Ζωή χωρίς sex!

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Τον βρίσκω λίγο γελοίο τον τύπο, σίγουρα όμως δεν είναι ο χειρότερος που κυκλοφορεί στο χώρο.
Όσο γι' αυτό που είπε, παραδόξως συμφωνώ κι εγώ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Mετα απο καποιες παρεξηγησεις και διαμαχες (ειμαστε 7 χρονων εγω και 17 ο chaos, ας μην μας βαζατε στην οικογενεια ! ), ποστ που πηγαν στο οφ τοπικ, θα κανω μια προσπαθεια απαντησης...μια και τοσο μεγαλο ποστ σιγα μη το διαβασει κανείς ! :P Ξαναλεω παντως, κιας ξαναπαρεξηγηθει, πως το οτι μιλαω σε 2ο ενικο με τον Chaos δε σημαινει οτι δεν απευθυνομαι γενικα σε ολους.

Δεν κατανοώ την αντίληψη πως όποιος θέτει το σεξ ως βασικό και αναντικατάστατο σε μια σχέση δεν φτιάχνει μια υγιή, σοβαρή ή σφαιρική, ενώ όποιος το βάζει σε δεύτερη μοίρα είναι ώριμος κλπ. Διακρίνω ηθικολογία φίλε Λόρυ;; Γιατί πρέπει το σεξ να μπαίνει δεύτερο, αφού είναι γνωστό ότι στην πράξη είναι ο βασικός λόγος ύπαρξης μιας σχέσης ΕΡΩΤΙΚΗΣ;
Mιλαμε για σχεσεις σοβαρες , τουλαχιστον αποσο καταλαβα εγω. Οχι φλερτ, οχι για να περναει η ωρα, οχι με ημερομηνια ληξεως γραμμενη επανω τους απο την αρχη. Αφου λοιπον δε μιλαμε για κατι πολυ εξειδικευμενο, ο ερωτας ειναι κατι που συμπεριλαμβανεται. Αλλα μην τον μπερδευουμε με το σεξ, θα ηταν κλασσικο σφαλμα. Το σεξ ειναι ΜΙΑ εκδηλωση του ερωτα και της ελξης των ψυχων/πνευματων, που φερνει κοντα και τα σωματα. Εξαρταται πως θελει να το δει κανείς. Αλλοι το βλεπουν σαν συνεπεια μιας ανωτερης ελξης, και αλλοι το βλεπουν σαν αυτοσκοπο (σωματικη ικανοποιηση,παθος,ορμονες κλπ). Υπαρχουν και περιπτωσεις οπου υπαρχει και ελξη σωματικη, χωρις να υπαρχει αυτο που λες ερωτας, χωρις να ταιριαζουν τα ατομα. Εκει νομιζω οτι ειναι αρκετα ασφαλες να μιλησουμε περισσοτερο για ζωωδη κατασταση. Αν λοιπον σε μια σοβαρη σχεση, μπει πανω απολα, κατι που ειναι κληρονομια απο τα κατωτερα ζωα, και καθοριζει απο μονο του καθε σχεση...ποσο μπορεις να πεις οτι διαφερουμε απο καποια αλλα κατωτερα ζωα ; Στο οτι εχουμε iPod και φοραμε Ιταλικα ρουχα ισως ;

Α, άλλη υποκριτική στάση τώρα. Είναι θεμιτό να πληρώσω γυναίκα για να κάνω έρωτα, άσχετα αν αυτό είναι η μέγιστη πράξη εκμετάλλευσης ανθρώπου από άνθρωπο, αλλά όχι να επιλέξω ν' αφήσω πίσω μου κάποιον ο οποίος, έστω άθελά του δεν με καλύπτει.
Η γυναικα που αγαπας, για τον Χ,Ψ λογο, δε μπορει να κανει σεξ για 1 ετος. Με το σκεπτικο σου, την παρατας, (ενω υποτιθεται ησουν μαζι της για την ολοτητα της ως ανθρωπο)....για να μην πας να ξελαμπικαρεις (αν οντως δε μπορεις να κρατηθεις) σε ενα αρχαιοτατο θεσμο, της πορνειας, (οπου γυναικες επελεξαν να ασκησουν)....επειδη το θεωρεις εκμεταλευση ; Για δες καλυτερα, ποιο απο τα 2 ειναι υποκριτικο...

Μα τι γνώμη έχεις φίλε μου για το σεξ, είναι απλά μια μηχανιστική χυδαία διαδικασία; Το αγοραίο σεξ μπορεί να αντικαταστήσει τον έρωτα; Και τι θα γίνει με μένα που με αηδιάζει και μόνο η σκέψη;;;
Δεν σε παροτρυνα να πας, εσυ την ανεφερες, απλα εγω επισημανα οτι αν πηγαινες , δε θα πηγαινες για τους ακραιους λογους που ανεφερες. Δε μικαμε να εισαι ο Κουασιμοδος και να μη μπορεις να σταυρωσεις γκομενα...Ισα ισα που καταλαβες εντελως το αντιθετο για μενα, γιατι προτρεχεις. Το "χυδαια" δε ξερω που κολλαει βεβαια,....οσοι πανε στις πορνες ειναι χυδαιοι ; Παλι καλα που υπαρχουν κι αυτες γιατι ο κοσμος θα ηταν ΠΟΛΥ περισσοτερο στην τσιτα διαφορετικα ! Ευχαριστω να τους λεμε, κι ας μην πηγαινουμε ;)

Το λέει η εκκλησία, αφού πάντα τα βάζει μαζί: "Πόρνοι και Μοιχοί μετανοείτε".
Υποτιθεται οτι δεν εισαι του κατηχητικου, επομενως προς τι αυτο το "επιχειρημα" ; Μονο την Βιβλο να διαβασεις, θα σουρθει ναυτια με το τι γραφει μεσα, και θα μας πει και περι ηθικης και αμαρτιων ; Οποτε σε ξαναρωταω : πορνεια και μοιχεια ειναι το ιδιο βαριες ηθικα πραξεις για σενα ; Πως λες πιο πανω περι ηθικολογιας, και τωρα μου φερνεις στο τραπεζι την χριστιανικη υποκρισια με παρωπιδες ;

