Ενοικίαση σπιτιού / ζωή στο ενοίκιο

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος. Έχει γράψει 13,477 μηνύματα.
Εάν το δημόσιο δεν μπορεί να προσφέρει το ευ-ζην, το κενό έρχεται να το συμπληρώσει ο αμιγής ιδιωτικός τομέας.

Αυτή ήταν εξάλλου η πολιτική που ακολουθήθηκε καλώς ή κακώς.

Ούτε είναι λύση η ζημιογόνος για τις επόμενες γενεές πολιτική των ΣΔΙΤ, και το σε εισαγωγικά "επιχειρείν" με την καπότα του δημοσίου.

Καθαρός ιδιωτικός τομέας σε αυτά τα νησιά, ιδιωτική στέγαση(όπως είναι τώρα), ιδιωτικά νοσοκομεία, ιδιωτικά εκπαιδευτήρια, καθαρό ρίσκο ή κέρδος.

Δεν γίνεται να έχουμε ένα κράτος μπαμπά σε κάθε νησί, εάν κάποιος θέλει αυτά να πάει στη Β Κορέα...
Not sure if sarcasm or... :look:

Το πρόβλημα με τα νησιά δεν λύνεται με την ιδιωτική πρωτοβουλία, χωρίς την παρέμβαση του κράτους. Το παράδειγμα της "ελεύθερης αγοράς" των ΗΠΑ δεν είναι σε καμία περίπτωση ιδεατό στην Ευρώπη, πόσο μάλλον στην Ελλάδα του επιχειρείν με ευρωπαϊκές επιδοτήσεις.

Το πρόβλημα της ανισομέρειας του πλούτου θα μπορούσε να λυθεί μόνο με πραγματική αποκεντρωμένη διοίκηση, στα πρότυπα της Γερμανίας ή της Ισπανίας. Έτσι η πλούσια νότια Ελλάδα (Αθήνα και νησιά Νοτίου Αιγαίου) θα μπορούσαν να παρέχουν αξιοπρεπείς μισθούς στους δημόσιους λειτουργούς (δασκάλους, γιατρούς, κλπ), ενώ οι πιο φτωχές περιοχές (Βόρεια Ελλάδα) θα μπορούσαν να δώσουν οικονομικά κίνητρα για να προσελκύσουν επενδύσεις (πχ μειωμένο ΦΠΑ), ενώ περιοχές στρατηγικής σημασίας (πχ Έβρος και νησιά ανατολικού Αιγαίου) θα μπορούσαν να έχουν ένα μεικτό σύστημα τοπικής και κεντρικής διοίκησης, ώστε να είναι εγγυημένη η αξιοπρεπής ζωή αυτών των περιοχών.

Τώρα έχουμε μία Αθήνα και τις Κυκλάδες που κυριολεκτικά έχουν ρουφήξει σαν μαύρη τρύπα το ανθρώπινο δυναμικό της Ελλάδας. Όλες οι υπόλοιπες περιοχές μαραζώνουν από την υποτίμηση της Αθήνας... Ακόμη και η Θεσσαλονίκη δεν μπορεί να σταθεί καλά-καλά στα πόδια της...
 

Εριφύλη

Διάσημο μέλος

Η Εριφύλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,823 μηνύματα.
Σίγουρα θέλει ψάξιμο. Οι γονείς μου έχουν πέσει σε πολύ καλό ιδιοκτήτη. Στο καράκεντρο, τρία πολύ μεγάλα δωμάτια και ένα μικρό, ένα μεγάλο μπάνιο, μεγάλο σαλόνι και κουζίνα και αποθηκακι 300 κάτι τον μήνα... Αλλά είναι να πέσεις στον καλό
 

Eclipse

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Έκλειψις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,653 μηνύματα.
Το ενοίκιον είναι κάκιστο από πολλές απόψεις αλλά δυστυχώς εις τας ημέρας μας η σύναψις δανείου είναι καταστροφική, ιδίως για όσους δεν έχουν εξ ασφαλισμένη θέσιν εις δημόσιον. Εις το ενοίκιον αν δεν έχεις απλά σε διώχνει από το σπίτι του ο σπιτονοικοκύρης. Εις δάνειον αν δεν έχεις σε πετάει η Τράπεζα στο δρόμο, σε κλέβει το σπίτι και κυνηγάει και όποιον μπήκε εγγυητής.

