Είσαι περήφανος για τη φυλή σου;

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 28,322 μηνύματα.
Αυτό το ακούω και το σέβομαι. Επίσης είμαι άνθρωπος που μετράει πάρα πολύ τόσο τη θρησκεία όσο και την πνευματικότητα. Ειδικά την πνευματικότητα, μιας και κάποιος άνθρωπος που δεν πιστεύει σε συγκεκριμένη θρησκεία δεν σημαίνει απαραίτητα ότι είναι άθεος ή δεν διαθέτει πνευματικότητα.
Απλά δεν το πάω συγκεκριμένα με το χρώμα του δέρματος. Πολιτισμικά, ναι, θα νιώσω υπερήφανος για τον δυτικό πολιτισμό και όλα όσα δημιουργήσαμε στον κόσμο. Με τα θετικά και τα αρνητικά μας, είμαστε (αδιαμφισβήτητα) ο πιο επιδραστικός πολιτισμός διαχρονικά. Και εννοείται ότι νιώθω άνθρωπος του δυτικού κόσμου και γουστάρω γι' αυτό, όπως και θλίβομαι για την παρακμή και τον εκφυλισμό του στις μέρες μας.
Οχι εγω δεν εχω φτασει στο σημειο να νιωθω υπερήφανος για τον δυτικο πολιτισμό, με την έννοια ότι ειναι κλεφτός, απο μας.

Καταρχας πιστευω οτι η ιστορία δεν πάει μονο 10 χιλιαδες χρόνια πίσω, πιστευω σε πολλά περισσότερα που ειναι εκτός θέματος, αλλά θέλω να σου πω, αν αισθανθω για καποιο πολιτισμό υπερηφανος, αυτος θα ειναι ο δικός μου ο Ελληνικός, όχι ο Δυτικός.

Μα ο Δυτικος ειναι μειξη αρχαιοελληνικού και Βυζαντινού. Οχι και μείξη. Κλέψιμο είναι. Και επειδη προέρχεται απο τον δικο μας οκ, γιατι να νιωσω υπερήφανος;

Αν εμείς κυβερνούσαμε, αν εμείς ορίζαμε, αν εμεις διαφεντεύαμε, αν εμείς ήμασταν η κυριαρχη φυλή στη Δύση, οι Έλληνες, ως Βυζαντινοί, όπως παλιά που αυτοκρατορικά ήμασταν ο μπούλης της περιοχής και έτρωγαν ξύλο, ναι εκει να το συζητήσω για περηφανεια για το δυτικο πολιτισμό. Τωρα όχι.

Δεν ειμαι Ευρωπαίος.
Δεν είμαι Δυτικός.

Δεν αισθανομαι καμια υπερηφανεια.

Είμαι Βυζαντινός, Έλληνας. Και πρέπει η χώρα μου απο προτεκτοράτο των βρωμερών λατίνων να ξαναγινει ο μπούλης της γειτονιάς.

Ιουστινιανός, Βασίλειος Β', Αλέξιος Κομνηνός.

Πιστευω στον Τριτο Χώρο, τον Ενδιαμεσο αιγιακό χώρο. Δύση-Βυζαντιο-Ανατολή, 3 πράγματα, όχι το Καραμανλικό "ανηκομεν εις τη Δύση". Εσυ αμα θέλεις Καραμανλή, άνηκε. Εγω είμαι αυτοκρατορικός.
 

Zukov

Διάσημο μέλος

Ο Zukov αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,218 μηνύματα.
Δεν ξέρω αν μιλάς σοβαρά (γενικά δυσκολεύομαι να καταλάβω πότε τρολάρεις και πότε όχι), αλλά αυτό το πιστεύω και εγώ, μη ειρωνικά.
Ναι το φανταζομαι, δε προσφερεται και ο τροπος γραφης μου, αλλα στο συγκεκριμενο θεμα μιλαω σοβαρα. Με την εννοια οχι οτι πληρωσαν οι δημοκρατικοι εναν μπατσακο να σκοτωσει ενα μαυρο αλλα απλα εκμεταλλευτηκαν στο επακρο εναν μεμονωμενο και λυπηρο γεγονος, προκειμενου εργαλειακα να υποδαυλισουν τα φυλετικα μιση και να συσπειρωσουν τις μειονοτητες. Αυτο βεβαια μπορουσε να γυρισει μπουμερανγκ διοτι οι ακροτητες των blm και λοιπων θα μπορουσαν ανετα να συσπειρωσουν ολους τους μετριοπαθεις και να συνταχθουν πισω απο τη προσπαθεια επιβολης του νομου απο τον Τραμπ με τη κινητοποιηση της εθνοφρουρας. Αλλα καπως τους τραβηξαν το χαλιναρι και συνηλθαν.
 

