Ζωή στην επαρχία

Heartie

Νεοφερμένος

Η Heartie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 27 μηνύματα.
Πωπω παιδιά μου αυτό το θεματάκι αρκετά πικρό θα έλεγα με τις απόψεις να διίστανται.. Έχω μεγαλώσει σε μια παραθαλάσσια περιοχή των
2000(περίπου) κατοίκων η οποία ΔΕΝ εχει γυμνασιο ενιαιο η τεχνικο λυκειο τραπεζες(ουτε μια) dvd club τουριστικα γραφεια τσαγκαρη λαικη
αγορα η μια υποτυπωδη αγορα για να ψωνισεις.. Σπούδασα στην Ηγουμενίτσα η οποία δεν είναι και το hot spot απο αποψη ζωης η διασκεδασης αλλα το αντικειμενο μου μου αρεσε πάρα πολύ.Οι πιο πολλοι βεβαια ηταν φρικαρισμενοι αν οχι στην αρχη στο τελος σιγουρα.Παρολαυτα μπορω να πω οτι γνωρισα φιλους και περασα πολυ πιο καλα αποτι στην περιοχη απο οπου καταγομαι.. Αλλα αφοτου ξενοικιασα ειμαι παλι εδω στο χωριο(και στο τζαμπα πατρικο μου) στην Πελοποννησο.Θελω να κανω ενα ανοιγμα αλλα φοβαμαι μη φαω τα μουτρα μου κ καταληξω να φραγκομετράω πάλι.. Γιάτι κακά τα ψέματα είναι μέγα βάσανο να μη σου φτάνουν ποτέ τα λεφτά όπου και να είσαι.Αλλά θέλω να φύγω από εδώωωω.... !!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ρενακι 13

Νεοφερμένος

Η ρένα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Πάτμος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 112 μηνύματα.
αχχχχχ!!!!!!!!!!!
κατι το μικρο σπιτι στο λιβαδι που εβλεπα μικρη,κατι ο πειραιας που αρχισε να βρωμαει,κατι που οι φιλοι μου ηταν μαυρα πουλια,κι εφυγαν νωρις ειπα να παω επαρχεια,και πηγα,18 χρονια πλεον σε νησι με 3000 κατοικους,κι εχω φρικαρει,με δυο παιδια πλεον,με 4 και βαλε γατονια,με 41 χρονια στην πλατη.και παρολα αυτα,αναπολω τον πειραια.με τα θερινα του σινεμαδακια(εδω δεν εχει σινεμα),με τις βολτιτσες στο πασαλιμανι,στην πειραικη και στην καστελα,με την αγορα του,με τις φωνες του,με τη βρωμα του.
με εψησε η επαρχεια,με κουρασε,κι ομως παρολο που λεω να φυγω φοβαμαι,μηπως ειναι ολα ενα ονειρο,μια ανμνηση,και παω επανω και παθω σοκ.και καλα εγω,εχω μεγαλωσει εκει,τα παιδια ουτε ποδηλατο δε θα μπορουν να κανουν εξω,ουτε να παιξουν ελευθερα οπως εδω.απλα σκεφτομαι να παμε για χειμωνα και τα καλοκαιρια να ρχομαστε εδω στο νησι.
ομως και παλι φοβαμαι η μικρη μπαινει στην εφηβεια,εδω ειναι σκατα να ζεις εφηβεια,ολα τα σχολιαζουν,ολα τα ξερουν,για ολα εχουν γνωμη.εκει παλι θα ανησυχω εγω,που θα μπλεξει το παιδι,που θα ειναι κλπ.
ο αντρας μου θα εμενε εδω,να δουλευει και θα ρχονταν να μας βλεπει πειραια,νοεμβρη-μαρτη που δεν εχει εδω δουλεια,απ την αλλη τον φοβαμαι κι αυτον,να μεινει μονος,,η 40αρα θεωρηται πουρο,ο 40αρης αντιθετως το αντιθετο,θα μου πεις αν ειναι να μου την κανει,θα την κανει,δε θα περιμενει να φυγω,απλα αν την κανει θα χει τη δικαιολογια οτι''κυρια μου εσυ εφυγες πρωτη,ανθρωπος ειμαι κι εγω''κι αλλες τετοιες ιστοριες.
ομως οταν ολοι κοιμουνται,εγω βλεπω τα καραβια να φευγουν και πνιγομαι εδω,18 χρονια και νιωθω ξενη αναμεσα τους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ξανθη Κυπραιου

Νεοφερμένος

Η Ξανθη Κυπραιου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Άνεργος/η και μας γράφει απο Κομοτηνή (Ροδόπη). Έχει γράψει 103 μηνύματα.
αχχχχχ!!!!!!!!!!!εγω βλεπω τα καραβια να φευγουν και πνιγομαι εδω,18 χρονια και νιωθω ξενη αναμεσα τους.

Ρένα έχεις τη θάλασσα! Δεν ξέρεις πόσο σημαντικό είναι αυτό!

Το πνιγηρό είναι να βλέπεις τον τοίχο του γείτονα και το κουρτινάκι που πάει πέρα-δώθε......

