Ζήλια και απόσταση

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,813 μηνύματα.
νομιζω το σχολιο που ειχε γινει πιο πανω για την επιλογη τ αβαταρ εγινε σε στιλ χιουμορ. Και οσο για την αποψη σου δεν παρεξηγηθηκα.Γενικοτερα θεωρω οτι ο καθένας έχει την άποψη του και αυτό είναι απόλυτα λογικό γιατί είμαστε όλοι μας διαφορετικοί άνθρωποι. Φάνηκε ότι το είπες σε στιλ γενικευσης.Ωστόσο είπα και γω ορισμένα πράγματα.:angel: Πάντως ναι, ίσως προσπαθούσα να καλύψω καποια κενά.


Χιούμορ; Αν αυτό ήταν χιούμορ προτιμώ να με προσβάλλουν.

Όσο για σένα, προφανέστατα φάνηκες πιο κοινωνική από τον τυπά. Και σε κάποια φάση όπως σε διάβασα, ίσως θα έλεγα ότι ήσασταν και οι δυο βιαστικοί να συναναστραφείτε με άλλους, κάτι σαν μια σου και μια μου. Δεν ξέρω εαν ήταν πολύ πλάγια η ανάγνωσή μου, αλλά υπήρχε τοξικότητα μεταξύ σας.

Δεν ξέρω τι προσπαθούσες να καλύψεις, εσυ θα το αναζητήσεις μέσα σου, ρωτώντας τον εαυτό σου ειλικρινά γιατί φοβόσουν τόσο πολύ να τον εγκαταλείψεις.

Γενικά τις σχέσεις τις κάνουμε για να γίνουμε καλύτερα απ' ότι αν ήμασταν μόνοι μας και επειδή θεωρούμε ότι ο άλλος μας δίνει κάτι θετικό στη ζωή μας. Κάτι πολύ θετικό, μια αλλαγή που να φαίνεται, όχι ίσα ίσα.

Αμα δεν έχεις αυτό, τι κάνεις σε μια τέτοια σχέση; Φαντάσου όταν χαλιέσαι. Εκεί είναι το ακραίο στάδιο. Ήδη έπρεπε να χες φύγει από την εξάλειψη κάθε θετικότητας, πριν φτάσει να γίνει μαρτύριο το πράγμα.
 

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,788 μηνύματα.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.

Agaphbou

Περιβόητο μέλος

Η Αγάπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 5,328 μηνύματα.
... Στην περίπτωση που ένας άνθρωπος έχει συνειδητοποιήσει ότι ένα ελάττωμα, του δυσκολεύει τη ζωή, κάθεται μόνος του, αρχικά σκέφτεται τι πρέπει να κάνει και μετά κάνει πρακτική αυτών που αποφάσισε στην πραγματική ζωή.
Χτυπιέται μόνος του! Δεν δηλώνει στην κοπέλα που μόλις γνώρισε ότι είναι ζηλιάρης επειδή τη θέλει μαζί στον αγώνα του! Αυτά είναι μπούρδες! Το να προκύψει ένα πρόβλημα στην πορεία της σχέσης και να βοηθήσει ο ένας τον άλλον να το αντιμετωπίσει είναι απολύτως φυσιολογικό! Το να πεις κατευθείαν όμως ένα ελάττωμά σου για να ζητήσεις βοήθεια δεν το κάνεις! Τον ήξερες και χθες τον άλλον για να του ζητήσεις βοήθεια; Η άλλη θέλει να ξεκινήσει όμορφα μια σχέση, δεν θέλει να παραστήσει τη Μητέρα Τερέζα με το "χαίρω πολύ"!
Στην περίπτωση που θα ανοίξεις τα χαρτιά σου στον άλλον παραδεχόμενος τα ελαττώματά σου (πράγμα απολύτως έντιμο, σεβαστό και σωστό) δεν το κάνεις επειδή θέλεις να βελτιωθείς αλλά επειδή τα έχεις αποδεχθεί και θέλεις να του τα κάνεις γνωστά για να τα αποδεχθεί κι αυτός!!!

Δεν καταλαβαίνω γιατί η γνωστοποίηση ενός ελαττώματος συνεπάγεται αποκλειστικά κάποιο απ' τα δύο ενδεχόμενα που ανέφερες. Τώρα φυσικά δε μιλάω για τον τύπο της συγκεκριμένης ιστορίας, γενικεύω.

