• Σας ενημερώνουμε ότι η κατηγορία δεν αντικαθιστά σε καμία περίπτωση την επίσκεψη σας σε επαγγελματία ιατρό.

    Το σύνολο του περιεχομένου της κατηγορίας αυτής, όπως κείμενα, γραφικά, εικόνες, πληροφορίες που λαμβάνονται από δικαιούχους διαφήμισης, είναι καθαρά και μόνο για ενημερωτικούς σκοπούς και δεν προορίζεται να είναι υποκατάστατο για την επαγγελματική ιατρική συμβουλή, διάγνωση ή θεραπεία. Δεν αποτελεί υποκατάστατο ιατρικής εξέτασης, ούτε αντικαθιστά την ανάγκη για υπηρεσίες που παρέχονται από επαγγελματία ιατρό. Πάντοτε να ζητάτε τη συμβουλή του ιατρού σας πριν πάρετε οποιαδήποτε συνταγή ή φάρμακο. Μόνο ο ιατρός σας μπορεί να σας δώσει συμβουλές για το τι είναι ασφαλές και αποτελεσματικό για σας.

Είναι απάτη η ομοιοπαθητική;

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Εξαρτάται τι ενοχλεί εσένα. Πρέπει να μελετήσεις τις συνήθειές σου. Πολλοί άνθρωποι ας πούμε, τρώνε βιαστικά και καταπίνουν πολύ αέρα με το φαγητό τους... Σε μένα έχω παρατηρήσει πως είναι εποχιακό και με βοηθάει πολύ το τσάι με μάραθο (το πουλάνε σε bio καταστήματα). Επίσης με βοηθάει να κόβω το γάλα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gilda

Τιμώμενο Μέλος

Η Gilda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,132 μηνύματα.
Εξαρτάται τι ενοχλεί εσένα. Πρέπει να μελετήσεις τις συνήθειές σου. Πολλοί άνθρωποι ας πούμε, τρώνε βιαστικά και καταπίνουν πολύ αέρα με το φαγητό τους... Σε μένα έχω παρατηρήσει πως είναι εποχιακό και με βοηθάει πολύ το τσάι με μάραθο (το πουλάνε σε bio καταστήματα). Επίσης με βοηθάει να κόβω το γάλα.

Αυτό με το γάλα, το χω ακούσει.
Να σε ρωτήσω κάτι, όταν λες να κόβεις το γάλα, εννοεις όλα τα γαλακτοκομικά? Και το γιαούρτι και τα αυγά?
Το τσάι με τον μάραθο θα το τσεκάρω άμεσα. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Μπα όχι, τυρί και γιαούρτι, είμαι ΟΚ. Μόνο με το γάλα έχω πρόβλημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gilda

Τιμώμενο Μέλος

Η Gilda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,132 μηνύματα.
Αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι αν οι άνθρωποι που έχουν δυσανεξία στη λακτόζη, έχουν και σε γιαούρτι κτλ.
Κι αυτά από γάλα δεν είναι?
Πάντως ναι, θα το προσέξω, σ ευχαριστώ πάρα πολύ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
μπα..απλα πιανει οχι σε ολους τους ανθρωπους
ειναι πιο απαλη θεραπεια για χρονια χρηση

αλλα δεν αντικαθιστα φαρμακα για βαριες περιπτωσεις..:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bill_1992

Περιβόητο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 4,713 μηνύματα.
Αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι αν οι άνθρωποι που έχουν δυσανεξία στη λακτόζη, έχουν και σε γιαούρτι κτλ.
Κι αυτά από γάλα δεν είναι?
Πάντως ναι, θα το προσέξω, σ ευχαριστώ πάρα πολύ.