Σε αυτό το σημείο σχολιάζω την υποκρισία του να κάνεις ένα αμάρτημα για να αποφύγεις ένα άλλο, αυτό είναι ό,τι χειρότερο έχω διαβάσει μέσα στο στέκι
Καλα...βαθια ανασα....χαλαρωση....εχουν ακουστει και χειροτερα. Το τι ειναι αμαρτημα και τι οχι, ειναι οπως καταλαβαινεις υποκειμενικο. Τωρα ο καθενας μπορει αν θελει να υπακουει σε δεκα εντολες που υποτιθεται πηρε ενας ανθρωπος, απο ενα ορος, χωρις μαρτυρες, και υποτιθεται ηταν απο εναν θεο. Μπορει πχ καποιος να πει οτι ειναι υποκρισια/αμαρτια, να κανεις μια κοπελα να νομιζει οτι εισαι μαζι της για πολλους λογους....αλλα μολις υπαρξει προβλημα στο σεξ....μην τον ειδατε τον Παναή...

Αυτό είπα φίλε Λόρυ; Είπα ότι δεν θα μπορούσα να καταφύγω στην πορνεία για ν' αποφύγω τη μοιχεία, αν θυμάμαι καλά. Είπα εγώ ότι θα μοίχευα; Απ' ότι βλέπω, είπα ότι αναπόφευκτα θα ερωτευόμουν μία άλλη γιατί θα είχα ανάγκη να το κάνω και ότι θα χώριζα τελικώς. Αφού ξέρεις να διαβάζεις πολύ καλά, γιατί σου διαφεύγει η ουσία;
Βιαζεσαι. Ουτε γω ειπα τι θα εκανες. Ερωτησεις εκανα και εξεταζα πιθανοτητες. Αφου λοιπον δε θα πηγαινες στη απιστια, τοτε επαληθευεις οτι βαζεις το σεξ πανω απολα.

Φαίνεται πως ο υποβιβασμός της ερωτικής πράξης σε κάτι κτηνώδες είναι πολύ της μόδας και πολιτικώς ορθός. Ποιος μίλησε για ορμόνες; Είπα πως δεν αντέχει το μυαλό και η ψυχή μου χωρίς σεξ, πέρα από το κορμί μου.
Η ψυχη μια χαρα αντεχει χωρις σεξ. Το σωμα (το μυαλο ειναι σωμα), μονο δυσκολευεται. Χωρις να ειναι και κανενας αθλος να αντεξει. Αυτο ακριβως εννοω με τη θεοποιηση του σεξ. Δεν ειναι οξυγονο παιδια, οσο και να το λεμε για να δικαιολογηθουμε στον εαυτο μας. Μακαρι να ηταν, να ειχαμε αιωνιο αλλοθι για καθε μας "ορεξη". Σορυ.

Ποιος είπε ότι μια σχέση είναι ολοκληρωμένη όταν της λείπει το σεξ και στηρίζεται στον οίκτο και στα υποκατάστατα;
Σου χω 2 κουρτινες : 1)σχεση με καλο σεξ, και περα απο το σεξ βαριεσαι να εισαι μαζι με αυτο το ατομο,αισθανεσαι ενα ψυχικο κενο 2) ατομο με το οποιο θες να εισαι μαζι για πολλους λογους, που δε σε καλυπτει στο σεξ. Και στις 2 σχεσεις εισαι 1 ετος με το ατομο αυτο. Ποιο διαλεγεις ; Μη πεις "κανενα", το νοημα της ερωτησης δεν ειναι τι θα κανεις, αλλα τι θεωρεις πιο σημαντικο.

Τι ακριβώς θα είμαι εγώ γι' αυτήν τη γυναίκα αν όχι ο εραστής της, μήπως ο νοσοκόμος της;
Και μονο με τετοιες ερωτησεις (που προφανως σουρχονται αυθορμητα), δειχνεις ποσο πιο σημαντικο θεωρεις το σεξ (οχι τον ερωτα), απο οτιδηποτε αλλο. Δλδ η αγαπη σου εχει προβλημα και συ σκεφτεσαι μονο τον εαυτο σου, αν θα εισαι ή οχι νοσοκομος της ; Ο συντροφος της θα εισαι. Η αγαπουμε ή το λεμε οτι απλα ειμαστε μαζι για το σεξ. Απλα πραματα. Αλλιως μετα εμεις ειμαστε οι υποκριτες.

Ποιος είπε πως η επόμενη σχέση δεν θα αποδεικνυόταν καλύτερη από την προηγούμενη;
Ακυρη ερωτηση οταν αγαπας καποιον. Δε σκεφτεσαι "ε νταξει, θα βρω καλυτερη". Παντα υπαρχει πιθανοτητα να βρουμε καλυτερη. Οπως και χειροτερη. Το τι κανουμε εδω και τωρα ομως, δειχνει το ποιοι ειμαστε.

Γιατί είναι συμβιβασμός το να πάρεις την απόφαση να προχωρήσεις παρακάτω και δεν είναι συμβιβασμός να περιμένεις ένα χρόνο άγαμος,
Και τα 2 ειναι, δεν ειπε κανείς το αντιθετο. Αλλα στο 2ο σκεφτεσαι και τον αλλο, ενω σε αυτο που λες εσυ, μονο τον εαυτο σου. ;)

χρόνο που κανένας δεν σου εγγυάται ότι έχεις στη διάθεσή σου;
Ελπιζω να μην εισαι της νοοτροπιας "οτι φαμε οτι πιουμε και οτι αρπαξει ο κ***ς μας". Εχεις βαλει deadlines και high scores που πρεπει να πιασεις ; Πεθαινεις απο ανιατη αρρωστια ; Θα φυγεις σε διαστημικη αποστολη ανευ επιστροφής ; Θα κανεις αλλαγη φυλλου ; Αν οχι, τοτε μην αγχωνεσαι :) Σεξ και βρισκεις και το προπονας. Ανθρωπους αξιολογους ειναι το ζορι να βρεις σημερα. Δυστυχως αυτο δε νομιζω να το συνηδητοποιει πολυς κοσμος, ...ισως γιαυτο οι σχεσεις πανε κατα διαολου (και μετα βγαινουν οι αλλοι οι κλαψουριαρηδες και τραγουδανε και τους πετανε λουλουδια απο κατω).

