Ζωή στην επαρχία

Nininaou

Διάσημο μέλος

Η Ρηνούλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 2,455 μηνύματα.
Σίγουρα. Μια πολύ καλή μου φίλη που δίνει του χρόνου, ήθελε να κάνει σχέδιο για να περάσει αρχιτεκτονική ή κάπου αλλού και τα παράτησε. Της έκανε μαθήματα ελεύθερο η μαθηματικός της απ'το Λύκειο που κάποτε είχε παρακολουθήσει. Αλλά δε γινόταν. Ο μόνος τρόπος θα'ταν να έρθει Αθήνα για ένα χρόνο. Και δεν την άφησαν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alis

Πολύ δραστήριο μέλος

Η alis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,134 μηνύματα.
Μια αλλαγη οτι ειδους και να ειναι,αποτελει παντα σοβαρη αποφαση και θελει πολλη σκεψη...Νομιζω οτι θα επελεγα να ζησω στην επαρχια μονο αφου ειχα συνταξιοδοτηθει η μονο αν ειχα φιλους και συγγενεις σε καποιο μερος..Στην πρωτη περιπτωση θα ηθελα να αποσυρθω και να γερασω ηρεμα...Στην δευτερη,θα συνδιαζα τους φιλους μου με το ευχαριστο περιβαλλον...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

paokman

Νεοφερμένος

Ο paokman αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών. Έχει γράψει 45 μηνύματα.
Ημουν σ'αυτο το διλημμα μεχρι ν'αρχισω να δουλευω..Τωρα ειμαι σιγουρη οτι θελω να φυγω απο δω. Δεν αντεχονται οι ρυθμοι της Αθηνας, δεν αντεχω να κανω 3 ωρες στους δρομους για να παω στη δουλεια μου, και δεν αντεχω που ζουμε ολοι για το Σαββατοκυριακο. Δεν μπορω να βλεπω γυρω μου στραβωμενες φατσες το πρωι, και μου τη σπαει περισσοτερο που γινομαι κι εγω ετσι. Οι εκδηλωσεις κι ολες οι επιλογες σιγουρα θα μου λειψουν, αλλα προτιμω να ειμαι καλα ψυχολογικα, παρα να βλεπω 2 εκθεσεις παραπανω και στο τελος της μερας να σκεφτομαι οτι ειμαι ενα ρομποτακι που δουλευει και κοιμαται για να ναι ξεκουραστο για την επομενη μερα στη δουλεια.

Πολύ σοφά τα έγραψες...

Εγώ γεννήθηκα και μεγάλωσα ανάμεσα από την Πλατεία Βικτωρίας και την Πλατεία Αττικής... Όσο πιο κέντρο Αθήνα γίνεται... Μέχρι και που τελείωσα το Πανεπιστήμιο θεωρούσα ότι η Αθήνα ήταν ένας επίγειος Παράδεισος, όπου όλοι ξενυχτάνε και περνάνε καλά κάθε ημέρα. Μετά έφυγα στο εξωτερικό για σπουδές. Έμεινα στην γαλλική πολίχνη Μπεζανσόν και στην ελβετική Γενεύη. Ναι, μου έλειπαν οι φίλοι μου και οι δικοί μου, αλλά εκεί γνώρισα πολυ κόσμο. Πράσινο, πάρκα... Και φέτος επέστρεψα στην Αθήνα για δουλειά... Εδώ κι έναν χρόνο δουλεύω 12 ώρες την ημέρα (και πληρώνομαι με 700 ευρώ...), δεν βλέπω κανέναν, ζω και αναπνέω για τα Σαββατοκύριακα...
Δεν είναι ζωή αυτή...
Μακάρι να μπορούσα να ανοίξω μια δουλειά σε καμμιά ωραία επαρχιακή πόλη (Ναύπλιο, Σύρο, Ρόδο, Χανιά κλπ.) ή να διορισθώ ως καθηγητής (αυτό έχω σπουδάσει) μέσω ΑΣΕΠ σε κανένα μικρό νησάκι (Κύθνο, Πλάκα Μήλου κλπ.). Έχω ανάγκη από ηρεμία κι ελέυθερο χρόνο! Να κάνω τις βόλτες μου! Να έχω χρόνο να διαβάζω τα βιβλία μου! Να μπορώ να συζητήσω για κάποιο θέμα δίχως να τρέχω να προλάβω! Να ζήσω κι όχι να ζω για να δουλεύω! Δεν με νοιάζουν τα πολλά λεφτά (καλά, αυτό βέβαια είναι ψιλοψέμμα...), απλά να ζω ελεύθερα. Να μπορώ να έχω χρόνο για εμένα...
Βέβαια, ΄ξερω πως θα μου λείψει το θέατρο κι ο κινηματογράφος, τα ψώνια, οι φίλοι μου κι οι συγγενείς μου (ε, όχι και όλοι:P)... Δεν ξέρω...
Πάντως 2 χρόνια σε Μπεζανσόν και Γενεύη πέρασα τέλεια! Αλλά ήμουν φοιτητής... Δεν ξέρω πως θα ήταν άμα δούλευα εκεί...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DriveIn

