Είναι ντροπή να είσαι ιερόδουλη;

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,970 μηνύματα.
Ο λόγος που ακόμα και σήμερα, εν έτη 2022, θεωρείτο ανήθικο επάγγελμα από πολλούς πιστεύω οτι είναι το στιγμα που υπάρχει γύρω από το σεξ.

Ισχύει.
Ακόμα και οταν μιλάμε για θύματα trafficking, γιατί ας μη γελιόμαστε πολλοί σεξεργατες είναι θύματα και δεν είναι επιλογή τους το να βιοποριστουν μέσα από αυτό το επάγγελμα, πολλές φορές στιγματιζονται τα ίδια και οχι οι πελάτες , φυσικά αναφέρομαι σε αυτούς που πήγαν μαζί τους ,ενώ δηλαδή ειχαν επίγνωση της κατάστασης.
Αυτούς του πελάτες μπορούμε να τους σχολιάσουμε για την ηθική τους, όμως του εργαζομενους είναι λιγουλάκι δύσκολο.

Έτσι ειναι ναί.
Και ότι λεω αυτά δε σημαίνει οτι θα ήθελα να είμαι η ίδια σεξεργατια,μιας και φαντάζομαι οτι θα ερωτηθω στη συνέχεια. Οχι, δε θα ήθελα, απλα δε θεωρώ οτι πρέπει να στιγματιζονται αυτοι οι εργαζόμενοι.

Έλα ντε... αυτο το επιχειρημα να σε ρωτησουν δεν υπάρχει.

Άσχετα των παραθέσεων προηγουμενως θα ήθελα επισης να σχολιάσω το εξής...

Δεν κολλάει το αν θέλεις να γινει η κορη σου ιεροδουλη με το αν συμφωνείς με το επαγγελμα των ιεροδουλων.

Το επαγγελμα των ιεροδουλων ειναι το αρχαιοτερο κ ενα απο τα πιο αξιοσέβαστα επαγγέλματα. Κατα τη γνωμη μου.

Ειναι ιδιαιτερα χρησιμο για άντρες οι οποιοι για κάποιους λογους δεν έχουν συντροφια μια δεδομενη χρονική περιοδο και εχουν ομως αυξημενη και εντονη σεξουαλικοτητα.

Παιδια μεταξύ μας η μαλακια δεν παλευεται... σε αποβλακώνει. Τα λέω και σε φίλους. Μη μενετε χωρις σέξ πανω απο μια βδομάδα - ένα μήνα το πολύ , ειτε έχετε ειτε δεν έχετε κάποια κοπέλα αυτη τη περιοδο.

Αυτη ειναι η λύση. Το σεξ το γυμναστηριο και το φλέρτ. Για να εισαι κάαααθε μέρα χαλαρος κ χαρουμενος χεχε :D

Αμα είσαι τέτοιος τύπος μπορεις να μπεις στην ομάδα των ΜΑΥΡΩΝ ΠΑΝΘΗΡΩΝ.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Pak

Επιφανές μέλος

Η Πακοτίνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 9,696 μηνύματα.
Το επαγγελμα των ιεροδουλων ειναι το αρχαιοτερο κ ενα απο τα πιο αξιοσέβαστα επαγγέλματα. Κατα τη γνωμη μου.

Ειναι ιδιαιτερα χρησιμο για άντρες οι οποιοι για κάποιους λογους δεν έχουν συντροφια μια δεδομενη χρονική περιοδο και εχουν ομως αυξημενη και εντονη σεξουαλικοτητα.
Η σεξεργασια δεν περιορίζεται στην παροχή υπηρεσιών από γυναίκες σε άνδρες.
(Just saying)
 

Appolon

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Appolon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών. Έχει γράψει 130 μηνύματα.
θεωρω πως το να εισαι ιεροδουλη ναι θα επρεπε να ειναι ντροπη γιατι ειναι ενα ''επαγγελμα'' που κανει το σωμα σου αντικειμενο και εξευτελιζει την αξιοπρεπεια σου
δεν μπορω να καταλαβω το σκεπτικο που ενα ατομο το ασκει
αν εχεις αναγκη για χρηματα υπαρχουν τοσες δουλειες εργατικες και μη(καθαριστ@, σερβιτορ@, πωλητ@) δηλαδη αυτο το οτι ''ειχε αναγκη και το εκανε ''δεν ισχυει
 

parafernalia

Περιβόητο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,940 μηνύματα.
Δεν κολλάει το αν θέλεις να γινει η κορη σου ιεροδουλη με το αν συμφωνείς με το επαγγελμα των ιεροδουλων.

