια ή δεν θα μου πιάσει τον κώλο στο λεωφορείο.
 

miss marple

Πολύ δραστήριο μέλος

Η miss marple αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 859 μηνύματα.
Δυστυχώς δεν είναι ακόμη το νορμάλ. Καταλαβαίνω το σκεπτικό σου όμως οι κοινωνικές αλλαγές θέλουν καιρό για να εδραιωθούν και η αποδοχή της lgbtq+ κοινότητας δεν είναι ίδιον της κοινωνίας μας ακόμα. Οπότε, στην φάση που είμαστε, ας επιβραβεύουμε αυτόν που δεν είναι ούτε σεξιστής ούτε ομοφοβικός. Δεν είναι κάτι το δεδομένο (ακόμα) για να περνάει απαρατήρητο.

Συμφωνώ μεν σε αυτό που λες, νομίζω όμως πώς στην κοινωνία μας το ζητούμενο δεν είναι καν η αποδοχή. Εννοώ πώς σε πρώτη φάση, μας νοιάζει να σέβεσαι τα άτομα αυτά και να τους συμπεριφέρεσαι όπως σε κάθε άνθρωπο, κι αυτό δεν είναι θέμα αποδοχής (=θεώρησης, δηλαδή, ότι οι όποιες επιλογές σου στην προσωπική σου ζωή δεν επηρεάζουν τη γνώμη μου για σένα), αλλά για ''υπακοής'' στους νόμους της χώρας. Δυστυχώς, ούτε καν αυτό το έλασσον (η υπακοή) δεν είναι πάντα δεδομένο στη χώρα μας, από την αποδοχή απέχουμε έτη φωτός.
 

Guest 896561

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Συμφωνώ μεν σε αυτό που λες, νομίζω όμως πώς στην κοινωνία μας το ζητούμενο δεν είναι καν η αποδοχή. Εννοώ πώς σε πρώτη φάση, μας νοιάζει να σέβεσαι τα άτομα αυτά και να τους συμπεριφέρεσαι όπως σε κάθε άνθρωπο, κι αυτό δεν είναι θέμα αποδοχής (=θεώρησης, δηλαδή, ότι οι όποιες επιλογές σου στην προσωπική σου ζωή δεν επηρεάζουν τη γνώμη μου για σένα), αλλά για ''υπακοής'' στους νόμους της χώρας. Δυστυχώς, ούτε καν αυτό το έλασσον (η υπακοή) δεν είναι πάντα δεδομένο στη χώρα μας, από την αποδοχή απέχουμε έτη φωτός.
Νομίζω θα συμφωνήσω. Γενικά οι κοινωνίες που ζουν σε μεταβατικές περιόδους (όπως η δική μας) δεν μπορούν να αντιληφθούν την αλλαγή που συντελείται στην ολότητά της. Αν δεν κάτσουν αστάθμητοι παράγοντες, σε κάποιες δεκαετίες η ομοφυλοφιλία θα θεωρείται κάτι φυσιολογικό στη συνείδηση του μέσου ανθρώπου, τόσο που δεν θα υπάρχει ανάγκη για τέτοιες συζητήσεις (προσωπική εκτίμηση). Υπομονή και επιμονή θέλει, να μιλάς με ηρεμία και επιχειρήματα στα οπισθοδρομικά μυαλά.
 

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,797 μηνύματα.
Τον Σεπτέμβρη και το Athens Pride. :)
FB_IMG_1623178707032.jpg
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,628 μηνύματα.
Τον Σεπτέμβρη και το Athens Pride. :)
View attachment 82135
Αν και δεν συμμετέχω σε Pride και καλό θα ήταν οι ίδιοι οι συμμετέχοντες να πετάξουν στο περιθώριο το 1% που είναι μερικοί ακραίοι που χαλάνε το όλο νόημα τέτοιων πορειών για διεκδικήσεις. Παρόλα αυτά τασσόμαστε υπέρ του βασικού αιτήματος της διεκδίκησης της ενσωμάτωσης στην Ελληνική κοινωνία και της αποδοχής της φυσικότητας της ομοφυλοφιλίας. Δεν παύουν να είναι Έλληνες και Ελληνίδες και εκείνοι/ες.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top