Νεοφερμένος

Ο DriveIn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 73 μηνύματα.
Το ερώτημα απευθύνεται κυρίως σε όσους ζουν σε μεγάλη πόλη. Θα αποφασίζατε να μετακομίσετε και να αρχίσετε την ζωή σας από την αρχή σε μια πιο μικρή πόλη της επαρχίας ή όχι; Ποια νομίζετε είναι τα θετικά και ποια τα αρνητικά μιας τέτοιας απόφασης; Με ποια κριτήρια θα επιλέγατε ποια πόλη θα ήταν αυτή;

Είναι μερικά χρόνια που σκέφτομαι πως θα ήθελα να ζω εκτός Αθηνών, αλλά ποτέ δεν το αποφάσισα γιατί η δουλειά μου, οι γονείς μου και όλος μου ο κύκλος είναι εδώ.. μα όσο περνάει ο καιρός, τόσο σκέφτομαι πως ίσως και να έπρεπε να το κυνηγήσω πιο σοβαρά. Αγχώνομαι όμως μήπως τελικά δεν είναι τόσο ειδυλλιακό όσο ακούγεται!

(Αν παίζει παρόμοιο θέμα, κάντε ό,τι καταλαβαίνετε! :P)

Σίγουρα δεν είναι ΚΑΘΟΛΟΥ ειδυλλιακό όπως ακούγεται. Και για να διακόψω το φαγητό μου τώρα και να αφήσω τις ταλιατέλες στην άκρη και να σου απαντώ, καταλαβαίνεις ότι έχω μεγάλη πείρα πάνω στο θέμα! Βασικά δεν ξέρω τον χαρακτήρα και το άτομό σου, αλλά θα μιλήσω καθαρά για φυσιολογικούς ανθρώπους που έχουν επάνω τους ακόμα ίχνη αξιοπρέπειας, νεύρα, αντοχές και σεβαστό IQ. Να πας να μείνεις στην επαρχία, να κάνεις τι...;;; Να είσαι σε έναν περιορισμένο κύκλο που θα πρέπει να ακολουθείς τα κόμπλεξ και τον μεσαίωνα των επαρχιωτών, για να μην σε κατηγορήσουν για πόρνη/σατανίστρια/μάγισσα και άλλα...;! Μάθε πως ο κόσμος τής επαρχίας είναι αφάνταστα σκληρός και κάτι αιώνες πίσω. Πάρε μια καρτ-ποστάλ με ρυάκια και προβατάκια και άραξε στην πόλη που σου προσφέρει τα πάντα και σε κρύβει όταν πρέπει. Για το καλό σου...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jrot6

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο jrot6 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών, επαγγέλεται Αεροσυνοδός και μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,535 μηνύματα.
DriveIn μιλάμε για μια μικρή πόλη της επαρχίας και όχι για χωριά στα βάθη της ανατολής.. Σε μια μικρή πόλη μια χαρά μπορείς να είσαι όπως γουστάρεις..

