Είναι όντως οι άνδρες πιο σεξουαλικοί από τις γυναίκες;

Resaldis

Δραστήριο μέλος

Ο Resaldis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μελισσοκόμος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 784 μηνύματα.
Στη μαζική κουλτούρα κυριαρχεί η συσχέτιση των ανδρογόνων με την υπερσεξουαλικότητα. Σύμφωνα με αυτή, τ' ανδρογόνα καθιστούν τους υγιείς άνδρες επίμονα φιλήδονους, ενώ τα οιστρογόνα στις γυναίκες δεν προκαλούν ανάλογη διέγερση, επιτρέποντάς τους μεγαλύτερη ευελιξία. Ποια είναι η γνώμη σας;
 
Τελευταία επεξεργασία:

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,632 μηνύματα.
Ότι εγώ ανατρέπω τη θεωρία.
 

Zukov

Διάσημο μέλος

Ο Zukov αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,017 μηνύματα.

chrisjhon02

Διάσημο μέλος

Ο chrisjhon02 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,735 μηνύματα.
Δεν νομίζω πως ισχύει 100%. Σίγουρα και οι γυναίκες θα είχαν περισσότερη διάθεση για σεξ και θα ήταν πιο άνετες να μιλάνε για αυτό αν δεν υπήρχε το στίγμα ότι είναι εύκολες αν θέλουν τα παραπάνω. Είναι πιο σύνθετο αν και δεν μπορώ να γνωρίζω επειδή είμαι άντρας.
 
Τελευταία επεξεργασία:

physicscrazy

Δραστήριο μέλος

Ο physicscrazy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 588 μηνύματα.
Νομιζω οτι αυτο ειναι κατι που μπορει να απαντηθει απο την επιστημη και δεν ειναι τοσο θεμα αποψης. Παρ' ολα αυτα , μη γνωριζοντας τι λενε οι ερευνες, θα ελεγα οτι ειναι κυριως κοινωνικο φαινομενο. Οταν ανοιχτουν οι γυναικες ειναι πολυ σεξουαλικες....παρα πολυ θα ελεγα.
 

Guest 528707

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Στη μαζική κουλτούρα κυριαρχεί η συσχέτιση των ανδρογόνων με την υπερσεξουαλικότητα. Σύμφωνα με αυτή, τ' ανδρογόνα καθιστούν τους υγιείς άνδρες επίμονα φιλήδονους, ενώ τα οιστρογόνα στις γυναίκες δεν προκαλούν ανάλογη διέγερση, επιτρέποντάς τους μεγαλύτερη ευελιξία. Ποια είναι η γνώμη σας;
Πολύ απλά ?
Φήμες όλα αυτά και φυσικά είναι ανυπόστατο δεδομένου και όλων αυτών που ζούμε !

Όταν μια γυναίκα πλημμυριζεται από οιστρογόνα δεν την σταματά τίποτα και πολλές φορές διεκδικεί πολύ περισσότερο έναν άντρα ...
Τα υπόλοιπα περί θεωριών και στατιστικών είναι πολλες φορές ανυπόστατα και τα καταρριπτει ήδη η ίδια η ζωή .
 

Guest 890013

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Στη μαζική κουλτούρα κυριαρχεί η συσχέτιση των ανδρογόνων με την υπερσεξουαλικότητα.
Τώρα αυτό τι απόδειξη είναι;
Το ίδιο μπορώ να πω εγώ και να ισχυριστώ το οτιδήποτε αβάσιμο.
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,785 μηνύματα.
Νομιζω οτι αυτο ειναι κατι που μπορει να απαντηθει απο την επιστημη και δεν ειναι τοσο θεμα αποψης. Παρ' ολα αυτα , μη γνωριζοντας τι λενε οι ερευνες, θα ελεγα οτι ειναι κυριως κοινωνικο φαινομενο. Οταν ανοιχτουν οι γυναικες ειναι πολυ σεξουαλικες....παρα πολυ θα ελεγα.

Aλλάζουμε ξύλινο πάτωμα.. :happy:
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,209 μηνύματα.