Σίγουρα ο καθένας νιώθει πιο δύσκολο αυτό που βιώνει ο ίδιος, αλλά σου μιλάω ειλικρινά ότι υπάρχουν πολύ χειρότερα......

Κι εγώ μετά από 12 χρόνια νιώθω ξένη ανάμεσα σε άξεστους ανθρώπους, αλλά λέω στον εαυτό μου: Τιμή μου που νιώθω ακόμη ξένη! Τιμή μου που δεν έγινα σαν τα μούτρα τους! Αν ένιωθα οικεία μ΄αυτούς τους μικροπρεπείς θα είχα χάσει τον εαυτό μου! Διαφέρω άρα υπάρχω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,870 μηνύματα.
αχχχχχ!!!!!!!!!!!
κατι το μικρο σπιτι στο λιβαδι που εβλεπα μικρη,κατι ο πειραιας που αρχισε να βρωμαει,κατι που οι φιλοι μου ηταν μαυρα πουλια,κι εφυγαν νωρις ειπα να παω επαρχεια,και πηγα,18 χρονια πλεον σε νησι με 3000 κατοικους,κι εχω φρικαρει,με δυο παιδια πλεον,με 4 και βαλε γατονια,με 41 χρονια στην πλατη.και παρολα αυτα,αναπολω τον πειραια.με τα θερινα του σινεμαδακια(εδω δεν εχει σινεμα),με τις βολτιτσες στο πασαλιμανι,στην πειραικη και στην καστελα,με την αγορα του,με τις φωνες του,με τη βρωμα του.
με εψησε η επαρχεια,με κουρασε,κι ομως παρολο που λεω να φυγω φοβαμαι,μηπως ειναι ολα ενα ονειρο,μια ανμνηση,και παω επανω και παθω σοκ.και καλα εγω,εχω μεγαλωσει εκει,τα παιδια ουτε ποδηλατο δε θα μπορουν να κανουν εξω,ουτε να παιξουν ελευθερα οπως εδω.απλα σκεφτομαι να παμε για χειμωνα και τα καλοκαιρια να ρχομαστε εδω στο νησι.
ομως και παλι φοβαμαι η μικρη μπαινει στην εφηβεια,εδω ειναι σκατα να ζεις εφηβεια,ολα τα σχολιαζουν,ολα τα ξερουν,για ολα εχουν γνωμη.εκει παλι θα ανησυχω εγω,που θα μπλεξει το παιδι,που θα ειναι κλπ.
ο αντρας μου θα εμενε εδω,να δουλευει και θα ρχονταν να μας βλεπει πειραια,νοεμβρη-μαρτη που δεν εχει εδω δουλεια,απ την αλλη τον φοβαμαι κι αυτον,να μεινει μονος,,η 40αρα θεωρηται πουρο,ο 40αρης αντιθετως το αντιθετο,θα μου πεις αν ειναι να μου την κανει,θα την κανει,δε θα περιμενει να φυγω,απλα αν την κανει θα χει τη δικαιολογια οτι''κυρια μου εσυ εφυγες πρωτη,ανθρωπος ειμαι κι εγω''κι αλλες τετοιες ιστοριες.
ομως οταν ολοι κοιμουνται,εγω βλεπω τα καραβια να φευγουν και πνιγομαι εδω,18 χρονια και νιωθω ξενη αναμεσα τους.

Θα έδινα πάρα πολλά για να μπορέσω να φύγω αύριο από την κωλοαθήνα... Δε θέλω τα παιδιά μου να μεγαλώσουν μες στο καυσαέριο, μέσα στα αυτοκίνητα, να μην μπορούν να παίξουν στη γειτονιά, να φοβάμαι οτι θα πάρουν ένα λεωφορείο και θα χαθούν, να φοβάμαι μήπως μπλέξουν πουθενά... Εφιάλτης μου είναι μόνο που το σκέφτομαι. Μπορεί καλή μου ο Πειραιάς να έχει σινεμαδάκια και να έχει την πλάκα της η βολτίτσα στην Καστέλλα, αν πας όμως και δεις τους αλλοδαπούς που έχει γεμίσει, τη βρωμιά, το οτι "χάνεσαι" εκεί μέσα άγνωστος μεταξύ αγνώστων, θα καταλάβεις οτι ένα σινεμά δε σου φτιάχνει τη ζωή. Ξέρω οτι ό,τι έχεις το θεωρείς δεδομένο κι αυτό που δεν έχεις αποζητάς, αλλά δες τα θετικά. Τα παιδιά σου μεγαλώνουν σε καθαρό αέρα, δίπλα στη θάλασσα και ΜΕ ΑΘΩΟΤΗΤΑ που εδώ έχει χαθεί προ πολλού. Κι αν οι γείτονες τα ξέρουν όλα και τα συζητάνε, γράψτους εκεί που δεν πιάνει μελάνι και μάθε και τα παιδιά σου αυτό να κάνουν, γιατί την ευτυχία μας εμείς την κάνουμε και κανείς δε θα μας τη χαρίσει αν τη χάσουμε. Εγώ λέω, μην αφήσεις το νησί. Υπάρχουν τόσο πολλοί άνθρωποι που έρχονται με το καράβι που εσύ κοιτάς και στεναχωριέσαι και βλέπουν τα σπιτάκια στο νησί και ζηλεύουν οικτρά εσάς που μένετε εκεί χειμώνα καλοκαίρι, που μπορείτε ανά πάσα στιγμή να πιείτε ουζάκι στην παραλία (πρέπει να κάνω 25 χλμ από το σπίτι μου για να δω θάλασσα), που από τον Απρίλη κάνετε τα μπανάκια σας, που δεν είστε χαμένοι μέσα σε χαώδεις πολυκατοικίες στην τσιμεντούπολη. Αν θες κάνε ένα ταξιδάκι στον Πειραιά φίλη μου, έλα όμως χειμώνα, 11 η ώρα το πρωί, να δεις την κίνηση στο λιμάνι, το βρισίδι των οδηγών, τα κορναρίσματα, τη μπόχα, και αποφάσισε αν προτιμάς αυτό από τη βαρεμάρα και το κουτσομπολιό που έχεις εκεί...