Να πας να κάνεις τι; Να πας και να ζήσεις σαν άνθρωπος με φυσιολογικούς ρυθμούς και καλύτερη ποιότητα ζωής..Εκτός αν την βρίσκεις με την κίνηση,τον απίστευτα χαμένο χρόνο στις μετακινήσεις κλπ κλπ..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ρενακι 13

Νεοφερμένος

Η ρένα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Πάτμος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 112 μηνύματα.
Σίγουρα δεν είναι ΚΑΘΟΛΟΥ ειδυλλιακό όπως ακούγεται. Και για να διακόψω το φαγητό μου τώρα και να αφήσω τις ταλιατέλες στην άκρη και να σου απαντώ, καταλαβαίνεις ότι έχω μεγάλη πείρα πάνω στο θέμα! Βασικά δεν ξέρω τον χαρακτήρα και το άτομό σου, αλλά θα μιλήσω καθαρά για φυσιολογικούς ανθρώπους που έχουν επάνω τους ακόμα ίχνη αξιοπρέπειας, νεύρα, αντοχές και σεβαστό IQ. Να πας να μείνεις στην επαρχία, να κάνεις τι...;;; Να είσαι σε έναν περιορισμένο κύκλο που θα πρέπει να ακολουθείς τα κόμπλεξ και τον μεσαίωνα των επαρχιωτών, για να μην σε κατηγορήσουν για πόρνη/σατανίστρια/μάγισσα και άλλα...;! Μάθε πως ο κόσμος τής επαρχίας είναι αφάνταστα σκληρός και κάτι αιώνες πίσω. Πάρε μια καρτ-ποστάλ με ρυάκια και προβατάκια και άραξε στην πόλη που σου προσφέρει τα πάντα και σε κρύβει όταν πρέπει. Για το καλό σου...

παλιο το θεματακι!αλλα συμφωνω μαζι σου,θα μου πεις πλεον ολοι φευγουν για επαρχια,εγω εφυγα πριν 17 χρονια,και το σκεφτομαι να γυρισω πισω,οχι μονη πια,αλλα με δυο παιδια και τον αντρα μου,αν θελει να ρθει!δε την παλευω αλλο εδω!παρανοια ειναι,τι να το κανω το τοπιο,το καθαρο οξυγονο,τις γρηγορες μετακινησεις?μεσαιωνας η επαρχια,τουλαχιστον αυτη η επαρχια που ζω εγω,που δεν εχει ουτε ενα θεατρο,ουτε καν σινεμα,ουτε παιδιατρο,ουτε εναν ανθρωπο να μιλας την ιδια γλωσσα.μακαρι να αδειασει η αθηνα,να γυρισω πισω τα χω δει ολα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prwteas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο prwteas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 193 μηνύματα.
Εγώ που κατάγομαι από επαρχία έχω να επισημάνω ότι στα θετικά συγκαταλέγονται πράγματι ο καθαρός αέρας, η φύση, οι κοντινές αποστάσεις, οι ηπιότεροι ρυθμοί και γενικά η σαφώς καλύτερη ποιότητα ζωής. Όμως, μιας και ουδέν καλό αμιγές κακού, θα έχεις να αντιμετωπίσεις στενόμυαλους ανθρώπους και κλειστούς κοινωνικούς κύκλους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rainbow Blues

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Rainbow Blues αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Έμπορος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 305 μηνύματα.
Οι γονείς μου έχουν ήδη φύγει και μένουν έξω από την Θεσσαλονίκη αλλά έρχονται κάθε μέρα για τις δουλειές τους στην πόλη (το χωριό ειναι 20 λεπτά με το αμάξι). Και έχω να πω πως το έχουν καταευχαριστηθεί αν και ακόμα είναι η αρχή.... Εχουν κάνει κόκκινα μαγουλάκια και το καλοκαίρι η ασχολία τους ήταν το μποστανάκι....

