Δολοφονική επίθεση εναντίον αστυνομικού

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Τι μ'ενδιαφέρει εμένα ο δράστης; Δηλαδή μου λες ότι αυτή η περίπτωση δεν αξίζει τόσο μεγάλο ντράβαλο επειδή ήταν άλλος ο δράστης; Δεν είναι καθόλου έτσι, λυπάμαι. Γιατί στην πρώτη περίπτωση όλοι έγιναν δικηγόροι στις 2 πρώτες ώρες και σ'αυτή κάνουμε, μετά από μία μέρα, έτσι ένα σχόλιο να υπάρχει;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Luis

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Luis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Φλώρινα (Φλώρινα). Έχει γράψει 329 μηνύματα.
Μόνο που η κατάσταση της βίας συνεχίζεται...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Uncle Ernie

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Uncle Ernie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 168 μηνύματα.
Θέλω ν'ακούσω γιατί το να παίρνει κάποιος, όποιος κι αν είναι αυτός, ένα περίστροφο και να σκοτώνει ένα 15χρονο είναι αίτιο διαμαρτυρίας, ενω το να παίρνει κάποιος, επίσης όποιος κι αν είναι, ένα καλάσνικοφ και να ρίχνει πάνω σε αστυνομικούς απρόκλητα, δεν είναι.

Μια σημαντική διαφορά είναι ότι εκείνοι που επιτέθηκαν στους αστυνομικούς δεν είναι άνθρωποι που έχουν οριστεί από το κράτος, και έχουν οπλιστεί από το κράτος. Να διαμαρτυρηθούμε λοιπόν, αλλά σε ποιον; Στους τρομοκράτες;

Είναι πολύ αστείο πως ο κύριος Καραμανλής και πολλοί πολιτικοί "ηγέτες" έσπευσαν να κατηγοριοποιήσουν αυτήν την ένεργεια ως "βολή εναντίον της δημοκρατιάς", ενώ πριν από ένα μήνα μιλούσαν για μια κρίση που πρέπει να αντιμετωπιστεί. Η "ένστολη" τρομοκρατία τους που δέρνει φοιτητές στις πορείες και που σκοτώνει παιδιά δεν είναι βολή στη "δημοκρατία";

Και ακόμη πιο σιχαμεροί είναι οι διάφοροι κομματικοί ηγέτες που πήγαν να επισκεφτούν στο νοσοκομείο τους συγγενείς του αστυνομικού, φορώντας πάλι τις μάσκες της συμπόνοιας και της κατανόησης που άφησαν στην άκρη για να κάνουν Χριστούγεννα, ενώ από μέσα τους έψαχναν ο καθένας τον τρόπο για να εκμεταλλευτούν τα νέα γεγονότα ώστε να έχουν πολιτικό όφελος.

Τους έχω σιχαθεί στα αλήθεια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dodos-7

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Dodos-7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 177 μηνύματα.
Τωρα ισως βλεπεται ψυχραιμοτερα η κατασταση γιατι δεν εχει πεθανει και ευχομαι να μην πεθανει γιατι μετα να δειτε αγριαδα απο τους αστυνόμους
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Luis

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Luis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Φλώρινα (Φλώρινα). Έχει γράψει 329 μηνύματα.
Είναι βολή κατά της δημοκρατίας. Δείχνει την ανευθυνότητα κάποιων που καταχρηστικά χαρακτηρίζονται πολίτες...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Τι μ'ενδιαφέρει εμένα ο δράστης; Δηλαδή μου λες ότι αυτή η περίπτωση δεν αξίζει τόσο μεγάλο ντράβαλο επειδή ήταν άλλος ο δράστης; Δεν είναι καθόλου έτσι, λυπάμαι. Γιατί στην πρώτη περίπτωση όλοι έγιναν δικηγόροι στις 2 πρώτες ώρες και σ'αυτή κάνουμε, μετά από μία μέρα, έτσι ένα σχόλιο να υπάρχει;

Πω ρε παιδι μου χιλιες φορες θα το πω; Ο ενας φονιας ηταν ορισμενος να προστατευει τους πολιτες και ο αλλος ειναι τρομοκρατης παρανομος εγκληματιας. Το ιδιο σου φαινεται εσενα;

ακριβως αυτο:

Αρχική Δημοσίευση από Uncle Ernie:
Μια σημαντική διαφορά είναι ότι εκείνοι που επιτέθηκαν στους αστυνομικούς δεν είναι άνθρωποι που έχουν οριστεί από το κράτος, και έχουν οπλιστεί από το κράτος. Να διαμαρτυρηθούμε λοιπόν, αλλά σε ποιον; Στους τρομοκράτες;
-----------------------------------------
Είναι βολή κατά της δημοκρατίας. Δείχνει την ανευθυνότητα κάποιων που καταχρηστικά χαρακτηρίζονται πολίτες...

