Ζωή χωρίς sex!

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Επίσης ο έρωτας φεύγει όταν που έρχεται το σεξ, και επιστρέφει μετά από το τέλος της πράξεως.

Φιλικά πάντα!:D

That explains it! :) Δοκίμασε να αφήσεις τον έρωτα να βρίσκεται παρόν κατά τη διάρκεια της ερωτικής πράξης. Ίσως ανακαλύψεις κάτι καινούργιο έτσι.
Κάτι που ίσως να μπορείς να ονομάσεις ακόμα και όφελος (αν και μάλλον η λέξη το αδικεί)...
Btw...μπορεί έτσι να ανακαλύψεις κι ένα νέο σετ διαλόγων από αυτούς που δε λέγονται με το στόμα...

Φιλικά επίσης :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

menace82

Νεοφερμένος

Ο Αντώνιος Δημόπουλος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 42 ετών και επαγγέλεται Τεχνικός. Έχει γράψει 41 μηνύματα.
That explains it! :) Δοκίμασε να αφήσεις τον έρωτα να βρίσκεται παρόν κατά τη διάρκεια της ερωτικής πράξης. Ίσως ανακαλύψεις κάτι καινούργιο έτσι.
Κάτι που ίσως να μπορείς να ονομάσεις ακόμα και όφελος (αν και μάλλον η λέξη το αδικεί)...
Btw...μπορεί έτσι να ανακαλύψεις κι ένα νέο σετ διαλόγων από αυτούς που δε λέγονται με το στώμα...

Φιλικά επίσης :)

Δεν έχω πιάσει ακριβώς τι εννοείται ως όφελος από την πράξη...:hmm:
Επίσης, γιατί κάποιος που λέει τι έκανε κατά την διάρκεια της πράξεως, γίνεται χυδαίος, έστω και αν άφησε τον έρωτα να βρίσκεται παρόν στην διάρκεια της πράξεως; Μήπως μιλάμε για δύο διαφορετικά, διακριτά πράγματα; Μήπως όταν κάποιος κάνει έρωτα με κάποιον άλλον, δεν κάνει έρωτα, αλλά σεξ με παρόντα τον έρωτα; Εάν ισχύει αυτό, τότε μπορείς να κάνεις έρωτα με κάποιο άτομο χωρίς να υπάρχει σεξουαλική επαφή.

Τέλος πάντων, το θέμα είχε ως σκοπό την δυνατότητα οικειοθελούς σεξουαλικής αποχής. Έχει απαντηθεί αναρίθμητες φορές ανά τους αιώνες, και συμφωνώ, με τις περισσότερες απαντήσεις που έχουν δίδονται εδώ και 2500 χρόνια περίπου, ότι είναι απολύτως δυνατή.

Φιλικά!:D

Πιο ειναι πιο σημαντικο ; Δεν τιθεται θεμα. Οποιος μπορει να μεινει 5-6 εβδομαδες χωρις φαγητο , και να σταθει στα ποδια του (αν δεν εχει πεθανει), του δινω την Μπελουτσι για παντα. (μου χρωσταει χαρη μεγαλη :P ).

Πίστεψέ με, μετά θα είναι προτιμότερο ένα δείπνο μαζί της. :P


Φιλικά!

Τι εχει..? Δεν υπαρχει μεγαλυτερη απολαυση....

Απο ποτε το σεξ, ο ερωτας τελος παντων, προκαλει προβληματα στις ανθρωπινες σχεσεις? Και τι ειδους? Η ελλειψη αυτου ναι....αλλα το αντιθετο???:eek:

Όταν αφήνει π.χ. ένας άνδρας τις ορμές του (που προέρχονται από τα γονίδια) να τον κάνουν ότι θέλουν. Έτσι διαλύονται γάμοι.
Όταν γίνεται όπως και στην φύση: ανεξέλεγκτα. Ασθένειες, αφροδίσια κλπ.
Επίσης μίλησα για όλα τα ζωώδη ένστικτα που έχουμε αφήσει να καταπατούν την νοημοσύνη μας.

Και ναι, δεν πεθαινει κανεις απο ελλειψη σεξ, αλλα εχω παρατηρησει να δημιουργει προβληματα ισορροπιας ενος ατομου...

Σε άτομα που το έχουν μυθοποιήσει, ναι. Υπάρχει διαταραχή της ισορροπίας των.

μήπως είσαι λίγο (έως και πολύ) ισοπεδωτικός σε αυτό? :worry:

Εάν σου πρότειναν να κάνεις τον γύρο της Ευρώπης με το ταίρι σου, χωρίς να κάνεις σεξ, ή να κάνεις σεξ με το ταίρι σου, τι θα επέλεγες;
Εάν σου πρότειναν να πας σε ένα πανακριβό εστιατόριο με το ταίρι σου, ή να κάνεις σεξ με το ταίρι σου, τι θα επέλεγες;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
That explains it! :) Δοκίμασε να αφήσεις τον έρωτα να βρίσκεται παρόν κατά τη διάρκεια της ερωτικής πράξης. Ίσως ανακαλύψεις κάτι καινούργιο έτσι.
Κάτι που ίσως να μπορείς να ονομάσεις ακόμα και όφελος (αν και μάλλον η λέξη το αδικεί)...
Btw...μπορεί έτσι να ανακαλύψεις κι ένα νέο σετ διαλόγων από αυτούς που δε λέγονται με το στόμα...