Το επαγγελμα των ιεροδουλων ειναι το αρχαιοτερο κ ενα απο τα πιο αξιοσέβαστα επαγγέλματα. Κατα τη γνωμη μου.
Πως δεν κολλάει; :hmm:Δεν θα ήθελες η κόρη σου να κάνει ένα τόσο "αξιοσέβαστο" επάγγελμα;
Ξέρεις πόσες μανάδες παρακαλάνε τον Σειρηνάκη για μία οντισιόν της κόρης τους;
Τι θα έπρεπε να κάνει δηλαδή ο πατέρας της Τζούλιας; Να κατέστρεφε ένα τόσο ατόφιο ταλέντο; :P

θεωρω πως το να εισαι ιεροδουλη ναι θα επρεπε να ειναι ντροπη γιατι ειναι ενα ''επαγγελμα'' που κανει το σωμα σου αντικειμενο και εξευτελιζει την αξιοπρεπεια σου
δεν μπορω να καταλαβω το σκεπτικο που ενα ατομο το ασκει
αν εχεις αναγκη για χρηματα υπαρχουν τοσες δουλειες εργατικες και μη(καθαριστ@, σερβιτορ@, πωλητ@) δηλαδη αυτο το οτι ''ειχε αναγκη και το εκανε ''δεν ισχυει

Θα μπορούσα κάπως να συμφωνήσω με το πνεύμα σου αλλά η διατύπωσή σου δεν είναι σωστή κατά τη γνώμη μου. Τι σημαίνει "θα έπρεπε να είναι ντροπή"; Ποιος "αναμάρτητος" θα κρίνει ποιον και γιατί. Συμφωνώ πάντως ότι υπάρχουν ένα σωρό επαγγέλματα έστω χαμηλής αγοραστικής δύναμης που όμως τα επιλέγουν πολλά κορίτσια γιατί από αξιοπρέπεια δεν θέλουν να εκπορνευτούν.
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Nihilist

Τιμώμενο Μέλος

Ο Nihilist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,355 μηνύματα.
Το να μιλάς θεωρητικά είναι πάντοτε εύκολο. Θεωρητικά και εγώ υποστηρίζω πολλά πράγματα, θεωρητικά και εγώ είμαι υπέρ πολλών πραγμάτων. Υπάρχει μια απόσταση που σε κάνει να μιλάς εκ του ασφαλούς. Το να το βλέπεις πρακτικά τα πράγματα και πως θα σε επηρεάζει εσένα έχει άλλη αποίχηση. Η κόρη σου είναι ένα πρόσωπο για το οποίο νοιάζεσαι και ενδιαφέρεσαι, θέλεις επομένως το καλύτερο για εκείνη. Η κοινή λογική σου λέει ότι το να εκδίδεται δεν είναι το καλύτερο. Αν λοιπόν, έβλεπες όλες τις γυναίκες σαν κόρες σου και όχι σαν απρόσωπα αντικείμενα ηδονής, θα καταλαβαίνεις ότι η πορνεία ίσως δεν είναι ντροπή αλλά σίγουρα δεν είναι και κάτι προς περηφάνια.

Σαν άνθρωπος, αδυνατώ και ΔΕΝ θέλω να δω την ανθρώπινη φύση ως κρέας. Αντί να συζητάμε αν το να εκδίδεσαι
είναι ντροπή, θα ήταν προτιμότερο και ουσιαστικότερο να δούμε τι μπορούμε να κάνουμε ώστε αυτοί οι άνθρωποι να έχουν πραγματικά ελεύθερη επιλογή και αν μετά από εκπαίδευση και δοκιμή διαφορετικών επαγγελμάτων και ψυχολογικής στήριξης, δεχτούν ότι αυτό είναι το επάγγελμα που θέλουν να κάνουν και τους ταιριάζει είναι ο πρώτος που θα το σεβαστεί και θα τους στηρίξει.

Κάθε ζήτημα ηθικής κρίνεται ενδοσυστημικά, δηλαδή κάθε περίπτωση μπορεί να αξιολογηθεί ηθικά μόνο αν έχεις θέσει ήδη ορισμένα αξιώματα, τα οποία φυσικά, όπως λέει και η λέξη, είναι αυθαίρετα και υποκειμενικά, κατασκευασμένα. Η ηθική είναι non-sensical έξω από ένα αυθαίρετο σύστημα.

Από αυτή την απλή διαπίστωση καταλαβαίνουμε πως το ερώτημα του θρεντ είναι ψιλοπεριττό, γιατί εν τέλει έχουμε σύγκρουση περιεκτικών δογμάτων, συστημάτων, που δίνουν συνεκτική και συνεπή πρός τα αξιώματά τους απάντηση με βάση αυτά. Το ερώτημα είναι ποιο περιεκτικό δόγμα ηθικής θέλουμε να ακολουθούμε σήμερα και γιατί, όχι ποιο δόγμα τυχαίνει σήμερα να είναι το επικρατούν.

Σου απαντάω λοιπόν για να σου σχετικοποιήσω, αν μπορώ, τη γνώμη. Ρωτάς αν υπάρχει άνθρωπος που θα ήθελε να δει την κόρη του πόρνη. Όποια κι αν είναι η απάντηση, εγώ θα έλεγα "ε και;". Αν το δεις απ το πρίσμα του μέσου σημερινού ανθρώπου, το βλέπεις μέσα από ένα υποκειμενικό σύστημα, θεσμισμένο σε συλλογικές ετερόνομες προκαταλήψεις, εκκοσμικευμένες θρησκοληψίες, εξορθολογισμένους φόβους κλπ κλπ.