Μπορεις να το εξηγησεις λιγο αυτο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SCULLY

Πολύ δραστήριο μέλος

Η SCULLY αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 1,057 μηνύματα.
βασικα , μαζι με τη σημερινη αν απαριθμησουμε ολες τις βολες κατα της δημοκρατιας ,αυτη θα επρεπε να ειναι ηδη νεκρη. τωρα πως ο κυριος Παυλοπουλος τη βλεπει δυνατη και αηττητη ειναι ενα μυστηριο.

παντως με αφορμη οσα ειπε ο uncle ernie αν δουμε και τις δηλωσεις των κομματων της χωρας για το περιστατικο θα καταληξουμε πως μιλαμε για απιστευτη συμπεριφορα. θελησαν να μαζεψουν ψηφους πανω απο το πτωμα του Αλεξη , τωρα θελουν να κανουν το ιδιο και με το Διαμαντη. αδυνατω να χαρακτηρισω την καταντια.

ελεος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dodos-7

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Dodos-7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 177 μηνύματα.
. θελησαν να μαζεψουν ψηφους πανω απο το πτωμα του Αλεξη , τωρα θελουν να κανουν το ιδιο και με το Διαμαντη. αδυνατω να χαρακτηρισω την καταντια.

Ελα scully τωρα κανεις σαν να μην ξερεις τους πολιτικους.Μονο μια αποχη 80% ισως τους βαλει μυαλο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SCULLY

Πολύ δραστήριο μέλος

Η SCULLY αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 1,057 μηνύματα.
Ελα scully τωρα κανεις σαν να μην ξερεις τους πολιτικους.Μονο μια αποχη 80% ισως τους βαλει μυαλο

μωρε τους ξερω,το ποσοστο των ψηφοφορων τους αναρωτιεμαι δεν θιγεται απο αυτην την καταντια. τεσπα αυτο ειναι αλλο θεμα.
οσο για την αποχη αμφιβαλλω αν θα ηταν λυση.:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zed

Διάσημο μέλος

Ο Zed αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται IT και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 2,488 μηνύματα.
Θέλω ν'ακούσω γιατί το να παίρνει κάποιος, όποιος κι αν είναι αυτός, ένα περίστροφο και να σκοτώνει ένα 15χρονο είναι αίτιο διαμαρτυρίας, ενω το να παίρνει κάποιος, επίσης όποιος κι αν είναι, ένα καλάσνικοφ και να ρίχνει πάνω σε αστυνομικούς απρόκλητα, δεν είναι.
Το αν γουστάρεις την τρομοκρατία το ξέρεις μόνο εσύ. Το μόνο σίγουρο είναι ότι μπορείς να διαμαρτύρεσαι περισσότερο για τον Αλέξη, αλλά όχι να μη διαμαρτύρεσαι καθόλου για το Διαμαντή. Αυτό εγώ το λέω καιροσκοπισμό και δεν αναφέρομαι αποκλειστικά σε σένα.

Αυτό εγώ κρατάω από όλη την συζήτησή σας. Τα υπόλοιπα όλα δεν έχουν νόημα. Και να πεθάνει ακόμα, οι "επαναστάτες" δεν θα έβγαιναν ξανά έξω. Και ως απάντηση στο ότι ο Αλέξης χτυπήθηκε από όργανο της τάξης και όχι από "τρομοκράτες", εγώ θα κάνω μια υπόθεση. Αν ο Αλέξης ήταν χθες περαστικός και σκοτωνόταν από αυτούς τους βαλτούς, τι θα λέγανε όλοι? Ε, τρομοκράτες, συνηθισμένο φαινόμενο, άκρως κατανοητό, έχουμε μάθει να ζούμε με αυτό. Δεν είναι σαν τους αστυνομικούς που δεν έχουμε συνηθίσει να μας πυροβολούν... "Έλα μωρέ τώρα κι ο Διαμαντής, 20 χρονών, ολόκληρος άντρας, ας μην γινόταν αστυνομικός, καλά να πάθει το καθίκι, μπουρου μπουρου μπουρου μπουρου" ... Πάμε τώρα για καφεδάκι, ποιος τον χέζει τον μπάτσο.

