Εδώ κάνουμε δίαιτα!

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.

ποπ κορν σε θεμα διαιτας??????????:P

Μην ακούς κανέναν. Συνέχισε τον αγώνα. Θα χαρώ πάρα πολύ να νικήσεις με τη δύναμη της θέλησης και να μας ενημερώνεις από δω για τις νίκες σου βήμα βήμα. Το μέλλον ανήκει στον προσωπικό μοναχικό αγώνα που δίνει ο καθένας μας στο δρόμο για την αυτοβελτίωση και την πνευματική ανύψωση. Είθε η εσωτερική σου επανάσταση να στεφθεί από επιτυχία. Είναι και οι μόνες αυθεντικές επαναστάσεις που κάνουμε συνήθως.
:worship::worship:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
αλλα οι αρσιβαριστες που γυμναζονται απολυτα με βαρη,,εχουν και κοιλιτσα μερικοι..

εννοεις αυτους τους αρσηβαριστες?





i see your point...

(οι αρσηβαρηστες ελευθερης κατηγοριας τρωνε το συμπαν ολοκληρο, μιλαω για 10.000+ θερμιδες τη μερα αν σταματησουν να τρωνε αδυνατιζουν και μαλιστα γρηγορα)

και παντα ειχα προβλημα για τα χοντρα ποδια μου μπουτια μου στα παντελονια..και ειτε αδυνατισω ειτε οχι,,ετσι θα ειμαι..

το οτι τα μπουτια σου ειναι χοντρα σημαινει απλα οτι εισαι χοντρος οχι οτι εχεις μυς στα ποδια:P

εσυ φιλε ποσο υψος και βαρος εχεις ,?

εγω εχω βαλει και φωτογραφια μου στο φορουμ, ψαξε και θα τη βρεις, τι σχεση εχει αυτο ομως?

ηδη αδυνατισα,,συν ελαχιστο λαδι,λιγοτερο βραδυνο,απο 130 κιλα ,ειμαι 126 σε 3-4 βδομαδες και συνεχιζω και αλλο..

σε 4 βδομαδες εχασες 4 κιλα οντας 130 ο ιδιος?

διαιτα και γυμναστικη σκεφτηκες να κανεις ποτε?

ελαχιστο λαδι, μπραβο, και πως ακριβως θα συνθεσει ο οργανισμος σου τεστοστερονη, προσταγλανδινες, κορτιζονη κτλ κτλ...?

θες να αδυνατισεις?

τρωγε γυρω στις 2500 θερμιδες τη μερα, κανε τρεις φορες τη βδομαδα βαρη (για το δικη σου σωματικη κατασταση χρειαζεσαι τα εξις: πους απ στα γονατα, καθισματα με το σωματικο σου βαρος, θα βολευε να κανεις και κωπηλατικη με καποιο αλτηρα -> https://www.strongshape.com/images/dumbbell-row.gif)

αυτα θα τα κανεις 4-6 σετ των οσων επαναληψεων μπορεις (υποθετω χωρις να σε δω γυρω στις 8-12).

τις αλλες τρεις μερες θα πας σε ενα στιβο, η σε μια αποσταση που γνωριζεις και θα τρεχεις οσο πιο γρηγορα μπορεις (χωρις να πεθαινεις - απο οσο θυμαμαι απο τα δικα μου αναλογα κιλα αυτο που θα τρεχεις θα ειναι σαν εντονο τζογκ) 100αρια. Θα κανεις 100μ τρεξιμο, περπατημα πισω, 100μ τρεξιμο περπατημα πισω. Ξεκινα με 4 φορες και καθε βδομαδα αναιβαζε ενα κατοσταρι μεχρι να φτασεις τα 20.

Πανω απο ολα ακου το σωμα σου, πρεπει να ΜΗΝ τραυματιστεις, οταν πονας καπου σταματας και κανεις κατι αλλο, το αφηνεις 2 μερες να θρεψει και μετα ξανα παλι.

Παρε ΔΥΟ ζευγαρια φτηνα αθλητικα παπουτσια και φορα τα εναλαξ στις προπονησεις σου.

2500 θερμιδες τη μερα μοιαζουν ως εξις:

πρωι: 4 ασπραδια 1 ολοκληρο αυγο, 1 τοστ με τυρι λαιτ και γαλοπουλα (διπλη)

δεκατιανο: ενα φρουτο, 10 ξηροι καρποι αψητοι, 50γρ τυρι λαιτ

μεσημερι: 200γρ κρεας ψητο, σαλατα με λαδι κανονικα και μια φρυγανια

απογευμα (υποθετω μετα απο την προπονηση): ενα γιαουρτι με δημητριακα και μια κουταλια σουπας μελι (το γιαουρτι 2-5%)

βραδυ: οτι το μεσημερι.

....

μετα απο 2 μηνες αυτο το ξανασυζηταμε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
αλλα οι αρσιβαριστες που γυμναζονται απολυτα με βαρη,,εχουν και κοιλιτσα μερικοι..

οι μεγαλυτερες κατηγοριες..

οπως και οι αθλητες ριψεων..

καταλαβαινεις τι λεω..

εγω εχω βαλει και φωτογραφια μου στο φορουμ, ψαξε και θα τη βρεις, τι σχεση εχει αυτο ομως?

δινεις σαν γιατρος διιαιτολογος ολοκληρο προγραμμα .

αλλα δισταζεις να πεις υψος και βαρος.?

θελει θαρρος να εκτεθεις..προσωπικα τουλαχιστον δεν θελω να παρουσιασω αλη εικονα απο την πραγματικη..αλλιως θα ελεγα οτι ειμαι ψηλος ,λεπτος,γαλανοματηςκαι φουσκωτος..


δεν τρωω παντως παραπανω απο αυτα,,ειδικα το μεσημερι..

δεν μπορω να το δειξω βεβαια..

απο ότι διαβασα παντως,,στο νετ..
το κοιλιακο λιπος πεφτει μονο με τρεξιμο ,περπατημα κλπ..
το εχω ψαξει νομιζω..με βαρη κανεις συσφιξη αφου πεσει ομως η κοιλια..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Βανίλια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 933 μηνύματα.
απο ότι διαβασα παντως,,στο νετ..
το κοιλιακο λιπος πεφτει μονο με τρεξιμο ,περπατημα κλπ..
το εχω ψαξει νομιζω..με βαρη κανεις συσφιξη αφου πεσει ομως η κοιλια..