Κανένα!!! Ή συμπίπτουν όλα μαζί, ή η σχέση διαλύεται στα εξ ων συνετέθη. Το πολύ καλό σεξ είναι συνισταμένη όλων των υπόλοιπων. Δεν μπορεί να υπάρχει υψηλό μυητικό σεξ χωρίς αλληλοσεβασμό, αλληλοεκτίμηση, αλληλοκατανόηση, επικοινωνία, τρυφερότητα, ζεστασιά, ομορφιά, ποίηση κλπ.
Επαληθευεις αυτο που θελω να πω....διαφωνοντας ! :P Το καλο σεξ λες, ειναι συνισταμενη των υπολοιπων. Δε ξερω αν ειναι ετσι. Ισως το σεξ ειναι απλα μια συνιστωσα και οχι συνισταμενη. Τι κανεις πχ αν υπαρχουν τα υπολοιπα και δεν υπαρχει καλο σεξ (ασχετως αιτιας). Την παρατας γιατι δεν αντεχεις χωρις καλο σεξ ;

Το σεξ ικανοποιεί όλες τις πλευρές του ανθρώπου και γι' αυτό είναι και κριτής της σχέσης.
Μηπως υπερβαλεις ; Μετα αμα μιλαω για ζωωδη οπτικη γωνια, φταιω εγω ; Οπως το λες, ειναι σα να λες, οτι ακομα κι αν δε καλυπτονται οι αλλες πτυχες του ανθρωπου...αμα ειναι καλο το σεξ, θα καλυφθουν απο αυτο. Ε δε νομιζω. Αμα ηταν ετσι, να βγουμε στους δρομους να δοκιμαζουμε και με οποια κανουμε καλο σεξ να την ριξουμε μια με το ροπαλο να την παρουμε στη σπηλια μας για παντα. Κι εχω και καλο ροπαλο μη μου μενει αχρησημοποιητο !

Αν δεν είναι το σεξ καλό, κάτι δεν πάει καλά και η σχέση θα πρέπει να επαναξιολογηθεί. .
Εχεις σκεφτει οτι κατι ηδη στη σχεση μπορει να μην πηγαινει καλα, και γιαυτο το σεξ να μην ειναι καλο ; Επισης σε μια νεα σχεση που το σεξ δεν ξεκιναει καλα,και η σχεση ακομα ειναι βρεφος....τι φταιει ; Τι ειναι το σεξ ρε συ ; Lego ειμαστε και ή ταιριαξαμε ή οχι ; :hehe:

Από την άλλη, χωρίς σεξ τα παραπάνω είναι ο ορισμός της φιλίας.
Δεν ερωτευομαστε τους φιλους μας, ουτε τους βλεπουμε σαν ταιρι μας.

Αυτός που θα ζήσει έναν χρόνο αναγκαστικά χωρίς σεξ, ας περάσει την περιπέτειά του και ας ξαναπροσπαθήσει με κάποιον άλλον όταν θα είναι και πάλι ικανός. Εγώ τι είμαι το ΙΚΑ;
Μα βλεπεις ποσο αντιφατικα ειναι αυτα που γραφεις ; Απο τη μια δε θεωρεις το σεξ κατι απλα ζωωδες, αλλα κατι ανωτερο (προφανως το συνδυαζεις ή το ταυτιζεις με τον ερωτα κλπ), ....και απο την αλλη, χωρις 2η σκεψη θα εγκατελειπες αυτο το μαγικο δεσμο, αυτο το μυητικό πεδιο που σε ενωνει με μια αλλη ψυχη, τη συντροφο σου, και θα της ελεγες "tough luck, bye,bye, βολεψου με αλλον" lol Μηπως πρεπει να ξεκαθαρισει ο καθενας μεσα του τι ειναι το καθετι και τι αξια του δινει ;

Και τι θα γίνει δηλαδή αν αφού εγώ περιμένω ένα χρόνο, ο άλλος με πουλήσει μόλις σταθεί στα πόδια του; Ποιον μπορείς να εμπιστευθείς σ' αυτόν τον κόσμο; Άλλωστε, θα είναι ο άλλος υποχρεωμένος να είναι για πάντα μαζί μου απλά γιατί εγώ περίμενα; Μπορεί μετά από δυο-τρεις μήνες να ερωτευτεί άλλον, είναι παράξενο αυτό; .
Αμ τοτε δε μιλας για καμια σοβαρη σχεση, αλλα για φλερτ. Δε μιλας για βαθος αλλα για τον ερωτα της επιφανειας. Οταν ερωτευομαστε...οχι τον ανθρωπο που ειναι απεναντι μας, αλλα την ιδεα οτι μας θελουν, μας ποθουν, μας ερωτευτηκαν. Λεπτη και επικινδυνη γραμμη. Εγω δεν αναεφθηκα σε τετοιες περιπτωσεις.