Σου λέω και σου υπογράφω, δίνω πολλά για να κάνω τη ζωή σου...:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jason Del Piero

Δραστήριο μέλος

Ο Jason Del Piero αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 546 μηνύματα.
Εχω την εντύπωση ότι σε όποια πόλη και να ζεις κάποια στιγμή θα μπουχτίσεις...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gilda

Τιμώμενο Μέλος

Η Gilda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,132 μηνύματα.
αχχχχχ!!!!!!!!!!!
κατι το μικρο σπιτι στο λιβαδι που εβλεπα μικρη,κατι ο πειραιας που αρχισε να βρωμαει,κατι που οι φιλοι μου ηταν μαυρα πουλια,κι εφυγαν νωρις ειπα να παω επαρχεια,και πηγα,18 χρονια πλεον σε νησι με 3000 κατοικους,κι εχω φρικαρει,με δυο παιδια πλεον,με 4 και βαλε γατονια,με 41 χρονια στην πλατη.και παρολα αυτα,αναπολω τον πειραια.με τα θερινα του σινεμαδακια(εδω δεν εχει σινεμα),με τις βολτιτσες στο πασαλιμανι,στην πειραικη και στην καστελα,με την αγορα του,με τις φωνες του,με τη βρωμα του.
με εψησε η επαρχεια,με κουρασε,κι ομως παρολο που λεω να φυγω φοβαμαι,μηπως ειναι ολα ενα ονειρο,μια ανμνηση,και παω επανω και παθω σοκ.και καλα εγω,εχω μεγαλωσει εκει,τα παιδια ουτε ποδηλατο δε θα μπορουν να κανουν εξω,ουτε να παιξουν ελευθερα οπως εδω.απλα σκεφτομαι να παμε για χειμωνα και τα καλοκαιρια να ρχομαστε εδω στο νησι.
ομως και παλι φοβαμαι η μικρη μπαινει στην εφηβεια,εδω ειναι σκατα να ζεις εφηβεια,ολα τα σχολιαζουν,ολα τα ξερουν,για ολα εχουν γνωμη.εκει παλι θα ανησυχω εγω,που θα μπλεξει το παιδι,που θα ειναι κλπ.
ο αντρας μου θα εμενε εδω,να δουλευει και θα ρχονταν να μας βλεπει πειραια,νοεμβρη-μαρτη που δεν εχει εδω δουλεια,απ την αλλη τον φοβαμαι κι αυτον,να μεινει μονος,,η 40αρα θεωρηται πουρο,ο 40αρης αντιθετως το αντιθετο,θα μου πεις αν ειναι να μου την κανει,θα την κανει,δε θα περιμενει να φυγω,απλα αν την κανει θα χει τη δικαιολογια οτι''κυρια μου εσυ εφυγες πρωτη,ανθρωπος ειμαι κι εγω''κι αλλες τετοιες ιστοριες.
ομως οταν ολοι κοιμουνται,εγω βλεπω τα καραβια να φευγουν και πνιγομαι εδω,18 χρονια και νιωθω ξενη αναμεσα τους.

Νομίζω πως αυτό είναι το πιο "ειλικρινές" μήνυμα που έχω διαβάσει.
Και με ωραία γραφή, αν το έβρισκα σε βιβλίο, θα το χα αγοράσει.
Σου εύχομαι όπου κι αν μείνεις τελικά, αν είσαι ευτυχισμένη.
Κι εγώ στον Πειραιά μεγάλωσα και όποτε είμαι στενονωχρημένη, περπατάω στα σοκάκια του και μου περνάνε όλα. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pequeño