Μπορεί να σου αναφέρει το ελάττωμά του ενώ παράλληλα το παλεύει, για να σε προστατεύσει και να μην το διαπιστώσεις μόνη σου αργότερα. Να ξέρεις μια ώρα αρχύτερα εάν έχεις την υπομονή και τη διάθεση να προχωρήσεις μ' έναν άνθρωπο που παλεύει για την αυτοβελτίωσή του αυτή τη στιγμή. Δε σημαίνει πως, άπαξ και παραδεχτούμε ένα αρνητικό μας, αισθανόμαστε και οκ μ' αυτό.

Ούτε σημαίνει ότι η "βοήθεια στον αγώνα" είναι απαίτηση. Εσύ λες την άποψη που έχεις για τον εαυτό σου (η οποία μπορεί να είναι και λάθος στην τελική), εστιάζεις στα αρνητικά που θες να διορθώσεις και ο άλλος κρίνει αν αξίζει ν' ασχοληθεί μαζί σου ή όχι. Ίσα ίσα που όταν θίγουμε και τα θέματα για τα οποία έχουμε ανασφάλεια ή δε μας αρέσουν επάνω μας, δίνουμε και στον άλλο την οικειότητα να είναι ο εαυτός του, να μοιραστεί ενδεχομένως τα δικά του ελαττώματα και να μην αισθάνεται την ανάγκη να φαίνεται τέλειος. Δε γίνεται να χτυπιόμαστε σαν τα ψάρια για να είμαστε συνεχώς η τελειότερη εκδοχή του εαυτού μας, εγώ έστω αυτό πιστεύω.

Που τους βρισκετε αυτούς τους τυπους ήθελα να ξερα

Η ερώτηση δεν θα έπρεπε να είναι πού τους βρίσκουν αλλά γιατί κάνουν σχέση μαζί τους και μετά παραπονιουνται

Λογικά λόγω εμφάνισης τους διαλέγουν. Γιατί όπως βλέπουμε δεν γίνεται η επιλογή με βάση χαρακτήρα ή προσωπικότητα.

Καλό είναι να μη λέμε μεγάλα λόγια γιατί ποτέ δεν ξέρουμε ποιον/α μπορεί να γνωρίσουμε και να μας εξαπατήσει. Ας φυλάμε λίγο τα λόγια μας, δεν πειράζει.
 

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Καλό είναι να μη λέμε μεγάλα λόγια γιατί ποτέ δεν ξέρουμε ποιον/α μπορεί να γνωρίσουμε και να μας εξαπατήσει. Ας φυλάμε λίγο τα λόγια μας, δεν πειράζει.


Πρώτον, δεν έγραψα κάτι κακό.

Δεύτερον, είναι μια εύλογη απορία. Καλά ο συγκεκριμένος είχε και ένα εκατομμύριο red flags, δεν μιλάμε για εξαπάτηση.
 

Agaphbou

Περιβόητο μέλος

Η Αγάπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 5,328 μηνύματα.
Πρώτον, δεν έγραψα κάτι κακό.

Δεύτερον, είναι μια εύλογη απορία. Καλά ο συγκεκριμένος είχε και ένα εκατομμύριο red flags, δεν μιλάμε για εξαπάτηση.

Ναι, εγώ το λέω επειδή έχω δει άτομα να απορούν /κρίνουν /όπως θες πες το και μετά να τους τυχαίνει κάποιος χειρότερος και να μη χωρίζουν. Ποτέ δεν ξέρεις πώς τα φέρνει η ζωή και σε τι συναισθηματική φάση να σε πετύχει ο άλλος.
 

GoddamnRight

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο GoddamnRight αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 339 μηνύματα.
Καλά στα λόγια όλοι πρώτοι είμαστε. Συνήθως αυτοί που λένε "εγώ αυτό? Ποτέ!", η ζωή τα φέρνει έτσι και τα κάνουν. Και επίσης δεν γίνονται όλα μονοκοπανιά, αλλά σταδιακά. Οπότε ενδέχεται να έχεις προλάβει να αναπτύξεις αισθήματα και να σου είναι πιο δύσκολο. Άσε που όταν κάτι γίνεται λίγο λίγο, μπορείς να το διαχειρίζεσαι και πέφτεις στην παγίδα. Οπότε ναι, ας μην κρίνουμε έτσι απόλυτα.