Αν θέλεις να χάσεις πολλά κιλά ναι πρέπει να τρέχεις. Τρέξιμο, τρέξιμο και πάλι τρέξιμο. Σε συνδιασμό με την μείωση της ποσότητας του φαγητού είναι ο καλύτερος συνδιασμός για να αδυνατίσεις. Αν το κάνεις θα το καταλάβεις και μόνος σου, όταν τρέχεις ιδρώνεις απίστευτα πολύ. Όλες οι τοξίνες φεύγουν απ'τον οργανισμό! Δοκίμασε το δεν θα χάσεις:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
το καταλαβα,,σε 3 μηνες καλοκαιρι προπερσυ εχασα 10 κιλα με περπατημα ολο το καλοκαιρι..
αλλα τα ξαναπηρα μολις εκατσα,,δεν ειχα φτιαξει τη διατροφη μου τοτε..

πρωτα η διατροφη πρεπει να φτιαχτει(και η αλλαγη ψυχολογιας πανω απο όλα),και μετα γυμναστικη..

εποτε,,ξεχασα οτι εισαι γυμναστης..οποτε εχει λογο πραγματικα σε αυτο το θεμα..

το εννοεις το οτι να τρωω το βραδυ οσο το μεσημερι?
οσοι διαιτολογοι και γιατροι ρωτησα ειπαν να τρωω λιγοτερο το βραδυ..για να χασω

γυμανστηριο κανει τιποτα?ξερω οτι θα το βαρεθω και θα το πληρωνω τσαμπα.

απλα στο σπτι και στη φυση τριγυρω πρεπει να κινηθω..τοσες ανηφορες κατηφορες εχει..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Danielhealthy

Νεοφερμένος

Ο Δανιήλ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 42 ετών και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 57 μηνύματα.
Άγγελε,το βράδυ τρώμε πάντα λίγο και ελαφρά,Προτιμάμε κυρίως επιλογές πρωτεϊνικής φύσεως και σαλάτες.Δε κάνουμε ποτέ το λάθος να μη φάμε καθόλου.

Το γυμναστήριο κάνει πάρα πολλά και πιο ειδικά τα βάρη είναι ότι καλύτερο υπάρχει για χάσεις λίπος,ακόμη και από την αερόβια άσκηση.Τα βάρη σε μεταμορφώνουν και αυξάνουν κατακόρυφα το μεταβολισμό σου.

Αν όμως δε σου αρέσει το γυμναστήριο,προτίμησε κάτι που να σου αρέσει και να μη το βαριέσαι.Δε θα έχεις τα εκπληκτικά αποτελέσματα του γυμναστηρίου αλλά θα έχεις καλά αποτελέσματα.Οτιδήποτε κάνει,αρκεί να έχει συνεχόμενη ένταση και διάρκεια.Κάποιο άθλημα,ποδήλατο,γρήγορο βάδην.

Πληροφοριακά,το γρήγορο βάδην είναι καλύτερο για χάσιμο λίπους,ενώ το τρέξιμο είναι καλύτερο για να βελτιώσεις την αντοχή και τη φυσική σου κατάσταση.Μπορείς επίσης να δοκιμάσεις και αερόβια υψηλής έντασης με διαλείματα (ΗΙΙΤ) που είναι πιο σύντομη και δύσκολη από την απλή αερόβια,αλλά καλύτερη για χάσιμο λίπους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
οι μεγαλυτερες κατηγοριες..

οπως και οι αθλητες ριψεων..

καταλαβαινεις τι λεω..

...διαβασε ξανα το ποστ μου ΟΛΟ και κοιτα τι στο γεροδιαολο εγραψα πριν πεις την εξυπναδα σου

(οι αρσηβαρηστες ελευθερης κατηγοριας τρωνε το συμπαν ολοκληρο, μιλαω για 10.000+ θερμιδες τη μερα αν σταματησουν να τρωνε αδυνατιζουν και μαλιστα γρηγορα)

και για να στο κανω πιο λιανα, οι αρσηβαρηστες στα 105+ κιλα ειναι με ενεργη προσπαθεια ετσι. Τρωνε ΑΠΙΣΤΕΥΤΕΣ ποσοτητες φαγητου. Οταν σταματανε να τρωνε τοσο πολυ επιτηδες αδυνατιζουν.

θελει θαρρος να εκτεθεις..προσωπικα τουλαχιστον δεν θελω να παρουσιασω αλη εικονα απο την πραγματικη..αλλιως θα ελεγα οτι ειμαι ψηλος ,λεπτος,γαλανοματηςκαι φουσκωτος..

μα τι διαολο? Σου λεω οτι εχω βαλει και φωτογραφια μου στο φορουμ!

Ελα απο το γυμναστηριο μου αγιας λαυρας και δειραχιου στη βαρη να με δεις, ελεος, ειμαι 1.81, 88 κιλα, με καπου 10% λιπος τωρα, εχω υπαρξει 125 κιλα πριν απο 8 χρονια και εχω υπαρξει και πριν 3 χρονια που δουλευα λιγοτερο και ετρεχα στιβο αγωνιστικα 82 κιλα με 7% λιπος κανω βαθυ καθισμα 140 κιλα 2 επαναληψεις, παγκο 110 κιλα 2 επαναληψεις, το 100αρι μου τωρα ειναι καπου στα 11.5 δευτερολεπτα, ο καλυτερος χρονος μου ηλεκτρονικα ειναι 10.98.

ΨΑΞΕ ΣΤΟ ΦΟΡΟΥΜ τα εχω γραμμενα και εχω και φωτογραφιες, το τοπικ ειναι νομιζω "πως εχασα 45 κιλα" κατι τετοιο.

δεν τρωω παντως παραπανω απο αυτα,,ειδικα το μεσημερι..

οποτε εισαι 130 κιλα χοντρος απο τον αερα,ανακαλυψες τροπο να συνθετεις υλη απο το πουθενα. Μπραβο.

λοιπων, newsflash, εχω υπαρξει χοντρος και ξερω πως ειναι, μια χαρα πολυ τρωμε, απλα το τρωμε σε "εξαρσεις". Το να παχυνεις δεν θελει πολυ, αν τρως 100 θερμιδες παραπανω τη μερα απο οσο πρεπει (δηλαδη αν φας ενα σοκολατακι νουασετα περισοτερο τη μερα) σε ενα μηνα εχεις βαλει μισο κιλο λιπος, σε ενα χρονο 6 κιλα λιπος σε 5 χρονια 30 κιλα λιπος. Το να παχυνεις γινεται λιγο λιγο και αργα αργα.