Η σειρά των γεγονότων που ακολουθεί οφείλεται στην ύπουλη επίδραση που έχουν οι εσωτερικές μας ανάγκες επάνω στη σκέψη μας. Μας ψιθυρίζουν στο αυτί κομμάτια παραμύθια, προκειμένου να μας πείσουν να τις ικανοποιήσουμε. Όποιος νομίζει ότι μπορεί να τα βάλει με το υποσυνείδητό του,...ας το προσπαθήσει και καλά ξεμπερδέματα.
Η περιγραφη που εκανες στο τι θα συνεβενε σε σενα, (αν και με δοση χιουμορ), μαζι με την φραση που λες τωρα, ερχεται σε αντιφαση με το οτι λες οτι θα προσπαθουσες πολυ να αντισταθεις. Αν πιστευεις οτι δε μπορεις να νικησεις αυτες τις αναγκες (ορμες ουσιαστικα...να που κολλανε οι ορμονες), τοτε σιγουρα ποτέ δε θα τις νικησεις.

Τώρα να πω και κάτι άλλο, αντιστρέφοντας το όλο ζήτημα: Υποτίθεται ότι η σχέση για την οποία μιλάμε θα ήταν πολύ καλή και ότι θα εμπεριείχε αγάπη, κατανόηση κλπ.
Ωραία λοιπόν. Συνεπώς η συγκεκριμένη γυναίκα θα έπρεπε να με ξέρει καλά, να γνωρίζει τις ανάγκες μου και να με γουστάρει γι' αυτό που είμαι, έτσι δεν είναι;
Αν λοιπόν με γνώριζε τόσο καλά και σεβόταν τις ανάγκες μου και τις επιθυμίες μου, μήπως θα έπρεπε από μόνη της να μ' απελευθερώσει τη στιγμή που θα μου έλεγε ότι δεν θα κάνουμε έρωτα για έναν ολόκληρο χρόνο;
Nαι. Αλλα αυτο θα δειχνει, οτι θεωρεις το δικο σου σεξ, πιο σημαντικο απο τη σχεση σας. Αν το δεχτει αυτο, ναι θα στο πει. Βεβαια δε θα χει και την καλυτερη αποψη για σενα αμα την εγκαταλειψεις για τετοιο λογο, στο λεω να το ξερεις :P. Και γιατι εκεινη (καθως θα χει προφανως αλλα πιο σημαντικα προβληματα), πρεπει να σκεφτεται μονο εσενα, ενω εσυ δε σκεφτεσαι καθολου εκεινη ; Ολα ειναι τι θελουμε εμεις μονο ;

Μήπως το να θέλει να με κρατάει κοντά της άγαμο, ενώ ξέρει ότι αυτό θα μ' έκανε δυστυχισμένο...
Αυτο δεν ειναι αλλο ενα σημαδι του ποσο ψηλα βαζεις το σεξ (οχι τον ερωτα), σε σχεση με ολα τα υπολοιπα πραγματα που υπαρχουν στη ζωη ; Γιατι να παρεξηγουμαι λοιπον οταν το επισημαινω ; Το αντλω απο ανυπαρκτες ενδειξεις ;

Κατ' αρχήν, τα περισσότερα που αναφέρω στο παραπάνω ποστ έρχονται να απαντήσουν στον τρόπο που ο φίλος μου ο Λόρυ βλέπει το σεξ και στο πώς αναφέρεται σε αυτό.
Με τη διαφορα οτι δεν ειχα τοποθετηθει στο πως βλεπω το σεξ η οτιδηποτε αλλο. :)

Το ότι μου αρέσει να κάνω τον συνήγορο του Διαβόλου, ή τον ίδιο το Διάβολο, δεν σημαίνει ότι πιστεύω οπωσδήποτε σε όλα όσα γράφω.
Υποθετεις ομως οτι κανείς αλλος δε κανει το ιδιο, οπότε βγαζεις συμπερασματα βιαστικα. Παντως θα ελεγα οτι ειναι αντιπαραγωγικο να γραφουμε πραγματα τα οποια δεν ειναι γνωμη μας, και δε τα πιστευουμε. Κι αν γινει πρεπει να ειναι πολυ σαφες , καθως και ο λογος που εγινε.

Και ο Μιλτος ειπε..."το καλο σεξ δεν αρκει για να κρατησει μια σχεση....αλλα το κακο σεξ αρκει για να τη διαλυσει"....
...φαντασου για τι σοι σχεση μιλαει δλδ :whistle:


Το ποστ 152 παντως περιεχει απαντησεις και αποψεις, που δεν επονται των σκεψεων του ποστ 153 φιλε Chaos. Με λιγα λογια, αν εγραφες/διαβαζες πρωτα το 153, δε θα απαντουσες ετσι στο 152.

Δε νομιζω οτι απο την αρχη ετιθετω θεμα για το αν μιλαμε για σοβαρη σχεση με βαθος. Εγω θεωρησα οτι εννοειται. Αν τωρα εσυ μιλας για μια σχεση , οπως ειπα πρν, που μεσα σου ξερεις οτι εχει ημερομηνια ληξεως, που ειναι ενας ερωτας της τοτε καταλαβαινω μερικες απο τις απαντησεις και ενστασεις σου.

Μια και αναφερθηκε η ροη των πραγματων, μηπως πρεπει να σκεφτουμε σε μια σχεση οτι και καποιες συνοστωσες της ειναι ρευστες ; Λες οτι αν ειναι ολα τα αλλα καλα, θα ειναι και το σεξ. Ομως το σεξ εξερευναται και αναμενεται πολυ νωριτερα απο "ολα τα αλλα" , επομενως ειναι σαν να θεωρουμε συνισταμενη ενα ανυσμα που ειτε δεν εχει συνοστωσες, ειτε αυτες δεν εχουν παρει ακομα μια τιμη. Γιαυτο λεω οτι και το σεξ ειναι περισσοτερο συνιστωσα παρα συνισταμενη. Συνισταμενη μιας σχεσης θα ονομαζα το αθροισμα ολων των παραγοντων , θετικων και αρνητικων. Αυτη θα δειξει αν θα κρατησει η οχι. Οχι μια συνιστωσα, οσο και σημαντικη και να ειναι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Εγώ πάντως το διάβασα όλο! :D (σόρρυ για το οφφ, θα 'σκαγα αν δεν το γραφα! :redface:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Εγώ πάντως το διάβασα όλο! :D (σόρρυ για το οφφ, θα 'σκαγα αν δεν το γραφα! :redface:)