Στο μέλλον, όταν τα ζώα αποκτήσουν απαραβίαστα δικαίωματα και ποινική προστασία ανάλογη των ανθρώπων, το να καταναλώνει κανείς κρέας μπορεί να θεωρείται κατάπτυστο πράγμα. Κανείς πατέρας δε θα ήθελε να δει το παιδί του να τρώει κρέας. Αυτό δε σημαίνει ότι αυτό είναι το δέον, αλλά απλώς τυχαίνει χρονικοτοπικά να αποτελεί το συγκεκριμένο δέον του κοινωνικού είναι.

Επομένως, προφανώς η πορνεία θεωρείται ντροπή σήμερα απ τους πρισσότερους για χψ τυχαίους λόγους, και συνακόλουθα όσοι έχουν άλλη άποψη δε γίνεται να μη νιώσουν έστω μια μικρή ντροπή στην παραπλανητική ερώτηση "τι θα έλεγες αν η κόρη σου ήταν πόρνη;", γιατί φοβόμαστε την αρνητική κοινωνική αξιολόγηση, ακόμα κι αν διαφωνούμε με αυτή.

Επομένως, εσύ περιορίζεσαι σε μια απλή πραγματιστική κρίση, ότι δλδ στο κυριαρχο σύστημα αντιλήψεων η πορνεία παρουσιάζει αρνητικό ηθικό πρόσημο. Το ερώτημα είναι, θα πρέπει να μείνει έτσι ή να αλλάξουμε το σύστημα πεποιθήσεων σιγά σιγά; Εγώ προτιμώ ένα σύστημα ηθικής που δεν αξιολογεί αρνητικά και δεν περιθωριοποιεί αυτόν που αυτόνομα και χωρίς να βλάπτει επιλέγει το επάγγελμα της στρίπερ/της πόρνης κλπ, ούτε μια ηθικολογία που απεχθάνεται το σεξ ως μορφή φτηνής ηδονής λες και είναι κάτι κακό αυτό. Η ταμπουποιήση(sic) του σεξ είναι ανορθολογική και κυρίως θρησκευτική, οπότε μου κάνει εντύπωση που ενώ είσαι άθεος τα λες αυτά.

Άσε που, με προσεκτικά επιχειρήματα, μπορώ να σου δείξω πως σε κάθε επάγγελμα ουσιαστικά μεταβάλλεσαι σε προϊόν και αντικείμενο εκμετάλλευσης. Δεν είναι μονοπώλιο του σεξεργάτη αυτό.
 

Guest 528707

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
θεωρω πως το να εισαι ιεροδουλη ναι θα επρεπε να ειναι ντροπη γιατι ειναι ενα ''επαγγελμα'' που κανει το σωμα σου αντικειμενο και εξευτελιζει την αξιοπρεπεια σου
δεν μπορω να καταλαβω το σκεπτικο που ενα ατομο το ασκει
αν εχεις αναγκη για χρηματα υπαρχουν τοσες δουλειες εργατικες και μη(καθαριστ@, σερβιτορ@, πωλητ@) δηλαδη αυτο το οτι ''ειχε αναγκη και το εκανε ''δεν ισχυει
Ο τρόπος που το προσεγγιζεις είναι απόλυτα σωστός και πραγματικά η καραμέλα αυτή προκαλεί τουλάχιστον γέλιο εφόσον χρησιμοποιείται ακόμα και σήμερα..

Μην ξεχνάς όμως πως υπάρχουν γυναίκες που όλο αυτό το θέλουν και γουστάρουν και το κάνουν!
Το σώμα είναι δικό τους ,το διαθέτουν όπως θέλουν και εφόσον εκείνες είναι καλά εμάς ούτε καν πρεπει να μας απασχολεί ;)
 

Guest 998111

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Λολ, δεν είμαι 80 χρονών για να βλέπω όλες τις γυναίκες σαν κόρες μου.


😄😄 για αυτό σου λέω δεν υπάρχει κοινή λογική. Εσυ το βλεπεις έτσι εγώ το βλέπω αλλιώς. Είναι και θέμα τι νιώθει ο καθένας αμα ο άλλος θέλει να καλοπερνάει δεν κάθεται να σεκλετιζεται με τέτοιες θεωρίες αν τώρα δεν έχει κ πολλη διάθεση θα αρχίσει να ψάχνει τέτοια.

Απλά καλοπερνάει με έντιμο τρόπο κ χωρίς να παταει τους άλλους αυτό ναι με βρίσκει συμφωνο. Τα υπόλοιπα τώρα τι να σου πω... Νομίζω τα βλεπεις λίγο αυστηρά κ είσαι πολυ νεος ακόμη.αλλα δική σου επιλογή.

Κάθε ζήτημα ηθικής κρίνεται ενδοσυστημικά, δηλαδή κάθε περίπτωση μπορεί να αξιολογηθεί ηθικά μόνο αν έχεις θέσει ήδη ορισμένα αξιώματα, τα οποία φυσικά, όπως λέει και η λέξη, είναι αυθαίρετα και υποκειμενικά, κατασκευασμένα. Η ηθική είναι non-sensical έξω από ένα αυθαίρετο σύστημα.