Κακά τα ψέμματα αλλά ιδιόκτητα σπίτια η γενιά μας δεν θα δει εύκολα. Όσο και αν τα ιδιόκτητα πάντα θα είναι ανώτερα από όλες τις απόψεις από το ενοίκιον.
Με λίγα λόγια, την γλιτώνουν όσοι οι γονείς τους έχουν ήδη αγορασμένα σπίτια.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Είναι για όσους σκέφτονται την οικογένεια και να μείνουν σε ένα μέρος με τα παιδια τους. Εγώ αν ειμαι ας πουμε 40-45 κ δεν έχω παντρευτει τι να το κάνω το σταθερό σπίτι ;
Το δίνεις με νοίκι. Ένα αγορασμένο σπίτι ποτε δεν πάει χαμένο. Πήγαινε να μείνεις όπου θες.
 

Chem2000

Διάσημο μέλος

Η Chem2000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Νίκαια (Αττική). Έχει γράψει 2,871 μηνύματα.
Πίστεψε με, έψαξα παρα πολυ αλλά με πίεζε ο χρόνος γτ στη Λάρισα υπάρχουν χιλιάδες φοιτητές κ στρατιωτικοί που θέλουν να νοικιάσουν. Επισης, οι άνθρωποι εκεί έχουν τρελαθεί, σπίτι 25τμ ανεπιπλωτο το βάζουν 250€. Σε αυτό που νοίκιασα οι πρίζες είχαν βγει εκτός τοίχου. Τους το είπα να το φτιάξουν. Δεν γίνεται να δίνεις σπίτι σε τέτοια κατασταση. Έλεος.
Άσε eclipse,τα ίδια και στα Ιωάννινα.
Θυμάμαι πρώτο έτος με είχαν πάει σε κυριολεκτικά παράγκα και μου είπαν ότι απλά θέλει λίγη ανακαίνιση.Εντωμεταξυ χωρίς πλάκα το σπίτι πρέπει να ήταν πριν το πόλεμο του 40,είχε ξύλινη πόρτα και παράθυρα,οι τοίχοι κατακιτρινοι...παραλίγο να κάνω εμετό.
 

Guest 528707

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Είδες τον όρο που σου έλεγα εγώ τον έβαλες τελικά 😁
Ποιον όρο μου έλεγες;;

Δεν καταλαβες μάλλον... στην δεδομενη περιπτωση απο μονος του μου τα προτεινε ολα αυτα γιατι πολυ απλα θα ειχε τα λεφτα ...

Τι να σου πω ότι τον άνθρωπο του πήραν μέχρι και τις μπριζες ρε φίλε από το σπίτι φεύγοντας...
Μετά λέτε γιατι οι ιδιοκτήτες ειναι έτσι...

Σε αυτη την περιπτωση ηταν καθαρη μου επιλογη να μην μπω στη διαδικασια να φτιαξω το οτιδηποτε γιατι και η μισθωση και το οτιδηποτε χρειαζεται ενα σπιτι γινοταν απο το σπιτι μου με καμερες ..

Μεχρι και τις ημερες που ητα ο μπογιατζης και εβαφε μου εκανε βιντεοκλησεις και του έλεγα τι και πως θα το κάνει εγώ φιατι η κόρη νου ήταν εσώκλειστη στη σχολή και έδινε μαθήματα και δεν είχε ούτε αυτή την δυνατότητα....

Το σωστό κ δίκαιο έτσι είναι. Δεν θα φτιάχνω εγώ ζημιές άλλων ουτε εσυ εισαι υποχρεωμένη.
Αυτο είναι δεδομένο αλλά στην περίπτωση που δεν έχει χρήματα ο ιδιοκτήτης ,του λες θα κάνω εγώ και αντί για το ενοίκιο πληρωνω τις ζημιές.... αν οντως αξιζει το σπιτι ;)
Όσο για το δάνειο για στεγαστικό φυσικά κ θα με έβρισκε συμφωνο ωστόσο έχει ένα μεγάλο μειονέκτημα... Σε δέσμευει σε ένα και μόνο μέρος.

Είναι για όσους σκέφτονται την οικογένεια και να μείνουν σε ένα μέρος με τα παιδια τους. Εγώ αν ειμαι ας πουμε 40-45 κ δεν έχω παντρευτει τι να το κάνω το σταθερό σπίτι ;
Μην το βλέπεις έτσι Ντεβιλ ..

Το σπίτι είναι μια σταθερή επένδυση..
Ακομα και να φυγεις το νοικιαζεις και βγαζεις το νοίκι για αλλο σπιτι ή την δοση του δανειου του .....