Ναι έχουν, γενικά σε γαλακτοκομικά προϊόντα που περιέχουν λακτόζη, γιατί ο οργανισμός τους δε διαθέτει σε ικανή ποσότητα το ένζυμο που τη διασπά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alexanderchalki

Νεοφερμένος

Ο Αλέξανδρος Χαλκίδης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12 μηνύματα.
Τι λες ρε φίλε σοβαρά; Το τόπικ το διάβασες καθόλου; :knife:
Να μην κάνω καν τον κόπο να σε βάλω να τεκμηριώσεις αυτό το 'ποτέ'... την ώρα μου θα χάσω. :whatever:

* Στις 29 Μαίου σταματάει ο Έντουαρντ Έρνστ, ο πρώτος καθηγητής εναλλακτικής ιατρικής μετά από 18 χρόνια έρευνας.
* Παρά τον τίτλο και τον τρόπο που ξεκίνησε το εγχείρημα μετά από 160 meta analysis (αναλύσεις άλλων ερευνών) κατέληξε στο συμπέρασμα ότι το 95% των εναλλακτικών θεραπειών δεν έχει καμία κλινική διαφορά από placebo.

Περισσότερες λεπτομέρειες εδώ - https://alexanderchalkidis.com/blog/?p=4408

Ποτέ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alexanderchalki

Νεοφερμένος

Ο Αλέξανδρος Χαλκίδης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12 μηνύματα.
Και η μόνη ανταπάντηση των ομοιοπαθητικών είναι ότι "δεν μπορεί να γίνει έρευνα στην αποτελεσματικότητα της ομοιοπαθητικής" με πρώτο πρώτο στην αρλούμπα έναν Έλληνα, τον Σπύρο Κούβελο. https://alexanderchalkidis.com/blog/?p=3898
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.

Αυτή είναι μία ρήση που αν μη τι άλλο δεν ταιριάζει στην επιστημονική σκέψη και δείχνει φυσικά και τον τρόπο σκέψης σου.

Ο θρησκευτικού τύπου φανατισμός ορισμένων φίλων της επιστήμης, είναι πιο ενοχλητικός κι από την θρησκευτική πίστη, αυτή καθαυτή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

alexanderchalki

Νεοφερμένος

Ο Αλέξανδρος Χαλκίδης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12 μηνύματα.
Έχεις απόλυτο δίκιο. Ποτέ "ως τώρα" δεν έχει αποδειχτεί. Σε πολλαααα χρόνια που προσπαθούν πολύ θιασώτες της ομοιοπαθητικής.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alexanderchalki

Νεοφερμένος

Ο Αλέξανδρος Χαλκίδης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12 μηνύματα.
Βέβαια οι δικές σου γενικεύσεις τύπου "φίλοι της επιστήμης" (δήλωσα κάπου κάτι τέτοιο;) ή "θρησκευτικού τύπου φανατισμός" δείχνουν μια πάγια τακτική των υποστηρικτών της ομοιοπαθητικής: όπου ξεμένουμε από επιχειρήματα, χτυπάμε τον άνθρωπο (ad hominem).

Το έχω αναλύσει εκτενώς επικοινωνιακά (πχ https://alexanderchalkidis.com/blog/?p=3794 ) γιατί είναι εντυπωσιακό το γεγονός ότι λογικοί (όχι επιστήμονες - απλά σκεπτόμενοι) άνθρωποι, δεν καταφέρνουν να συνδέσουν έναν ειρμό για να καταλάβουν τις επιπτώσεις μιας πίστης στην "μνήμη του νερού":

Αλέξη, τα παίρνεις από τις φαρμακευτικές για να τα γράφεις όλα αυτά;
--- Όχι, καμία σχέση, αφού οι φαρμακευτικές φτιάχνουν και ομοιοπαθητικά. (Και με καλύτερο περιθώριο κέρδους!)
Μερικά επιστημονικά συγγράματα όμως βρίσκουν ότι δουλεύει!
----- Στο όριο του στατιστικού λάθους. Οι περισσότερες δείχνουν το ανάποδο.
Καλά, εγώ θα πιστεύω μόνο αυτές που δείχνουν αυτό που θέλω να πιστεύω.
-----Μα, δεν είναι συμβατό με οτιδήποτε άλλο κάνεις ή πιστεύεις!
Μπορεί μια μέρα να εξηγηθεί, κάτι σαν την κβαντομηχανική. Άλλωστε είναι ολιστική επιστήμη.
----Που σημαίνει;….
A, δεν καταλαβαίνεις εσύ! Δικαιωμά μου δεν είναι να παίρνω ότι μαντζούνι θέλω;
----- Ναι, αλλά έχει επιπτώσεις σε όλη την κοινωνία.
Τότε γιατί δεν τα απαγορεύει το υπουργείο υγείας;
-----Γιατί δεν κάνουν τίποτα. Είναι σαν να απαγορεύσουν τις καραμέλες.