Τιμώμενο Μέλος

Η Pequeño αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,829 μηνύματα.
αχχχχχ!!!!!!!!!!!
κατι το μικρο σπιτι στο λιβαδι που εβλεπα μικρη,κατι ο πειραιας που αρχισε να βρωμαει,κατι που οι φιλοι μου ηταν μαυρα πουλια,κι εφυγαν νωρις ειπα να παω επαρχεια,και πηγα,18 χρονια πλεον σε νησι με 3000 κατοικους,κι εχω φρικαρει,με δυο παιδια πλεον,με 4 και βαλε γατονια,με 41 χρονια στην πλατη.και παρολα αυτα,αναπολω τον πειραια.με τα θερινα του σινεμαδακια(εδω δεν εχει σινεμα),με τις βολτιτσες στο πασαλιμανι,στην πειραικη και στην καστελα,με την αγορα του,με τις φωνες του,με τη βρωμα του.
με εψησε η επαρχεια,με κουρασε,κι ομως παρολο που λεω να φυγω φοβαμαι,μηπως ειναι ολα ενα ονειρο,μια ανμνηση,και παω επανω και παθω σοκ.και καλα εγω,εχω μεγαλωσει εκει,τα παιδια ουτε ποδηλατο δε θα μπορουν να κανουν εξω,ουτε να παιξουν ελευθερα οπως εδω.απλα σκεφτομαι να παμε για χειμωνα και τα καλοκαιρια να ρχομαστε εδω στο νησι.
ομως και παλι φοβαμαι η μικρη μπαινει στην εφηβεια,εδω ειναι σκατα να ζεις εφηβεια,ολα τα σχολιαζουν,ολα τα ξερουν,για ολα εχουν γνωμη.εκει παλι θα ανησυχω εγω,που θα μπλεξει το παιδι,που θα ειναι κλπ.
ο αντρας μου θα εμενε εδω,να δουλευει και θα ρχονταν να μας βλεπει πειραια,νοεμβρη-μαρτη που δεν εχει εδω δουλεια,απ την αλλη τον φοβαμαι κι αυτον,να μεινει μονος,,η 40αρα θεωρηται πουρο,ο 40αρης αντιθετως το αντιθετο,θα μου πεις αν ειναι να μου την κανει,θα την κανει,δε θα περιμενει να φυγω,απλα αν την κανει θα χει τη δικαιολογια οτι''κυρια μου εσυ εφυγες πρωτη,ανθρωπος ειμαι κι εγω''κι αλλες τετοιες ιστοριες.
ομως οταν ολοι κοιμουνται,εγω βλεπω τα καραβια να φευγουν και πνιγομαι εδω,18 χρονια και νιωθω ξενη αναμεσα τους.

Κάνε ένα crash test, πάνε για 1-2 βδομάδες Αθήνα, σίγουρα τις πρώτες μέρες θα το ευχαριστηθείς αλλά μετά από λίγο θα παρακαλάς να γυρίσεις πίσω....
Εμένα ποτέ μα ποτέ δεν μου άρεσε η πόλη, μουτζώστε με άλλα μισώ τη Θεσσαλονίκη δε μου αρέσει εδώ, εγώ είμαι για ήσυχα πράγματα όλη αυτή τη βαβούρα δεν την αντέχω, όποτε βρίσκω ευκαιρία να φύγω από εδώ την αρπάζω έστω και για λίγο, αλλά όταν φτάνει η ώρα της επιστροφής κατάθλιψη με πιάνει :(
Αφού από σκατό-μωρό το έλεγα χωριάτη θα παντρευτώ να ζω σε χωράφι, ή Κρητικό (ήταν το μόνο νησί που ήξερα) :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gilda

Τιμώμενο Μέλος

Η Gilda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,132 μηνύματα.
Εγώ παιδιά το αντίθετο. Ακομα και στη Θεσσαλονίκη δεν θα μπορούσα να ζήσω, γιατί δεν έχει αρεκτά πράγματα να κάνεις. Μου αρέσει για διακοπές, αλλά μετά πίσω στην Αθήνα. Και γενικά όποτε πάμε διακοπές, μέσα σε 4 μέρες έχω κάνει τα πάντα που έχει το μέρος των διακοπών, και μετά αρχίζω και πνίγομαι που πρέπει να κάνω πάλι τα ίδια.
Μου αρέσει που όταν θέλω να πάω θερινό σινεμά έχει πάνω από 20 επιλογές, μου αρέσει που τη μια μέρα κάνω πιλάτες, την άλλη αεροβική και την άλλη ότι μου ρθει, που μπορώ να δω 30 παραστάσεις τον χρόνο. Και όποτε θέλω φύση, πάω διακοπούλες.
Άλλωστε, όπως έχω ξαναπεί, υπάρχουν και περιοχές στην Αττική που είναι μέσα στο πράσινο..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rea_94

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Rea αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 194 μηνύματα.
O καθένας όπως μάθει. Εγώ που μεγάλωσα και μένω σε χωριό, δε θέλω με τίποτα να ζήσω σε πόλη μεγαλύτερη από τα Γιάννενα ή το Βόλο πχ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gilda

Τιμώμενο Μέλος

Η Gilda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,132 μηνύματα.
O καθένας όπως μάθει. Εγώ που μεγάλωσα και μένω σε χωριό, δε θέλω με τίποτα να ζήσω σε πόλη μεγαλύτερη από τα Γιάννενα ή το Βόλο πχ.