Εγω παλι εδω και αρκετα ποστ δεν διαβαζω καν....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The Djinn

Τιμώμενο Μέλος

Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,513 μηνύματα.
Nα υπενθυμοσω πως κανενα θεμα δεν ειναι υποχρεωτικο προς αναγνωση και προς παρακολουθηση απο τον οποιοδηποτε απο μας.
Το να λεμε εαν το διαβαζουμε ή οχι ειναι πολλες φορες προσβλητικο προς τα ατομα που καθονται και ποσταρουν σε αυτο και αναπτυσουν τις αποψεις και τους προβληματισμους τους.
Εαν το θεμα εχει κουρασει αγνοηστε το, εαν εχει ξεφυγει καντε ρεπορτ.
Σας ευχαριστω και συνεχιζουμε στο θεμα και μονο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Nα υπενθυμοσω πως κανενα θεμα δεν ειναι υποχρεωτικο προς αναγνωση και προς παρακολουθηση απο τον οποιοδηποτε απο μας.
Το να λεμε εαν το διαβαζουμε ή οχι ειναι πολλες φορες προσβλητικο προς τα ατομα που καθονται και ποσταρουν σε αυτο και αναπτυσουν τις αποψεις και τους προβληματισμους τους.
Εαν το θεμα εχει κουρασει αγνοηστε το, εαν εχει ξεφυγει καντε ρεπορτ.
Σας ευχαριστω και συνεχιζουμε στο θεμα και μονο.

Εχεις δικιο (και σορυ που βγαινω οφφ τοπικ), αλλα πιστευω και τα ιδια τα παιδια ξερουν πως ειναι πολυ κουραστικα αυτα τα ποστ, και εγω αυτην την στιγμη δεν εχω ουτε την ορεξη ουτε τον χρονο να τα διαβασω. Καπια στιγμη αργοτερα αν τυχει να μπω στο θεμα και εχω την ορεξη πολυ πιθανων να τα διαβασω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
@ Lorien: Ας μη βιαζόμαστε να χαρακτηρίσουμε κατώτερα τα πλάσματα που αν μη τι άλλο, σκοτώνουν μονάχα για λόγους επιβίωσης, σε αντίθεση με τον "ανώτερο" άνθρωπο.

Με τη διαφορα οτι δεν ειχα τοποθετηθει στο πως βλεπω το σεξ η οτιδηποτε αλλο.
Αλήθεια, μήπως επιτέλους θα πρέπει να τοποθετηθείς επί του θέματος;

Με το δίκιο του κουράστηκε ο Dark Kronos που λίγο θα τον ενδιαφέρει φαντάζομαι με ποιό τρόπο αντιμετωπίζει το σεξ ο Great Chaos. :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Nα υπενθυμοσω πως κανενα θεμα δεν ειναι υποχρεωτικο προς αναγνωση και προς παρακολουθηση απο τον οποιοδηποτε απο μας.
Το να λεμε εαν το διαβαζουμε ή οχι ειναι πολλες φορες προσβλητικο προς τα ατομα που καθονται και ποσταρουν σε αυτο και αναπτυσουν τις αποψεις και τους προβληματισμους τους.
Εαν το θεμα εχει κουρασει αγνοηστε το, εαν εχει ξεφυγει καντε ρεπορτ.
Σας ευχαριστω και συνεχιζουμε στο θεμα και μονο.
Καλέ κύριε Μαριούκο.. μη με μαλώνεις, πλακίτσα έκανα, προσωπικά παρακολουθώ την συζήτηση με πολύ ενδιαφέρον! :redface:

Και για να μη κάνω συνέχεια ποστς οφφ, ακόμα δεν έχω αποφασίσει ποιος με πείθει πιο πολύ.. από την μία για μένα το σεξ είναι πολύ σημαντικό, οπότε αν δεν υπήρχε κανένα ίχνος του στη σχέση μου για έναν ολόκληρο χρόνο, δεν νομίζω να άντεχα να μην απατήσω, από την άλλη συμφωνώ και με τον Λόρι πως σε μια τέτοια περίπτωση θα ήταν εγωιστική μια τέτοια συμπεριφορά εκ μέρους μου, τη στιγμή μάλιστα που σίγουρα δεν θα με έχει τραβήξει στη (σοβαρή) σχέση μου μόνο το σεξ..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aggeliki_33

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η aggeliki_33 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 159 μηνύματα.
Λοιπόν σίγουρα για έναν άντρα τα πράγματα είναι λιγάκι δύσκολα , λιγάκι όμως γιατί το θέμα είναι στο μυαλό ...Ό άντρας δύσκολα μπορεί να βγάλει απο το μυαλό του το σεξ...
Τώρα μια γυναίκα είναι διαφορετική....ένα θα πω ή γυναίκα είναι εγκεφαλική....Γιαυτό αντέχει...πολύ περισσότερο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kakerlak

Περιβόητο μέλος

Η Kakerlak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών. Έχει γράψει 6,204 μηνύματα.
Λοιπόν σίγουρα για έναν άντρα τα πράγματα είναι λιγάκι δύσκολα , λιγάκι όμως γιατί το θέμα είναι στο μυαλό ...Ό άντρας δύσκολα μπορεί να βγάλει απο το μυαλό του το σεξ...
Τώρα μια γυναίκα είναι διαφορετική....ένα θα πω ή γυναίκα είναι εγκεφαλική....Γιαυτό αντέχει...πολύ περισσότερο...

συμφωνω για το θεμα του εγκεφαλου... αλλα οχι παντα υπαρχουν αντρες που (:clapup:) που σκεφτονται εγκεφαλικα...