Όταν κάτι όμως είναι απευθείας βαρύ, τότε σχετικά πιο εύκολα μπορείς να το τερματήσεις. Γιατί μερικά δύσκολα συνηθίζονται ή δεν συνηθίζονται καθόλου. π.χ. το να πάρει τηλέφωνο στη δουλειά για να δει αν είσαι εκεί? Πολύ βαρύ.
 

Ιππολύτη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ιππολύτη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών. Έχει γράψει 1,972 μηνύματα.
Εαν ήξερα από πριν ότι υπάρχουν συνομιλητές οι οποίοι εξάγουν συμπεράσματα για το ποιόν ενός ανθρώπου μόνο και μόνο από την επιλογή άβαταρ, δεν θα έκανα καν τον κόπο να παραθέσω τις απόψεις μου. Θα σας έδινα ένα τουφέκι και θα σας επέτρεπα να με εκτελέσετε απευθείας.

Παρόλαυτά, εαν μπορείτε, αντικρούστε τις απόψεις μου. Που σας ενόχλησα; Που πιστεύετε ότι σφάλλω; Αφήστε τις επιφανειακές κριτικές, σας αδικούν. Ειδικά όταν αντιστοίχως δεν σας έχω κρίνει ποτέ προσωπικά.
Πλάκα έκανα, ακριβώς επειδή βαριόμουν να απαντήσω σοβαρά σε όλη αυτή την έκθεση. Δε θα επαναληφθεί κύριε Βάλντερ, ειλικρινέστατες απολογίες.
 

efiger

Νεοφερμένος

Η efiger αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών. Έχει γράψει 40 μηνύματα.
Βασικά η φάση είναι ότι ώρες ώρες σκέφτομαι ότι θα μπορούσαν να χαν γίνει αλλιώς τα πράγματα γιατί έκανα και γω βλακείες. Και οκ έβγαινα εκίνη την περίοδο αλλά με παρεες που ήδη είχα (3-4 άτομα κατα κύριο λογο που τα έιχε γνωρίσει).Είχε γνωρίσει όλους τους φίλους μου.Η φάση είναι ότι είμαι άνθρωπος που θεωρώ ότι πχ αν έχεις ένα χομπι απο πριν οπως έιχα εγω τον χορό , ο άλλος με αυτό σε γνώρισε, ξέρει ότι είναι κάτι που σ αρέσει και σε χαλαρώνει,είναι κομμάτι σου(όπως και το να μαθαίνεις ξένες γλώσσες). Δεν γίνεται να αφήσεις τον άλλο να σ επιβάλλει αμέσως ή εμμέσως τι να κάνεις.Και δεν ξέρω, προφανώς το γεγονός ότι δεν δεχόταν κάποια κομμάτια μ με έκανε να αντιδράω.Επίσης είχα προσπαθήσει να του κανω κουβέντα ήρεμα και σοβαρα ότι νιώθω ότι βρίσκομαι συνέχεια απολογούμενη και δεν μ αρεσει που μιλαει συνέχεια με την πρωην του και μου ειχε πει " αυτος ειμαι και αμα σ αρεσει και απο τοτε που χωρισα αποφασισα να μην δινω πολυ σημασια".
 