Βέβαια, αυτό είναι μεγάλη αλήθεια, ο καθένας όπως μάθει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νεογέννητος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νεογέννητος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών. Έχει γράψει 848 μηνύματα.
Εργάζομαι εδώ κι ενάμιση χρόνο στην Αθήνα. Είμαι γέννημα - θρέμμα της υπέροχης Καβάλας και με βεβαιότητα σας λέω το εξής: ATHENS SUCKS...

Επαρχία: Ποιότητα ζωής, ελάχιστο στρεςς, καλλιέργεια γης (σε αρκετές περιπτώσεις), φθηνότερη ζωή, πολύ περισσότερο πράσινο, κοινωνικότεροι οι άνθρωποι, χαλαροί ρυθμοί.

Αθήνα: Ατελείωτο στρεςς, ακριβότερη ζωή, ασφάλεια (χαχαχαχαχαχα), ορδές Ούννων, απομακρυσμένοι άνθρωποι, ρυθμοί εφάμιλλοι με την ταχύτητα του φωτός, καυσαέριο, τσιμέντο.

Το ίδιο ισχύει και για τη Θεσσαλονίκη, σε μικρότερο βαθμό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pequeño

Τιμώμενο Μέλος

Η Pequeño αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,829 μηνύματα.
Εργάζομαι εδώ κι ενάμιση χρόνο στην Αθήνα. Είμαι γέννημα - θρέμμα της υπέροχης Καβάλας και με βεβαιότητα σας λέω το εξής: ATHENS SUCKS...

Επαρχία: Ποιότητα ζωής, ελάχιστο στρεςς, καλλιέργεια γης (σε αρκετές περιπτώσεις), φθηνότερη ζωή, πολύ περισσότερο πράσινο, κοινωνικότεροι οι άνθρωποι, χαλαροί ρυθμοί.

Αθήνα: Ατελείωτο στρεςς, ακριβότερη ζωή, ασφάλεια (χαχαχαχαχαχα), ορδές Ούννων, απομακρυσμένοι άνθρωποι, ρυθμοί εφάμιλλοι με την ταχύτητα του φωτός, καυσαέριο, τσιμέντο.

Το ίδιο ισχύει και για τη Θεσσαλονίκη, σε μικρότερο βαθμό.

αααχ και εγώ από Καβάλα είμαι,όχι μέσα από Καβάλα από ένα χωρίο, πόσο την αγαπάω αυτή τη πόλη ρε <3
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νεογέννητος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νεογέννητος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών. Έχει γράψει 848 μηνύματα.
Συντοπίτισσα :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
Oι Αθηναίκοι δεν ξέρουν τίποτα από καλλιέργειες μαζεύω ελιές κοκ για αυτούς όλα είναι στο σουπερμαρκετ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δεσμώτης

Περιβόητο μέλος

Ο Δεσμώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 45 ετών. Έχει γράψει 4,605 μηνύματα.
Oι Αθηναίκοι δεν ξέρουν τίποτα από καλλιέργειες μαζεύω ελιές κοκ για αυτούς όλα είναι στο σουπερμαρκετ



:lol::lol::lol::lol:

διαφωνώ.

Previously on Twitter:

@IliasKasidiaris είσθε γεωπόνος?Να περάσετε να σας δείξω ενα μποστάνι μ'αγγούρια που έχω στην αυλή.

:confused:



ζωή στην επαρχία

άλλο ένα πλεονέκτημα της επαρχίας:
Είσαι στην εξοχή, περνάς κατά λάθος μέσα από ιστό αράχνης, μαθαίνεις αυτόματα καράτε.
Γυρνάς στην πόλη, τους γαμάς όλους. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ρενακι 13