κ επεισης δεν συμφωνω οτι εμεις δεν εχουμε το σεξ συνεχεια στο μυαλο μας:P

μυθος ,μυθος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aggeliki_33

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η aggeliki_33 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 159 μηνύματα.
Τωρα δηλαδή μου λές ότι μια γυναίκα με έναν άντρα μπορούν να συκριθούν στο θέμα της αντοχής?
Δεν έχω ακούσει έναν !!!!!!Αντρα να έχει αντισταθεί έναν πειρασμό...!
Μπορεί σε περίπτωση αρρώστειας να κρατηθεί αλλά και πάλι θα είναι για λίγο...
Ενώ η γυναίκα μπορεί να κρατηθεί όταν αγαπάει αληθινα όχι μόνο για έναν χρόνο αλλά και για πολύ περισσόερο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Εγώ πάλι ξέρω άντρα που έχει κρατηθεί μακριά από πειρασμό. Κι επίσης ξέρω αρκετές γυναίκες που σκέφτονται συνέχεια το σεξ.. :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The Djinn

Τιμώμενο Μέλος

Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,513 μηνύματα.
Τωρα δηλαδή μου λές ότι μια γυναίκα με έναν άντρα μπορούν να συκριθούν στο θέμα της αντοχής?
Δεν έχω ακούσει έναν !!!!!!Αντρα να έχει αντισταθεί έναν πειρασμό...!
Μπορεί σε περίπτωση αρρώστειας να κρατηθεί αλλά και πάλι θα είναι για λίγο...
Ενώ η γυναίκα μπορεί να κρατηθεί όταν αγαπάει αληθινα όχι μόνο για έναν χρόνο αλλά και για πολύ περισσόερο

Λιγο "αδικο" ολο το παραπανω...:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
@ Lorien: Ας μη βιαζόμαστε να χαρακτηρίσουμε κατώτερα τα πλάσματα που αν μη τι άλλο, σκοτώνουν μονάχα για λόγους επιβίωσης, σε αντίθεση με τον "ανώτερο" άνθρωπο.

Βιολογικα και πνευματικα μιλαμε,σε σχεση με την αναπαραγωγη... οχι αν μολυνουμε τον πλανητη και κανουμε πολεμους.:rolleyes:


Αλήθεια, μήπως επιτέλους θα πρέπει να τοποθετηθείς επί του θέματος;
Εγω ; Να τοποθετηθω ; Απαπαπα. Αυτα ειναι του σατανα ! Δε κανω τετοια ποτέ αλλωστε. Προτιμω να γραφω τι εφαγα και τι φοραω καθε 4-5 ωρες :hehe: (...Χμ...Μαλλον ο Κρονος δεν ηταν ο μονος που δε διαβασε το προηγουμενο ποστ.Τουλαχιστον εσυ διαβασες την 1η παραγραφο, κατι ειναι κι αυτο :P )

Με το δίκιο του κουράστηκε ο Dark Kronos που λίγο θα τον ενδιαφέρει φαντάζομαι με ποιό τρόπο αντιμετωπίζει το σεξ ο Great Chaos. :D
Αν καποιος/καποια, νομιζει οτι αυτο ειναι/εγινε το θεμα του τοπικ, μαλλον ειναι στον κοσμο του :rolleyes:
------------------------------

Οσο για τους πειρασμους, θα ειχε ενδιαφερον καμια μελετη στατιστικη να βλεπαμε. Σιγουρα υπαρχουν και στα 2 φυλλα και οι κατηγοριες. Και διαβαθμισεις. Αν το παρουμε βιολογικα, μαλλον οι γυναικες πρεπει να μπορουν να αντεχουν περισσοτερο. Αλλα το βιολογικο δεν ειναι ο αποκλειστικος παραγοντας που καθοριζει κατι τετοιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
Εγώ πάλι ξέρω άντρα που έχει κρατηθεί μακριά από πειρασμό. Κι επίσης ξέρω αρκετές γυναίκες που σκέφτονται συνέχεια το σεξ.. :D

me 2!
:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Επειδή ούτε εγώ έχω τοποθετηθεί στο θέμα:
Είναι ανούσιο να γεμίζουμε τοπικς με πολιτικά ορθές θέσεις διότι η φύση του ανθρώπου δεν είναι η ηθική του που τελικά διαφέρει από τόπο σε τόπο...
Βέβαια, ένας χρόνος δεν είναι τίποτα, (έχω περάσει και μεγαλύτερη περίοδο χωρίς σεξ), αλλά ο συναισθηματικός αντίκτυπος είναι σίγουρα υπαρκτός και δεν μπορεί να παραβλεφθει.
Πάντως δεν είναι η συμβίωση και η ερωτική σχέση, ο μόνος τρόπος να συμπαρασταθείς σε αυτόν που αγαπάς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Θα προτεινα επισης να μην παπαγαλιζουμε συνεχως κατι, χωρις να το εξηγουμε, καθως ειναι πολυ αοριστο και δεν προσφερει κατι στην κουβεντα.

Οσο για τις ηθικες και τις πολ.ορθες γνωμες : οποιοι βλεπουν πολιτικα ορθες αποψεις ας τις επισημανουν ρε παιδια, και ας εξηγησουν γιατι ειναι και τι σημαινει αυτο. (Ξερουμε τι σημαινει πολιτικα ορθο ή θα μπερδευτουμε παλι ; )
Και εστω οτι υπαρχουν τετοιες αποψεις απο καποιους (δικαιωμα τους)...σε πολιτικα ορθο φορουμ ειμαστε, που πολιτικως ορθα λειτουργει...τώρα θυμηθηκαμε οτι μας ενοχλουν αυτες οι νοοτροπιες και σκεψεις ; :hehe::confused:

Βέβαια, ένας χρόνος δεν είναι τίποτα, (έχω περάσει και μεγαλύτερη περίοδο χωρίς σεξ), αλλά το συναισθηματικό αντίκτυπο είναι σίγουρα υπαρκτό και δεν μπορεί να παραβλεφθει.
Δεν παραβλεπεται.Υπομενεται.Ζυγιζεται και αξιολογειται κοιτωντας ολο το παζλ απο μακρια, οχι εστιαζοντας σε ενα ομορφο κομματακι του.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Το μόνο που έχω να προσθέσω είναι πως τα δύο επίμαχα ποστ του Great Chaos ήταν "τρόφή για σκέψη" για μένα, που ίσως να ήθελα απλά να απαντήσω πως θα έμενα δίπλα στο σύντροφό μου ό,τι κι αν συνέβαινε...
Μέσα από αυτά τα δύο ποστ όμως βγαίνουν απόψεις που αξίζουν δεύτερη σκέψη.
Αναφέρομαι ειδικά στο πρώτο του ποστ, γιατί διαφοροποιήθηκε από κάθε απάντηση που είχε δωθεί μέχρι εκείνη τη στιγμή.