εσυ τρως δυο μαρουλοφυλα και μιση μπριζολα τη μερα εκτος απο ενα σαββατο απογευμα που σε πιανει μια λιγουριτσα και καθεσαι μπροστα στη τηλεοραση και τρως μιαμιση πιτσα και μια βαφλα. Επειδη κανεις καθιστικη ζωη παχυνες. Οχι σε μια μερα αλλα σε 10 χρονια.

απο ότι διαβασα παντως,,στο νετ..
το κοιλιακο λιπος πεφτει μονο με τρεξιμο ,περπατημα κλπ..
το εχω ψαξει νομιζω..με βαρη κανεις συσφιξη αφου πεσει ομως η κοιλια..

αυτη ακριβως η επιφανεια διακατεχει ολα σου τα ποστ, ολη σου τη γνωση βασικα.

ειναι θεμα θερμοδυναμικης πως αλλιως να στο πω, οι μυς ειναι μεταβολικα ενεργοι, αν βαλεις μυς θα αυξησεις το μεταβολισμο σου=> θα χασεις λιπος αν κρατησεις την ιδια διατροφη. Η αεροβικη βοηθαει αλλα οχι οσο νομιζεις.

η συσφιξη ειναι χαμηλο ποσοστο λιπους πανω απο επαρκη μυικη μαζα. Δεν υπαρχει κατι μαγικο.

Αν θέλεις να χάσεις πολλά κιλά ναι πρέπει να τρέχεις. Τρέξιμο, τρέξιμο και πάλι τρέξιμο. Σε συνδιασμό με την μείωση της ποσότητας του φαγητού είναι ο καλύτερος συνδιασμός για να αδυνατίσεις. Αν το κάνεις θα το καταλάβεις και μόνος σου, όταν τρέχεις ιδρώνεις απίστευτα πολύ. Όλες οι τοξίνες φεύγουν απ'τον οργανισμό! Δοκίμασε το δεν θα χάσεις

αν θες να χασεις λιπος να κανεις αυτο που εγραψα πιο πανω, βαρη+αεροβια+διατροφη, το καθε ενα απο μονο του αποτυγχανει μακροπροθεσμα. Ωραιο το τρεξιμο αλλα δεν ειναι για ολους και δεν λυνει τα παντα. Αν ποναει η μεση σου πως θα τρεξεις? Τα εχω δει και τα εχω κανει ολα. Ειναι δυσκολο, βασικα ειναι τοσο δυσκολο που μονο το 5% του πλυθησμου μπορει να κανει μια μονιμη αλαγη στη σωματοδομη του, το υπολοιπο 95% τα καταφερνει για ελαχιστο χρονικο διαστημα.

Ο δε ιδρωτας ουδεμια σχεση εχει με το να χανεις λιπος.

Τρεχα δεκα χιλιομετρα στο χιονι γυμνη και σε βεβαιωνω οτι οι ενεργειακες σου απαιτησεις θα ειναι εξωπραγματικες αλλα δεν θα χυσεις σταγωνα ιδρωτα, Κατσε 3 ωρες στη σαουνα και το μονο που θα χασεις ειναι ιδρωτας και νερο το οποιο θα παρεις αμεσος μολις ενυδατωθεις παλι.

Παρεπιπτωντος αυτο με τις τοξινες ειναι μια βλακεια και μιση, ο ιδρωτας δεν εχει σχεση, αυξανει η διαδερμικη αναπνοη, και μειωνεται ο μυικος τονος εξου και νοιωθεις καλυτερα αφου ιδρωσεις λογο ασκησης η σαουνας. Απο την αλλη αν εισαι μεσα στο λεωφοριο και ιδρωσεις 200 φορες δεν νοιωθεις καλυτερα. Ουτε εχασες λιπος. Ισα ισα χειροτερα νοιωθεις.

το καταλαβα,,σε 3 μηνες καλοκαιρι προπερσυ εχασα 10 κιλα με περπατημα ολο το καλοκαιρι..
αλλα τα ξαναπηρα μολις εκατσα,,δεν ειχα φτιαξει τη διατροφη μου τοτε...

no shit sherlock! φυσικα τα ξαναπειρες γιατι να ΜΗΝ τα ξαναπαρεις, αλαξε ο μεταβολισμος σου περισοτερο απο παρωδικα? Οχι βεβαια, οι ανθρωποι ειναι πλασματα της συνηθειας.

εποτε,,ξεχασα οτι εισαι γυμναστης..οποτε εχει λογο πραγματικα σε αυτο το θεμα..

τι σημασια εχει τι ειμαι γαμω το κερατο μου μεσα γαμω? Δηλαδη τα κωλοπτυχια που εχω τα πηρα κανοντας κατι που δεν μπορεις να κανεις εσυ? Τα βιβλια υπαρχουν διαβασε τα, δεν εχει σημασια αν πηρα ενα χαρτι σημασια εχει τι ξερω.

γυμανστηριο κανει τιποτα?ξερω οτι θα το βαρεθω και θα το πληρωνω τσαμπα.

το γυμναστηριο δεν κανει τιποτα, δεν σηκωνει τα κιλα μονο του, εσυ τακανεις. Το γυμναστηριο ειναι ενας χωρος στον οποιο μπορεις να κανεις πραγματα δυστροπα για το μυοσκελετικο σου συστημα με σχετικη ασφαλεια και επιβλεψη (λεμε τωρα, οι περισοτεροι γυμανστες ειναι κρετινοι και δεν εχουν ΙΔΕΑ απο γυμαναστικη, η φυσιολογια, η ανατομια, η οτιδηποτε αλλο βασικα)

Αν θες να κανεις γυμναστηριο βρες καποιο που να σου αρεσει ο χωρος και ο κοσμος μεσα, μιλα με τους γυμναστες και κρινε τους κατα βαση απο την αυταρεσκεια που δειχνουν, οσο πιο μεγαλη τοσο το χειροτερο.

Προσωπικα οποτε ερχονται ανθρωποι με κιλα στο γυμναστηριο αυτο που κανω και εγω και ο συναιτερος μου ειναι το εξις: αν ειναι γυναικα, φλερταρεις, αν ειναι αντρας πιανεις κουβεντα βρισκοντας τα ενδιαφεροντα του (η βασεις μια γυναικα γυμναστρια να φλερταρει μαζι του χα). Αυτος ειναι ο καλυτερος τροπος να τον κρατησεις, οχι για τα λεφτα, χεστικα για τα λεφτα, δεν εχω βγαλει ουτε ευρω απο το γυμναστηριο, αλλα γαιτι ετσι δεν βαριεται και ερχεται μακροπροθεσμα και κανει δουλεια.

