Επηρεάζει η σχέση τις σπουδές;

physicscrazy

Δραστήριο μέλος

Ο physicscrazy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 591 μηνύματα.
πραγματικα δε νομιζω οτι οι γνωμες για τη μεχρι τωρα πορεια σας εχουν καποιο ενδιαφερον.εννοω οτι πριν ακομα ξεκινησω να διαβαζω τις απαντησεις ημουν σιγουρος οτι οι μισοι θα υποστηριζαν σθεναρα οτι κανατε χαζομαρα και οι αλλοι με το ιδιο σθενος οτι ειχατε απολυτο δικιο.εγω απλως θα πω οτι.....ετσι εχουν τα πραγματα.δν μπορουμε να κρινουμε ακομα.δεν εχει επελθει ακομα η κβαντικη κατρρευση οπως θα λεγαμε σο φυσικο (inside joke ,ισως ατυχες). το αν οι αποφασεις ηταν καλες η κακες θα το μαθετε μονο εσεις.αν μετα απο καποιο διαστημα αναλογιζομενοι το παρελθον μετανιωσετε για τις αποφασεις που πηρατε......τοτε θα κρινουμε τις αποφασεις ως κακες.αν οχι....τοτε θα κριθουν ως καλες.ΤΕΛΟΣ.THATS IT. σαφως ο καθενας εχει μια αποφη για το τι θα εκανε στη θεση σας.αλλα δεν εχει καμια σημασια.για παραδειγμα εγω με βαση τις τωρινες μου αντιληψεις στα 18....δε θα το σκεφτομουν ποτε και δε θα με σταματουσε καμια σχεση για καποια εκπαιδευτικη η επαγγελματικη ευκαιρια.(αλλοι λογοι με σταματησαν).αλλα ετσι σκεφτομαι εγω τωρα στα 18.μετα απο 10 χρονια ισως να αλλαξω.κανεις δεν ξερει και κανενος η αποψη δε μετραει εκτος απο τη δικη μου.

οσον αφορα την πιθανοτητα σχεσης εξ αποστασεως....θα συμφωνησω με το συμφορουμιτη πιο πανω και θα πω οτι μια σχεση εξ αποστασεως...χωρις να εχω κανει ποτε οποτε δεν εχω την αναλογη πειρα....για να δουλεψει χρειαζεται χρονοδιαγραμμα και συνεχη επικοινωνια.αν πεις οτι:<<φευγω,αλλα καποτε θα γυρισω>>....παει....χαθηκε.αν πεις ομως:<<φευγω αλλα σε ενα χρονο θα ειμαστε παλι κοντα>>....ισως να μπορουσε να κρατησει.....

τελος η μονη συμβουλη που θα μπορουσα να δωσω...αν και ξαναλεω οτι δεν εχω με τιποτα την εμπειρια 7ετους σχεσης ειναι......que sera sera...οπως ειπε και ο φιλος ο διας.....καντε οτι πιστευετε ....και καντε τον απολογισμο εν συνεχεια.....

προσωπικα καμια σχεση δε θα με κρατουσε......συμφωνα με τα ερεθισματε και τις εμπειριες,καθως και τον τροπο σκεψης μου,αυτη τη χρονικη στιγμη....

ΥΓ.ομολογω πως δε βοηθησα και ιδιαιτερα,ετσι? :p
δια σε ποιο ετος εισαι??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φυσικός. Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Δια δεν μας ειπες ποια ειναι η γνωμη της κοπελας σου; Μηπως εκεινη σε παρακινησε να ανοιξεις το νημα;
Δεν θα είχε λόγο να με παρακινήσει. Αυτή είναι σίγουρη για τις αποφάσεις της και αντιμετωπίζει τις δικές μου σκέψεις με το χαμόγελο.
Δία ξεφεύγω λίγο από εσένα και την Ίριδα, ελπίζω να με συγχωρέσεις.
Δεν υπάρχει κάτι για να σου συγχωρέσω, το θέμα δεν είναι "ιδιοκτησία" μου και είναι λογικό να γενικεύεται.
Πάντως, από τις περιπτώσεις που ξέρω, χωρίς να επιμένω ότι το στατιστικό μου δείγμα είναι αντιπροσωπευτικό, διαπιστώνω ότι τα κορίτσια στην πράξη είναι συνήθως πολύ πιο ορθολογίστριες από τα αγόρια. Τα αγόρια, άσχετα με τα "αντριλίκια" που λένε έξω από το χορό, όταν έρχεται η ώρα μάλλον τα μαζεύουν. Αν ένα παλικάρι έχει σχέση, πολύ δύσκολα αφήνει την κοπέλα του για να φύγει στο εξωτερικό, αλλά συνήθως ψάχνει για μεταπτυχιακό στην Ελλάδα. Αντίθετα, ένα κορίτσι που έχει σχέση, αν του δοθεί η ευκαιρία για συνέχεια σπουδών στα ξένα, πολύ πιο σπάνια θα διστάσει. Ίσως όμως και να κάνω λάθος...