Φιλικά επίσης :)
Καλή μου Δήμητρα, δίκιο έχει το παιδί. "Σεξ" είπε, όχι "έρωτα". :santa:




Καλημέρα και καλά χριστούγεννα σ' όλους! :D :santa:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
...Καλέ μου Γιώργο το σεξ το έχω κόψει γιατί με χαλάει.
Ξέρω πολύ καλά τι είπα και δεν έχω να προσθέσω κάτι. :)


εκτός από:


MERRY CHRISTMAS!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Εάν σου πρότειναν να κάνεις τον γύρο της Ευρώπης με το ταίρι σου, χωρίς να κάνεις σεξ, ή να κάνεις σεξ με το ταίρι σου, τι θα επέλεγες;
Εάν σου πρότειναν να πας σε ένα πανακριβό εστιατόριο με το ταίρι σου, ή να κάνεις σεξ με το ταίρι σου, τι θα επέλεγες;


αν μου έλεγαν χωρίς σεξ, νο πρόμπλεμ
αν μου έλεγαν χωρίς έρωτα με το ταίρι μου... θα διάλεγα να κάτσω σπίτι μου και να κάνω έρωτα με τον άνθρωπο μου μιας που μπορεί να με ταξιδέψει σε πολλά περισσότερα μέρη απ όσα μπορεί να μου προσφέρει η ευρώπη και να μου δώσει μυρωδιές και γεύσεις που δεν έχει να μου δώσει η καλύτερη κουζίνα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Όταν αφήνει π.χ. ένας άνδρας τις ορμές του (που προέρχονται από τα γονίδια) να τον κάνουν ότι θέλουν. Έτσι διαλύονται γάμοι.
Όταν γίνεται όπως και στην φύση: ανεξέλεγκτα. Ασθένειες, αφροδίσια κλπ.
Επίσης μίλησα για όλα τα ζωώδη ένστικτα που έχουμε αφήσει να καταπατούν την νοημοσύνη μας.

Σε άτομα που το έχουν μυθοποιήσει, ναι. Υπάρχει διαταραχή της ισορροπίας των.

Μιλαμε για το ιδιο πραγμα...? Γιατι εσυ αυτο που περιγραφεις ειναι το στειρο σεξ, το οποιο σημαινει ερωτικη πραξη μεταξυ δυο ατομων, χωρις να υφισταται το συναισθημα,.
Ε, ερωτας ειναι το αυτο με συναισθημα...
Οχι τπτ αλλο, αλλα να ξερουμε και για τι μιλαμε...


That explains it! :) Δοκίμασε να αφήσεις τον έρωτα να βρίσκεται παρόν κατά τη διάρκεια της ερωτικής πράξης. Ίσως ανακαλύψεις κάτι καινούργιο έτσι.
Κάτι που ίσως να μπορείς να ονομάσεις ακόμα και όφελος (αν και μάλλον η λέξη το αδικεί)...
Btw...μπορεί έτσι να ανακαλύψεις κι ένα νέο σετ διαλόγων από αυτούς που δε λέγονται με το στόμα...

Και θα συμφωνησω με την Isi απολυτα...

Εχω την εντυπωση αγαπητε, οτι απλα ακομα δεν εχεις ανακαλυψει την ομορφια του ερωτα..
Και ο οποιοσδηποτε διαλογος χυδαιος ή μη κατα τη διαρκεια αυτου, δε σημαινει οτι τον ακυρωνει..Ειναι και αυτος ενας τροπος εκφρασης αυτων, που αισθανεσαι για τον αλλο..(αλοιμονο, εαν δε σε εξιταρει αλλος)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Και ο οποιοσδηποτε διαλογος χυδαιος ή μη κατα τη διαρκεια αυτου, δε σημαινει οτι τον ακυρωνει..Ειναι και αυτος ενας τροπος εκφρασης αυτων, που αισθανεσαι για τον αλλο..(αλοιμονο, εαν δε σε εξιταρει αλλος)
[/B]

Μα δεν καταδικάζω τον λεκτικό διάλογο (ό,τι κι αν περιλαμβάνει) ...μιλάω για τον διάλογο των ενεργειών, των κορμιών και της ψυχής... ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Μα δεν καταδικάζω τον λεκτικό διάλογο (ό,τι κι αν περιλαμβάνει) ...μιλάω για τον διάλογο των ενεργειών, των κορμιών και της ψυχής... ;)

Ναι βρε...το φανταζομαι!!....:):whistle:
Στον αγαπητο φιλο μας πηγαινε το σχολιο αυτο!!! Αφου τον προσφωνω "αγαπητε" στην αρχη της παραγραφου!!!
:P:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Eγώ πάλι δεν καταλαβαίνω γιατί σας ενοχλεί τόσο το σεξ σαν έννοια και το αφορίζετε. Προσωπικά θεωρώ πως και το σεξ είναι χρήσιμο σε μια σχέση, το να είμαι με κάποιον και να κάνω συνέχεια και μόνο έρωτα (όπως καταλαβαίνω τουλάχιστον την διάκριση που κάνετε) μου φαίνεται άκρως βαρετό και προβλέψιμο. Γενικά μια σχέση θέλει λίγο απ' όλα και ισορροπία. :)

