Ηθικά διλήμματα

Natsuko

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Natsuko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 141 μηνύματα.
Επίσης αν κάποιος του έλεγε κάτι απλά εκείνη την ώρα ξέρετε ποια θα ήταν πιθανά η αντίδραση του (ας με συγχωρέσει αν κάνω λάθος, γιατί κάνω μια υπόθεση)
"Τι θες κυρά μου; Κοίτα τη δουλειά σου. Τι ανακατευεσαι; Δικό σου είναι το γατί και στο πειράξαμε;"

Κι αυτή η υπόθεση έρχεται από προσωπικές εμπειρίες σε περιπτώσεις που δεν φτάσαμε σε καταγγελίες ή στη δίωξη και όχι μόνο σε γεγονότα με ζώα, αλλά αποφασίσαμε να πούμε την αποψουλα μας σε κάποιον για κάτι που έκανε.
Μες στο μυαλό μου είσαι. Δε θα μπορούσα να συμφωνήσω περισσότερο.
 

Aleksa

Τιμώμενο Μέλος

Η Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 19,622 μηνύματα.
κοιτα το να ασχολεισαι με 1 γατα ενω γινεται της τρελης και να παιρνει τοση δημοσιοτητα μου φαινεται λιγο αφελες
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

εκτος κι αν θελεις να αποπροσανατολισεις την κοινη γνωμη
Έτερον, εκάτερον. Το οτι στη γειτονιά μας συμβαίνουν φρικιαστικά γεγονότα, ουδόλως αναιρεί την πράξη του "παλικαρά", καθότι τα μικρά αντικατοπτρίζουν τα μεγάλα. Ο ίδιος είχε συλληφθεί στο παρελθόν με δεν ξέρω πόσα κιλά ινδικής κάνναβης, έχει παρελθόν ο τύπος. Ο βασανισμός των ζώων, γενικά χαρακτηρίζει τους παραβατικούς.
Επίσης έχει και ένα ροντβάιλερ που το είχε βάψει στο μεγαλύτερο μέρος του στα χρώματα της ομάδας του, πράγμα που συνιστά κακοποίηση, ανεξάρτητα αν θεωρείται (και είναι μικρότερη).
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Νομίζω ούτε εσύ καταλαβαίνεις τι γράφεις
Το εύχομαι κι εγώ μαζί σου. :)
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Η άλλη γελούσε δίπλα του. Να μην φάνε κι αυτοί ένα προστιματάκι για συνέργεια σε κακοποίηση;

Το δικαίωμα στην αντιδικία θα έπρεπε να διαρκεί όσο η ίδια η επίθεση. Μετά, η πράξη αντεκδίκησης δεν σωφρονεί κανέναν. Μα εντελώς κανέναν. Το μόνο που καταφέρνει είναι να κάνει κάποιους να βρίζουν τους ευαιρέθιστους πολίτες και τους υπέρμαχους της ηθικής αμεμπτότητος, όταν ταυτόχρονα στήνουν κώλο στον κάθε "βιαστή" πολιτικό.
Ας πούμε οτι μιλάς σοβαρά για το ...προστιματάκι στην άλλη που το διασκέδαζε. Δεν προχώρησε σε πράξη (απλώς ήταν μεθυσμένη ή ηλίθια). Για παράδειγμα , πόσοι από μας πάνω στα νεύρα μας λέμε διάφορα του στυλ "θα τον/την σκοτώσω; Είναι εντελώς διαφορετικό από το να το κάνουμε πράξη.

Όσο για την πράξη "αντεκδίκησης" που βέβαια δεν συμφωνώ με τον όρο, για μένα σωστότερο είναι να λέμε "συνέπεια" της άνομης συμπεριφοράς, ασφαλώς και έχει νόημα. Που δεν είναι άλλο από τον παραδειγματισμό για τους υποψήφιους μιμητές του.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,830 μηνύματα.
κοιτα το να ασχολεισαι με 1 γατα ενω γινεται της τρελης και να παιρνει τοση δημοσιοτητα μου φαινεται λιγο αφελες
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