Τέσπα, βαρέθηκα να ασχολούμαι. Μια συμβουλή μόνο. Μην πολυκυκλοφορείτε, ιδίως στο γκέτο, γιατί πραγματικά οι επόμενοι μπορεί να είμαστε εμείς.

Είναι βολή κατά της δημοκρατίας. Δείχνει την ανευθυνότητα κάποιων που καταχρηστικά χαρακτηρίζονται πολίτες...

Εντάξει ρε παιδί μου κι εσύ, μην επαναλαμβάνεις αυτά που λέει ο Παπούλιας κι ο χοντρός. Τα ακούμε από αυτούς τα παραμύθια, μας φτάνει. Ε μα να τελικά που πιάνουν τόπο. Σας τα λένε και τα χάφτετε. Ποιας δημοκρατίας ρε καημένε?.......
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Ξεκαθαρίζω ότι δε μειώνω την υποχρέωση διαμαρτυρίας για το άλλο περιστατικό. Αλλά δυστυχώς εσείς μειώνετε την υποχρέωση διαμαρτυρίας γι'αυτό το περιστατικό. Κι αυτό είναι υποκρισία. Δε με αφορά αν ο δράστης είναι μπάτσος ή δεν είναι, αυτό υφίσταται και κολλάει, αλλά σε άλλη κουβέντα. Το ζήτημα είναι η δική σας αντίδραση και το δικό σας ενδιαφέρον για τη μία και την άλλη περίπτωση. Εσείς μειώνετε το Διαμαντή, δε μειώνω εγώ τον Αλέξανδρο. Και δε θα μπορούσα να τον μειώσω.
Δεν θα συμφωνήσω με τον Zedblue σε ένα. Δεν είναι στόχος οι πολίτες. 30 χρόνια 17 Νοέμβρη δεν σκοτώθηκαν πολλοί περαστικοί. Οι τρομοκράτες έχουν κόλλημα και χτυπάνε πολύ συγκεκριμένα πράγματα. Εγώ δε νιώθω ν'απειλούμαι από την τρομοκρατία άμεσα, δεν είμαι στόχος, αλλά όταν απειλείται η Αστυνομία, προφανώς, αν και έμμεσα, απειλείται η ασφάλειά μου. Θέλοντας και μη, αυτός είναι ο φορέας ασφάλειας. Αυτόν θα πάρετε τηλέφωνο όταν σας κλέψουν κι όταν οι πολιτικάντηδες που ψηφίζετε τον αναγκάσουν να κάνει τη δουλειά του όπως ορίζει ο νόμος και το Σύνταγμα, τότε αυτός θα έρθει. Δεν θα έρθει ο Τσίπρας, το Εργατικό Κέντρο ή ο Βελόπουλος να σας προστατεύσει. Ο πρώτος είναι απασχολημένος στην τεχνική του εταιρεία, οι δεύτεροι με το αν θα κατέβουν στις επικείμενες εκλογές ως εργατονταβάδες, ο τρίτος στη βίλλα του, στο Πανόραμα Θεσσαλονίκης, με το φρουρό απ'εξω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zed