 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Παιδίατρος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Δεν υπάρχει κάτι για να σου συγχωρέσω, το θέμα δεν είναι "ιδιοκτησία" μου και είναι λογικό να γενικεύεται.
Πάντως, από τις περιπτώσεις που ξέρω, χωρίς να επιμένω ότι το στατιστικό μου δείγμα είναι αντιπροσωπευτικό, διαπιστώνω ότι τα κορίτσια στην πράξη είναι συνήθως πολύ πιο ορθολογίστριες από τα αγόρια. Τα αγόρια, άσχετα με τα "αντριλίκια" που λένε έξω από το χορό, όταν έρχεται η ώρα μάλλον τα μαζεύουν. Αν ένα παλικάρι έχει σχέση, πολύ δύσκολα αφήνει την κοπέλα του για να φύγει στο εξωτερικό, αλλά συνήθως ψάχνει για μεταπτυχιακό στην Ελλάδα. Αντίθετα, ένα κορίτσι που έχει σχέση, αν του δοθεί η ευκαιρία για συνέχεια σπουδών στα ξένα, πολύ πιο σπάνια θα διστάσει. Ίσως όμως και να κάνω λάθος...



Χμμ, το δικό μου στατιστικό δείγμα δείχνει το ανάποδο :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stelios1997

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Stelios1997 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Κολυμβάρι (Χανιά). Έχει γράψει 369 μηνύματα.
Παλικάρι μου αφού λες ότι η κοπέλα σου πήρε τις αποφάσεις αυτές μόνη της και πως χαμογελά με τις σκέψεις σου,το μόνο που έχεις να κάνεις είναι να της δώσεις μιά αγκαλιά και να τα ξεχάσεις όλα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Αν ένα παλικάρι έχει σχέση, πολύ δύσκολα αφήνει την κοπέλα του για να φύγει στο εξωτερικό, αλλά συνήθως ψάχνει για μεταπτυχιακό στην Ελλάδα. Αντίθετα, ένα κορίτσι που έχει σχέση, αν του δοθεί η ευκαιρία για συνέχεια σπουδών στα ξένα, πολύ πιο σπάνια θα διστάσει.
Με μία λέξη: ανασφάλεια. ;) Έχω συναντήσει αρκετά τέτοια δείγματα επίσης και το μέσο παλικάρι ήταν ανασφαλές και φοβόταν ότι δεν θα έβρισκε εύκολα κοπέλα αλλού. Κάποιοι το παραδεχόντουσαν εύκολα, κάποιοι δύσκολα, κάποιοι καθόλου, αλλά όλες οι περιπτώσεις ήταν έτσι. Αντίθετα, οι κοπελίτσες ήταν πιο ανεξάρτητες και τις επικροτώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

wherever

Δραστήριο μέλος

Η wherever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 474 μηνύματα.
Χμμ, το δικό μου στατιστικό δείγμα δείχνει το ανάποδο :hmm:

Αυτό ακριβώς!!
Οι περισσότεροι γνωστοί μου είναι αυτή την στιγμή εξωτερικό .Πριν φύγουν ήταν σε σχέση .Κάποιοι φυγαν με το ταίρι τους έξω και συνήθως ή κοπέλα έκανε "πίσω" μόνο και μόνο για να είναι με το αγόρι της.Βέβαια το άφησε να φανεί ότι ήταν δικιά της επιλογή,για να μην νιώθει τύψεις το αγόρι , αλλά όταν μιλαγαμε μου έλεγε ότι δεν ήθελε να τον αφήσει και έψαχνε αντίστοιχη σχολή στην πόλη που θα πάει για να είναι μαζί! Μπορεί κι εγώ να κάνω λάθος δεν έχω και το άπειρο δείγμα για να ειμαι σίγουρη αλλά υπάρχει κι αυτή η περίπτωση σε αρκετά ζευγάρια!!:)
Γενικα οι κοπέλες είναι πιο συναισθηματικές και ρισκαρουν συνήθως πιο πολλά, ευτυχώς ή δυστυχώς κανείς δεν το ξέρει γιατί ο καθένας έχει διαφορετικά κριτήρια.
Αν τα αγόρια νιώθουν ανασφάλεια όπως ειπωθηκε παρακάτω ας χωρίσουν με την κοπέλα επειδή δεν περνάνε καλά,κτλ παρά να να βρουν ως δικαιολογία τις σπουδές στο εξωτερικό και να ρίχνουν το "μπαλάκι" αλλού!:) Κοπέλες παντού μπορείς να βρεις αλλά ή σχέση με την καθεμιά μπορεί να σου δώσει διαφορετικά πράγματα που μπορεί να μην τα ξαναβρεί αλλού ακόμα και στην Αλάσκα να πας!! :P
Δία ποτέ είπαμε φεύγεις εσύ; Την κοπέλα σου θα την προσέχουμε εμείς don't worry!!:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BLUE SEA