Από αυτή την απλή διαπίστωση καταλαβαίνουμε πως το ερώτημα του θρεντ είναι ψιλοπεριττό, γιατί εν τέλει έχουμε σύγκρουση περιεκτικών δογμάτων, συστημάτων, που δίνουν συνεκτική και συνεπή πρός τα αξιώματά τους απάντηση με βάση αυτά. Το ερώτημα είναι ποιο περιεκτικό δόγμα ηθικής θέλουμε να ακολουθούμε σήμερα και γιατί, όχι ποιο δόγμα τυχαίνει σήμερα να είναι το επικρατούν.

Σου απαντάω λοιπόν για να σου σχετικοποιήσω, αν μπορώ, τη γνώμη. Ρωτάς αν υπάρχει άνθρωπος που θα ήθελε να δει την κόρη του πόρνη. Όποια κι αν είναι η απάντηση, εγώ θα έλεγα "ε και;". Αν το δεις απ το πρίσμα του μέσου σημερινού ανθρώπου, το βλέπεις μέσα από ένα υποκειμενικό σύστημα, θεσμισμένο σε συλλογικές ετερόνομες προκαταλήψεις, εκκοσμικευμένες θρησκοληψίες, εξορθολογισμένους φόβους κλπ κλπ.

Στο μέλλον, όταν τα ζώα αποκτήσουν απαραβίαστα δικαίωματα και ποινική προστασία ανάλογη των ανθρώπων, το να καταναλώνει κανείς κρέας μπορεί να θεωρείται κατάπτυστο πράγμα. Κανείς πατέρας δε θα ήθελε να δει το παιδί του να τρώει κρέας. Αυτό δε σημαίνει ότι αυτό είναι το δέον, αλλά απλώς τυχαίνει χρονικοτοπικά να αποτελεί το συγκεκριμένο δέον του κοινωνικού είναι.

Επομένως, προφανώς η πορνεία θεωρείται ντροπή σήμερα απ τους πρισσότερους για χψ τυχαίους λόγους, και συνακόλουθα όσοι έχουν άλλη άποψη δε γίνεται να μη νιώσουν έστω μια μικρή ντροπή στην παραπλανητική ερώτηση "τι θα έλεγες αν η κόρη σου ήταν πόρνη;", γιατί φοβόμαστε την αρνητική κοινωνική αξιολόγηση, ακόμα κι αν διαφωνούμε με αυτή.

Επομένως, εσύ περιορίζεσαι σε μια απλή πραγματιστική κρίση, ότι δλδ στο κυριαρχο σύστημα αντιλήψεων η πορνεία παρουσιάζει αρνητικό ηθικό πρόσημο. Το ερώτημα είναι, θα πρέπει να μείνει έτσι ή να αλλάξουμε το σύστημα πεποιθήσεων σιγά σιγά; Εγώ προτιμώ ένα σύστημα ηθικής που δεν αξιολογεί αρνητικά και δεν περιθωριοποιεί αυτόν που αυτόνομα και χωρίς να βλάπτει επιλέγει το επάγγελμα της στρίπερ/της πόρνης κλπ, ούτε μια ηθικολογία που απεχθάνεται το σεξ ως μορφή φτηνής ηδονής λες και είναι κάτι κακό αυτό. Η ταμπουποιήση(sic) του σεξ είναι ανορθολογική και κυρίως θρησκευτική, οπότε μου κάνει εντύπωση που ενώ είσαι άθεος τα λες αυτά.

Άσε που, με προσεκτικά επιχειρήματα, μπορώ να σου δείξω πως σε κάθε επάγγελμα ουσιαστικά μεταβάλλεσαι σε προϊόν και αντικείμενο εκμετάλλευσης. Δεν είναι μονοπώλιο του σεξεργάτη αυτό.

Ακολουθείς την δικηγορική λογική και είναι επικείμενο να θεωρείς ότι το σύστημα ηθικών αξιών είναι μεταβλητό. Πολλοί επιστήμονες ωστόσο υποστηρίζουν ότι η ηθική αποτελεί έμφυτο κομμάτι του ανθρώπου, ήδη από την γέννηση του.

Γενικά, δεν είναι ένα ερώτημα που μπορεί να απαντηθεί τόσο εύκολα. Νομίζω συμφωνούμε όλοι, πώς η γενική γνώμη είναι αποδοκιμαστική. Από εκεί και πέρα, περνάς στην ερώτηση του Γιατί;
Και μετά πρέπει να σκεφτείς τι επιπλοκή θα είχε αυτή η μεταστροφή της κοινής γνώμης, στον τρόπο λειτουργίας της.
(Και εγώ για παράδειγμα, θεωρώ ότι είμαι πολίτης του κόσμου, και δεν ταυτίζομαι με την ελληνική ταυτότητα μου όσο με την ανθρώπινη. Αλλά ρεαλιστικά, αν γίνει πόλεμος στην δεδομένη στιγμή καμία κυβέρνηση που θα ζητήσω άσυλο δεν θα πειστεί από την «ανθρωπιά» μου. Σαν Έλληνα θα με δουν.
Δεν ξέρω αν καταλαβαίνεις τι θέλω να πω.)
Αν και αφού απαντήσεις σε όλα αυτά γιατί, μπορείς να έχεις μια πιο ουσιαστική γνώμη.
Το να το απορρίπτουμε επειδή έτσι λέει η θρησκεία και αυτό κάνουμε τόσα χρόνια ή να τα δεχόμαστε όλα τελείως άκριτα επειδή είμαστε νέοι επαναστάτες και θέλουμε να είμαστε cool, δεν το βρίσκω ορθό.


