Είσαι περήφανος για τη φυλή σου;

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,332 μηνύματα.
Κι εδώ θέμα τύχης είναι. Δεν ξέρεις πιο σπερματοζωάριο από τα εκατομμύρια γονιμοποίησε το ωάριο.

Ο καθένας όπως το βλέπει. Εγώ σίγουρα δεν θα πω στα παιδιά μου ότι δεν είμαι υπερήφανος για εκείνα καθώς ήταν θέμα τύχης που γεννήθηκαν😉😉.
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,928 μηνύματα.
Ο καθένας όπως το βλέπει. Εγώ σίγουρα δεν θα πω στα παιδιά μου ότι δεν είμαι υπερήφανος για εκείνα καθώς ήταν θέμα τύχης που γεννήθηκαν😉😉.
Μπορείς να τους πεις ότι είσαι χαρούμενος ή ευτυχισμένος. Θα το εκτιμήσουν περισσότερο.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,332 μηνύματα.
Μπορείς να τους πεις ότι είσαι χαρούμενος ή ευτυχισμένος. Θα το εκτιμήσουν περισσότερο.
Θα τους πω ότι είμαι υπερήφανος που θα το εκτιμήσουν ακόμα περισσότερο.😉😉

Φτάσαμε να θεωρείτε η λέξη υπερηφάνεια ναζιστικη.
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,928 μηνύματα.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,332 μηνύματα.

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,928 μηνύματα.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,332 μηνύματα.

glayki

Διάσημο μέλος

Η Ευα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 3,633 μηνύματα.
Η πιο επικίνδυνη διάσταση των φυλετικών θεωριών ταυτίζοντας τη διαφορετικότητα κάθε είδους με τη φύση και τη βιολογία νομιμοποιει τη διάκριση, την ιεραρχία και την εξουσία.
Όποτε υπό αυτήν την έννοια, όταν η υπερηφάνεια για τη φυλετική προέλευση γίνεται ο προθάλαμος της αλαζονικης θεώρησης της αξίας της φυλετικής ταυτότητας έναντι των υπολοίπων, με βρίσκει κάθετα αντίθετη.

Θα ένιωθα περήφανη αν η κοινότητα στην οποία ανήκω έχει καταφέρει να διασώσει πανανθρώπινες αξίες και να πορεύεται με αυτές στον καθημερινό βίο.
 

Guest 126033

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Αν ένας άνθρωπος δεν νιώθει υπερήφανος για την φυλή στην οποία ανήκει κατά πόσο μπορεί να νιώσει υπερήφανος για τον εαυτό του και όλα αυτά που έχει καταφέρει μέχρι σήμερα στην ζωή του ;

Μήπως να αναθεωρήσουμε λίγο που ανήκουμε και σε ποια χώρα ζούμε;

Περήφανη σαφέστατα και είμαι εφόσον κοιτώντας πίσω την ιστορία αυτής της φυλής δεν εθελοτυφλο στα επιτεύγματα της ,στην ιστορία της κ.α.
Δεν θα ήμουν περήφανη ΜΟΝΟ αν έδινα σημασία στα αρνητικά της !

Περήφανη, απόλυτα τυχερή και ευγνώμων..με αυτά τα χαρακτηριστικά προσπαθώ να μην ταυτίζομαι με το μέρος αυτής που θέλει να μένει μόνο στα αρνητικά ώστε να προσπαθώ στην θετική εξέλιξης αυτής, πρώτα όμως από τον ίδιο μου τον ευατο ..
Το σύνολο μιας φυλής δεν αλλάζει αν δεν αλλάξει πρώτα ο καθένας ΣΑΝ μονάδα αυτής!