Βασικος κανονας στα γυμναστηρια ειναι να κανεις αυτον που νοιωθει ξενος (ητοι οποιος δεν ειναι γιαλυσμενος ξυρησμενος φουσκοαθλητης) να νοιωθει ΑΝΕΤΑ και ΩΡΑΙΑ. Η δουλεια του γυμναστη περισοτερο ψυχολογια θυμιζει σε αυτο το επιπεδο παρα οτιδηποτε αλλο.

Πληροφοριακά,το γρήγορο βάδην είναι καλύτερο για χάσιμο λίπους,ενώ το τρέξιμο είναι καλύτερο για να βελτιώσεις την αντοχή και τη φυσική σου κατάσταση.Μπορείς επίσης να δοκιμάσεις και αερόβια υψηλής έντασης με διαλείματα (ΗΙΙΤ) που είναι πιο σύντομη και δύσκολη από την απλή αερόβια,αλλά καλύτερη για χάσιμο λίπους.

αυτα ειναι παπαριες, ναι οκ αν δουλευεις σε ενα συγκεκριμενο ποσοστο εντασης το σωμα σου παιζει και να δουλευει οξειδοτικα, χεστικε η φοραδα στο αλωνι, το ολο θεμα ειναι το θερμιδικο ισοζυγιο, το ΠΩΣ θα το φτασεις ελαχιστη διαφορα κανει.

ΠΑΡΟΛΑ ΑΥΤΑ η αεροβια (κυριος η αεροβια μετριας προς υψηλης εντασης, αυτο λεει ο φιλος ως HIIT -high intensity interval training-) κανει πολυ καλο στην υγεια ΕΙΔΙΚΑ σε αυτους που κανουν εντονα βαρη.

Το προβλημα με τα βαρη ειναι το εξις, αυξανουν τη διαστολικη πιεση γιατι οταν οι μυς βρισκονται σε ταση σφιγκουν τα αγγεια και το αιμα επιστρεφει πιο γρηγορα στη καρδια, αυτο κανει την αριστερη κοιλια να πρεπει να δουλευει περισοτερο για να φερει κοντρα στο αιμα που επιστρεφει με μεγαλη πιεση πισω. Μακροπροθεσμα αυτο δημιουργει την λεγομενη υπερτροφια της αριστερης κοιλιας. Το κακο με αυτο ειναι οτι τα βαρη καθεαυτα δεν κανουν σχεδον τιποτα για τα αγγεια. Οπερ εχεις μια μεγαλη καρδια τα στεφανεια αγγεια της οποιας ανοικουν σε μια μικρη καρδια. Αυτο ειναι προβλημα γιατι οταν μεγαλωσεις αν παρατησεις λιγο την διατροφη σου και κανεις αθηροσκληρωση εχεις μεγαλυτερη πιθανοτητα για εμφραγμα του μυοκαρδιου.

Αν κανεις ομως εντονη αεροβικη τα αγγεια σου διαστελονται και μαλιστα αναφερεται οτι δημιουργουντε ΚΑΙΝΟΥΡΙΑ τριχοειδη αγγεια. Ως εκ τουτου η μεγαλυτερη καρδια σου εχει και την απαραιτητη μεγαλυτερη τροφοδοσια.

(οποτε δεν παιθαινεις γρηγορα και ωραια απο εμφραγμα αλλα αργα και βασανιστικα απο καρκινο γιατι εφτασες στα 90 ξερω γω λολ)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prinCess.

Επιφανές μέλος

Η prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Fashion designer και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 12,089 μηνύματα.
Εγώ δε τρώω το βράδυ. Ούτε καν το απόγευμα. Και 2 κιλά έχουν φύγει.:redface:
Πφφφφφφφφφφφ
Κάτι πιο γρήγορο δεν υπάρχει; Οκ, ντάξει πλάκα κάνω. ινάφ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ηρώ

Διακεκριμένο μέλος

Η Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και επαγγέλεται Αρχιτέκτονας. Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.
Ρε κορίτσια χαλαρώστε λίγο.

Εγώ πάντως προτιμώ να έχω κάποιον δίπλα μου και να μου λέει "είσαι χοντρή, κόψε το φαΐ" παρά έναν τύπο που μου χαϊδεύει τα αυτιά.
Έχει τον τρόπο του και κάποιοι άνθρωποι έχουν ανάγκη από τέτοια "χαστούκια".
Τόσες συμβουλές δίνει. Λέτε να το κάνει για να βγάλει το άχτι του;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tania_K