επειτα το ακινητο ανα πασα ωρα και στιγμη το πουλας και ξαναπαιρνεις το αρχικο σου κεφαλαιο 😉

Απλά θέλει τεράστια προσοχή στις συμφωνίες δανεισμού που θα κάνεις...
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Το ενοίκιο είναι εν μέρη αέρας λεφτά σωστά και οι μετακομίσεις στοιχίζουν πολλά σωστά, αλλά πόσα λεφτά να δώσεις για ένα σπίτι και τι δάνειο να πάρεις;

Το σπίτι που μένω τώρα θα ήταν απλησίαστο να το αγοράσω, θα ήθελα 250 χιλιάρικα τουλάχιστον. Νοικιάζω μεν, πληρώνω αέρα λεφτά αλλά ζω σε μια καλή σχετικά περιοχή, το παιδί μου μεγαλώνει χωρίς booling και δεν έχω τις τράπεζες θηλιά στο λαιμό μου.
Κοίτα ειμαι κατα του ολοκληρωτικου δανεισμού.
Το δάνειο θα το πάρεις σαν συμπλήρωμα γιατι όπως είπες κάποια σπίτια αξίζουν πολλά...

Γιατί το βλέπεις σαν θηλιά;
Ναι η τράπεζα δεν θα σου πει ένα μηνα μήν δίνεις αν δεν έχεις αλλά και στο ενοίκιο τι θα κάνεις;
Πόσο θα μείνεις έτσι..

Αντιλαμβάνομαι αυτό που λες αλλά δεν ξέρω επειδή στην αρχή και εγώ έφαγα τα ενοίκια με το κουτάλι και στην κυριολεξία τα έκλαιγα τα λεφτά μας αποφασίσαμε και αγοράσαμε σπιτι και δόξα το θεό δεν το μετάνιωσα γιατι έκανα και εγώ 30ετια, το ανώτερο..
Ήθελα Όσο πιο μικρη δοση για να αντέξω όλες αυτές τις αυξήσεις..

Αλλιώς έβαζα 1000 τον μήνα όπως έκανα πολλοί και με την κρίση θα ήμουν και εγώ στα κόκκινα δάνεια...

Ουσιαστικά μην νομιζεις και εγώ ενοίκιο πληρωνω κάθε μήνα απλα έχω την ηρεμία ότι δεν θα με βγάλει ο κάθε ιδιοκτήτης και στην τελική έχω το σπίτι που θέλω με τα πράγματα που θέλω μέσα...

Τώρα αν ζοριστω αργότερα είπα θα πάω κάπου αλλού σε πιο μικρο ειδικα αν θα φυγει και ο μικρος μου και αυτο θα το νοικιάσω και θα μου βγάζει την δοση και με το παραπάνω...

Ειλικρινά επειδή με έφαγε στην κυριολεξία το θέμα σπίτια και δάνεια κάπως τα έχω τοποθετήσει έτσι σε κουτάκια στο μυαλό μου για να φύγει αυτή η έννοια, μπορεί και να κάνω λάθος ειλικρινά δεν ξέρω είναι πληγή η στέγαση...
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

parafernalia

Περιβόητο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,800 μηνύματα.
Κοίτα ειμαι κατα του ολοκληρωτικου δανεισμού.
Το δάνειο θα το πάρεις σαν συμπλήρωμα γιατι όπως είπες κάποια σπίτια αξίζουν πολλά...

Γιατί το βλέπεις σαν θηλιά;
Ναι η τράπεζα δεν θα σου πει ένα μηνα μήν δίνεις αν δεν έχεις αλλά και στο ενοίκιο τι θα κάνεις;
Πόσο θα μείνεις έτσι..

Αντιλαμβάνομαι αυτό που λες αλλά δεν ξέρω επειδή στην αρχή και εγώ έφαγα τα ενοίκια με το κουτάλι και στην κυριολεξία τα έκλαιγα τα λεφτά μας αποφασίσαμε και αγοράσαμε σπιτι και δόξα το θεό δεν το μετάνιωσα γιατι έκανα και εγώ 30ετια, το ανώτερο..
Ήθελα Όσο πιο μικρη δοση για να αντέξω όλες αυτές τις αυξήσεις..

Αλλιώς έβαζα 1000 τον μήνα όπως έκανα πολλοί και με την κρίση θα ήμουν και εγώ στα κόκκινα δάνεια...

Ουσιαστικά μην νομιζεις και εγώ ενοίκιο πληρωνω κάθε μήνα απλα έχω την ηρεμία ότι δεν θα με βγάλει ο κάθε ιδιοκτήτης και στην τελική έχω το σπίτι που θέλω με τα πράγματα που θέλω μέσα...