Εγώ από την πλευρά μου προτιμώ τις μικρές πόλεις που έχουν ζωή... και μένω Θεσσαλονίκη μεν, μακριά από το κέντρο δε...:D

Εχει να κάνει πόλυ με την φάση στην οποία βρίσκεσαι στη ζωή σου. Αν ποτέ θελήσω να κάνω οικογένεια και παιδιά πιστεύω οτι θα ήταν καλύτερα να μεγαλώσουν πιο κοντα στη φύση. Τώρα όμως που θέλω να βγώ να τρέξω στη δουλειά και να είμαι σαν το τρελομπαλάκι μια από εδώ και μια από εκεί η πόλη βοηθάει πολύ περισότερο...:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kate! =]

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η kate! =] αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 367 μηνύματα.
γενικα ειμαι παιδι της πολης...αλλα οταν πηγαινω στο εξοχικο μου ηρεμω και νιωθω καποιες στιγμες ευτιχισμενι που επιτελους μπορω και ξεφευγω...αλλα οχι για πολυ...δηλαδη οκ να παω εκει ενα σκ αλλα μετα το να περναω εκει ολο μου τον χρονο θα εκοβα φλεβα!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christinelle

Πολύ δραστήριο μέλος

Η christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,873 μηνύματα.
Εγώ γεννήθηκα και μεγάλωσα στο κέντρο της Αθηνας. Με 6 χρόνια "διάλλειμα" σε προάστειο, αλλά αρκετά κεντρικό προάστειο. Μ' αρεσει η Αθηνα, η φασαρία της, τα φώτα, οι συγκοινωνίες, τα μαγαζιά, ο πολύς κόσμος...Εκει είναι οι φίλοι μου (διασκορπισμένοι σε πολλές περιοχές), ο πατέρας μου, ο αδερφός μου, οι αναμνήσεις μου και ο,τι ξέρω. Πρόσφατα μετακόμισα με τον άντρα μου που μένει Αττική μεν, αλλά σε χωριό. Δουλευει εδώ κοντά και τον βολευει (όταν τον γνώρισα έμενε Αθηνα και βαρέθηκε τις διαδρομές). Επίσης του αρέσει το γεγονόνος ότι παρκάρει έξω από το σπίτι, μένουμε σε μονοκατοικια με κήπο, μπορεί να κάνει όσο φασαρία θέλει γιατί όλοι οι γείτονες είναι μακριά και δεν ακούνε, κλπ. Εμένα πάλι με φρικάρει όλο αυτό. Δεν βλέπεις πεζό αφού νυχτώσει, έχει πολύ ησυχία, όλο χωράφια, μαγαζιά σχεδόν καθόλου (δεν μιλαμε για ρουχα. Μιλάμε για τράπεζες, δεκο, φαρμακεία, κλπ) και γενικά για να κάνεις τις δουλειές σου πρέπει να πας 12 χιλιόμετρα από εδώ. Συγκοινωνία της υπομονής που δεν εξυπηρετεί και πολύ, υγρασία φουλ και το χειρότερο (ελπίζω προσωρινά) δεν ξέρω κανέναν εδώ και δεν έχω ιδέα πως να γνωρίσω.
Κι εγώ ρομποτάκι είμαι. Δεν έχει δουλειές εδώ και αφού παραιτήθηκα από αυτή που είχα στο κέντρο, είπα να παώ να πάρω το πτυχίο που είχα παρατησει. Ε, θέλω 5 ώρες καθημερινά σε μετακίνηση, μόνο για να πάω στο μαθημα και να έρθω. Κατά μέσο όρο, λειπω 12 ώρες από το σπίτι κάθε μέρα και όταν γυρνάω, θέλω άλλες 2 για δουλειές του σπιτιου. Οπότε, σιγουρευτειτε ότι θα πάτε σε επαρχιακή ΠΟΛΗ, που θα βρείτε δουλειά, και όχι σαν εμένα. Και κατά πόσο θα σας φάνε οι διαδρομες να επισκεπτεστε άτομα ή να κάνετε δουλειες στην Αθηνα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