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Tania_K αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 210 μηνύματα.
Λοιπόν, είδα για δίαιτα και με ενδιαφέρει λίγο το φορουμ. Βέβαια τα Χριστούγεννα πέρασαν, αλλά έχω πρόβλημα και θέλω να το μοιραστώ. Πριν λίγες μέρες το πήρα απόφαση και ανέβηκα στη ζυγαριά. Συνειδητοποίησα ότι έχω πάρει πάρα πολλά κιλά. Μιλάμε όμως πως πλέον έχω πρόβλημα. Είμαι 78-79 κιλά και 1,69-1,70 σε ύψος. Βέβαια έχω πρόβλημα υποθηροειδισμού. Δεν έχω καθόλου καλό μεταβολισμό. Είμαι αθλήτρια απο 3 χρονών, ποτέ όμως δεν είχα καταφέρει να μείνω στα φυσιολογικά μου κιλά. Νομίζω πως φυσιολογικο θα ήταν γύρω στα 65 τώρα. Παλιότερα έκανα κολύμβηση και όταν είχα φτάσει σε σημείο προετοιμασίας είχα φτάσει κάτω από 65 κιλά, αλλά δεν κράτησε για πολύ. Τότε έκανα 4 ώρες τη μέρα προπόνηση και πρόσεχα τη διατροφή μου. Μόλις σταμάτησα πήρα πάλι πολλά κιλά. Τώρα ξεκινησα water polo. Κάνω πολύ κουραστική προπόνηση αλλά παρ'όλα αυτά δεν τα χάνω τα κιλά. Το ξέρω πως έχω πρόβλημα και ειδικά τώρα το καλοκαίρι είναι χειρότερο. Έχω σκοπό να κάνω εξετάσεις για το θηροειδή και να πάω σε διατροφολόγο-ενδοκρινολόγο για διατροφη. Δεν ξέρω αν θα τα καταφέρω. Επίσης σκέφτομαι πως είναι λίγο ακριβές οι επισκέψεις στο διατροφολόγο. Ξέρετε περίπου πόσο κοστίζουν;;
Επίσης έχω πρόβλημα και με ραγάδες, όπως καταλάβατε αδυνατίζω και παχαίνω συνέχεια. Τι μπορώ να κάνω;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Tania: Αν έχεις υποθυροειδισμο θα πάρεις θυροξινη και τελειωσε. Δεν χρειάζεται να πας σε διατροφολογο τσάμπα λεφτά η διατροφή στην θεωρία είναι πανευκολη. Στη πράξη ζόρι.
Κρατά ένα ημερολόγιο του τι τρως κάθε μέρα για 4-5 μέρες και μετα ποσταρε το να σε βοηθησω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Το προβλημα με τα βαρη ειναι το εξις, αυξανουν τη διαστολικη πιεση γιατι οταν οι μυς βρισκονται σε ταση σφιγκουν τα αγγεια και το αιμα επιστρεφει πιο γρηγορα στη καρδια, αυτο κανει την αριστερη κοιλια να πρεπει να δουλευει περισοτερο για να φερει κοντρα στο αιμα που επιστρεφει με μεγαλη πιεση πισω. Μακροπροθεσμα αυτο δημιουργει την λεγομενη υπερτροφια της αριστερης κοιλιας. Το κακο με αυτο ειναι οτι τα βαρη καθεαυτα δεν κανουν σχεδον τιποτα για τα αγγεια. Οπερ εχεις μια μεγαλη καρδια τα στεφανεια αγγεια της οποιας ανοικουν σε μια μικρη καρδια. Αυτο ειναι προβλημα γιατι οταν μεγαλωσεις αν παρατησεις λιγο την διατροφη σου και κανεις αθηροσκληρωση εχεις μεγαλυτερη πιθανοτητα για εμφραγμα του μυοκαρδιου.

Αν κανεις ομως εντονη αεροβικη τα αγγεια σου διαστελονται και μαλιστα αναφερεται οτι δημιουργουντε ΚΑΙΝΟΥΡΙΑ τριχοειδη αγγεια. Ως εκ τουτου η μεγαλυτερη καρδια σου εχει και την απαραιτητη μεγαλυτερη τροφοδοσια.
ενδιαφερον,,γιαυτο λες να ειχε προβλημα καρδιας ο σβαρζτενεγκερ?:worry:

καταλαβα,,το καλυτερο ειναι ο συνδιασμος..


το ξερω πώς παχυνα..

εκατσα τελειως επι 10 χρονια,(απο τα 18 βασικα..στην εφηβεια δεν ημουν παχυς,,),με ασυστολη διατροφη..

ψυχικα αν γινει η αλλαγη,,ακολουθουν και οι αλλες..

διαβαζω τωρα το θεμα σου..

τελικα μπορει να εχουμε περισσοτερα κοινα απο οτι πιστευα..:worry:
ίσως γιαυτο κοντραρουμε τοσο?:P

μπραβο που τα καταφερες παντως..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
ενδιαφερον,,γιαυτο λες να ειχε προβλημα καρδιας ο σβαρζτενεγκερ

Αυτός είχε διπλοειδη απατηλή βαλβίδα (έτσι λέγεται νομίζω) αυτο είναι εκ γεννετης. Αλλα γενικώς το να κανεις βάρη όλη σου τη ζωή και στα 50 να πάρεις την απόφαση να γίνεις καναπεδοβιος είναι χειρότερο απο το να είσαι όλη σου τη ζωή καναπεδοβιος

Εγω σου ξαναλέω αν θες να αδυνατησεις κανε Αυτά που έγραψα. Και μετα υπομονή. Πολύ υπομονή. Δεν είναι εύκολο αλλα δεν υπάρχει άλλος τρόπος.

Θα αλαξει η ζωή σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
τρωγε γυρω στις 2500 θερμιδες τη μερα, κανε τρεις φορες τη βδομαδα βαρη (για το δικη σου σωματικη κατασταση χρειαζεσαι τα εξις: πους απ στα γονατα, καθισματα με το σωματικο σου βαρος, θα βολευε να κανεις και κωπηλατικη με καποιο αλτηρα -> https://www.strongshape.com/images/dumbbell-row.gif)

αυτα θα τα κανεις 4-6 σετ των οσων επαναληψεων μπορεις (υποθετω χωρις να σε δω γυρω στις 8-12).

τις αλλες τρεις μερες θα πας σε ενα στιβο, η σε μια αποσταση που γνωριζεις και θα τρεχεις οσο πιο γρηγορα μπορεις (χωρις να πεθαινεις - απο οσο θυμαμαι απο τα δικα μου αναλογα κιλα αυτο που θα τρεχεις θα ειναι σαν εντονο τζογκ) 100αρια. Θα κανεις 100μ τρεξιμο, περπατημα πισω, 100μ τρεξιμο περπατημα πισω. Ξεκινα με 4 φορες και καθε βδομαδα αναιβαζε ενα κατοσταρι μεχρι να φτασεις τα 20.

Πανω απο ολα ακου το σωμα σου, πρεπει να ΜΗΝ τραυματιστεις, οταν πονας καπου σταματας και κανεις κατι αλλο, το αφηνεις 2 μερες να θρεψει και μετα ξανα παλι.
OK,,

και σε ποσο καιρο μπορουν να χαθουν 30 κιλα με αυτη την προπονηση?χοντρικα μαξιμουμ..
δεν με ειδες..(και το ξερω οτι θελω υπομονη..δεν θελω να γινω αδυνατος για να βγω το καλοκαιρι στην παραλια με μπικινι..:hehe::hehe:)

αυτα θα τα κανεις 4-6 σετ των οσων επαναληψεων μπορεις

και τα δύο?:confused: 4+ 4= 8 δηλαδη?

απλα να σουπω,,απο τις φωτο που εβαλες,,οτι δεν ειμαι σαν και σενα..εσυ φαινεσαι σαν ενα λεπτο παιδι,,μεσα σε λιπος..εγω ημουν παντα ευσωμος,,βαρυκοκκαλος,,και λεπτος..με τη μετρηση του καρπου που ειδα προχειρα,,οντως βγαινω τερμα βαρυκοκκαλος..