Άλλωστε το χθες πέρασε δεν μπορείς να το αλλάξεις, μιζεριαζεις μόνο και θυματοποιησε μένοντας στο τι ΔΕΝ έγινε..
Δες το τώρα, είσαι μέρος αυτής,θυσιάστηκαν κάποιοι για εσένα, προσπάθησε σαν μονάδα για το καλύτερο ώστε το αύριο αυτής να είναι πολύ καλύτερο από το χθες που αναμασας ..
 

parafernalia

Περιβόητο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,900 μηνύματα.
Η δική μου φυλή είναι το ροκ και είμαι περήφανος γι' αυτό. :smoke:
Έτσι έλεγα μικρός, τώρα μου αρέσει να είμαι και σε άλλες φυλές, γενικά σε όσες περισσότερες φυλές ανήκει κάποιος τόσο το καλύτερο.
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,492 μηνύματα.
Αν ένας άνθρωπος δεν νιώθει υπερήφανος για την φυλή στην οποία ανήκει κατά πόσο μπορεί να νιώσει υπερήφανος για τον εαυτό του και όλα αυτά που έχει καταφέρει μέχρι σήμερα στην ζωή του ;
Ευθυνεται για την φυλη του ή την διαλλεξε; Αντιθετα για αυτα που ΕΜΕΙΣ κανουμε και ειναι ωραια,,μπορουμε να ειμαστε υπερηφανοι,.οχι για κατι που ειναι τυχαιο ή κανουν αλλοι.Αντιστοιχως θα επρεπε να ντρεπεται καποιος επειδη η φυλή του εκανε εγκληματα; ΓΙΑΤΙ;
Ε...τι ιδιο πραγμα ειναι Οχι απλα οταν μας βολευει υπερηφανευομαστε οταν δεν αμς βολευει εμεις δεν φταιμε σε κατι.
Παρτο αλλιως.
Διοτι αυτο ειναι απλα ΤΣΑΜΠΑ ΚΟΚΟΡΕΜΑ.
 

amarelia

Διάσημο μέλος

Η amarelia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,319 μηνύματα.
Περήφανη, απόλυτα τυχερή και ευγνώμων..με αυτά τα χαρακτηριστικά προσπαθώ να μην ταυτίζομαι με το μέρος αυτής που θέλει να μένει μόνο στα αρνητικά ώστε να προσπαθώ στην θετική εξέλιξης αυτής, πρώτα όμως από τον ίδιο μου τον ευατο ..
Το σύνολο μιας φυλής δεν αλλάζει αν δεν αλλάξει
Ναι ακριβώς το ίδιο είναι ο Πλάτωνας, ο Αριστοτέλης, ο Ιπποκράτης κι άλλοι πολλοί με τον μέσο Ελληναρά κυρ Παντελή σήμερα.

Αυτή η φυλή έχει κολλήσει με το δάχτυλο στραμμένο στο παρελθόν να καπηλεύεται πολιτισμό με το τσουβάλι στον οποίο δεν έβαλε κανένα λιθαράκι εκ τοτε.

Παρά μόνο τσιφτετέλι, μπουζούκια δανεικά λεφτά και χρέη.

Δεν πιστεύω στις φυλές αλλά αν είχα μια για να ντρέπομαι σήμερα σίγουρα θα ταν αυτή.
 

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,093 μηνύματα.
Ναι είμαι τρομερά περήφανη που δύο λευκοί άνθρωποι αποφάσισαν να κάνουν παιδί και βγήκα εγώ. :whatever:
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,868 μηνύματα.
Κολλήσατε στη λέξη υπερηφάνεια. Μπορεί να είναι και λανθασμένη. Βέβαια δεν συμφωνώ με τις χαζομάρες στυλ "γιατί δίνεις σημασία στο ότι είσαι Έλληνας, Λευκός κλπ αφού από τύχη είσαι;" καθώς θα πρέπει η ερώτηση σε τέτοιας κατηγορίας άτομα να αντιστρέφεται "εσύ γιατί αγαπάς τους γονείς σου; Από τύχη τους έχεις, όλοι είναι υποψήφιοι γονείς σου".