love_angel

Επιφανές μέλος

Η vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 11,721 μηνύματα.
Το έχω σκεφτεί πολλές φορές πως αν έβρησκα δουλειά στο χωριό μου ή σε κάποια άλλη επαρχιακή πόλη θα ήθελα να φύγω απο την Αθήνα. Δε μαρέσει ο γρήγορος ρυθμός ζωής, ούτε τα άγχη που προσφέρει αβέρτα η μεγαλούπολη. Ούτε Αθήνα, ούτε Θεσσαλονίκη, ούτε καν Λάρισα που τη ζω 4 χρόνια τώρα. Μικρή επαρχιακή πόλη θα την προτιμούσα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
Το έχω σκεφτεί πολλές φορές πως αν έβρησκα δουλειά στο χωριό μου ή σε κάποια άλλη επαρχιακή πόλη θα ήθελα να φύγω απο την Αθήνα. Δε μαρέσει ο γρήγορος ρυθμός ζωής, ούτε τα άγχη που προσφέρει αβέρτα η μεγαλούπολη. Ούτε Αθήνα, ούτε Θεσσαλονίκη, ούτε καν Λάρισα που τη ζω 4 χρόνια τώρα. Μικρή επαρχιακή πόλη θα την προτιμούσα.

το αυτό ακριβώς... Βρίσκομαι πλέον στον 13ο χρόνο στην Αθήνα, εξακολουθώ να μην νιώθω Αθηναία (παρόλο που πλησιάζω να ζω πλέον τη μισή μου ζωή εδώ--και όλη σχεδόν την ενήλικη) και αν μπορούσα να βρω δουλειά κυρίως στο νησί μου αλλά δευτερευόντως οπουδήποτε ΠΛΗΝ μεγαλουπόλεων [ειδικά Αθήνας] θα έφευγα πραγματικά αυτό το δευτερόλεπτο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Βούλα Σούφη

Νεοφερμένος

Η Βούλα Σούφη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ζάκυνθος (Ζάκυνθος). Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Ζωή στην πόλη ή την επαρχία ήταν η αναζήτηση μου στο google που με οδήγησε στο e-steki και σε αυτή τη συνομιλία.
Αν και blogger, δεν είμαι καθόλου εξοικειωμένη με τα forum, αλλά το e-steki μου μοιάζει το πιο νοικοκυρεμένο forum που έχω δει ποτέ μου, και είπα να μείνω! Καλώς σας βρίσκω.

Πολύ θα ήθελα να διαβάσω τις σημερινές απόψεις όσων πολύ ωραία γράψατε πώς νιώθατε το '07 στο κλασικό ερώτημα "πόλη ή επαρχία?". Πριν ένα χρόνο μετακόμισα από Αθήνα Ζάκυνθο, και είναι σα να πάτησα Restart στη ζωή μου! Τόλμησε άραγε κανείς τη μεγάλη αλλαγή στο μεταξύ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ελενη_

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η ελενη_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 129 μηνύματα.
γεννημενη και μεγαλωμενη στη θεσσαλονικη, μπορω να πω οτι τη λατρευω και δε νομιζω οτι θα εφευγα ποτε. ο μονος λογος για να φυγω θα ηταν η να παω αθηνα, η να παω στο εξωτερικο.. βεβαια οι μικρες πολεις και τα χωρια εχουν πολλα θετικα. θυμαμαι οταν ειχα πρωτοπαει στην καστορια για κατι δουλειες του μπαμπα μου, και εχα μεινει σε μια φιλη μου εκει, με εξεπληξε το γεγονος οτι εβγαιναν οποτε ηθελαν, κανονιζαν να βγουν 5 λεπτα πριν, πηγαιναν παντου με τα ποδια και κυκλοφορουσαν 2 η ωρα το βραδυ χωρις φοβο...!!
στη θεσσαλονικη αν ερθεις με αυτο το σκεπτικο θα σε περασουν τουλαχιστον για τρελο(και στην αθηνα ειναι ακομα χειροτερα!!!).. ολα τα ραντεβου κλεινονται τουλαχιστον μια βδομαδα πριν, για να εισαι στην ωρα σου καπου πρεπει να ξεκινησεις τουλαχιστον μια ωρα πριν(αυτο βεβαια εξαρταται και απο το που μενεις η που θες να πας), ασε την απιστευτη κινηση και το καυσαεριο... για να πας κεντρο δεν παιρνεις αμαξι με ΤΙΠΟΤΑ.... αλλιως θα ζησεις κατι παρομοιο με τον εφιαλτη στο δρομο με τις λευκες.. τι να πω.. προς το παρον τους εχω συνηθισει αυτους τους ρυθμους. αν καποια στιγμη στο μελλον αλλαξω γνωμη και θελησω να ζησω σε καποια πιο μικρη πολη δεν το ξερω, αλλα προς το παρον ΟΧΙ.. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nafs