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Τέσα Ηλιού αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 1,898 μηνύματα.
Αν ένα παλικάρι έχει σχέση, πολύ δύσκολα αφήνει την κοπέλα του για να φύγει στο εξωτερικό, αλλά συνήθως ψάχνει για μεταπτυχιακό στην Ελλάδα. Αντίθετα, ένα κορίτσι που έχει σχέση, αν του δοθεί η ευκαιρία για συνέχεια σπουδών στα ξένα, πολύ πιο σπάνια θα διστάσει. Ίσως όμως και να κάνω λάθος

Αυτό είναι σωστό εν μέρει. Υπάρχουν και γυναίκες οι οποίες βάζουν την καριέρα τους σε προτεραιότητα και διακόπτουν με λιγότερη δυσκολία μια σχέση, προκειμένου να πραγματοποιήσουν μια ακαδημαϊκή ή επαγγελματική φιλοδοξία. Αντιθέτως, οι άνδρες πολλές φορές είναι πιο συναισθηματικοί και κάνουν πιο πολλές θυσίες σε σχέση με τις συντρόφους τους. Το θέμα αυτό βέβαια έχει να κάνει και με το χαρακτήρα του κάθε ατόμου κι όχι μόνο με το φύλο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stelios1997

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Stelios1997 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Κολυμβάρι (Χανιά). Έχει γράψει 369 μηνύματα.
Με μία λέξη: ανασφάλεια. ;) Έχω συναντήσει αρκετά τέτοια δείγματα επίσης και το μέσο παλικάρι ήταν ανασφαλές και φοβόταν ότι δεν θα έβρισκε εύκολα κοπέλα αλλού. Κάποιοι το παραδεχόντουσαν εύκολα, κάποιοι δύσκολα, κάποιοι καθόλου, αλλά όλες οι περιπτώσεις ήταν έτσι. Αντίθετα, οι κοπελίτσες ήταν πιο ανεξάρτητες και τις επικροτώ.

Δηλαδή η περίπτωση στην οποία το μέσο παλικάρι να μήν είχε την κοπέλα μόνο για να περνά την ώρα του και για το σεξ αλλά να την αγαπά και να κόβει φλέβες,δεν παίζει;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Δηλαδή η περίπτωση στην οποία το μέσο παλικάρι να μήν είχε την κοπέλα μόνο για να περνά την ώρα του και για το σεξ αλλά να την αγαπά και να κόβει φλέβες,δεν παίζει;
Ακριβώς αυτό το πράγμα περιγράφω κι εγώ. ;) Αν ήταν μόνο για σεξ μια χαρά μπορεί κάποιος να προχωρήσει παραπέρα. Άμα «κόβεις φλέβες» σημαίνει πως δεν έχεις δικιά σου ζωή, εξαρτάσαι από άλλον, άρα είσαι ανασφαλής. Αλλιώς, δεν θα έκοβες φλέβες...

Η πραγματική, ανιδιοτελής, «σίγουρη» αγάπη, υπάρχει μόνο μεταξύ ενός γονιού και του παιδιού του. Ένας άνθρωπος θα πέσει και θα φάει σφαίρα μόνο για το παιδί του, για κανέναν άλλον, ακόμα και για σχέση 10ετών. Γιατί οι σχέσεις, έρχονται και φεύγουν. Θες κι άλλο παράδειγμα πέρα από τον Δία και την Ίριδα; Ο Δίας άφησε ολόκληρη Μ. Βρετανία για μια κοπέλα που *ίσως* κάποια στιγμή την παντρευτεί. Η Ίριδα πάλι, όταν ήρθε η σειρά της, τα έγραψε όλα ... ***** ... και επέλεξε τις ΗΠΑ. Έστω, να προσπαθήσει για τις ΗΠΑ. Και εγώ στηρίζω 100% αυτήν της την απόφαση , αυτό πρέπει να κάνει. Γιατί ξέρει πως έχει δέσει τον γάιδαρό της και θα κόψει το κεφάλι του και θα την ακολουθήσει. Κι αν δεν... who cares, 322 εκατομμύρια πληθυσμό έχουν οι ΗΠΑ, δεν θα πάει και στην Σαχάρα...