Καλά Χριστούγεννα! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Κυρίως λόγω της διάκρισης που έγινε από το συνομιλητή πιο πάνω.
"Το σεξ έρχεται, ο έρωτας φεύγει" :D

Χρησιμοποιώντας όμως και την ετυμολογία της λέξης:

sex (n.)
1382, "males or females collectively," from Latin sexus "state of being either male or female, gender."
Commonly taken with seco as division or 'half' of the race" [Tucker], which would connect it to secare "to divide or cut"

Προτιμώ να πιστεύω ότι η συγκεκριμένη πράξη, κάνει ένα, αυτούς που ήταν δύο.

Εν πάση περιπτώσει, οι λέξεις είναι για να συνενοούμαστε και ίσως μικρή σημασία έχει η διάκριση.

Χρόνια πολλά και σε σένα! :kissing:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Ποιος το αφοριζει..?
Οποιος αρκειται στο στειρο σεξ ειναι θεμα δικο του και μονο...
Εγω σεβομαι τις επιθυμιες και τις αναγκες ολων, ασχετα με το τι εμενα μπορει να με γεμιζει..
Χμ...τωρα που το σκεφτομαι Kaji μηπως λεμε το ιδιο πραγμα και εχουμε μπλεξει με το τι ειναι ερωτας και τι σεξ? Συμφωνουμε οτι η
διαφορα παρατηρειται στο συναισθημα που μπορει στη μια περιπτωση να υπαρχει και στην αλλη οχι...?
Γιατι προσωπικα εκει την εντοπιζω...:confused:
Οχι τπτ αλλο, αλλα μπας και συνεννοηθουμε!:redface::)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Το σεξ για μένα είναι απλά πιο ..χυδαίο, πιο πρόστυχο, πιο άγριο, πιο brutal χωρίς να εκδηλώνει πολλά συναισθημάτα. Ο έρωτας από την άλλη είναι πιο γλυκός, πιο τρυφερός, πιο συναισθηματικός, είναι σαν δύο κορμιά να γίνονται ένα με την απόλυτη έννοια του όρου. Έρωτα είναι αδύνατον να κάνεις με μια περιστασιακή σχέση, σεξ όμως με τον σύντροφο της ζωή σου κατ' εμέ, μπορείς άνετα να κάνεις ..

Καταλαβάτε; :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Το σεξ για μένα είναι απλά πιο ..χυδαίο, πιο πρόστυχο, πιο άγριο, πιο brutal χωρίς να εκδηλώνει πολλά συναισθημάτα. Ο έρωτας από την άλλη είναι πιο γλυκός, πιο τρυφερός, πιο συναισθηματικός, είναι σαν δύο κορμιά να γίνονται ένα με την απόλυτη έννοια του όρου. Έρωτα είναι αδύνατον να κάνεις με μια περιστασιακή σχέση, σεξ όμως με τον σύντροφο της ζωή σου κατ' εμέ, μπορείς άνετα να κάνεις ..

Καταλαβάτε; :redface:

ναι μόνο που εμείς (εγώ :P) όταν κάνω και το Α και το Β με το σύντροφό μου το λέω έρωτα, ενώ όταν το κάνω με τον τύπο που γνώρισα χτες στο bar το λέω σεξ :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
ναι μόνο που εμείς (εγώ :P) όταν κάνω και το Α και το Β με το σύντροφό μου το λέω έρωτα, ενώ όταν το κάνω με τον τύπο που γνώρισα χτες στο bar το λέω σεξ :P

A μπραβο ρε συ!!!;)
Αντε να ξεμπερδευτουμε λιγουλακι!!:);)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Ναι kajira οπως το περιγραφεις ειναι η γενικη εικονα. Απλα γινεται συγχυση του συναισθηματος "ερωτα" με την τρυφερη εκφρασή του ....που σεξ ειναι κι αυτο, απλά ειναι η 1η ταχυτητα, αντε και η 2η. Παντα χρησιμες για το ξεκινημα. Μετά βαζεις 3η, πατας γκαζι, φουσκωνει η τουρμπινα, βυθιζονται περισσοτερο οι βαλβιδες, και τα πιστονια (μια και εχει ζεσταθει το λαδι και εχουν λιπανθει καλα), πιανουν μεσα εξω δουλεια !