Διάσημο μέλος

Ο Zed αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται IT και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 2,488 μηνύματα.
Ναι. Δεν είσαι στόχος εσύ γιατί δεν πήγες να γίνεις αστυνομικός. Τα όπλα αυτά είχαν βεληνεκές 700 μέτρα νομίζω. Πες μου τώρα ότι είχαν προβλέψει για την ασφάλεια αθώων... Κι επίσης, ναι. Έχουν στόχο συγκεκριμένα άτομα. Τα πιο άκυρα όμως. Αν βέβαια είναι απλοί μπάχαλοι και όχι πράκτορες...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Αυτό που εννοώ είναι ότι δεν έχουν σχέση με τους κουκουλοφόρους που όταν κάνουν τα δικά τους και πας κοντά 90% θα σου ανοίξουν το κεφάλι. Ο Μπακογιάννης, ο Saunders, η Αμερικάνικη Πρεσβεία και άλλοι, παρ'ολο που καταδικάζω κάθε δολοφονία και βιαιότητα, δε μου επιτρέπουν προσωπικά να νιώθω απειλή. Το MP5, πάντως, δεν έχει ούτε 100 μέτρα βεληνεκές. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Θέλω ν'ακούσω γιατί το να παίρνει κάποιος, όποιος κι αν είναι αυτός, ένα περίστροφο και να σκοτώνει ένα 15χρονο είναι αίτιο διαμαρτυρίας, ενω το να παίρνει κάποιος, επίσης όποιος κι αν είναι, ένα καλάσνικοφ και να ρίχνει πάνω σε αστυνομικούς απρόκλητα, δεν είναι.

Μα αυτο ειναι το θεμα, η διαμαρτυρια δεν εγινε επειδη σκοτωθηκε ενα παιδι, αλλα ΚΥΡΙΩΣ γιατι σκοτωθηκε απο οργανο της ταξης. Αν ηταν ετσι θα επρεπε να διαμαρτυρομαστε και να βγαινουμε στους δρομους για καθε φονο που γινεται στη χωρα, που πρακτικα δε γινεται και δε νομιζω να διαφωνεις σε αυτο...
Απο κει και περα αν δε μπορεις να καταλαβεις τη διαφορα μεταξυ φονια αστυνομικου και φονια τρομοκρατη ενταξει δε θα σε αναγκασω...εσενα και οποιονδηποτε δηλαδη.
-----------------------------------------
Θέλω ν'ακούσω γιατί το να παίρνει κάποιος, όποιος κι αν είναι αυτός, ένα περίστροφο και να σκοτώνει ένα 15χρονο είναι αίτιο διαμαρτυρίας, ενω το να παίρνει κάποιος, επίσης όποιος κι αν είναι, ένα καλάσνικοφ και να ρίχνει πάνω σε αστυνομικούς απρόκλητα, δεν είναι.

Μα αυτο ειναι το θεμα, η διαμαρτυρια δεν εγινε επειδη σκοτωθηκε ενα παιδι, αλλα ΚΥΡΙΩΣ γιατι σκοτωθηκε απο οργανο της ταξης. Αν ηταν ετσι θα επρεπε να διαμαρτυρομαστε και να βγαινουμε στους δρομους για καθε φονο που γινεται στη χωρα, που πρακτικα δε γινεται και δε νομιζω να διαφωνεις σε αυτο...
Απο κει και περα αν δε μπορεις να καταλαβεις τη διαφορα μεταξυ φονια αστυνομικου και φονια τρομοκρατη ενταξει δε θα σε αναγκασω...εσενα και οποιονδηποτε δηλαδη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Τη διαφορά μεταξύ των δύο δραστών την ξέρω πολύ καλά. Τη διαφορά στην αντίδραση δεν μπορώ να προσδιορίσω ακόμα. Κι επειδή μίλησες για εξισώσεις, επίσης δεν θα έπρεπε να διαφωνείς ότι η συγκεκριμένη επίθεση κάθε άλλο παρά μπορεί να εξισώνεται με οποιαδήποτε άλλη δολοφονία. Προφανώς δεν θα κατέβω να κάνω πορεία για το Μπάμπη Λαζαρίδη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Τη διαφορά μεταξύ των δύο δραστών την ξέρω πολύ καλά. Τη διαφορά στην αντίδραση δεν μπορώ να προσδιορίσω ακόμα. Κι επειδή μίλησες για εξισώσεις, επίσης δεν θα έπρεπε να διαφωνείς ότι η συγκεκριμένη επίθεση κάθε άλλο παρά μπορεί να εξισώνεται με οποιαδήποτε άλλη δολοφονία. Προφανώς δεν θα κατέβω να κάνω πορεία για το Μπάμπη Λαζαρίδη.