Gaspar

Περιβόητο μέλος

Ο Gaspar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,101 μηνύματα.
 

chrisjhon02

Διάσημο μέλος

Ο chrisjhon02 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,774 μηνύματα.
Δουλεύω αύριο και δεν θα βγω σήμερα και έχω νεύρα. Θες να μαλώσουμε λίγο να ξεσπάσω;
Το ότι κάποιος λέει πως δεν αισθάνεται περήφανος ή ντροπιασμένος για εγγενή χαρακτηριστικά που έχουν να κάνουν με τη φυλή στην οποία ανήκει, σημαίνει ότι δεν πιστεύει στην ύπαρξη φυλών;
Είναι σαν να ρωτάς αν υπάρχει η βαρύτητα. Εδώ και κάποιες δεκαετίες γνωρίζουμε ότι ο άνθρωπος δε χωρίζεται σε φυλές, πάντα με βάση τα πρόσφατα δεδομένα από τη μοριακή βιολογία.

Επομένως, είναι σαν να ρωτάς αν είσαι υπερήφανος που είσαι 165 ή 195, αν έχεις καστανά μάτια, μπλέ, ομάδα αίματος κλπ.
 

Zukov

Διάσημο μέλος

Ο Zukov αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,218 μηνύματα.
Είναι σαν να ρωτάς αν υπάρχει η βαρύτητα. Εδώ και κάποιες δεκαετίες γνωρίζουμε ότι ο άνθρωπος δε χωρίζεται σε φυλές, πάντα με βάση τα πρόσφατα δεδομένα από τη μοριακή βιολογία.

Επομένως, είναι σαν να ρωτάς αν είσαι υπερήφανος που είσαι 165 ή 195, αν έχεις καστανά μάτια, μπλέ, ομάδα αίματος κλπ.
Πως να μην εισαι περηφανος αν εισαι 195;
 

chrisjhon02

Διάσημο μέλος

Ο chrisjhon02 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,774 μηνύματα.

ilias90

Διάσημο μέλος

Ο White Privilege αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει 2,091 μηνύματα.
Πιστευω στον Τριτο Χώρο, τον Ενδιαμεσο αιγιακό χώρο. Δύση-Βυζαντιο-Ανατολή, 3 πράγματα, όχι το Καραμανλικό "ανηκομεν εις τη Δύση". Εσυ αμα θέλεις Καραμανλή, άνηκε. Εγω είμαι αυτοκρατορικός.
Δεν θέλω Καραμανλή, είπα ότι είμαι κατά της σύγχρονης δύσης.
Ο αρχαίος Ελληνικός πολιτισμός είναι η βάση του δυτικού κόσμου, η αρχή του. Αδιαπραγμάτευτο αυτό και ειδικά στην αναγέννηση. Πέρα από εμάς, όμως, δεν είναι μόνο οι Λατίνοι. Είναι, για παράδειγμα, και η ρωμαϊκή αυτοκρατορία η οποία αποτέλεσε μετεξέλιξη του δικού μας πολιτισμού και θεωρώ -ειδικά επί Μάρκου Αυρήλιου- πως υπήρξε μια από τις ωραιότερες εποχές στον κόσμο.
Όμως, έτσι όπως εξελίχτηκε ο κόσμος, έχουμε κάποια κοινά δομικά στοιχεία που χωρίζουν τον κόσμο κοινωνικοπολιτισμικά. Αυτά είναι η θρησκεία, το πολίτευμα, η ελευθερία έκφρασης, η δημοκρατία κ.λπ. Αυτά είναι διακριτά στοιχεία του δυτικού κόσμου, οπότε υπό αυτή την έννοια ανήκουμε εκεί, γιατί δεν μπορούμε να ανήκουμε αλλού. Η χώρα μας είναι όντως ιδιαίτερη περίπτωση, μιας και αποτελούσαμε ανέκαθεν ένα πάντρεμα και σημείο συνάντησης ανατολής και δύσης. Αλλά θεωρώ ότι κλίνουμε προς τα εκεί.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Περίεργα με τα λες. Δεν νιώθεις δηλαδή την ανάγκη οι φυλές να μην αναμειγνύονται (σε μεγάλο βαθμό) και να διατηρούν τα χαρακτηριστικά τους, σωστά;
Αν αγαπήσω γυναίκα από άλλη φυλή, θα την παντρευτώ και θα κάνω οικογένεια μαζί της. Όμως είμαι κατά της παγκοσμιοποίησης και να προωθείται η πολυπολιτισμικότητα.
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 18,112 μηνύματα.
Αν αγαπήσω γυναίκα από άλλη φυλή, θα την παντρευτώ και θα κάνω οικογένεια μαζί της. Όμως είμαι κατά της παγκοσμιοποίησης και να προωθείται η πολυπολιτισμικότητα.