Φυσικα το παραδειγμα ειναι απο καθαρα μηχανολογικης αποψης
:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Απ' όσα διεμοίφθησαν μέχρι τούδε, τείνω να συμπεράνω ότι όποιος θεωρεί πως τα ζωώδη του ένστικτα δεν είναι ανθρώπινα και πρέπει υποχρεωτικά να έρχονται σε σύγκρουση με τη νοημοσύνη μας, βρίσκεται σε τόσο βαθιά αντίθεση με τον εαυτό του, που θα πρέπει να το ψάξει λίγο.
Επίσης θεωρώ ότι η απάντηση του Menace στο ποστ μου είναι εντελώς άσχετη και τα επιχειρήματα άκυρα, συνεπώς αρνούμαι να τη σχολιάσω περαιτέρω. Αν μαζί μιλάμε και χώρια καταλαβαίνουμε, μάλλον οι λόγοι είναι βαθύτεροι.

Ενώ εσείς συζητάτε τι είναι έρωτας και τι είναι σεξ, εμείς μπορούμε να το δοκιμάζουμε στην πράξη ρε παιδιά; Αααρρργκχραργκ!!!!! Είμαι κτήνος και μ' αρέσει, όπως συχνά έχω αποδείξει και ο ψυχοκτηνίατρός μου Δρ Χάουλας κουνά συγκαταβατικά το κεφάλι κάθε φορά...:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

potmos

Νεοφερμένος

Ο Λουκᾶς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 44 ετών και επαγγέλεται Τεχνικός. Έχει γράψει 38 μηνύματα.
Απ' όσα διεμοίφθησαν μέχρι τούδε, τείνω να συμπεράνω ότι όποιος θεωρεί πως τα ζωώδη του ένστικτα δεν είναι ανθρώπινα και πρέπει υποχρεωτικά να έρχονται σε σύγκρουση με τη νοημοσύνη μας, βρίσκεται σε τόσο βαθιά αντίθεση με τον εαυτό του, που θα πρέπει να το ψάξει λίγο.

Μα εκεί είναι όλο το θέμα!
Με συγχωρείτε που επεμβαίνω κι εγώ στην συζήτηση, αλλά μου φάνηκε πολύ ενδιαφέρουσα και με τρώει να εκφράσω κι εγώ μια-δυο σκέψεις.
Τα ένστικτα δεν είναι αφ᾿ εαυτών κακά. Εξ άλλου, και η σκέτη νοημοσύνη δεν είναι παρά μια λειτουργία του εγκεφάλου που θα μπορούσε να την έχει οποιοδήποτε άλλο είδος διέθετε ένα παρόμοιο εγκέφαλο με τον δικό μας.
Θεωρούμε ότι όντως κάτι διακρίνει τον άνθρωπο από τα ζώα; Αν όχι, δεν έχει καν νόημα αυτή η συζήτηση... ας αρχίσουμε αμέσως να ζευγαρώνουμε με όποια θηλυκιά μάς κάθεται στο δρόμο το πρωΐ πηγαίνοντας για τη δουλειά :) .
Αν όμως ναι, τότε αυτό που κάνει την διαφορά είναι η αρμονία, η αλληλοσυμπλήρωση και η συλλειτουργία ύλης και πνεύματος.
Όταν το ένα από τα δύο καταδυναστεύει και μισεί το άλλο, δεν υπάρχει τίποτε ανθρώπινο. Λειψό είναι οτιδήποτε επιθυμεί κάτι και δεν το έχει. Όταν δεν το επιθυμεί και δεν το έχει όμως, δεν έχει καμμία έλλειψη. Αρκεί να μη «ποιεῖται τὴν ἀνάγκην φιλοτιμίαν».

Επίσης θεωρώ ότι η απάντηση του Menace στο ποστ μου είναι εντελώς άσχετη και τα επιχειρήματα άκυρα, συνεπώς αρνούμαι να τη σχολιάσω περαιτέρω. Αν μαζί μιλάμε και χώρια καταλαβαίνουμε, μάλλον οι λόγοι είναι βαθύτεροι.

Δεν λες όμως γιατί και πως, φίλτατε, και είναι κρίμα γιατί είσαι επιστήμων και όχι πολιτικάντης. Τί είναι άκυρο, γιατί, τί θεωρείς άτοπο; Είναι πολύ πιο έντιμο να πεις «βαρέθηκα» παρά να χάνεσαι με γρήγορες πλοκαμιές και ένα σύννεφο μαύρης μελάνης... :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Καλωσηλθες Λουκα, και συμφωνω με την τοποθετησή σου.

Και τα ενστικτα ανθρωπινα ειναι. Αλλα και ο ανθρωπος απο ζωο προερχεται.

Θεωρούμε ότι όντως κάτι διακρίνει τον άνθρωπο από τα ζώα; Αν όχι, δεν έχει καν νόημα αυτή η συζήτηση... ας αρχίσουμε αμέσως να ζευγαρώνουμε με όποια θηλυκιά μάς κάθεται στο δρόμο το πρωΐ πηγαίνοντας για τη δουλειά :) .
:thumbup:

Αν όμως ναι, τότε αυτό που κάνει την διαφορά είναι η αρμονία, η αλληλοσυμπλήρωση και η συλλειτουργία ύλης και πνεύματος.Όταν το ένα από τα δύο καταδυναστεύει και μισεί το άλλο, δεν υπάρχει τίποτε ανθρώπινο. Λειψό είναι οτιδήποτε επιθυμεί κάτι και δεν το έχει. Όταν δεν το επιθυμεί και δεν το έχει όμως, δεν έχει καμμία έλλειψη.
Eδω να προσθεσω οτι η σχεση πνευματος-σωματος, δεν ειναι η ιδια σε ολους, και δε θα ειναι ιδια για το ανθρωπινο ειδος για παντα.