Μερικοί τα έχουν κάνει και μπάχαλο διαφοροποιώντας την ελληνική φυλή, τη τουρκική κ.λπ. Δεν υπάρχει ελληνική φυλή. Είμαστε το μεσογειακό μέρος της Λευκής φυλής και σε αυτήν ανήκουμε. Μπορεί οι νεοέλληνες -σχεδόν σε όλες τις περιπτώσεις- να έχουμε αποδειχθεί τραγικά κατώτεροι των περιστάσεων και της ιστορίας μας, αυτό όμως δεν αναιρεί την φυλετική συγγένεια με τους αρχαίους η οποία δεν θα έπρεπε να αμφισβητείται. Ανάξια τέκνα τους; Σίγουρα. Τέκνα όμως; ναι.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,332 μηνύματα.
Συγνώμη παιδιά αλλά επειδή εσείς έχετε τα θεματακια σας και θέλετε μια ζωή να κλαίγεται είτε για την φυλής σας είτε για το ότι γεννηθήκατε δεν πάει να πει οτι θα ακολουθήσουμε και όλοι εμείς!!

Είστε ελεύθεροι να κάνετε ότι θέλετε!!
Δική σας ειναι η ζωή εσείς την " χαίρεστε "

Αυτό που νιώθω εγώ και αυτό που θέλω ειναι ν απολαύσω στην ζωή μου και φυσικα δεν το επισκιάζει η οποιαδήποτε μαυρίλα Που έχουν κάποιοι άλλοι..
Δόξα το θεό επιλέγουμε τα άτομα που έχουμε δίπλα μας και ευτυχως δεν τα βλέπουν έτσι αλλιώς ανοίξτε ένα λακο όλοι εσείς που δεν θέλετε αυτη την ζωή και περιμένετε από πάνω ποτέ θα μπείτε μέσα..

Πραγματικα δεν αντέχετε αυτή η μαυρίλα σας χωρίς καμία υπερβολή πλέον..
Όλα μαύρα δεν ειναι εσείς επιλέγετε να τα βλέπετε έτσι οποτε περαστικά σας ,σας εύχομαι να βρείτε τελικά την αισιοδοξία σας ,ίσως και σε καπια άλλη φυλή, σημασία έχει να την βρείτε! :hello:
Κολλήσατε στη λέξη υπερηφάνεια. Μπορεί να είναι και λανθασμένη. Βέβαια δεν συμφωνώ με τις χαζομάρες στυλ "γιατί δίνεις σημασία στο ότι είσαι Έλληνας, Λευκός κλπ αφού από τύχη είσαι;" καθώς θα πρέπει η ερώτηση σε τέτοιας κατηγορίας άτομα να αντιστρέφεται "εσύ γιατί αγαπάς τους γονείς σου; Από τύχη τους έχεις, όλοι είναι υποψήφιοι γονείς σου".

Μερικοί τα έχουν κάνει και μπάχαλο διαφοροποιώντας την ελληνική φυλή, τη τουρκική κ.λπ. Δεν υπάρχει ελληνική φυλή. Είμαστε το μεσογειακό μέρος της Λευκής φυλής και σε αυτήν ανήκουμε. Μπορεί οι νεοέλληνες -σχεδόν σε όλες τις περιπτώσεις- να έχουμε αποδειχθεί τραγικά κατώτεροι των περιστάσεων και της ιστορίας μας, αυτό όμως δεν αναιρεί την φυλετική συγγένεια με τους αρχαίους η οποία δεν θα έπρεπε να αμφισβητείται. Ανάξια τέκνα τους; Σίγουρα. Τέκνα όμως; ναι.

Οι φάση που ακόμα και οι έγχρωμοι άνθρωποι έχουν βαρεθεί στην αριστερή παράνοια και λένε ότι δεν νιώθουν πλέον κάποιον ρατσισμό για το δέρμα τους στις δυτικές χώρες η ότι η λευκή φυλή πρέπει να σταματήσει να μισεί τον εαυτό της τα λέει όλα.

 

ilias90

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο White Privilege αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει 1,978 μηνύματα.
Ναι ακριβώς το ίδιο είναι ο Πλάτωνας, ο Αριστοτέλης, ο Ιπποκράτης κι άλλοι πολλοί με τον μέσο Ελληναρά κυρ Παντελή σήμερα.