Και κάτι ακόμα: Στην ιδανικότερη των περιπτώσεων προτιμώ αγάπη να σημαίνει: "Με συμπληρώνεις" και όχι "σε έχω ανάγκη"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Λοιπόν σίγουρα για έναν άντρα τα πράγματα είναι λιγάκι δύσκολα , λιγάκι όμως γιατί το θέμα είναι στο μυαλό ...Ό άντρας δύσκολα μπορεί να βγάλει απο το μυαλό του το σεξ...
Τώρα μια γυναίκα είναι διαφορετική....ένα θα πω ή γυναίκα είναι εγκεφαλική....Γιαυτό αντέχει...πολύ περισσότερο...

Έχουμε το σεξ στο μυαλό μας εμείς οι άντρες, αλλά οι γυναίκες είναι εγκεφαλικές; Αντιφατικό δεν είναι αυτό; Δηλαδή αυτές δεν το έχουν στο μυαλό τους αλλά στον εγκέφαλό τους; :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Όταν κάποιος προσπαθεί να δει το θέμα από πολλές πλευρές και σφαιρικά, αναφέρεται σε απόψεις που καλύπτουν όλες τις εκδοχές, ή έστω όσες περισσότερες μπορεί να σκεφτεί. Φυσικό είναι πως ούτε ο ίδιος, ούτε οποιοσδήποτε άλλος μπορεί να τις πιστεύει όλες μαζί αυτές τις απόψεις, αφού αυτό θα τον έστελνε κατευθείαν στο ψυχιατρείο. Αντίθετα, όποιος έχει μια και μόνο άποψη στο μυαλό του, την οποία θέλει ν' αποδείξει, επικεντρώνεται σ' αυτήν, άσχετα τι λέει ο συνομιλητής του. Με την τρέχουσα αντίληψη, ο πρώτος είναι αντιφατικός, ενώ ο δεύτερος συνεπής. Ας είναι κι έτσι, μόνο που κανείς δεν με έχει δει να φυγομαχώ, ούτε μπορεί να ισχυριστεί κάτι τέτοιο.

Η άποψή μου περί της πορνείας, πέρα από το γεγονός ότι ο αγοραίος έρωτας δεν μπορεί να καλύψει τις προσωπικές μου ανάγκες, είναι πως δεν είναι το αρχαιότερο επάγγελμα. Η πορνεία είναι τακτική επιβίωσης του ανθρώπινου είδους, αφού τα θηλυκά που έπαιρναν υλικό αντάλλαγμα για να επιτρέψουν την αναπαραγωγή στο αρσενικό, είχαν αυξημένες πιθανότητες επιβίωσης και αναπαραγωγής του γενετικού τους υλικού. Το αρχαιότερο επάγγελμα είναι η μαστρωπεία και η απέχθειά μου προς το θεσμό, όπως και η πίστη μου ότι πρόκειται για την ανώτατη μορφή εκμετάλλευσης ανθρώπου από άνθρωπο, στηρίζεται σ' αυτήν την παραδοχή. Το θέμα της πορνείας ως υποκατάστατο της εν λόγω σχέσης δεν ετέθη από εμένα, αλλά από κάποιες συνομιλήτριες, οι οποίες έγραψαν ότι θα προτιμούσαν ο σύντροφός τους να πάει με μια πόρνη, παρά να κάνει μια περιστασιακή σχέση με άλλη γυναίκα, υπονοώντας προφανώς ότι οι πόρνες δεν είναι γυναίκες, αλλά αντικείμενα ηδονής, συνεπώς δεν τις απειλούν συναισθηματικά. Επιμένω να θεωρώ απαράδεκτη αυτήν την άποψη. Στο φίλο μου το Λόρυ θα ήθελα να πω ότι σε μια εποχή που πολλές χιλιάδες γυναίκες γίνονται θύματα του περίφημου Traffickng, το οποίο εμείς τροφοδοτούμε με πάνω από δύο εκατομμύρια βίζιτες μόνο στην Ελλάδα ετησίως, το να λέει κανείς ότι οι ίδιες οι γυναίκες το επιλέγουν, απλά και μόνο γιατί υπάρχουν και αυτές οι περιπτώσεις, ισοδυναμεί με το να κρυβόμαστε πίσω από το δάκτυλό μας. Δεν θα ήθελα να επεκταθώ, αυτό ίσως ν' αποτελεί ένα πολύ καλό ζήτημα για ένα νέο θρεντ.