κοκ....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Βέβαια οι δικές σου γενικεύσεις τύπου "φίλοι της επιστήμης" (δήλωσα κάπου κάτι τέτοιο;) ή "θρησκευτικού τύπου φανατισμός" δείχνουν μια πάγια τακτική των υποστηρικτών της ομοιοπαθητικής: όπου ξεμένουμε από επιχειρήματα, χτυπάμε τον άνθρωπο (ad hominem).
Αυτή η φράση δεν σε αφορούσε προσωπικά, δεν έχω κανένα πρόβλημα να χρησιμοποιήσω πρώτο πρόσωπο αν θέλω να στην πω, ωστόσο NEVER SAY NEVER αν δεν θέλεις ν' ακούς τέτοια σχόλια. :D

Το έχω αναλύσει εκτενώς επικοινωνιακά (πχ https://alexanderchalkidis.com/blog/?p=3794 ) γιατί είναι εντυπωσιακό το γεγονός ότι λογικοί (όχι επιστήμονες - απλά σκεπτόμενοι) άνθρωποι, δεν καταφέρνουν να συνδέσουν έναν ειρμό για να καταλάβουν τις επιπτώσεις μιας πίστης στην "μνήμη του νερού":
Έχεις μελετήσει με την ίδια ζέση και την επίδραση του Placebo;
Για κοίτα να δεις, κάποιοι γίνονται καλά πίνοντας ζαχαρίτσα αλλά γιατί μωρέ να το ερευνήσουμε αυτό; Κάποιοι μάλιστα γίνονται ...καλύτερα με ΔΥΟ ζαχαρίτσες...

[...] Και υπάρχει και η επίδραση του εικονικού φάρμακου, ένα από τα συναρπαστικότερα ιατρικά φαινόμενα. Δεν αφορά μόνο την κατάποση ενός ψεύτικου χαπιού, αφορά τα πιστεύω και τις προσδοκίες μας. Αφορά την πολιτισμική σημασία μιας θεραπείας. Η επίδρασή των εικονικών φαρμάκων έχει μελετηθεί σε μια σειρά συναρπαστικών μελετών που συγκρίνουν ένα είδος εικονικού φαρμάκου με άλλα. Ξέρουμε, για παράδειγμα, πως δύο χάπια ζάχαρης την ημέρα είναι πιο αποτελεσματική θεραπεία για το γαστρικό έλκος από ένα χάπι ζάχαρης. Τα δύο νικούν το ένα. Είναι εξωφρενικό και γελοίο εύρημα, αλλά και αληθινό. Ξέρουμε από τρεις διαφορετικές μελέτες πως μια ένεση άλμης είναι πιο αποτελεσματική θεραπεία για τον πόνο από ένα χάπι ζάχαρης --ένα εικονικό χάπι που δεν περιέχει φάρμακο-- όχι επειδή η ένεση ή τα χάπια προκαλούν κάτι στο σώμα, αλλά επειδή ο ασθενής νιώθει την ένεση σαν δραστικότερη επέμβαση. Ξέρουμε λοιπόν πως τα πιστεύω και οι προσδοκίες μας μπορούν να κατευθυνθούν και γι'αυτό κάνουμε μελέτες όπου συγκρίνουμε με εικονικά χάπια: οι μισοί παίρνουν το φάρμακο και οι άλλοι μισοί το εικονικό χάπι.