Αυτή η φυλή έχει κολλήσει με το δάχτυλο στραμμένο στο παρελθόν να καπηλεύεται πολιτισμό με το τσουβάλι στον οποίο δεν έβαλε κανένα λιθαράκι εκ τοτε.

Παρά μόνο τσιφτετέλι, μπουζούκια δανεικά λεφτά και χρέη.
Δεν διαφωνώ και πολύ με αυτά που γράφεις.
Ο σύγχρονος Έλληνας, για πολλούς και διάφορους λόγους (απομάκρυνση από το αρχαίο Ελληνικό πνεύμα μέσω Χριστιανισμού, έπειτα Τουρκοκρατίας, αλλά και γιατί τον προσπέρασε η αναγέννηση και ο διαφωτισμός), απώλεσε τη σύνδεση με το αρχαίο Ελληνικό πνεύμα. Και επειδή το αρχαίο Ελληνικό πνεύμα είναι κάτι γενικό και αόριστο, δεν αναφέρομαι μόνο στην κλασσική αρχαιότητα (για την οποία συνήθως μιλάμε όταν αναφερόμαστε στην αρχαία Ελλάδα), αλλά σε ένα ευρύτερο κοινωνικοπολιτικοφιλοσοφικό φάσμα.
Εδώ γεννήθηκε η δυτική φιλοσοφία. Κλισέ, αλλά ισχύει. Από τους προσωκρατικούς (Πυθαγόρειοι και άλλοι) την «αγία τριάδα» (Σωκράτης - Πλάτων - Αριστοτέλης), στους Στωικούς, τους κυνικούς και τους Νεοπλατωνικούς, μετά τον Χριστιανισμό, ο ευρύτερος Ελλαδικός χώρος (σημερινή Ελλάδα, Μικρά Ασία και σημερινή Ιταλία) υπήρξε κάτι σαν τη μήτρα του πολιτισμού μας.
Εδώ γεννήθηκε η πολιτική φιλοσοφία. Η ίδια η σημασία της λέξεως φόρουμ προέρχεται από τη ρωμαϊκή αγορά, η οποία προέρχεται, με τη σειρά της, από την εκκλησία του δήμου. Την έκθεση, με λίγα λόγια, των απόψεών σου δημοσίως και την κριτική για αυτές. Επίσης, η διάκριση μεταξύ των πολιτευμάτων, καθώς εδώ είχαμε παράλληλα βασιλεία, αριστοκρατία και δημοκρατία.
Εδώ γεννήθηκαν τέχνες (όπως το θέατρο) και επιστήμες, εδώ εν γένει, γεννήθηκαν πολλά από τα οποία οι μετέπειτα τα εξέλιξαν και διαμόρφωσαν αυτό που σήμερα ονομάζεται «δυτικός τρόπος σκέψης.» Ουσιαστικά εδώ γεννήθηκε, δηλαδή, ο δυτικός τρόπος σκέψης. Το που κατέληξαν σήμερα οι κάτοικοι του συγκεκριμένου χώρου και οι κληρονόμοι ενός εκ των βαρυτέρων ονομάτων της ιστορίας (Έλληνας) είναι μια άλλη, θλιβερή υπόθεση. Όμως αυτό:
Δεν πιστεύω στις φυλές αλλά αν είχα μια για να ντρέπομαι σήμερα σίγουρα θα ταν αυτή.
Η αυτολύπηση, δηλαδή, είναι κάτι το οποίο θεωρώ φοβερό λάθος (τουλάχιστον για όσους πιστεύουν σε φυλές.) Με τα στραβά και τα καλά μας, σίγουρα δεν είμαστε οι χειρότεροι που υπάρχουν. Άσε που, δεν πετυχαίνεις τίποτα με το να κράζεις συνέχεια ένα σύνολο, στο οποίο εξανίστασαι ότι δεν ανήκεις και προσπαθείς να διαφοροποιηθείς όσο μπορείς από αυτό. Μια παραγωγική προσέγγιση είναι να προσπαθείς να κάνεις βελτιώσεις (με τον όποιο τρόπο και στο ελάχιστο βαθμό που μπορείς) σε αυτά που δεν σου αρέσουν. Αλλιώς, μόνο θα βρίσκεις δικαιολογίες για τις αποτυχίες της ζωής σου (γενικά μιλάω) για το πόσο άτυχος είσαι που γεννήθηκες σε αυτό το τόσο οπισθοδρομικό κομμάτι γης, κάτι σαν αυτά που έγραφες για τους alt rights.
Τέλος, σημαντική η διάκριση φυλής και έθνους, την οποία κάνει ο @giannhs2001. Συνεχίζω δε να επιμένω ότι υπάρχουν φυλές (ή, τέλος πάντων, ανθρώπινα υποσύνολα) και αυτές οι φυλές έχουν διαφορές μεταξύ τους. Απλά αυτές δεν συνίστανται στον βιολογικό, αλλά στον κοινωνικοπολιτισμικό παράγοντα. Ακόμα και στην επιστήμη της κοινωνιολογίας θα σου πουν, για παράδειγμα, ότι μια διακριτή διαφορά του δυτικού με τον ανατολικό κόσμο αποτελεί ότι ο πρώτος είναι περισσότερο ατομοκεντρικός, ενώ ο δεύτερος επικεντρώνεται στο σύνολο.
Τώρα, για το αν αισθάνεται κάποιος περήφανος ή όχι, αυτό αποτελεί καθαρά προσωπική του υπόθεση και δεν χρειάζεται να απολογείται σε κανέναν. Προσωπικά αισθάνομαι ευθύνη που γεννήθηκα στον τόπο που βγήκαν τόσο σπουδαίοι και επιδραστικοί για τον κόσμο άνθρωποι. Περήφανος, όμως, αισθάνομαι για πράγματα που καταφέρνω εγώ. Γιατί, παρόλο που, όπως ξαναείπα, φυλές υπάρχουν, είναι ένα χαρακτηριστικό που δεν επιλέγεις (όπως, για παράδειγμα, το χρώμα των ματιών σου), άρα δεν μπορείς να νιώσεις περήφανος για αυτό. Αγαπάω, όμως, αυτό που είμαι (Έλληνας) γιατί, απλά, αυτό είμαι, όπως επίσης αγαπάω τα μάτια μου, γιατί αυτά έχω.
 