Μα το ολο θεμα στην αντιδραση ειναι ο δραστης...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 292010

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Γιατι δε κανουν πορεια για τον αστυνομικο τωρα ε???αυτος ψυχη δεν εχει??θα την πληρωσουν ολοι τωρα για την βλακεια ενος....αιντε να καρδιοχτυπω καθε μερα τωρα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Uncle Ernie

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Uncle Ernie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 168 μηνύματα.
Λοιπόν.
Πορεία διαμαρτυρίας κάνει ο κόσμος όταν θέλει να δηλώσει την αντίδρασή του πάνω σε κάποιο δεδομένο. Οι συνταξιούχοι κάνουν πορεία γιατί ζητούν μεγαλύτερες συντάξεις. Οι φοιτητές κάνουν πορεία γιατί διαφωνούν με την τελευταία νομοθεσία. Οι μαθητές κάνουν πορεία γιατί δε συμφωνούν με τις μεταρρυθμίσεις στα ζητήματα της παιδείας. Τι κοινό έχουν όλα τα παραπάνω; Ότι τα αιτήματα της πορείας διαμαρτυρίας απευθύνονται στο ΚΡΑΤΟΣ, γιατί οι διαδηλωτές διαφωνούν με τις αποφάσεις του ΚΡΑΤΟΥΣ πάνω σε ορισμένα ζητήματα.

Τι θέλετε λοιπόν; Να διαδηλώσουμε μπροστά στα σπίτια των τρομοκρατών; Να τους προτρέψουμε να μη ξανασκοτώσουν κανένα;

Εκτός αν μιλάτε για μια πορεία συμβολική, μια πορεία αφιερωμένη στον αστυνομικό οπότε υπάρχει κάποιο νόημα, αλλά όπως είπε και η Κρού προηγουμένως, το ίδιο πρέπει να γίνει και για τον κάθε θύμα δολοφονικής επίθεσης από εγκληματίες.

Όσο για τη "βλακεία του ενός" που αναφέρθηκε, δε νομίζω ότι είναι ένας ο αστυνομικός που έδειρε τον κύπριο φοιτητή, δεν είναι ένας εκείνος που σάπιζει στο ξύλο τους νέους στις πορείες(αφού τους συλλάβει μάλιστα) και σίγουρα δεν είναι ένας εκείνος που μπήκε στο αστυνομικό σώμα γιατί βρήκε εκεί μια νησίδα εξουσίας και μια διέξοδο για να διοχετεύσει την ανάγκη του για επιβολή. Σιχαίνομαι τις κατηγοριοποίησεις και δε θα σας πω ότι "οι μπάτσοι είναι έτσι". Απλά να ξέρουμε και τι λέμε. Δεν είναι λειτούργημα να είσαι αστυνομικός, δεν κάνεις τη χάρη σε κανένα μας, είσαι υποχρεωμένος να προστατεύεις τον πολίτη γιατί για αυτό ακριβώς το λόγο πληρώνεσαι, και μη περιμένεις και ευγνωμοσύνη. Το φούρναρη δεν τον ευγνωμονείς που σου έφτιαξε την τυρόπιτα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ToMakriAggouri

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Φώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 209 μηνύματα.
Λοιπόν.
Πορεία διαμαρτυρίας κάνει ο κόσμος όταν θέλει να δηλώσει την αντίδρασή του πάνω σε κάποιο δεδομένο. Οι συνταξιούχοι κάνουν πορεία γιατί ζητούν μεγαλύτερες συντάξεις. Οι φοιτητές κάνουν πορεία γιατί διαφωνούν με την τελευταία νομοθεσία. Οι μαθητές κάνουν πορεία γιατί δε συμφωνούν με τις μεταρρυθμίσεις στα ζητήματα της παιδείας. Τι κοινό έχουν όλα τα παραπάνω; Ότι τα αιτήματα της πορείας διαμαρτυρίας απευθύνονται στο ΚΡΑΤΟΣ, γιατί οι διαδηλωτές διαφωνούν με τις αποφάσεις του ΚΡΑΤΟΥΣ πάνω σε ορισμένα ζητήματα.

Τι θέλετε λοιπόν; Να διαδηλώσουμε μπροστά στα σπίτια των τρομοκρατών; Να τους προτρέψουμε να μη ξανασκοτώσουν κανένα;

Εκτός αν μιλάτε για μια πορεία συμβολική, μια πορεία αφιερωμένη στον αστυνομικό οπότε υπάρχει κάποιο νόημα, αλλά όπως είπε και η Κρού προηγουμένως, το ίδιο πρέπει να γίνει και για τον κάθε θύμα δολοφονικής επίθεσης από εγκληματίες.