εκτος κι αν θελεις να αποπροσανατολισεις την κοινη γνωμη

Οι γάτες ειναι ιερά ζώα. Ειδικα εγω τους τρέφω μεγάλη αγάπη. Βεβαια ισως δεν ειναι τυχαίο καθως συμφωνα με μια παλιά ψυχή με την οποια ζήσαμε μαζί ένα φεγγάρι .... ήμουν και ειμαι κ εγω ενας μεγάλος μαύρος γατούλης - Πάνθηρας :D βεβαια εμενα αμα με πειράξουν δαγκώνω. Αυτα τα μικρά ειναι απροστάτευτα κάποιες φορές. Τα ταίζουμε λοιπον και δεν τα κλοτσάμε.
Ασχολουμαστε μαζί τους , οπως εγω σημερα που πηρα μια κονσέρβα 50 λεπτά για να τα ταίσω.

Ax μ αρεσουν οι γατούλες.
 

Συνημμένα

  • niaou.mp4
    5.4 MB · Εμφανίσεις: 0

dum dum boy

Διάσημο μέλος

Ο Θανάσης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Εργάτης/τρια και μας γράφει απο Αλβανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,982 μηνύματα.
εντάξει, αυτό που έχει σημασία σε τέτοια σκηνικά είναι το γενικότερο κοντεξτ.

ο κάγκουρας, που κάθεται στην ταβέρνα και κακομεταχειρίζεται μια γάτα για ψυχαγωγία, θέλει κλωτσιές. θα τον έριχνα κι αυτόν στην θάλασσα. δεν υπήρχε λόγος να το κάνει. η συμπεριφορά του ήταν συν τοις άλλοις ήταν και αντικοινωνική κατά κάποιο τρόπο, αφού δεν σέβεται τα γενικότερα συναισθήματα του κόσμου για ένα ζώο σαν την γάτα. η αλήθεια είναι ότι σεβόμαστε τα ζώα επιλεκτικά. αν ήταν μια κατσαρίδα και την πάταγε, κανείς δεν θα έλεγε τίποτα.

όπως κι εγώ δεν θα έλεγα τίποτα αν σε ένα ταξίδι μου στην αιθιοπία έβλεπα έναν άνθρωπο πεινασμένο και εξαθλιωμένο να τρώει μια γάτα ή ένα σκύλο.

:pardon:
 

georgia1213

Δραστήριο μέλος

Η georgia1213 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 510 μηνύματα.
κι εμενα μαρεσουν πολυ οι γατες κι ειμαι εναντιον της καθε μορφης κακοποιησης στα ζωα κι οποιος ασκει βια σε αυτα πρεπει να τιμωρειται
απλα θεωρω οτι ισως το συγκεκριμενο περιστατικο δεν ειναι και το πιο τρομακτικο που συμβαινει στις μερες μας
 

Joji

Διακεκριμένο μέλος

Η Τζότζι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 6,597 μηνύματα.
κι εμενα μαρεσουν πολυ οι γατες κι ειμαι εναντιον της καθε μορφης κακοποιησης στα ζωα κι οποιος ασκει βια σε αυτα πρεπει να τιμωρειται
απλα θεωρω οτι ισως το συγκεκριμενο περιστατικο δεν ειναι και το πιο τρομακτικο που συμβαινει στις μερες μας
Και σε τι βοηθάει το να το συγκρίνουμε με τα υπόλοιπα που συμβαίνουν στις ημέρες μας; Εξακολουθεί να είναι άσχημο.
 

Guest 004218

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
κι εμενα μαρεσουν πολυ οι γατες κι ειμαι εναντιον της καθε μορφης κακοποιησης στα ζωα κι οποιος ασκει βια σε αυτα πρεπει να τιμωρειται
απλα θεωρω οτι ισως το συγκεκριμενο περιστατικο δεν ειναι και το πιο τρομακτικο που συμβαινει στις μερες μας
Ας μην μπαίνουμε στην χαζή διαδικασία να συγκρίνουμε τα γεγονότα. Πάντα θα υπάρχει κάτι "πιο σημαντικό", η ουσία δεν είναι να καταδικάσουμε τις πιο σημαντικές αδικίες, αλλα όλες τις αδικίες. Καθημερινά οταν βλεπουμε κατι αδικο να συμβαίνει, να επεμβαίνουμε. Ειναι καθήκον μας. Και επίσης, είμαι ισχυρός υποστηρικτής της άποψης ότι αυτός που θα χτυπήσει ή δεν θα σεβαστεί σήμερα ενα ανυπεράσπιστο ζωο, αυριο θα χτυπήσει ή δεν θα σεβαστεί έναν ανυπερασπιστο άνθρωπο. Και στα πολύ λίγα χρονια εμπειρίας ζωής που έχω, την επιβεβαίωσα πολλές φορές.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,830 μηνύματα.
κι εμενα μαρεσουν πολυ οι γατες κι ειμαι εναντιον της καθε μορφης κακοποιησης στα ζωα κι οποιος ασκει βια σε αυτα πρεπει να τιμωρειται
απλα θεωρω οτι ισως το συγκεκριμενο περιστατικο δεν ειναι και το πιο τρομακτικο που συμβαινει στις μερες μας