Bottom line, η άποψη της Resident Evil που παρέθεσα σε προηγούμενο post. Μόνο αν υπάρχει στα σκαριά γάμος και/ή παιδί κάνουμε πίσω. Οι περισσότεροι εδώ μέσα στηρίζεστε σε μία παραδοχή που δεν στέκει και θα το κάνω σαφές...

Η σχέση δεν είναι συμβόλαιο!

Επειδή ο ένας θυσιάζει τις σπουδές του, δεν σημαίνει πως όταν έρθει η ώρα του άλλου, θα κάνει κι αυτός το ίδιο. Αν θέλει κάποιος να εθελοτυφλεί, έχει γράψει ο Disney κάτι ωραία παραμυθάκια...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 186240

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Δίας και Ίριδα. Ελληνική μυθολογία στον 21ο αιώνα. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φυσικός. Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Θες κι άλλο παράδειγμα πέρα από τον Δία και την Ίριδα; Ο Δίας άφησε ολόκληρη Μ. Βρετανία για μια κοπέλα .... Η Ίριδα πάλι, όταν ήρθε η σειρά της, τα έγραψε όλα ... ***** ... και επέλεξε τις ΗΠΑ. ..... Και εγώ στηρίζω 100% αυτήν της την απόφαση , αυτό πρέπει να κάνει....
Μάλιστα. Απαντάς χωρίς να έχεις διαβάσει τι έγραψα. Συμβαίνουν ακριβώς τα αντίθετα:
Ο Δίας τον άλλο μήνα φεύγει για Μ. Βρετανία. Η Ίριδα έχει απορρίψει εντελώς τις ΗΠΑ και σκοπεύει, όταν τελειώσει τη σχολή της, να ακολουθήσει το Δία στη Μ. Βρετανία.
(Διάβασε ξανά τα μηνύματά μου Νο 1 και 5).
Την καλησπέρα μου.


Δίας και Ίριδα. Ελληνική μυθολογία στον 21ο αιώνα. :)

.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Μάλιστα. Απαντάς χωρίς να έχεις διαβάσει τι έγραψα. Συμβαίνουν ακριβώς τα αντίθετα:
Ο Δίας τον άλλο μήνα φεύγει για Μ. Βρετανία. Η Ίριδα έχει απορρίψει εντελώς τις ΗΠΑ και σκοπεύει να ακολουθήσει το Δία στη Μ. Βρετανία.
(Διάβασε ξανά τα μηνύματά μου Νο 1 και 5).
Την καλησπέρα μου.
Εγώ νομίζω ότι είναι πολύ ρομαντικό και πολύ ωραίο το ότι προσπαθείτε να είστε μαζί. :happy:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BLUE SEA

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Τέσα Ηλιού αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 1,898 μηνύματα.
Θα συμφωνήσω με την άποψη του Γιώργου στο τελευταίο μήνυμά του.