Όσο για τη "βλακεία του ενός" που αναφέρθηκε, δε νομίζω ότι είναι ένας ο αστυνομικός που έδειρε τον κύπριο φοιτητή, δεν είναι ένας εκείνος που σάπιζει στο ξύλο τους νέους στις πορείες(αφού τους συλλάβει μάλιστα) και σίγουρα δεν είναι ένας εκείνος που μπήκε στο αστυνομικό σώμα γιατί βρήκε εκεί μια νησίδα εξουσίας και μια διέξοδο για να διοχετεύσει την ανάγκη του για επιβολή. Σιχαίνομαι τις κατηγοριοποίησεις και δε θα σας πω ότι "οι μπάτσοι είναι έτσι". Απλά να ξέρουμε και τι λέμε. Δεν είναι λειτούργημα να είσαι αστυνομικός, δεν κάνεις τη χάρη σε κανένα μας, είσαι υποχρεωμένος να προστατεύεις τον πολίτη γιατί για αυτό ακριβώς το λόγο πληρώνεσαι, και μη περιμένεις και ευγνωμοσύνη. Το φούρναρη δεν τον ευγνωμονείς που σου έφτιαξε την τυρόπιτα.

Διαβασα με πολυ χαρα αυτο το μηνυμα και νομιζω οτι ταυτιζομαι απολυτα με τις αποψεις σου... αλλα δεν μπορω ουτε καν να διανοηθω την οργανωση πορειας για αλληλεγκυη στον αστυνομικο με την οποια ειναι σαν να αφηνεις στο περιθωριο ολα τα αισχρα εγκληματα που εχει διαπραξει και διαπραττει καθημερινα το αστυνομικο σωμα.. σιγουρα λυπαμαι και καταδικαζω το γεγονος αλλα δεν θα βγω στο δρομο για να υπερασπιστω αυτον που χτες και αυριο θα προσπαθει να με σκοτωσει... εκτος αν αποδειξει η αστυνομια οτι μπορει να ανταποκριθει στα καθηκοντα της πραγμα το οποιο μου φανταζει αδυνατο.. ας αφησουμε την Χρυση Αυγη να τους κανει πλατες.. απ την στιγμη που δεν μπορουν να περιορισουν τα φασιστακια μεσα στην αστυνομια και φορουν την ιδια στολη και βρισκονται διπλα σε αυτα,για μενα θα ειναι παντα γουρουνια-δολοφονοι.. διοτι και το καλυτερο ατομο να ειναι στην αστυνομια οσο αφηνει τον "συναδελφο" του να παρανομει ειναι το ιδιο ενοχος με αυτον..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zed

Διάσημο μέλος

Ο Zed αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται IT και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 2,488 μηνύματα.
Διαβασα με πολυ χαρα αυτο το μηνυμα και νομιζω οτι ταυτιζομαι απολυτα με τις αποψεις σου... αλλα δεν μπορω ουτε καν να διανοηθω την οργανωση πορειας για αλληλεγκυη στον αστυνομικο με την οποια ειναι σαν να αφηνεις στο περιθωριο ολα τα αισχρα εγκληματα που εχει διαπραξει και διαπραττει καθημερινα το αστυνομικο σωμα.. σιγουρα λυπαμαι και καταδικαζω το γεγονος αλλα δεν θα βγω στο δρομο για να υπερασπιστω αυτον που χτες και αυριο θα προσπαθει να με σκοτωσει... εκτος αν αποδειξει η αστυνομια οτι μπορει να ανταποκριθει στα καθηκοντα της πραγμα το οποιο μου φανταζει αδυνατο.. ας αφησουμε την Χρυση Αυγη να τους κανει πλατες.. απ την στιγμη που δεν μπορουν να περιορισουν τα φασιστακια μεσα στην αστυνομια και φορουν την ιδια στολη και βρισκονται διπλα σε αυτα,για μενα θα ειναι παντα γουρουνια-δολοφονοι.. διοτι και το καλυτερο ατομο να ειναι στην αστυνομια οσο αφηνει τον "συναδελφο" του να παρανομει ειναι το ιδιο ενοχος με αυτον..

Άρα έρχεσαι στα λόγια μου τελικά. Το ίδιο έλεγα κι εγώ για τους αναρχικούς και με κράζατε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top