Διάσημο μέλος

Η nafs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 2,862 μηνύματα.
Μένω όλη την μέχρι τώρα ζωή μου Θεσσαλονίκη και η απάντηση στο αν θα πήγαινα στην επαρχία είναι όχι. Απλά λατρεύω αυτή την πόλη. Βέβαια αν με ρωτούσατε αν θα ήθελα να μετακομίσω σε μια μεγαλούπολη του εξωτερικού μάλλον ναι θα έλεγα:P, αν και πάντα θα ήθελα να επιστρέψω Θεσσαλονίκη.
Στο θέμα μας. Έχω δύο χωριά μικρά με λίγους κατοίκους που όποτε πηγαίνω αισθάνομαι μια ηρεμία, μια γαλήνη. Αλλά αν κάτσω εκεί πολλές μέρες δεν μπορώ. Πλήττω. Απολαμβάνω πάρα πολύ περιπάτους στο δάσος, απολαμβάνω να ακούω τα τζιτζίκια και τα βατράχια να τραγουδούν τα καλοκαιρινά βράδια, την απόλυτη σιωπή και σκοτάδι στο δάσος το βράδυ και τη συμμετοχή μου στις αγροτικές εργασίες απλά μόνο για κάποιο χρονικό διάστημα. Έχω ανάγκη μια ζωή με γρήγορους ρυθμούς. Μια ζωή που να έχω πρόσβαση σε ό,τι με ενδιαφέρει ανα πάσα στιγμή, μια ζωή που όταν έχω αϋπνίες το βράδυ θα ακούγεται ένα αυτοκίνητο να περνά το δρόμο(έτσι ξεχωρίζω την πόλη απ το χωριό:P). Μάλλον επειδή έτσι έχω μάθει. Δεν αμφιβάλλω ότι μπορεί να αλλάξω γνώμη κάποια στιγμή στο μέλλον.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christinelle

Πολύ δραστήριο μέλος

Η christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,873 μηνύματα.
Επαρχία με τίποτα. Αν δεν είχα αυτοκίνητο θα ήθελα καρακέντρο. Αλλά μιας και έχω, ψηφίζω προάστειο/μεσαία πόλη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ελενη_