Νεοφερμένος

Η ρένα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Πάτμος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 112 μηνύματα.
χαχαχαχα!!!!!!!!!μου φτιαξατε το κεφι παντως,δε ξερω τι θα γινω,πως θα μου τη δωσει η τι θα κανω,αλλα οσα διαβασα μ εκαναν να νιωσω καλλυτερα.σαφως και η επαρχεια εχει ηρεμια,ειναι ομορφα,ξεγνιαστα(οσο για αθωοτητα που ειπε καποιος,καμια σχεση ομως)θα μου πεις,που υπαρχει αθωοτητα πλεον?στα παιδια μοναχα κι αυτα σκεφτομαι και,ξανασκεφτομαι για το τι θα κανω.
δε με περνει πλεον για παρτεντζες,δεν ειμαι 20 χρονων,δεν ειμαι μονη μου να κανω οτι μου κατεβει στο κεφαλι.χαιρομαι που τοσα χρονια δεν εγινα σαν κι αυτους εδω,οπως εγραψε μια φιλη παραπανω,χαιρομαι που δεν αφομιωθηκα κι απλα εγκλιματιστηκα εδω.
και ξερω οτι καταβαθος θυμαμαι τον ωραιο εκεινο πειραια του 80-90 που αφησα και πλεον δεν ειναι ετσι.μου τα λενε οι δικοι μου επανω,ποσο δυσκολα εχουν γινει εκει τα πραγματα,το σπιτι στον πειραια ποτε δεν το νοικιασα,δεν το εγκατελειψα,μπορω να παω οποτε θελω,ειναι ολοι οι δικοι μου εκει,γονεις,αδελφια,ειναι 4 οροφοι που μενουν οι δικοι μου κι ο δικος μου αδειος παντα ζεστος και φιλοξενος απ τη μανουλα μου.
απλα μεγαλωσα κι εγω,δε την παλευω με τη κακομοιρια της μικρης κοινωνιας,καποτε το διασκεδαζα,καποτε γελαγα με ολα αυτα που τωρα μου προκαλουν αηδια,πλεον τους βαρεθηκα.
οταν ειχα πρωτοερθει ημουν τοσο ασχετη με τη μικρη κοινωνια που τοσο ευκολα επελεξα να ζησω,πλεον τα θυμαμαι κι απορω δλδ πως τους αντεξα,αλλα και πως με αντεξαν.θυσιασα τοσα χρονια εδω για να τα σκορπισω ετσι αδοξα.δε θα φυγω,δε με περνει να φυγω,ειναι σαν καποιον που λεει θα αυτοκτονησω,το λεει παντου,το ανακοινωνει,αλλα ποτε δεν το κανει,ενας που θα το κανε δε θα το λεγε,θα το κανε απλα.το λεω για να με καλοπιασετε,ολοι εσεις οι αγνωστοι σ εμενα,για να μου θυμησετε τους λογους που αφησα τη μεγαλη πολη,για να με κανετε να νιωσω οτι οκ καλα εκανα τοτε κι εφυγα.κι ευχαριστω για ολα οσα γραψατε,μου φτιαξατε το κεφι πραγματικα.
οσο για το σινεμαδακι,οντως η ζωη δε στηριζεται σ ενα σινεμα,αλλα οταν εχεις φρηκαρει και θες βρε αδελφε να κανεις ενα τσιγαρο,να κλαψεις καπου ησυχα,και δεν υπαρχει μερος να κρυφτεις,ε! τοτε θες κι αναπολεις τις μερες που χανοσουν μες στο πληθος.
αυτο που θα κανω αρχικα ειναι ενα ταξιδακι για καμια 15αρια μερες,να ξελαμπηκαρω πριν ανοιξουν τα σχολεια των παιδιων κι ευχομαι οταν γερασω να μπορω να το χω διπορτο χειμωνα πειραια,καλοκαιρι πατμο.
αν και αν με ρωτουσαν τι θα διαλεγα,θα ελεγα επαρχεια,αλλα οχι νησι,οχι με 3000 κατοικους,εναν τοπο με παιδιατρο(εδω ουτε αυτο εχει)με πιο πολυ κοσμο,με περισσοτερες επιλογες μια πατρα,ενα ναυπλιο,μια χαλκιδα βρε αδελφε,οχι τοσο απομονωμενα και τοσο μακρια απ τον πολιτισμο.
και παλι σας ευχαριστω ολες και ολους!!!!!!!!!!!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δεσμώτης

Περιβόητο μέλος

Ο Δεσμώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 45 ετών. Έχει γράψει 4,605 μηνύματα.
:smoke:ρενάκι,

πολύ αληθινά τα όσα έγραψες, πολύ ανθρώπινα.


Μου θύμισες τόσο έντονα, μια πολύ σημαντική για μένα ύπαρξη,
η οποία στο ημερολόγιό της έγραφε συχνά πυκνά όπως εσύ.

ίδια ψυχοσύνθεση, απλώς εκείνη δε ζει στην πάτμο.


Και, ειλικρινά θα σου πω, πως δεν είναι το θέμα που,
είναι πως, παντα θα είναι το πως.


μην κάνεις λοιπόν τη λάθος στόχευση, αν είσαι με τα παιδιά σου
και τον άντρα που αγάπησες κι αγαπάς.

Αν αρκεί αυτό τότε η πάτμος είναι το βασίλειό σου.

αν δεν αρκεί, τότε την ίδια ανάγκη για κλάμμα και τσιγάρο θα έχεις
και πειραιά και μουζουμπούρα και Αντίλλες.


Με το μέσα σου παλεύεις.

Είναι που απλώς μας προδίδει το μυαλό μας, μας πληγώνουν οι σκέψεις.
Και γίνομαστε κι εμείς ένα ζαμπάκι πάνω από την υδρόγειο,
φεγγάρι να βουτήξουμε στην Μεσόγειο

δεν ξέρεις αν είσαι δυστυχισμένη ή ευτυχισμένη, αλλά ξέρεις
πως ο,τι και να' ναι πρόκειται για κάτι πολύ έντονο που δε θέλεις
να καταλάβει κανένας, θέλεις να κλάψεις, θες να λυτρωθεί η ψυχή σου.
Αλλάζουν όλα τόσο ραγδαία μέσα σου που δεν ξέρεις αν προλαβαίνεις πια.

Νιώθεις ότι οι μέρες δεν σου ανήκουν, δεν τις ζεις, είσαι θεατής.
"ΠΟΙΟΣ ΜΟΥ ΕΚΛΕΨΕ ΤΙΣ ΜΕΡΕΣ ΜΟΥ?"