Τώρα αν ζοριστω αργότερα είπα θα πάω κάπου αλλού σε πιο μικρο ειδικα αν θα φυγει και ο μικρος μου και αυτο θα το νοικιάσω και θα μου βγάζει την δοση και με το παραπάνω...

Ειλικρινά επειδή με έφαγε στην κυριολεξία το θέμα σπίτια και δάνεια κάπως τα έχω τοποθετήσει έτσι σε κουτάκια στο μυαλό μου για να φύγει αυτή η έννοια, μπορεί και να κάνω λάθος ειλικρινά δεν ξέρω είναι πληγή η στέγαση...

Υπάρχουν πολλοί παράγοντες που πρέπει να σκεφτείς όταν αγοράζεις σπίτι.

Κατ' αρχήν αν όλο το δάνειο είναι απ' την τράπεζα, δηλαδή 30κονταετία, τότε η δόση δεν είναι μικρή. Μία αύξηση των επιτοκίων - καλή ώρα - και ίσως ξεπεράσει το κόστος του ενοικίου.

Μετά μια ζωή πληρώνεις. Το τελικό κόστος είναι πολύ μεγαλύτερο. Σου μένει το σπίτι βέβαια αλλά το έχεις χρυσοπληρώσει. Βάλε και τα ΕΝΦΙΑ, βάλε και τη συντήρηση που καλύπτεις απ' την τσέπη σου, είναι πολύ μεγάλο πακετάκι.

Πες υποθετικά ότι έχεις πάνω-κάτω 50 χιλιάρικα μετρητά και παίρνεις ένα δάνειο άλλα 100. Στην Αθήνα, με 150 χιλιάρικα θα βρεις ένα μάλλον παλιό σπίτι σε μια έτσι-κι-έτσι περιοχή. Τα 100 χιλιάρικα με τα πανωτόκια μπορεί να σου πάνε και 150. Βάλε μια δόση 400 ευρώ, αποπληρώνεις σε 30 χρόνια!

Μια ζωή για ένα παλιό σπίτι αλλά το πιο σημαντικό είναι το άλλο. Αν είσαι στο ενοίκιο μαθαίνεις να "σφίγγεσαι" λιγάκι, αν είσαι στη χαλαρότητα τα λεφτά φεύγουν και ούτε που το καταλαβαίνεις. Στο ενοίκιο μπορεί τα αρχικά σου 50 χιλιάρικα να τα γλιτώσεις, έχεις μια καβάτζα αν κάτι συμβεί.

Το χειρότερο σενάριο είναι να έχεις φάει όλες σου τις οικονομίες και τελικά να μην μπορείς να αποπληρώσεις το δάνειό σου. Εδώ είναι η θηλιά. Χάνεις το σπιτάκι, σου μένουν και τα χρέη. Δυστυχώς στην Ελλάδα δεν ισχύει το χρεοκόπησα, το πήρατε, ησύχασα. Σε κυνηγάνε στο διηνεκές. :ermm:

Δεν είναι εύκολο επίσης να πουλήσεις ανά πάσα στιγμή ένα ακίνητο αν για τον οποιοδήποτε λόγο χρειαστεί να το κάνεις. Τώρα όλοι πουλάνε. Αν πέσεις π.χ. σε χρυσαυγίτη διαχειριστή, σε κλέβει στα κοινόχρηστα και τραμπουκίζει, το σπιτάκι σου βγαίνει από τη μύτη. Στην προηγούμενη πολυκατοικία που έμενα ένας ιδιοκτήτης το πούλησε όσο-όσο και την έκανε γιατί ο χρυσαυγίτης τον απειλούσε επειδή ήταν ομοφυλόφιλος. Εμείς αντέξαμε 4 χρόνια και νοικιάσαμε σε άλλη περιοχή. Χάσαμε 3 χιλιάρικα την μετακόμιση και τους μεσίτες, αυτός πάνω από 30.
 

Guest 528707

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Υπάρχουν πολλοί παράγοντες που πρέπει να σκεφτείς όταν αγοράζεις σπίτι.

Κατ' αρχήν αν όλο το δάνειο είναι απ' την τράπεζα, δηλαδή 30κονταετία, τότε η δόση δεν είναι μικρή. Μία αύξηση των επιτοκίων - καλή ώρα - και ίσως ξεπεράσει το κόστος του ενοικίου.