ΑΛΛΑ:

Στη σύγκριση με εικονικό φάρμακο όλοι νομίζουν πως η σωστή δοκιμή συγκρίνει το νέο φάρμακο με ένα εικονικό. Σε πολλές περιπτώσεις αυτό είναι λάθος. Συχνά έχουμε πολύ καλή θεραπεία ήδη διαθέσιμη οπότε δε μας ενδιαφέρει εάν η καινούργια είναι καλύτερη από το τίποτα. Θέλουμε να μάθουμε αν είναι καλύτερη από την καλύτερη διαθέσιμη θεραπεία. Παρόλα αυτά, βλέπουμε συνεχώς δοκιμές και συγκρίσεις με εικονικά χάπια. Ένα φάρμακο μπορεί να αδειοδοτηθεί με μοναδικό στοιχείο πως είναι καλύτερο από το τίποτα, ένα άχρηστο δεδομένο για έναν γιατρό που προσπαθεί να πάρει μια απόφαση.
Μπορεί να μην είναι απόλυτα σχετικό με το θέμα μας, δείχνει όμως κάτι πολύ απλό: Η μεθοδολογία των φαρμακευτικών δεν είναι ιδανική...

Αλέξη, τα παίρνεις από τις φαρμακευτικές για να τα γράφεις όλα αυτά;
Funny you should say that :P Κανένας δεν σε ρώτησε.
--- Όχι, καμία σχέση, αφού οι φαρμακευτικές φτιάχνουν και ομοιοπαθητικά. (Και με καλύτερο περιθώριο κέρδους!)
Oh, really? Για πες μου μερικές φαρμακευτικές που παράγουν και συσκευάζουν ομοιοπαθητικά φάρμακα με τη φίρμα τους απέξω; :confused: Είναι τόσο ανόητος ο ισχυρισμός σου που βαριέμαι να κάτσω να σου αποδείξω πόσο άτοπο είναι αυτό που λες ΓΙΑ ΤΙΣ ΙΔΙΕΣ τις φαρμακοβιομηχανίες. Από πού προκύπτει αληθεια το περιθώριο κέρδους;;; Έχεις ιδέα πόσο μεγάλη διαφορά στην τιμή έχουν τα ομοιοπαθητικά φάρμακα;

Μερικά επιστημονικά συγγράματα όμως βρίσκουν ότι δουλεύει!
----- Στο όριο του στατιστικού λάθους. Οι περισσότερες δείχνουν το ανάποδο.
Αυτά τα επιστημονικά συγγράμματα και οι μελέτες ξέρεις πόσο αξιόπιστες είναι; Δες να μάθεις.

Διάβασα τις μελέτες για τη ρεμποξετίνη. Ήταν όλες θετικές και καλά εκτελεσμένες. Δε βρήκα λάθος. Δυστυχώς, αποδείχθηκε πως πολλές από τις δοκιμές είχαν αποσιωπηθεί. Το 76% όλων των ερευνών που έγιναν ποτέ γι' αυτό το φάρμακο, δε γνωστοποιήθηκαν σε γιατρούς και ασθενείς. Αν το καλοσκεφτείτε, εάν έριχνα ένα κέρμα εκατό φορές και μου επιτρεπόταν να σας αποκρύψω μισές από τις απαντήσεις θα μπορούσα να σας πείσω πως το κέρμα μου έχει δύο κορώνες. Αν αφαιρέσουμε τα μισά δεδομένα δε μπορούμε με τίποτα να ξέρουμε την πραγματική δραστικότητα αυτών των φαρμάκων.

Αυτό δεν είναι μεμονωμένο περιστατικό. Περίπου μισά από όλα τα ευρήματα ερευνών για αντικαταθλιπτικά έχουν αποκρυφτεί, και πάει και παραπέρα.