Το σεξ για μένα είναι απλά πιο ..χυδαίο, πιο πρόστυχο, πιο άγριο, πιο brutal χωρίς να εκδηλώνει πολλά συναισθημάτα.
Ειναι ειναι περισσοτερο συμμετοχη σωματος, παρα συναισθηματος/ψυχης. Ικανοποιουνται πρωτογονα ζωωδη ενστικτα, τα οποια καθοτι πιο παλια και σχετιζονται με βασικες λειτουργιες, ειναι εντονα (αν ο 1ος ανθρωπος δεν ειχε..."σηκωμάρες" και βαριοταν, δε θα υπηρχε διαιωνηση του ειδους :P ).

Ο έρωτας από την άλλη είναι πιο γλυκός, πιο τρυφερός, πιο συναισθηματικός, είναι σαν δύο κορμιά να γίνονται ένα με την απόλυτη έννοια του όρου.
Ειναι κατι πιο συνθετο σε σχεση με το σεξ. Ομως εδω μπορει να συνυπαρχουν και οι προστυχες εκδηλωσεις σεξ, ενω στο σεξ πχ σε one night stand, τι συναισθημα να υπαρχει :hehe:

Ειναι εμφανες οτι, το ενα ειναι κατι ανωτερο και πιο πληρες απο το αλλο. Το ενα ειναι μια εντονη απολαυση της στιγμης, το αλλο ειναι γεννημα συναισθηματων (χωρις να αποκλειει, ξαναλεω, ολα τα πικαντικα). Και το τοπικ ειναι "Ζωη χωρις σεξ". Οχι ζωη χωρις ερωτα/συναισθημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Μα εκεί είναι όλο το θέμα!
Με συγχωρείτε που επεμβαίνω κι εγώ στην συζήτηση, αλλά μου φάνηκε πολύ ενδιαφέρουσα και με τρώει να εκφράσω κι εγώ μια-δυο σκέψεις.
Τα ένστικτα δεν είναι αφ᾿ εαυτών κακά. Εξ άλλου, και η σκέτη νοημοσύνη δεν είναι παρά μια λειτουργία του εγκεφάλου που θα μπορούσε να την έχει οποιοδήποτε άλλο είδος διέθετε ένα παρόμοιο εγκέφαλο με τον δικό μας.
Θεωρούμε ότι όντως κάτι διακρίνει τον άνθρωπο από τα ζώα; Αν όχι, δεν έχει καν νόημα αυτή η συζήτηση... ας αρχίσουμε αμέσως να ζευγαρώνουμε με όποια θηλυκιά μάς κάθεται στο δρόμο το πρωΐ πηγαίνοντας για τη δουλειά :) .
Αν όμως ναι, τότε αυτό που κάνει την διαφορά είναι η αρμονία, η αλληλοσυμπλήρωση και η συλλειτουργία ύλης και πνεύματος.
Όταν το ένα από τα δύο καταδυναστεύει και μισεί το άλλο, δεν υπάρχει τίποτε ανθρώπινο. Λειψό είναι οτιδήποτε επιθυμεί κάτι και δεν το έχει. Όταν δεν το επιθυμεί και δεν το έχει όμως, δεν έχει καμμία έλλειψη. Αρκεί να μη «ποιεῖται τὴν ἀνάγκην φιλοτιμίαν».

Συμφωνώ και δεν έχω τίποτε να προσθέσω.


Δεν λες όμως γιατί και πως, φίλτατε, και είναι κρίμα γιατί είσαι επιστήμων και όχι πολιτικάντης. Τί είναι άκυρο, γιατί, τί θεωρείς άτοπο; Είναι πολύ πιο έντιμο να πεις «βαρέθηκα» παρά να χάνεσαι με γρήγορες πλοκαμιές και ένα σύννεφο μαύρης μελάνης... :)


Δεν μου αρέσει να ανοίγω το κεφάλι του οποιουδήποτε για να του χώσω μέσα τις απόψεις μου. Όταν κάτι το έχεις αποδείξει πέραν κάθε αμφισβήτησης και ο συνομιλητής ποιεί την νήσσαν, μάλλον εκεί θα πρέπει να ψάξει κανείς για σύννεφα μαύρης μελάνης. Μέσα σε τέτοιο κλίμα, εγώ δεν έχω να προσθέσω τίποτε. Όποιος θέλει να παρακολουθήσει τη σειρά των επιχειρημάτων, πιστεύω πως μπορεί να καταλάβει. Συζήτηση με υπεκφυγές τέτοιου είδους δεν μπορεί να γίνει.