Μετά μια ζωή πληρώνεις. Το τελικό κόστος είναι πολύ μεγαλύτερο. Σου μένει το σπίτι βέβαια αλλά το έχεις χρυσοπληρώσει. Βάλε και τα ΕΝΦΙΑ, βάλε και τη συντήρηση που καλύπτεις απ' την τσέπη σου, είναι πολύ μεγάλο πακετάκι.

Πες υποθετικά ότι έχεις πάνω-κάτω 50 χιλιάρικα μετρητά και παίρνεις ένα δάνειο άλλα 100. Στην Αθήνα, με 150 χιλιάρικα θα βρεις ένα μάλλον παλιό σπίτι σε μια έτσι-κι-έτσι περιοχή. Τα 100 χιλιάρικα με τα πανωτόκια μπορεί να σου πάνε και 150. Βάλε μια δόση 400 ευρώ, αποπληρώνεις σε 30 χρόνια!

Μια ζωή για ένα παλιό σπίτι αλλά το πιο σημαντικό είναι το άλλο. Αν είσαι στο ενοίκιο μαθαίνεις να "σφίγγεσαι" λιγάκι, αν είσαι στη χαλαρότητα τα λεφτά φεύγουν και ούτε που το καταλαβαίνεις. Στο ενοίκιο μπορεί τα αρχικά σου 50 χιλιάρικα να τα γλιτώσεις, έχεις μια καβάτζα αν κάτι συμβεί.

Το χειρότερο σενάριο είναι να έχεις φάει όλες σου τις οικονομίες και τελικά να μην μπορείς να αποπληρώσεις το δάνειό σου. Εδώ είναι η θηλιά. Χάνεις το σπιτάκι, σου μένουν και τα χρέη. Δυστυχώς στην Ελλάδα δεν ισχύει το χρεοκόπησα, το πήρατε, ησύχασα. Σε κυνηγάνε στο διηνεκές. :ermm:

Δεν είναι εύκολο επίσης να πουλήσεις ανά πάσα στιγμή ένα ακίνητο αν για τον οποιοδήποτε λόγο χρειαστεί να το κάνεις. Τώρα όλοι πουλάνε. Αν πέσεις π.χ. σε χρυσαυγίτη διαχειριστή, σε κλέβει στα κοινόχρηστα και τραμπουκίζει, το σπιτάκι σου βγαίνει από τη μύτη. Στην προηγούμενη πολυκατοικία που έμενα ένας ιδιοκτήτης το πούλησε όσο-όσο και την έκανε γιατί ο χρυσαυγίτης τον απειλούσε επειδή ήταν ομοφυλόφιλος. Εμείς αντέξαμε 4 χρόνια και νοικιάσαμε σε άλλη περιοχή. Χάσαμε 3 χιλιάρικα την μετακόμιση και τους μεσίτες, αυτός πάνω από 30.
Αν σου πω όλα αυτά τα ακούω λιγάκι έξω από τα δικά μας νερά...

Έχεις δίκιο μόνο όσο αφορά φυσικά Αθήνα Θεσσαλονίκη που όντως με τόσα χρήματα ή παλιό σπίτι θα πάρεις ή σε μια πιο υποβαθμισμενη περιοχή..

Ένα σπίτι που έβλεπα τώρα Άλιμο και μας άρεσε έπαιζε στα 240 χιλιάρικα ...
Φυσικά και δεν μιλάμε να πάρεις δάνειο για τέτοια πόσα...

Θα σου πω ότι με 150 χιλιάρικα σε μια πόλη σαν την δική μου ,δεν την λες και μικρή παίρνεις μονοκατοικία και μάλιστα υπέρ λουξ ..

Όσο για την αγορά ειβαιβαυυο που σου είπα, αύριο να βάλω πωλητήριο έχει φύγει το σπίτι μου ...έχουμε μεγάλη ελειψη ..

Οπότε νομίζω όλα αυτά εξαρτώνται και από την πόλη που μένεις...
 

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,881 μηνύματα.
Τα 100 χιλιάρικα με τα πανωτόκια μπορεί να σου πάνε και 150. Βάλε μια δόση 400 ευρώ, αποπληρώνεις σε 30 χρόνια!
Ναι αλλά ως τότε μένεις στο σπίτι ΣΟΥ, δε σε πρήζει κανείς και μην ξεχνάμε ότι άλλη αξία έχουν τώρα τα 400€, άλλη σε 10, σε 20 σε 30 χρόνια.
 