Resaldis

Δραστήριο μέλος

Ο Resaldis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μελισσοκόμος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 784 μηνύματα.
Όταν μια γυναίκα πλημμυρίζεται από οιστρογόνα δεν την σταματά τίποτα!
Όμως η σύνθεση των οιστρογόνων δεν εξαρτάται έμμεσα από τον μεταβολισμό των ανδρογόνων;
Άλλωστε η χρήση αναβολικών δύναται να προκαλέσει σεξουαλική υπερδιέγερση στις γυναίκες.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Aura

Διάσημο μέλος

Η Aura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,036 μηνύματα.
Και εγώ δεν ξέρω και δεν μπορούμε να αφαιρέσουμε και την επιρροή της κοινωνίας σε όλα αυτά.

Αλλά θεωρητικά η γυναίκα δεν είναι πάντα γόνιμη, έγινε δεκτική στις επαφές για άλλους λόγους, άρα μπορεί να πεις ότι ο άντρας είναι πιο σεξουαλικός ; :dash1:
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,199 μηνύματα.
Εξαρτάται αποκλειστικά απο τον οργανισμό του καθενός, απο τις υπάρχουσες παθήσεις, την ψυχολογική κατάσταση,τον τρόπο ζωής κ.α. . Υπάρχουν άντρες που σκέφτονται να κάνουν σεξ όλη μέρα και γυναίκες το ίδιο. Απο την άλλη υπάρχουν άντρες που δεν το σκέφτονται όπως και γυναίκες.

Σε κάθε περίπτωση λόγω κοινωνικών λόγων, υπάρχουν αρκετές γυναίκες που έχουν ορμές αλλά είναι πολύ πιο μαζεμένες. Ωστόσο αυτό δεν αναιρεί οτι και πάλι είναι κάτι που εξαρτάται απο τον καθένα ξεχωριστά σαν οργανισμό.
 

Guest 528707

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.

Resaldis

Δραστήριο μέλος

Ο Resaldis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μελισσοκόμος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 784 μηνύματα.
Φαίνεται ότι η επιστήμη διαθέτει αποδείξεις οι οποίες έχουν κλείσει το ζήτημα του νήματος. Πρόσφατη μελέτη συσχετίζει την υψηλή τεστοστερόνη με την ετεροφυλόφιλη και πολυγαμική συμπεριφορά στους άνδρες. Απεναντίας, στις γυναίκες προκύπτει συσχέτιση με την ομοφυλόφιλη εμπειρία και την υψηλή συχνότητα αυνανισμού.
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,785 μηνύματα.
Nαι το πρόβλημα στύσης για τους άνδρες αν και είναι ταμπού στην Ελλάδα του 2022, παραμένει πρόβλημα και δεν έχει να κάνει με την ηλικία γήρατος. Βέβαια παίζουν πολλά ρόλο μέχρι ο άλλος να έχει ουρολογικής φύσεως πρόβλημα με τη λύρα του. Θα πρέπει να εξετάζεται και η σεξουαλική συνάφεια του ζευγαριού, δηλαδή, μήπως η κοπέλα είναι το πρόβλημα της στυτικής δυσλειτουργίας.
 

Λίνα_1

Νεοφερμένος

Η Λίνα_1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 118 μηνύματα.
Εγώ δεν έχω κανένα τέτοιο πρόβλημα παντως. Ίσα ίσα το αντίθετο έχω. 😁😇

Και φοβάμαι μην με επηρεάσει και μπλέξω με κάποια που δεν είναι για μένα επειδή θα γλυκαθω από το σεξ κάθε μέρα.

Όταν αυνανιζεσαι μόνος σου δεν υπάρχει προβλημα στυσης που να χρήζει ουρολογο.

Για αυτό το πρώτο πραγμα που τη ρώτησα ει αι αν φτιαχνεται μόνη της. Είναι πολυ βασική η ερώτηση που της έκανα σε συγκριση με αυτό που ρώτησε αυτή κ απαίτησε απάντηση. Αν έχω λέει προβλημα και στη τελική που ξέρουμε εμείς ; εμείς ρωτάμε ανάλογα τη δική μας εμπειρία μήπως κ πουμε κατι κ σε βοηθήσει να ξεμπλοκαρεις.

Πχ μπορεί να φτιάχνεσαι με το να δεις μια τσόντα πριν. Λέω τώρα εγώ. Το χεις δοκιμάσει; δοκίμασε το κ πες μας.