Ο συνομιλητής έθεσε την ερωτική πράξη ως ζωώδες ένστικτο ενώ το φαΐ ως κάτι που τον καλύπτει αισθησιακά περισσότερο (δικαίωμά του). Εγώ ρώτησα τότε, γιατί το φαΐ να μην είναι ζωώδες ένστικτο. Ο συνομιλητής απάντησε πως το φαΐ μπορεί να είναι μορφή απόλαυσης μέσω υψηλής μάλιστα αισθητικής, αφού δεν αποτελεί πλέον απλή ανάγκη επιβίωσης. Εγώ αντέστρεψα πλήρως το επιχείρημα, χρησιμοποιώντας μάλιστα την ίδια ακριβώς γλώσσα, ώστε να του δείξω ότι και για την ερωτική επαφή ισχύει το ίδιο. Χρησιμοποίησα μάλιστα τον Μαρκήσιο, ως παράδειγμα ακολασίας κι ελευθεριότητας, μιας και πέραν της κυνικής του φιλοσοφίας και της σαδιστικής ιδεολογίας της κυριαρχίας, ο Μαρκήσιος θεωρείται ο κορυφαίος μιας σειράς συγγραφέων ερωτικής λογοτεχνίας οι οποίοι ανήγαγαν την ακολασία σε μορφή υψηλής αισθητικής.

Ενώ λοιπόν ο συνομιλητής χρησιμοποίησε το εν λόγω επιχείρημα για να μας αποδείξει ότι το φαΐ δεν είναι κτηνώδες, δεν μπορεί λέει να καταλάβει ότι με το αντίστοιχο επιχείρημα ισχύει το ίδιο και για το σεξ. Μάλιστα, χρησιμοποιεί ένα εντελώς άκυρο επιχείρημα, ότι εφόσον τα ζώα δεν έχουν συνείδηση της αναπαραγωγής, αφού δεν έχουν νοημοσύνη, άρα η σεξουαλική πράξη είναι ζωώδης, ενώ η αναπαραγωγή ανθρώπινη. Μάλιστα τα ζώα λέει δεν κάνουν σεξ για την αναπαραγωγή αλλά μόνο για την ευχαρίστηση!!!! Θα σχίσω τα πτυχία μου, να πάρει η ευχή. Ένα τέτοιο επιχείρημα το θεωρώ ως μελάνι μαύρο και σκοτεινό και δεν μπορώ ν' απαντήσω χωρίς να γίνω αγενής, οπότε προτιμώ απλά να το χαρακτηρίσω ως άκυρο και να το αντιπαρέλθω. Πρέπει να πούμε κάτι ακόμη κι αν δεν έχουμε τίποτε να πούμε φίλε μου;

Περαιτέρω, η απάντηση του συνομιλητή περί του Μαρκήσιου, αποδεικνύει ότι δεν τον έχει διαβάσει, δεν τον γνωρίζει παρά μόνον απ' όσα έχει ακούσει στο "κατηχητικό" (ας μην εκληφθεί αυτό ως ειρωνία δεν γνωρίζω τις θρησκευτικές πεποιθήσεις του συνομιλητή) και ακόμη ότι η ηθικολογική προσέγγιση του υψηλού μυητικού σεξ δεν του επιτρέπει να το δει ως τέχνη, αλλά ως κτηνώδη διαδικασία, ενώ η αισθησιακή λογοτεχνία και ο σχετικός κινηματογράφος έχουν να επιδείξουν αριστουργήματα σε αυτόν τον τομέα ("Το ότι έγραψε κάποιος ανίκανος σεξουαλικά κάποια πορνογραφικά, σαδομαζοχιστικά μυθιστορήματα, δεν μετατρέπει την πράξη αυτομάτως σε ανθρώπινη, καθώς δεν έχει σχεδόν καμμία σχέση με την πράξη καθαυτή, γιατί δεν χρειάζεται τέχνη, επιστήμη και τελετουργία"). Τώρα από πού έβγαλε το συμπέρασμα ότι ο Μαρκήσιος ήταν ανίκανος, από πού κι ως πού τα ερωτικά του συμπλέγματα δεν έχουν σχέση με την πράξη καθαυτή και γιατί δεν χρειάζεται τέχνη για να τα σκεφτεί κανείς έστω, συμπαθάτε με αλλά δεν το κατανοώ. Το ότι δεν ενυπάρχει τελετουργία σε τέτοιου είδους πράξεις απλά αποδεικνύει πως ο συνομιλητής δεν έχει ιδέαν για ποιο πράγμα μιλάμε. Συνεπώς είναι αδύνατο να συνεχιστεί η συζήτηση και σε αυτόν τον τομέα, αφού δεν υπάρχουν κοινές παραστάσεις, επομένως θα μιλούμε παράλληλα χρησιμοποιώντας κοινούς όρους για να εννοήσουμε διαφορετικά πράγματα. Υπήρξε ακόμη ένα επιχείρημα που με έκανε να σχίσω τα πτυχία μου και να τα φάω με ελαφρά σως μπεαρνέζ: "Παρεμπιπτόντως, ο σαδομαζοχισμός είναι ένα φαινόμενο που απαντάται σε πολλά είδη στο ζωικό βασίλειο". Έλεος δηλαδή.