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η ελενη_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 129 μηνύματα.
Μένω όλη την μέχρι τώρα ζωή μου Θεσσαλονίκη και η απάντηση στο αν θα πήγαινα στην επαρχία είναι όχι. Απλά λατρεύω αυτή την πόλη. Βέβαια αν με ρωτούσατε αν θα ήθελα να μετακομίσω σε μια μεγαλούπολη του εξωτερικού μάλλον ναι θα έλεγα:P, αν και πάντα θα ήθελα να επιστρέψω Θεσσαλονίκη.
Στο θέμα μας. Έχω δύο χωριά μικρά με λίγους κατοίκους που όποτε πηγαίνω αισθάνομαι μια ηρεμία, μια γαλήνη. Αλλά αν κάτσω εκεί πολλές μέρες δεν μπορώ. Πλήττω. Απολαμβάνω πάρα πολύ περιπάτους στο δάσος, απολαμβάνω να ακούω τα τζιτζίκια και τα βατράχια να τραγουδούν τα καλοκαιρινά βράδια, την απόλυτη σιωπή και σκοτάδι στο δάσος το βράδυ και τη συμμετοχή μου στις αγροτικές εργασίες απλά μόνο για κάποιο χρονικό διάστημα. Έχω ανάγκη μια ζωή με γρήγορους ρυθμούς. Μια ζωή που να έχω πρόσβαση σε ό,τι με ενδιαφέρει ανα πάσα στιγμή, μια ζωή που όταν έχω αϋπνίες το βράδυ θα ακούγεται ένα αυτοκίνητο να περνά το δρόμο(έτσι ξεχωρίζω την πόλη απ το χωριό:P). Μάλλον επειδή έτσι έχω μάθει. Δεν αμφιβάλλω ότι μπορεί να αλλάξω γνώμη κάποια στιγμή στο μέλλον.
φαντασου δηλαδη κι εγω που δεν εχω χωριο,(εκτος απ την αλεξανδρουπολη, που δε θεωρειται χωριο πλεον) :Ρ και δεν ξερω αυτον τον τροπο ζωης πως θα μου φαινοταν να μετακομιζα σε ενα τετοιο μερος..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Noisette

Περιβόητο μέλος

Η Φωτεινός Θάλαμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συντάκτης και μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 4,754 μηνύματα.
Θα ήθελα να το δοκιμάσω. Όχι τώρα, αλλά στο μέλλον. Δεν μου αρέσει η δομή της Αθήνας σαν πόλη και πιστεύω πως μπορώ να βρω καλύτερες (μικρότερες) πόλεις που να προσφέρουν καλύτερη ποιότητα ζωής.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

αδαμαντια52071

Πολύ δραστήριο μέλος

Η νυσταλέα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,935 μηνύματα.
Mενω σε μια επαρχιακη πολη (εεε ενταξει ειναι πρωτευουσα νομου οποτε εχει κοντα 35.000-36.000 κατοικους αλλα δεν παυει να ειμαι μικρη ;) ) και πιστευω πως μου παρεχει μια ζωη κατι παραπανω απο ανεμελη...Εε ενταξει εχει μαγαζια,πολυκαταστηματα,πεζοδρομους ,παραλιες (πολλες),κινηση πολλες φορες και κακο αλλα για εμενα ειναι σαν ενα μεγαλο χωριο!

Ισχυει πως παιρνεις ενα τηλεφωνο και σε μιση ωρα βγαινεις οπως επισης πως μπορεις να κατσεις εξω μεχρι αργα τα καλοκαιρια..Υπαρχει μια ηρεμια και μια γαληνη.

Δεν υπαρχει αυτο το..''απροσωπο'' που κυριαρχει στην Αθηνα..Οι περισσοτεροι ξερουμε τα 3/4 της πολης...Ε ενταξει αυτο εχει τα καλα αλλα και τα κακα του...=P(π.χ Δεν γινετε να βγαινεις με το αμορε χερακι χερακι στα κεντρικα γτ σιγουρα η μανα σου θα το εχει μαθει πριν φτασεις σπιτι..)=P Καταλαβαινετε...

Οχι,εμενα μου αρεσει πολυ η ζωη στην επαρχια..Δεν εχει αυτο το αγχος της πρωτευουσας ...Και οσον αφορα τη φημη που λεει πως στις επαρχιακες πολεις δεν εχεις επιλογες για εξοδους αυτο ειναι μεγαλο ΨΕΜΑ!!!
Υπαρχουν..Αρκει να εχεις διαθεση να τα ανακαλυψεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΔΕΣΠΟΙΝΑ Μ.

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Δέσποινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Καβάλα (Καβάλα). Έχει γράψει 324 μηνύματα.
Μένω και εγώ σε χωριό........Δεν με χαλάει αλλά θα ήθελα να μείνω δοκιμαστικά σε πόλη.....Ακούω συχνά φίλους μου που μένουν σε πόλεις ότι θα ήθελαν να μείνουν σε χωριό....Ε,όπως έχει συνηθήσει ο καθένας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top