Για αυτό επεμβαινεις έντονα για να μην γίνει πιο τρομακτικό 😛
 

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,790 μηνύματα.
Και σε τι βοηθάει το να το συγκρίνουμε με τα υπόλοιπα που συμβαίνουν στις ημέρες μας; Εξακολουθεί να είναι άσχημο.
Δεν βοηθάει, αλλά είναι ηθική κατ' επιλογή. Εκεί που μας νοιάζει, ενοχοποιουμε, εκεί που δεν μας νοιάζει, δίνουμε ελαφρυντικά.
(Δεν πάει προσωπικά στην κοπέλα της οποία έγινε παράθεση το μήνυμα)
 

Ion.

Επιφανές μέλος

Η Sofia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,129 μηνύματα.
Και σε τι βοηθάει το να το συγκρίνουμε με τα υπόλοιπα που συμβαίνουν στις ημέρες μας; Εξακολουθεί να είναι άσχημο.
Στο οτι θα έπρεπε να ασχολούμαστε περισσότερο με όσα μας αφορούν άμεσα που είναι πολλά περισσότερα και πολύ σημαντικοτερα από το περιστατικό με το γατακι .
 

Guest 004218

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Στο οτι θα έπρεπε να ασχολούμαστε περισσότερο με όσα μας αφορούν άμεσα που είναι πολλά περισσότερα και πολύ σημαντικοτερα από το περιστατικό με το γατακι .
Αν ηταν ομως το δικο σου γατακι θα σε "αφορούσε άμεσα". Για να αποτρέψεις το να συμβει κατι παρομοιο στο δικό σου γατάκι ή σκυλάκι ή οτιδήποτε (απευθύνομαι γενικά), οφείλεις να το καταδικάζεις και να ασχολείσαι οπου και αν το βλέπεις να συμβαίνει και ας μην "σε αφορά". Αλλα με λίγα λόγια σου εξηγώ οτι σε αφορά τι συμπεριφορές αποδεχεται και επιτρέπει, και κατ επέκταση τι κατακρίνει η κοινωνια στην οποία υπάρχεις, γιατι καποια στιγμη θα σε επιρεάσει και σένα.
 

Ion.

Επιφανές μέλος

Η Sofia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,129 μηνύματα.
Αν ηταν ομως το δικο σου γατακι θα σε "αφορούσε άμεσα". Για να αποτρέψεις το να συμβει κατι παρομοιο στο δικό σου γατάκι ή σκυλάκι ή οτιδήποτε (απευθύνομαι γενικά), οφείλεις να το καταδικάζεις και να ασχολείσαι οπου και αν το βλέπεις να συμβαίνει και ας μην "σε αφορά". Αλλα με λίγα λόγια σου εξηγώ οτι σε αφορά τι συμπεριφορές αποδεχεται και επιτρέπει, και κατ επέκταση τι κατακρίνει η κοινωνια στην οποία υπάρχεις, γιατι καποια στιγμη θα σε επιρεάσει και σένα.
Αφού θεωρείτε λογικό (εσύ και όσοι συμφώνησαν μαζί σου) να αφιερώνεται τόσος χρόνος στα ΜΜΕ για τον βλάκα που κλώτσησε μια γάτα την ίδια στιγμή που η ακρίβεια έχει φτάσει στο Θεό και ο πόλεμος συνεχίζεται, δε μπορώ να κάνω κάτι !!!!
Δεν είπα να μην δωθεί σημασία αλλά διακρίνω μια υπερβολή τη στιγμή που βιώνουμε πολύ χειρότερα.
 