Άρα δεν έχεις αντιλήψεις περί συντήρησης της φυλής. Ε με αυτές τις νοοτροπίες όμως ρε μαν δεν θα υπάρχουν φυλές στο μέλλον.
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 28,322 μηνύματα.
Δεν θέλω Καραμανλή, είπα ότι είμαι κατά της σύγχρονης δύσης.
Ο αρχαίος Ελληνικός πολιτισμός είναι η βάση του δυτικού κόσμου, η αρχή του. Αδιαπραγμάτευτο αυτό και ειδικά στην αναγέννηση. Πέρα από εμάς, όμως, δεν είναι μόνο οι Λατίνοι. Είναι, για παράδειγμα, και η ρωμαϊκή αυτοκρατορία η οποία αποτέλεσε μετεξέλιξη του δικού μας πολιτισμού και θεωρώ -ειδικά επί Μάρκου Αυρήλιου- πως υπήρξε μια από τις ωραιότερες εποχές στον κόσμο.
Μέχρι εδω καλά. Μαζί σου.

Όμως, έτσι όπως εξελίχτηκε ο κόσμος, έχουμε κάποια κοινά δομικά στοιχεία που χωρίζουν τον κόσμο κοινωνικοπολιτισμικά. Αυτά είναι η θρησκεία, το πολίτευμα, η ελευθερία έκφρασης, η δημοκρατία κ.λπ. Αυτά είναι διακριτά στοιχεία του δυτικού κόσμου, οπότε υπό αυτή την έννοια ανήκουμε εκεί, γιατί δεν μπορούμε να ανήκουμε αλλού. Η χώρα μας είναι όντως ιδιαίτερη περίπτωση, μιας και αποτελούσαμε ανέκαθεν ένα πάντρεμα και σημείο συνάντησης ανατολής και δύσης. Αλλά θεωρώ ότι κλίνουμε προς τα εκεί.
Αν πω πραγματικά αυτό που σκέφτομαι, θα πονέσουν πολλά μάτια.

Θα το πω ήπια.

Δε νιωθω να ταιριάζω, με τους Καθολικους, τους Προτεστάντες, τους Μουσουλμάνους της Δύσης
Δε νιώθω να ταιριάζω με τον ολιγοπωλιακό καπιταλισμό, τους δημοκράτες που τάζουν καθε 4 χρονια τα ιδια πράγματα μονο για να υποτροπιάζουν μετα στις ιδιες λαμογιές
Δεν ταιριάζω με το ελάτε όλοι ευπρόσδεκτοι κι ανάμεικτα.
Δεν ταιριάζω με το "αμα δε λες οτι λεμε, είσαι φασίστας".

Είπες εισαι κατα της σύγχρονης Δύσης. Μαζι σου.

Δύση ειναι η αρχή όπως πολύ σωστά είπες, Δύση όμως θα σου πω κι εγω ειναι η εξέλιξή της.

Και για να στο πω σχηματικά και ωμά γιατι τελικά δεν άντεξα.

Αμα σου γνωρίσω μια μνάρα και σου πω έμπα, και μπεις, και γουσταρεις και έρθει καποιος και της βάλει γένια, π... και μπάσα φωνή, και σου πω έμπα, θα ξαναμπεις;

Οχι.

Αυτο ειναι η Δύση, μια τραβεστοποίηση της πηγής, της αρχής. Δεν υπάρχει παλιά Δύση και σύγχρονη Δύση και ανήκουμε εκει ή δεν ανήκουμε εκει και σε 5 απο τα 10 πράγματα, όταν και τα δέκα πράγματα έχουν αλλοιωθεί.