Μάλιστα, ενώ διευκρίνησα πλήρως ότι αν κατηγορήσει κανείς τον Μαρκήσιο για ακρότητες στον ερωτικό τομέα θα μπορούσε κάλλιστα κανείς να κατηγορήσει πολλούς άλλους για ακρότητες σχετικές με το φαΐ, συμφωνώντας με τον συνομιλητή ότι μιλούμε για χρήση και όχι για κατάχρηση, εκείνος μου ανταπάντησε ότι φεύγω από το θέμα για να δημιουργήσω εντυπώσεις, λες και μ' ενδιαφέρει να τον κακολογήσω ή έχω προηγούμενα μαζί του. Επειδή ως επιστήμονας ζητώ να σέβεται κανείς τη νοημοσύνη μου και να παρακολουθεί τον λογικό μου ειρμό, αν θέλει να συνεχίσω να επιχειρηματολογώ, η απάντηση θα ήταν ότι μάλλον δεν έχει καταλάβει ποιο είναι το θέμα, όμως κάτι τέτοιο θα μπορούσε να εκληφθεί ως ειρωνία και υποτίμηση, οπότε προτίμησα και πάλι να σιωπήσω.

Παρακάτω: Ο συνομιλητής, χάριν αστεϊσμού βέβαια, μας είχε παραθέσει έναν ερωτικό διάλογο του τύπου "τι σου κάνω μάνα μου" και τα τοιαύτα. Στην ίδια λογική σκάρωσα κι εγώ έναν διάλογο κατά τη διάρκεια του φαγητού, διάλογο που εν πολλοίς έχω ακούσει με τ' αυτιά μου συχνά, ενώ αμφιβάλλω, αν ο συνομιλητής ή οποιοσδήποτε άλλος από εμάς έχει ακούσει ποτέ με τ' αυτιά του στ' αλήθεια τον αντίστοιχο ερωτικό διάλογο, λόγω της ιδιαίτερα ιδιωτικής φύσης της ερωτικής πράξης. Η απάντηση του συνομιλητή ήταν μάλλον ειρωνική, αφού προεξόφλησε ότι κι εγώ όταν κάνω έρωτα λέω τέτοιες παπαριές, ("Εάν κοιμόσουν μαζί της, μάλλον θα είχες την ίδια συζήτηση με αυτήν που πρότεινα ") οπότε δεν θα μπορούσα και πάλι ν' απαντήσω χωρίς να ξεφύγω από τα όρια των κανόνων του στεκιού και της ευπρέπειας.

Παρακάτω: Ενώ ο συνομιλητής μας έχει πει προηγουμένως ότι δεν είναι τόσο εντυπωσιακή η ερωτική πράξη όσο λένε, ξαφνικά και υπό το βάρος των επιχειρημάτων μου, θυμάται ότι έχει δει περίπου αστεράκια κατά τη διάρκειά της, πράγμα που φυσικά δεν μπορεί να γίνει πιστευτό από τον οποιονδήποτε στοιχειωδώς νοήμονα ("Μπορεί να έχω χάσει την αίσθηση του χρόνου, να έχω νοιώσει σαν να βρίσκομαι σε έναν άλλον κόσμο και να μην βλέπω τίποτα κατά την διάρκεια της πράξεως, άλλα οφέλη, μετά την πράξη, δεν έχω δει"). Το να έχεις βιώσει όλα αυτά, τα οποία οι περισσότεροι απλά ονειρεύονται και ταυτοχρόνως να μην έχεις δει κανένα όφελος, είναι τόσο αντιφατικό, ώστε σαφώς αποδεικνύεται πως ο συνομιλητής απλά κάπου τα έχει ακούσει ή διαβάσει, ενώ ο ίδιος δεν τα έχει ζήσει. Με ψευδείς δηλώσεις δεν γίνεται συζήτηση αγαπητέ μου. Αμέσως μετά μάλιστα ξαναγυρνά στην κρεβατομουρμούρα την οποία εκείνος θεωρεί ως συζήτηση κι επικοινωνία και στην τεκνοποίηση, υπογραμμίζοντας μετ' εμφάσεως την εύλογη δυσπιστία μου.

Τέλος, αφού του έχω αποδείξει, βάσει των δικών του και μόνο λεγομένων ότι πέρα από κάθε αμφισβήτηση η ερωτική πράξη απλά δεν του αρέσει, οπότε ας αφήσει τις υψηλόφρονες δικαιολογίες και ας το ψάξει λίγο, εκείνος επιμένει ότι του αρέσει, κλείνοντας μάλιστα με την αμίμητη ατάκα: "Επίσης ο έρωτας φεύγει όταν έρχεται το σεξ, και επιστρέφει μετά από το τέλος της πράξεως", αποδεικνύοντας ακόμη πιο έντονα αυτό που του λέω παραπάνω. Θα φάω τις ξανθές μου μπούκλες, όπως λέει και μια φίλη από το στέκι. Τι μπορώ ν' απαντήσω σ' ένα τέτοιο τερατώδες επιχείρημα; Κάποια συνομιλήτρια έκανε μια προσπάθεια, του κάκου όμως. Τι λόγο είχα κι εγώ να δοκιμάσω; Συνεπώς και πάλι η σιωπή ήταν χρυσός.