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,790 μηνύματα.
Το ότι ευαισθητοποιηθήκαμε για το γατάκι σημαίνει πως δεν ενδιαφερόμαστε για την ακρίβεια, τον πόλεμο, την δική του Ζακ και ο, τι άλλο τρέχει αυτή την περίοδο;
 

Guest 528707

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Αφού θεωρείτε λογικό (εσύ και όσοι συμφώνησαν μαζί σου) να αφιερώνεται τόσος χρόνος στα ΜΜΕ για τον βλάκα που κλώτσησε μια γάτα την ίδια στιγμή που η ακρίβεια έχει φτάσει στο Θεό και ο πόλεμος συνεχίζεται, δε μπορώ να κάνω κάτι !!!!
Δεν είπα να μην δωθεί σημασία αλλά διακρίνω μια υπερβολή τη στιγμή που βιώνουμε πολύ χειρότερα.
Εχεις δικιο ως προς τον τροπο που το αντιμετωπιζεις αλλα αυτη ειναι και μια τακτικη να το ξερεις ..
Πολλες φορες τα ΜΜΕ δινουν περισσοτερο έμφαση σε ενα τετοιο θεμα γιατι θελουν να αποπροσανατολισουν την κοινη γνωμη ..

Ναι ειναι σηματικο θεμα και σιγουρα δεν μειωνει την σημασια των υπολοιπων ..

Εδω βλεπεις οτι το θεμα με την Ρουλα εχει ξεχυλωθει πλεον και εχουμε ξεχασει ακρίβειες,πολεμους ,κοβιντ και πολλα αλλα ..
Μην πεφτεις σε αυτη την παγιδα γιατι καποιος αλλος το λαμβανει αλλιως και ειναι καλη ευκαιρια να σε κατηγορησουν για πολλα ;)
 

Ion.

Επιφανές μέλος

Η Sofia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,129 μηνύματα.
Εχεις δικιο ως προς τον τροπο που το αντιμετωπιζεις αλλα αυτη ειναι και μια τακτικη να το ξερεις ..
Πολλες φορες τα ΜΜΕ δινουν περισσοτερο έμφαση σε ενα τετοιο θεμα γιατι θελουν να αποπροσανατολισουν την κοινη γνωμη ..

Ναι ειναι σηματικο θεμα και σιγουρα δεν μειωνει την σημασια των υπολοιπων ..

Εδω βλεπεις οτι το θεμα με την Ρουλα εχει ξεχυλωθει πλεον και εχουμε ξεχασει ακρίβειες,πολεμους ,κοβιντ και πολλα αλλα ..
Μην πεφτεις σε αυτη την παγιδα γιατι καποιος αλλος το λαμβανει αλλιως και ειναι καλη ευκαιρια να σε κατηγορησουν για πολλα ;)
Αυτό εννοώ
Το ότι ευαισθητοποιηθήκαμε για το γατάκι σημαίνει πως δεν ενδιαφερόμαστε για την ακρίβεια, τον πόλεμο, την δική του Ζακ και ο, τι άλλο τρέχει αυτή την περίοδο;
Δεν λέω αυτό, απλώς καταλαβαίνεις πόσο τα μέσα επηρεάζουν την κοινή γνώμη
 

Guest 528707

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Αυτό εννοώ
Φυσικα και αυτο εννοεις καλο μου ,ειναι δυνατον να μην αντιλαμβανομαστε το προφανές πλεον ..

Ολα παιχνιδια επικοινωνιας ειναι παντου ,αυτο οταν το καταλαβουν πολλοι ισως τοτε μπορουμε να ελπιζουμε σε κατι ;)

Έρμαιοι αυτων που προβαλονται πλεον και ας λεμε οτι μενουμε ανεπηρέαστοι
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,464 μηνύματα.
Στο οτι θα έπρεπε να ασχολούμαστε περισσότερο με όσα μας αφορούν άμεσα που είναι πολλά περισσότερα και πολύ σημαντικοτερα από το περιστατικό με το γατακι .
Ναι..παραλληλα και πολλοι αλλοι θα ασχολουνται περισσοτερο με αυτα που ΔΕΝ απασχολουνε σενα

:D
Εμενα πχ και παρα πολλων Ανθρωπων μας απασχολει παρα πολυ η ευζωια των ζωων και τα περιβαλλοντικα θεματα.