Προσωπικά, δεν έχω άποψη πάνω στο θέμα, για να το αναφέρω και αυτό εδώ. Αυτό που με έκανε να σχολιάσω είναι οι αντίθετα ακραίες απόψεις που διάβασα και προανέφερα.

Και κυρίως την υποκρισία που καταλήγει να υπάρχει. Για όσους τα έχουν ζυγίσει μέσα τους και έχουν καταλήξει σε μια άποψη, υπάρχουν άλλοι τόσοι που απλά δέχονται άκριτα απόψεις χωρίς να τις έχουν βασανίσει μέσα τους για να μπορούν να υποστηρίξουν, όλα για χάρη της προοδευτικότητας!
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,970 μηνύματα.
Θεωρειται αποδοκιμαστική,,,,, απο ποιους ειναι το ερώτημα ; :)

χωρις να θέλω να αναφερθω ή να προσβάλλω εσένα φανταζομαι καταλαβαινεις πως δεν έχει κ πολύ νόημα
να θεωρεις οτι μπορεις να συζητησεις σοβαρα με κάποιον που δεν εχει εμπειριες έτσι ;

για τον απλο λογο οτι η αποψη του λογω μειωμενων εμπειριων θα ειναι σε βρεφικό επιπεδο.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Ειναι σίγουρο οτι εσυ θα του λες Α και αυτος θα καταλαβαινει Ω. Το καλυτερο που μπορεις να κανεις ειναι να αποσυρθεις απο τη συζήτηση χωρίς να τσακωθειτε. Πές του να πειτε τίποτα άλλο.

Δηλαδη σκεψου τωρα να καθομαστε να συζητάμε για σέξ-σχέσεις με κάποιον που εχει να κάνει 10 χρονια. Εσυ τι πιστευεις οτι μπορει να βγει απο τη συζητηση αυτη ;
 
Τελευταία επεξεργασία:

Ion.

Επιφανές μέλος

Η Sofia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,130 μηνύματα.
να συζητησεις σοβαρα με κάποιον που δεν εχει εμπειριες έτσι ;
Σύμφωνω στα άλλα που λες αλλά αυτό το έχεις ξανά πει και δεν καταλαβαίνω...δηλαδή αν κάποιος δεν έχει εμπειρίες δεν μπορεί να συζητήσει ?
Αν είναι έτσι πάρτε όσους είμαστε κάτω από 25 και δεν έχουμε ✨ εμπειρίες ✨ και βάλτε μας σε ένα κλουβί να μη μιλάμε
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,970 μηνύματα.
Σύμφωνω στα άλλα που λες αλλά αυτό το έχεις ξανά πει και δεν καταλαβαίνω...δηλαδή αν κάποιος δεν έχει εμπειρίες δεν μπορεί να συζητήσει ?
Αν είναι έτσι πάρτε όσους είμαστε κάτω από 25 και δεν έχουμε ✨ εμπειρίες ✨ και βάλτε μας σε ένα κλουβί .

Σε ενα κλουβί δεν θα σας βάλουμε αλλα... ειθισται πριν κάποιος αρχισει να ρητορευει να έχει περάσει και μια εποχή με εμπειρίες. Γιατι ειμαι σιγουρος πως αν βρεις το 50% τουλάχιστον αυτων των ανθρωπων μετά απο χρονια και τους κανεις την ιδια ερώτηση θα σου πουν τι μαλακιες λέγανε τοτε.

Και αν δεν το πει για τον ιδιο θα το πει πχ για το παιδί του. Αν το παιδι του πει κάποια στιγμη ρε πατέρα εχω πάει με κάποιες γυναίκες.

Η ευτυχια οπως μ έλεγε χθες κ ενας φίλος ειναι κατι υποκειμενικό. Και στη τελική δεν χρειάζεται να τη ζητήσεις απο κανέναν αρκει να τη φτιάξεις μονος σου και αυτην κ τη ζωή σου.
 

Nihilist

Τιμώμενο Μέλος

Ο Nihilist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,355 μηνύματα.
Ακολουθείς την δικηγορική λογική και είναι επικείμενο να θεωρείς ότι το σύστημα ηθικών αξιών είναι μεταβλητό. Πολλοί επιστήμονες ωστόσο υποστηρίζουν ότι η ηθική αποτελεί έμφυτο κομμάτι του ανθρώπου, ήδη από την γέννηση του.
Καλά, ήδη διαφωνώ τη σκέψη ότι επιστήμονες ασχολούνται με την ηθική. Η ηθική είναι δεοντική, δεν επιδέχεται εμπειρικές κρίσεις. Άλλο είναι η επιστημονική εξήγηση γιατί τείνουμε να έχουμε ορισμένες ηθικές αντιλήψεις και άλλο ποιες ηθικές αντιλήψεις θέλουμε να έχουμε, ενόψει του οράματός μας για την κοινωνία και του αυτόνομα επιλεγμένου νοήματος της ζωής μας.