Αυτη ειναι η Δυση, ειναι μια και αυτή είναι. Τα 10 αλλοιωμένα πράγματα. Η ανηκεις και στα 10 ή δεν ανηκεις και στα 10.

Άλλο τι λενε τα παπαγαλάκια "ανηκουμε στον πολιτισμό, στη Δύση" γιατι τα χουμε βάλει με τους αυταρχικούς ηγέτες της Ανατολής.

Οχι μονο μπορούμε αλλά και οφειλουμε να ανήκουμε αλλού. Σε μας. Στην αρχική πηγή, εδω, και αρχαιοελληνική επιρροή και αυτοκρατορική.
 

Memetchi

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Memetchi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 1,567 μηνύματα.
Το όλο θέμα της υπερηφάνιας είναι περισσότερο σαν κίνημα επανακτισή της, πάρα πραγματική υπερηφάνια. Μετά από αιώνες όπου έχουν προσπαθήσει να σε κάνουν να ντρέπεσαι και να νιώθεις κατώτερος, αρχίζεις και αγαπάς τον εαυτό σου για αυτό που είναι. Αυτό πάει γενικότερα σε όλες τις καταπιεσμένες κοινότητες και σε άλλες έχει μεγαλύτερη χρησιμότητα, αλλά μιας που μιλάμε για φυλή. Για παράδειγμα βλέπουμε αρκετές μαυρες γυναίκες να επιστρέφουν στα φυσικά άφρο μαλλιά τους, braids κτλ που μέχρι και σήμερα από κάποιους, αυτό το είδος μαλλιού αποκαλείται βρώμικο, άσχημο και τα σχετικά. Κάποιος που δεν έχει στοχοποιηθεί, δεν έχει στιγματιστεί ή ντροπιαστεί για τον ίδιο λόγο δεν έχει και νόημα να συμμετάσχει σε ένα τέτοιο κίνημα. Και δεν μιλάμε απλά για το ίντερνετ, μιλάμε και για την καθημερινή ζωή, τα μέσα κτλ. Είναι σαν να βγαίνει ένας εκατομμυριούχος και να πανηγυρίζει που κατάφερε να επιβιώσει από την κρίση και να βγαίνει στους δρόμους και να φωνάζει τι δύσκολα που περνάει οικονομικά. Ναι ελεύθερος είναι να το κάνει, αλλά θα πει ο άλλος που πεινάει "σοβαρά τώρα";
Να πω ότι κανείς δεν χρειάζεται να ντρέπεται για κάτι και ο πολιτισμός μας προσωπικά θεωρώ ότι είναι όντως ωραίος (πολλοί από εμάς εδώ έχουμε σπουδάσει και διάφορα κομμάτια του ευρωπαικού πολιτισμού), μιλάω για το κοινωνικοπολιτικό υπόβαθρο που υπάρχει πίσω από αυτές τις αλληλοεπιδράσεις, την κατανόηση του θυμού και την ανάγκη να ακουστούν και να νιώσουν δυνατοί αυτοί που μέχρι τώρα δεν μπορούσαν.
 
Τελευταία επεξεργασία:

ilias90

Διάσημο μέλος

Ο White Privilege αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει 2,091 μηνύματα.
Άρα δεν έχεις αντιλήψεις περί συντήρησης της φυλής. Ε με αυτές τις νοοτροπίες όμως ρε μαν δεν θα υπάρχουν φυλές στο μέλλον.
Βγάλε τη σκούφια σου και βάρα με, ρε παπατζή. Εδώ εσύ θες να παντρευτείς Τουρκάλα.
Σου λέω, είμαι κατά της πολυπολιτισμικότητας, αλλά δεν θα αρνηθώ τα συναισθήματά μου, αν μου τύχει και αγαπήσω μια γυναίκα από αλλού.
@Valder, θα σου απαντήσω αύριο, μετά τα απογευματινά τσίπουρα. Τώρα είμαι νηφάλιος και δεν μπορώ να σε ακολουθήσω.
 