Και τώρα που με ανάγκασες να κάνω κάτι το οποίο όχι μόνο είναι βαρετό για όλους τους συνομιλητές, εμού συμπεριλαμβανομένου, αλλά αγγίζει τα όρια της αγένειας και της προσωπικής επίθεσης, θα είχα κάτι να σου πω προσωπικά αγαπητέ μου Πότμο. Επειδή είσαι πολύ καινούριος στο στέκι, θα ήταν καλό να γνωρίσεις περισσότερο τους συνομιλητές σου πριν υπονοήσεις ανεντιμότητα και μαύρη προπαγάνδα από τη μεριά τους. Θα ήταν καλό να ξέρεις ότι τα τεράστια ποστ, όπως αυτό που με ανάγκασες να γράψω με την άστοχη παρέμβασή σου, έχουν χαρακτηριστεί ως ιδιαίτερα βαρετά μέσα στο στέκι και μου έχει ζητηθεί να μην γράφω με τέτοιο τρόπο. Η ατελείωτη επιχειρηματολογία εκεί που δεν υπάρχει βάση διαλόγου, μόνο κακό μπορεί να κάνει στο διάλογο. Τέλος, θα μπορούσες να υποστηρίξεις τα επιχειρήματα του συνομιλητή καθιστώντας τον διάλογο πιο γόνιμο κι εποικοδομητικό. Αμφιβάλω αν θα διαβάσει κανείς αυτό το άχρηστο ποστ, ακόμη κι εσύ που το προκάλεσες, ή ο Menace που είναι και ο άμεσα ενδιαφερόμενος. Θα παρακαλέσω στο εξής να μη με προκαλείτε με τέτοιο τρόπο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
τς τς τς....που θες να πεις με αυτο, τι??
Οτι οταν μιλαμε στο θεμα περι "ερωτα" ειμαστε οφφ?
Να αναφερθει κατι για τον ερωτα, δεν πειραζει, αλλωστε σχετιζεται. Λεω οτι εφοσον ολοι ξερουμε το διαχωρισμο, ειναι ακυρο να επιχειρηματολογουμε για "ζωη χωρις ερωτα" (ποσο μαλλον να τσακωνομαστε). Αλλωστε ενα τετοιο τοπικ, θα μας εβρισκε ολους τοσο συμφωνους, που θα ειχε τη μορφη :

1ο ποστ : Υπαρχει ζωη χωρις ερωτα ; Μπορειτε να ζησετε χωρις ερωτα ;
2ο ποστ : Οχι.
3ο (mod) : Το τοπικ καλυφθηκε , και κλειδωνεται :P

Ομως το τοπικ μιλαει για απουσια σεξ, και μαλιστα οχι για πολυ μεγαλα χρονικά διαστηματα.

Μάλιστα τα ζώα λέει δεν κάνουν σεξ για την αναπαραγωγή αλλά μόνο για την ευχαρίστηση!!!! Θα σχίσω τα πτυχία μου, να πάρει η ευχή.
Το ενστικτό μου, η αντιληψη μου και η εμπειρια μου, μου λεει, οτι δεν ειπε αυτο και δεν ηθελε να πει ακριβως αυτο, αν ετσι ερμηνευθηκε. Πιστευω πως εννοουσε οτι δεν κανουν ολα τα ζωα σεξ για αναπαραγωγη ή οτι δε κανουν σεξ μονο για αναπαραγωγη. Το οποιο ισχυει. Μπορει και να καταλαβα λαθος βεβαια,οποτε ζητω συγνωμη για την παρεμβαση. Παντως τα πτυχία μη τα σκιζετε ακομα, κανουν καλες σαϊτες, λαδοκολλες κλπ :D

Υπήρξε ακόμη ένα επιχείρημα που με έκανε να σχίσω τα πτυχία μου και να τα φάω με ελαφρά σως μπεαρνέζ: "Παρεμπιπτόντως, ο σαδομαζοχισμός είναι ένα φαινόμενο που απαντάται σε πολλά είδη στο ζωικό βασίλειο". Έλεος δηλαδή.
Δεν ειμαι σιγουρος συγκεκριμενα για σαδομαζοχισμό, αλλά στο ζωικο βασιλειο υπαρχει αυνανισμός, στοματικο σεξ, ομοφυλλοφιλια, σεξ μεταξυ διαφορετικων ζωων, πολυγαμια, φετιχισμος, παιδεραστια, νεκροφιλια, βιασμοί, ηδονοβλεψια. Δε θα ηταν και πολυ κουφο να υπηρχε και καποια μορφη σαδομαζοχισμου δλδ. Παντως δε γνωριζω.

Και μια και διαβασα απο ενδιαφερον ολα τα ποστ, θα θελα να πω οτι δεν ενιωσα τοση "κακια" από κανεναν, που να δικαιολογει χαρακτηρισμους τυπου "ψευτης" , "ασχετος" κλπ. Προτεινω ψυχραιμια, και αναζητηση διευκρινησεων. Το να κινουμαστε επιθετικα βασει υποθεσεων δεν βοηθαει.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Top