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Για μένα η αγορά σπιτιού συμφέρει μόνο Κυκλάδες και νησιά ως επένδυση. Βασικά και στη επαρχία συμφέρει γιατί είναι φτηνά. Επειδή έχω ακίνητα δεν είναι πάντα κερδοφόρα. Πχ με την κρίση οι τιμές έπεσαν πολύ και αν ήθελες να πουλήσεις έχανες το αρχικό κεφάλαιο. Επίσης όταν νοικιάζεις ένα διαμέρισμα στα 200€ και του κάνεις ανακαίνιση στα 6000€ θέλεις 2.5 χρόνια για να κάνεις απόσβεση και αν σου αφήσει και ο άλλος ζημιές ίσως σου πάρει περισσότερο χρονο να αρχίσεις και πάλι να βγάζεις κέρδη. Βέβαια με την ανακαίνιση ανεβαίνει η αξία αλλά αν είναι παλιό δεν κερδίζεις πολλά.
 

Guest 528707

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
. Πχ με την κρίση οι τιμές έπεσαν πολύ και αν ήθελες να πουλήσεις έχανες το αρχικό κεφάλαιο. Επίσης όταν νοικιάζεις ένα διαμέρισμα στα 200€ και του κάνεις ανακαίνιση στα 6000€ θέλεις 2.5 χρόνια για να κάνεις απόσβεση και αν σου αφήσει και ο άλλος ζημιές ίσως σου πάρει περισσότερο χρονο να αρχίσεις και πάλι να βγάζεις κέρδη. Βέβαια με την ανακαίνιση ανεβαίνει η αξία αλλά αν είναι παλιό δεν κερδίζεις πολλά.
Νελλη θα μου επιτρέψεις να πω ότι με την κρίση έγινε ακριβώς το αντίθετο θα έλεγα..

Όλοι ελπίζαμε σε κάτι τέτοιο ειδικά στις τιμές των ενοικίων.
Δυστηχως όμως επειδή τα καλά σπίτια είναι λίγα πλέον και η ζήτηση συνεχίζει να είναι τεράστια οι τιμές έχουν αυξηθεί..

Σπίτια υπάρχουν ναι οκ !
Αλλά τα περισσότερα ειναι κακοσυντηρημενα ή θέλουν αλλα τόσα από αυτά που έδωσες για να πεις ότι θα μείνω μέσα με τις απόλυτα φυσιολογικές συνθήκες!

Η μόνη διαφορά είναι ότι άλλαξε το αγοραστικό κοινό..
Η Β.Ελλαδα έχει πλέον αποκτηθει από Βουλγαρους ..
Αν πας μια βόλτα από Χαλκιδική και πάνω θα δεις πόσα συγκροτήματα και πόσες τουριστικές επιχειρήσεις έχουν γίνει και το 90 % αυτών είναι Βούλγαροι..

Μην πω για το νούμερο ενα νησί της Β.Ελλαδος ,την Θάσο ,τινει να γίνει βουλγαρική αποικία χωρίς καμία υπερβολή.
Ο κουμπάρος μου που είναι εργολάβος εδώ και δύο χρόνια έχει εγκατασταθεί μόνιμα εκεί γιατί δεν προλαβαίνει από αυτούς.

Η άλλη μεγάλη του δραστηριότητα ειναι η Τήνος που πλέον οι ξένοι τα αγοράζουν από τα σχέδια..
Εκεί βέβαια μιλάμε για Ρώσους και Αμερικανούς...
Έχει ανέβει κατά πολύ επειδή υπάρχει η γνωστή υπερεκτιμηση της Μυκόνου ...
Και εκει υπάρχει ζήτηση απλά δεν υπάρχει η ευκαρια ανοικοδόμησης..

Ναι ο Έλληνας σταμάτησε να αγοράζει αλλά οι ξένοι όχι ίσα ίσα ιποτε μιλάμε για αύξηση τιμών ειδικά στα οικόπεδα....
 

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Νελλη θα μου επιτρέψεις να πω ότι με την κρίση έγινε ακριβώς το αντίθετο θα έλεγα..

Όλοι ελπίζαμε σε κάτι τέτοιο ειδικά στις τιμές των ενοικίων.
Δυστηχως όμως επειδή τα καλά σπίτια είναι λίγα πλέον και η ζήτηση συνεχίζει να είναι τεράστια οι τιμές έχουν αυξηθεί..

Σπίτια υπάρχουν ναι οκ !
Αλλά τα περισσότερα ειναι κακοσυντηρημενα ή θέλουν αλλα τόσα από αυτά που έδωσες για να πεις ότι θα μείνω μέσα με τις απόλυτα φυσιολογικές συνθήκες!