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φυσικός. Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Για μένα όλο το θέμα περί φυλών είναι ...τρίχες. Σε τι διαφέρουν οι άνθρωποι; Σε τίποτα προφανώς. Οι διακρίσεις πάντα αποσκοπούν σε εκμετάλλευση, υποταγή, διαχωρισμό, εξόντωση. Σε τι διαφέρουν λευκοί, μαύροι, κίτρινοι, ψηλοί, κοντοί, γαλανομάτες, πρασινομάτες κλπ; Στο ότι όλοι μπορεί να είμαστε διαφορετικοί, αλλά όλοι είμαστε άνθρωποι και ίσοι. Οι τεχνητοί διαχωρισμοί, η θεώρηση κάποιων ότι η φυλή τους είναι η ανώτερη (κάποτε έλεγαν για την άρια φυλή), ή (το πιο ήπια διατυπωμένο) για αντιλήψεις περί συντήρησης μιας φυλής, όλα είναι ...τρίχες με άρωμα ρατσισμού.

1701550605633.png
 

Luke87

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Luke87 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 832 μηνύματα.
Συμφωνώ απόλυτα με Dias.
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,785 μηνύματα.
Δεν ειμαι υπερηφανη για το ανθρωπινο ειδος με τις θηριωδιες που κανει σε ανθρωπους και ζωα.Αυτη ειναι η μονη δικια μου αληθεια.

Στις φυλες δεν πιστευω.ΜΑΛΑΚΙΕΣ ΤΟΥΜΠΑΝΑ.

Πιστευω ομως στις κοινωνιες που μεγαλωνουν οι ανθρωποι,στις προκαταληψεις τους,στα εθιμα και τις παραδοσεις που τα θεωρω σε γενικες γραμμες χειριστικα και απαραδεχτα και στις θρησκειες που διαμορφωνουν συνειδησεις και συμπεριφορες..ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ ΚΑΚΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΟΙΝΩΝΙΑ.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Στο ότι όλοι μπορεί να είμαστε διαφορετικοί,
Στο μεταξυ αν μας εβλεπε ενας εξωγιηνος ολους ΟΛΟΙΔΙΟΥΣ θα μας εβλεπε.Αυτη ειναι η πλακα αλλα και η ΟΥΣΙΑ στην πραγματικοτητα.
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 30,173 μηνύματα.
Μόνο αν είχε κανείς συμπεριφορά γουοκιστή, θα ήτανε περήφανος για την φυλή του...
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 18,112 μηνύματα.
Το πιο αστείο είναι πως στις ΗΠΑ τότε με George Floyd οι woke όντως είχαν πιο φυλετική αντίληψη από τους συντηρητικούς. Όταν λες Black Lives Matter σημαίνει πως αναγνωρίζεις την ύπαρξη μαύρης φυλής άρα είσαι φυλετιστής. Αντιθέτως οι συντηρητικοί τότε αντέτειναν λέγοντας All Lives Matter. Δεν έχει απαραίτητα κάτι το φυλετικό αυτό, είναι πιο κοντά στην αντίληψη "Δεν υπάρχουν φυλές όλοι άνθρωποι είμαστε μπρο".

Ομοίως και σε τωρινή φάση. Είδα απόσπασμα που έγινε viral από μια εκπομπή fame κάτι όπου λέει ο Light στον Ρέμο "γιατί δεν υπάρχει μαύρη κουλτούρα;" και του λέει ο άλλος "όχι υπάρχει πανανθρώπινη κουλτούρα". Φυλετιστής Light vs Οικουμενιστής Ρέμος. Να δω ποιος θα τόλμαγε να πει δημόσια για "λευκή κουλτούρα" και δεν θα είχε δημόσια διαπόμπευση. Καταλήγεις στο συμπέρασμα πως για κάποιους ο φυλετισμός δεν είναι κάτι το κακό αρκεί να μην είναι των λευκών. Ο Μαύρος, ο Ασιάτης, ο Μεσανατολίτης είναι άτομα που μπορούν να είναι υπερήφανα για τη φυλή τους, ο Λευκός είναι ο μόνος που δεν πρέπει να είναι. Γιατί φταίει για όλα. Λολ.
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 30,173 μηνύματα.
Ένας Αμερικανός που νιώθει περήφανος για την φυλή του. Συγγνώμη, έφαγα τον ένα :loltooth:
 

paskmak

Διάσημο μέλος

Ο paskmak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,512 μηνύματα.
Οχι εγω δεν εχω φτασει στο σημειο να νιωθω υπερήφανος για τον δυτικο πολιτισμό, με την έννοια ότι ειναι κλεφτός, απο μας.