Ακόμα κι αν βρεις έναν πυρήνα ηθικών αντιλήψεων απ τον οποίο δε μπορούμε να παρεκκλίνουμε δίχως αυτόθροη αποδοκιμασία των γύρω μας βιολογικά επιβαλλόμενη, αυτό δεν τον κάνει λιγότερο αυθαίρετο(εξελικτική τυχαιότητα). Έπειτα, αυτός ο πυρήνας δεν έχει βρεθεί ακόμα ούτε αν βρεθεί σημαίνει πως θα εμπίπτει στο εύρος του η ηθικότητα ή μη της πορνείας. Ούτε ο φόνος δεν υπάγεται στο εύρος αυτού του υποτιθέμενου βιολογικού πυρήνα, όπως ξέρουμε από πολλά ιστορικά παραδείγματα κοινωνιών.


Το να το απορρίπτουμε επειδή έτσι λέει η θρησκεία και αυτό κάνουμε τόσα χρόνια ή να τα δεχόμαστε όλα τελείως άκριτα επειδή είμαστε νέοι επαναστάτες και θέλουμε να είμαστε cool, δεν το βρίσκω ορθό.

Η θρησκεία για πολύ συγκεκριμένους λόγους ενοχλείται από την πορνεία και την πολυγαμικότητα της γυναίκας, που ανάγεται σε αρχέγονες αντιλήψεις της αρχής της γεωργικής επανάστασης, όταν δημιουργήθηκαν οι πρώτες περιουσίες και οι άντρες ήθελαν να γνωρίζουν με βεβαιότητα πως δικοί τους βιολογικοί απόγονοι θα κληρονομήσουν την περιουσία τους και θα έχουν καλύτερες πιθανότητες επιβίωσης και διαιώνισης των γονιδίων τους. Αντίθετα, πριν την αγροτική επανάσταση, στο τροφοσυλλεκτικό στάδιο, φαίνεται πως η πολυγαμικότητα των γυναικών δεν ενοχλούσε καθόλου. Η "γραφειοκρατικοποίηση" του σεξ και η απαίτηση μονογαμίας απ τη γυναίκα μετουσιώθηκε σε θρησκευτικούς νόμους, που αποδεδειγμένα εξασφαλίζουν αποτελεσματικότερη ομογενοποίηση συμπεριφορών μέσα από την αυξημένη επιτακτικότητα του μεταφυσικού κυρωτικού μηχανισμού. Σήμερα, αυτή η αποστροφή προς το σεξ και η ντροπή που νιώθουμε είναι κατάλοιπο της 10χιλιετούς κατεστημένης νοοτροπίας, που είναι αδύνατο να ανατραπεί μέσα σε 50 χρόνια.

Καταλαβαίνω λοίπον αυτά που λες, αλλά αμφιβάλλω αν μπορείς να μου εξηγήσεις γιατί το να κάνεις σεξ με πολλά άτομα και να πληρώνεσαι γι αυτό είναι αντικειμενικά αισχρό, χωρίς να καταφύγεις σε θρησκευτικής φύσης επιχειρήματα, όπως ότι αντικειμενικοποιείται η γυναίκα. Νομίζεις πως οι υπόλοιπες δουλειές δεν αντικειμενικοποιούν, εργαλειοποιούν τους ανθρώπους; Και που το κάνουν τι πειράζει; Η πορνεία ενοχλεί επειδή είμαστε γυμνοί; Και;

Οι σημερινές απόψεις για την πορνεία θυμίζουν παλιές απόψεις για το σεξ πριν το γάμο, το σεξ που δεν στοχευει στην αναπαραγωγή ή το ομόφυλο σεξ. Πριν 100 χρόνια τους φαίνονταν αηδιαστικά αυτά και δεν μπορούσαν να φανταστούν έναν κόσμο όπου δεν επισύρουν βαριά κοινωνικοηθική απαξία. Το ίδιο συμβαίνει με την πορνεία, αλλά χρειάζεται ακόμα μεγαλύτερη ωριμότητα για να την χωνέψουμε και να αντιληφτούμε το ανορθολογικό πέπλο της ενεχοποίησής της.


Και κυρίως την υποκρισία που καταλήγει να υπάρχει. Για όσους τα έχουν ζυγίσει μέσα τους και έχουν καταλήξει σε μια άποψη, υπάρχουν άλλοι τόσοι που απλά δέχονται άκριτα απόψεις χωρίς να τις έχουν βασανίσει μέσα τους για να μπορούν να υποστηρίξουν, όλα για χάρη της προοδευτικότητας!
Καλά ναι, πολλοί τα λένε απλώς για χάρη της προόδου, χωρίς να έχουν σκεφτεί πολύ το θέμα. Ξαναλέω, πρόκειται για σύγκρουση περιεκτικών δογμάτων, που αντιλαμβάνονται, σε τελική ανάλυση, διαφορετικά το νόημα της κοινωνίας και της ζωής και συνακόλουθα τιμούν και επικρίνουν διαφορετικές ενέργειες το καθένα. Όλα τα συνεκτικά δόγματα είναι σεβαστά. Εγώ τα λέω αυτά γιατί πιστεύω σε ένα συγκεκριμένο περιεκτικό δόγμα με συγκεκριμένες στοχεύσεις για τη ζωή, που σε άλλα θέματα παρίσταται συντηρητικότερο από την κρατούσα άποψη και σε άλλα πιο φιλελεύθερο.