συνηθως σε σους λεω πόσα κιλα ειμαι,,δεν με πιστευουν,,δεν φαινονται τοσο..
αλλα το βαρος το νιωθω οταν φτανω τα 130 κιλα,,στα ποδια μου ειδικα ..

80 κιλα δεν προκειται να γινω ποτέ πχ,,μονο στην 6η δημοτικου ημουν,,και ημουν λεπτος..

ασκημενος με μυες,,πιθανον να παιζω πανω απο τα 100 κιλα..

παντως,,κατι αλλο,αυτα που τρωω ειναι περιπου σε ποσοτητα αυτα που λες,,(200 γραμ κρεας πχ ποσες απλες χοιρινες μπριζολες ειναι?2 ?1?)δεν παω να κανω στερητικες διαιτες με ενα σνιτσελ κλπ,και πεινα,,πεινα δεν εχω νιωσει,,απλα δεν γεμιζει το στομαχι μου οπως πριν..
(και σαν να το νιωθω οτι γεμιζει γρηγοροτερα τωρα,,ειναι μυθος οτι το στομαχι ξεχυλωνει και μαζευει?)...

για το τρεξιμο ειναι το ιδιο περιπου..
στον περιπατο 1-2 χιλμ που κανω σε μια ωρα..να ριξω και μερικες τρεχαλες ενδιαμεσα..?

ποια ωρα καλυτερα?εγω προτιμω συνηθως απογευμα 6-8..νιωθω πιο δυνατος τοτε,,και πεφτει και ο ηλιος..

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ πάντως..(άντε να δούμε...:hmm:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
και σε ποσο καιρο μπορουν να χαθουν 30 κιλα με αυτη την προπονηση?χοντρικα μαξιμουμ..

την προπονηση θα την αλαζεις οσο περναει ο καιρος την δαιτροφη οχι και τοσο πολυ, αν εισαι πολυ πολυ τυπικος θα ελεγα οτι 30 κιλα θα σου παρουν καπου 1 χρονο. Αλλα δεν ειναι πραγματικο αυτο, απο τα 30 τα 6-7 ειναι νερα και η χωρητικοτητα του πεπτικου συστηματος...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
αν εισαι πολυ πολυ τυπικος θα ελεγα οτι 30 κιλα θα σου παρουν καπου 1 χρονο

α,,λογικο,,τοσο ειχα υπολογισει καιεγω..αφου ειχα χασει 10 κιλα σε 3 μηνες(με απλα μακριους εντονους περιπατους),,τριαντα σε ενα χρονο το πολυ..

μπραβο σου ομως που εχασες και πανω απο 30 σε ενα χρονο..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Danielhealthy

Νεοφερμένος

Ο Δανιήλ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 42 ετών και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 57 μηνύματα.
Tania_K,

Μπορείς να μας πεις τη διατροφή κάνεις,τι είδους τροφές τρως και πόσα γεύματα κάθε μέρα ; Γιατί οι πιο πολλοί άνθρωποι αντιλαμβάνονται λάθος τη σωστή διατροφή.Γνωρίζω γυναίκα που έχει πρόβλημα θυροειδή,όπως εσύ,και κάνοντας βάρη και διατροφή,κρατιέται σε μια άριστη σωματική κατάσταση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tania_K

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Tania_K αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 210 μηνύματα.
Tania: Αν έχεις υποθυροειδισμο θα πάρεις θυροξινη και τελειωσε. Δεν χρειάζεται να πας σε διατροφολογο τσάμπα λεφτά η διατροφή στην θεωρία είναι πανευκολη. Στη πράξη ζόρι.
Κρατά ένα ημερολόγιο του τι τρως κάθε μέρα για 4-5 μέρες και μετα ποσταρε το να σε βοηθησω
Πρώτα απ'όλα, ευχαριστώ πολύ που προσφέρεσαι. Δεύτερον, από σήμερα το πρωί είπα να προσέχω λίγο παραπάνω. Θα σου κάνω αίτημα και σε λίγες μέρες θα στο στείλω. :) Τρίτον, παίρνω χάπια θυρορμόνης (έτσι λέγονται)

Tania_K,

Μπορείς να μας πεις τη διατροφή κάνεις,τι είδους τροφές τρως και πόσα γεύματα κάθε μέρα ; Γιατί οι πιο πολλοί άνθρωποι αντιλαμβάνονται λάθος τη σωστή διατροφή.Γνωρίζω γυναίκα που έχει πρόβλημα θυροειδή,όπως εσύ,και κάνοντας βάρη και διατροφή,κρατιέται σε μια άριστη σωματική κατάσταση.
Για αρχή να πω ότι έχω κάνει λάθος και δεν έχω σταθερό πρόγραμμα. Όταν ήμουν μικρή έτρωγα πολλά fast food, βέβαια το θέμα είναι ότι επηρρεαζόμουν πολύ από την μαμά μου η οποία παράγγελνε μονίμως απ'έξω. Τώρα πια δεν γίνεται συχνά ατό πάλι καλά. Πριν 1 1/2-2 χρόνια περίπου που έκανα προετοιμασία για αγώνες πρόσεχα πολύ και τότε είδα χάσει πραγματικά πολλά κιλά, βέβαια έκανα και 3,5 ώρες προπόνηση τη μέρα. Το θέμα είναι ότι για πρωινό έτρωγα καθημερινά κουλούρι με γάλα. Και μέτα μεσημεριανό. Από εκεί και πέρα τίποτα. Ούτε χρόνο είχα ούτε κουράγιο. Αφότου σταμάτησα όπως είπα πήρα πάρα πολλά κιλά. Κάποια στιγμή είπα να προσέχω λίγο και στην πρώτη βδομάδα έχασα 1 κιλό χωρίς να κάνω κάτι ιδιαίτερο και χωρίς γυμναστική. Απλά επείδη δεν είχα κάποιον να με συγκρατεί δεν τα κατάφερα. Γι αυτό είπα να πάω σε διατροφολόγο. Έκανα παρασπονδίες τώρα τελευταία, αλλά αφού ζυγίστηκα έπαθα σοκ και απο σήμερα το πρωί είπα να προσέχω πάλι λίγο μέχρι να πάω σε διατροφολόγο. Γιατί αν έχω ένα στάνταρ διατροφολόγιο θα το τηρούσα πιο εύκολα νομίζω. Απλά είπα να τρώω για πρωί κουλούρι με γάλα όπως και παλιότερα. Κανονικό μεσημεριανό με όσο λιγότερο ψωμί μπορώ, αν γίνεται και καθόλου, και μετά την προπόνηση επειδή γυρνάω σπίτι 10:30 αποφάσισα αντί για βραδινό (που είναι καταστροφικό εκείνη την ώρα) να τρώω ένα γιαούρτι activia το οποίο νομίζω πως με βοήθησε κιόλας στη λειτουργία του εντέρου.
Δεν θα βοηθήσει αυτό;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Danielhealthy