Ιππολύτη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ιππολύτη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών. Έχει γράψει 1,972 μηνύματα.
Βασικά η φάση είναι ότι ώρες ώρες σκέφτομαι ότι θα μπορούσαν να χαν γίνει αλλιώς τα πράγματα γιατί έκανα και γω βλακείες. Και οκ έβγαινα εκίνη την περίοδο αλλά με παρεες που ήδη είχα (3-4 άτομα κατα κύριο λογο που τα έιχε γνωρίσει).Είχε γνωρίσει όλους τους φίλους μου.Η φάση είναι ότι είμαι άνθρωπος που θεωρώ ότι πχ αν έχεις ένα χομπι απο πριν οπως έιχα εγω τον χορό , ο άλλος με αυτό σε γνώρισε, ξέρει ότι είναι κάτι που σ αρέσει και σε χαλαρώνει,είναι κομμάτι σου(όπως και το να μαθαίνεις ξένες γλώσσες). Δεν γίνεται να αφήσεις τον άλλο να σ επιβάλλει αμέσως ή εμμέσως τι να κάνεις.Και δεν ξέρω, προφανώς το γεγονός ότι δεν δεχόταν κάποια κομμάτια μ με έκανε να αντιδράω.Επίσης είχα προσπαθήσει να του κανω κουβέντα ήρεμα και σοβαρα ότι νιώθω ότι βρίσκομαι συνέχεια απολογούμενη και δεν μ αρεσει που μιλαει συνέχεια με την πρωην του και μου ειχε πει " αυτος ειμαι και αμα σ αρεσει και απο τοτε που χωρισα αποφασισα να μην δινω πολυ σημασια".
Δεν. Έκανες. Τίποτα. Λάθος. Ούτε θα ήταν καλύτερα τα πράγματα αν είχες κάνει το Χ αντί για το Ψ.

Επίσης, σκέψου για μια στιγμή. Όταν λες ότι έκανες κάτι "λάθος" στη σχέση σας, ήταν μια πράξη που δε σου άρεσε εσένα ή που δεν άρεσε σ αυτόν; Αν αυτή τη "λάθος" πράξη την έκανες τώρα που είσαι ελεύθερη, θα τη θεωρούσες λάθος και πάλι; Είναι λάθος να βγαίνεις με τους φίλους σου; Να πηγαίνεις χορό; Να συμμετέχεις σε παραστάσεις; Οι δικές του απόψεις δεν είναι δικές σου. Μπορεί να ήταν για μια περίοδο, αλλά τώρα δεν είναι.
 

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,788 μηνύματα.
Καλό είναι να μη λέμε μεγάλα λόγια γιατί ποτέ δεν ξέρουμε ποιον/α μπορεί να γνωρίσουμε και να μας εξαπατήσει. Ας φυλάμε λίγο τα λόγια μας, δεν πειράζει.
Είναι ξεκάθαρα τυχαίο το ποιον θα γνωρίσεις. Είναι ακόμη πιο ξεκάθαρα επιλογή σου το αν θα δεις τα σημάδια από την αρχή κι αν θα τον βάλεις στην ζωή σου για έναν ολόκληρο χρόνο όπως έκανε η θεματοθετρια.

Δεν έλκονται τα ετερώνυμα, τα όμοια έλκονται. Για να έκατσε τόσο καιρό μαζί του είναι επειδή κάτι κέρδιζε (συναισθηματικά) και αυτή.
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,813 μηνύματα.
Πλάκα έκανα, ακριβώς επειδή βαριόμουν να απαντήσω σοβαρά σε όλη αυτή την έκθεση. Δε θα επαναληφθεί κύριε Βάλντερ, ειλικρινέστατες απολογίες.


Αποδεκτές οι απολογίες σας προς την εξοχότητά μου, αγαπητή. Βλέπετε; Πρακτικά γίναμε σχεδόν φίλοι, κι ας είναι το γούστο μου στα άβαταρ τιποτένιο.
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Έβαλα μεν confused reaction, αλλά εδώ που τα λέμε τι να περιμένεις από κάποιον με αβαταρ Μπερλιν...

Πλάκα έκανα, ακριβώς επειδή βαριόμουν να απαντήσω σοβαρά σε όλη αυτή την έκθεση.