Η μόνη διαφορά είναι ότι άλλαξε το αγοραστικό κοινό..
Η Β.Ελλαδα έχει πλέον αποκτηθει από Βουλγαρους ..
Αν πας μια βόλτα από Χαλκιδική και πάνω θα δεις πόσα συγκροτήματα και πόσες τουριστικές επιχειρήσεις έχουν γίνει και το 90 % αυτών είναι Βούλγαροι..

Μην πω για το νούμερο ενα νησί της Β.Ελλαδος ,την Θάσο ,τινει να γίνει βουλγαρική αποικία χωρίς καμία υπερβολή.
Ο κουμπάρος μου που είναι εργολάβος εδώ και δύο χρόνια έχει εγκατασταθεί μόνιμα εκεί γιατί δεν προλαβαίνει από αυτούς.

Η άλλη μεγάλη του δραστηριότητα ειναι η Τήνος που πλέον οι ξένοι τα αγοράζουν από τα σχέδια..
Εκεί βέβαια μιλάμε για Ρώσους και Αμερικανούς...
Έχει ανέβει κατά πολύ επειδή υπάρχει η γνωστή υπερεκτιμηση της Μυκόνου ...
Και εκει υπάρχει ζήτηση απλά δεν υπάρχει η ευκαρια ανοικοδόμησης..

Ναι ο Έλληνας σταμάτησε να αγοράζει αλλά οι ξένοι όχι ίσα ίσα ιποτε μιλάμε για αύξηση τιμών ειδικά στα οικόπεδα....
Αναφερομουν στην κρίση μετά το 2010. Πχ 2010-2015 ήταν χαμηλά οι τιμές αγοράς. Τώρα ναι συμφωνώ είναι υψηλά όλα. Ακόμα και στην πόλη καταγωγής μου δεν βρίσκεις σπίτι με κάτω από 300€ ενοίκιο που μέχρι χθες έβρισκες πχ με 100-200€. Άκουσα και για Λήμνο ότι έχουν αγοράσει πάρα πολλά ακίνητα στο ανατολικό τμήμα του νησιού Ρώσοι και Βούλγαροι. Μέχρι και στην Κατερίνη έχουν αγοράσει πάρα πολλοί ξένοι. Από Κυκλάδες αυτή τη στιγμή φθηνότερη είναι η Σύρος. Τήνος, Νάξος, Κέα, έχουν ξεφύγει. Για έναν αμερικανό ένα σπίτι στις 300Κ στις Κυκλάδες είναι φτηνό όταν τα δικά τους ξεκινάνε από τις 500Κ. Εδώ σε εμένα μου φαίνονται φτηνα, όταν ένα διαμέρισμα εδώ με 1 υπνοδωμάτιο στα 60τμ ξεκινάει στα 600Κ. Γιατί να αγοράσω εδώ ένα τόσο μικρό διαμέρισμα σε μια περιοχή που συνέχεια βρέχει και να μην πάρω Κυκλάδες στην μισή τιμή; Αν δεν βάλει το κράτος περιορισμούς στις πωλήσεις θα γίνετε όπως γίναμε εμείς εδώ. Όταν ήρθα αρχές του 2000 τα διαμερίσματα ξεκινούσαν από 200Κ. Ήρθε κεφάλαιο από Κινα και οι τιμές πήγαν στα ύψη. Δεν μπορείς να αγοράσεις πλέον. Όλα τα παίρνουν Κινέζοι. Για τον μέσο Καναδό που θέλει να κάνει οικογένεια και να πάρει τουλάχιστον ένα διαμέρισμα με 2 υπνοδωματια, δεν μπορεί να το αγοράσει αφού αυτά ξεκινούν από 1Μ και πάνω και δεν μιλάω για νεόχτιστα. Άσε που ο μέσος Καναδός χρωστάει σε δάνεια και πιστωτικές 23Κ (χωρίς να περιλαμβάνει στεγαστικά δάνεια). Δεν θέλω να δω την Ελλάδα στην ίδια κατάσταση γιατί αν συνεχίσει να έρχεται ξένο κεφάλαιο ο Έλληνας δεν θα μπορεί να αγοράσει σπίτι.
 