Καλά, εγώ θα πιστεύω μόνο αυτές που δείχνουν αυτό που θέλω να πιστεύω.
Χαχαχαα!! Ρε φίλε με δουλεύεις; ΑΥΤΟ ΑΚΡΙΒΩΣ δεν έκανες πιο πάνω; Επέλεξες να πιστεύεις τις μελέτες που δείχνουν πως η ομοιοπαθητική ΔΕΝ δουλεύει. :lol:
Ο ασθενής που δηλώνει ότι βοηθήθηκε -με κάποιο τρόπο- από την ομοιοπαθητική, επιλέγει απλά να πιστέψει στο σώμα του, κάτι που και οι καλύτερες μελέτες δεν μπορούν ν' αντικρούσουν. Sorry.

----- Ναι, αλλά έχει επιπτώσεις σε όλη την κοινωνία.
Α? Για name a few από αυτές τις επιπτώσεις... Μα αφού:

-----Γιατί δεν κάνουν τίποτα. Είναι σαν να απαγορεύσουν τις καραμέλες.
Make up your mind dude. Πώς έχει επιπτώσεις στην κοινωνία η καραμέλα; :confused:

Για να τελειώνουμε:
-- Για παθήσεις που ΔΕΝ ΘΑ ΣΕ ΣΚΟΤΩΣΟΥΝ αν δεν αντιμετωπιστούν με άλλο τρόπο άμεσα (πχ. δερματικά, στα οποία η φαρμακευτική αγωγή έτσι κι αλλιώς είναι συμπτωματική) δοκίμασε την ομοιοπαθητική πριν πάρεις ισχυρά φάρμακα που έχουν επιπτώσεις στη γονιμότητα και ευθύνονται για τερατογεννέσεις (βλ. Accuran). Γνώμη μου. Εσύ πάρε χημεία να γουστάρεις.
Δεν καταλαβαίνω όμως και μάλλον ποτέ δεν θα καταλάβω, εσένα τι σε κόφτει αν εγώ, ο χ, ο ψ, γίνεται καλά λόγω του Placebo Effect; Καλύτερα να πάρει τη χημεία ε; No comment.




*Τα αποσπάσματα είναι από την ομιλία του Ben Goldacre, o οποίος δεν ασπάζεται την ομοιοπαθητική.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alexanderchalki

Νεοφερμένος

Ο Αλέξανδρος Χαλκίδης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12 μηνύματα.
Η επίδραση του placebo είναι ένα εξαιρετικά ενδιαφέρον θέμα το οποίο βέβαια....ουδεμία σχέση έχει με την ομοιοπαθητική! Πουθενά στην ομοιοπαθητική βιβλιογραφία δεν αναφέρεται, ούτε χρησιμοποιείται εσκεμμένα, ούτε μελετάται. Είναι απλά απάντηση για...όταν ξεμένουν από άλλα επιχειρήματα. Την μια επικαλούνται τις μαγικές δυνάμεις δυναμοποιημένου...νερού, την μια παραδέχονται ότι δεν έχει καμία επίπτωση! Αντίθετα η παραδοσιακή επιστήμη κάνει τεράστια άλματα στην κατανόηση του φαινόμενου, ειδικά τα τελευταία χρόνια.

Παρομοίως κατά την γνώμη μου δεν προάγει την συζήτηση του thread αυτού περί ομοιοπαθητικής),το τεχνητό δίπολο που ενισχύεις με το σκεπτικό σου όπου βάζεις από την μια "την χημεία" και από την άλλη την ομοιοπαθητική.

Όλοι οι υπόλοιποι χαρακτηρισμοί και νύξεις απλά κακόγουστοι. Δεν τα παίρνω από κανέναν, ναι, το έχω διαβάσει αναλυτικότατα το θέμα αλλά ad hominem δεν γίνεται κουβέντα. Απλά με τέτοια σεντόνια σαν το τελευταίο σου προσπαθείς να καπελώσεις το νόημα. Εγώ απλά παραθέτω (για όποιον ενδιαφέρεται και του φαίνονται λογικά αυτά που λέω, κάποιους συνδέσμους από παλιότερές μου σκέψεις πιο αναλυτικά όπου ταιριάζουν - πχ περί placebo https://alexanderchalkidis.com/blog/?p=14998 )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