Νεοφερμένος

Ο Δανιήλ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 42 ετών και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 57 μηνύματα.
Όχι, δε θα βοηθήσει.Απ' όσο κατάλαβα,τρως 3 φορές τη μέρα και τρως και υπερβολικά λίγο.Από την άλλη γυμνάζεσαι κιόλας.Ακολουθείς με λίγα λόγια την επιθετική τακτική που χρησιμοποιεί ο πιο πολύς κόσμος που αγνοεί πλήρως τους κανόνες της διατροφής και του σώματος.Αυτό που κάνεις δεν είναι διατροφή πάντως και απέχει πολύ.

Τι κάνεις λάθος :

-Τρως λίγες φορές τη μέρα
-Τρως πάρα πολύ λίγο
-Δε τρως τις σωστές τροφές
-Γυμνάζεσαι χωρίς να τρως αρκετά και σωστά

Τι πρέπει να κάνεις :

Να εστιάσεις στο να αυξήσεις αρχικά το μεταβολισμό σου - που προς το παρόν είναι πολύ αργός - και όχι στο να χάσεις κιλά.

Γιατι θα πρέπει να κάνεις κάτι τέτοιο;

Γιατι με έναν καλό και γρήγορο μεταβολισμό θα κάνεις περισσότερες καύσεις και θα καις πιο πολλές θερμίδες καθημερινά,οτιδήποτε και αν κάνεις,ακόμη και αν κάθεσαι ή κοιμάσαι !

Πως μπορείς να αυξήσεις το μεταβολισμό σου ; Ιδού τι πρέπει να κάνετε όλοι εσείς που θέλετε να πετύχετε κάτι τέτοιο και να χάσετε λίπος.

-Φάτε πολλά και μικρά ποιοτικά γεύματα σε χρονική απόσταση 3 με 3,5 ωρών το ένα από το άλλο.Με τον τρόπο αυτό,όχι μόνο θα έχετε περισσότερη ενέργεια από πριν αλλά δε θα πεινάτε κιόλας.Προσπαθείτε να τρώτε κάθε μέρα 5-6 τέτοια γεύματα.Δεν είναι ανάγκη να είναι όλα μαγειρευτά,κάποια μπορεί να είναι πιο πρόχειρα,κάτι σαν σνακ,όπως φρούτα ή τοστ.


-Προτιμάτε φυσικές,μη επεξεργασμένες τροφές.Δώστε έμφαση στο πράσινο,φάτε πολλά φρούτα και λαχανικά.Προτιμάτε οτιδήποτε μαύρο(ψωμί,μακαρόνια,ρύζι) και τροφές πρωτεϊνούχες,όπως κοτόπουλο,γαλοπούλα,κουνέλι,ψάρι,αυγά(μόνο το ασπράδι),γαλακτοκομικά και προϊόντα σόγιας.Αποφεύγετε κακές τροφές όπως τηγανητά,γλυκά,junk food και το αλκοόλ.Είναι τροφές χαμηλής θερμιδικής αξίας,πλούσιες σε λιπαρά και άχρηστες θερμίδες,που μειώνουν το μεταβολισμό σας.


-Τρώτε οπωσδήποτε πρωινό.Μη το παραλείπετε ποτέ,ειδικά όταν θέλετε να χάσετε κιλά.Το πρωινό είναι το πιο σημαντικό γεύμα όλης της ημέρας και πρέπει να είναι πλούσιο.


-Το βράδυ αντίθετα,τρώτε λίγο και πάντα ελαφρά,μη μένετε όμως ποτέ εντελώς νηστικοί.Προτιμάτε πρωτεϊνούχες τροφές και λαχανικά.

-Πίνετε πολύ νερό,καθ όλη τη διάρκεια της ημέρας.Ακόμη και όταν δε διψάτε.Πίνετε τουλάχιστον 10 ποτήρια τη μέρα.Αν είναι καλοκαίρι ή αφυδατώνεστε συχνά,λόγω συχνής άσκησης,πίνετε ακόμη πιο πολύ.


-Προσπαθήστε να κοιμάστε τουλάχιστον 7-8 ώρες καθημερινά και ειδικότερα το βράδυ.Μη ξενυχτάτε συχνά.Αν δε σας φτάνει ο ύπνος,είναι καλό να αναπληρώσετε κάποιες χαμένες ώρες το μεσημέρι.


-Ασκηθείτε συχνά.Αν δε μπορείτε,απλά κάντε ένα γρήγορο βάδην κάθε μέρα για 30-40 λεπτά.
Αν μπορείτε κάντε κάποιο άθλημα η οποιαδήποτε άλλη δραστηριότητα που περιλαμβάνει κίνηση σε συνδυασμό με ένταση.


-Ένα πράγμα που ανεβάζει το μεταβολισμό σας κατακόρυφα είναι η άσκηση με βάρη.


Τώρα,εφόσον θα τρως πιο πολλές φορές τη μέρα,θα τρως λιγότερο την κάθε φορά.Το θέμα είναι τις ίδιες θερμίδες να τις μοιράσουμε δια του 5 αντί δια του 2 ή του 3.Για ότι απορίες έχεις,είμαι στη διάθεσή σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tania_K

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Tania_K αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 210 μηνύματα.
Όχι, δε θα βοηθήσει.Απ' όσο κατάλαβα,τρως 3 φορές τη μέρα και τρως και υπερβολικά λίγο.Από την άλλη γυμνάζεσαι κιόλας.Ακολουθείς με λίγα λόγια την επιθετική τακτική που χρησιμοποιεί ο πιο πολύς κόσμος που αγνοεί πλήρως τους κανόνες της διατροφής και του σώματος.Αυτό που κάνεις δεν είναι διατροφή πάντως και απέχει πολύ.
Τι κάνεις λάθος :

-Τρως λίγες φορές τη μέρα
-Τρως πάρα πολύ λίγο
-Δε τρως τις σωστές τροφές
-Γυμνάζεσαι χωρίς να τρως αρκετά και σωστά

Τι πρέπει να κάνεις :

Να εστιάσεις στο να αυξήσεις αρχικά το μεταβολισμό σου - που προς το παρόν είναι πολύ αργός - και όχι στο να χάσεις κιλά.