Να πω την αλήθεια κι εγώ ποτέ δεν έκανα υποχωρήσεις σε θέματα καθοριστικά για τη ζωή μου, γιατί ήξερα πως, αν έκανα μια μεγάλη θυσία, μετά θα το έβγαζα με άσχημο τρόπο στη σχέση και πιθανότατα θα ζητούσα βαρέα ανταλλάγματα. Θεωρώ λοιπόν πιο σωστό να είμαι ξεκάθαρη σε κάποια θέματα. Το αγόρι μου ξέρει ότι έρχεται δεύτερο, διότι προτεραιότητα έχουν για εμένα οι ακαδημαϊκές και επαγγελματικές φιλοδοξίες. Του το ξεκαθάρισα άλλωστε από την αρχή, γιατί μου αρέσει η ευθύτητα και δεν θέλω να κοροϊδεύω αυτόν που έχω δίπλα μου. Προς ευχάριστη έκπληξή μου μου είπε κι αυτός το ίδιο: "Επιτέλους βρήκα μια γυναίκα που δεν είναι εμπόδιο στην καριέρα μου". Ζητούμε και οι δύο δηλαδή μια παρέα, αλλά χωρίς πολλές δεσμεύσεις, έτσι ώστε να μην εμποδίζονται οι φιλοδοξίες μας (ο εγωισμός σε όλο του το μεγαλείο, ποτέ μου δεν το αρνήθηκα και ώρες ώρες μέμφομαι τον εαυτό μου). Γνωρίζω λοιπόν κι εγώ πολύ καλά ότι είμαι η δεύτερη γυναίκα για τον Τέλη. Η πρώτη είναι η φυσική. Το έχω αποδεχτεί πλήρως και δεν με ενοχλεί. Έτσι είμαι κι εγώ εξάλλου. Αν θελήσει να πάει στο εξωτερικό, λόγου χάρη, δεν θα του φέρω κανένα εμπόδιο. Δεν έχω το δικαίωμα άλλωστε. Επιπλέον, δεν δένομαι ποτέ συναισθηματικά στις ερωτικές μου σχέσεις. Ήμουν έτσι από μικρή. Η ζωή είναι πολύ σκληρή και δυστυχώς, γι' αυτό (ακούγεται κυνικό που το λέω) πρέπει να είμαστε κι εμείς σκληροί/ες επιβίωσης ένεκα.
Σ' αυτά τα θέματα βέβαια παίζει ρόλο και ο τρόπος διαπαιδαγώγησής μας. Όταν ήμουν μαθήτρια λυκείου, η μητέρα μου (και ο πατέρας μου, αλλά σε μικρότερο βαθμό) μου έλεγε διαρκώς ότι πρέπει να κάνω καριέρα. Δεν με προέτρεπε ποτέ να επιμελούμαι την εξωτερική μου εμφάνιση.
Δεν ρίχνω άδικο ούτε βέβαια και δίνω απόλυτο δίκιο στη μια ή την άλλη επιλογή ζωής. Όλα είναι υποκειμενικά. Δέχομαι επίσης ότι και η δική μου άποψη έχει και θετικά και ανητικά. Μπόρεί, όταν φτάσω 70 χρονών, εάν το επιτρέψει ο Θεός, να πω: ρε γμτ. έφυγε η ζωή και δεν έζησα τίποτα. Ωστόσο, για την ώρα νιώθω πληρότητα με τις επιλογές μου.
Σέβομαι λοιπόν τις αποφάσεις του Δία και της συντρόφου του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

physicscrazy

Δραστήριο μέλος

Ο physicscrazy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 591 μηνύματα.
Η πραγματική, ανιδιοτελής, «σίγουρη» αγάπη, υπάρχει μόνο μεταξύ ενός γονιού και του παιδιού του. Ένας άνθρωπος θα πέσει και θα φάει σφαίρα μόνο για το παιδί του, για κανέναν άλλον, ακόμα και για σχέση 10ετών.

Επειδή ο ένας θυσιάζει τις σπουδές του, δεν σημαίνει πως όταν έρθει η ώρα του άλλου, θα κάνει κι αυτός το ίδιο. Αν θέλει κάποιος να εθελοτυφλεί, έχει γράψει ο Disney κάτι ωραία παραμυθάκια...


θα σταθω σε αυτες τις δυο φρασεις σου....

με την πρωτη διαφωνω καθετα,αλλα ουτως η αλλως ακυρωνεται απο μονη της.οχι η πραγματικη ανιδιοτελης σιγουρη αγαπη δεν υπαρχει μονο μεταξυ γονιου-παιδιου.ειναι γνωστες αρκετες ιστοριες κατα τις οποιες ο/η νεαρος/α 'χαθηκε΄για τον ερωτα της/του αγαπημενης/ου,κατι το οποιο θεωρειται μεγιστο'επιτευγμα' ρομαντισμου.ας μην ξεχναμε οτι το διασημοτερο εργο του σεξπηρ ειναι ο ρωμαιος και η ιουλιετα .παρολο που οι δυο νεοι χανoυν τη ζωη τους ο ενας για τον αλλο δε θα ακουσεις κανενα να λεει οτι αγαπη τους δεν ηταν αληθινη αλλα οτι ηταν αρρωστη.

με το δευτερο βεβαια ειμαι υποχρεωμενος να συμφωνησω απολυτα.η θυσια καποιου προς προς το συντροφο του ,οσο μεγαλη και αν ειναι, δε σημαινει απαραιτητα οτι θα οδηγησει και στις αμοιβαιες θυσιες απο το αλλο 'μισο'.και αυτο ομως νομιζω ειναι αυτονοητο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

koukimanster

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η koukimanster αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 298 μηνύματα.
Μην μου απαντήσεις αν θεωρείς προσωπική την ερώτηση, αλλά πιστεύεις ότι μία σχέση θα επιβίωνε αν ο ένας από τους 2 μόνο σκεφτόταν όπως εσύ?:hmm: Δεν λέω ο άλλος να είναι καριερίστας και να έχει την σχέση στον πάτο των προτεραιοτήτων του, αλλά να μην είναι και τόσο έτοιμος να κάνει ό,τι συμβιβασμούς απαιτούνται για να τα έχει όλα τακτοποιημένα. Μπορεί να μην έχει την διάθεση, να πιστεύει ότι δεν έχει την δυνατότητα ή να πιέζεται γιατί τα βλέπει όλα σαν multiple choice με 1 σωστή απάντηση. :P Ως πότε ο ένας να κάνει συμβιβασμούς για 2 ουσιαστικά, ως πότε να προσπαθεί σχεδόν μονόπλευρα να τα βολέψει όλα?