Θα σου πω κάτι με όλη την καλή διάθεση και ειλικρινά χωρίς κανένα σκοπό αντιπαράθεσης! Θέλω να με πιστέψεις επειδή πραγματικά δεν έχω απολύτως τίποτα μαζί σου! (Δεν σε ξέρω και καλά καθώς δεν έχει τύχει να συνομιλήσουμε πολύ οπότε αυτός είναι ένας λόγος παραπάνω για να πιστέψεις τις προθέσεις μου).
Καμιά φορά πετάμε μια ανάρτηση η οποία μπορεί να παρεξηγηθεί από τον αποδέκτη και να μην δεχτεί την εξήγηση ότι ήταν πλάκα.
Το λέω αυτό επειδή μου συνέβη κι εμένα κάτι ανάλογο στην "κουβεντούλα" και γίναμε κουλουβάχατα χριστουγεννιάτικα! Ασφαλώς η δική σου ανάρτηση είναι πολύ πιο αθώα από αυτήν που είχε αποδέκτη εμένα (και η οποία δεν σήκωνε καμία δικαιολογία) οπότε με λίγη καλή διάθεση από τον Valder ελπίζω να λυθεί η παρεξήγηση.
Ας προσέχουμε λίγο βρε παιδιά (βάζω και τον εαυτό μου μέσα) πώς εκφραζόμαστε επειδή είναι κρίμα να μπαίνουμε για να ανταλλάξουμε μια κουβέντα και να καταλήγουμε να χαλάμε τη διάθεσή μας!
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,813 μηνύματα.
Θα σου πω κάτι με όλη την καλή διάθεση και ειλικρινά χωρίς κανένα σκοπό αντιπαράθεσης! Θέλω να με πιστέψεις επειδή πραγματικά δεν έχω απολύτως τίποτα μαζί σου! (Δεν σε ξέρω και καλά καθώς δεν έχει τύχει να συνομιλήσουμε πολύ οπότε αυτός είναι ένας λόγος παραπάνω για να πιστέψεις τις προθέσεις μου).
Καμιά φορά πετάμε μια ανάρτηση η οποία μπορεί να παρεξηγηθεί από τον αποδέκτη και να μην δεχτεί την εξήγηση ότι ήταν πλάκα.
Το λέω αυτό επειδή μου συνέβη κι εμένα κάτι ανάλογο στην "κουβεντούλα" και γίναμε κουλουβάχατα χριστουγεννιάτικα! Ασφαλώς η δική σου ανάρτηση είναι πολύ πιο αθώα από αυτήν που είχε αποδέκτη εμένα (και η οποία δεν σήκωνε καμία δικαιολογία) οπότε με λίγη καλή διάθεση από τον Valder ελπίζω να λυθεί η παρεξήγηση.
Ας προσέχουμε λίγο βρε παιδιά (βάζω και τον εαυτό μου μέσα) πώς εκφραζόμαστε επειδή είναι κρίμα να μπαίνουμε για να ανταλλάξουμε μια κουβέντα και να καταλήγουμε να χαλάμε τη διάθεσή μας!


Τι πετάγεσαι εσυ ρε; Όπως θέλω θα τσακώνομαι με την Ιππολύτη. Που σου είπαν ένα μικρό σπίτι στο λιβάδι και κόντεψες να το κάνεις Γιουγκοσλαβία εδω μέσα!:devil:
 

Guest 092312

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
thank you, next
Μη κάθεσαι να αναλύεις πού έκανες λάθος και γιατί, ο τύπος έχει θεματάρες, άσ'τον και προχώρα.
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Τι πετάγεσαι εσυ ρε; Όπως θέλω θα τσακώνομαι με την Ιππολύτη. Που σου είπαν ένα μικρό σπίτι στο λιβάδι και κόντεψες να το κάνεις Γιουγκοσλαβία εδω μέσα!:devil:


Είδες βρε παιδάκι μου τι μυστήριος και δύσκολος άνθρωπος είμαι;;; Από τη μία οι "περίεργες" αντιλήψεις μου από την άλλη η ευθιξία μου και η διάθεσή μου για μεσολάβηση προς αποφυγήν παρεξηγήσεων ... Α πα, πα, πα, πα παράδειγμα προς αποφυγήν είμαι, να μην με κάνετε παρέα!:lol:


Την ώρα που έγραφα το μήνυμα, εσύ αναρτούσες την απάντηση. Αν την είχα δει, δεν υπήρχε λόγος να γράψω τίποτα.
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Λογικά λόγω εμφάνισης τους διαλέγουν. Γιατί όπως βλέπουμε δεν γίνεται η επιλογή με βάση χαρακτήρα ή προσωπικότητα.


Δεν νομίζω. Η δική μου εμπειρία λέει πως τα περισσότερα κουσούρια και τους σκατοχαρακτήρες τους διαθέτουν αυτοί που είναι μη εμφανίσιμοι/ες. Και είναι εν μέρη λογικό γιατί όταν είσαι ωραίος/α η ζωή σου γίνεται πιο εύκολη στον κοινωνικό τομέα και θα δεχτείς πολύ λιγότερη απόρριψη απ'ότι αν είσαι γαμησέτα.