georgia.94

Δραστήριο μέλος

Η georgia.94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 559 μηνύματα.
δεν εχω στραφει ποτε στην ομοιοπαθητικη αλλα δεν νομιζω πως αν καποιος θελει να το δοκιμασει θα χασει τιποτα..πιστευω πως μπορει να βοηθησει..σιγουρα θα γινονται και απατες..αλλα η ομοιοπαθητικη ως ομοιοπαθητικη,η ιδια, δεν ειναι απατη(για μενα)..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Εγώ απλά παραθέτω (για όποιον ενδιαφέρεται και του φαίνονται λογικά αυτά που λέω, κάποιους συνδέσμους από παλιότερές μου σκέψεις πιο αναλυτικά όπου ταιριάζουν - πχ περί placebo https://alexanderchalkidis.com/blog/?p=14998 )

Εσύ απλά διαφημίζεις το blog σου και όταν σου τελειώσουν τα επιχειρήματα κατηγορείς τους συνομιλητές σου ότι σου επιτίθενται. Παλιό το κόλπο στους χώρους των φόρουμ. :D
Παρεμπιπτόντως, εσύ αναφέρθηκες πρώτος στο φαινόμενο placebo που χρησιμοποιείται στις επιστημονικές δοκιμές της ομοιοπαθητικής:
...κατέληξε στο συμπέρασμα ότι το 95% των εναλλακτικών θεραπειών δεν έχει καμία κλινική διαφορά από placebo.
Ας είναι, δεν το συνεχίζω.

---

Επειδή λοιπόν τα πολλά λόγια δεν σου αρέσουν, ας περάσουμε στην ουσία:
Δώσε μου έναν καλό λόγο που ένα νέο κορίτσι με ακμή πρέπει να πάρει accuran πριν δοκιμάσει ομοιοπαθητική θεραπεία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alexanderchalki

Νεοφερμένος

Ο Αλέξανδρος Χαλκίδης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12 μηνύματα.
Αυτή είναι η ουσία; ΟΚ, ας το πιάσουμε το ερώτημά σου (επιτέλους συγκεκριμένο)

1. Ούτε η ομοιοπαθητική δεν προσεγγίζει έτσι το θέμα. Πρώτα θα εξετάσει το ιστορικό της κοπέλας και μετά θα καταλήξει σε μια "εξατομικευμένη θεραπεία".
2. Σε καμία περίπτωση (αν έχεις συγκεκριμένη έρευνα με στατιστικά δεδομένα παρακαλώ να την παραθέσεις) δεν έχει αποδειχτεί ότι η ομοιοπαθητική "θεραπεύει" την ακμή. Εξού και στις ΗΠΑ τους έχει απαγορευτεί να χρησιμοποιούνε καν την λέξη "θεραπεία" στις επικοινωνίες τους.
3. Όταν καταλήξει σε μια θεραπεία ο ομοιοπαθητικός γιατρός, αυτή η θεραπεία περιέργως δεν θα είναι ίδια με αυτή που θα προτείνει άλλος ομοιοπαθητικός στην ίδια κοπέλα. Από άποψης ομοιοπαθητικής θεωρίας μπορώ να σου το εξηγήσω, από λογική όμως δυσκολεύομαι. Είναι κάτι σαν τα ζώδια ένα πράγμα κάπως ανησυχητικό σε επίπεδο ελέγχου του επαγγέλματος.
4. Η θεραπεία που θα καταλήξει ο ομοιοπαθητικός δεν έχει ούτε ορισμένο χρόνο στον οποίο θεωρείται ότι "δούλεψε" ούτε συγκεκριμένο αποτέλεσμα το οποίο θεωρείται "στόχος". Ουσιαστικά λοιπόν, δεν μπορώ να σου απαντήσω το ερώτημα. Η ομοιοπαθητική προσπαθεί να φέρει το "μαγνητικό κέντρο της ύπαρξης" σε ισορροπία (οι ακριβείς λέξεις που το περιγράφουν διαφέρουν ανάλογα με τον συγγραφέα) οπότε θεωρεί επιτυχία και κάποιους γενικούς ψυχολογικούς παράγοντες τους οποίους όμως επίσης δεν προσδιορίζει με ακρίβεια.
5. Τα σκευάσματα τα οποία θα λάβει ως "θεραπεία" η κοπέλα με την ομοιοπαθητική θα είναι συνήθως δυναμοποιημένα (30C) Δηλαδή κανένα επιστημονικό όργανο στον πλανήτη δεν μπορεί να διακρίνει αν πράγματι έγινε δυναμοποίηση (αν δεν σε ενοχλεί ο "διαφημιστικός μου" σύνδεσμος, εδώ η κατ'ιδίαν συνέντευξη που πήρα από τον καθηγητή του πανεπιστημίου που εξέτασε το φαινόμενο στην Ελλάδα - https://alexanderchalkidis.com/blog/?p=3890 - wow θα βγάλω τρελά λεφτά από το κλικ σου ; ) Όχι μόνο δεν υπάρχει στάνταρ τρόπος δυναμοποίησης, αλλά δεν υπάρχει και τρόπος να ελεγχθεί!