Εξαρτάται, δεν υπάρχει μία απάντηση σ' αυτή την ερώτηση. Μπορεί η αδυναμία του ενός να κάνει αλλαγές και υποχωρήσεις να οφείλεται σε έλλειψη δυνατότητας ευελιξίας. Αυτά τα πράγματα δε δρομολογούνται ξερά και στο αμίλητο, δηλαδή δεν πρόκεται στα μουγκά ο ένας να σκεφτεί μόνος του "θα αφήσω τη Γερμανία (πχ) και θα πάω Ισπανία που βρήκε ο άλλος δουλειά", ούτε ο άλλος θα σκεφτεί από μόνος του "εγώ βρήκα δουλειά Ισπανία, ας με ακολουθήσει εκεί που θα πάω".

Αν ο ένας απ' τους δύο δεν μπορεί ή δε θέλει, τότε το συζητάει και κάνουν ένα πλάνο. Μπορεί να δηλώσει απερίφραστα ότι θέλει οπωσδήποτε να κάνει το τάδε πράγμα που θα οδηγήσει σε απόσταση μεταξύ τους αλλά ότι μετά από αυτό, θα ακολουθήσει τον άλλο όπου έχει βρεθεί. Γενικώς μπορώ να κάνω πολλά σενάρια και παραδείγματα αλλά η απάντηση είναι ότι σαφώς ο ένας μπορεί να είναι μπλοκαρισμένος από άποψη επιλογών, αλλά το αν "η σχέση θα επιβίωνε" δε θα κριθεί από αυτό αλλά από τη διάθεση που θα δείξουν και οι δύο για τη σχέση και από τον μεταξύ τους διάλογο.

Κι εγώ έφυγα για ένα χρόνο γιατί ήθελα να φύγω, όμως το πλάνο ήταν είτε ότι ο φίλος μου θα ακολουθούσε την επόμενη χρονιά, είτε (αν αυτό δεν ήταν δυνατό) όταν τέλειωνα το διδακτορικό μου θα γύριζα Ελλάδα ή θα το συζητούσαμε ξανά για το πώς θα γίνει γιατί οι συνθήκες και οι δουλειές αλλάζουν - μπορεί πχ στο μεταξύ να τον απέλυαν απ' τη δουλειά του στην Ελλάδα, οπότε μπορεί να ερχόταν κι απ' το πρώτο δίμηνο.

Το θέμα είναι η διάθεση. Αν στη σχέση ειπωθεί ότι "η καριέρα πάνω απ' όλα" τότε, για μένα, δεν έχει κανένα νόημα να την κρατάς από απόσταση καθώς είναι φανερό ότι φυτοζωεί και περιμένει απλά το τελειωτικό χτύπημα.

Δεν ξέρω αν απάντησα λίγο σαν Πυθία, όμως όντως δεν απαντιέται τόσο εύκολα. Εξαρτάται από τη σχέση, την ωριμότητα των ατόμων, τα χρόνια που έχουν περάσει μαζί, το αν έχουν πλάνα για συμβίωση/κοινή ζωή ή αν τους αρκεί η σχέση από απόσταση, όλα - μπορεί ο ένας όντως να έχει βρει τη δουλειά του αιώνα, γιατί όταν έχεις κάνει διδακτορικά και ποστ ντοκ προς μια κατεύθυνση και βρίσκεις την πολυπόθητη μόνιμη δουλειά, τότε λογικά ο άλλος ακολουθεί εσένα. Γι' αυτό μου φαίνεται άτοπη η συζήτηση περί "καταστροφής καριέρας" στην περίπτωση των παιδιών, που μιλάμε για πολύ αρχή, όπου πρακτικά σε όποιο αξιοπρεπές πανεπιστήμιο και να πας είσαι μια χαρά.

Η σχέση δεν είναι συμβόλαιο!