Ε χει πολλους συνδυασμόυς που μπορεί να δουλεψουν. Μπορεί να θες στην αρχή να παιξεις μόνη η μόνος και μόλις φτιαχτεί ς τσουπ να σκάει κ ο παρτενερ και να σε..... Γκουχ γκουχ. Και μετά θα παρει το δρόμο του.

Μπορείτε απλα να πατε σε ένα ξενοδοχείο και να φτιαχτεί εκεί.

Αυτά που έγραψα δεν τα έγραψα για να κανω πλακα. Υπάρχουν πολλοι συνδυασμοί κ από τη στιγμή που δεν υπάρχει προβλημα ανηδονιας.. Τότε είναι καθαρά θέμα χρόνου.

Κακώς έμεινες τόσο καιρό χωρίς σεξ παντως αυτά λέω και σε φίλους... Ακόμη κ γκομενα να μην έχετε πατε με μια επαγγελματία που σας αρέσει και είναι γλυκεια και καλοσυνατη έχει πολλες τέτοιες δεβ είναι ντροπή.

Είναι κακομοιριά τώρα να είσαι χωρίς να απολαμβάνεις το σεξ. Σορρυ.
Στην γυναίκα είναι πολύ διαφορετικά τα πράγματα πάνω στο θέμα του σεξ και είναι δύσκολο να υπάρξει παρτενέρ όποτε υπάρχει επιθυμία πόσο μάλλον όταν μια γυναίκα δεν θα πάει με όποιον να ναι μόνο και μόνο για να ικανοποιήσει μια σωματική ανάγκη... Οι περισσότερες γυναίκες θέλουν και λίγο συναίσθημα... Οι άντρες οκ και σχέση να μην έχουν σε ένα μπαρ να πάνε 10 θα βρουν διαθέσιμες και υπάρχουν και τα studio κάτι που δεν υπάρχει αντίστοιχο για την γυναίκα αν λέγαμε να ικανοποιηθεί απλά για να μην υπάρχει τεράστιο κενό στην σεξουαλικη ζωή της... Επίσης, αν είναι μεγάλο το διάστημα της αποχής έρχεται μετά και η συνήθεια. Κλειδώνει που λέμε. Συνεπώς, οποιαδήποτε επαφή μετά είτε το θέλει πολύ είτε όχι είναι δύσκολο να νιώσει ερωτικά... Θέλει χρόνο και σιγά σιγά θα ξανά νιώσει γυναίκα... Πάντως έχω παρατηρήσει ότι τα τελευταία χρόνια ακούω για μεγάλη αποχή στην σεξουαλικη ζωή των ανθρώπων κυρίως των γυναικών και δεν ξέρω αν οφείλεται στον εγκλεισμό λογω κορονοιου ή επειδή πλέον οι νέοι κρύβονται πια πίσω από μια οθόνη και έχει ξεχάσει να φλερτάρει...
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,589 μηνύματα.
Στην γυναίκα είναι πολύ διαφορετικά τα πράγματα πάνω στο θέμα του σεξ και είναι δύσκολο να υπάρξει παρτενέρ όποτε υπάρχει επιθυμία πόσο μάλλον όταν μια γυναίκα δεν θα πάει με όποιον να ναι μόνο και μόνο για να ικανοποιήσει μια σωματική ανάγκη... Οι περισσότερες γυναίκες θέλουν και λίγο συναίσθημα... Οι άντρες οκ και σχέση να μην έχουν σε ένα μπαρ να πάνε 10 θα βρουν διαθέσιμες και υπάρχουν και τα studio κάτι που δεν υπάρχει αντίστοιχο για την γυναίκα αν λέγαμε να ικανοποιηθεί απλά για να μην υπάρχει τεράστιο κενό στην σεξουαλικη ζωή της... Επίσης, αν είναι μεγάλο το διάστημα της αποχής έρχεται μετά και η συνήθεια. Κλειδώνει που λέμε. Συνεπώς, οποιαδήποτε επαφή μετά είτε το θέλει πολύ είτε όχι είναι δύσκολο να νιώσει ερωτικά... Θέλει χρόνο και σιγά σιγά θα ξανά νιώσει γυναίκα... Πάντως έχω παρατηρήσει ότι τα τελευταία χρόνια ακούω για μεγάλη αποχή στην σεξουαλικη ζωή των ανθρώπων κυρίως των γυναικών και δεν ξέρω αν οφείλεται στον εγκλεισμό λογω κορονοιου ή επειδή πλέον οι νέοι κρύβονται πια πίσω από μια οθόνη και έχει ξεχάσει να φλερτάρει...