Καταρχας πιστευω οτι η ιστορία δεν πάει μονο 10 χιλιαδες χρόνια πίσω, πιστευω σε πολλά περισσότερα που ειναι εκτός θέματος, αλλά θέλω να σου πω, αν αισθανθω για καποιο πολιτισμό υπερηφανος, αυτος θα ειναι ο δικός μου ο Ελληνικός, όχι ο Δυτικός.

Μα ο Δυτικος ειναι μειξη αρχαιοελληνικού και Βυζαντινού. Οχι και μείξη. Κλέψιμο είναι. Και επειδη προέρχεται απο τον δικο μας οκ, γιατι να νιωσω υπερήφανος;

Αν εμείς κυβερνούσαμε, αν εμείς ορίζαμε, αν εμεις διαφεντεύαμε, αν εμείς ήμασταν η κυριαρχη φυλή στη Δύση, οι Έλληνες, ως Βυζαντινοί, όπως παλιά που αυτοκρατορικά ήμασταν ο μπούλης της περιοχής και έτρωγαν ξύλο, ναι εκει να το συζητήσω για περηφανεια για το δυτικο πολιτισμό. Τωρα όχι.

Δεν ειμαι Ευρωπαίος.
Δεν είμαι Δυτικός.

Δεν αισθανομαι καμια υπερηφανεια.

Είμαι Βυζαντινός, Έλληνας. Και πρέπει η χώρα μου απο προτεκτοράτο των βρωμερών λατίνων να ξαναγινει ο μπούλης της γειτονιάς.

Ιουστινιανός, Βασίλειος Β', Αλέξιος Κομνηνός.

Πιστευω στον Τριτο Χώρο, τον Ενδιαμεσο αιγιακό χώρο. Δύση-Βυζαντιο-Ανατολή, 3 πράγματα, όχι το Καραμανλικό "ανηκομεν εις τη Δύση". Εσυ αμα θέλεις Καραμανλή, άνηκε. Εγω είμαι αυτοκρατορικός.

Ακριβώς. Ο ελληνικός πολιτισμός μπορεί Ν αποτέλεσε την βάση του δυτικού πολιτισμού, σε καμία περίπτωση δεν είναι δυτικός όμως. Αλλά μια μίξη ανατολικών στοιχείων και εγχώριων ελληνικών. Οι ευρωπαίοι αυτό που πήραν ήταν κάποια στοιχεία από την αρχαία Ελλάδα , και τίποτα περισσότερο. Πουθενά δεν θα βρεις τέτοιο βάθος πολιτισμικό στην Ευρώπη, όπως στην Ελλάδα. Άντε σε καμία Κίνα και γενικότερα στην Ανατολή, αλλά σε καμία περίπτωση μπαίνει σ ένα λούκι ο ελληνισμός με λαούς που ξεκίνησαν (απολίτιστα) τον μεσαίωνα και με τους οποίους δήθεν ταυτιζόμαστε πλήρως.


Ελληνισμός θα πει επιστημη, φιλοσοφία, παράδοση, ορθοδοξία, φιλότιμο κοκ. Ο σημερινός δυτικός πολιτισμός έχει απορροφήσει κάποια απ αυτά αλλά κατά τ αλλά είναι αντιδιαμετρικά αντίθετος με τα περισσότερα γνωρίσματα του (πραγματικού) ελληνισμού.
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 30,173 μηνύματα.
Εδώ ο ίδιος υπερήφανος Αμερικανός σε πιο ανοιχτό πλάνο...
 
Τελευταία επεξεργασία:

paskmak

Διάσημο μέλος

Ο paskmak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,512 μηνύματα.
Είναι σαν να ρωτάς αν υπάρχει η βαρύτητα. Εδώ και κάποιες δεκαετίες γνωρίζουμε ότι ο άνθρωπος δε χωρίζεται σε φυλές, πάντα με βάση τα πρόσφατα δεδομένα από τη μοριακή βιολογία.

Ο άνθρωπος χωρίζεται σε φυλές εδώ και χιλιάδες χρόνια. Και όχι μόνο βασιζόμενος πάνω σε βιολογικά χαρακτηριστικά . Όλα τ αλλά είναι woke μπουρδολογίες που έχουν διηθήσει ακόμα και διάφορες επιστήμες , όπως την κοινωνιολογία, ιστορία κλπ.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top