Ούτε το μεταπτυχιακό είναι συμβόλαιο, ούτε το διδακτορικό είναι συμβόλαιο, ούτε το post doc είναι συμβόλαιο, όλα αυτά είναι fixed term και δε δίνουν εγγυήσεις. Μετά, η όποια δουλειά βρεις πάλι δεν είναι συμβόλαιο καθώς για τουλάχιστον 6 μήνες είσαι σε probation period, δηλαδή δε σου έχει γίνει πρόσληψη. Άρα μιλάμε για αρκετά χρόνια από σήμερα μέχρι την ανεύρεση δουλειάς όπου πάλι τίποτα δεν είναι συμβόλαιο.

Το μόνο πράγμα που είναι "συμβόλαιο" είναι η μόνιμη ΚΑΙ full time δουλειά, όπου αν το δεις λίγο πιο ρεαλιστικά ούτε αυτό είναι "συμβόλαιο" με την έννοια που χρησιμοποιείς, καθώς πάλι μπορεί να απολυθείς ή να παραιτηθείς. Η ζωή γενικότερα δεν είναι συμβόλαιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Το μόνο πράγμα που είναι "συμβόλαιο" είναι η μόνιμη ΚΑΙ full time δουλειά, όπου αν το δεις λίγο πιο ρεαλιστικά ούτε αυτό είναι "συμβόλαιο" με την έννοια που χρησιμοποιείς, καθώς πάλι μπορεί να απολυθείς ή να παραιτηθείς. Η ζωή γενικότερα δεν είναι συμβόλαιο.
Το μόνο που είναι συμβόλαιο αν το πας έτσι είναι οι φόροι και ο θάνατος. ;) You're missing the point, το θέμα είναι ότι στατιστικά και τα δύο, και μια σχέση και οι σπουδές είναι μια επένδυση. Ένα απ' τα δύο έχει, στατιστικά, περισσότερες πιθανότητες να σου βγει. Μάντεψε ποιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

physicscrazy

Δραστήριο μέλος

Ο physicscrazy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 591 μηνύματα.
Το μόνο που είναι συμβόλαιο αν το πας έτσι είναι οι φόροι και ο θάνατος. ;) You're missing the point, το θέμα είναι ότι στατιστικά και τα δύο, και μια σχέση και οι σπουδές είναι μια επένδυση. Ένα απ' τα δύο έχει, στατιστικά, περισσότερες πιθανότητες να σου βγει. Μάντεψε ποιο.

στατιστικα η σχεση εχει περισσοτερες πιθανοτητες να σου 'βγει' .περισσοτεροι εχουν κανει σχεση παρα σπουδες.αλλα ειναι τελειως off αυτο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.

libre

Δραστήριο μέλος

Ο libre αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 694 μηνύματα.
Γενικά μιλωντας, νομιζω οτι οι σχεσεις σε νεαρες ηλικιες δεν είναι και πολύ βασιμες, αν κρινει κανεις απο το γεγονος οτι μεχρι να κατασταλαξουμε στον ανθρωπο της ζωης μας οι περισσοτεροι εχουμε κανει καμποσους δεσμους και καθε φορα ήμασταν σιγουροι για το ατομο, εφοσον αποφασιζαμε να κανουμε δεσμο μαζι του. Θα έλεγα οτι ειναι αφελες να χτιζεις ονειρα ζωης και να κανεις πλανα με βαση ενα άλλο ατομο, καθως ειναι μια παραμετρος που δεν ελεγχεις.

Από την άλλη αυτο που εχω καταλαβει, ειναι οτι δεν υπαρχει μεγαλυτερη τυχη απο το να βρεις σωστο ατομο. Το σωστο ατομο ειναι ειδος που σπανιζει. Αν πετυχεις την ευκαιρια την αρπαζεις με νυχια και με δοντια. Προσωπικά δεν δινω σημασια σε καριερες, λογω αντικονφορμισμου κι ετσι εχω ενα προβλημα λιγοτερο σε σχεση με αυτους που πανε για καριερα. Μου φαινεται αστειο κι αδυνατο να επιλεξω αναμεσα στη γυναικα μου και σε μια καριερα.