Μια ζωή την έχουμε... Αν είναι να κάνουμε αποχή. Επειδή δεν βρίσκουμε κάποιον συντροφο. Χεστηκαμε κ η βάρκα γέρνει 😁
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,589 μηνύματα.
Στην γυναίκα είναι πολύ διαφορετικά τα πράγματα πάνω στο θέμα του σεξ και είναι δύσκολο να υπάρξει παρτενέρ όποτε υπάρχει επιθυμία πόσο μάλλον όταν μια γυναίκα δεν θα πάει με όποιον να ναι μόνο και μόνο για να ικανοποιήσει μια σωματική ανάγκη...

Για μένα όχι , αν ρωτας πως το βλέπω εγώ δεν ειναι καθόλου δύσκολο να βρει και μια γυναικα εναν άντρα με επιπεδο να περνάει καλά μαζί του. Απλα οταν ξεκινάνε να γεμιζουν το κεφάλι τους με απαιτησεις και να πιέζουν εξαρχης για σχεση λογικό να μπλοκάρουν και να βλέπουν και το σέξ ως ταμπού.

Οι περισσότερες γυναίκες θέλουν και λίγο συναίσθημα... Οι άντρες οκ και σχέση να μην έχουν σε ένα μπαρ να πάνε 10 θα βρουν διαθέσιμες και υπάρχουν και τα studio κάτι που δεν υπάρχει αντίστοιχο για την γυναίκα αν λέγαμε να ικανοποιηθεί απλά για να μην υπάρχει τεράστιο κενό στην σεξουαλικη ζωή της...

Ενω μια γυναικα δεν μπαινει σε μια εφαρμογη κ βρισκει ανα πασα στιγμη κάποιον και με επιπεδο σου λεω εγω που να κάνει κατι ερωτικο αμζι του :P
Επίσης, αν είναι μεγάλο το διάστημα της αποχής έρχεται μετά και η συνήθεια. Κλειδώνει που λέμε. Συνεπώς, οποιαδήποτε επαφή μετά είτε το θέλει πολύ είτε όχι είναι δύσκολο να νιώσει ερωτικά... Θέλει χρόνο και σιγά σιγά θα ξανά νιώσει γυναίκα...

Αυτο ειναι και το χειροτερο για μενα οπως έγραψα πριν... να περνανε τα χρονια δηλαδη και να μενεις ανέραστος. Δεν θα άφηνα να περάσει μήνας.... στη φάση που βρισκομαι.
Πάντως έχω παρατηρήσει ότι τα τελευταία χρόνια ακούω για μεγάλη αποχή στην σεξουαλικη ζωή των ανθρώπων κυρίως των γυναικών και δεν ξέρω αν οφείλεται στον εγκλεισμό λογω κορονοιου ή επειδή πλέον οι νέοι κρύβονται πια πίσω από μια οθόνη και έχει ξεχάσει να φλερτάρει...

Καλά... όποιος θέλει φλερτάρει και όποια θέλει.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Θα ήθελα να μάθω εμπειρίες κάποιας αντίστοιχης θηλυκής devil. :D



Δεν θα έλεγα ότι έχουν δυνατότητα να φλερτάρουν. Το ερώτημα είναι γιατί να φλερτάρουν όταν το άθλημα έχει εκφυλιστεί. Καλώς ή κακώς πλέον οι άνθρωποι περνούν μεγάλο μέρος της ζωής τους πίσω από μια οθόνη. Πολλές γυναίκες απλά δεν θέλουν σχέση ή μπορεί να βιώνουν μια περίοδο που απλά δεν θέλουν. Βέβαια ο καιρός περνάει αλλά σημασία δεν έχει, τα χρόνια δεν γυρίζουν πίσω, σημασία έχει ότι απλά η ζωή χωρίς σχέση γι' αυτές είναι μια χαρά. Οπότε εμάς μας περισσεύει.