Σίγουρα υπάρχουν κι αυτοί που άκριτα προωθούν ό,τι τους φαίνεται πιο φιλελεύθερο, αλλά αυτό προφανώς είναι άσχετο με την ουσία του ζητήματος.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Appolon

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Appolon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών. Έχει γράψει 130 μηνύματα.
ισα ισα αν πουλας το σωμα σου τοτε ειναι που εξευτελιζονται τα δικαιωματα της γυναικας/αντρα...
στην ουσια με την πορνεια η γυναικα γινεται αντικειμενο προς πωληση ,μεσο σαρκικης ηδονης και αντικειμενο ικανοποιησης του αντρα
οι πορνες ειναι σαν τις μουσουλμανες.... οι μουσουλμανες φορανε την μπουρκα κι εχουν γενικα δεκτει χωρις να ενοχλουν καποιον η να τις ενοχλει εκεινες μια κοσμοθεωρια που πρεσβευει την διαφορετικη θεση της γυναικας συγκριτικα με τον αντρα...ετσι και οι πορνες...
 

Guest 896561

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ακολουθείς την δικηγορική λογική και είναι επικείμενο να θεωρείς ότι το σύστημα ηθικών αξιών είναι μεταβλητό. Πολλοί επιστήμονες ωστόσο υποστηρίζουν ότι η ηθική αποτελεί έμφυτο κομμάτι του ανθρώπου, ήδη από την γέννηση του.
Το ότι ο κώδικας αξιών και η ηθική διαφέρει και μεταβάλλεται από κοινωνία σε κοινωνία και από εποχή σε εποχή είναι μία κοινώς αποδεκτή αλήθεια και όχι «δικηγορική λογική.» Η πορνεία, εφόσον είναι νόμιμη, όχι μόνο δεν είναι ντροπή αλλά αποτελεί λειτούργημα, λαμβάνοντας υπόψη ότι υπάρχει αρκετός κόσμος -ειδικά άντρες- οι οποίοι, για διάφορους λόγους, αδυνατούν να προσεγγίσουν το άλλο φύλο και μπορεί να γίνουν επικίνδυνοι. Αν το επάγγελμα δεν υπήρχε είμαι σίγουρος ότι θα αυξάνονταν οι βιασμοί.

Ωστόσο, για να είμαι ειλικρινής, δεν θα έκανα το συγκεκριμένο επάγγελμα, ούτε θα μου άρεζε να το κάνει πχ η κόρη μου, αν ποτέ κάνω παιδί. Αυτό όμως δεν σημαίνει τίποτα παραπάνω από το ότι έχω μεγαλώσει σε ένα κοινωνικό πλαίσιο το οποίο κατακρίνει την πορνεία και έχουν περάσει στην κοσμοαντίληψή μου κάποια πράγματα (και) σε ασυνείδητο επίπεδο.
 

Appolon

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Appolon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών. Έχει γράψει 130 μηνύματα.
αν καποιος δεν μπορει να συγκρατησει τις ορμες του η δεν βρισκει με τιποτα γυναικα θεωρω εχει ψυχιατρικο προβλημα...
η λυση θα ηταν να αντιμετωπιστουν αυτα τα ατομα κι οχι να υποστηριζεται η πορνεια
 

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,845 μηνύματα.
Αν το επάγγελμα δεν υπήρχε είμαι σίγουρος ότι θα αυξάνονταν οι βιασμοί.
Όχι φίλε Ηλία ,στην ζωή δεν είναι όλα αν γίνει το Α τότε θα φέρει το Β

Οι βιασμοί υπάρχουν γιατί είμαστε όχι μόνο το μόνο είδος που έχει βιασμό, αλλά και το μόνο που κάνει σεκς για απόλαυση και όχι για αναπαραγωγή.

Αυτά σε βάθος χρόνου ! Κάποιοι επειδή δεν έχουν την δυνατότητα συνέρρευσης αλλά με υψηλή ντοπαμίνη στο κεφάλι τους .....τους οδηγεί σε τέτοιες πράξεις
 

Nihilist

Τιμώμενο Μέλος

Ο Nihilist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,355 μηνύματα.
ισα ισα αν πουλας το σωμα σου τοτε ειναι που εξευτελιζονται τα δικαιωματα της γυναικας/αντρα...
Γιατί;


στην ουσια με την πορνεια η γυναικα γινεται αντικειμενο προς πωληση ,μεσο σαρκικης ηδονης και αντικειμενο ικανοποιησης του αντρα

Τα δύο τελευταία καλά είναι, γιατί τα παρουσιάζεις ως κακά; Είναι κακό να νιώθουν ευχαρίστηση οι άνθρωποι;