Παρολα αυτα η ιστορια μου δεν ξεκινησε σαν του Δια και για πολλα χρονια ηταν μια περιεργη σχεση στην οποια δεν εδινα και πολλη σημασια. Γνωρισα τη γυναικα μου σε ενα χιονοδρομικο οπου δουλευε ρεσεψιον και την ειδα σαν εφημερη περιπετεια. Αργοτερα ηρθε στην πολη μου και μεναμε μαζι. Η παρουσια της ομως μου άλλαζε τα σχεδια. Ειχα κανει κατι χρονια στην Αφρική και ελεγα να αραξω Γαλλια και ειχα βρει και δουλεια σε επιχειρηση ακινητων. Ομως ειχα μαθει σε στυλ επιβιωσης με συνεχη δραση και δεν μπορουσα να προσαρμοστω στην κυριλεδικη ζωη μου και τα παρατησα. Αρχισα λοιπον να φευγω σε διαφορες αποστολες και παλι που κραταγαν μηνες, ενω αυτη αλλοτε δουλευε στην πολη κι εμενε στο σπιτι, κι αλλοτε ευρισκε δουλεια μακρια και μετακομιζε εκει. Καποιες φορες προσπαθησαμε να δουλεψουμε στο ιδιο μερος αλλα χωρις επιτυχια. Μια φορα ειχε βρει δουλεια σε ενα ξενοδοχειο στην Ιρλανδια και πηγα να δουλεψω κι εγω, αλλα σαπισαν τα κοκαλα μου απο τις βροχες και λογω και της μηδενικης ζωης (ηταν και χειμωνας) ψυχοπλακωθηκα και δεν εμεινα δευτερη σεζον. Μια φορα που ημουνα στη Γαλλική Γουιανα ηρθε κι αυτη με σκοπο να δουλεψει στην αποστολη, αλλα μολις μπηκαμε στο δασος λιποθυμουσε καθε φορα που ακουγε κραυγες ζωων κι εβλεπε ερπετα. Γυρισε λοιπον στην Καγιενη (πρωτευουσα) και δουλευε ξεναγος.

Απο τα 15 χρονια σχεσης ζητημα να ειμαστε μαζι τα μισα, λογω απουσιων του ενος ή του άλλου. Βασικά απο το 2013 εστρωσε η κατασταση, γιατι εφτιαξε μια μικρη ξενοδοχειακη μοναδα κι αραξε εκει. Μετα απο τη δικη μου εμπειρια, εχω λογο να πιστευω οτι η αποσταση δεν παιζει και τοσο μεγαλο ρολο, αμα βρεις αυτον που σου ταιριαζει. Απλως εγω δεν το ειχα συνειδητοποιησει απο την αρχη κι εχασα πολλα χρονια λογω απουσιων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

physicscrazy

Δραστήριο μέλος

Ο physicscrazy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 591 μηνύματα.

μα αυτο που παραθετεις δεν αναφερει τι εννοει λεγοντας οτι το 85% των σχεσεων καταληγει σε χωρισμο.δηλαδη αν καποιος κανει 20 σχεσεις και παντρευτει την 20η του σχεση τοτε το 95% των σχεσεων του ηταν αποτυχια αλλα αυτο δε σημαινει οτι δεν ειχε συνολικη επιτυχια,καθως παντρευτηκε.λογικο ειναι οι περισσοτερες συνολικα σχεσεις να καταληγουν σε χωρισμο αφου σημερα ο περισσοτερος κοσμος κανεις περισσοτερες απο μια σχεσεις.αυτο δε σημαινει οτι οι περισσοτεροι δν παντρευονται.επισης εχω μια αμφιβολια για την πηγη σου η οποια εχει σκοπο να προωθησει ενα βιβλιο μιας συμβουλου σχεσεων.

τα δικα μου στατιστικα αφορουν την αμερικη https://www.statista.com/statistics/183663/number-of-married-couples-in-the-us/ .το site αυτο αναφερει οτι 59.6 εκατομμυρια αμερικανοι ειναι παντρεμενοι. οι ενηλικοι αμερικανοι ειναι https://www.ask.com/government-politics/many-adults-live-usa-b830ecdfb6047660 242.5 εκατομμυρια περιπου . αρα το ποσοστο των παντρεμενων ειναι περι τα 24.5%.
επισης οπως βρισκω απο ε[ισημη πηγη https://en.wikipedia.org/wiki/Higher_education_in_the_United_States <<The US had 21 million students in higher education, roughly 5.7% of the total population.>>.και μιλαμε για προπτυχιακες σπουδες.

οπως φαινεται λοιπον εχεις ξεκαθαρα περισσοτερες πιθανοτητες να κανεις μια σχεση που θα οδηγησει σε γαμο παρα μια ακαδημαικη καριερα στην αμερικη τουλαχιστον.

ΥΓ.ολα τα στατιστικα ειναι απο την αμερικη χαριν ευκολιας.οι αμερικανοι ως γνωστον βγαζουν στατιστικες συνεχεια,για τα παντα και ευκολα προσβασιμες.νομιζω ομως οτι σαν δειγμα ειναι αντιπροσωπευτικο και για καποιον που ζει στο ''συγχρονο δυτικο αναπτυγμενο κοσμο''. αλλα βγαινουμε αρκετα off-topic.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 8 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top