Άλλες γυναίκες έχουν ήδη σχέση ετών ή έτσι λένε, οπότε ειδικά στο εξωτερικό, βλέπεις πιο συχνά ο κόσμος να είναι σε σχέση ενώ όσοι είναι ελεύθεροι άντρες απλά είναι οι άτυχοι της ιστορίας γιατί είναι δύσκολο να γνωρίσουν μια κοπέλα που να είσαι στην ίδια φάση και φυσικά ελεύθερη. Η προσέγγιση είναι κάπως περίπλοκη γιατί υπάρχει καχυποψία λόγω της άθλιας συμπεριφοράς άλλων ανδρών που την πέφτουν χυδαία σε μια γυναίκα. Άλλοι λαοί μάλιστα μια σχέση άνω της διετίας την οδηγούν σε γάμο οπότε βλέπεις πολλά νέα ζευγάρια παντρεμένα και απορείς που άραγε είναι οι ελεύθερες κοπέλες. Μπορεί κάποια να είναι ελεύθερη, να είναι λεσβία ή να έχει διάφορα ψυχοσωματικά θέματα και να μην θέλει σχέση. Αυτό εντάσσεται στην κατηγορία που αναφέρεις;

Πολλα ταμπού στο σέξ και το βλέπεις και απο εδω που κανω μια απλη ερωτηση και φαινεται τοσο περιεργη στους άλλους. :P
 

Guest 528707

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ναι εγω τη τρόμαξα. :P ηθελα να ξερα πως γινεται να αντέξει κάποιος 7 χρονια χωρις σέξ και να ειναι 30+ να εισαι πες 20 αντε πές κάπως οι ανασφαλειες καπως οτι εισαι αγουρος ακομη... κάπως οτι δεν εισαι κ πολυ εμπειρος. Τελικα οπως λες και εσυ καθε ανθρωπος εχει τη ψυχολογια του κ κάτι που φαινεται αλλοκοτο σε εμάς ειναι λογικο για τον αλλον.

Οποτε η ερωτηση μου ηταν καίρια. Αυνανιζεσαι μονη σου... έχεις γενικα ορεξη ; γιατι σορρυ αλλα κάποιος με τοσο μεγαλη αποχη για μενα πάει προς το ασέξουαλ. Στη τελικη αμα δε βρισκεις να κάνεις σοβαρη σχέση βρες εναν ανθρωπο να περνάτε απλα καλά ρε φιλε... δεν ειμαστε ολοι και για γάμους - σχέσεις ζωης μπορει να μην ειναι το τυχερό τι να κανουμε τωρα.
Πολυ λογοι μπορουν εναν ανθρωπο να τον κανουν να απεχει απο κατι τετοιο πιστεψε με ..

Ολα εξαρτονται απο τι εμπειριες ειχε και τι εισέπραττε απο αυτες ειδικα στα πρωτα βηματα του στον ερωτικο χωρο ...
Μην ξεχναμε πως το σεξ για ολους τις πρωτες φορες μπορει να μην ειναι μια ευχαριστη εμπειρια ή μια εμπειρια που εγινε με την θεληση του και δεν μιλαω για βιασμο(και αυτο παιζει φυσικα ) , οποτε για καποιους η αποχη ειναι λυτρωση ;)

Ξερω κοπελα που απλα πηγε με αγορι πρωτη φορα γιατι οι φιλες της την κοροιδευαν που ειχε φτασει στα 18 και δεν ειχε παει ακομα ..
Ξερεις τι συχνο φαινομενο ειναι πλεον αυτο ?Ακομα κια απο τα 16 γινεται ...
Πηγε με καποιον τον οποιο δεν τον ηθελε στην ουσια ,δεν ενιωσε αυτο που εμεις οι γυναικες θελουμε να νιωσουμε την πρωτη φορα που θα κανουμε το βημα ..
Αυτο το πραγμα ακομα και σημερα καποια χρονια μετα την βασσανιζει..

Οποτε καποιες φορες ,οταν μια γυναικα απεχει απο ολο αυτο σιγουρα ευθυνεται και καποιος αλλος ..
Ισως αυτος ο αλλος (αντρας ) να μην ειναι τελικα ο ερωτικος συντροφος που της επιβάλλει μονο η κοινωνια .

Ισως αυτη η γυναικα να σκεφτεται οτι ταιριαζει ερωτικα και με μια αλλη γυναικα αλλα να φοβαται να πειραματιστει ..

Θες και αλλους λογους ?
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top