amarelia

Διάσημο μέλος

Η amarelia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,319 μηνύματα.
. Μια παραγωγική προσέγγιση είναι να προσπαθείς να κάνεις βελτιώσεις (με τον όποιο τρόπο και στο ελάχιστο βαθμό που μπορείς) αυτά που δεν σου αρέσουν. Παρά μόνο δικαιολογίες για τις αποτυχίες της ζωής σου (γενικά μιλάω) για το πόσο άτυχος είσαι που γεννήθηκες σε αυτό το τόσο οπισθοδρομικό κομμάτι γης, κάτι σαν αυτά που έγραφες για τους alt rights.
Υπάρχουν κάποια πράγματα που θέλουν συλλογική κινητοποίηση κι αυτό είναι που με στεναχωρεί περισσότερο γιατί εσκεμμένα ή μή δεν υπάρχει ενότητα. Μπορεί να μας έμαθαν ετσι, μπορεί να καταλήξαμε έτσι έχοντας διαφορετικά και αντικρουόμενα συμφέροντα, μπορεί κάτι απο ολα αυτά να οδηγεί μέρος του κόσμου να αγανακτεί και να μισεί αυτό το μέρος κι αυτό τον τόπο- αυτή την φυλή με την σημερινή της εκδοχή- για όσους πιστεύουν σε αυτές τις φυλές.