Συχνά, πάντως αδειάζεις το ποτήρι γιατί ποθείς να το γεμίζεις!

Άσε να ξεχειλίζει και να τρέχει κοντά του η καρδιά σου με ορμή! ΝΑΙ.

Αυτή η καρδιά σου που μέσα της φλέγεται το θέρος σου το βραχύ, το μακάριο.

πως λαχταράει τη δροσιά του η φλογισμένησου καρδιά.
Έχει περάσει η αμφίβολη θλίψη της ανοίξεως σου,
έχει περάσει το κακό των θερινών χιονονιφάδων, έγινες όλη
καλοκαίρι και μεσημέρι θερινό και καμπανούλες του νησιού.

να πας στον αντρούλη σου και να του ψιθυρίσεις:

έλα λοιπόν αγάπη μου πιο κοντά μου,
για να νιώσω περισσότερο τη μακαριότητα της γαλήνης μου.
Είναι υπέροχο να σε έχω ΚΟΝΤΑ ΜΟΥ,
είναι φανταστικό να σ' αγαπώ...
υγ. ό,τι παράτησες κι ό,τι αγάπησες είναι καιρός να κριθεί.
Η μοναξιά σε πληγώνει αλλά τουλάχιστον είναι δικιά σου,
για αυτό την επιδιώκεις τόσο έντονα.
Δεν επικοινωνείς όταν καταλάβεις ότι τα πράγματα γίνονται
πιο βαθειά, δεν είσαι και τόσο πληγωμένη, απλώς δημιουργείς
καταστάσεις για να μπορείς να φύγεις χωρίς τύψεις.
Να φτάσει ο καπνός στα στήθια σου.


όλα καλά.


:)

υγ. μόλις έκανα αίτηση για σύμβουλος σχέσεων
σε free press.
και γαμώ? :fool:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pequeño

Τιμώμενο Μέλος

Η Pequeño αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,829 μηνύματα.
χαχαχαχα!!!!!!!!!μου φτιαξατε το κεφι παντως,δε ξερω τι θα γινω,πως θα μου τη δωσει η τι θα κανω,αλλα οσα διαβασα μ εκαναν να νιωσω καλλυτερα.σαφως και η επαρχεια εχει ηρεμια,ειναι ομορφα,ξεγνιαστα(οσο για αθωοτητα που ειπε καποιος,καμια σχεση ομως)θα μου πεις,που υπαρχει αθωοτητα πλεον?στα παιδια μοναχα κι αυτα σκεφτομαι και,ξανασκεφτομαι για το τι θα κανω.
δε με περνει πλεον για παρτεντζες,δεν ειμαι 20 χρονων,δεν ειμαι μονη μου να κανω οτι μου κατεβει στο κεφαλι.χαιρομαι που τοσα χρονια δεν εγινα σαν κι αυτους εδω,οπως εγραψε μια φιλη παραπανω,χαιρομαι που δεν αφομιωθηκα κι απλα εγκλιματιστηκα εδω.
και ξερω οτι καταβαθος θυμαμαι τον ωραιο εκεινο πειραια του 80-90 που αφησα και πλεον δεν ειναι ετσι.μου τα λενε οι δικοι μου επανω,ποσο δυσκολα εχουν γινει εκει τα πραγματα,το σπιτι στον πειραια ποτε δεν το νοικιασα,δεν το εγκατελειψα,μπορω να παω οποτε θελω,ειναι ολοι οι δικοι μου εκει,γονεις,αδελφια,ειναι 4 οροφοι που μενουν οι δικοι μου κι ο δικος μου αδειος παντα ζεστος και φιλοξενος απ τη μανουλα μου.
απλα μεγαλωσα κι εγω,δε την παλευω με τη κακομοιρια της μικρης κοινωνιας,καποτε το διασκεδαζα,καποτε γελαγα με ολα αυτα που τωρα μου προκαλουν αηδια,πλεον τους βαρεθηκα.
οταν ειχα πρωτοερθει ημουν τοσο ασχετη με τη μικρη κοινωνια που τοσο ευκολα επελεξα να ζησω,πλεον τα θυμαμαι κι απορω δλδ πως τους αντεξα,αλλα και πως με αντεξαν.θυσιασα τοσα χρονια εδω για να τα σκορπισω ετσι αδοξα.δε θα φυγω,δε με περνει να φυγω,ειναι σαν καποιον που λεει θα αυτοκτονησω,το λεει παντου,το ανακοινωνει,αλλα ποτε δεν το κανει,ενας που θα το κανε δε θα το λεγε,θα το κανε απλα.το λεω για να με καλοπιασετε,ολοι εσεις οι αγνωστοι σ εμενα,για να μου θυμησετε τους λογους που αφησα τη μεγαλη πολη,για να με κανετε να νιωσω οτι οκ καλα εκανα τοτε κι εφυγα.κι ευχαριστω για ολα οσα γραψατε,μου φτιαξατε το κεφι πραγματικα.
οσο για το σινεμαδακι,οντως η ζωη δε στηριζεται σ ενα σινεμα,αλλα οταν εχεις φρηκαρει και θες βρε αδελφε να κανεις ενα τσιγαρο,να κλαψεις καπου ησυχα,και δεν υπαρχει μερος να κρυφτεις,ε! τοτε θες κι αναπολεις τις μερες που χανοσουν μες στο πληθος.
αυτο που θα κανω αρχικα ειναι ενα ταξιδακι για καμια 15αρια μερες,να ξελαμπηκαρω πριν ανοιξουν τα σχολεια των παιδιων κι ευχομαι οταν γερασω να μπορω να το χω διπορτο χειμωνα πειραια,καλοκαιρι πατμο.
αν και αν με ρωτουσαν τι θα διαλεγα,θα ελεγα επαρχεια,αλλα οχι νησι,οχι με 3000 κατοικους,εναν τοπο με παιδιατρο(εδω ουτε αυτο εχει)με πιο πολυ κοσμο,με περισσοτερες επιλογες μια πατρα,ενα ναυπλιο,μια χαλκιδα βρε αδελφε,οχι τοσο απομονωμενα και τοσο μακρια απ τον πολιτισμο.
και παλι σας ευχαριστω ολες και ολους!!!!!!!!!!!!!!!