Εριφύλη

Διάσημο μέλος

Η Εριφύλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,823 μηνύματα.
το ότι οι γονείς μου έχουν τρεις σπιταρόνες στον Βόλο (που δεν χρησιμεύουν σε τίποτα γιατί δεν πάμε) και δεν τα πουλάνε για να πάρουμε στην Αθήνα, με ξεπερνάει, πραγματικά. Βοήθεια μηδέν προς εμένα. Και επειδή μόνη μου δεν μπορώ να τα καταφέρω, βρήκα συγκάτοικο, καλή μου φίλη συμφοιτήτρια και με την πρώτη ευκαιρία θα πάμε να μείνουμε μαζί. Η καλύτερη λύση είναι ένας συγκάτοικος, να τον ξέρεις φυσικά
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,314 μηνύματα.

Εριφύλη

Διάσημο μέλος

Η Εριφύλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,823 μηνύματα.

chester20080

Περιβόητο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 5,444 μηνύματα.
παντως αν ηξερα καλυτερα οταν μπηκα 1ο ετος, θα αγοραζα τοτε (2013, θεσσ) διαμερισμα/σπιτι που ηταν σχετικα φτηνα, με 30-50 χιλιαδες εβρισκες πολυ καλο, ενω τωρα τα εχω δωσει τοσα λεφτα στο ενοικιο και πανε χαμενα, το μετανιωνω πολυ πικρα, μεγα λαθος
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,981 μηνύματα.
παντως αν ηξερα καλυτερα οταν μπηκα 1ο ετος, θα αγοραζα τοτε (2013, θεσσ) διαμερισμα/σπιτι που ηταν σχετικα φτηνα, με 30-50 χιλιαδες εβρισκες πολυ καλο, ενω τωρα τα εχω δωσει τοσα λεφτα στο ενοικιο και πανε χαμενα, το μετανιωνω πολυ πικρα, μεγα λαθος

1ο έτος φοιτητης... πως θα αγοραζες δικο σου σπιτι ρε φιλε ; θες να πεις θα στο αγοραζαν οι γονείς ή οποιος άλλος ειχε τα λεφτά τοτε.
 

Grand Duchess

Διάσημο μέλος

Η Grand Duchess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 3,806 μηνύματα.
παντως αν ηξερα καλυτερα οταν μπηκα 1ο ετος, θα αγοραζα τοτε (2013, θεσσ) διαμερισμα/σπιτι που ηταν σχετικα φτηνα, με 30-50 χιλιαδες εβρισκες πολυ καλο, ενω τωρα τα εχω δωσει τοσα λεφτα στο ενοικιο και πανε χαμενα, το μετανιωνω πολυ πικρα, μεγα λαθος
Εχεις δίκιο.
Έχουμε οικογενειακό φίλο που όταν πέρασε το παιδί του Αθήνα το 2012, αγόρασε ένα 2αρι με 40.000€ κοντά στο κέντρο. Το παιδί τελείωσε την σχολή, και του χρόνου πρώτα ο Θεός θα πάει και η μικρή αδερφή εκεί. Είναι η καλύτερη επένδυση που έκανε ποτέ, και όταν φύγουν τα κορίτσια για τα δικά τους σπίτια αύριο μεθαύριο, το νοικιάζει σε φοιτητές και βγάζει 500€ χαρτζιλίκι το μήνα.
Όποιος είχε κάποια λεφτά στην άκρη καλά το σκέφτηκαν τοτε
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,314 μηνύματα.
40.000 ευρώ το 2023 ποιος έχει για να αγοράσει σπίτια; Ούτε στο εξωτερικό να πας να δουλέψεις καμμία δεκαετία, όπως τα χρόνια τα παλιά, δεν βγάζεις τόσα πια.
 

chester20080

Περιβόητο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 5,444 μηνύματα.
40.000 ευρώ το 2023 ποιος έχει για να αγοράσει σπίτια; Ούτε στο εξωτερικό να πας να δουλέψεις καμμία δεκαετία, όπως τα χρόνια τα παλιά, δεν βγάζεις τόσα πια.
Τοτε, πριν 10-12 χρονια
Τωρα, τα σπίτια που τοτε κάνανε 40χιλ, πλεον κανουν πανω απο 70χιλ

Τα 40χιλ τη σήμερον μερα είναι ευκαιρία για ακίνητο, ακομα και για ένα διαμέρισμα
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,314 μηνύματα.
Τοτε, πριν 10-12 χρονια
Τωρα, τα σπίτια που τοτε κάνανε 40χιλ, πλεον κανουν πανω απο 70χιλ

Τα 40χιλ τη σήμερον μερα είναι ευκαιρία για ακίνητο, ακομα και για ένα διαμέρισμα
καλά με 30 τμ βρίσκεις και με 25.000 σπίτι. Αλλά και πάλι ποιος μπορεί να μαζέψει σήμερον τόσα χρήματα;
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top