Αν εχω κάτι να πω είναι πως εχει μεγάλη αξία το να βρεί κανείς τη δική του φυλή που δεν εχει κανένα εθνικό πρόσημο ούτε έρχεται απο χρωματολόγιο αλλά απαρτίζεται απο άτομα που έχουν ίδιες αξίες με σένα και βλέπουν τον κόσμο οπως εσύ. Ίσως για αυτή τη φυλή να ήμουν περήφανη. Όπως εσύ ετσι κι εγώ νιώθω περήφανη για τα πράγματα που εγώ έχτισα,δηλαδή την κοσμοθεωρία, μου την αντίληψή μου τις αξίες μου και το ποιος άνθρωπος είμαι εν γένει, αλλά και το να βρείς ανθρώπους να τα μοιράζεσαι είναι κι αυτό κατόρθωμα που μπορείς να νιώσεις περήφανος για αυτό.
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,492 μηνύματα.
Ναι είμαι τρομερά περήφανη που δύο λευκοί άνθρωποι αποφάσισαν να κάνουν παιδί και βγήκα εγώ. :whatever:
Και βεβαια να εισαι καθως ηταν κατι πολυ γαματο και ηθελε πολυ κουραγιο για αυτο..και μονο οι ελληνες μπορουν να το κανουν!:hehe:
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Η αυτολύπηση, δηλαδή, είναι κάτι το οποίο θεωρώ φοβερό λάθος
Δεν καταλαβαινω γιατι πρεπει να ειμαστε υπερηφανοι ή να αυτολυπουμαστε για τη φυλη ή το εθνος μας.Κατι το αδιαφορο που ειναι και το σωστο δεν παιζει; Ή απλα ετσι σε βολευει..οταν βλεπεις οτι δεν συμφωνουμε με το κοκορεμα..διοτι κοκορεμα ειναι..να κοτσαρεις την αυτολυπηση σαν αντιβαρο; διοτι εγω πχ πουθενα δεν λεω για αυτολυπηση.

ΛΕΩ ΟΤΙ ΧΕΣΤΗΚΕ Η ΦΟΡΑΔΑ ΣΤΟ ΑΛΩΝΙ και δεν μπορω να κοκορευτω ουτε να ντραπω για κατι που ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΥΠΕΥΘΥΝΗ ΕΓΩ.
Απλα και ομορφα πραγματακια.
Τα αλλα..σορυ.,αλλα μαλλον ειναι μπουρμπουτσαλα για να νιωθουν καποιοι ανωτεραντζες..μαλλον απο κομπλεξ.

εγω θα ξαναπω..με ειδατε ποτε να κλαιγομαι για την φυλη η το εθνος μου;
ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΤΑ ΣΚΑΤΑ ΤΩΝ ΚΥΒΕΡΝΗΣΕΩΝ θα κλαφτω και για πραγματα που μας εμαθαν στραβα..διορι εχπυμε πολλα στραβα.. αυτα ΟΜΩΣ ειναι ΕΠΙΚΤΗΤΑ.ΔΕΝ ΕΥΘΥΝΕΤΑΙ ΚΑΜΙΑ ΦΥΛΗ Ή ΕΘΝΟΣ..ΑΥΤΟ ΛΕΩ ΤΟΣΟ ΚΑΙΡΟ ΤΩΡΑ.
ΟΥΔΕΠΟΠΟΤΕ.Αδιαφορο μου ειναι.ΔΙΟΤΙ ΑΠΛΑ ΕΓΩ ΔΕΝ ΣΥΝΕΒΑΛΛΑ ΠΟΥΘΕΝΑ ΣΕ ΑΥΤΟ.ΓΙατι να κοκορευομαι σαν γυφτικο σκεπαρνι δεν καταννοω/Εκτος μονο αν καποιος εχιε κομπλεξ κατωτεροτητας και θελει να νιωσει ομορφα παιζοντας το ανωτερος και ιδιαιτερος.Αυτα λεει η απλη,αγνη ψυχολογια.
ΔΕΝ ευθυνομαι ουτε για τα ΚΑΛΑ ουτε για τα ΚΑΚΑ της φυλης 'η του εθνους μου.ΤΥΧΑΙΑ ΕΙΜΑΙ ΕΛΛΗΝΙΔΑ ΚΑΙ ΛΕΥΚΗ.
Για ποιο σκατα πραγμα να κοκορρευτεω;Γαμηθηκαν καλυτερα οι γονεις μου και βγηκα ελληνιδα;ή λευκη;
Σιγουρα ομως ευθυνομαι εγω για τις δικες μου πραξεις.Κια ότι κανω εγω.
ΕΣΕΙΣ; Ή απλα φταιει η φυλη και ολα καλα; ή ολα κακα;
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