Ως προς το πρώτο, ότι η γυναίκα γίνεται αντικείμενο προς πώληση, πού είναι το κακό; Στο ενοχικό δικαίο μαθαίνουμε πως η πώληση, η ανταλλαγή, είναι το θεμέλιο της οικονομίας και της κοινωνίας. Και ο λογιστής πχ πουλάει τις γνώσεις του. Εκτός αν θεωρείς κακό να πουλάς το σώμα σου, αλλά θα πρέπει να εξηγήσεις γιατί σ αυτή την περίπτωση δεν είναι ηθικά επιλήψιμη η χειρωνακτική εργασία, πχ ο οικοδόμος, ο ηλεκτρολόγος κλπ, που ουσιαστικά αποτελούν πραξιακά εργαλεία, ανθρώπινες μηχανές. Εκτός αν λες πως όλες οι χειρωνακτικές εργασίες είναι μεμπτές και κατώτερες από τις πνευματικές, αλλά θα πρέπει να εξηγήσεις για ποιο λόγο, καθώς prima facie φαίνεται κάπως ανορθολογικό.
 

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,793 μηνύματα.
Προσωπικά δεν έχω να προσθέσω κάτι στο θέμα, αλλά βρήκα πολύ χρήσιμο το συγκεκριμένο βίντεο και θα το αφήσω εδώ.

 

i_lie_us

Διάσημο μέλος

Ο i_lie_us αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,130 μηνύματα.
Ντροπή είναι να φέρνεις/εθίζεις/εκδίδεις/εκμεταλλεύεσαι ένα σώμα, είτε είσαι ο trafficker/νταβατζής είτε είσαι ένας πελάτης που ψιλοχέστηκε που θα πάει, οπότε πιθανώς να στηριξείς όλο αυτό το σύστημα.
(Είτε είσαι υπουργός και θέλοντας να δείξεις πόσο πατρίς-θρησκεία-οικογενεία είσαι, εκθέτεις στο χαλαρό το ιατρικό απόρρητο πόσων ατόμων, μη τα ξεχνάμε κι αυτά.)
Αυτά ναι, είναι ντροπή, το να (επιλέγεις να) είσαι sex worker, όχι.
 

Appolon

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Appolon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών. Έχει γράψει 130 μηνύματα.
στην πορνεια πουλας το σωμα σου αφηνοντας και ενα κομματι της ψυχης σου μετατρεποντας την ανθρωπινη υποσταση σε ενα κομματι κρεας, γιατι δεν θεωρεισαι πλεον ανθρωπος αλλα αντικειμενο
η πορνεια ειναι σαν τον βιασμο ειναι μια μορφη επιδειξης ισχυος του αντρα στην γυναικα
οι χειρονακτες δεν πουλανε το σωμα τους.... χρησιμοποιουν τις σωματικες τους δυναμεις ετσι ωστε να πραγματοποιησουν ενα εργο, να δημιουργησουν κατι δεν τους αγοραζεις το σωμα τους αλλα ενα εργο το οποιο παραγεται με τη συνδρομη τους...
 
Τελευταία επεξεργασία:

Ariana2018

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ariana2018 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 1,490 μηνύματα.
Μα τι ντροπή να είναι, αντίθετα εγω λυπάμαι πολυ για αυτές τις γυναίκες. Κανενα κοριτσάκι κ καμμια γυναικα δεν ξυπνησε ένα πρωι και είπε τι έχω να κάμω στη ζωή μου ας γίνω πορνη. Καμίας το όνειρο δεν είναι και καμμια από αυτές δεν είχε σωστή οικογενεια από πισω η ακόμα χειροτερα μπορει η ίδια της η οικογένεια να την εξωθησε εκεί
Όποτε όχι δεν είναι ντροπή

Ντροπή όμως είναι όσοι διεστραμμένοι το προωθουν το σιγονταρουν και το επιζητούν αυτή την εμπορευματοποίηση της γυναίκας
Ντροπή της κοινωνιας είναι αυτοί οι δήθεν νοικοκυραιοι και οικογενειάρχες, άλλοι παλι γαλονατοι σε θέση ισχύος κοκ...
Αν σταματουσε ο άντρας ο ανωμαλος να ψάχνει αυτες τις γυναικες τότε θα είχαμε πολλα περισσοτερα χαμογελα ευτυχισμενων γυναικών. Και σίγουρα δε θα ήταν πορνες

Για μένα φταίνε οι άντρες που πηγαινουν και κατά τη γνώμη μου θα πρεπε να υπάρξει απαγόρευση των οίκων ανοχής αλλά μιλάμε για τέτοια κέρδη μεγαλυτερα κι από εμπορία όπλων και ναρκωτικών που δε θα γίνει αυτό ειδικά στην Ελλάδα που είναι το κεντρο και το συνορο της ακολασιας.

Σε ποια χωρα είναι που έχει προστιμο οποίος παει σε οίκους ; και γενικά δεν υπάρχει τέτοιο πράγμα εκεί ;
Κάπου στην Ευρώπη το ειχα ακουσει σε μια εκπομπη
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top