Η ζήλια έχε τη ρίζα της στην χαμηλή αυτοεκτίμηση, καθώς πιστεύεις ότι έχεις χαμηλή αξία και άρα νιώθεις ότι ο άλλος θα σε απατήσει με το που του δοθεί η πρώτη ευκαιρία καθώς όλοι οι άλλοι είναι καλύτεροι από εσένα. Την χαμηλή αυτοεκτίμηση τώρα όπως καταλαβαίνεις είναι πολύ πιθανότερο να την κουβαλάει ένας άσχημος παρά ένας ωραίος.

Τα άτομα με χαμηλή αυτοεκτίμηση επίσης είναι γνωστό πως τις περισσότερες φορές είναι χαμαιλέοντες και παρουσιάζουν διαφορετικό χαρακτήρα για να γίνουν αποδεκτοί από τους άλλους και να αισθανθούν νορμάλ οπότε δεν είναι δύσκολο να σε κοροϊδέψει κάποιος και να κάνεις σχέση μαζί του, ειδικά στην αρχή που δεν τον ξέρεις τον άλλο.

Επίσης όταν κάποιος έχει ένα κουσούρι σε πολύ μεγάλο βαθμό όπως π.χ. η ζήλια από ένα σημείο και μετά κάνει και τον άλλο να έχει δεύτερες σκέψεις καθώς λέει "ε δεν γίνεται να είναι ο άλλος τόσο ζηλιάρης είναι πολύ ακραίο όλο αυτό, μάλλον κι εγώ κάτι κάνω και δίνω δικαιώματα" οπότε μπαίνει και ο άλλος σε αυτό το τριπάκι καθώς σε μία σχέση αναπόφευκτα ο άλλος επηρεάζει την σκέψη σου.
 

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Δεν νομίζω. Η δική μου εμπειρία λέει πως τα περισσότερα κουσούρια και τους σκατοχαρακτήρες τους διαθέτουν αυτοί που είναι μη εμφανίσιμοι/ες. Και είναι εν μέρη λογικό γιατί όταν είσαι ωραίος/α η ζωή σου γίνεται πιο εύκολη στον κοινωνικό τομέα και θα δεχτείς πολύ λιγότερη απόρριψη απ'ότι αν είσαι γαμησέτα.

Η ζήλια έχε τη ρίζα της στην χαμηλή αυτοεκτίμηση, καθώς πιστεύεις ότι έχεις χαμηλή αξία και άρα νιώθεις ότι ο άλλος θα σε απατήσει με το που του δοθεί η πρώτη ευκαιρία καθώς όλοι οι άλλοι είναι καλύτεροι από εσένα. Την χαμηλή αυτοεκτίμηση τώρα όπως καταλαβαίνεις είναι πολύ πιθανότερο να την κουβαλάει ένας άσχημος παρά ένας ωραίος.

Τα άτομα με χαμηλή αυτοεκτίμηση επίσης είναι γνωστό πως τις περισσότερες φορές είναι χαμαιλέοντες και παρουσιάζουν διαφορετικό χαρακτήρα για να γίνουν αποδεκτοί από τους άλλους και να αισθανθούν νορμάλ οπότε δεν είναι δύσκολο να σε κοροϊδέψει κάποιος και να κάνεις σχέση μαζί του, ειδικά στην αρχή που δεν τον ξέρεις τον άλλο.

Επίσης όταν κάποιος έχει ένα κουσούρι σε πολύ μεγάλο βαθμό όπως π.χ. η ζήλια από ένα σημείο και μετά κάνει και τον άλλο να έχει δεύτερες σκέψεις καθώς λέει "ε δεν γίνεται να είναι ο άλλος τόσο ζηλιάρης είναι πολύ ακραίο όλο αυτό, μάλλον κι εγώ κάτι κάνω και δίνω δικαιώματα" οπότε μπαίνει και ο άλλος σε αυτό το τριπάκι καθώς σε μία σχέση αναπόφευκτα ο άλλος επηρεάζει την σκέψη σου.