"εσύ γιατί αγαπάς τους γονείς σου; Από τύχη τους έχεις, όλοι είναι υποψήφιοι γονείς σου".
Ακυρο.Καταρχην σκατογονεις δεν τους αγαπανε ολοι.Εχω και πολυ κοντινο παραδειγμα και καλα κανουν και δεν τους αγαπανε.ΔΕΝ ΤΟ ΑΞΙΖΟΥΝ.
Και οι γονεις εχουν μεριδιο ευθυνης για το τι ατομο θα βγεις εσυ.Αν σε αναθρεψουν σωστα..εχεις πιθανοτητες να κανεις καλα πραγματα στη ζωη σου..αρα κατι τους χρωστας και τους αγαπας.ΚΑΙ ΒΕΒΑΙΑ ΔΕΘΗΚΕΣ ΜΑΖΙ ΤΠΟΥΣ.ΟΜΩΣ ΔΕΝ ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ ΝΑ ΤΟΥΣ ΑΓΑΠΑΣ ΕΠΕΙΔΗ ΣΕ ΕΚΑΝΝΑΝ ΕΛΛΗΝΑ ΝΑΙ;Διοτι δεν ευθυνονται ουτε αυτοι για αυτο.ΕΙΜΑΣΤΕ ΥΠΕΡΗΦΑΝΟΙ ΓΙΑ ΤΟΥς ΓΟΝΕΙΣ ΜΑΣ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΑΓΑΠΑΜΕ..ΟΤΑΝ ΚΑΝΟΥΝ ΣΩΣΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΚΑΙ ΤΟ ΑΞΙΖΟΥΝ...ΟΧΙ ΕΠΕΙΔΗ ΕΥΘΥΝΟΝΤΑΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΤΑΓΩΓΗ ΜΑΣ.Δηλαδη αν οι ιδιοι γονεις ηταν μαυροι δεν θα τπους αγαπαγες γιαννακη;Ή αν ηταν Τουρκοι; Σοβαρα τωρα;
ΣΟΒΑΡΕΥΤΗΤΕ.

Τελεία και παυλα.
ΟΧΙ ΑΛΛΟ ΚΑΡΒΟΥΝΟ.
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

glayki

Διάσημο μέλος

Η Ευα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 3,633 μηνύματα.
Έχουν πλάκα μερικοί( δεν αναφέρομαι σε κανένα από τους προλαλησαντες .. Γενικά μιλάω)... " Είμαι , λέει, περήφανος για την φυλετική / εθνική μου καταγωγή "


Στο μεταξύ κατακρεουργει τη γλώσσα, δεν έχει ιδέα για την ιστορία του προγονικου παρελθόντος παρά μόνο μια ασαφή εικόνα, βρίζει και περιφρονεί, καθότι "ανώτερος"ο, τι διαφορετικό κινείται, υμνεί θεωρητικά την ορθοδοξία που κυλάει στις φλέβες του και ας μην έχει κάνει βίωμα καμια από τις διδαχές του ορθόδοξου τρόπου ζωής στην πράξη. Κλπ

Τελικά για τι ακριβώς είναι υπερήφανος;για τα βιολογικά εξωτερικά γνωρίσματα ; γιατί στην πράξη με τον τρόπο που ενεργεί και σκέφτεται δείχνει πλήρη αδιαφορία για τη μεσογειακή φυλή στην οποία ανήκει ως εκπρόσωπος της ελληνικής του προέλευσης