Γλυκό μου Ρενάκι όντως τα λόγια σου είναι πολύ ειλικρινής, αλλά δεν μπορώ να μιλήσω τόσο ποιητικά όπως ο Δεσμώτης :P
Παρ'όλα αυτά συμφωνώ σε όσα σου είπε, δεν φταίει το μέρος που βρίσκεσαι, φταίει ο ρυθμός της ζωής που εσύ επέλεξες να ακολουθήσεις...
Ανανέωσε τη σχέση με τον άντρα σου, κανόνισε να βγαίνεις έξω με μαμάδες των φίλων των παιδιών σου,βρες κάτι που γεμίζει εσένα, ζεις σε τόσο ωραίο νησί είναι κρίμα να μην το απολαμβάνεις, δεν μπορεί κάπου θα υπάρχει μια γωνίτσα του νησιού που αγαπάς, φόρτωσε τα παιδιά και παρ'τα μαζί σου εκεί πέρα,κάνε πράγματα μαζί τους, καλοκαιράκι είναι τώρα που τα παιδιά σου δεν έχουν σχολείο είναι ευκαιρία να ασχοληθείς μαζί τους, από ότι κατάλαβα είναι και μικρά, άστα να κάνουν όλα αυτά που θέλουν και το χειμώνα ακούνε όχι (μέχρι και αν βάψουν και τους τοίχους του δωματίου τους,πάρε και εσύ μαρκαδόρο και ζωγράφισε μαζί τους!),βάλε μουσική και χόρεψε με τα μικρά σου, πηγαίνετε να μαζέψετε κοχύλια, γενικά τώρα που είναι καλοκαίρι ασχολήσου όσο πιο πολύ μπορείς με τα παιδιά σου και το βράδυ με τον άντρα σου :redface:;)

Ρενάκι μου η ζωή είναι ωραία και απαρτίζεται από ωραίες στιγμές σε όποιο μέρος του πλανήτη και να είσαι αν έχεις οικογένεια δίπλα σου και περνάς χρόνο μαζί της όλα τα άλλα μοιάζουν τόσο μα τόσο μικρά, τι να σου κάνει το σινεμαδάκι μπροστά στα ματάκια των παιδιών σου την ώρα που παίζεται;
Άντι να ζητάς να σκέφτεσαι αυτά που πέρασαν φτιάξε αυτά που έχεις τώρα!!!

Και καλά θα κάνεις 15μέρες πριν τα σχολεία να φύγεις, να δεις που θα ηρεμήσεις! :)
Σε στέλνω μια αγκαλιά σε σένα και στην οικογένεια σου :hug:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Iratus

Δραστήριο μέλος

Ο Iratus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η. Έχει γράψει 418 μηνύματα.
Η ζωή στην επαρχία είναι πολύ καλύτερη πιστεύω.Οι άνθρωποι είναι πιο ανοιχτοί,πιο φιλόξενοι.Μιλάω για μικρές πόλεις και όχι χωριά,εκεί το στοιχείο του κουτσομπολιού είναι παντού:PΣτις μεγάλες πόλεις οι άνθρωποι φοβούνται να ανοιχτούν σε άλλους και αν το δούμε ακόμα και στις μικρές ηλικίες ένα παιδί που μένει σε μια μικρή πόλη έχει περισσότερα μέρη να παίξει,αυτό το κάνει από μικρό πιο κοινωνικό άτομο.Σε μεγάλες πόλεις τα παιδιά μεγαλώνουν στα μπαλκόνια τους πλέον όσο άσχημο κι αν ακούγεται..Τώρα από θέμα ζωής γενικότερα σίγουρα η μεγάλη πόλη έχει περισσότερες ανέσεις αλλά οκ,προτιμώ την γενικότερη ελευθερία παρά να έχω 10 παραπάνω καταστήματα στη πόλη μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ψαραδέλλη

Διάσημο μέλος

Η Ψαραδέλλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,030 μηνύματα.
Παιδες αλλο επαρχια-στερια και αλλο επαρχια-νησι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top