Παραδοξως τα ατομα που γνωριζω που εχουν κανει σκηνες ζηλειας ειναι ωραια, αλλα με πολυ χαμηλη αυτοεκτιμιση που πιανει πατο. Οταν εισαι ωραιος/α και χαμηλων τονων ή εσωστρεφης, δεν γνωριζεις οτι οντως εισαι ωραιος/α γιατι ο περισσοτερος κοσμος υποθετει οτι γνωριζεις οτι εισαι και δεν σου κανουν κοπλιμεντα. Ενας μετριος ακουει πιο συχνα καλα λογια απο οτι ενας ωραιος. Αποτελεσμα; Να αποκτας ανασφαλειες και να κανεις σκηνες ζηλειες.

Στην περιπτωση της κοπελας πιστευω οτι δεν εχουμε να κανουμε μονο με ζηλεια αλλα και με controlling συμπεριφορα, η οποια ειναι ακομα χειροτερη. Χωρισε και ακομα νιωθει ενοχες. Ατομα με τετοια συμπεριφορα το πρωτο πραγμα που κανουν ειναι να σε γεμιζουν ενοχες. Να νιωθεις οτι εσυ φταις γιατι οτι συμβαινει. Σε μειωνουν, βρισκουν συνεχεια αφορμες να σε κριτικαρουν και η σχεση χτιζεται πανω στο αισθημα της ενοχης. Εισαι ενοχη μεχρι να αποδειχτει το αντιθετο.

Σιγουρα μπορει καποιος να σε ξεγελασει στην αρχη και να μην παρεις πρεφα το προβλημα του, αλλα ρε παιδια το 1ο πραγμα που κανει μπαμ σε τετοιες περιπτωσεις ειναι η ελλειψη εμπιστοσυνης η οποια φαινεται συνηθως μεσω μηνυματων/κλησεων που σε ρωτανε για την καθε σου κινηση. Η αποσταση ειναι δικαιολογια. Αν ο αλλος εχει προβλημα θα ζηλευει ακομα και αν εισαι 24/7 μαζι του.
 

Guest 186240

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Παραδοξως τα ατομα που γνωριζω που εχουν κανει σκηνες ζηλειας ειναι ωραια, αλλα με πολυ χαμηλη αυτοεκτιμιση που πιανει πατο. Οταν εισαι ωραιος/α και χαμηλων τονων ή εσωστρεφης, δεν γνωριζεις οτι οντως εισαι ωραιος/α γιατι ο περισσοτερος κοσμος υποθετει οτι γνωριζεις οτι εισαι και δεν σου κανουν κοπλιμεντα. Ενας μετριος ακουει πιο συχνα καλα λογια απο οτι ενας ωραιος. Αποτελεσμα; Να αποκτας ανασφαλειες και να κανεις σκηνες ζηλειες.

Α έτσι εξηγείται λοιπόν που αν και κουκλάκι ζωγραφιστό σαν τον κατακουζηνό,δεν ακούω ποτέ κομπλιμέντα.

Χιούμορ? όχι? συνεχίζετε :|

Το δικό μου θέμα με την απόσταση είναι πως προϋποθέτει δύο άτομα απολύτως σίγουρα για τη σχέση τους και να τα έχουν καλά ψυχολογικά με τον εαυτό τους.Η πρώην μου είχε θέμα υγείας(bipolar) και με το distance thing το τι γινόταν fuckin' destroyed me σε ptsd λεβελ. το πρωτο ποστ δειχνει τοξική ζηλεια σε παθολογικά επιπεδα πάντως
 

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Ναι, εγώ το λέω επειδή έχω δει άτομα να απορούν /κρίνουν /όπως θες πες το και μετά να τους τυχαίνει κάποιος χειρότερος και να μη χωρίζουν. Ποτέ δεν ξέρεις πώς τα φέρνει η ζωή και σε τι συναισθηματική φάση να σε πετύχει ο άλλος.

Κοίτα τα θεωρώ δικαιολογίες. Και το κάνετε συχνά οι γυναίκες. Και οι άνδρες έχουμε ακριβώς την ίδια ικανότητα να αισθανόμαστε συναισθηματική φόρτιση, αλλά ποτέ δεν το χρησιμοποιούμε ως δικαιολογία για τις πράξεις μας. Εσείς το κάνετε από μικρές κιόλας, ειδικά στο σχολείο με τις περιόδους. Όχι κοπέλα μου, το ότι έχεις περίοδο δεν σε δικαιολογεί από το να γίνεσαι bitch σε όλους ξαφνικά. Δεν φταίτε εσείς σε αυτό αλλά σας μαθαίνουν λάθος οι μαμάδες σας (οπως και εμάς αλλά σε άλλα πράγματα).