Γιατι θα πρέπει να κάνεις κάτι τέτοιο;

Γιατι με έναν καλό και γρήγορο μεταβολισμό θα κάνεις περισσότερες καύσεις και θα καις πιο πολλές θερμίδες καθημερινά,οτιδήποτε και αν κάνεις,ακόμη και αν κάθεσαι ή κοιμάσαι !

Πως μπορείς να αυξήσεις το μεταβολισμό σου ; Ιδού τι πρέπει να κάνετε όλοι εσείς που θέλετε να πετύχετε κάτι τέτοιο και να χάσετε λίπος.

-Φάτε πολλά και μικρά ποιοτικά γεύματα σε χρονική απόσταση 3 με 3,5 ωρών το ένα από το άλλο.Με τον τρόπο αυτό,όχι μόνο θα έχετε περισσότερη ενέργεια από πριν αλλά δε θα πεινάτε κιόλας.Προσπαθείτε να τρώτε κάθε μέρα 5-6 τέτοια γεύματα.Δεν είναι ανάγκη να είναι όλα μαγειρευτά,κάποια μπορεί να είναι πιο πρόχειρα,κάτι σαν σνακ,όπως φρούτα ή τοστ.


-Προτιμάτε φυσικές,μη επεξεργασμένες τροφές.Δώστε έμφαση στο πράσινο,φάτε πολλά φρούτα και λαχανικά.Προτιμάτε οτιδήποτε μαύρο(ψωμί,μακαρόνια,ρύζι) και τροφές πρωτεϊνούχες,όπως κοτόπουλο,γαλοπούλα,κουνέλι,ψάρι,αυγά(μόνο το ασπράδι),γαλακτοκομικά και προϊόντα σόγιας.Αποφεύγετε κακές τροφές όπως τηγανητά,γλυκά,junk food και το αλκοόλ.Είναι τροφές χαμηλής θερμιδικής αξίας,πλούσιες σε λιπαρά και άχρηστες θερμίδες,που μειώνουν το μεταβολισμό σας.


-Τρώτε οπωσδήποτε πρωινό.Μη το παραλείπετε ποτέ,ειδικά όταν θέλετε να χάσετε κιλά.Το πρωινό είναι το πιο σημαντικό γεύμα όλης της ημέρας και πρέπει να είναι πλούσιο.


-Το βράδυ αντίθετα,τρώτε λίγο και πάντα ελαφρά,μη μένετε όμως ποτέ εντελώς νηστικοί.Προτιμάτε πρωτεϊνούχες τροφές και λαχανικά.

-Πίνετε πολύ νερό,καθ όλη τη διάρκεια της ημέρας.Ακόμη και όταν δε διψάτε.Πίνετε τουλάχιστον 10 ποτήρια τη μέρα.Αν είναι καλοκαίρι ή αφυδατώνεστε συχνά,λόγω συχνής άσκησης,πίνετε ακόμη πιο πολύ.


-Προσπαθήστε να κοιμάστε τουλάχιστον 7-8 ώρες καθημερινά και ειδικότερα το βράδυ.Μη ξενυχτάτε συχνά.Αν δε σας φτάνει ο ύπνος,είναι καλό να αναπληρώσετε κάποιες χαμένες ώρες το μεσημέρι.


-Ασκηθείτε συχνά.Αν δε μπορείτε,απλά κάντε ένα γρήγορο βάδην κάθε μέρα για 30-40 λεπτά.
Αν μπορείτε κάντε κάποιο άθλημα η οποιαδήποτε άλλη δραστηριότητα που περιλαμβάνει κίνηση σε συνδυασμό με ένταση.


-Ένα πράγμα που ανεβάζει το μεταβολισμό σας κατακόρυφα είναι η άσκηση με βάρη.


Τώρα,εφόσον θα τρως πιο πολλές φορές τη μέρα,θα τρως λιγότερο την κάθε φορά.Το θέμα είναι τις ίδιες θερμίδες να τις μοιράσουμε δια του 5 αντί δια του 2 ή του 3.Για ότι απορίες έχεις,είμαι στη διάθεσή σου.
Κατ'αρχήν, χαράς το κουράγιο σου να το γράψεις όλο αυτό. Χιχι ευχαριστώ.
Λοιπόν, πρέπει να πω ότι έτσι κι αλλιώς ο μεταβολισμός μου είναι αρκετά χάλια, διότι έχω υπερθυροειδισμό. Παίρνω χάπια και έχει καλυτερέψει. Κάνα ό,τι μπορώ.
Επίσης, δεν έχω τη δυνατοτητα να τρώω τόσες φορές τη μέρα. Άντε να τα καταφέρω να ξυπνάω πιο νωρίς και να τρώω πρωινό και δεκατιανό, αλλά μετά το μεσημέρι δεν γίνεται, γιατί λόγω του μεταβολισμού μου δεν προλαβαίνω να χωνέψω και κοντεύω να τα βγάλω μέσα στην πισίνα. Η πέψη του μεσημεριανού μου φαγητού γίνεται την ώρα της προπόνησης, το καταλαβαίνω.
Δεν τρώω λίγο. Το πρωί τρώω κουλούρι με γάλα, το μεσημέρι κανονικό φαγητό απλά προσπαθώ να κόψω το ψωμί, και ξέρω πως πρέπει να εντάξω και την σαλάτα στο μεσημεριανό μου. Και για βραδινό τρώω ένα γιαούρτι (αν και χθες το παραδέχομαι έκανα παρασπονδία, αλλά γύρισα από μια 2ωρη εξαντλητική προπόνηση).

Ερωτήσεις:

Δεν είναι καλό το πρωινό που τρώω;

Ποιες τροφές από αυτές που θεωρούμε απαγορευμένες (π.χ. παγωτά) μπορούμε να τρώμε και κάθε πότε;

Κάτι πολύ ελαφρύ για 1-2 ώρες πριν την προπόνηση που σκοτώνει, ώστε να μην με επιρρεάσει στην προπόνηση, υπάρχει;


Ευχαριστώ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top