Η κακοποιση ζωων δεν ειναι ασημαντο,ειναι ακρως σημαντικο για τους Ανθρωπους.Για αυτο και εχει γινει και η νομοθεσια,Το σημαντικο ειναι να εφαρμοστει και επιτελους να αντιδρουμε για να εφαρμοστει.
Κια βεβαια οτι εγινε ειναι παρανομο και τιμωρηται.

Οπως δε,ελεγε ενας μεγαλος σοφος...ο πολιτισμος ενος λαου φαινεται απο τον τροπο που συμπεριφερεται στα ζωα.
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

georgia1213

Δραστήριο μέλος

Η georgia1213 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 510 μηνύματα.

Guest 004218

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Αφού θεωρείτε λογικό (εσύ και όσοι συμφώνησαν μαζί σου) να αφιερώνεται τόσος χρόνος στα ΜΜΕ για τον βλάκα που κλώτσησε μια γάτα την ίδια στιγμή που η ακρίβεια έχει φτάσει στο Θεό και ο πόλεμος συνεχίζεται, δε μπορώ να κάνω κάτι !!!!
Δεν είπα να μην δωθεί σημασία αλλά διακρίνω μια υπερβολή τη στιγμή που βιώνουμε πολύ χειρότερα.
Συνήθως αυτοι που ασχολούνται με τον "βλάκα που κλώτσησε μια γατα" ασχολούνται και με τον πόλεμο, ασχολούνται και με την οικονομία και γενικά με οτι αφορά την επικαιρότητα και την κοινωνία μας. Και αυτο διότι εχουν αποκτήσει την πολύτιμη νοοτροπία οτι "θα ειμαστε ενεργοί πολίτες και υπεύθυνοι κριτές κάθε άδικης πράξης", γιατι οπως σου ειπα και παραπάνω, το "μικρο" αν δεν το σταματήσεις οταν ειναι μικρο, κάποια στιγμή θα γίνει "μεγάλο", θα επιρεάσει πολύ κόσμο και τότε θα σε αφορά. Δεν μπορώ να καταλάβω το σκεπτικό αυτό που λέει να ασχολούμαστε με "τα σημαντικά θέματα", διότι θετει ενα νοητό ανουσιο δίλημμα: Το να διαλέξουμε καποια κοινωνικά προβληματα που επιδέχονται κριτικής και να τα κρίνουμε, λες και δεν έχουμε την δυνατότητα να αποκτήσουμε σφαιρική άποψη ΓΙΑ ΟΛΑ τα προβληματα μιας κοινωνίας, να ασχοληθούμε ΜΕ ΟΛΑ τα προβλήματα μιας κοινωνίας. Αυτο ειναι παράλογο, εκτος αν πια ειμαστε ολοι τοσο απασχολημένοι που πρεπει να "θυσιάζουμε" την ενασχόληση με ενα κοινωνικο προβλημα, προς χάριν ενος άλλου. Δεν νομίζω. Και οπως προείπα, συνήθως τα περισσότερα κοινωνικά προβλήματα αυτα συνδέονται μεταξυ τους. Έχουν μια κοινή πηγή: Το μίσος για την ζωή, την έλλειψη σεβασμου και μόρφωσης, τον εγωισμό του δράστη και την αδράνεια του θεατή. Οποτε οσο πιο πολλα περιστατικά μπορουμε να εντοπίσουμε, και οσο πιο καλα καταλάβουμε γιατι εχουν αυτην την κοινή πηγή, τόσο γρηγορότερα θα την εξαλείψουμε. Και όσον αφορά αυτό για τα ΜΜΕ, πάλι καλά που ασχολούνται και με τετοια θέματα όπως η κακοποίηση των ζώων ή ο πόλεμος ή ο Ζακ, που πολυ σωστα προανέφερε καποιος, και μακαρι να ενισχυθεί αυτος ο κοινωνικός ρόλος των μέσων σε ΟΛΑ αυτα τα θέματα.
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top