Αλλά και πάλι βρίσκω λίγο offtopic την απάντηση σου. Ρώτησα γιατί συνάπτουν σχέσεις μαζί τους. Δεν συνάπτεις σχέση day 1 με κάποιον άγνωστο. Βγαίνετε λίγο καιρό πριν. Ο συγκεκριμένος εξ αρχής είχε δώσει τέτοια red flags που δεν βγάζουν νόημα και αυτό μας κάνει να αναρωτιόμαστε γιατί συνέχισε μαζί του.

Δεν νομίζω. Η δική μου εμπειρία λέει πως τα περισσότερα κουσούρια και τους σκατοχαρακτήρες τους διαθέτουν αυτοί που είναι μη εμφανίσιμοι/ες. Και είναι εν μέρη λογικό γιατί όταν είσαι ωραίος/α η ζωή σου γίνεται πιο εύκολη στον κοινωνικό τομέα και θα δεχτείς πολύ λιγότερη απόρριψη απ'ότι αν είσαι γαμησέτα.

Η ζήλια έχε τη ρίζα της στην χαμηλή αυτοεκτίμηση, καθώς πιστεύεις ότι έχεις χαμηλή αξία και άρα νιώθεις ότι ο άλλος θα σε απατήσει με το που του δοθεί η πρώτη ευκαιρία καθώς όλοι οι άλλοι είναι καλύτεροι από εσένα. Την χαμηλή αυτοεκτίμηση τώρα όπως καταλαβαίνεις είναι πολύ πιθανότερο να την κουβαλάει ένας άσχημος παρά ένας ωραίος.

Τα άτομα με χαμηλή αυτοεκτίμηση επίσης είναι γνωστό πως τις περισσότερες φορές είναι χαμαιλέοντες και παρουσιάζουν διαφορετικό χαρακτήρα για να γίνουν αποδεκτοί από τους άλλους και να αισθανθούν νορμάλ οπότε δεν είναι δύσκολο να σε κοροϊδέψει κάποιος και να κάνεις σχέση μαζί του, ειδικά στην αρχή που δεν τον ξέρεις τον άλλο.

Επίσης όταν κάποιος έχει ένα κουσούρι σε πολύ μεγάλο βαθμό όπως π.χ. η ζήλια από ένα σημείο και μετά κάνει και τον άλλο να έχει δεύτερες σκέψεις καθώς λέει "ε δεν γίνεται να είναι ο άλλος τόσο ζηλιάρης είναι πολύ ακραίο όλο αυτό, μάλλον κι εγώ κάτι κάνω και δίνω δικαιώματα" οπότε μπαίνει και ο άλλος σε αυτό το τριπάκι καθώς σε μία σχέση αναπόφευκτα ο άλλος επηρεάζει την σκέψη σου.

Μαν ο τύπος είχε γκόμενα, μετά από ενάμιση μήνα βρήκε αυτήν που έφτιαξε το θέμα και αυτή συνέχισε να είναι μαζί του με όλες τις ηλιθιότητες που της έκανε, και όταν χώρισαν μετά από ενάμιση μήνα βρήκε άλλη. Δεν νομίζω να μην βλέπεται.

Παραδοξως τα ατομα που γνωριζω που εχουν κανει σκηνες ζηλειας ειναι ωραια, αλλα με πολυ χαμηλη αυτοεκτιμιση που πιανει πατο. Οταν εισαι ωραιος/α και χαμηλων τονων ή εσωστρεφης, δεν γνωριζεις οτι οντως εισαι ωραιος/α γιατι ο περισσοτερος κοσμος υποθετει οτι γνωριζεις οτι εισαι και δεν σου κανουν κοπλιμεντα. Ενας μετριος ακουει πιο συχνα καλα λογια απο οτι ενας ωραιος. Αποτελεσμα; Να αποκτας ανασφαλειες και να κανεις σκηνες ζηλειες.

Α έτσι εξηγείται λοιπόν που αν και κουκλάκι ζωγραφιστό σαν τον κατακουζηνό,δεν ακούω ποτέ κομπλιμέντα.


Τώρα εξηγούνται όλα.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 16 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top