Η επίκληση των κατώτερων ορμεμφύτων μας, ή αλλιώς ζωωδών μας ενστίκτων, ως κάτι που μας υποβιβάζει από το ανθρώπινο επίπεδο, παραγνωρίζει το γεγονός ότι τόσο ο θηλαστικός, όσο και ο ανώτερος φλοιός του εγκεφάλου μας έχουν χτιστεί έχοντας ως θεμέλιο τον ερπετικό μας εγκέφαλο. Όλα μας τα ανώτερα χαρακτηριστικά, όπως η τρυφερότητα, η καλλιτεχνική δημιουργία, το ένστικτο της μητρότητας, αλλά και το ερωτικό συναίσθημα έχουν υπερτεθεί στο βασικό ένστικτο της αναπαραγωγής, το οποίο παραμένει στο υπόβαθρο, όσο κι αν εμείς το εξιδανικεύουμε σε διάφορες υψηλές μορφές. Επιπλέον, έχει αποδειχθεί σχετικά πρόσφατα, πως όλες οι αποφάσεις που υποτίθεται ότι λαμβάνουμε συνειδητά, παίρνονται από τον ερπετικό εγκέφαλο, όπως έχω ξαναγράψει, μερικά μικροσεκόντς πριν τα συνειδητοποιήσουμε. Τις περισσότερες φορές το συνειδητό μας προσπαθεί να δικαιολογήσει ή αλλιώς να εξομαλύνει τις αποφάσεις του βαθύτερου "θέλω" μας. Συνεπώς, το σενάριο που εξέθεσα με το πρώτο μου ποστ στο θέμα, έχει σημαντικές πιθανότητες να επιβεβαιωθεί, φυσικά όχι σε όλους, όμως εκείνο το ποστ αποτελούσε μια προειδοποίηση προς όσους έθεταν απόλυτες προβλέψεις για τις αντιδράσεις τους.

Η παραδοχή ότι υπάρχει έρωτας χωρίς την ερωτική πράξη, είναι σαν να λέμε ότι υπάρχει μακαρονάδα χωρίς τα μακαρόνια, δηλαδή μόνο η σάλτσα. Σε αυτό το σημείο θα ήθελα να υπογραμμίσω στο φίλο μου το Λόρυ, ότι ο συνολικός χρόνος που έχω περάσει προσωπικά σε μακροχρόνιες σχέσεις, είναι 25 ολόκληρα χρόνια, χρόνος που προσεγγίζει την ηλικία του, συνεπώς ας μου επιτρέψει να έχω ολοκληρωμένη άποψη περί του τι είναι μια "σοβαρή" σχέση, πόσο σημαντικό είναι το σεξ στην συνολική λειτουργία της και υπό ποιες συνθήκες αυτή μπορεί να διαλυθεί. Φαντάζομαι πως αν πίστευα για το σεξ και για τις σχέσεις αυτά που συνεπέρανε ο φίλος μου από τα κείμενά μου, προφανώς δεν θα είχα καταφέρει να δημιουργήσω σχέση για πάνω από ένα εξάμηνο. Όταν οι ιδέες δοκιμάζονται στην πράξη, τότε αποδεικνύουν την αξία τους αγαπητέ μου φίλε.

Η παραδοχή ότι όταν αγαπάς κάποιον δεν φεύγεις ποτέ από κοντά του, για κανένα λόγο, είναι επίσης άτοπη. Η προσωπική μου εμπειρία μου λέει ότι ακόμη αγαπώ τις γυναίκες που άφησα πίσω μου, πλην όμως έκανα αυτήν την επιλογή για διάφορους λόγους, για τους οποίους ουδέποτε μετάνιωσα. Πράγματι, μου έτυχε να αφήσω πίσω μου κάποια που αγαπούσα (κι αγαπώ ακόμη), επειδή η σχέση μαζί της δεν πήγαινε καλά και να βρω κάποια με την οποία πήγε καλύτερα. Επίσης, όποτε προσπάθησα να το παίξω "ΙΚΑ" στη ζωή μου το μετάνιωσα οικτρά, από το ίδιο το άτομο που προσπάθησα να περιθάλψω. Το συμπέρασμα που έβγαλα ήταν ότι δεν οφελεί να μένεις με κάποιον από οίκτο, η περίθαλψη σκοτώνει τον έρωτα, μαζί του και το σεξ. Μπορείς να συντροφεύσεις κάποιον και να του σταθείς στην ανάγκη του, χωρίς αναγκαστικά να παραμένεις εραστής του. Επίσης, θεωρώ άτοπη την παραδοχή ότι όταν κάποιος σε αγαπάει, δεν υπάρχει περίπτωση ν' αλλάξει γνώμη, όταν γνωρίσει κάποιον που θα είναι πιο κοντά στα "θέλω" του απ' ότι είσαι εσύ.

Ο Μίλαν Κούντερα, στο βιβλίο του "Η Αθανασία", μας περιγράφει ένα περιστατικό. Κάποιος αυλικός του βασιλιά της Αυστρίας (αν θυμάμαι καλά το βασίλειο), σε κάποιο γεύμα που παρακάθετο κι ο ίδιος ο βασιλιάς, ένιωσε ξαφνικά την ανάγκη να ουρήσει. Θεωρώντας ότι το να σηκωθεί από το τραπέζι για να ικανοποιήσει τη φυσική του ανάγκη ήταν απρέπεια προς τον ανώτατο άρχοντα, προσπάθησε να την τιθασεύσει. Σφίχτηκε, σφίχτηκε, μέχρι που στο τέλος έσκασε η ουροδόχος κύστη του (παράδοξο, αφού το αναμενόμενο ήταν να χαλαρώσει ο σφιχτήρας του και να κατουρηθεί επάνω του, καταλαβαίνετε λοιπόν πόσο ισχυρό έλεγχο επέβαλε στις ορμές του), και πέθανε πνιγμένος στα ούρα του, μπροστά στο βασιλιά. Με αυτόν τον τρόπο, έλεγε ο Κούντερα, ο αυλικός αυτός κέρδισε την λεγόμενη "Καταγέλαστο Αθανασία", αφού έμεινε στην ιστορία για κάτι τόσο κωμικοτραγικό όπως αυτό.

Οι προθάλαμοι των κάθε είδους ψυχοθεραπευτών (ή ψυχόμπατσων κατά τον Κλεάνθη Γρίβα), είναι γεμάτοι με αυτούς που πίστεψαν ότι μπορούν να τιθασεύσουν τις φυσικές τους ανάγκες, για διάφορους ηθικούς, θρησκευτικούς ή ιδεολογικούς λόγους. Εύχομαι σε όποιον το προσπαθήσει να καταφέρει να κερδίσει την αληθινή Αθανασία και όχι την καταγέλαστο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:
Top