Να χαμε να λέγαμε
Υπερηφάνεια του κωλου
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,868 μηνύματα.
Ακυρο.Καταρχην σκατογονεις δεν τους αγαπανε ολοι.Εχω και πολυ κοντινο παραδειγμα και καλα κανουν και δεν τους αγαπανε.ΔΕΝ ΤΟ ΑΞΙΖΟΥΝ.
Και οι γονεις εχουν μεριδιο ευθυνης για το τι ατομο θα βγεις εσυ.Αν σε αναθρεψουν σωστα..εχεις πιθανοτητες να κανεις καλα πραγματα στη ζωη σου..αρα κατι τους χρωστας και τους αγαπας.ΚΑΙ ΒΕΒΑΙΑ ΔΕΘΗΚΕΣ ΜΑΖΙ ΤΠΟΥΣ.ΟΜΩΣ ΔΕΝ ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ ΝΑ ΤΟΥΣ ΑΓΑΠΑΣ ΕΠΕΙΔΗ ΣΕ ΕΚΑΝΝΑΝ ΕΛΛΗΝΑ ΝΑΙ;Διοτι δεν ευθυνονται ουτε αυτοι για αυτο.ΕΙΜΑΣΤΕ ΥΠΕΡΗΦΑΝΟΙ ΓΙΑ ΤΟΥς ΓΟΝΕΙΣ ΜΑΣ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΑΓΑΠΑΜΕ..ΟΤΑΝ ΚΑΝΟΥΝ ΣΩΣΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΚΑΙ ΤΟ ΑΞΙΖΟΥΝ...ΟΧΙ ΕΠΕΙΔΗ ΕΥΘΥΝΟΝΤΑΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΤΑΓΩΓΗ ΜΑΣ.Δηλαδη αν οι ιδιοι γονεις ηταν μαυροι δεν θα τπους αγαπαγες γιαννακη;Ή αν ηταν Τουρκοι; Σοβαρα τωρα;
ΣΟΒΑΡΕΥΤΗΤΕ.

Τελεία και παυλα.
ΟΧΙ ΑΛΛΟ ΚΑΡΒΟΥΝΟ.

Βασικά το μόνο που λες είναι πως τους γονείς δεν τους αγαπάμε επειδή απλά έχουν έναν τίτλο "γονείς" αλλά για όσα μας προσέφεραν. Ομοίως και εγώ λέω πως κανείς δεν αγαπάει το Έθνος του ή τη Φυλή του επειδή απλά λέγονται Ελλάδα και Λευκή. Τα αγαπάς για την ιστορία τους στους αιώνες, για τα επιτεύγματά τους. Μαθαίνεις από τα λάθη τους (παλεύεις να μην επαναληφθούν ποτέ) και θες να επαναλάβεις τους θριάμβους τους. Τόσο το ελληνικό έθνος όσο και η λευκή φυλή (της οποίας μέλη είναι οι Έλληνες) έχουν ανεξίτηλο αποτύπωμα στην ιστορία του ανθρώπινου είδους.

Το συμπέρασμα πως αν είχα γεννηθεί Τούρκος ή μαύρος δεν θα αγαπούσα τους γονείς μου δεν ξέρω καν από που προέκυψε. Όσο αξίζει ένας μαύρος συνειδητοποιημένος φυλετιστής που αγαπάει την φυλή του δεν αξίζουν εκατό χιλιάδες λευκοί δήθεν προοδευτικοί που δεν αναγνωρίζουν καν τη φυλή τους και που διακωμωδούν όσους την αναγνωρίζουν και την αγαπάνε. Όσο για τους Τούρκους, οι Τούρκοι δεν είχαν ποτέ φυλετική συνείδηση. Είχαν θρησκευτική συνείδηση για αιώνες την οποία ο Μουσταφά Κεμάλ μετέτρεψε σε εθνική το 1922. Και όμως ως λαός έχουν μακράν υψηλότερο εθνικό φρόνημα από τους Έλληνες. Αντιθέτως με πολλά που έχω δει από τους "συνέλληνες" ώρες ώρες θα ευχόμουν να είχα γεννηθεί Τούρκος, με τους Γκρίζους Λύκους τα βρίσκουμε περισσότερο.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top