Μπορώ να συνεχίσω με δεκάδες άλλα παρόμοια ερωτηματικά. Τα οποία αποσκοπούν στο να κάνουν ξεκάθαρο ότι η λογική μέθοδος διερεύνησης ενός φαινομένου, πόσο μάλλον ενός πολυπαραγοντικού φαινομένου όπως η "θεραπεία" ενός ανθρώπου, σίγουρα δεν μπορεί να μπει στην μπακαλίστικη λογική της ομοιοπαθητικής θεωρίας και να συγκριθεί με κάποιο επιστημονικό πόρισμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gilda

Τιμώμενο Μέλος

Η Gilda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,132 μηνύματα.
Βέβαια και στην κλασσική ιατρική, αν πας σε δύο διαφορετικούς γιατρούς, θα σου δώσουν τελείως διαφορετική φαρμακευτική αγωγή. Μη σου πω και τελείως διαφορετική διάγνωση.

(Χωρίς με αυτό μου το σχόλιο να μην θεωρώ πως αυτα που γράφεις είναι άκρως ενδιαφέροντα. Όπως ενδιαφέροντα είναι αυτά που γράφει και η kementari φυσικά)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alexanderchalki

Νεοφερμένος

Ο Αλέξανδρος Χαλκίδης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12 μηνύματα.
Πολύ λιγότερο πιθανό από ότι η ομοιοπαθητική. Η κλασσική ιατρική έχει στόχο να μειώσει τέτοιες διαφορές και να αναδείξει τους ακριβείς μηχανισμούς που παράγουν διαφορές σε διάγνωση. Όπως και το φάρμακο που αναφέρεις αν έχει λιγότερο από 100mg δραστικής ουσίας και γράφει 100mg στο πακέτο θα ελεγχθεί και θα κατεβεί από το ράφι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gilda

Τιμώμενο Μέλος

Η Gilda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,132 μηνύματα.
Δεν είμαι γιατρός και δεν έχω τέτοιες γνώσεις, οπότε και κανένα λόγο να το αμφισβητήσω.
Για να το λες, δεκτό. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alexanderchalki

Νεοφερμένος

Ο Αλέξανδρος Χαλκίδης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12 μηνύματα.
Κινδυνέψαμε να παρεξηγηθούμε αλλά νομίζω λόγω πείρας (και των δυο) σε τέτοιες συζητήσεις και στο θέμα, κάπου βρεθήκαμε μεθοδολογικά τουλάχιστον. Συνήθως τέτοιες συζητήσεις κολλάνε λόγω φανατισμού ή άγνοιας.

Ευχαριστώ πολύ για την κουβέντα και την καλή διάθεση. :clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top